PZC De Atocha-trein, een jaar later ederland en België horen bij elkaar In Afrika spelen de grootste humanitaire crises ter wereld 7 jeel Madrileense forensen hebben aanslagen nog steeds niet verwerkt Bibliotheek wist sigaret Sartre Friteszak met ingebouwde vork Hond moet getuigen in moordzaak Weinig last van staking België Dorpstribunalen in Rwanda vrijdag 11 maart 2005 |)e treinen naar Madrid rijden op tijd, maar veel Madri forensen kampen nog met zoals Juan Castro. fVaak. als ik me weer rot voel, ik er eerst een of twee ver voordat ik instap.An- eren zetten sinds het bloedbad een jaar geleden, op 11 2004, helemaal geen stap in een trein. Henk van den Boom jöADRfl) - Voor het station van Mcala de Henares, ongeveer op je plek waar de witte bestelau to van de terroristen heeft ge- liaau, zijn werklieden hard be ng de laatste hand te leggen aan liet herdenkingsmonument voor Je 191 slachtoffers. jaar later. De trein is vol. ambtenaren, studenten, vooral arbeiders, onder veel immigranten, gaan op naar een nieuwe werkdag de Spaanse hoofdstad. Op het gezicht lijkt alles nor- de haast van de vroege Maar achter de strakke Eichten groeit de angst naar- te de fatale datum nadert. probeer er zo weinig moge lijk aan te denken, maar dat fokt niet", zegt Juan (61). Zijn Medepassagiers luisteren zwij gend mee als hij vertelt hoe zijn trouw 'dank zij God' als door ten wonder werd gered, omdat vijf minuten te laat was. Dat luk hadden zijn veertig plaats- loten niet, die hun leven ver in een van de vier treinen, al die anderen die gewond ten. Lichamelijk of geeste- Navelstreng Santa Eugenia, een voorstad Madrid wordt de trein nog aller. Op dit station stond de reede hein die door de terroris- ften werd opgeblazen. „In bijna ielke straat hier is wel een slacht- [offer gevallen", zegt Juan. Dat (geldt ook voor Vallecas, weer len station verder. Ooit was dit jeen dorp, vlakbij Madrid. Nu is k opgeslokt door enorme [Woonblokken. De trein is de na velstreng die de mensen met de stad verbindt, maar een jaar ge leden werd die levensader plot seling doorgesneden. Ingeklemd tussen de flats ligt nog de oude dorpskern met de kerk in het midden. Mensen doen er gewoon hun boodschap pen, maar in het veel te krappe zaaltje van het cultureel cen trum zitten nationale en interna tionale media samengepropt te luisteren naar de persconferen tie van de slachtoffers. Hun lijden en verdriet hebben een stem en een gezicht gekre gen, die van Pilar Manjon. De voorzitster van de Associatie van slachtoffers is een bekend heid geworden. Door politici wordt ze gevreesd, omdat haar striemende verwijten de verlam mende bureaucratische hulpver lening, de ambtelijke onmacht en het partijpolitieke geruzie ge nadeloos blootleggen. „Wij wil len snelle hulp en heldere ant woorden op onze vragen. Geen steun die tot stand komt na een eindeloze bureaucratische lij densweg langs koude loketten." Pilar verloor zelf haar twintigja rige zoon Daniel, die onderweg was naar de universiteit. Als al leenstaande werkende moeder had ze er alles voor over om haar twee zonen een goede oplei ding te geven. Nu voert ze, sa men met de andere nabestaan den en gewonden van 11 maart, een moeizame strijd om weer te rug te keren naar een normaal le ven. De trein rijdt verder, naar Esta- cion del Pozo. Juan wijst de plaats aan waar de derde trein is ontploft. „Als ik het me goed herinner, zijn hier 76 mensen ge dood." Er is nu niets meer te zien. De perrons zien er netjes uit. Opgeknapt voor de korte herdenking van 11 maart. Om 7.38 uur rijdt de trein uit Al- cala de Henares station Atocha binnen. Nu geen rugzakken aan boord met de dodelijke lading die het leven van de Madrilenen op zo'n gruwelijke wijze door el kaar heeft geschud. Juan stapt zwijgend uit en verdwijnt tus sen de massa mensen die zich naar hun werk haasten, of naar een ander perron waar destijds de vierde dodentrein stond. Woorden In een stille hoek van de immen se stationshal is het project 'Ruimte voor Woorden' (Espacio de Palabras), bestaande uit twee grote computerschermen waar op beelden voorbij komen van die elfde maart. Reizigers kun nen er hun boodschap achterla ten, samen met een digitale handafdruk. 56.674 mensen heb ben op deze manier hun solidari teit tot uitdrukking gebracht. Isabel kijkt lang naar de wisse lende impressies op het scherm. Ze tikt een paar woorden en wist ze dan weer. „Ik kan mijn gevoelens niet onder controle krijgen. De ene keer is het woe de, dan weer onmacht en ver driet." Ze is 21 en gaat regelma tig 'even langs deze plek van so lidariteit' als ze toch op de trein moet wachten. „Ik heb er ge woon behoefte aan." Zelf heeft ze geen familie of vrienden ver loren. „Wel een zus van een vriend van mijn broer, Laura. Die is haar beide benen kwijt en onherstelbaar doof aan beide oren door de explosie." Op nieuw begint ze te typen, heel snel met tien vingers: „Op de elf de maart gingen we allemaal een beetje dood." GPD PARIJS - De Nationale Bibliotheek van Frankrijk heeft de filosoof Jean-Paul Sartre na zijn dood diens sigaret ontnomen. De kettingroker is op een poster voor een expositie over zijn werk en leven te zien zonder sigaret, omdat de Natio nale Bibliotheek geen aanklacht wil wegens overtreding van de tabakswet.Sartre (1905-1980) rookte volgens de overlevering twee pakjes sigaretten per dag en stak boven dien regelmatig een pijp op. De tentoonstelling over de existentialistische filosoof, schrijver en journalist duurt nog tot 21 augustus. ANP BRUSSEL - Geen kat in de zak, maar een gat in de zak. Om te voorkomen dat de koper van een zakje frites nog op zoek moet naar een vorkje heeft de Vlaamse ontwerper Roel Vandebeek een verpakking ontworpen waaruit een houten vork is weg te duwen. De ruimte die vrijkomt door het wegduwen van het vork je is zo klein dat er geen al te groot gat ontstaat, waar door de frites ook niet op straat vallen. Vandebeek zei gis teren in de Vlaamse krant Het Belang van Limburg dat hij zijn 'forkbag' binnenkort op grote schaal hoopt te ex ploiteren. ANP BENTONVILLE - De aanklagers van een gerechtshof in de Amerikaanse staat Arkansas hebben een hond als ge tuige opgeroepen in een moordonderzoek. Het hondje Murphy Smith mocht het gerechtshof echter niet betre den 'omdat honden daar niet toegestaan zijn', meldde de Arkansas Democrat Gazette. De politie dacht dat Murphy Smith een belangrijke getui ge was, omdat de hoofdverdachte van een moordzaak, Al bert K. Smith, hem vanuit de gevangenis een brief schreef. Albert Smith is de eigenaar van Murphy. Toen bleek dat het om een hondje ging, realiseerden de aankla gers zich dat zij de plank hadden misgeslagen. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse luchtvaart heeft giste ren weinig hinder ondervonden van de onverwachte sta king van Belgische luchtverkeersleiders. Volgens een woordvoerster van de Luchtverkeersleiding Nederland was er alleen sprake van iets langere reistijden doordat toestellen moesten omvliegen. Tussen half twaalf en half twee mochten geen vliegtuigen door het Belgische luchtruim vliegen. Ook konden toestel len niet landen of opstijgen vanaf de Belgische luchtha vens. De toestand was gisteravond weer normaal. ANP KIGALI - Traditionele dorpstribunalen in het Afrikaanse Rwanda buigen zich sinds gisteren over de tienduizenden verdachten van de volkenmoord van 1994. Het is de be doeling dat uiteindelijk ongeveer 12.000 van deze zoge noemde gacaca's de daders gaan berechten. De rechtspraak op het platteland moet de rechtbanken ontlasten. Een gacaca kan als hoogste straf levenslang op leggen. ANP/DPA fan Istendael schrijft boek over de voordelen van een groot land elgié bestaat 175 jaar. Dat wordt ge- erd. maar niet door iedereen. De Brus- else schrijver Geert van Istendael bij- mbeeld is van oordeel dat Nederland jië nooit hadden moeten schei- ien. oorPascaleThewissen IRUSSEL - Hij haat 1830. In dat jaar intdeed België zich van Nederland, 'out, helemaal fout, vindt de Brus- |se schrijver Geert van Istendael. Sa- non met Luxemburg waren we anno 10D5 het rijkste land van Europa ge mest. Is België bij Nederland was gebleven, 'as de Nederlandse taal niet zo Hol- ands geweest en de Nederlandse keu- [enminder belabberd. Hoewel. Van Is- is verzot op Hollandse kaas en apucijners. „En op haring, poffertjes 'Haagse hopjes", zegt hij. Maar die itterbal. Bitterballen, luidt zijn oor- ad, 'dienen, uiteraard samen met tóneken, geklasseerd te worden in de ategorie van nationale vergiften'. Dan [ever frituren op z'n Belgisch: smoute- Pllen, bouletten en caracollen (slak- ten)- Als België en Nederland bij el- taar waren gebleven waren de biergla zen in het Noorden niet zo klein en za- de Belgen misschien vaker op de iets. Dan hadden de Nederlanders mis kien meer tact en deden Belgen vaker inn mond open. j0 kan hij nog wel tientallen voordelen ledenken waarom België en Nederland e^aar hadden moeten blijven. Ik vind niet één nadeel, schrijft Van Isten- p in zijn boek Mijn Nederland, dat eze week bij uitgeverij Atlas is ver- nen;. Uitgerekend in het jaar dat «Jgiëzijn 175-jarig bestaan viert, ver- de (Brusselse) schrijver zijn liefde por Nederland in een boek. Dat is toe- zegt Van Istendael, maar daarom iet minder gedurfd. [ederlanders mogen dan erg op de ajungen gesteld zijn. in België je «de betuigen voor Nederland is °eken in de kerk. Van Istendael eeft dat aan den lijve ondervonden. hij als kind samen met zijn - 5, na zes jaar Utrecht, terugkeer- naar België, was het gezin verkaas- 7 »Zri ik drie woorden, dan ant- folland we* ieman<d: smerige jk,re^an§ heb ik heimwee gehad naar erland' zegt de Belgische schrij- Bas later kwam het besef dat hij iif^n Was ^an ^Vi zelf dacht. Toen upv 19J9 voor een studie-opdracht te- nan naar naar Amsterdam, en nen zag lopen met kralenkettingen De Brusselse schrijver Geert van Istendael presenteert op de expo Made in Belgium in Brussel zijn boek Mijn Nederland. „Geef ik in België een lezing, dan weet ik dat het publiek me bij het vragenuurtje angstig zal aanstaren. Krijg ik toch een vraag, dan komt die altijd snel en altijd, ik heb nog nooit een uitzondering genoteerd, van de enige Nederlander in de zaal." foto Eric Herchaft/GPD lp blote voeten en de weeë geur van l uc nccc vein !ploil°°„L^aCht hij nog: wat zijn we in Dat was een restant Holland diep in mij. Een on wrikbaar onderdeel van de Nederland se identiteit is dit waandenkbeeld: wij zijn andere volkeren altijd een heel eind vooruit." Nog zo'n typisch Hol lands kwaaltje: „Luidkeels je mening geven, ook als je helemaal geen mening hebt." „Geef ik in België een lezing, dan weet ik dat het pubhek me bij het vragenuur tje angstig zal aanstaren. Krijg ik toch een vraag, dan komt die altijd snel en altijd, ik heb nog nooit een uitzonde ring genoteerd, van de enige Nederlan der in de zaal. Vraag is niet helemaal het juiste woord, hij legt ons haarfijn uit hoe het met ons staat." Beerenburg Nederland is ook Lennaert Nijgh, Ot en Sien, André Hazes, Johan Hendrik van Dale en Godfried Bomans. En Boude- wijn de Groot, die Nederlands spreekt zoals de taal gesproken moet worden, volgens Van Istendael, die hem al bijna veertig jaar probeert te imiteren. Neder land, dat is Beerenburg van weduwe Joustra. Ja, vooral die. België. Dat is Leffe, Kriek en Duvel. Jacques Brei, K3, Johan Verminnen en Francis Goya. Ook dat was een Belg, zo wordt duidelijk op de tentoonstel ling Made in Belgium, die deze week werd geopend in de Dexia-toren in Brussel. De expo is een overzicht, een soort van etalage, van alles wat België de wereld te bieden heeft. België is manneken pis, Eddy Merckx, Justine Henin en Kim Clijsters. België is Hugo Claus, Georges Simenon, Horta en Mag- ritte, Rubens en Bruegel. Suske en Wis- ke, Lucky Luke en Kuifje. Made in Bel gium toont waar een klein land groot in kan zijn. Het begint met een reconstructie van De Stomme van Portici, de opera die de aanzet gaf tot de opstand. Opgejut door de opstandige teksten op het po dium, stormden enkele heethoofden de Brusselse Muntschouwburg uit, plun derden de Staatsuitgeverij en staken het huis van de minister van Taalzaken in brand. Een maand later riepen de Belgen de onafhankelijkheid uit. De uitstalling eindigt - twee kilometer, verdeeld over vijf verdiepingen, en vier duizend artefacten verder - met een fri tuur. Zo is daar het zwaard van kruis vaarder Godfried van Bouillon, door gaans bewaard in de heilige grafkerk in Jeruzalem, maar nu voor het eerst te zien in België, evenals de lijkwade van Karei de Grote. Ook zijn er 75 originele schilderijen te zien van Belgische mees ters. Critici vinden dat de expositie niet het hedendaagse België weerspiegelt. Dat het allemaal net iets te positief is. Mare Dutroux en de Bende van Nijvel zijn ook Made in Belgium maar op de ten toonstelling niet terug te vinden. Voor Congo is een minuscuul hoekje inge ruimd. Ook de taalstrijd, die afgelopen weekeinde opnieuw oplaaide in de Brusselse randgemeenten, is nergens te rug te vinden. Typisch Belgische zaken als ruimtelij ke wanorde komen niet aan bod. Die ruimtelijke wanorde die zo schril con trasteert met bijvoorbeeld de architec tonische eenheidsworst Almere. Geert van Istendael heeft er een uur rondgelo pen en wilde nog maar één ding: zich voor een auto werpen, maar dat kan niet want het centrum is autovrij. „Dat is in Nederland wel weer goed gere geld." Wat is mooi? Amsterdam, vindt hij. Net zo mooi als Parijs, Rome en Praag. Lelijk is de nieuwe architectuur die Nederland heeft ingeblikt. Dan komt toch even zijn Belgisch chauvinis me bovendrijven. Mooi, stelt hij, is het Bonnefantenrnuseum in Maastricht. „Maar Maastricht ligt half in België, en de architect is Aldo Rossi uit Milaan." Exotischer Het is één van de weinige keren dat in zijn boek een zuidelijke stad aan bod komt. „Ik geef toe dat ik vooral boven de grote rivieren ben gebleven. Omdat dat gedeelte van Nederland voor mij veel exotischer is. In Brabant praten ze bijna Vlaams. Pas boven de rivieren werd ik me er echt van bewust dat ik een buitenlander, een Belg, ben. Na tuurlijk zijn Limburg, Noord-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen ook écht Neder lands. Zodra ik de grens oversteek, zie ik een naambordje naast de voordeur bel prijken. Dat is heel on-Belgisch." In zijn boek gaat Van Istendael wel in op ernstiger zaken. Zoals de jodenver volging. Volgens hem heeft Nederland zijn joden veel slechter beschermd dan menig ander bezet land in de Tweede Wereldoorlog. De cijfers, zegt hij, lie gen er niet om. In 1940 woonden in Ne derland twee keer zoveel joden als in België. Nu evenveel. Volgens hem is Ne derland 'met een knoertharde klap te gen de grenzen van zijn verdraagzaam heid aan gebotst'. „Het is oorlog, zei een minister. Dat hoor je ook roepen bij de rechtervleugel van ons Vlaams Belang, voorheen Vlaams Blok." Nee, het is allang niet meer zo dat rechtsextremisme alleen in Vlaanderen voet aan de grond heeft gekregen en Ne- deiiandse politici verbaal de sterkste zijn. Integendeel. De Hasseltse socialist Steve Stevaert wint het, zo bleek ooit tijdens een discussie in Het Lagerhuis, makkelijk van Marcel van Dam. Vlaan deren heeft zijn minderwaardigheids complex van zich afgeschud en Neder land is niet langer (zelfverklaard) gids- land.„Samen zou het een veel evenwich- ter land zijn geweest dan België en Ne derland elk afzonderlijk." Dan beseft hij: „Ik kan de klok niet terugdraaien." De expositie Made in Belgium is nog tot september te bezichtigen in het Dexia Art Center, aan de Schilknaapstraat 50 in Brussel, vlakbij de Sint. Hubertusgale- rijen, en is elke dag geopend van 10.00 tot 19.00 uur. Op woensdag is de tentoonstel ling tot 22.00 uur geopend. van onze redactie buitenland LONDEN - De bloedige con flicten in de Democratische Republiek Congo (DRC), Soe dan en Oeganda zijn de groot ste vergeten humanitaire cri ses in de wereld. Hoewel deze conflicten veel meer mensen levens kosten dan de tsunami in Azië, wordt er buiten Afri ka nauwelijks aandacht aan besteed. Dat bleek uit een on derzoek van persbureau Reu ters, dat meer dan honderd academici, journalisten, hulp verleners en activisten vroeg naar hun ervaringen. „De grootste humanitaire cri sis sinds de Holocaust", noemt John O'Shea van de Ier se hulpinstantie Goal de oor log in de DRC. „Het beste voorbeeld op aarde van de verschrikkingen die mensen elkaar kunnen aandoen." De strijd in Congo heeft inmid dels miljoenen mensen het le ven gekost, tien maal zoveel als de tsunami in Azië, maar slechts weinig mensen in de wereld lijken zich er druk om te maken. „Afrika heeft iede re maand met de vernietigen de effecten van wel twee tsu nami's per maand te maken, maar dat lijkt niemand te de ren", meent Amy Slorach van de Britse hulporganisatie Tearfund. Leed De deskundigen verwijten vooral de westerse media cri ses in landen die er voor de grootmachten strategisch niet zoveel toe doen, stelselmatig te negeren, ondanks het onbe schrijfelijke leed dat er heerst. Dat geldt naast Congo ook voor Soedan en het noor den van Oeganda, waar al 18 jaar op grote schaal mannen, vrouwen en kinderen worden gedood en verkracht. Ook zijn in Oeganda zeker 20.000 kinderen ontvoerd door de rebellengroep het Le ger van de Heer (LRA) en ge dwongen mee te vechten, ter wijl een groot deel van de be volking uit hun huizen is ver jaagd. Het gaat in totaal om honderdduizenden doden en zeker 2 miljoen ontheemden. „Zoals zoveel mensen, had ik absoluut geen idee van de om vang van dit conflict", zegt filmster Hellen Mirren, die met de hulporganisatie Ox- fam naar Noord-Oeganda reisde. In Soedan concentreert het ge wapend geweld zich in het zuiden en de westelijke pro vincie Darfoer. „Darfoer is in middels van de voorpagina's van kranten verdwenen, hoe wel de situatie verandert van slecht tot afschuwelijk", meent VN-hulpcoördinator Jan Egeland. Andere verge ten humanitaire crises die worden genoemd zijn Libe ria, Sierra-Leone, Ivoorkust, Tsjetsjenië, Nepal en Haïti. Zo zijn in de westelijke Soeda- nese provincie Darfoer veel meer dan zeventigduizend do den gevallen, zoals steeds wordt gemeld. Het werkelijke aantal doden ligt 'vele malen hoger', zegt Egeland. „Hoe veel het er precies zijn, weet ik niet. Misschien drie keer meer, of vijf keer? Zeker is wel dat het geweld en ziekten aan veel meer dan 70.000 men sen het leven hebben gekost. Want met name in die gebie den waar we niet zijn, vallen de doden", aldus de VN-func- tionaris. Buiten de vluchtelin genkampen gaat het moorden en verkrachten volgens hem voort. Egeland, net terug van een bezoek aan Soedan, er gert zich eraan dat het tien maanden duurde voordat Afrikaanse landen 'slechts' tweeduizend vredestroepen naar Darfoer stuurden om de gewelddadigheden in de pro vincie te stoppen. Hij pleit er voor op korte termijn nog eens achtduizend soldaten te sturen. Darfoer kampt sinds februari 2003 met een gewapende strijd tussen ï'ebellengroepen en het Soedanese leger, dat ge steund wordt door Arabische milities, de Janjaweed. In de VN-Veiligheidsraad wordt al enige tijd gesproken over sancties tegen het regime in Khartoem dat verantwoorde lijk wordt gehouden voor de crisis in Darfoer. Vooral Rus land, China en Algerije verzet ten zich ertegen. GPD/RTR Mensen wachten op het Madrileense station Atocha op de trein. Vandaag wordt herdacht dat vorig jaar bij aanslagen op vier treinen 191 mensen werden gedood en meer dan 1500 gewond raakten. foto Susana Vera/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7