Hysterie rond aids ebt weg Slappe grond trekt gemeenten in diep financieel moeras PZC THE BIG BOSS PZC Kerk staat Imams ontkennen subversieve acties Hiv-patiënten met redelijke levenskans kunnen zich eindelijk verzekeren 11 maart 1955 vrijdag 11 maart 2005 door Marieke Monden Mensen met hiv moeten, on der voorwaarden, een le vensverzekering kunnen afslui ten, adviseert het verbond van verzekeraars aan zijn leden. Hun levensverwachting is door succesvolle hiv-remmers onge veer gelijk aan die van diabetespatiëten. Het advies be tekent een doorbraak voor hiv-patiënten. „Voor mij is het bezoek aan het ziekenhuis eigenlijk net zoiets als de halfjaarlijkse controle bij de tandarts." Ferd Verduit (36) weet sinds zes jaar dat hij hiv-positief is. Toen hij dertig werd, vond hij het tijd de balans op te maken. Hij liet zich testen. De homoseksuele Verduit voel de zich goed, maar bleek toch be smet. De schrik was enorm: „Het was een confrontatie met de dood." Verduits huisarts vertelde dat er sinds twee jaar een combinatie therapie was, waarmee goede re sultaten werden geboekt, maar dat de medische wereld nog niet veel ervaring daarmee had. De Amsterdammer vroeg consulten aan bij drie ziekenhuizen. „Dit leek mij geen kwaaltje dat zo over is, dus het leek mij wel goed om uit te zoeken welk zie kenhuis het beste voor mij was. Dat vonden ze erg raar, geloof ik." Inmiddels wordt Verduit drie keer per jaar onderzocht in de Jan van Goyenkliniek. De com binatietherapie volgt hij al ja ren, één keer per dag slikt hij vier pillen. Voorwaarden Het bericht dat mensen met hiv onder voorwaarden binnenkort een levensverzekering kunnen sluiten, maakte Verduit erg blij. „Hiv is een gewone ziekte, het enige bijzondere is het stigma. Als levensverzekeringen mensen met hiv accepteren, heeft dat een signaalfunctie: dat de levens verwachting goed is." Mensen kijken tegen hiv toch an ders aan dan tegen andere chro nische ziekten, merkt Verduit: „Ik had laatst een affaire en ver telde na drie weken dat ik hiv had. En terwijl we volstrekt vei lig hadden gevreeën werd die jongen kwaad dat ik dat nu pas zei. Bij een nierziekte had hij an ders gereageerd." Verduit heeft nooit een levens verzekering hoeven af te sluiten. Hij woont in een huurhuis. Wel liep hij tegen problemen op toen hij een eigen bedrijf begon. „Je kunt je met hiv als zelfstandige alleen tegen de arbeidsonge schiktheid en ziekte verzekeren bij het UWV. Die instantie is als enige verplicht mij te accepte ren." Naar een andere verzeke raar kan hij niet. Met de gezond heid gaat het prima. „Vorige week was ik voor het eerst in drie jaar een paar dagen met griep thuis." Misschien gaat Eric Kollen (37) alsnog een levensverzekering af sluiten. Hij moet bezien of hij aan de voorwaarden voldoet - de combinatietherapie moet snel aanslaan - en de premie moet niet te hoog zijn. Maar wenselijk is zo'n verzekering wel. Als hij nu overlijdt, moet zijn vriend hun huis verkopen. Levensverwachting Toen hij vorig jaar samen met zijn vriend een huis in Weesp kocht, kon Kollen zich nergens verzekeren. „Diverse verzeke raars hebben we benaderd. Ik had zelfs een brief van de dok ter dat 'mijn levensverwachting naderde aan het normale'maar ze accepteerden mij nergens. Ik heb nog in Frankrijk gekeken, want daar kun je met hiv wel, te gen een torenhoge premie, een verzekering voor tien jaar afslui ten. Maar dat lukte niet omdat ik Nederlander ben. „Zonder levensverzekering kun je een hypotheek krijgen, maar dan tot circa tachtig procent van de executiewaarde van het huis. We hebben het aandelen pakket van mijn vriend als on derpand gegeven en geld van mijn schoonmoeder ingezet. Met een normale hypotheek hadden we met onze salarissen een nog mooier huis kunnen kopen." Kollen weet al ruim tien jaar dat hij hiv heeft. Toen de oud-se cretaris van de HIV-vereniging de onheilstijding kreeg, dacht hij dat hij nog maar een paar jaar te leven had. Toen de combi natietherapie opkwam, weiger de hij aanvankelijk te slikken. „Die pillen beheersten in het be gin je leven. Sommige pillen moesten met eten worden inge nomen, andere juist weer nuch ter en voor weer andere moest je een paar uur niet eten. En dan waren er ook nog allerlei nare bijwerkingen. Ik had al snel door dat je beter geen pillen kon nemen dan de therapie half vol gen. Mensen die daarmee rom melden, zijn nu resistent." Toen het bergafwaarts ging, be sloot Kollen uiterst gediscipli neerd toch aan de combinatie therapie te beginnen. „Ik heb eerst met Smarties geoefend. En het gaat goed; in die drieënhalf jaar dat ik de pillen slik, ben ik er maar twee vergeten." Met Kollens gezondheid gaat het prima, Hij hoopt dat de ac ceptatie van verzekeraars de ziekte in een normaler daglicht stelt. Kollen wordt witheet als hij aan de bewoners van het Spaanse dorp denkt die enige tijd gele den protesteerden tegen de komst van een opvangcentrum voor hiv-besmette apen: „De hysterie rond aids heeft niets te maken met de medische weten schap. We worden nog steeds be oordeeld op basis van een ziekte uit de jaren tachtig toen mensen als vliegen stierven. Nu is het een vervelende aandoening en je kunt hem beter niet hebben, maar daarmee is ook alles ge zegd. "GPD Hoewel het niet als zodanig in de Gronc is vastgelegd, kent Nederland al meer vier eeuwen een scheiding van keri staat. Deze scheiding zorgt er onder meer voo: de overheid zich niet mag begeven op het pij terrein van de godsdienstbeleving. Een volledige scheiding tussen kerk en staatj de praktijk uitgesloten, al was het maar omdr verse politieke partijen hun grondslag vindj het geloof, de koningin staatshoofd is bij des Gods, tal van raadsvergaderingen beginnen een ambtsgebed en de Troonrede wordt afges; met Gods zegen. Juist omdat er schemergebü zijn waar kerk en staat in eikaars vaarwate recht kunnen komen, is terughoudendheid den. Wat dat aangaat, denderde WD-minister i donk van Integratiebeleid gisteren als een oli door de porseleinkast door het presentie-ej plaar van de Nederlandse vertaling van defo in ontvangst te nemen. Door zich lovend uitte ten over deze vertaling en de hoop uit te spie dat vooral jonge moslims de tekst ter hartezu nemen, sprak zij een duidelijke voorkeur uiti deze versie boven de reeds bestaande, in het,! bisch opgestelde koran. Een minister, hoe libe ook, behoort zich niet op dit gladde ijs te begs Daar komt bij dat de gisteren gepresenteerde taling zeer omstreden is in moslimkringen. Ve woordelijk voor de nieuwe weergave is de La Ahmadiyya Beweging, die door veel soennitó moslims niet als islamitisch wordt beschouw om die reden is het nog maar de vraag of dezer we vertaling wel zoveel aftrek zal vinden o jonge moslims in Nederland. Daarnaast wort beweging door andere geloofsgroeperingen ah dreigend ervaren omdat zij de koran boven haar ogen 'foute' bijbel stelt. Het optreden van Verdonk kan niet los worden zien van de strijd tegen het moslimextremisme, het kabinet heeft opgepakt na de moord opï van Gogh. Diverse bewindslieden, Zalm, Dol en Remkes voorop, hebben duidelijk gemaakll zij in die strijd geen verschil zien tussen de3 gieuze beleving van de islam en de aantasting! de democratie die extremisten nastreven. Üj als die twee elementen zijn losgekoppeld - bei gers van de democratie moeten ongeacht hi| loofsbelijdenis worden aangepakt - kan de\i| brand in de Nederlandse samenleving worden; blust. Integratieminister Verdonk heeft latem nog ver van dat pad verwijderd te zijn. door Rieks Holtkamp Voor het eerst sinds minis ter Verdonk van Vreemde lingenzaken en Integratie be sloot om van de Eindhovense imams Abou Tareq en Mo hammed Mahmoud de ver blijfsvergunning in te trek ken, geven beide voorgangers van de Al Fourqaan-moskee een weerwoord. Ze ontken nen ooit iets onwettigs te heb ben gedaan. „Wij zijn tegen geweld en we zijn niet tegen de westerse sa menleving. Wij vinden dat ie dereen zich aan de Nederland se wetten moet houden, ook de islamieten." De beide imams van de Eindhovense Al Fourqaan-moskee van wie minister Verdonk de verblijfs vergunning wil intrekken, lij ken tijdens een gesprek in de bestuurskamer van de mos kee niet erg onder de indruk van het lot dat hen boven het hoofd hangt. Zowel Abou Ta req (41) uit Bosnië als Moham med Mahmoud (34) uit Kenia - beiden oorspronkelijk af komstig uit Soedan - houden vol dat ze niets hebben ge daan dat indruist tegen de Ne derlandse wetgeving. Daarom heeft hun advocaat inmiddels ook protest aangetekend te gen de ministeriële beslissing. „Ja, wij hangen het salafisme aan", geven beiden toe. „Als je daarmee bedoelt dat wij te rug willen naar de oorspron kelijke bronnen van de islam. Maar dat betekent niet dat we tegen de westerse samenle ving zijn." Wel geven beide imams, die op uitnodiging van de moskee in 1996 en 1998 naar Nederland kwa men, toe dat het misschien wel ideaal zou zijn als de secu liere wetgeving van een staat in overeenstemming zou zijn met de islamitische wetten. „Maar dat houdt niet in dat je die islamitische wetten zou kunnen opleggen. Dat kan al leen op grond van een demo cratische keuze. Toch is dat in feite niet anders dan wat orthodoxe christenen ook het liefste willen." Beide imams ontkennen dat ze ooit mos lims hebben opgeroepen deel te nemen aan de heilige oor log, de jihad. De twee gelden binnen de islamitische ge meenschap in Nederland als geleerden die vanwege hun kennis van de islam een groot gezag genieten. „De AIVD heeft hier nog nooit iets onwettigs kunnen registreren, terwijl de hele moskee afgeluisterd wordt", zegt Abou Tareq. De imams zeggen dreigbrieven te heb ben ontvangen van moslims, die hen zien als handlangers van de AIVD. „Dus de AIVD gaat straks eigen medewer kers het land uitzetten", zeg gen de imams. Abou Tareq haalt voorbeel den aan dat hij zijn gehoor juist tot kalmte heeft ge maand. Toen drie jaar gele den de spanningen tussen Is raël en Palestina hoog oplie pen, stak een jonge moslim in Groot-Brittannié een joodse vrouw neer. „Dat hoort niet binnen de islam, hebben wij toen duidelijk gemaakt. Je mag geen eigen rechter spe len." Nog verder terug in 1998 kwam een groep zoge naamde 'taqfiri' de moskee binnen. Die vinden dat alleen zij de ware islam vertegen woordigen. Alle anderen be schouwen ze als ongelovigen. „Ze deden demonstratief niet mee aan het gebed. Ik ben met ze in debat gegaan en heb ze gezegd: het is niet aan jul lie om te bepalen wie een wa re moslim is en wie niet. Uit eindelijk zijn ze de moskee uitgezet." Bin Laden Ook ideeën als zouden mos lims het recht hebben de onge lovigen te bestelen en de Ne derlandse staat te benadelen, verwijst Abou Tareq naar het land der fabelen. „Je hoort je te houden aan de wetten van het land. Bovendien hoort ste len niet in de islam." Dat jon geren als bijvoorbeeld de le den van de Hofstadgroep me nen dat ze geweld mogen ge bruiken, is gebaseerd op een totaal verkeerde opvatting van de islam, vervolgen beide voorgangers. Ook iemand als Osama Bin Laden heeft niet het recht om door middel van een fatwa op te roepen tot de heilige oorlog tegen het Wes ten, houden de twee vol. „Hij heeft niet de autoriteit." GPD door Theo Haerkens Grote delen van Nederland bestaan uit een dikke laag zompig veen. Onze voorouders wisten wel dat je daar niet moest bouwen. Door ruimtege brek is dat toch gebeurd. Gebou wen staan op lange palen, maar wegen en riolen zakken weg. Re paratie kost gemeenten een ver mogen. Een paar meerkoeten scharrelt luidruchtig ruziënd door het gras. Een reiger staat verloren op het smeltende ijs van de sloot aan de Oukoopsedijk in Reeu- wijk, een kleine Zuid-Hollandse gemeente in het Groene Hart. Het smalle weggetje met links en rechts karakteristieke boerde rijen heeft wat weg van een acht baan. Bij ieder bruggetje gaat het steil omhoog en weer om laag. Soms zakt het asfalt links weg en verderop rechts, zodat het water uit de sloten er na een beetje regen overheen spoelt. Dit is een kwaal waar ook ande re gemeenten in Nederland mee kampen, zoals Edam-Volendam in Noord-Holland, De Ronde Ve nen in Utrecht, Steenwijkerland in Overijssel en Rotterdam. In Edam-Volendam tasten de ver zakkingen ook het elektriciteits net aan en valt de stroom gere geld uit, in Steenwijkerland moeten kwetsbare wegbermen met grote regelmaat worden ge repareerd en in de chique Rotter damse wijk Kralingen zijn tui nen met piepschuim opgehoogd. Het gebied tussen Rotterdam, Zoetermeer, Leiden, Alphen aan den Rijn en Woerden spant de kroon: de ondergrond van zo'n vijftien meter laagveen wordt onder het gewicht van de wegen en het verkeer samengeperst. Ophogen met zand helpt tijde lijk, maar dat versnelt ook het proces van inklinken en verzak ken. Want zand is zwaar. Verleiding Onze voorouders lieten het wel uit hun hoofd het veen te bebou wen. Zij vestigden zich op de kleiachtige oevers van de Oude Rijn en de Hollandse IJssel. In het tussenliggende gebied ont stond het Groene Hart. Toen Rotterdam en Den Haag tot bloei kwamen, stroomden de ar beidskrachten toe en konden Gouda en andere plaatsen de verleiding niet weerstaan de slappe bodem toch te bebou wen. Nu staat het water hen aan de lippen. Tot voor kort stond een weg door natuurgebied de Reeuwijk- se plassen in een natte periode wekenlang blank. Die weg is op gehoogd en nu is het geld op. Na verdrievoudiging van de onroe- rend-zaak-belasting is verdere verhoging geen optie meer: „Wij zitten nu landelijk in de top tien", zegt ambtenaar Kees Smit van gemeentewerken. Van het rijk krijgt de gemeente één miljoen euro extra, te weinig om negentig kilometer weg op orde te houden. Ook voor buurgemeente Bos koop is de veenbodem een bo demloze put. Jaarlijks komt de gemeente op een begroting van 8,5 miljoen euro 1,5 miljoen te kort voor onderhoud. „Met extra rijkssteun hebben we dat de laatste jaren ingehaald, maar structureel krijgen we te wei nig", aldus wethouder Ivo ten Hagen. „De uitkering uit het ge meentefonds is deels gebaseerd op de samenstelling van de bo dem: veen, zand of klei. Maar de factor 'samendrukbaarheid' is belangrijker. Kort door de bocht geformuleerd is daar geen rekening mee gehouden omdat het te duur zou worden." Lavasteen Het historisch centrum van Gou da ligt op een stabiele bult van klei. Maar de buitenwijken kos ten de gemeente een vermogen: twintig procent van de straten verzakt drie tot zes centimeter per jaar. Zelfs parken en sport velden verzuipen. Particulieren slepen geregeld nieuwe aarde aan om hun tuinen droog te hou den. Verantwoordelijk wethou der Siebe Keulen heeft in arren moede maar een putje aange legd in zijn eigen tuin en laat die rechtstreeks op het riool af wateren. Zelfs in nieuwe wijken in Gou da worden de straten doorsne den door decimeters hoge bob bels. Hier liggen rioolbuizen op een fundering, de rest is ver zakt. Jarenlang stond Gouda on der curatele van de provincie. Vorig jaar ontving de gemeente 44 miljoen euro voor achterstal lig onderhoud. Wethouder Keu len vindt dat te weinig. De ge meente moest veertig jaar lang haar uitgaven vooraf laten goed keuren door de provincie en DIAMANTBEWERKERS - De Nederlandse diamantbewer kers laten hun werk volgende week een dag voor wat het is. De sector staakt naar aanlei ding van een conflict over lo nen en werktijden. Het is voor het eerst in vijftig jaar dat de diamantbewerkers het werk neerleggen. KNALLEN - In Amsterdam klonken gisteren enkele knal len die zo hard waren, dat de vloeren van huizen en kanto ren er van trilden. Daardoor ontstond dan ook enige pa niek. Achteraf bleek dat deze knallen werden veroorzaakt door een testpiloot dienri nieuwe straaljager boven! sterdam de geluidsban doorbrak. KLEUTER GERED twaalfjarige Vlissingse j Huffenreuter heeft in del sershaven in Vlissingentd wernood de vierjarige klej Achielle van Belzen van dei drinkingsdood gered. Deti ter was bij de haven aar, spelen en viel in het wat de moeder van Tra; Hoewel haar dochter der digheid reddend zwemi niet beheerste, aarzelde zei en sprong in het water. Delen van Nederland zakken langzaam weg in het veen. Het tegengaan van verzakkingen van huizen, wegen, rioleringen en paden, zoals hier bij Reeuwijk, kost jaarlijks miljarden. foto Phil Nijhuis/GPD vreest haar financiële zelfstan digheid snel weer kwijt te zijn. In Reeuwijk, waar welvarende forenzen aan de gelijknamige plassen schitterende huizen be wonen, liggen de rioleringen los in de grond. De buizen zakken daardoor mee met de rest van de straat. Een flexibele aansluiting bij de huizen voorkomt lekkage, die in andere plaatsen zorgt voor stank, vervuiling van slo ten en vijvers en zelfs sterfte van vis en watervogels. Op ande re plekken wordt eerst een extra dikke zandlaag op de grond aan gebracht om het proces van ink linken te versnellen. Daarna ver zakken wegen en riolen minder. Na experimenten met de aanleg van straten op anderhalve meter piepschuim, werkt Reeuwijk te genwoordig met een ondergrond van 'jalibim', superlichte lavas teen uit Griekenland. Ook andere gemeenten zijn daar op overgestapt. „Het is gemakke lijker als er iets stuk gaat en er leidingen moeten worden ver vangen", zegt Kees Smit van ge meentewerken in Reeuwijk. Maar het allerbelangrijkste is dat de straten en ondergrond niet meer wegen dan het veen zelf. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 226.50 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept per maand: 19.95 per kwartaal. 58,00 per jaar: 222.50 Voor toezending per post geldt ee toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vos' einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitga' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vos de Regelen voor het AdvertentiewiW Overlijdensadvertenties: maandag 1/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax:(0113)315549 4300 AB Zierikzee Tel* (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Rubrieksadvertenties Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 J Business to Business/Onroer#»? Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverterett j -concern.!*® i aebruilt*"' Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-cc aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestan (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dient»™ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W e, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot *&t WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4