AZ blijft koel en zelfverzekerd PZC Van Hooijdonk deelt mee in recettes NAC Cancellara slaat zijn slag Terneuzen struikelt over kunstgras Kluivert scoort voor winnend Newcastle Weer Duitse arbiter gearresteerd Mourinho moet 9600 euro betalen Roelofsen naar De Graafschap Germinal Beerschot haalt Vos Boete Di Canio na Hitler-groet Alkmaarders zetten in Donetsk deur naar volgende ronde wijd open Kasparov moet eindzege delen VC Vlissingen uitgeschakeld vrijdag 11 maart 2005 BERLIJN - In het Duitse scheidsrechtersschandaalk teren een nieuwe arrestatie verricht. De 29-jarige Dn nik Marks wordt ervan verdacht mee te hebben ge? aan het omkoopschandaal in het Duitse voetbal. Vdj de openbare aanklager in Berlijn heeft Marks eind] drie wedstrijden verkocht. Zijn arrestatie is te da; aan „geloofwaardige informatie van Robert Hoyzer' hoofdrolspeler in het schandaal. Hoyzer werd in febr gearresteerd en is in staat van beschuldiging gens medeplichtigheid aan fraude. GPD/RTR LONDEN - De Engelse voetbalbond FA heeft coach Mourinho van Chelsea een boete van 9600 euro opg wegens de opmerkingen die hij in januari maakte 12 loop van de League Cupwedstrijd tegen Manchester; ted. Mourinho beschuldigde collega Alex Ferguso: toen van dat hij in de rust probeerde de scheidsrechts beïnvloeden. Eenzelfde verwijt maakte Mourinho recent in de richt van trainer Frank Rijkaard van FC Barcelona. Tc trof het een praatje dat Rijkaard in Barcelona zou] gemaakt met arbiter Frisk in de rust van de Chai Leaguewedstrijd met Chelsea. ANP/RTR DOETINCHEM - Richard Roelofsen keert op hums terug bij De Graafschap. De club uit Doetinchemk de 35-jarige aanvaller voor de rest van het seizoen Heracles Almelo. Hij moet vandaag nog wel een meds keuring ondergaan. Roelofsen kwam vanaf het sea 1998-1999 al anderhalf jaar uit voor De Graafschap het verleden voetbalde hij ook voor FC Zwolle, Vila MW, Roda JC en NAC. ANP BRUSSEL - Henk Vos gaat tot het eind van het seizes België voetballen bij Germinal Beerschot Antwerpen.' gens het bestuur van de club is overeenstemming met de aanvaller. Formeel moet de bond de overgang! goedkeuren. 1 Recentelijk stapte Vos (36) op bij TOP Oss en zou hij de amateurs van het Belgische Nieuwmoer gaan spd Vos speelde eerder al voor het toenmalige Germinal; ren en daarna bij Standard Luik, PSV, Metz, Soch Feyenoord, FC Den Bosch en NAC. ANP MILAAN - De Italiaanse voetbalbond heeft Paolo Dil nio een geldboete van 10.000 euro opgelegd wegen; 1 Hitler-groet. De voetballer van Lazio Roma maakte drift baar na het behalen van een 3-1-zege in de derby mcif Roma in januari. Lazio kreeg een geldstraf van dezdl hoogte als Di Canio. De speler ontkende dat er politieke gedachte zat zijn actie, maar de tuchtcommissie was een andere.' ning toegedaan. „Dergelijke acties die met politiek; band kunnen worden gebracht, moeten spelers acht ge laten, zeker als ze negatieve reacties kunnen uit bij het publiek", aldus een verklaring. ANP/RTR [ïj door Ruud Ramler DONETSK - Volwassen en bij vlagen zeer zelfverzekerd heeft AZ gister avond de weg vrijgemaakt naar de kwartfinales van het Uefa Cuptoer nooi. De 3-1- zege bij het sterker geach te Sjachtar Donetsk moet als basis ste vig genoeg zijn om de klus in de achtste finale woensdag in eigen huis definitief te klaren. AZ trad in de Oekraïne in het spoor van AC Milan. Alleen de Italianen wa ren er dit seizoen in Europees verband immers in geslaagd Sjachtar op eigen bodem te verslaan. Sterker, in dezelfde groepsfase van de Champions League gingen bijvoorbeeld Celtic en Barcelo na er kansloos onderuit. Zoals Sjachtar nu zelf roemloos uit de Uefa Cup dreigt te verdwijnen. De manier waarop AZ gisteravond toe sloeg geeft aan hoe zeer de ploeg in de ze - sinds 22 jaar eerste - Europese cam pagne is gegroeid. Tussen de nazomer in Thessaloniki en de vrieskou in Do netsk lag een wereld van verschil. Toen, half september tegen PAOK, was alles aan het begin van het avontuur vooral nog imposant. Gisteravond leek AZ de klus bijna achteloos te klaren. Als een doorgewinterde Europa- cup-ganger die foutloos toesloeg op de weinige momenten dat er kansen wa ren en zelf achterin nauwelijks iets weg gaf. Tuimelpartij Zelfs met de hulp van de Franse scheidsrechter Bertrand Layec schoot Sjachtar niets op. De onschuldige tui melpartij van de Braziliaan Brandao na licht contact met Jan Kromkamp bleef daardoor terecht zonder scha'de voor AZ. Doelman Henk Timmer had de penalty van Darijo Srna zelfs klem- vast beet. Of de wereld er voor AZ anders uit zou hebben gezien als de Kroaat wel had raak geschoten lijkt echter twijfelach tig. De Alkmaarders gaven niet het idee ook maar enigszins onder de in druk te zijn. Van een tegenstander, vol gens velen een Europese topper in spé, die veel meer geld heeft uit te geven maar daarvoor geen beter materiaal had aangeschaft. Zelfverzekerd en bewust van de moge lijkheid om ook deze horde in de Uefa Cup te ontwijken werd AZ zelfs stilaan baas in de modderpoel van Donetsk. AZ-speler Martijn Meerdink (voorgrond) vecht een luchtduel uit met Anatoli Timosjtsoek van Sjachtar Donetsk. Gesteund door een snelle goal van Ro bin Nelisse, die een corner van Ken neth Perez onberispelijk inschoot (0-1). Het gewenste uitdoelpunt gaf de bezoe kers nóg meer het geloof in een positief resultaat. Ook hier liet AZ zien te zijn gegroeid. Joris Mathijsen, Henk Timmer en voor al Kenneth Perez waren tegen Sjachtar de belangrijkste exponenten van die progressie. De verdediger legde de hooggeprezen Nigeriaanse spits Ag- hahowa volledig aan banden. De keeper onderscheidde zich naast de ge stopte strafschop vooral in de fases dat het aandringende Sjachtar gevaarlijk dreigde te worden. En de Deense inter national was de uitblinkende vormge ver van een volwassen collectief. Door hem op de cruciale positie 'tien', de stoel van de regisseur, te plaatsen kreeg coach Co Adriaanse het aanval lende gevaar dat hij met zijn opstelling had beoogd. Bovendien schuwde Perez zijn verdedigende taken niet. Gevaarlijk Ook in mentaal opzicht blijkt er niet zo veel meer mis bij de nummer twee van de eredivisie. De gelijkmaker van Matu- zalem, op slag van rust en dus op een zeer vervelend tijdstip, was tijdens de pauze niet van invloed op de sfeer. En daarna ook niet op het voetbal, dat ook in de tweede helft verzorgd en ge vaarlijk waar dat kon bleef. Zoals zes minuten na rust toen Mathijsen hele maal uit het oog werd verloren door de Oekraïense verdedigers en een voorzet van Sektioui binnenkopte (1-2). De Ma rokkaan, een handenbindertje aan de zijlijn, had daarna geen persoonlijk ge luk toen hij de bal na een individuele actie tegen de paal zag rollen. Sjachtar kreeg weliswaar een over wicht maar groot gevaar dreigde er nooit voor AZ. Waar Adriaanse naast Mathijsen opvallend genoeg Krom kamp had gekoppeld aan Brandao. De grote Braziliaan was een moeilijke te genstander voor de back. Maar omdat foto Robin Utrecht/ANP Brandao geen gelijkgestemden vond binnen zijn ploeg bleef Sjachtar een verloren wedstrijd spelen. Vooral om dat vormgever Zvonimir Vukic zijn meerdere in Olaf Lindenbergh moest er kennen. De ijdele hoop van Sjachtar om het woensdag in Alkmaar mogelijk toch nog spannend te maken werd in de extra tijd definitief weggeslagen. Toen AZ uit een van de spaarzame uitvallen na rust wéér het maximale resultaat haalde. Tim de Cler werd neergelegd en Perez schoof de strafschop langs doel man Jan Lastuvka (1-3). Koel en zelf verzekerd, zoals AZ zich de hele wed strijd al had gepresenteerd. GPD van onze sportredactie BREDA - Pierre van Hooijdonk (35) tekent volgende week een contract voor één jaar bij NAC, de club waar hij tussen 1991 en 1995 al voetbalde. Daarmee kiest de West-Brabander voor plezier boven geld: bij NAC valt hij straks binnen de normale sa larisschalen. De top daarvan, de categorie-Van Hooijdonk, ligt net onder de 250.000 euro bruto per jaar. „Pierre had voor een veel beter salaris een andere club' kunnen kiezen, maar geld heeft een on dergeschikte rol gespeeld bij zijn beslissing. Dat zegt iets over hem. Hij wil gewoon graag naar NAC terug", zei directeur Theo Mommers. Ook speelde mee dat Van Hooijdonk graag naar het WK 2006 wil. Bonds coach Marco van Basten was po sitief over het plan van de spits om van Fenerbah£e naar NAC te verkassen, omdat hij in Breda verzekerd is van een basis plaats. De club uit Breda nam in het contract een aantal zaken op die de overgang voor de internatio nal wel extra aantrekkelijk ma ken. Zo willen enkele sponsors hun producten via Van Hooij donk aanprijzen, met name rich ting het WK van 2006. „Met zijn naam en carrière is hij een be langrijk uithangbord", weet voorzitter Willem van der Hoe ven. Volgens goed ingelichte bronnen wordt volgend seizoen ook een kledinglijn gelanceerd onder de naam Pi-Air. Daarvoor zijn de partijen een driejarige verbintenis overeengekomen. Daaruit valt op te maken dat de spits voor langere tijd in Breda blijft. Binnenkort koopt hij in de stad een stuk grond voor een nog te bouwen huis. Het is de be doeling dat hij na zijn actieve carrière assistent-coach wordt. „Zijn inbreng op technisch vlak is zeer welkom", vertelt Van der Hoeven. „Hij is een echt voetbal- dier, heeft ook veel verstand van het spelletje. Net als Ton Lokhoff." Seizoenkaarten Van Hooijdonk deelt ook mee in de verwachte stijging van de ver koop van seizoenkaarten. Boven de tienduizend verkochte jaar kaarten krijgt de aanvaller een bepaald percentage. Sommige ei sen van de routinier werden niet ingewilligd. Zo wilde hij een ad viserende rol bij het NAC-spe- lersfonds, de Parel. De club vond dat niet wenselijk. Ook wil de Van Hooijdonk dat journalist Chris van Nijnatten, verslagge ver van het Algemeen Dagblad, technisch directeur zou worden bij NAC. Dat was financieel niet haalbaar. GPD Fabian Cancellara is na zijn ritzege in Montélimar de nieuwe klassementsleider in Parijs-Nice. foto Srdjan Suki/EPA van onze sportredactie MONTÉLIMAR - Fabian Cancellara heeft giste ren de vierde etappe van de rittenkoers Pa rijs-Nice gewonnen. De Zwitserse wielrenner van Fassa Bortolo versloeg in de eindsprint zijn medevluchters Jaan Kirsipuu en ploeggenoot Juan Antonio Flecha. De Belg Tom Boonen verloor zijn leiderstrui aan ritwinnaar Cancellara. Lance Armstrong stapte gisteren niet meer op de fiets. De zesvou dig winnaar van de Tour de France gaf op met keelpijn en koorts. De winterse weersomstan digheden in Frankrijk hadden vat gekregen op Amstrong. Hij reed de proloog in Parijs al ril lend van de kou. Parijs-Nice was zijn eerste wedstrijd van het seizoen. De Amerikaan was woensdagavond al naar zijn huis in het Spaan se Girona teruggekeerd. Oscar Freire bracht gisteren de tweede etappe van de Tirreno-Adriatico op zijn naam. De Spaanse renner van de Rabobankploeg nam te vens de leiding in het klassement over van de Italiaanse sprinter Alessandro Petacchi. Freire won na 181 kilometer, tussen Civitavec chia en Tivoli, in de sprint van zijn landgenoot Angel Vicioso. De Fransman Laurent Brochard werd derde. ANP/AFP LINARES - Garri Kasparov en Veselin Topalov hebben giste ren samen het schaaktoernooi in het Spaanse Linares gewonnen. In de laatste ronde speelden ze tegen elkaar en Topalov pres teerde het onmogelijke door de nummer één van de wereld te verslaan. In een Siciliaanse partij wist de Bulgaar de lijstaanvoerder in dertig zetten op de knieën te krijgen. Kasparov leidde nage noeg het hele toernooi en had nog niet verloren. De derde plaats was weggelegd voor de In diër Viswanathan Anand. Peter Leko bleef in Linares als enige zonder verlies. De Hongaar speelde alletwaalf partijen remi se. ANP TILBURG - Het bekeravontuur van VC Vlissingen is voorbij. De formatie van trainer Ruud Pen- nings verloor gisteravond in de vijfde ronde van zondag-tweede klasser Voab: 1-0. Het enige doelpunt viel twintig minuten voor het einde. De bal werd vanaf de achterlijn voor het doel gebracht. Er volgde een onoverzichtelijke situatie, waar na de bal via Vlissingen-speler Mohamed Jalloh in het doel ver dween: 1-0. De winst was overi gens wel verdiend. Voab raakte in het duel drie keer de paal. Derdeklasser Vlissingen kreeg één grote kans. door Frits Bakker TILBURG - Kwam het door de onwennigheid van het kunst gras, door de angst voor de te genstander of was het verschil in klasse iets te groot? Terneu zen begon gisteravond aan het bekertreffen met Triborgh met een indrukwekkend doelsaldo: 24 voor, twee tegen, uit de vijf voorgaande bekerduels. Van die reputatie bleef in de kille buiten wijken van Tilburg niet veel over. Door een vroege goal (der de minuut) was Terneuzen in fei te al snel cupfighter af. Het bleef lang bij een magere score van 1-0, omdat Dennis Wondergem in zijn eerste wed strijd veel Brabantse treffers in de weg stond. De definitieve af rekening tekende zich pas na de rust af. De balvaardige aanvoer der Imdat Solmaz trof met een machtig afstandsschot doel en tot overmaat van ramp draaide Jan Bosman de bal onhandig langs zijn eigen doelman. Zo was de wedstrijd in feite tien mi nuten na de rust al gespeeld. Het was toch al behelpen voor Terneuzen, dat voor het doorde weekse uitstapje onder anderen Danny Ter Steege en Marco Faassen (geen vrij van de baas) thuis moest laten. Eric-Jan Naudts bleef aan de kant door een blessure. De Temeuzense trainer Lekaj improviseerde vooral in zijn ach terhoede, maar besefte vooraf al dat het tegen de kleine, techni sche voetballers van Triborgh welhaast onmogelijk was om te overleven. Dat bleek ook al vroeg in de wedstrijd: de snelle aanvallers en de opkomende middenvel ders sneden keer op keer in een hoog tempo door de verdediging van Terneuzen. De Zeeuws-Vla mingen kregen er maar geen vat op en slaagden er ook maar zel den in om zelf uit te breken. De jonge achterhoede (Tim Faas sen, Jan Bosman, Jules Bazelier en Remco van Leeuwen), gemid deld nog geen twintig jaar, werd voortdurend van het kastje naai de muur gestuurd. Het was een klein wonder dat Dennis Wondergem zich in het schuttersfestijn van het eerste kwartier maar één keer gewon nen moest geven. Dat was op de inzet van Said Makrani, na een aanval over links waarbij Mama- douba Gueye overigens nogal hard tegen de grond werd gelo pen. Abdes Assouiki (paal), Jeremy Geleijns en Arslan Tuncay lie ten kansen op meer liggen. Centimeters Terneuzen was zelf twee keer ge vaarlijk in die eenzijdige eerste helft. Daryl Rawidjan schoot kort voor de rust uit een voorzet van Mike But net over en kopt even later centimeters naast op aangeven van Walid Dhakou- ani. Chinedu Chukwugbo, die na rust inviel en binnen twee mi nuten een gele kaart incasseer de, had later ook één keer een te- gengoal op de voet. Hij stuitte op doelman Fahd Bouchti. Het waren kleine stuiptrekkin gen van een elftal dat wel veel bezieling toonde, maar in het af stoppen van de tegenstander kracht en routine tekortkwam. Dat was ook de vaststelling van Ardian Lekaj, die met tegenzin berustte in het verlies. „We wil den natuurlijk wel winnen", zei hij, „maar de competitie is be langrijker dan de beker. Het is nu zaak dat we ons in de komen de weken veilig spelen. Daar hebben we op ingezet dit jaar: verjongen, aan een nieuw elftal bouwen en handhaven in deze klasse." De wedstrijd van gisteravond was vooraf als een beladen ont moeting bestempeld. De compe titiewedstrijd in Terneuzen werd eerder dit seizoen gestaakt wegens ongeregeldheden. Het duel kende gisteren een sportief verloop. Triborgh-Temeuzen 3-0 (1-0). 3. Said Makrani 1-0, 52. Imdat Sol maz 2-0, 57. Jan Bosman 3-0 (ei gen doelpunt). Scheidsrechter: C.A. Romijn (Papendrecht). Gele kaart: Yavuz Demirci (Triborgh), Chinedu Chukwugbo (Terneuzen). Aantal toeschouwers: 85. Terneuzen: Dennis Wondergem. Remco van Leeuwen, Tim Faas sen, Jan Bosman, Jules Bazelier, Walid Dhakouani (46. Chinedu Chukwugbo), Mamadouba Gueye (64. Niels Gommers), Maik de Wolf, Daryl Rawidjan; Mike But (71. Jamo Wabeke) en Sinan Co- ban. van onze sportredactie RIJSWIJK - Newcastle United staat op de drempel van de kwartfinales van het toernooi om de Uefa Cup. In Grieken land versloegen de Engelsen Olympiakos Piraeus met 3-1. Pa trick Kluivert was een van de doelpuntenmakers. De Nederlander zorgde voor de 3-1, in een fase dat de thuisclub al twee man met de rode kaart had zien vertrekken: Georgatos in de lie en Kostoulas in de 44e minuut. Shearer had Newcastle van elf meter op voorsprong ge zet. Djordjevic maakte ook van de stip gelijk. Door de Frans man Robert gingen de Engelsen alsnog met een voorsprong rus ten. Onder leiding van de Nederland se scheidsrechter Wegereef speelden Partizan Belgrado en CSKA Moskou gelijk. In Belgra do werd het 1-1. Aldonin zette de Russen al vroeg op voor sprong, uit een penalty maakte Tomic kort voor het einde ge lijk. Zaragoza bleef overeind in het Ernst Happelstadion van Au stria Wien (1-1). Rushfeldli de Oostenrijkers na ons een half uur op voorsr Savio maakte een kwartier tijd namens de Spanjaarde lijk. Auxerre, in de vonge" nog te sterk voor Ajax, te Üi een 1-0-overwinning inent Lille. De winnende treffer1 de Fransen kwam op slag: 1 rust op naam van Akale. Sneeuwval Middlesbrough verloor opa veld met 3-2 van Sportingfc gal, dat eerder Feyenoord' schakelde. De Portugezen; men vlak na rust via Barbes Liedson een comfortabele! voorsprong. ToenDoualaer nog 0-3 van maakte leek; duel definitief gespeeld, Jol Riggott gaven Middlesbrooé de slotfase nog een kleinte hoop op de kwartfinales: 2-i De wedstrijd tussen Steauai karest en Villarreal werd last. Door hevige sneeuwvi het veld in de Roemeense!' stad onbespeelbaar g< De wedstrijd wordt nu op woensdag 16 maart, turn is op zondag 20 rnaa Spanje. ANP Patrick Kluivert steekt zijn duim op naar de fans van Nf United, nadat hij de derde treffer van de Engelsen heeft gesc® foto Yiorgos Karahal» j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36