Ambulancezorg Goeree karig M Een leven lang trouw aan de muziek Middelburger ziet nog kansen bouwput j f PZC Nestor mosselcultuur krijgt eerste visboek IPostzegelbeurs in Zierikzee agenda bij nader inzien tAZET Aerrepels zonder zout Zalm in Yerseke en Goes Mishandeling bij bushalte Jonge zeehond aangetroffen Ook veilig honk Noord-Beveland Vrachtwagen raakt van de weg Hulpdienst Rijnmond kent eiland nog maar één post toe jtyinr Marcfil Modde OUDE-TONGE - Goe- L.O»erilakkee dreigt versto len te raken van een goede am bulancezorg. In het nieuwe con- te„|.spreidingsplan voor de re do Rijnmond is centraal op het [luid-Hollandse eiland nog llechts één post ingetekend. Daardoor komt onder meer het toeristische Ouddorp in het ge drang. (Volstrekt onaanvaardbaar', vin den de colleges van de vier ge- Lenten in een gezamenlijke [brandbrief aan het bestuur van Je Regionale Huipverlenings- lüienst Rotterdam-Rijnmond HRHRRI Wordt dit plan onver- lor: in de praktijk gebracht, [dan is de veiligheid van de ruim 47 000 inwoners in het geding, aldus de burgemeesters G. van KeVelde-de Wilde (Goedereede) en 4. van Pelt (Oostflakkee) gis- eren tijdens een inderhaast be- egde persconferentie in Jude-Tonge. )e noodkreet is eveneens ver- tuurd naar het ministerie van 'olksgezondheid. Het sprei- ingsplan voldoet volgens de ge- neentebestuurders niet aan de ilauwdruk van het ministerie voor het gebied. Dat gaat uit van twee posten: één in Dirks- land en één in Goedereede. Schrappen De RHRR wil de post Goede- reede schrappen en de twee con- I jtant beschikbare ambulances Sfcor het eiland concentreren in IRrksland. Dat betekent een ijnicturele bezuiniging van een I Miljoen euro op personele en 1 juisvestingskosten, aldus Van I de Velde. '(her de hele regio Rotter- fcm-Rijnmond wil de gemeen- lllhappelijke hulpverlenings dienst door een herverdeling te- rug van zestien naar negen ifjitandplaatsen. Financiële over- •I toegingen zijn in dat verband liet voornaamste motief, j Als criterium geldt dat de on- j| ieilsplek binnen dertien minu- s |en kan worden bereikt. In de J jiuidige situatie valt alleen het i SÖERIKZEE - hi het scoutingge- wuw aan de Van Veenlaan in Zierikzee wordt morgen tussen 0.00 en 16.00 uur een postzegel- beurs gehouden. De organisatie is in handen van taegelvereniging Schou- ten-Duiveland. Aangeboden (orden, naast internationale lostzegels. ook eerstedagenve- oppen. Tevens wordt een 'dub- feltjeshoek' ingericht voor ze- ■3 gels die niet meer kosten dan tien eurocent. MIDDELBURG - Van die bak water aan de Zuidsingel kan nog best iets moois worden ge maakt, vindt Harry de Visser. Een paar dagen na het debacle met de bouwput van het theater heeft hij zijn plan al klaar. Toch een theater, maar dan veel klei ner dan het oorspronkelijke ont werp. En met een open dak. STREEKACTIVITEITEN BRUIMISSE - Durpsuus, 20,00 uur: Jaarvergadering Algemeen Vissersbe- lang; DREISCHOR - Manege Stal Balans, 19.30 uur: Inleiding paardentandarts Ger van der Burg: OOSTERLAND - De Oosterhof, 20 00 uur: Toneelvereniging Oosterland speelt Puzzels; RENESSE - Jacobuskerk, 19.30 uur: Op voering musical Jona, ZIERIKZEE MFC, 19 30 uur: Feest avond Internationale Vrouwendag met modeshow, songs en dansgroep. Volgens de colleges staart de be stuurscommissie zich blind op de 'slechts' drieduizend inwo ners aan de westkant en 5300 burgers in oostelijk Flakkee. Ge makshalve wordt voorbijgegaan aan de toeristische toeloop een belangrijk deel van het jaar. In de zomermaanden verblijven er dag en nacht binnen de gemeen te Goedereede zo'n 25.000 recre anten. Ook de stranden langs de Brouwersdam en het vakantie park Port Zélande vallen onder „Ik ben van de week begonnen. Het is natuurlijk een hot item in Middelburg", zegt De Visser, die professioneel tuinontwerper en beeldend kunstenaar is. Zijn tekeningen liggen ook al op het gemeentehuis. Of ze daar ook se rieus worden genomen, is de vraag. „Het is ook meer concep tueel bedoeld, en natuurlijk ook een beetje om te prikkelen. Zo van, jongens waar zijn we nou het door de commissie aange merkte acceptabele knelpunt. Oostflakkee kent met 325 recrea tiewoningen in de praktijk even eens een groter 'inwonertal' dan feitelijk het geval is. Van Pelt: „Ik krijg heel sterk het gevoel dat het de veiligheidsregio niet zo heel erg veel kan schelen wat er op Goeree-Overflakkee ge beurt, wanneer je ziet hoe zorg vuldig de ambulancevoorzie ning in de directe omgeving van Rotterdam is ingetekend." Van mee bezig." Zijn openluchtthea ter, want dat moet het worden, lijkt te drijven in een grote plas water, de huidige bouwput. Rond het water staan bomen en bankjes. Een loopbrug van ge galvaniseerd staal verbindt de oevers aan de Korte Noord- straat en de Koningstraat met el kaar en is meteen ook de toe gang tot het theater. Het theater zelf is een bak zonder dak, met de Velde: „De dekking is 99 pro cent. Het wrange is dat die ont brekende ene procent groten deels in één gebied ligt, name lijk hier!" Het concept-sprei dingsplan wordt eind deze maand in de RHRR besproken. In dat bestuur hebben ook de vier gemeenten op Goe ree-Overflakkee zitting. „Het probleem is dat wij op een to taal van 22 gemeenten niet veel directe invloed hebben op de be sluitvorming. Dus kunnen we ze een tribune erin en een grote vlakke vloer voor voorstellin gen. De Visser wilde eigenlijk ge woon zijn visie op de plek eens laten zien. „Ik heb de indruk dat bepaalde dingen in Middel burg bij voorbaat verdeeld wor den. Neem nou het Stationsge bied, het was toch beter geweest als daar een groot aantal men sen over had nagedacht. Als je kijkt wat men daar van had kun nen maken, iets promenade-ach- tigs langs het kanaal. Nu is dat idee volledig weg, het is toch een kille ruimte, met die grote gebouwen en dat gebiedje tus sen het stadskantoor en het wa terschapskantoor. Zijn theater ligt in het water, maar kan net zo goed midden in een parkje worden gebouwd, als dat technisch beter is. „De basis is er. Als er water in zou blijven staari. denk ik dat je de grond waterstand beter reguleert. Als het zo kan blijven staan zoals het is, dan zou je er gebruik van kunnen maken. Als het wel ge dempt moet worden, dan kun je het ontwerp aanpassen. Met alleen maar proberen te overtui gen van onze argumenten", al dus Van Pelt. Onduidelijk is nog wanneer de herverdeling van de ambulanceposten van kracht wordt. In ieder geval voor de zo mer, vernachten de burgemees ters. Mocht de noodkreet van Goeree-Overflakkee onbeant woord blijven, dan moet worden bekeken of het eiland niet beter aansluiting kan zoeken bij de Zeeuwse ambulancevoorzie ning, vindt Van Pelt. groen, of eventueel alleen een binnenrand van water. Ruimte lijk gezien is het natuurlijk prachtig om het zo in het water te zetten." Het theater zou een ontmoetingsplaats kunnen wor den, mensen kunnen er even op een bankje zitten. „Ik heb een tijdje in Zuid-Frankrijk ge woond. Daar heb je overal plein tjes, mooi groen, waar mensen elkaar overdag en 's avonds ont moeten. Ik mis dat in Middel burg." Een openluchttheater wordt niet elke dag gebruikt en brengt geen geld op, maar, stelt De Visser: „Welke functie er ook aan deze plek gegeven wordt, er zal geld bij moeten." In het artikel in de PZC van gisteren over de culturle manifestatie in de Zie- rikzeese Nieuwe Kerk wordt verwezen naar een tweede bijeenkomst volgende week met de Georgische presidents vrouw Sandra Roelofs. Die avond wordt echter niet gehouden op woens dag. maar dinsdag vanaf acht uur. - (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maan het alfabet van Zeeland oostelijke puntje van Flakkee, de omgeving van Ooltgensplaat, buiten die reikwijdte. Wanneer de post Goedereede sluit, komt ook het gebied achter Ouddorp in de gevarenzone. Van Pelt en Van de Velde weerspreken de suggestie dat de kustzone goed te bestrijken zou zijn vanuit de post aan de noordkant van de Haringvlietdam. Binnen die op tiek wordt geen enkele rekening gehouden met mogelijke filevor ming op de wegen. Kapelle (Advertentie) f KOZIJNEN- ZONWERING WWW.AAZET.NL 3-33ft3f3 Bezorgklachten: I L 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 ..E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fa*: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl lit INTERNET www.pzc.nl F-niail: web@pzc.nl Vlnr: Jaap de Hollander. Bram Heijboer en Bram van de Berge leveren met elkaar honderdzestig jaar trouw aan 'de muziek'. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Over veel dingen zijn ze het roerend eens en zeker hier over: een dorp zonder muziek is als 'aer repels' zonder zout. Voor de wekelijkse repetitie van de muziek moet je alles op zij zetten. Zo gold het vroeger tenmin ste. Niet dat vroeger alles beter was. Dat dubbeltje contributie per week bij voorbeeld woog zwaarder dan de negen tig euro per jaar nu. Met vernieuwing van het repertoire hebben ze ook geen enkele moeite. Dat biedt tenminste steeds weer een uitdaging. Bram Heijboer (74), Jaap de Hollander (66) en Bram van de Berge (57) zijn sa men 'de muziek' al honderdzestig jaar trouw. Als jubilarissen krijgen ze zater dagavond tijdens het jaarconcert van Oefening Uitspanning in Nieuwer- kerk onderscheidingen opgespeld door burgemeester Asselbergs. Heijboer is zestig jaar lid van de Nieu- werkerkse fanfare, De Hollander en Van de Berge zitten ieder vijftig jaar 'in de muziek'. Zij waren eerder ook lid van andere korpsen, waaronder het ter ziele gegane Nu met Hope in Bruinisse. „Op papier bestaat dat korps nog. Ik ben er nog steeds voorzitter van, maar ik heb geen hope meer dat het nog tot leven komt", zegt Van de Berge. Zowel voor hem als voor Heijboer gold 'Ome Koos' als hun eerste leermeester. „Als je Heijboer heette, ging je bij de muziek. Op een gegeven moment zaten er veertien van onze familie in het korps", zegt Bram. Zelf was hij negen jaar toen hij ermee begon. Zijn eerste bugel kreeg hij van opa. „Samen wezen kopen in Roosen daal." Later werd het de bas voor Bram Heijboer, maar sinds krap twee jaar blijft het instrument onberoerd. „Te weinig lucht en ik werd nogal doof. De bassen zitten achteraan, dan kun je de dirigent niet meer verstaan en daar had ik zelf zo'n hekel aan. Toen ben ik maar gestopt, maar dat doet verschrikkelijk zeer." Van de Berge (euphonium) en De Hol lander (bugel) spelen nog wel. Het fana tisme van vroeger is wel wat minder ge worden. „Vroeger bleef ik niet thuis voor een verjaardag, maar nu sla ik wei eens een repetitie over. De jongeren te genwoordig denken daar tenslotte ook wat makkelijker over", zegt Van den Berge. Heijboer weet daar alles van: „Toen ik een keer op mijn verjaardag thuis kwam van een repetitie, kreeg ik bijna een beroerte. Zaten daar mijn zoon en een kennis, die niet bij de mu ziek waren geweest, al aan een borrel tje. Tjonge, jonge." Vanzelfsprekend De Hollander was een jaar of zestien toen de vonk bij hem oversloeg. Dat was bij een concert van Con Amore uit Noordgouwe in de huidige hostellerie van Schuddebeurs. De familie De Hol lander was daar uitbater. „Dat lijkt mij ook wel wat", dacht Jaap en hij sloot zich aan bij het korps. „Het hoorde er toch eigenlijk gewoon bij op een dorp dat je bij de muziek ging", zegt De Hollander. Voor hem geldt dat nog steeds en zijn inzet be perkt zich niet alleen tot spelen. Samen foto Marijke Folkertsma met Heijboer, die ook dertig jaar voor zitter is geweest van Oefening en Uit spanning, verzorgt hij de inzameling van oud papier. Dat is een belangrijke inkomstenbron voor de club. Heijboer somt wat kwartaalopbrengsten van vo rig jaar op: „Vijfhonderd euro in het eer ste kwartaal, 570 euro in het twee de....afijn, over het hele jaar zit je dik in de 2000 euro, met die extra toeslag van de OLAZ er nog bij. Ja, ja." De drie jubilarissen benadrukken met trots dat Oefening en Uitspanning een echt fanfarekorps is. „Gelukkig wel", zeggen ze uit de grond van hun hart. Ze gaan voor koper. „Die houtinstrumen ten piepen zo gauw. Ze zijn ook zo ge voelig voor kou. D'r is eigenlijk altijd wat mee", vinden de mannen. Het Nieuwerkerkse korps bestaat ruim honderd jaar. De drie jubilarissen als 'harde kern' zijn vol vertrouwen dat 'de muziek' op Schouwen-Duiveland nog een lang leven beschoren is. Van den Berge maakt een kanttekening: „Mis schien moet er wel hier een daar wat ge fuseerd worden." Het jaarconcert van Oefening en Uit spanning zaterdagavond in Ons Dorps huis in Nieuwerkerk begint om 20.00 door Nadia Berkelder vrijdag 11 maart 2005 s 13 GOES - Minister Zalm (WD, Financiën) brengt maandag een werkbezoek aan Zeeland, 's Middags bezoekt hij het schelpdierbedrijf Roem van Yerseke, dat onlangs ontslag moest aanvragen voor 31 werknemers als gevolg van het verbod op de mechanische kokkel visserij in de Wadden zee. Daarna spreekt hij met vertegenwoordigers van het Zeeuwse bedrijfsleven. Om 19.30 uur is hij te gast in een politiek café in Hotel Goes, georganiseerd door de WD. Daar gaat hij in op actuele zaken en discussieert hij met het publiek. GOES - De politie heeft een onderzoek ingesteld naar een mishandeling die gistermiddag werd gepleegd bij een bus halte aan de Bergweg in Goes. Twee meisjes stonden rond 15.10 uur bij de bushalte te wachten. Terwijl ze met el kaar in gesprek waren, kwam er een f ietsster naar hen toe die blijkbaar in de veronderstelling was dat zij het onder werp van gesprek was. Zij vroeg wat er over haar gezegd was. De meisjes ontkenden dat er over de fietsster gespro ken was en het meisje fietste weer weg. Even later kwam zij echter terug naar de bushalte, met acht vriendinnen. Zij grepen een van de wachtende meisjes, een zestienjari ge uit de gemeente Noord Beveland, direct bij haar keel en schopten haar tegen de benen. Ook werd het meisje ge slagen. Zij hield een schaafwond over aan de mishande ling. De mishandeling stopte, omdat de bus eraan kwam en het meisje snel instapte. WESTKAPELLE - Op de Westkapelsezeedijk, nabij de overgang Erica, is gistermiddag een grijze zeehond aange troffen. De zeehond is vermoedelijk tussen de vijf en de zes weken geleden geboren. Hij is vermagerd en heeft een verhoogde temperatuur. Vermoedelijk is hij afkomstig uit een kolonie die in de Voordelta huist. De zeehond is gister avond overgebracht naar zeehondencreche Pieterburen en zal een naam krijgen: al naar gelang het geslacht van de zeehond Lisa of Joap. WISSENKERKE - Ook op Noord-Beveland komen veili ge honken waar middelbare scholieren van en naar school terecht kunnen voor kleine fietsreparaties of om even te schuilen. De gemeente moet nog uitzoeken langs welke schoolroutes aanwonenden worden aangeschreven om dienst te doen als veilig honk. GOES - Het was droog weer en niet glad. Toch lukte het een Belgische vrachtwagenchauffeur gistermorgen rond vijf uur bij Goes van de weg te raken. Hij ramde bij de af slag Goes-Zuid in de Deltaweg eerst een verkeersbord met een pijl en het opschrift Uit, reed vervolgens door de berm en de sloot in. De chauffeur, afkomstig uit Maaseik, wist zelf uit zijn cabine te komen. Met het wegtakelen van de vrachtwagen is doelbewust tot na de spits ge wacht. De afslag Goes-Zuid is daarvoor afgesloten. De po litie kon geen oorzaak voor het ongeval aangeven. Tech nisch was de auto in orde. door Harmen van der Werf YERSEKE - Jan Louwerse, de nestor van de mosselsector, heeft gistermiddag in De Zaete in Yerseke het eerste exemplaar van het boek Vissen in Zeeuws water in ontvangst genomen. Schrijfster Gees Gmelich Meij- ling-van Hemert uit Goes hield aan het einde van de presentatie van haar boek de spanning er nog even in. Veel vissers die zij voor Vissen in Zeeuws water heeft gesproken, waren aanwe zig, onder wie kokkelvisser Arie Bakker, als symbool van het doorzettingsvermogen van vis sers in slechte tijden. Hij zit sinds 1 januari zonder broodwinning door het verbod op mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee. „Wij gaan door", vertelde Bakker, „en mijn zonen ook." Ze stappen over op handmatige kokkelvisserij en willen met hangcultuurmosselen in de Wad denzee beginnen. „Maar dan moet het ministerie van Land bouw wel snel met een goede vergunning komen, waarop mi lieuorganisaties niet weer prijs kunnen schieten." Vissen op Zeeuws water staat vol verhalen over én met vissers die het hoofd boven water hebben ge houden, ondanks dat ze de stroom tegen hadden. Volgens schrijfster Gmelich Meij- ling-Van Hemert maakt dat de visserij ook zo typisch Zeeuws, dat vissers steeds op zoek gaan naar nieuwe mogelijkheden. Oud-zeevisser Jaap Fenijn uit Breskens gaf voor de volle zaal aan waarom: „Het vissen op zee is met alle regels niet meer zo mooi; maar je wordt eenmaal als visserman geboren en je sterft als visserman." Aan het slot van de bijeenkomst was de spanning voelbaar. Zou Fenijn het eerste exemplaar krijgen, de Zierikzeese kreeftenvisser Jan van Westenbrugge of kokkelvis- ser Bakker? Gmelich Meij- ling-van Hemert maakte er snel een einde aan: Jan Louwerse was de uitverkorene. Hij herin nerde eraan dat de schrijfster ja renlang aan haar boek heeft ge werkt en dat ze de visserij goed heeft leren kennen. Gees R. Gmelich Meijling-van He mert, Vissen op Zeeuws water, 192 pag.. isbn 9074576559, 29,50 euro (Advertentie) Henk Vos heeft een dijk van een comfortabele bank ontworpen. Die zit in de DDG, de Dutch Gelderland Group. Op z'n Engels. De schapen op die Zeeuwse dijk hebben geen verstand van Engels. Die weten ook niet waar of wat Gelderland is. Die voelen zich thuis op die Zeeuwse dijk, zonder te beseffen dat ze in Zeeland zijn. En die bank? Die voelt zich overal thuis! Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33