PZC over rol in Mondragon ft POLDERDIJK TÜj Hulp komt te laat voor zwanenpaar Bouwweg omstreden J onger encentrum Goes op andere leest Iets als de Koningstraat krijgen we nooit meer ff QiVltVgRPPAAiiN6 zeeuwse almanak Bouwput Raadsbrieven openbaar Besluit over Scheldeschets Geen subsidie voor Waterkaravaan Gemeenteraad wil zich niet met ontwikkeling podiumvoorziening bemoeien belangrijkste Redactie: 0113-315649 iwwpzc.nl CnaitredactieSpzc.nl péstbus 31,4460 AA Goes tooTênS^n-ZMl'and: 0113-315520; Ks-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. 11 maart 2005 vrijdag 11 ma waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissingsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 Gehoord, uit de mond van Spuistraat liep: „Zijn ze hier een Middelburger die langs ook een schouwburg aan het de bouwput aan de Vlissingse maken?" ZIERIKZEE - De correspondentie tussen burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Schouwen-Duive land wordt openbaar. Het college heeft besloten met onmiddelijke ingang de zo geheten raadsbrieven te publiceren op de gemeentelijke internetsite. De inhoud is gebaseerd op actuele standpun ten en besluiten van het college van burgemeester en wet houders. Door deze mogelijkheid krijgt de burger een nieuwe informatiebron, motiveert het college de stap. Het doel is de belangstelling voor het gemeentelijke politiek te vergroten. De raadsbrieven zijn op de website te vinden onder de link bestuurlijke informatie. DEN HAAG - Het kabinet neemt vandaag een besluit over de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken. Daarbij gaat het met name om een nieuwe, derde verdie ping van de Westerschelde ten behoeve van de Antwerpse haven en natuurontwikkeling. De beslissing had al begin december genomen moeten worden, maar werd toen uitgesteld omdat er nadere on derhandelingen nodig waren met de Vlaamse en Bel gische regeringen. Die betroffen onder meer de voortgang van de Hoge Snelheidslijn en de financiering van onderde len uit de Ontwikkelingsschets. Zo kostte het vaststellen van een bedrag voor natuurontwikkeling - genoemd wordt 200 miljoen euro - enig nader overleg. De Vlaamse regering heeft de schets - opgesteld door de ambtelijke or ganisatie Proses - volledig omarmd. GOES - Goes steunt een landelijke campagne over duur zaam en bewust omgaan met water, maar niet met geld. Het schip De Waterkaravaan legt in mei in de Goese stads- haven aan om publiek te informeren over duurzaam wa terbeheer en wat burgers daaraan kunnen bijdragen. In Zeeland organiseren de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het IVN consulentschap Zeeland de waterkaravaan. Ze hadden de gemeente Goes een subsidie van driedui zend euro gevraagd. Het college van burgemeester en wethouders wil echter geen geld geven, maar betaalt wel de ligplaatskosten van het schip, geeft de organisatie publiciteit in de gemeente lijke informatierubriek en stelt het pleintje voor het stads kantoor beschikbaar om er kraampjes voor een 'water- markt' neer te zetten. De Waterkaravaan ligt van 19 tot en met 22 mei in Goes. Zaterdag 21 mei is het open huis. Mensen kunnen dan een expositie op het schip bekijken, er zijn speurtochten voor scholieren, een watermarkt, theater en excursies. Op het programma staan ook een debat en een workshop. door Piet Kleemans Sayers heeft het sterke vermoe den dat de zwanen een vergifti- ZIERIKZEE - De dierenambu- ging hebben opgelopen. „Ik heb lance van de Stichting Dieren- alle symptomen gezien die daar- vrienden Schouwen-Duiveland op wijzen." moest gisteren in actie komen De zwanen werden aangetrof- voor een zwanenpaar in nood. fen in de stadsgracht ter hoogte Voor de vrouwelijke zwaan van het poortencomplex en vlak- kwam de hulp te laat. Haar part- bij de plaats waar vroeger de ner bezweek later. De dieren gasfabriek stond en nu de ver hebben mogelijk gif binnenge- vuilde grond wordt gesaneerd, kregen. Of er verband bestaat tussen de bodemsanering en de toestand De dierenambulance werd gis- van de zwanen is volgens Sayers termorgen ingeschakeld door onmogelijk te zeggen, een passant die één zwaan roer- De homeopate vermoedt dat de loos in het water van de Zierik- dieren langere tijd stelselmatig zeese stadsgracht zag drijven met schadelijke stoffen veront- terwijl de andere al even bewe- reinigd (gracht)water hebben gingsloos op de oever lag. binnengekregen. „Dat gaat zich Aanvankelijk werd veronder- ophopen, ze worden ziek en uit- steld dat beide zwanen het lood- eindelijk gaan ze eraan dood." je hadden gelegd, maar dat Of er enig verband is met de bo- bleek niet het geval. Wel was de demsanering betwijfelt gemeen- vrouwtjeszwaan al dood. Ze teopzichter K. Koenraadt. „Dan werd door medewerkers van de zouden toch ook andere dieren gemeente Schouwen-Duiveland die in de gracht leven er last van uit het water gehaald en wegge- moeten hebben en daar is toe nu voerd. De mannetjeszwaan ver- toe nog niets van gebleken." toonde nog tekenen van leven Vooralsnog is het incident met en werd door de dierenambulan- de zwanen voor de gemeente ce naar de homeopatische prak- geen aanleiding het stoffelijk tijk van Bas en Inez Sayers in overschot van de vrouwtjes- Sirjansland gebracht. Inez zwaan te laten onderzoeken. door Freek Janssen de de bouwstop op, omdat op het uitbreidingsterrein van het SINT-ANNALAND - Project- park nog een agrarische bestem- ontwikkelaars Grotenhuis en ming rust. De projectontwikke- Dijkstra van Chaletparc Krab- laars werden gisteren op het benkreek in Sint-Annaland matje geroepen op het gemeente gaan door met het aanleggen huis. P. Visser, directeur van van een bouwweg op het uitbrei- Grotenhuis Ontwikkelings Maat- dingsterrein van het park. schappij (samen met Dijkstra Beheer eigenaar van Krabben- Woensdag" sommeerde de ge- kreek): „Ik geef toe, het is op de meente Tholen een stop op de grens wat wij doen, maar wij bouwwerkzaamheden, op straf- denken dat we voldoen aan de fe van een dwangsom van 2500 wet. De gemeente gaat de zaak euro per dag. Het college van nu uitzoeken. Maandag horen burgemeester en wethouders leg- we of de weg eruit moet." Zeebrugge autohaven door Frank Balkenende GOES - Het Goese jongerencen trum Colours aan de Wijngaard straat mag open blijven, maar moet commerciëler worden. Het college van burgemeester en wet houders wil een exploitant zoe ken om het jongerencentrum uit te baten. Het college vraagt de gemeente raad binnenkort politieke steun om de komende twee maanden drie varianten te onderzoeken: 1. Colours blijft open en be houdt de subsidie van 45.000 eu ro; 2. Een exploitant runt het centrum en de gemeente betaalt een aantal uren voor een jonge renwerker; 3. De gemeente trekt de handen er volledig vanaf en laat de exploitatie over aan een ondernemer. Optie één is poli tiek niet haalbaar. VVD, SGP/ChristenUnie en ook het CDA, samen een raadsmeerder- heid, willen de subsidie stopzet ten. De opzet van Colours, waar zo'n 25 jongeren van overwe gend allochtone afkomst een plek vinden, is volgens hen mis lukt. Van de bedoeling om jonge ren te scholen en aan werk te helpen, is te weinig terechtgeko men, vinden zij. Dat geldt ook voor de bestrijding van drugsge bruik onder de jongeren. Daar om staan de kosten van Colours niet meer in verhouding tot het rendement, stellen de drie frac ties. Het college heeft een voorkeur voor de tweede variant, een tus senvorm, waarbij een exploitant Colours runt. Het mag echter geen koffieshop worden. De ge meente zorgt wel dat er een aan tal uren per week een jongeren werker aanwezig is. Eisen Wat het eerste punt betreft, stuurt het college van burge meester en wethouders aan op het werken met een raadsdelega- tie die de vinger aan de pols houdt bij het opstellen van ei- ZEEBRUGGE - De haven van Zeebrugge is uitgegroeid tot het belangrijkste maritieme trans portcentrum voor auto's in Euro pa. rEsme Soesman ZIERIKZEE - De ontwikkeling van een podiumvoorziening (op de locatie Mondragon) door aan besteding via prijsvraag is tot daar aan toe. Maar het meren deel van de Schouwen-Duive- Ipndse fracties wil geen deel uit maken van een commissie die de De twijfel die gisteravond tij dens de commissie samenleving en bestuur op dit punt werd geuit, was voor wethouder W. lenden aanleiding te beloven duidelijk op een rijtje te zetten wat er nu precies van een derge lijke adviesclub wordt ver wacht. Met het aanbesteden via jirijsvraag kiest de gemeente Schouwen-Duiveland voor het zoveel mogelijk uit handen ge ven van de verdere ontwikke lingvan een multifunctionele po- diumvoorziening op de locatie Mondragon in Zierikzee. De ge meente stelt een lijst van eisen op en op basis daarvan kunnen marktpartijen met plannen ko men. Met uitzondering van een deel subsidie, dat de gemeente bereid is in pop- en theateracti viteiten te steken, is het aan de Ondernemer zelf om de boel te exploiteren. Eerst moeten ech ter die marktpartijen worden aangetrokken en zal er boven dien moeten worden gekozen tussen die mogelijke aanbie ders. sen. Juist omdat er vanuit de ge meenteraad eerder duideüjke wensen over de toekomstige po diumvoorziening zijn geuit. De fracties kunnen bij het opstellen van criteria en bij de eerste se lectie van gegadigden punten toekennen, al naar gelang de ge presenteerde plannen overeenko men met hun wensen. Voor het maken van een uiteindelijke keu ze wordt een onafhankelijke ju ry ingesteld. De meeste fracties gaven gisteravond echter aan ook in een vroeg stadium niet be trokken te willen worden in de ontwikkeling van de podium voorziening. De wensen van de gemeenteraad zijn duidelijk, luidde de boodschap. Het is aan het college daar nu iets mee te doen. Met het op deze manier ontwik kelen van een multifunctionele podiumvoorziening doet de ge meente Schouwen-Duiveland af stand van gebouw en grond. Tot groot verdriet van N. de Dan- schutter (CDA), die de grond lie ver in handen houdt om - als het project mislukt - apparte menten op die plaats te kunnen bouwen. „Kunnen we het daar over heb ben als Mondragon echt overle den is? Ik vind dit niet prettig", reageerde P. de Gijt (Groen- Links). „Een doemscenario. Daarmee komt u denk ik jaren te vroeg", oordeelde ook WD'er D. Meulblok. R. Lievense (LSD) daarentegen voelde zich door de negatieve kijk van de chris ten-democraten gesteund. „Be grijp ik dat u het ook niet renda bel vindt?" Tegen Die overtuiging is voor zijn par tij, zoals hij nog eens onder streepte, reden om sowieso te gen de ontwikkeling van een theatervoorziening op het ei land te zijn. Het CDA heeft ech ter, corrigeerde De Danschut- ter, wel degelijk vertrouwen in het project. Wel lanceerde het CDA nog een aanvullend plan. Mochten filmtheater en muziek school geen deel uit kunnen ma ken van het nieuwe Mondragon, dan is deze partij voorstander van koppeling aan de brede school in de toekomstige wijk Noorderpolder. maakte havenvoorzitter J. 'Coens gisteren bekend toen de miljoenste Toyota de kade op reed, De Japanse autoproducent erscheept sinds 2001 auto's via ieebrugge. In 2004 verwerkte 'eebrugge 1,73 miljoen auto's, laarmee is de kusthaven koplo per, Volgens Coens biedt de aan- en doorvoer van Toyota's in Zeebrugge ruim honderd ar beiders werk. Vorig jaar besloot de fabrikant er 75 miljoen euro te investeren, wat zo'n tweehon derdarbeidsplaatsen extra ople- t. De laatste inspectie van de ivoer is goed voor nog eens 120 arbeidsplaatsen. De termi nal wordt binnenkort uitge breid met 600 hectare kade. De familie Hoogesteger woont tijdelijk in een bungalow in Heinkenszand. Ruim een week geleden werd het gezin geëvacueerd uit de Koningstraat wegens instortingsgevaar van hun huis. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk HEINKENSZAND - Precies een week na de desastreuze donder dagavond dat ze hun huis naast de Middelburgse bouwput moes ten verlaten, komen de Hooge- stegers eindelijk wat tot rust in hun luxe bungalow in Heinkens zand. Een vakantiegevoel heb ben ze niet. „Je zit met je kop continu in de Koningstraat." Je hebt ze zelfs met sauna's, de vakantiebungalows van Stelle- plas. Maar daar zit de familie Hoogesteger niet op te wachten. Goede nachtrust, daar hecht ze meer waarde aan. Een week na dat het gezin werd geëvacueerd uit de Koningstraat, kunnen ze eindelijk een beetje achterover leunen in het typische bungalow- meubilair. Hoewel ze toch echt dit huisje bedoelen als ze tegen bekenden zeggen naar huis te gaan, voelt dat niet zo. Je ziet het ook. Siga retten worden uitgedrukt in een ongeschonden porseleinen cam ping-asbak en hun colaatje chin- ken ze uit een standaard servies. Boven de bank hangt een aqua rel met pasteltinten, het enige sfeerelement in de bungalow. „We hoeven hier nog maar een week of twee, drie te blijven", zucht Bram Hoogesteger. „Dan krijgen we vervangende woon ruimte, heeft wethouder Van 't Westeinde ons beloofd." Woensdag is hij met de bewinds man gaan praten. Dat gesprek verliep rustig, in goede sfeer. „Vrijwel direct vroeg hij hoe we ons voelden. Hij luisterde echt. Al snel ging het over ons huis. De gemeente wil ons in principe wel uitkopen. Ik heb gelijk mijn eisen op tafel gelegd: minimaal drie slaapkamers en een verhuis- (Advertentie) vergoeding. Ook wil ik de inrich tingskosten vergoed zien. Twee jaar geleden nog hebben we bo ven parket gelegd, beneden pla vuizen. Daar ga ik niet opnieuw voor opdraaien. En dat begreep de wethouder allemaal." Makelaar Over twee weken komt de make laar het huis taxeren. Dan gaat het snel. Echtgenote Susan Hol den moet nog even niet denken aan verhuizen. „Het is zo hec tisch. Overdag moet ik op mijn werk mijn hoofd koel houden en 's avonds thuis begint het ma len. Hoe moet het verder, waar komen we terecht, gaan we erop achteruit? Allemaal vragen, nie mand die ons iets kan beloven. Dan ben je ook nog eens je huis kwijt. Je hebt amper tijd om af scheid te nemen, terwijl je er vijf jaar lang zó fijn hebt ge woond. We waren er vanaf het eerste moment verliefd op. Nu durf ik niet meer naar binnen." Zoiets als de Koningstraat num mer 14 vinden ze nooit meer, daarvan is het gezin vast over tuigd. „Het was perfect: rustig, ruim en toch in de binnenstad", zegt Bram Hoogesteger. Hij ver volgt zijn betoog op een sombe re toon. „En toen die bouwput. Ze had den nooit aan dat theater moe ten beginnen. Vrijdagavond kre gen we een bosje bloemen. Op het kaartje werd door de ge meente excuses gemaakt. Maar wat heb je daaraan? Ze zijn er drie jaar te laat mee." Toch is het stel minder verbit terd dan een week geleden. Het gesprek met de wethouder gaf hen weer vertrouwen. „Ze kun nen ons nu gewoonweg niet la ten zitten", denkt Hoogesteger. Zijn vrouw knikt. „We weten nu dat de wethouder er ook mee zit. Zoals hij die donderdaga vond helemaal alleen aan dat ta feltje zat, ik had gewoon even medelijden met hem."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31