Vlissingen wil variatie in huizen Een mooie ontmoetingsplek in de stad PZC Openluchttheater m de bouwput Kaalslag of groenontwikkeling? Pleidooi voor enquête over invulling Nollebos Schippers krijgen hun zin Gemeente speelt in op behoefte aan betaalbare woningen agenda Eerste visboek uitgereikt Zalm komt naar Yerseke en Goes Ook veilig honk Noord-Beveland Vrachtwagen raakt van de weg weekenddiensten Tuinontwerper en beeldend kunstenaar Harry de Visser: „Wat er ook gebeurt op die plek, er zal altijd geld bij moeten." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Van die bak water aan de Zuidsingel kan nog best iets moois worden gemaakt, vindt Harry de Visser. Een paar dagen na het debacle met de bouwput van het theater heeft hij zijn plan al klaar. Toch een theater, maar dan veel kleiner dan het oorspron kelijke ontwerp. En met een open dak. „Ik ben van de week begonnen. Het is natuurlijk een hot item in Middelburg", zegt De Visser, die professioneel tuin ontwerper en beeldend kunstenaar is. Zijn tekeningen liggen ook al op het ge meentehuis. Of ze daar ook serieus wor den genomen, is de vraag. „Het is ook meer conceptueel bedoeld, en natuur lijk ook een beetje om te prikkelen. Zo van, jongens waar zijn we nou mee be zig." Zijn openluchttheater, want dat moet het worden, lijkt te drijven in een grote plas water, de huidige bouwput. Rond het water staan bomen en bank jes. Een loopbrug van gegalvaniseerd staal verbindt de oevers aan de Korte Noordstraat en de Koningstraat met el kaar en is meteen ook de toegang tot het theater. Het theater zelf is een bak zonder dak, met een tribune erin en een grote vlak ke vloer voor voorstellingen. De Visser wilde eigenlijk gewoon zijn visie op de plek eens laten zien. „Ik heb de indruk dat bepaalde dingen in Middelburg bij voorbaat verdeeld worden. Neem nou het Stationsgebied, het was toch beter geweest als daar een groot aantal men sen over hadden nagedacht. Als je kijkt wat men daar van had kunnen maken, iets promenade-achtigs langs het ka naal. Nu is dat idee volledig weg, het is toch een kille ruimte, met die grote ge bouwen." Zijn theater ligt in het water, maar kan net zo goed midden in een parkje wor den gebouwd, als dat technisch beter is. „De basis is er. Als er water in zou blij ven staan, denk ik dat je de grondwater stand beter reguleert. Als het zo kan blijven staan zoals het is, dan zou je er gebruik van kunnen maken. Als het wel gedempt moet worden, dan kun je het ontwerp aanpassen. Met groen, of even tueel alleen een binnenrand van water. foto Ruben Oreel Ruimtelijk gezien is het natuurlijk prachtig om het zo in het water te zet ten." Het theater zou een ontmoetingsplaats kunnen worden, mensen kunnen el even op een bankje zitten. „Ik heb een tijdje in Zuid-Frankrijk gewoond. Daar heb je overal pleintjes, mooi groen, waar mensen elkaar overdag en 's avonds ontmoeten. Ik mis dat in Middel burg." Zo'n half afgesloten bouwwerk kan natuurlijk ook een ontmoetings plaats worden voor jongeren, iets waai de buurt minder blij mee zou zijn. Een openluchttheater brengt geen geld op, terwijl dat op die plek misschien juist nodig is, gezien de kosten die al zijn gemaakt voor het bouwen van de put. „Dat is maar de vraag", zegt De Visser. „Welke functie er ook aan die plek gegeven wordt, er zal altijd geld bij moeten. Ook als ze doorgaan." vrijdag 11 maart 2005 MIDDELBURG - De tuinmannen in Middel burg hadden het er maar druk mee. Langs de Oude Vlissingseweg in Middelburg waren ze de hele dag bezig tientallen iepen, esdoorns, mei doorns en vlieren met de grond gelijk te maken. „Snoeien", noemde eerste tuinman Jaap Tevel het. „Deze bomen zijn niet aangeplant om boom te zijn; ze zijn bedoeld als struik. Als je de bovenbouw niet openhoudt, zal de onder bouw nooit dichtgroeien. Daarom halen we nu driekwart van die grote zwiepers weg. Eigen lijk zou de rest ook nog weg moeten, maar dan krijgen we echt ruzie met de buurtbewoners. Maar let op: in het voorjaar ziet het hier prach tig groen." Ook aan de Zandvoortseweg tussen Middelburg en Grijpskerke zijn bomen 'verdwe nen'. Daar heeft het waterschap Zeeuwse Eilan den op verzoek van de Stichting Het Zeeuwse Landschap vier karakteristieke bomen wegge haald, om ze opnieuw te laten gloriëren langs de bunkerroute tussen Dishoek en Koudekerke. Langs de Prooijensewcg zijn deze week vijf gro te schietwilgen weggehaald omdat hun takken dreigden af te breken. foto Lex de Meester IlISSINGEN - De Vlissingse HCties van GroenLinks, de Lo- tale Partij Vlissingen en D66 lillen dal (Ie mening van de in- loners gepeild wordt over de in- ailing van het Nollebos, het westduin- en Vredehofgebied. Dat kan via een enquête of refe- Lnm. Dat blijkt uit de start- lOtitie (versie twee) van de drie partijen van dit gebied. Het voorstel heeft als thema: Laat de natuur niet verstenen. De drie partijen willen met dit initiatiefvoorstel duidelijkheid afdwingen over de invulling van het gebied. In cle loop der jaren zijn er verschillende afspraken gemaakt, die genoteerd waren in bestuurlijke nota's. Daarin moet eenduidigheid komen. De mening van de bevolking over het gebied moet de leidraad zijn. De fracties geven een voorzet op de gebiedsinvulling. Alle gebie den, inclusief de stranden, moe ten worden ondergebracht in één bestemmingsplan met het stempel: Natuurontwikkelings gebied. Daarmee wordt het na tuurlijke karakter van het ge bied versterkt en de verstening van het gebied tegengegaan. Ver der moet het gebied worden aan gewezen als onderdeel van de ecologische hoofdstructuur en de zwakke schakels in de kust verdediging moeten onderdeel zijn van de natuurontwikkeling in het gebied. Bewoners uit onder andere de wijk Paauwenburg hebben in een eerder stadium aangegeven dat ze 'hun groene oase' niet wil len kwijtraken. In 2003 is er ook al in de gemeenteraad over de in vulling van het Nollebos en om geving gesproken. De drie par tijen namen toen hun voorstel te rug. Zij brengen nu een gewijzigde versie van het initiatiefvoorstel onder de aandacht. Op woens dag 16 maart wordt het in de commissie Grondgebied behan deld. APINGE - De Spil, 19.30 uur; Een ndioze catastrofe, klucht door toneel- Jjb Serooskerke; DDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 1-21.00 uur: Verkoop van boeken, sencd-roms; i Bibliotheek, 19.45 uur: Lezing spoorwegen in de Belgische Ar- jnen; "100SKERKE - Peuterspeelzaal De ilijke Keet, Koepelstraat 31a, 15.15 ,.30 uur: Kinderkleding beurs; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat in, 8.00 - 16.00 uur: Week- JpenHof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; tVESTKAPELLE Noordkerkepad, |1p.00 -15.00 uur: rommelmarkt. (Advertentie) MIDDELBURG - De binnen schippers krijgen hun zin. De bruggen over het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil en Sas van Gent worden voorzien van marifoons, zodat er voor taan rechtstreeks kan worden gecommuniceerd tussen de brug wachters en de passerende scheepvaart. Rijkswaterstaat heeft daartoe besloten na uitgebreid onder zoek, dat extra onder druk werd gezet door de schippersvereni ging Koninklijke Schuttevaer en een Belgische zusterorganisa tie. Waterstaat nam het besluit na twee zware aanvaringen (in 2002 en 2003) bij de brug van Sluiskil, die zo goed als zeker het gevolg waren van miscom municatie tussen de schippers en de brugwachter van dienst. Na de aanvaringen gaf water staat de eigen Adviesdienst Ver keer en Vervoer opdracht de mo gelijkheid te onderzoeken om extra veiligheidsmaatregelen te treffen. Schuttevaer drong al ja ren aan op rechtstreeks mari- foonverkeer tussen schip en brug, maar verzoeken daarnaar werden steevast afgewezen. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 1330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 K-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) •Nadia Berkelder 'Fdith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^boaagoes Te': (0113)315500 fax: (0113)315669 fcE-mail: r j INTERNET zv.pzc.nl jp-mail; web@pzc.nl jinnr Friith Ramakers bjSSINGEN - De gemeente Kissingen moet een gevarieer- jerwoningaanbod aanbieden in rowel de huur- als koopsector. Omdat te bereiken zal de bouw productie verhoogd moeten wor den en de herstructurering Voortvarend worden aangepakt. Dat is een van de uitkomsten van een woningbehoefte onder zoek, waarvan de resultaten ver werkt zijn in de nieuwe woonvi- 5e van 2005 tot 2010. Rit het woningbehoefte onder- roek blijkt dat de meeste Vlis singse wijken te eenzijdig van dpzetzijn. Dit brengt een eenzij dige bevolkingssamenstelling jnet zich mee. De gemeente wil daarin verandering aanbrengen door in bouwprojecten een mix Smaken van goedkope en dure huur- en koopwoningen. In de woonvisie staat dat de planning voor woningbouw min- Ider gericht moet zijn op de dure koopsector. Juist betaalbare, mddeldure woningen en senio- jtehwoningen zijn nodig om door- jsnoming te bevorderen. Kansen gedaald [Vanaf 2002 zijn de kansen van woningzoekenden gedaald om |li de huursector een woning te gnden. Steeds minder wonin gen komen vrij, omdat bewo ners niet verhuizen, bij gebrek aan een alternatieve woning en |i( angst om de hogere huur- of 'Koopprijs niet te kunnen beta len „Het consumentenvertrou wen is sinds 2000 zeer sterk ge daald en parallel hieraan is de 'doorstroming van huur naar \STREEKACTIVITEITEN koop sterk teruggelopen", staat vermeld in de woonvisie. Het Stadsgewest Vlissingen/ Middelburg moet 3000 wonin gen realiseren tot 2010. Dat is een opdracht van de provincie en staat beschreven in het Ruim telijke Plan Stedelijk gebied Walcheren 2010. Vlissingen schat zelf in dat de woningvoor raad de komende twee jaar met 1300 moet toenemen. De ge meente komt tot die som door ruim 2.100 woningen voor de doorstromers op te tellen bij ruim 1.800 woningen voor star ters. Naar verwachting zullen er te weinig, slechts circa 2.650, woningen vrijkomen. Op het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep verwacht Vlissingen in 2007 de eerste 153 woningen te bouwen. In 2010 staan er ruim 600 wonin gen op het programma. Ook staat er gevarieerde woning bouw in de Spuikom op de plan- ninglijst, het Bunkerterrein de Spuistraat. Dit jaar nog wordt begonnen aan de verbouwing van de voormalige brandweerka zerne aan de Van Dis- hoeckstraat tot woonruimte. De gemeente wil er twintig huur- en tien koopappartementen in maken. In Souburg Noord-Oost wordt in 2006 het begin ver wacht van de bouw van 60 wo ningen. Tot 2010 staan daar 320 woningen geraamd. YERSEKE - Jan Louwerse, de nestor van de mosselsec tor, heeft gistermiddag in De Zaete in Yerseke het eerste exemplaar van het boek Vissen in Zeeuws water in ont vangst genomen. Schrijfster Gees Gmelich Meijling-van Hemert uit Goes hield een presentatie over haar boek. Veel vissers die zij voor Vissen in Zeeuws water heeft ge sproken, waren aanwezig, onder wie kókkelvisser Arie Bakker. Hij zit sinds 1 januari zonder broodwinning door het verbod op mechanische kokkelvisserij in de Wadden zee. „Wij gaan door", vertelde Bakker, „en mijn zonen ook." Vissen op Zeeuws water staat vol verhalen over én met vissers die het hoofd boven water hebben gehouden, on danks dat ze de stroom tegen hadden. Volgens schrijfster Gmelich Meijling-Van Hemert maakt dat de visserij ook zo typisch Zeeuws, dat vissers steeds op zoek gaan naar nieuwe mogelijkheden. Gees R. Gmelich Meijling-van Hemert, Vissen op Zeeuws water, 192 pag., isbn 9074576559, 29,50 euro. GOES - Minister Zalm (WD, Financiën) brengt maandag een werkbezoek aan Zeeland, 's Middags bezoekt hij het schelpdierbedrijf Roem van Yerseke, dat onlangs ontslag moest aanvragen voor 31 werknemers als gevolg van het verbod op de mechanische kokkelvisserij in de Wadden zee. Daarna spreekt hij met vertegenwoordigers van het Zeeuwse bedrijfsleven. Om 19.30 uur is hij te gast in een politiek café in Hotel Goes, georganiseerd door de WD. Daar gaat hij in op actuele zaken en discussieert hij met het publiek. WISSENKERKE - Ook op Noord-Beveland komen veili ge honken waar middelbare scholieren van en naar school terecht kunnen voor kleine fietsreparaties of om even te schuilen. De gemeente moet nog uitzoeken langs welke schoolrou- tes aanwonenden worden aangeschreven om dienst te doen als veilig honk. Het project richt zich alleen op de schoolroutes richting Goes. Het aantal NoordBevelanders dat in Middelburg naai school gaat, is erg klein. Met ingang van het nieuwe schooljaar 2005-2006 moeten de veilige honken er zijn. De gemeenten Veere, Tholen en Borsele hebben in Zee land eerder veilige honken ingericht. GOES - Het was droog weer en niet glad. Toch lukte het een Belgische vrachtwagenchauffeur gistermorgen rond vijf uur bij Goes van de weg te raken. Hij ramde bij de af slag Goes-Zuid op de Deltaweg eerst een verkeersbord en reed vervolgens door de berm de sloot in. De chauffeur, afkomstig uit Maaseik, wist zelf uit zijn ca bine te komen. Met het wegtakelen van de vrachtwagen is doelbewust tot na de spits gewacht. De afslag Goes-Zuid is daarvoor afgesloten. De politie kon geen oorzaak voor het ongeval aangeven. Technisch was de auto in orde. Vermoedelijk is de chauf feur even ingedommeld. Hij moest op het Goese bedrijven terrein De Poel zijn, vlakbij de afslag Goes-Zuid. zaterdag 12 en zondag13 maart 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeehen Manni, Van den Haak, Hee- re en Wortelboer. zaterdag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118) 644301. zondag: A.R. Angkotta, Kinderdijk 76, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118)581271. Tandartsen Walcheren H. Boot, Rentmeesterlaan 65, Middel burg, tel.(0118)615306. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: M. Snoep, tel. (0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M.Sinke, tel. (0118) 62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Papegaaienburg, winkelcen trum Papegaaienburg 24-26, Vlissin gen, tel.(0118)466345. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Welsinge, Jw. Thibautstraat 45, Middelburg, tel. (0118) 623298. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. (Advertentie) Henk Vos heeft een dijk van een comfortabele bank ontworpen. Die zit in de DDG, de Dutch Gelderland Group. Op z'n Engels. De schapen op die Zeeuwse dijk hebben geen verstand van Engels. Die weten ook niet waar of wat Gelderland is. Die voelen zich thuis op die Zeeuwse dijk, zonder te beseffen dat ze in Zeeland zijn. En die bank? Die voelt zich overal thuis! Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13