Plan voor villapark in Domburg We waren verliefd op de Koningstraat Toerisme in Veere krijgt impuls door korte procedures zeeuwse almanak Bouwput Besluit over Scheldeschets Geen subsidie voor Waterkaravaan Veere zoekt kunst voor in raadzaal onge zeehond angespoeld in Vestkapelle gemeente noemt uitbreidingsplannen golfbaan prematuur lissingen valueert itstallingen Gemeenten moeten spoorhinder aanpakken tanrijding gdactie: 0113-315649 *nai" Cbiis 31,4460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; ptonml: 020-4562500. iijdag 11 maart 2005 editie Walcheren ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vllsslnqsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 door Miriam van den Broek DOMBURG - Wil de gemeente Veere het toerisme en de recrea tie een goede toekomst geven, dan zal ze moeten zorgen voor een vlotte afhandeling van pla nologische- en vergunningspro cedures. Dit advies gaven afge vaardigden van de toeristen branche gisteren aan de gemeen te tijdens een bijeenkomst over de toekomst van het toerisme in Veere. De gemeente werkt aan een toe ristisch actieplan dat aangeeft welke kant het op moet met het toerisme. De raad moet binnen kort duidelijke keuzen maken om de ontwikkeling van het toe risme te stimuleren en de con currentie van andere toeris tische plaatsen voor te blijven. Voordat die keuzen gemaakt worden, wilden de gemeente raad en het college van B en W van het bedrijfsleven horen hoe zij de toekomst zien. De Kamer van Koophandel liet gisteren weten dat vooral de werkgelegenheid in de toeris tische sector moet groeien. Dat kan bereikt worden door ener zijds de watersport stevig op po ten te zetten, zei C. Helmendag van de Kamer van Koophandel. Anderzijds worden er meer ba nen gecreëerd door te zorgen voor meer toeristische overnach tingen. Die extra overnachtin gen kunnen volgens Helmendag gerealiseerd worden als er meer hotels en vakantiehuisjes (ver stening) mogen komen. Gevoelige snaar En daarmee raakte Helmendag al gelijk een gevoelige snaar. Moet Veere verstenen, of niet? J. Casteleijn van de Koninklijke Horeca Nederland is tegen. „Ruimte is een schaars goed", zei hij. „Daar moeten we zorg vuldig mee om gaan. De ruimte hier is juist zo aantrekkelijk voor onze gasten." H. van Koeveringe van Roompot Recreatiebeheer is voor. Hij pre senteerde een paar jaar geleden al een plan voor een soort vakan tiedorp in Vrouwenpolder. Dat plan is ingetrokken toen bleek dat er heel veel weerstand was. Toch blijft hij van mening dat kamperen nauwelijks nog toe komst heeft en dat de onderne mers toe moeten naar een ande re vorm van toerisme bedrijven. „Aan de voorzieningen die we in Veere hebben, ligt het niet", zei hij. „We hebben hier de bes te campings van Europa. Maar hoeveel jongeren van een jaar of vijfentwintig zijn van plan om binnenkort een caravan of vouw wagen te kopen? Ik kan u vertel len, dat zijn er niet veel. Je zult als ondernemer dus meer volu me moeten creëren." Minder somber Andere organisaties zien de toe komst minder somber in. „U zit in een gebied waar qua beleids plannen en ontwikkeling nog heel veel kan", zei D. Verstand van de Recron tegen de raadsle den en het college. „In sommige delen van Nederland zijn de ge bieden planologisch en beleids matig al helemaal dichtgetim merd. Toch zie ik in vergelijking met andere regio's, wel een ver schil. In andere regio's duurt het geen jaren voordat een vergunning verleend is." Ook C. Schöon- knecht van de VW Walcheren en Noord-Beveland hamerde op een actieve medewerking van de gemeente. „De ondernemers moeten hun nek uitsteken. Ze moeten dan wel kunnen rekenen op een daadkrachtige over heid." 1 Gehoord, uit de mond van Spuistraat liep: „Zijn ze hier een Middelburger die langs ook een schouwburg aan het I de bouwput aan de Vlissingse maken?" DEN HAAG - Het kabinet neemt vandaag een besluit over de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken. Daarbij gaat het met name om een nieuwe, derde verdie ping van de Westerschelde ten behoeve van de Antwerpse haven en natuurontwikkeling. De beslissing had al begin december genomen moeten worden, maar werd toen uitge steld omdat er nadere onderhandelingen nodig waren met de Vlaamse en Belgische regeringen. Die betroffen onder meer de voortgang van de Hoge Snelheidslijn en de finan ciering van onderdelen uit de Ontwikkelingsschets. Zo kostte het vaststellen van een bedrag voor natuurontwik keling - genoemd wordt 200 miljoen euro - enig nader overleg. De Vlaamse regering heeft de schets - opgesteld door de ambtelijke organisatie Proses - volledig omarmd. GOES - Goes steunt een landelijke campagne over duur zaam en bewust omgaan met water, maar niet met geld. Het schip De Waterkaravaan legt in mei in cle Goese stads- haven aan om publiek te informeren over duurzaam wa terbeheer en wat burgers daaraan kunnen bijdragen. In Zeeland organiseren de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het IVN consulentschap Zeeland de waterkaravaan. Ze hadden de gemeente Goes om een subsidie van driedui zend euro gevraagd. Het college van burgemeester en wet houders wil echter geen geld geven, maar betaalt wel de ligplaatskosten van het schip, geeft de organisatie publici teit in de gemeentelijke informatierubriek en stelt het pleintje voor het stadskantoor beschikbaar om er kraam pjes voor een 'watermarkt' neer te zetten. De Waterkara vaan ligt van 19 tot en met 22 mei in Goes. Zaterdag 21 mei is het open huis. Mensen kunnen dan een expositie op het schip bekijken, er zijn speurtochten voor scholieren, een watermarkt, theater en excursies. Op het programma staan ook een debat en een workshop. DOMBURG - De gemeente Veere gaat kijken of ze in haar eigen kunstcollectie nog een passend schilderij heeft voor in de raadzaal in Domburg. In oktober vorig jaar maakte wethouder M. te Roller bekend dat er een plan werd uitge werkt voor wisselexposities van Veerse (amateur)kunste- naars in de raadzaal. Het Centrum Beeldende Kunst Zee land heeft dit afgeraden. Het zou afbreuk doen aan de kwalitatieve eisen die de gemeente gesteld heeft. Het kunstwerk moet passen bij het het karakter van de raad zaal en de functie van het gebouw. Het Centrum Beelden de Kunst Zeeland wilde in het eigen bestand van kunste naars op zoek gaan naar een bestaand kunstwerk dat ge schikt zou zijn voor aan de witte muur van de de raad zaal. Het college van B en W heeft nu besloten eerst nog eens de eigen kunstcollectie door te nemen. ESTKAPELLE - Op de West- apelse Zeedijk, nabij overgang ïrica, is gistermiddag een jonge jrijze zeehond aangetroffen. )ezeehond is vermoedelijk tus- en de vijf en de zes weken oud. Hij is vermagerd en heeft een erhoogde temperatuur. De zee hond is mogelijk afkomstig uit pkolonie die in de 'Voordelta' huist. De zeehond is overge bracht naar zeehondencreche fieterburen. Het beest krijgt ook een naam. Al naar gelang het geslacht van de zeehond krijgt hij/zij de naam Lisa of Joap door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft in een voorlopige voor ziening de gemeenten Goes en Kapelle onder druk gezet bin nen twee weken een standpunt in te nemen over geluidshinder veroorzaakt door Cobelfret- autotreinen op de Zeeuwse spoorlijn. Op 1 maart vroeg de Belangen vereniging Aanwonenden Spoor lijn (BAS) de Raad van State een voorlopige voorziening te treffen. De reden van dit ver zoek was dat de drie gemeenten een verzoek om handhaving naast zich hadden neergelegd. Op de rechtszitting vorige week gaf bestuursrechter Th. Drup steen spoorwegbeheerder Pro rail B.V. te verstaan op korte ter mijn maatregelen te nemen te gen de hinder. De gemeenten blijven echter niet buiten schot, zo blijkt uit enkele uitspraken die gisteren zijn gedaan. Rechter Drupsteen draagt daarin Goes en Kapelle op binnen twee weken een be sluit te nemen over het handha- vingsverzoek van BAS. Reimers- waal ontsprong de dans, omdat die gemeente vlak voor de zit ting van 1 maart een handha- vingsbesluit nam. Drupsteen veroordeelde wel alle gemeen ten tot vergoeding van de proces kosten aan BAS. De Belangenvereniging Aanwo nenden Spoorlijn (BAS) klaagt al lange tijd over ernstige over last van de autotreinen tussen Roosendaal en Vlissingen-Oost. In maart 2003 gingen de Cobel- fret-treinen, met Ford-auto's uit Genk bestemd voor de Britse markt, zonder enige vooraan kondiging rijden. Om de over last te beteugelen zal Prorail vrijwel zeker de rijsnelheid van de treinen moeten verlagen of het aantal treinen moeten ver minderen. De drie gemeenten voerden al wel overleg met ProRail, maar deden verder tot dusver niets. Zij zijn bang voor schadeclaims van Prorail als hun handha- vingsbesluiten door de bestuurs rechter zouden worden vernie- tigd. nnrWendy van den Hurk OMBURG - De Domburgsche olf Club wil niet alleen het intal holes uitbreiden, maar et ook graag een hotel en tien- Hen villa's aan de overkant n de weg verrijzen. ètgaat om onder meer een ho- il met ongeveer honderd ka- ers. Dat verblijf zou bestemd n voor zowel golfspelers als leristen. Ook wil projectont- ikkelaar C. van Garderen van et gelijknamige bureau uit op grote kavels vijftig tot erd villa's bouwen. „Maar it plan is nog heel prematuur, e weten alleen dat we iets van la's willen." maken deel uit van het l-voor-groen'-plan, wat in- oudt dat met de opbrengst van de woningbouw twee a drie hec tare groen kan worden betaald. De plannen situeren zich op de vijftig hectare grond rondom de bestaande boerderij aan de ande re kant van de Schelpweg, tegen over de huidige golfbaan. Ook de boerderij is betrokken bij de plannen. De huidige bewoners hebben beloofd hun huis medio 2005 te verlaten. Van Garderen denkt erover daarin een nieuw clubhuis te vestigen, zodra het huidige ge bouw uit haar voegen barst. Dat gaat gebeuren, verwacht Van Garderen. „Er staan nu meer dan honderd mensen op de wachtlijst van de club. We hou den echter ook rekening met ver borgen belangstelling van men sen die een tweede woning in Domburg hebben. Dan zal het aantal van bijna vijfhonderd le den spoedig verdubbelen. De club denkt ook na over het hou den van internationale wedstrij den." Die wedstrijden kunnen plaats vinden op de golfbaan, die zich zal ontwikkelen van negen naar achttien holes. Pas dan spreekt men in de golfwereld van een professionele baan. Ook komt er een negen holes tellende begin- nersbaan. Voor de afslagbanen wordt een 'unieke entourage' be dacht. „Er komen waterpartijen en bossen. Bovendien maken we een heggenbaan. Het is een uit daging om tussen de struiken je balletje te slaan", aldus Van Garderen. Van Garderen denkt op zijn vroegst in het voorjaar 2007 te kunnen beginnen met de bouwplannen. Eerst moet de ge meente nog goedkeuring verle nen voor het bouwplan. Die staat echter vooralsnog niet te springen om extra villa's in Domburg. „Daar is geen ruimte voor in ons beleid", laat wethouder J. Bostelaar van ruimtelijke orde ning weten. „Volgens mij is er wel genoeg recreatieve ontwik keling. Dat vindt de provincie overigens ook en die zou wijzi ging van het bestemmingsplan moeten goedkeuren." Bostelaar beschouwt de plannen als 'zeer prematuur'. „Wij weten niet eens hoeveel rood wij voor groen willen terug zien, dus hoeveel bebouwing er mag komen. Er moet nog veel aan dit plan worden onder zocht. Het gaat immers om een buitengebied. Daar moet je voor zichtig mee omgaan." LISSINGEN - De gemeente lissingen gaat evalueren welke inkeluitstallingen het publiek aderen. Ook gaat ze bekijken uitstallingen als reclamebor- en graaibakken illegaal in it openbaar gebied staan. Na 'erleg met belanghebbenden ijgen het college en de raads- «nmissie in mei een rappor- ge gepresenteerd. IDDELBURG - De politie lekt getuigen van een aanrij- Qg die zich gisteren tussen 1.15 uur en 15.15 uur moet heb- sn voorgedaan aan de Potten- ikkerssingel in Middelburg, en automobilist uit Veere stal- izijn auto in de parkeergarage in een supermarkt. Toen hij j zijn auto terugkwam bleek ize te zijn aangereden door a onbekende. De familie Hoogesteger woont tijdelijk in een bungalow in Heinkenszand. Ruim een week geleden werd het gezin geëvacueerd uit de Koningstraat wegens instortingsgevaar van hun huis. foto Lex de Meester vuizen. Daar ga ik niet opnieuw voor opdraaien. En dat begreep de wethouder allemaal." Over twee weken komt de make laar het huis taxeren. Dan gaat het snel. Echtgenote Susan Hol den moet nog even niet denken aan verhuizen. „Het is zo hectisch. Overdag moet ik op mijn werk mijn hoofd koel houden en 's avonds thuis begint het malen. Hoe moet het verder, waar komen we terecht, gaan we erop achter uit? Allemaal vragen, niemand die ons iets kan beloven. Dan ben je ook nog eens je huis kwijt. Je hebt amper tijd om af scheid te nemen, terwijl je er vijf jaar lang zó fijn hebt ge woond. We waren er vanaf het eerste moment verliefd op. Nu durf ik niet meer naar binnen." Zoiets als de Koningstraat num mer 14 vinden ze nooit meer. daarvan is het gezin vast over tuigd. „Het was perfect: rustig, ruim en toch in de binnenstad", zegt Bram Hoogesteger. Hij ver volgt zijn betoog op een sombe re toon. „En toen die bouwput. Ze hadden nooit aan dat theater moeten beginnen. Vrijdagavond kregen we een bosje bloemen. Op het kaartje werd door de ge meente excuses gemaakt. Maar wat heb je daaraan? Ze zijn er drie jaar te laat mee." Toch is het stel minder verbit terd dan een week geleden. Het gesprek met de wethouder gaf hen weer vertrouwen. „Ze kun nen ons nu gewoonweg niet la ten zitten", denkt Hoogesteger. Zijn vrouw knikt. „We weten nu dat de wethouder er ook mee zit. Zoals hij die donderdaga vond helemaal alleen aan dat ta feltje zat, ik had gewoon even medelijden met hem." door Wendy van den Hurk HEINKENSZAND - Precies een week na de desastreuze donder dagavond dat ze hun huis naast de Middelburgse bouwput moes ten verlaten, komen de Hooge- stegers eindelijk wat tot rust in hun luxe bungalow in Heinkens zand. Een vakantiegevoel heb ben ze niet. „Je zit met je kop continu in de Koningstraat." Je hebt ze zelfs met sauna's, de vakantiebungalows van Stelle- plas. Maar daar zit de familie Hoogesteger niet op te wachten. Goede nachtrust, daar hechten ze meer waarde aan. Een week nadat het gezin werd geëvacu eerd uit de Koningstraat, kun nen ze eindelijk een beetje ach terover leunen in het typische bungalowmeubilair. Hoewel ze toch echt dit huisje bedoelen als ze tegen bekenden zeggen naar huis te gaan, voelt dat niet zo. Je ziet het ook. Siga retten worden uitgedrukt in een ongeschonden porseleinen cam ping-asbak en hun colaatje drin ken ze uit een standaard servies. Boven de bank hangt een aqua rel met pasteltinten, het enige sfeerelement in de bungalow. „We hoeven hier nog maar een week of twee, drie te blijven", zucht Bram Hoogesteger. „Dan krijgen we vervangende woon ruimte, heeft wethouder Van 't Westeinde ons beloofd." Gesprek Woensdag is hij met de bewinds man gaan praten. Dat gesprek verliep rustig, in goede sfeer. „Vrijwel direct vroeg hij hoe we ons voelden. Hij luisterde echt. Al snel ging het over ons huis. De gemeente wil ons in principe wel uitkopen. Ik heb gelijk mijn eisen op tafel gelegd: minimaal drie slaapkamers en een verhuis- vergoeding. Ook wil ik de inrich tingskosten vergoed zien. Twee jaar geleden nog hebben we bo ven parket gelegd, beneden pla-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11