PZC Bodem bouwput niet waterdicht Omwonenden willen fontein niet kwijt Inpakken en wegwezen li PZC Bestuur schouwburg fluit directeur terug Onderzoeksbureau telt honderd gaten Mishandeling op school E K b.v. Beste voorlezers van Walcheren Scholieren snoeien in Hulst Havendijk Terhole wellicht dicht Graniet voor de prijs van kunststof 111 1 zeeuwse almanak Test jactie: 0113-315649 «uww.pzc.nl |mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 31,4460 AA Goes Lfprtentie-exploitatie: no d en Midden-Zeeland: 0113-315520; ."„«-Vlaanderen: 0114-372770; Sionaal: 020-4562500. donderdag 10 maart 2005 editie Walcheren MIDDELBURG - Schouwburg directeur G. Peijs is teruggeflo ten door de raad van toezicht van de Stichting Stadsschouw burg en Concertzalen Middel burg (SSCM). Peijs noemde afgelopen week de Mortiere de meest ideale plek voor het theater. Voorzit ter H. Kole vindt dat hij daar mee voor zijn beurt sprak. „We hebben op de avond dat het mis ging met de bouwput uitge breid besproken wat er zou kunnen gebeuren. We hebben afgesproken dat we op geen en kele wijze zouden communice ren over andere plaatsen, om dat op dit moment de politiek aan zet is", zegt hij. „We zouden onze kiezen op el kaar houden, omdat we de pro blemen met de bouwput niet kennen en omdat het op dit mo ment niet opportuun is om hier als SSCM een mening over te hebben. Gerard Peijs heeft niet het standpunt van het bestuur van de schouwburg weergege ven. We hebben hem daar op aangesproken." Peijs zei dat hij geen vertrouwen meer heeft in de bouw van het theater aan de Zuidsingel. Ook een andere plek in de binnenstad komt wat hem betreft niet in aanmer king omdat dat te gevoelig ligt bi] omwonenden. Kole denkt het verschil van mening met Peijs te kunnen uitpraten. „We moeten het laten rusten. Ik denk dat we er wel uitkomen." een grotere plek waar grondwa ter naar boven komt. GeoDelft heeft vastgesteld dat op veel van die plaatsen ook zand mee kwam door de gaten. Omwonenden hadden al vastge steld dat de pomp bij de Heren gracht, die water uit de put pompte, regelmatig aansloeg. Zij trokken daaruit de conclusie dat er via de wanden veel water de bouwput in verdween. Geo Delft heeft geschat dat er per uur twintig- tot dertigduizend li ter water uit de put werd ge pompt. De aannemer heeft, tegen de af spraken in, geen registratie bij gehouden van het aantal liters water dat uit de bouwput werd Het lek dat de aannemer deed besluiten om de put weer onder water te zetten, werd tegen vier uur ontdekt. Door het lek stroomde water in een tempo van tienduizend liter per uur de bouwput in. Met het water kwam ook zand mee. Op het mo ment dat het lek nog niet dicht was, gaf GeoDelft het advies om bij een lekkage waarbij zand meekwam, de omgeving af te zet ten en de reparatie zo snel moge lijk uit te voeren. Verder werd gewaarschuwd voor het plaat sen van zware kranen aan de rand van de put. De gemeente had een dag eerder de aannemer al aansprakelijk gesteld voor kosten die veroorzaakt werden door vertraging. Inmiddels is een ander adviesbureau inge huurd dat moet bepalen wie er precies welke fouten heeft ge maakt. Omwonenden hebben door me tingen van de grondwaterstand MIDDELBURG - Een verhuiswagen staat voor bij een pand in de Korte Noord straat in Middelburg. De bewoners van twee huizen in die straat moesten twee we ken geleden weg omdat hun woning niet veilig was. Door een lek in de bouwput van het nieuwe theater waren de woningen verzakt. Vorige week werden woningen in de Koningstraat ontruimd na nieuwe verzakkingen. De bewoners van zwaar beschadigde huizen onderhandelen inmiddels met de ge meente over verkoop. Eén huis in de Koningstraat mag niet meer worden bewoond, één familie heeft ervoor gekozen om -tijdelijk- ergens anders te gaan wonen. Eer der al kocht de gemeente een zwaar beschadigd huis in die straat op. foto Ruben Oreel Middelburgs slavernijmonument op Balans wordt plek voor troost en bezinning door Selma Osman MIDDELBURG - In Middel burg is gisteravond het ontwerp voor het slavernijmonument op de Balans gepresenteerd aan de omwonenden. De gemeente wil het monument met een nieuwe fontein combineren, nu is geble ken dat de oude niet meer te her stellen is. Buurtbewoners ble ken gisteren verdeeld over dit idee. Een aantal van hen hecht aan 'de hoop stenen' die er al sinds 1894 ligt. Het ontwerp voor het slavernij monument staat niet meer ter discussie. Dat het op de Balans moet komen staat ook vast, al leen de exacte plek nog niet. Ini tiatiefnemer, de Stichting Monu ment Middelburg is tevreden met het idee van kunstenares H. Bogaers. Zij heeft een beeld ont worpen dat ruimte biedt voor troost en bezinning. Temidden van een cirkel komen vier zuilen van wit en zwart graniet met daartussen een rode ader. De zuilen symboliseren de twee groepen waar het in de geschie denis van de slavernij om draait, blanke en zwarte man nen en vrouwen. De rode lijn staat voor een warm hart. Het beeld wordt gemaakt naar menselijke maat, aldus Bogaers. MIDDELBURG - De politie stelt een onderzoek in naar een mishandeling op een school in Middelburg. Gistermiddag omstreeks 14.30 uur vond de mishandeling plaats. Een 14-jarige leerling werd tegen zijn kin en scheen been getrapt en tegen zijn rug geslagen door een voor hem on bekende jongen. De onbekende was volgens de 14-jarige geen leerling van de school. De aanlei ding voor de mishandeling is hem eveneens niet bekend. De jongen heeft zich onder behande ling van een arts gesteld. Hij raakte gewond aan zijn kin. Dat betekent dat de zuilen 2.20 meter hoog zullen worden. Rond om de zuilen liggen twee openge broken en naar buiten gerichte cirkels. Die duiden op de toe komst, een open einde. In de be strating worden noord-zuid en oost-west assen zichtbaar ge maakt, de richtingen van waar uit de slaven van de ene zijde naar de andere zijde van de we reldbol zijn verscheept. Bogaers vindt het heel belangrijk om in haar werk een link te leggen met de plek waar het komt te staan. ,,Het gaat om evenwicht (balans) en gelijkheid", licht zij toe. Verder wil de kunstenares niets over haar ontwerp kwijt. Dat doet zij liever als het op 2 juli onthuld wordt. Aanvankelijk was het de bedoe ling het monument op de kop van de Balans te plaatsen, tegen over de Sint Jorisdoelen. Toen onlangs bleek dat de oude fon tein niet meer te herstellen is, kreeg Bogaers van de gemeente de opdracht een nieuwe fontein te ontwerpen in samenhang met haar kunstwerk. De kunstena res liet gisteren acht varianten zien, van klaterende twee meter hoge stralen tot wat luchtbellen en rimpelingen in het water. De fontein zelf wordt rond, net als het monument dat ook een cir kelvorm krijgt. Omdat een fon tein niet te dicht bij bomen moet staan, is het idee geboren om de plaatsen van kunstwerk en fontein om te draaien: de nieuwe fontein op de kop van de Balans en het kunstwerk be schut tussen de drie monumenta le bomen. Ze worden met elkaar verbonden door een elipsvormi- ge strook gras. Dit hele idee ging een aantal omwonenden te ver. Zij voelen zich voor het blok gezet en willen eerst een duidelijk antwoord op de waag of de oude fontein echt niet te herstellen of te verplaatsen is, zoals de gemeente beweert. „Te genwoordig kun je complete hui zen optillen, waarom dan niet een fontein?", vroeg iemand aan wethouder A. van 't Westeinde. Hij voerde een moeizame discus sie met omwonenden van wie de neuzen niet allemaal dezelfde kant op stonden. Er was ook een groep die liever een nieuwe wer- ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT Technically Cool Eyewear" dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 ook vastgesteld dat de bouwput veel water doorlaat. Uit eigen metingen van Belan genvereniging Van A tot Z bleek dat 24 uur nadat de put weer vol was, het grondwater weer op het oude niveau stond. De vereniging wil dat handhaving van het wateipeil in de bouw put nu prioriteit heeft, om verde re schade in de omgeving te voorkomen. MIDDELBURG - Efrahim Eland en Nora Smits hebben zich gisteren geplaatst voor de finale van het Zeeuwse voorleeskampioenschap. Nora Smits, van basisschool Het Kompas uit Oost-Souburg, won de wedstrijd in de biblio theek in Vlissingen. Zij las voor uit het boek 'Hoe overleef ik mezelf' van Francine Oomen. Efrahim Eland van de Be- verburch uit Middelburg won de eerste wedstrijd tussen scholieren uit Middelburg en de Walcherse dorpen. Hij las voor uit 'Paolo, Leonardo Da Vinci's leerling' van Hans Ullrich. Volgende week is er in Middelburg nog een halve finale. De Zeeuwse finale is op 16 april in de Zeeuw se bibliotheek in Middelburg. NIEUW-NAMEN/HULST - Niet alleen planten, ook snoeien. Dat leerden kinderen van de basisscholen de Moerschans en de Nobelhorst gisteren in natuurgebied De Linie in Hulst. In het kader van de landelijke boom- plantdag moesten zij geen boompjes planten, maar snoei- werk uitvoeren in De Linie. De Amerikaanse vogelkers tiert daar volgens medewerker Alex Wielancl van de stich ting Landschapsbeheer zo welig, dat ingrijpen noodzake lijk was. Enkele kilometers verderop inspecteerde burgemeester J.F. Mulder gisterochtend het werk van leerlingen van de basisschool uit Nieuw-Namen. Die plantten in het drassi ge natuurgebiedje aan de Woestijnestraat van Staatsbos beheer tussen Clinge en Nieuw-Namen 25 jonge zomerei- ken aan. Volgende week komen de laatste leerlingen van basisscholen in de gemeente Hulst in actie in het kader van de Boomplantdag. Alles bij elkaar doen dit jaar zo'n 238 leerlingen van tien scholen eraan mee. TERHOLE - De Havendijk bij Terhole gaat mogelijk ge deeltelijk dicht. Het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Hulst bestuderen de mogelijkheid om een eenzijdig afslagverbod in te voeren. De Havendijk wordt al sinds jaar en dag gebruikt als sluiproute tussen de N61 en de N60. De opening van de rondweg om Terhole, in oktober, heeft weliswaar gezorgd voor een afname van het verkeer over de Havendijk, maar over het algemeen valt het resultaat tegen. Metingen hebben uitgewezen dat nog steeds zo'n zeshon derd voertuigen per dag over de Havendijk rijden. Hoe wel dit aanmerkelijk minder is dan voor de opening van de rondweg, kleeft er toch een nadeel aan. Omdat het min der druk is op de Havendijk, is gebleken dat het verkeer op de dijk harder rijdt dan voorheen. Er geldt een maxi mumsnelheid van zestig kilometer per uur, maar snelhe den van tachtig en daarboven zijn eerder regel dan uitzon dering. (Advertentie) 10 Tevreden met de gezondheidszorg in de regio? Wat vindt u van de gezondheidszorg? Bent u tevreden met uw huisarts, specialisten, medicijnverstrekking of de vergoedingen? Geef uw mening over de gezondheidszorg met het invullen van de PZC-enquête. Zaterdag 12 maart in deze krant. Doe mee, uw mening telt! het alfabet van Zeeland (Advertentie) tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse" 11 12 GRATIS Granieten werkblad bij keukens vanaf 7000,- DEZE WEEK GRATIS kookklaar geïnstalleerd DEZE WEEK GRATIS 10 jaar garantie kende fontein zag dan 'de klomp stenen' die er nu ligt. „Het monument komt er toch. Er is nu de kans om harmonie tussen monument en fontein te brengen", legde Van 't Westein de uit. Kunstenares Bogaers vond dat de omwonenden die dwarsliggen een kans om van de Balans een mooi plein te maken, laten liggen. Second opinion De wethouder zegde toe dat er wat hem betreft een second opi nion mag worden gevraagd over de vraag of de huidige fontein te repareren of te restaureren is. Als blijkt dat dit het geval is en de omwonenden per se de fon tein onder de bomen willen hou den, komt het monument vol gens hem op de kop van de Ba lans. „Maar de kans bestaat dat we over tien, twintig, dertig jaar dan weer zitten met een niet werkende fontein", waarschuw de Van 't Westeinde. Een bewo ner van de Balans was niet on der de indruk van zijn dreige ment. „Die fontein heeft meer dan 100 jaar wél gespoten." Informeer in de showroom naar de voorwaarden ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor het viaduct - T 0165-510 600 A17-Afrit 21 Roosendaal - Noord 4^*1 KeukenMarket www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. In verband met hardnekkig li chamelijk ongerief dient de man, een gevorderde vijftiger, met enige regelmaat een medi sche inspectie te ondergaan. Zo ook gisteren. In het Vlissingse ziekenhuis werd hij door een aardige me vrouw in een witte jas op een loopband geplaatst en - ter controle van de hartslag - via allerlei draadjes met een ver nuftig machientje verbonden. Terwijl de man zijn lichame lijke oefening verrichtte en de mevrouw in de witte jas zijn patiëntengegevens nog even naliep, fronste zij plots de wenkbrauwen: „Hier staat dat u in 1847 bent geboren, een tikfoutje neem ik aan?" „Dat weet ik wel zeker", hijg de de patiënt vanaf de loop band. De resultaten van de test stemmen tot tevredenheid. Vooreen 157-jarige. maart MIDDELBURG - De bouwput van het nieuwe theater in Mid delburg zit nog vol gaten. Niet alleen in de wanden, maar ook üi de bodem. In totaal gaat het om ongeveer honderd lekken. Dat blijkt uit de rapportage die !ennismstituut GeoDelft heeft emaakt over de lekdichtheid an de bouwput. Het onderzoek voor het rapport werd gedaan Vlak voordat de bouwput vorige iveek opnieuw onder water is ge zet. GeoDelft spreekt over lek ken wanneer er zichtbaar water in de put stroomt. Natte plek ken worden niet als lek gezien. Over de hele omtrek van de ■wand worden tientallen druppelende tot licht stromende kages geconstateerd. Bene- fin de grondwaterstand is de ilenwand vrijwel overal voch- agaan de binnenzijde." Ook de Èkken die al gedicht zijn, drup- lelennog na, constateert het in- Ituut, bodem was op tien tot jwintig plaatsen sprake van op- wéllend grondwater tussen de I wand en de vloer van beton. Op één plek in de vloer zat (en zit) klein gat. Ook was in een van de bouwput sprake van Jassendief Aangehouden .ISSINGEN - Een politieman ift in zijn vrije tijd een win- eldief op heterdaad betrapt bij et wegnemen van drie jassen it een kledingzaak in Vlissin- en. De VUssinger wilde met de lie jassen de winkel verlaten Jen de alarmpoortjes afgingen, leman is ingesloten in het huis tv: (Advertentie) Boekenweek vanavond vanaf 17.30 uur Grootmoeders menu 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 19.30-20.30 uur info vrijdag 11 maart 16.00 uur Sandra Roelofs First lady van Georgië 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek jHenk van Os| Moederlandse geschiedenis zaterdag 12 maart 11.00-16.00 uur Historische kleding 12.00-13.00 uur kaarten Prak De Gouden eeuw 13.00-16.30 uur Roosevelt Ensemble Nederlandse muziek uit de barok Bekijk ook onze website ^vwdrukkeriimiddelhiirp nl IKERY Beeld Geluid Hnnr Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9