Britse regering doet laatste concessies aan terreurwet Mensenrechtenforum stuit op harde kritiek PZC Ex-leider U(^K voor berechting in Nederland Name'n Number" Slim zoeken, snel vinden! Italië wil antwoord VS inzake dood agent in Irak Het handigste nummer van Nederland. Human Rights Watch vindt VN-commissie aanfluiting Geld verspild op Atjeh door concurrentie hulpverleners Kind moet meer televisie kijken Ontsteker ontploft in mond man Voedselvergiftiging in Filipijnen Lerares vervolgd wegens ontucht Mijnwerkers Zuid-Afrika vast Noren zijn gelukkig volk Italiaanse staat moet boeten voor dood roker Uraniumbrieven gepost tijdens bezoek van Bush Basajev gaat door met strijd tegen Rusland donderdag 10 maart 2005 iSüoggg redactie buitenland HAAG - De voormalige re- ilenleider en ex-premier van sOV°. Ramush Haradinaj, is eren 'n Nederland aangeko- J Z'°H te verantwoorden rhet Joegoslavië-Tribunaal. |n woordvoerder van het tribu nal bpvActigde in Den Haag .dj in detentie is sa- toet de medebeklaagde ex-UQK-commandant Lahi Bra- himaj. Brahimaj arriveerde sa men met Haradinaj in een vlieg tuig van de Duitse luchtmacht vanuit de hoofdstad van Kos ovo, Pristina. Haradinaj was eind jaren negen tig leider van het etnisch Alba nese en extremistische Kos- ovaarse Bevrijdingsleger (U£K). Dat wordt verantwoordelijk ge houden voor etnische zuiverin gen in Kosovo waarmee verre weg de meeste Serviërs met ge weld zijn verjaagd. Het UQK kwam aan de macht in de aan Servië ondergeschikte provincie Kosovo dankzij de Na- vo-aanvallen op Joegoslavië in 1999 en de steun van westerse mogendheden aan het UQK. Haradinaj schopte het in decem ber tot premier van het bewind wat de etnische Albanezen in Kosovo onder' auspiciën van de Verenigde Naties vestigden, maar die post heeft hij opgege ven om zich vrijwillig te komen verantwoorden voor de rechters van het Joegoslavië-Tribunaal. De precieze beschuldigingen aan het adres van Haradinaj zijn tot dusverre niet geopen baard door de openbaar aankla gers van het tribunaal. Het UQK heet onder het huidige bewind het Beschermingskorps van Kosovo. Brahimaj is daar kolonel. Een derde man die gisteren naar Den Haag is gekomen, is Idriz Balaj. Hij is een gewezen kop stuk van het UQK. Hij heeft zich gemeld bij het Joegosla vië-Tribunaal. De door de VN gecontroleerde rechterlijke macht in Kosovo veroordeelde Balaj in 2003 tot vijftien jaar cel wegens moord op vier Albane zen. Die misdaden hadden na de oorlog om Kosovo (1998/1999) plaats. ANP/DPA/AFP allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). Name 'n Number doneert 7 cent per gesprek aan het Wereld Natuur Fonds van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Blair heeft gisteren in het La gerhuis gezegd dat zijn rege ring bereid is twee laatste ver anderingen aan te brengen in het wetsvoorstel met antiterro- risinemaatregelen. Maar verde re concessies zijn uitgesloten. Blair weigerde in te gaan op de eis van de oppositie om een clausule toe te voegen waar door de wetgeving op 30 no vember automatisch verloopt. Dinsdag hadden leden van het Hogerhuis van het parlement met succes zo'n amendement ingediend. Blair verklaarde tijdens het we kelijkse wagenuurtje in het La gerhuis: „We moeten alleen concessies doen die redelijk zijn." De premier zei er wel voorstan der van te zijn dat de terreur wetgeving ieder jaar door het parlement wordt bekeken. Ook is Blair bereid de wetge ving zo aan te passen dat rech ters het laatste woord krijgen bij het opleggen van vrijheids beperkingen aan terreurver dachten. De regering wilde ei genlijk de minister van Binnen landse Zaken, zonder tussen komst van de rechter, de be voegdheid geven terreurver dachten onder huisarrest te plaatsen. Maar dat voorstel werd maandag met een grote meerderheid afgewezen door het Hogerhuis, nadat het eer der op fel verzet was gestuit in het Lagerhuis. Concreet bewijs Blair wil ook niet toegeven aan een andere eis van de opposi tie, namelijk dat er concreet be wijs is om iemand vast te hou den en niet alleen maar een ver moeden. De nieuwe wetgeving moet de Britse antiterreurwetten die na de aanslagen van 11 september 2001 van kracht werden, ver vangen. Onder de oude wet mochten buitenlanders die wer den verdacht van terroris tische activiteiten, zonder pro ces of aanklacht voor onbepaal de tijd worden opgesloten. Eind vorig jaar oordeelden de Law Lords, het hoogste rechts college van het land, dat die maatregelen in strijd waren met de grondwet, vooral om dat ze alleen van toepassing waren op buitenlanders. Londen wil nu onder meer de preventieve detentie vervan gen door huisarrest, die ook voor Britten geldt. Als het Brit se parlement niet uiterlijk maandag akkoord gaat met de nieuwe wetgeving, dan komen er elf terreurverdachten op vrije voeten. ANP «nnr Bob Kroon GENÈVE - Als de Verenigde Na ties hun geloofwaardigheid wil len redden, dan is de VN-Com- missie voor de Mensenrechten de eerste kandidaat voor een grootscheepse hervorming. De helft van de lidstaten gebruikt die commissie niet om de men senrechten te bevorderen, maar om ze te ondermijnen en hun ei gen straatje schoon te praten. Dat is het harde oordeel van Kenneth Roth, leider van Hu man Rights Watch, 's werelds ge- ïespecteerdste pleitbezorger de mensenrechten, vroeger een openbare aan- jrin New York, opende gis teren het vuur op de commissie die maandag in Genève in jaar lering bijeenkomt. Van daag zal Amnesty International ook nog zijn kritische duit in het zakje doen. In een gesprek met buitenlandse correspondenten noemde Roth het een schandaal dat een schur kenstaat als Soedan volwaardig lid is van het hoogste mensen- echtenforum van de VN. „Het egime in Khartoem werd kort len nog door de Veiligheids- beschuldigd van oorlogs misdaden in Darfoer en misda den tegen de menselijkheid", al dus Roth. „Soedan hoort thuis in de beklaagdenbank van het Internationale Strafhof in Den Haag, in plaats van in de men senrechtencommissie in Genève. Als de commissie nog een greintje geloofwaardigheid wil bewaren, dan moet het geen toevluchtsoord worden voor oor logsmisdadigers. Zelfs het panel van prominente staatslieden, dat op verzoek van VN-secretaris-generaal Annan een hervormingsplan voor de VN heeft uitgewerkt, noemde de commissie als eerste kandidaat voor een grondige herstructure ring, 'om zichzelf en de VN ge loofwaardiger te maken'. Meer kans Human Rights Watch denkt dat daarop nu meer kans is dan voorheen, omdat de VN zelf dit jaar op de schop gaan. Roth noemde ook Congo, Nepal, Zim babwe en Iran als schenders van de mensenrechten, maar hij sloot China en Rusland niet uit. Roth bekritiseerde ook zijn ei gen land hard en vond de benoe ming van de anti-VN houwde gen John Bolton als nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties een veeg te ken. „Die benoeming maakt de internationale samenwerking, die Bush bij zijn recente bezoek aan Europa leek voor te staan, niet erg geloofwaardig", aldus Roth, die ook harde woorden had voor de 'wederrechtelijke behandeling' van vermeende ter roristen op de Amerikaanse mili taire basis in Guantanamo Bay. GPD van onze redactie buitenland SYDNEY - Veel hulpgelden die donorlanden willen beste den voor de wederopbouw van de zwaar getroffen Indo nesische provincie Atjeh drei gen verloren te gaan door de felle concurrentie tussen hulp verleners in het gebied. Hulporganisaties trekken aan de schaarse arbeidskrachten die van belang zijn voor pro jecten voor de wederopbouw, meldde de Australische krant The Sydney Morning Herald gisteren. De lonen van dergelijk schaars geschoold personeel dreigen door de concurrentie de pan uit te rijzen, verklaar den diplomaten en hulpverle ners tegen de krant. Veel arbeiders worden 'wegge kocht' bij de Indonesische overheid waardoor die bij de uitvoering van haar projecten in de problemen komt, aldus de voorzitster van het Natio nale Planningsagentschap Sri Mulyani Indrawati die belast is met de coördinatie van we deropbouw. Het gewezen bestuurslid van het International Monetair Fonds, Indrawati, hoopt dat donorlanden meer van het geld dat zij hebben uitgetrok ken voor hulpprojecten aan de Indonesische regering ge ven. Veel landen willen dat vooralsnog niet, omdat de In donesische autoriteiten be rucht zijn om hun corruptie. Donoren houden liever zelf de controle over de hulpgel den. ANP KUALA LUMPUR - In tal van landen probeert de over heid met campagnes tv-kijken door kinderen te ontmoedig gen. In Maleisïe spoort de minister van Onderwijs jonge ren juist aan om vaker voor de buis te gaan zitten. De minister vindt dat zij veel naar Engelstalige program ma's moeten kijken om de taal beter te leren beheersen. Deskundigen vinden het een goed idee. Een onderwijskun dige raadt de scholieren Engelstalige educatieve program ma's aan. Maar ook tekenfilms kunnen een bijdrage leve^ ren aan het vergroten van de taalkennis. ANP/DPA/AFP HANOI - Een Vietnamese man die een ontsteker in zijn mond stopte om te bewijzen dat die niet zou ontploffen, is overleden toen dit wel gebeurde. Dat meldde de Vietname se politie gisteren. De 21-jarige Nguyen Van Hao was met een paar vrienden aan het drinken toen hij de oude en roestige detonator liet zien. Het explosief had aan een uiteinde twee elektriciteit- draden. Hao vroeg een vriend de draden in het stopcon tact te steken. Hao overleed op weg naar het ziekenhuis. ANP/DPA MANILLA - Door een voedselvergiftiging in de Filipijnen zijn gisteren 25 basisschoolkinderen omgekomen. Tientallen andere leerlingen van de San Jose-school uit de stad Mabini zijn opgenomen in ziekenhuizen. Volgens,- lokale media klaagden de meesten van de 467 leerlingen' na de ochtendpauze over buikpijn. Mogelijk ligt de bron; van de vergiftiging in cake die de slachtoffers tijdens de- ochtendpauze hadden gegeten. ANP WASHINGTON - Een 37-jarige lerares uit de Amerikaan se staat Virginia is aangeklaagd wegens ontucht met vier van haar leerlingen. Zij zou met de minderjarigen, van wie het geslacht niet bekend is gemaakt, herhaaldelijk seks hebben gehad. De vrouw verscheen, in verband met doodsbedreigingen aan haar adres, met een kogelvrij vest in de rechtszaal. Zij is tegen een borgsom van 75.000 euro op vrije voeten gesteld. Als de vrouw wordt veroordeeld, hangt haar een gevangenisstraf van vijf jaar boven het hoofd. ANP/DPA PRETORIA - Zuid-Afrikaanse reddingswerkers probeer den gisteravond laat 42 mijnwerkers te bereiken die vast: zitten in een mijn op een diepte van 2400 meter door een- aardbeving. Het epicentrum daarvan lag bij Stilfontein,-, een plaats 150 kilometer ten zuidwesten van Johannes-, burg. Hier liepen vijftig personen verwondingen op. De beving vond plaats rond het middaguur en had een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. Zulke bevingen zijn zeldzaam in Zuid-Afrika en seismografen concludeer den dat de beving, die tot in Pretoria voelbaar was, zeer waarschijnlijk is veroorzaakt door de mijnbouw zelf. Vanwege de kracht werd de beving 'zeer exceptioneel' ge noemd. Het fenomeen zelf is dat niet. Vrijwel dagelijks, vinden lichte bevingen plaats. GPD OSLO - Het Noorse volk is een van de gelukkigste ter wereld. Negen op de tien Noren zeggen gelukkig te zijn. Dat blijkt uit een enquête van het onderzoeksbureau MMI, dat gisteren is gepu bliceerd. Levensgeluk vinden Noren vooral in een goede band met vrienden en familie. m/AFP ROME - Een Italiaanse recht bank heeft de Italiaanse Staat, die het alleenrecht had op de bandel in sigaretten, veroor deeld tot het betalen van een sthadevergoeding aan de nabe staanden van een overleden ro ker. De familie van de man die in 991 aan kanker overleed, mag 90.000 euro verdelen, maakten dvocaten gisteren bekend. Het •de eerste keer dat de Italiaan- a Staat is veroordeeld tot het etalen van schadevergoeding, "at hof van beroep in Rome bchtte het Italiaanse Genoot schap voor Tabak (Eti) die in 1891 het staatsmonopolie in han den had, maai- sindsdien is gepri vatiseerd, medeschuldig aan de dood van Mario Stalteri. 'Chtóatsehappij zou verzuimd ™en voldoende waarschuwin gen uit te vaardigen over de schade die roken kan toebren- en aan de gezondheid. Naast ^schadevergoeding aan de na- estaanden draait Eti ook op joor de juridische kosten die de ÏL„ heeJt gemaakt. BRUSSEL - Tijdens het bezoek van de Amerkaanse president Bush aan Brussel vorige maand i zijn enveloppen met radioactief materiaal gestuurd naar vijf in stellingen, waaronder de Navo 5 en de Amerikaanse ambassade. i- Uit onderzoek is gebleken dat tiet om natuurlijk uranium ging, dat maar weinig straling af- geeft.ANP/Belga Silvio Berlusconi staat de Italiaanse Senaat te woord. Volgens de premier zullen de VS binnenkort volledige openheid van zaken geven over hun aandeel in de dood van de veiligheidsagent, die onlangs in Irak door Amerikaans vuur werd gedood. foto Alessandro Bianchi/RTR door Hans Geleijnse ROME - De Verenigde Staten moeten duidelijk hun verant woordelijkheid uitspreken voor het doodschieten van een Itali aanse veiligheidsagent in Irak. Dat zei premier Berlusconi giste ren in het Italiaanse parlement. Volgens Berlusconi is en blijft Italië een loyale bondgenoot van de Amerikanen. „Maar het is on ze plicht bij hen aan te dringen op de volledige waarheid." Net als minister Fini van Buiten landse Zaken een dag eerder, maakte Berlusconi er in zijn op treden voor de Senaat geen ge heim van dat er grote verschil len zijn tussen de Amerikaanse en Italiaanse versies van het ge beurde. Zo benadrukte hij enke le keren dat er wel degelijk con tact is geweest tussen de Itali aanse geheime dienst Sismi, de omgekomen agent Nicola Cali- pari en de Amerikanen. In een eerste rapportage stelde het Wit te Huis juist dat het militaire commando in Irak niet op de hoogte was van de rit naar het vliegveld van de auto met twee veiligheidsagenten en de net be vrijde journaliste Giuliana Sgre- na. Volgens Berlusconi zal Amerika 'op zeer korte termijn' volledige openheid van zaken geven. Dat is in lijn met wat president Bush heeft beloofd in een gisteren ge publiceerde brief aan de Itali aanse president Ciampi. Berlus coni suggereerde dat er aan de ontvoerders van Sgrena geen los geld was betaald. Sgrena, die gisteren werd geope reerd aan haar verwondingen, heeft inmiddels weer iets terug genomen van eerdere suggesties dat zij het doelwit was van de aanslag. „Ik heb dat nooit zo ge zegd. Ik ben er wel van over tuigd dat sprake was van een hinderlaag." Ook ontkende zij dat de Amerikanen haar wilden uitschakelen omdat zij over 'ge voelige informatie' zou beschik ken, zoals haar vriend Scofari had beweerd. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - De belangrijkste Tsjetsjeense rebellenleider Sja- mil Basajev heeft gisteravond ge zworen dat hij doorgaat met de opstand tegen het centrale ge zag in Moskou. Basajev reageerde op de uitscha keling dinsdag van rebellenlei der Maschadov door Russische strijdkrachten. Maschadov gold als iets gematigder. Op een website sprak Basajev over de voortzetting van de heili ge oorlog. Hij presenteerde ook een opvolger voor Maschadov. Hij riep alle moslims in Tsjetsjenië en Rusland op trouw te zweren aan de 'nieuwe presi dent', sjeik Chalim. Hij zou de hoogste moslimrechtbank van Tsjetsjenië leiden. Eerder op de dag was op een website van de Tsjetsjeense re bellen gemeld dat de dood van Maschadov 'een totale oorlog' betekent. Onderhandelingen met de Russen zouden er niet meer komen. „Asian Maschadov was nog de enige die geloofde in onderhandelingen met Moskou. Nu is er niemand meer in Tsjetsjenië die wil praten." Rusland weigert het lijk van Maschadov over te dragen aan de nabestaanden. ANP/AFP (Advertentie) Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5