Gemeenten moeten nü bouwen Geen ruimte voor tweede kerncentrale Kamer krijgt stukken EPZ niet Nota inkrimping van kottervloot in prullenmand Kamer achter aanpassing vervoer gehandicapten Minister Dekker: uitbreiding aantal huizen heeft duw nodig Thoolse fractie wil inzicht in :osten stadhuis V - Uienrooier veegt strand schoon Weinig steun voor motie Eerste groen voor rood-contract Gewonden bij aanrijding Politie rolt hennepkwekerij op Tel. 0115-695555 www.scheldetheater.nl donderdag 10 maart 2005 z 13 ^.Ernstjan Rozendaal )EN HAAG - Een meerderheid de Tweede Kamer kan zich inden in de manier waarop atssecretaris Ross (Volksgc- idheid. Welzijn en Sport) het „erssysteem voor gehandi- Landicapten werden sterk be- jerktin hun reismogelijkheden, fodat in de zogenoemde faJys-vervoersregeling een krap- Llimiet zat in het aantal gesub sidieerde kilometers. Ross heeft de limiet nu aanzienlijk opge trokken. Het bovenregionaal taxivervoer van gehandicapten wordt sinds april vorig jaar verzorgd door NS-dochter Valys. Voor mensen die in staat zijn met het open baar vervoer te reizen geldt een maximum van 450 kilometer per jaar tegen een tarief van zes tien eurocent. Voor elke meer ge reden kilometer geldt een tarief van 1,25 euro. Voor gehandicap ten die niet van de trein gebruik kunnen maken, gold een limiet van 900 kilometer per jaar. On derzoek van het ministerie heeft uitgewezen dat deze limieten door zeventig procent van de ge handicapten te laag worden be vonden. Het Zeeuwse patiëntenplatform Het Klaverblad protesteerde vo rig jaar tegen de regeling, om dat gehandicapten nauwelijks nog de provincie uitkonden. Wie familie ver weg heeft wonen zou die misschien één of twee keer per jaar kunnen bezoeken tegen een redelijk tarief. Het Klaver blad ondersteunt een procedure van de landelijke CG-Raad die de vervoersregeling in strijd vindt met de rechten van de mens. In juli werd bot gevangen bij de rechter. Op 24 maart dient het hoger beroep. Inmiddels heeft Ross de regeling aangepast, daartoe gedwongen door de Kamer. Die stelde in no vember via een amendement 10.000 euro extra per jaar be schikbaar om het kilometerbud get te verhogen. Voor mensen die niet met het openbaar ver voer kunnen reizen heeft dat ge resulteerd in een budget van 2250 kilometer en voor hen die dat wel kunnen van 750 kilome ter. CDA, PvdA, WD en D66 toonden zich gisteren tevreden, mits de maatregel structureel is. Ross gaf aan dat ze in elk geval voor drie jaar geld heeft uitge trokken. Voor GroenLinks en de SP gaat de maatregel niet ver genoeg. „Als het om vervoer gaat, staan de gehandicapten op rantsoen", aldus Tweede-Kamerlid Kant (SP). „Het is nog een te klein rantsoen." Antonisse iLIJKPLAAT - Bouwen, nu cht bouwen. Deze dringende oodschap voor de Zeeuwse ge- leenten bracht minister Dek- er van Volkshuisvesting, Ruim- eüjke Ordening en Milieu Vrom) gisteren mee bij een werkbezoek aan Zeeland. We moeten er zeker op dit mo ot in de woningbouw een ixtra duw aan geven, anders lo- en we vast", zei de minister. Ze leklemtoonde dat er ook in Zee and sprake is van een tekort an nieuwbouw. „Er moet nodig neer gebouwd worden." Het poeizaam en traag ontwikkelen an bouwplannen wordt graag Is excuus voor het uitblijven an voldoende bouwproductie angevoerd. Daarover merkte Jekker op dat gemeenten, wo- ingcorporaties en bouwers ooral goed moeten samenwer- en Ze vond dat in het bijzon- Ier de gemeenten bij het afwik ken van procedures 'erg onder- leunend' moeten zijn. Als eer- te taak voor de woningbouw- orporaties zag de bewind- vrouw: geld stoppen in het op leil houden van de bestaande huizenvoorraad én nieuwbouw plegen, Dekker: „Investeren is le opdracht. De totstandko ming van plannen moet beter op gang komen. Ik zie nu dat het Stagneert en daar wil ik door heen," De minister sprak 's mor gens met vertegenwoordigers van de vier gemeenten die het Stedennetwerk Zeeland vormen loorNoortje van Manen 3NT-MAARTENSDIJK - Oppo- itiepartij ABT is bang dat het peuwe gemeentehuis in Tholen neergaat kosten dan de 16 mil joen euro die nu is voorzien. De partij heeft burgemeester en rethouders schriftelijk om nade- gevraagd. re toelichting g (Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen). Zij mogen de ko mende vijf jaar 4700 nieuwe hui zen bouwen (waarvan 3000 in Middelburg en Vlissingen). Dek ker stelt daarvoor uiteindelijk ruim acht miljoen euro beschik baar. De gemeenten moeten hun 'inspanningsverplichting' wel waar maken. In eerste instantie geeft de minister 65 procent van het beschikbare geld. „Als de be loofde prestaties worden gele verd, komen wij met de rest." Ze noemde dat, richting gemeen ten, 'een aardige stok achter de deur'. Prijs De minister herinnerde aan haar streven de (huur)prijs en kwaliteit van huizen meer in evenwicht te brengen. In dit ver band wees ze erop dat het onder houd van bestaande huizen de afgelopen tijd niet voldoende is geweest. Het betekent dat corpo raties daar meer geld in moeten steken 'als de kwaliteit niet meer van deze tijd is', 's Middags nam Dekker in West-Zeeuws-Vlaanderen ken nis van het gebiedsplan dat voor de regio wordt uitgevoerd. Kern ervan is: verbetering en uitbrei ding van de recreatie, aanleg nieuwe natuur en landschap, versterking van de zeewering. Het gebied is ook aangewezen als nationaal landschap (net als Walcheren en de Zak van Zuid-Beveland). De minister on derstreepte dat in een nationaal landschap de 'rode' ontwikkelin gen (ruimte voor wonen en be drijvigheid) niet worden stilge zet. Voorwaarde is dat de kern kwaliteiten van zo'n gebied in stand blijven. „Je moet dan niet denken aan grootschalige nieuw bouw, maar wel aan bouwen voor de eigen bevolking." Dekker tekende erbij aan dat het dan niet de bedoeling is dat voor permanente bewoning be stemde huizen recreatief wor den gebruikt. „Ik zet een natio naal landschap absoluut niet op slot, integendeel - ik wil dat er ontwikkeld wordt." het ABT is een aantal loekhoudkundige fouten ge waakt bij het opstellen van het kostenplaatje voor het nieuwe mderkomen van het gemeente- latuur en het archief van Tho len. Ie kosten voor het pand wor- len afgeschreven over een perio- le van veertig jaar, stelt het 1BT. Die periode vindt de partij eel te lang. „Er is bijvoorbeeld elemaal geen rekening gehou- enmet de vervanging van com pters in die tussentijd, of een deuwe inventaris", stelt Han Pn't Hof. Hij zegt als ondeme- oer veel verstand te hebben van aarrekeningen. harnaast is het bedrag van ien miljoen euro dat over die rartigjaar wordt afgeschreven, rolgens hem veel te laag. „Het [emeentehuis kost zestien mil- 0en- De gemeente heeft zelf een lleine vier miljoen gespaard en 'erwacht dat er een kleine twee Pijoen nog binnenkomt van de 'erkoop van het huidige gemeen- ehuis in Sint Maartensdijk. Dat «tekent dat er tien miljoen ge- moet worden bij een la,ik. Als je alleen dat geleende wrag afschrijft, heb je over reei*tig jaar geen eigen geld voor let geval er grote investeringen lodigzijn." Hs derde punt van kritiek stelt iet ABT dat de lening van tien Pdjoen euro te vroeg is afgeslo- j?' Waardoor de gemeente onno- Pgveel rente betaalt. „Een fout de raad zelf overigens", al- Van 't Hof. „We lenen dat ^g al anderhalf jaar terwijl 'tv V00rl°Pig nog niet nodig «boen. Dat kost onnodig veel >e-o aan rente. Daar hebben we [een rekening mee gehouden. vraag is waarvan we die kosten gaan betalen." amvege alle onduidelijkheden het ABT een gedetailleerd lerzicht van de kosten van het meentehuis. B en W zijn van jan om de vragen van het ABT 'ftelijk te beantwoorden aar wanneer is nog onduide- ,1 - laat een voorlichtster van Eddy Vincent (links) en Loek van Oostenbrugge op de tot strandreiniger omgebouwde uienrooier. door Jan van Zuilen BRESKENS - Een uienrooier in deze tijd van het jaar en dan nog wel op het strand; 'is die boer nu helemaal gek gewor den?' zullen de schaarse wande laars die gistermorgen op het strand bij Breskens een frisse neus haalden, hebben gedacht. Nee, niet gek. Het was geen boer die daar met zijn tractor op het strand reed en hij was ook geen uien aan het rooien. Het was Eddy Vincent van loon- en verhuurbedrijf Vin cent uit Hoek die bezig was met het uitproberen van een door hem ontwikkelde machi ne om het strand mee schoon te maken. Maar inderdaad, het werktuig achter de tractor leek sprekend op een uienrooier. En dat was de strandreiniger in een eerder leven ook. Door wat veranderingen aan te brengen denkt Vincent hem nu te kun nen gebruiken om het strand schoon te maken. Het idee is simpel, maar dat is achteraf meestal. Je moet er alleen wel eerst op komen. De bewerking is hetzelfde als bij het rooien van uien. De ma chine woelt het vuil op het strand los, daarna huppelt het over een trillende band. En waar bij het uien rooien die tril lende band er de grond uit zeeft, zo moet hij op het strand het afval van het zand schei den. Het zand valt tussen de schakels van de band terug op het strand en het afval belandt in de uienbunker. Eddy Vincentwon al een keer de BOV-trofee Zeeuws-Vlaan- deren (Beste Ondernemers Vi sie), vooral vanwege het feit dat hij voortdurend oplossin gen weet te bedenken voor pro blemen waar opdrachtgevers te genaan lopen. Hij zelf wil de lof met anderen delen, in dit geval met Loek van Oostenbrugge van het be drijf Aquavia, dat regelmatig door Rijkswaterstaat wordt in geschakeld voor het schoonma ken van vervuilde stranden. Zo als twee jaar geleden na het zin ken van het vrachtschip de Tri color voor de Franse kust, dat daarbij veel olie verloor. Van Oostenbrugge, die gisteroch tend bij de demonstratie van de strandreiniger aanwezig was: „Rijkswaterstaat vroeg ons toen of we de olie van het strand wilden verwijderen. Daarbij liepen we tegen het probleem aan dat daar geen ge schikte machines voor zijn. Olievervuiling opruimen is meestal handwerk, met de schep dus, maar dat is te ar beidsintensief. Het alternatief is de shovel, maar dan schep je veel zand mee. Omdat we toch al veel samen deden met Vin cent heb ik hem gevraagd: 'kan dat nou niet anders'?" „Dat was net de uitdaging die ik no- foto Camile Schelstraete dig had", vult de Hoekse onder nemer aan, „Dan ga ik aan het denken en praten met anderen en dan ineens komt het idee van zo'n uienrooier. Omdat dat van hetzelfde basisprincipe uit gaat." Bij het proefdraaien gisteroch tend op het strand bij Breskens viel er nog niet veel vuil en olie te verwijderen, maar niettemin voldeed de machine aan de ver wachtingen van Vincent. „Hij laat bij wijze van spreken nog geen euro liggen en het zand valt mooi terug." Ook Van Oostenbrugge van Aquavia was positief. „Voor de ze gelegenheid is het jammer dat er even geen olie ligt, maar zo te zien werkt het goed." Bestemmingsplan gemeente Borsele laat ontwikkeling niet toe door Harmen van der Werf BORSSELE - Voor de bouw van een tweede kencentrale bij Bors- sele is wél een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Dit in tegenstelling tot wat eerder de ze week op een bijeenkomst in Den Haag is gezegd. Het gemeentebestuur van Borse le reageerde gisteren zeer ver rast op de mededeling uit Den Haag. Die was gedaan op een bij eenkomst van het Rathenau In stituut. De instelling die maat schappelijke discussies aan zwengelt, presenteerde de resul taten van een eerdere discussie met deskundigen over de toe komst van kernenergie in Neder land. Volgens een medewerkster zou Borssele de aantrekkelijkste locatie voor een eventuele twee de kerncentrale zijn, onder meer omdat het bestemmingsplan van de gemeente en het provin ciale streekplan deze ontwikke ling zouden toelaten. PvdA-raadslid P. Vollaard klom als eerste in de pen om gisteren van zich te laten horen. Aan het begin van de jaren negentig is er wel sprake van geweest dat de gemeente Borsele ruimte voor een tweede kerncentrale moest reserveren, herinnerde hij zich. Vollaard was indertijd wethou der. Niet zozeer de gemeente Borsele wilde de ruimte vrijhouden, het ministerie van Economische Za ken eiste dat. Want waar een kerncentrale in Nederland wordt gebouwd, is in de eerste plaats een zaak van de rijksover heid. Het Rijk wilde de optie van (meer) kernenergie openhou den in 1995 en dat zou door een gemeentelijk bestemmingsplan niet geblokkeerd mogen wor den. Tegen wil en dank volgde Borsele de eis van het ministerie van onze regioredactie DEN HAAG - Het kabinet wei gert de Tweede Kamer vertrou welijk inzage te geven in onder zoeksrapporten over de finan ciële gevolgen van de sluiting van de kerncentrale in Borssele. Staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) heeft dat de Kamer giste ren laten weten. PvdA-fractie- specialist Samsom maakt daar bezwaar tegen. De Tweede Kamer hield bijna twee weken geleden een spoed debat na uitlatingen van Van Geel over een mogelijke schade claim van EPZ, de eigenaar van de kerncentrale. Die claim zou volgens Van Geel kunnen op lopen tot ruim 1 miljard euro. De staatssecretaris opperde de centrale wegens die rekening langer open te houden. De klein ste regeringspartij D66 houdt echter vast aan de afspraak uit het regeerakkoord dat Borssele in 2013 dicht gaat. In het spoed debat drongen naast de opposi tie ook de regeringspartijen aan op het ter inzage geven van in formatie over de EPZ-claim aan het parlement. Van Geel meldde gisteren dat hij dat verzoek in het kabinet heeft besproken, maar dat het wordt afgewezen. Volgens hem is de eventuele sluiting van Bors sele nog in de fase van besluit vorming en wil het kabinet de positie van de staat niet scha den. PvdA'er Samsom spreekt van een ongeoorloofde manoeu vre, die het presidium (bestuur) van de Kamer maar moet toet sen aan de grondwettelijke infor matieplicht van het kabinet. Als het staatsbelang in het geding is. kan het volgens hem daarvan afwijken door vertrouwelijk in zage te geven in stukken. Van Geel komt later deze maand met een notitie over kern energie. Hij zal, mede afhanke lijk van de opstelling van de Ka mer over de vraag hoe daarna verder te gaan, overwegen of openbaarmaking van de stuk ken alsnog mogelijk is. ANP DEN HAAG - Het voorstel van GroenLinks voor een par lementair onderzoek naar de bedreigingen van een stijgen de waterspiegel kan in de Tweede Kamer niet op veel steun rekenen. WD-Kamerlid De Krom reageerde zelfs gebeten toen GroenLinkser Duyvendak het plan gisteren ontvouwde. Hij verweet hem GroenLinks niet te hebben gezien bij eerdere overleggen over een Deltaplan tegen dé rivierstijging en over waterkeringen. Hij vroeg zich ook af of GroenLinks nu voor de motie Geluk (WD) stemt die aandringt op onderzoek naar kustuitbreiding voor Zuid;- Holland. Duyvendak zei dat een kleine fractie niet bij alle vergaderingen aanwezig kan zijn. GroenLinks steunt de motie niet, omdat een dergelijke grote kustuitbreiding vol gens Duyvendak niet spoort met de Europese milieuricht lijnen. Hij ziet meer in binnendijkse oplossingen. GROEDE - Het eerste 'groen voor rood' project in het ge biedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen is een feit. De provin cie, gemeente Sluis en de recreatie-ondernemers L. en J. van Damme ondertekenden gisteren op camping Napo leonhoeve bij Groede daartoe een contract. Dat gebeurde onder het goedkeurend oog van minister Dekker vap Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het contract houdt in dat de campings Groede en Paarlhof van de ge broeders Van Damme mogen uitbreiden met kampeereen- heden en recreatiewoningen (het 'rode' onderdeel van het project). Er staat tegenover dat zij zorgen voor de inrich ting van ruim zestien hectare recreatienatuur (het 'groè.- ne' onderdeel). A. Boomert, lid van de Gebiedscommissie, noemde de groen voor rood-regeling 'een beetje een West-Zeeuwse-Vlaamse uitvinding'. Hij onderstreepte dat versterking van het landschap voor de recreatie-on dernemers van groot belang is, 'om te kunnen voldoen aan de eisen van de recreant van morgen'. TERNEUZEN - Twee vrouwen zijn gisterochtend ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising N61/Finlandweg in Terneuzen. Een personenauto mét drie inzittenden, die werd bestuurd door een negentienja rige automobiliste uit Temeuzen, reed de kruising over. De vrouw zag niet dat achter een vrachtwagen nog een au to vandaan kwam. Deze auto, die bestuurd werd door een veertigjarige vrouw uit de gemeente Temeuzen, reed vól in de flank van de auto van de negentienjarige. Beide be stuursters zijn naar het ziekenhuis gebracht en werden aan hun nek onderzocht. SINT-ANNALAND - De politie Zeeland stelt een onder zoek in naar een aangetroffen hennepkwekerij in een ge deelte van een loods aan de Nieuwlandseweg in Sint-An- naland. Daar werd gisterochtend rond negen uur een wiet- kwekerij aangetroffen. In totaal zijn er 2240 planten in beslag genomen. Er wer den drie mannen aangehouden: een 49-jarige Hagenaar, een 43-jarige Rotterdammer en een 62-jarige Rotterdam mer. De planten zijn in beslag genomen en vernietigd, evenals de apparatuur die gebruikt werd voor de kweke rij. Alle drie de verdachten zijn in verzekering gesteld en worden nog verhoord. BRESKENS - De Federatie van Visserijverenigingen heeft de no ta van adviesbureau Rost en Co over een forse inkrimping van de kottervloot naar de prullen mand verwezen. Rost en Co schreef het rapport in opdracht van het Product schap Vis en het ministerie van LNV. Het bureau stelde onder meer voor om vijftig tot zeven tig kotters te saneren. De Neder landse kottervloot telt momen teel 280 schepen. De sanering zou nodig zijn om de sector ge zonder te maken. Zwak Het bestuur van de Federatie van Visserijverenigingen heeft deze week over het stuk verga derd, laat J. Fenijn uit Breskens in een reactie weten, en daar is het volledig in de grond ge boord. De financiële onderbou wing is uitermate zwak. Genoeg geld om een sanering te betalen is er bijvoorbeeld niet. De sector zou uit eigen zak veel moeteh bijdragen. De extra inkomsten die daarte genover zouden staan, onder meer door een verbetering van de kwaliteit van de aangevoerde vis, zijn volgens het bestuur van de Federatie van Visserijvereni gingen ook uit de lucht gegre pen. „Wij doen er al alles aan om de kwaliteit van vis goed te hou den", aldus Fenijn. „Zoveel rek zit er ook niet in de prijzen voof vis op de afslagen." Advertentie van EZ op. In het Borsels be stemmingsplan voor het Sloege- bied was dus nog ruimte voor meer kerncentrales. Vier inwoners van Borssele namen daar echter geen genoegen mee en stapten naar de Raad van Sta te. Dit rechtscollege oordeelde dat Borsele zich niet achter het mi nisterie van EZ mag verschuilen en zelf een afweging moet ma ken of een tweede kerncentrale wel gewenst is of niet. De ruim telijke reservering verdween uit het bestemmingsplan. Dat is, meldt wethouder M. Vermue- -Vermue (CDA, ruimtelijke orde ning), nog steeds zo. Over de eventuele komst van een tweede kerncentrale bij Borssele laat de wethouder zich niet uit. Het gaat nu in de eerste plaats om het voortbestaan van de huidige centrale. Vermue- Vermue laat zich daar zeer di plomatiek over uit. Zij noemt 'het goed dat er weer over het langer openhouden van Borssele wordt gediscussieerd, want die kerncentrale is zo veilig als ik weet niet wat'. THEATERAGENDA 10 t/m 17 maart. Vriidaci 11 maart 20.00 uur PURPER BV j Revue!? I zaterdag 12 maart 20.00 uur HET GROOT NIET TE VERMIJDEN 1 Wonderful Live (Reprice) Zondag 13 maart - 15.00 u. LENNYKUHR Op de Grens van Jou en Mi] Dinsdag 15 maart 20.00 uur f Woensdag 16 maart 20.00 uur BERT VISSCHER I Nee, dan Lourdes (reprice) i - BEIDE VOORSTELLINGEN k-. i UITVERKOCHT! openingstijden kantoor: ma. t/m vr. 10.00 15.00 uur Westkolkstraat 16 4531 AW Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43