Bodem bouwput niet waterdicht PZC Terug in winters Zaamslag Bestuur schouwburg fluit directeur terug Zeldenrust bootst werksituaties na voor vmbo-leerling( Mulder ontkent mei klem censuur in studentenonderzoek Hek voor drukke weg bij kinderdagverblijf Onderzoeksbureau telt honderd gaten op plek nieuw theater Middelburg Rijbewijs kwijl na drankgebn Vlissinger voelt zich niet schuldig aan doodslag Mishandeling op school donderdag 10 maart 2005 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Schouwburg directeur G. Peijs is teruggeflo ten door de raad van toezicht van de Stichting Stadsschouw burg en Concertzalen Middel burg (SSCM). Peijs noemde afgelopen week de Mortiere de meest ideale plek voor het theater. Voorzit ter H. Kole vindt dat hij daar mee voor zijn beurt sprak. „We hebben op de avond dat het mis ging met de bouwput uitge breid besproken wat er zou kunnen gebeuren. We hebben afgesproken dat we op geen en kele wijze zouden communice ren over andere plaatsen, om dat op dit moment de politiek aan zet is", zegt hij. „We zou den onze kiezen op elkaar hou den, omdat we de problemen met de bouwput niet kennen en omdat het op dit moment niet opportuun is om hier als SSCM een mening over te hebben. Ger ard Peijs heeft niet het stand punt van het bestuur van de schouwburg weergegeven. We hebben hem daar op aangespro ken." Peijs zei dat hij geen ver trouwen meer heeft in de bouw van het theater aan de Zuidsin gel. Ook een andere plek in de binnenstad komt wat hem be treft niet in aanmerking omdat dat te gevoelig ligt bij omwo nenden. Kole denkt het ver schil van mening met Peijs te kunnen uitpraten. „We moeten het laten rusten. Ik denk dat we er wel uitkomen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bouwput van het nieuwe theater in Mid delburg zit nog vol gaten. Niet alleen in de wanden, maar ook in de bodem. In totaal gaat het om ongeveer honderd lekken. Dat blijkt uit de rapportage die "kennisinstituut GeoDelft heeft gemaakt over de lekdichtheid van de bouwput. Het onderzoek voor het rapport werd gedaan vlak voordat de bouwput vorige week opnieuw onder water is ge zet. GeoDelft spreekt over lek ken wanneer er zichtbaar water in de put stroomt. Natte plek ken worden niet als lek gezien. „Over de hele omtrek van de wand worden tientallen druppelende tot licht stromende lekkages geconstateerd. Bene den de grondwaterstand is de palenwand vrijwel overal voch tig aan de binnenzijde." Ook de lekken die al gedicht zijn, drup pelen nog na, constateert het in stituut. Zand In de bodem was op tien tot twintig plaatsen sprake van op wellend grondwater tussen de wand en de vloer van beton. Op één plek in de vloer zat (en zit) een klein gat. Ook was in een deel van de "bouwput sprake van een grotere plek waar grondwater naar bo ven komt. GeoDelft heeft vastge steld dat op veel van die plaat sen ook zand meekwam door de Zij trokken daaruit de conclusie dat er via de wanden veel water de bouwput in verdween. Geo Delft heeft geschat dat er per uur twintig- tot dertigduizend li ter water uit de put werd ge pompt. De aannemer heeft, tegen de af spraken in, geen registratie bij gehouden van het aantal liters water dat uit de bouwput werd gehaald. Het lek dat de aanne mer deed besluiten om de put weer onder water te zetten, werd tegen vier uur ontdekt. Door het lek stroomde water in een tempo van tienduizend liter per uur de bouwput in. Met het water kwam ook zand mee. Op het moment dat het lek nog niet dicht was, gaf GeoDelft het ad vies om bij een lekkage waarbij zand meekwam, de omgeving af te zetten en de reparatie zo snel mogelijk uit te voeren. Verder werd gewaarschuwd voor het plaatsen van zware kra nen aan de rand van de put. De gemeente had een dag eerder de aannemer al aansprakelijk ge steld voor kosten die veroor zaakt werden door vertraging. Inmiddels is een ander adviesbu reau ingehuurd dat moet bepa len wie er precies welke fouten heeft gemaakt. Omwonenden hebben door me tingen van de grondwaterstand ook vastgesteld dat de bouwput veel water doorlaat. Uit eigen metingen van Belan genvereniging Van A tot Z bleek dat 24 uur nadat de put weer vol was, het grondwater weer op het oude niveau stond. De vereniging wil dat handhaving van het waterpeil in de bouw put nu prioriteit heeft, om verde re schade in de omgeving te voorkomen. Omwonenden hadden al vastge steld dat de pomp bij de Heren gracht, die water uit de put pompte, regelmatig aansloeg. door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Het vmbo, de paraplu voor oude scholen als de mavo, lts, huishoudschool en landbouwschool, keert steeds meer terug naar zijn roots, dat wil zeggen: praktijkgericht be roepsonderwijs. Zo ook het Zeldenrust-Steelant- college in Temeuzen. Dat start volgend schooljaar met het vak 'technologie', niet te verwarren met het vak 'techniek'. Het nieuwe vak wordt gegeven in de derde en vierde klassen van de afdeling theoretische leerweg van het vmbo, oftewel de vroegere mavo. In de derde klas ligt het accent op het leren omgaan met computers, en dan niet hoe leerlingen moeten msn' en, maar wel hoe computers ge bruikt worden bij het werk in een bedrijf of instelling. In de vierde klas wordt dat verder uit gebouwd, waarbij zelfs comple te werksituaties worden nage bootst. Hotel Volgens afdelingsleider H. Nan- ninga van de mavo-poot van het Zeldenrustcollege gaat dat zo ver, dat leerlingen in groepjes opdrachten moeten uitvoeren, zoals ze die later ook zullen krij gen op hun werk. „Bijvoorbeeld", zegt Nanninga, „de opdracht om bij een hotel een parkeerterrein aan te leg gen. Dat begint met een e-mail- tje van het hotel en daarmee moeten de leerlingen dan aan de slag: uitzoeken wat voor materi aal ze daarvoor nodig hebben, waar ze dat kunnen krijgen, wat het kost, enzovoort. Onderweg komen ze dan natuurlijk allerlei problemen tegen en ook die moe ten ze zelf zien op te lossen. Net zo goed als hun baas dat later ook verwacht." Voor dit soort opdrachten is het nodig dat ze samenwerken met leerlingen van andere richtin gen en ook dat is een nuttige praktijkoefening, meent Nannin ga. Het Zeldenrust kreeg gisteren een leuke opsteker van! Chemical. De grootste wej ver van Zeeuws-Vlaai* bood de Temeuzense scho> meenschap een donatie 45.000 euro aan, geld dj school heel goed kan gebr. voor de investeringen die zijn voor de invoering vg vak technologie. Nanninga: „We zouden ooi der die donatie van Dow bi nen zijn met technologie, dan hadden we het moeten met de computers die we huis hebben en dan hadfe zeker geen investeringen j nen doen voor het sin, van werksituaties." Leefbaarheid Woordvoerder F. Neve van] zei dat zijn bedrijf dit soon naties ziet als een investerii de leefbaarheid van t Het is ook een investering zich op termijn terugverdia de vorm van goed mensen waaruit Dow kanrd teren. VOGELWAARDE - Een5t ge man uit Hulst moest p middag zijn rijbewijs inkt nadat hij was betrapt opè rijden. De man werd rond h door agenten staande g op de Provincialeweg in V waarde. Uit een blaastesti dat hij bijna drie maal zo\s cohol had gedronken dans gestaan. De man moet zi nenkort voor de rechter va woorden. Brommer weg HULST - Vanaf de Sportla Hulst is gisteren een bros gestolen. De zwarte Tomos een zwarte koffer achtenf een rieten mandje voorop,s sen 10.30 uur en 17.30 uur dwenen. door Niels Juist DEN HAAG - De 38-jarige man uit Vlissingen die beschuldigd wordt van het doodsteken van C. Pieterman vindt dat hij on schuldig is aan doodslag. Giste ren verdedigde hij die stelling tijdens zijn strafzaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. De verdachte werd vorig jaar door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De rechtbank achtte destijds doodslag bewezen. De verdach te betoogde gisteren bij het hof dat hij nooit de bedoeling heeft gehad zijn 33-jarige stadsge noot dood te steken De oorzaak van de ruzie tussen de verdachte Vlissinger en het slachtoffer lag in de relationele sfeer. De man was er vandoor ge gaan met de vriendin van het slachtoffer. Daarover was het slachtoffer zó verbolgen dat hij de twee geliefden bleef achter volgen en lastigvallen. Op 17 juli escaleerde de situatie. De verdachte was die avond met zijn vriendin in het huis van een vriend. Het slachtoffer had hen weten te achterhalen en ver scheen voor het raam. Hij zou een snijdende beweging langs zijn keel hebben gemaakt. Daarop ging de verdachte, gewa pend met een mes, naar buiten. Er ontstond een woordenwisse ling, waarna de verdachte zich zou hebben omgekeerd om terug naar binnen te gaan. Op dat mo ment sprong het slachtoffer op zijn nek. Slagader De verdachte bedacht zich geen moment en stak met het mes naar achteren. Hij trof het slachtoffer in zijn been. Het mes veroorzaakte een acht centime ter diepe steekwond, waarbij een slagader werd geraakt. Daardoor bloedde het slachtof fer dood. De aanklager bij het hof vond dat de rechtbank juist had geoordeeld en achtte doodslag bewezen. Hij eiste dezelfde straf als eer der door de rechtbank was opge legd: zes jaar gevangenisstraf. Het hof doet over twee weken uitspraak. Op de stoep waar het hek moet komen, neemt wethouder C. van Schaik (links) de handtekeningen in ontvangst van G. Dijkstra (r), een verontruste ouder, foto Wim Kooyman door Frank van Cooten SLUISKIL - De kans is zeer groot dat langs de Spoorstraat in Sluiskil, bij kin derdagverblijf De Harlekijn, een veilig heidshek wordt geplaatst. Deze afschei ding moet voorkomen dat kinderen van De Harlekijn pardoes de straat op kun nen rennen. Wethouder C. van Schaik zegde de plaat sing van het hek gisteren toe. Hij kreeg van G. Dijkstra, een van de bezorgde ouders, een lijst met handtekeningen. Die had hij opgehaald om bij de gemeen te Temeuzen druk op de ketel te zetten. „We hebben al een paar gesprekken met ambtenaren gehad, maar tot nu toe zon der resultaat, Het hek zou te duur zijn en het trottoir te smal. Maar het kan makke lijk. En het gaat om de veiligheid van on ze kinderen." De Spoorstraat is een druk ke straat. „Het is een doorgaande weg en de slager en de dokter zijn er gevestigd. R. Vons, directeur van de Stichting Kin deropvang, staat achter de actie van Dijkstra. „In kinderdagverblijven moe ten we aan allerlei veiligheidseisen vol doen. Dat moet ook gelden voor de direc te omgeving van een kinderdagverblijf. Vandaar dat ik de komst van een veilig heidshek van harte toejuich." Het zou gaan om een hek van een meter of vier. Wethouder Van Schaik kreeg de handtekeningen op de plek waar het vei ligheidshek moet komen. Dijkstra legde hem uit dat er na plaatsing van het hek nog voldoende plek is op het trottoir. Van Schaik knikte bevestigend. „Ik kan me de actie goed voorstellen. We gaan het verzoek zeer serieus behandelen. De kosten van het hek wegen niet op tegen de veiligheid. Ik acht de kans zeer reëel dat het hek er komt. Nog dit jaar." TERNEUZEN - Terneuzenaar Johan Dobbelaar heeft in zes we ken tijd speciaal voor buurtver eniging Zaamslag Noord een to neelstuk geschreven: Een goed soldaat- De klucht is dichtbij huis gesi tueerd. Een in Zaamslag gebo ren vrouw keert met haar drie dochters in de winter voor een weekje terug naar een vakantie huisje in haar geboortedorp. De dames komen aan terwijl het dorp langzaam insneeuwt. Moeder heeft bovendien een ver rassing voor haar dochters in petto. De man en de zus van de vrouw, en een buurman van het vakantiehuisje spelen ook een rol in alle verwikkelingen. De buurtvereniging Zaamslag Noord speelt het toneelstuk eerst drie keer in haar thuis haven: gebouw De Poort in Zaamslag. Op vrijdag 18 en za terdag 19 maart vanaf 19.30 uur en een middagvoorstelling van af 14.30 uur op zaterdag 19 maart. Als het eigen dorp is 'platge- speeld' toert de toneelclub nog langs 't Meulengat in Sluiskil voor een besloten voorstelling en langs De Veste in Terneuzen (woensdag 23 maart, aanvang 19.30 uur) en De Drie Gehugh- ten in Spui (zaterdag 2 april, aanvang 19.30 uur). foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr HULST - De fracties in de ge meenteraad van Hulst hebben gisteravond genoegen genomen met de verklaring van burge meester J.F. Mulder over de ver meende censuur die raadsgrif- fier D. van Bunder zou hebben toegepast op een studieproject van vier studenten van de Hoge school Zeeland (HZ). Alleen J. Vinke legde namens Al gemeen Belang het mes op tafel. „Wij willen eerst de diverse ver sies die in omloop zijn vergelij ken en zijn zeer teleurgesteld dat we weer geconfronteerd wor den met negatieve zaken", zei hij. Vinke werd in zijn betoog abrupt onderbroken door de bur gemeester. „Er is en was maar één versie", wierp Mulder met klem tegen. Het raadslid van Al gemeen Belang deed er daarna het zwijgen toe. CDA'er A. Spon- selee eiste even later dat Vinke zijn woorden zou terugnemen. „Ik til zwaar aan deze beschuldi ging, omdat de burgemeester er met de hand op het hart van heeft getuigd dat er geen cen suur is gepleegd." Vinke weiger de echter gevolg te geven aan het verzoek. Twee van de studen ten, Bas Bareman en Veli Eryürük, beschuldigden de grif fier er onder andere van een pa ragraaf over de omstreden beslo ten politieke vergadering eind november vorig jaar te hebben geschrapt uit de officiële versie van hun onderzoeksrapport naar het functioneren van het duale politieke stelsel in Hulst. De griffier reageerde nogal laco niek op die aanval, maar de bur gemeester nam de zaak hoog op. Hij meende, dat niet alleen de goede naam van de griffier, maar ook die van de gemeente Hulst op die manier te grabbel werd gegooid. Niet gesleuteld Mulder zette in de commissie Al gemeen Bestuur uiteen, dat de gewraakte alinea's 'nooit in het rapport hebben gestaan'. „Ik kan naar eer en geweten zeggen, dat aan de inhoud van het stuk niet is gesleuteld. Door de twee studenten is een latere versie aangereikt, die wij niet meer ge zien hebben." De burgemeester las verda verklaring voor van J.B 1 dos, de voorzitter van hete ge van bestuur van de HZ laat daarin weten, dat 'v zijdige censuur van de kan: de griffier, voor zover wijd kunnen gaan, geen sprake Het onderzoek is v schoolleiding 'in goed ois en in goede samenwerking de gemeente afgerond'. Bas Bareman zegt in een r» het eigenaardig te vindend school met een verklaring! buiten is gekomen zondert en zijn medestudent ova kwestie te horen. Hij houd! beweringen staande. „Wijl ben er geen enkel belang bi dit te verzinnen. De uitspa van de burgemeester zijn gens op gebaseerd. Zelfs u officiële rapport wordt er ding van gemaakt dat tó een herziene versie gaat." MIDDELBURG - De stelt een onderzoek in naari mishandeling op een schoa Middelburg. Een veertienjarige leerling» gistermiddag rond half dnt gen zijn kin en scheenbeen trapt en tegen zijn rug gei-' door een voor hem onbekfl jongen. De dader was voj de veertienjarige geen le® van de school. De aanto voor de mishandeling isJ eveneens onbekend. De |«l raakte gewond aan zijn km Accordeonmuzii in Biervliet BIERVLIET - De Activity groep Biervliet houdt vrijfc maart een accordeoncon«5 de hervormde kerk in Bi«" De Zeeuws-Vlaamse accortf vereniging La musica spa der andere de Balalaika Sfl nir, het Wolgalied, The - King, La morentita en een® ley van liedjes uit de tijd bevrijding. Het concert W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42