Andere aanpak hangplek PZC Een film die zijn eigen weg volgt Schoonheidsperikelen op toneel in Hoek GRATIS PZC til Raad Hulst wil minder huizen vrijhouden voor vluchtelingen *Quiz ten bate van Kenia Terneuzen trekt les uit fouten in Zaamslag en Koewacht Lentemarkt in De Redoute AAZET VAKANTIE VARISO Staatssecretaris opent Westhove Geen nieuw dorpshuis in Waarde Gewonden bij frontale botsing Kop-staartaanrijding in Terneuzen agenda Clash of the Coverbands kans voor popmuzikanten donderdag 10 maart 2005 ijnPfHarnld de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van gulst voelt zich klemgezet door fle regels die voorschrijven dat Like gemeente in Nederland jaar lijks een bepaald aantal vluchte lingen met een verblijfsstatus onderdak moet bieden. heeft nu genoeg huizen vluchtelingen met een ver- ijfsvergunning in de aanbie- maar de statushouders wo- 'üever in de Randstad of de Emgeving daarvan. Ze mogen de aangeboden huisvesting weige- ji, maar blijven dan toch op de jlster opvanglijst staan. Op de- manier kan Hulst niet aan de igelegde verplichting voldoen, list kampt met een achter van ongeveer 46 status- luders. 2 CD A-fractie stelde tijdens vergadering van de raadscom- issie ruimte voor om het be id van burgemeester en wet- luders te ondersteunen. Vol- >ns wethouder E. de Deckere er provincies die gemeenten estaan het aantal weigeraars mindering te brengen op het jntal gereserveerde woningen. )at hebben wij ook aan de pro- ncie Zeeland gevraagd. Het is een hele vreemde gang zaken", vond A. Totté IDA). „Er zijn voldoende wo ngen, er zijn statushouders, aar als die niet willen wat kan gemeente dan nog doen?" .Broekhoven (Groot Hontenis- vond de problematiek des te hrijnender omdat enkele hon- irden inwoners van de gemeen- e graag een huis willen laten bouwen maar dat niet mogen. ,Van hogerhand leggen ze alles op en werken ze alles tegen. PvdA'er R. van Domburg vond dat de gemeente bij hogere over heidsinstanties moet aantonen aan hoeveel woningen wel be hoefte is voor statushouders. jHet is een heel simpel verhaal. 3e statushouders willen hier niet naartoe komen, dus hoeven wij niet zoveel woningen voor hen vrij te houden."G. Naessens (Groot Hulst-Gemeenschappelij- jen) kon zich wel vin den in die redenering. KT JANSTEEN - De Hulster tichting Buru Nyakwere Neder- ind houdt zaterdag 19 maart in emeenschapscentrum de Wa ande in Sint Jansteen een quiz- vond ten bate van Kenia. e dorpsscholen in het dorpje yakwere krijgen van de stich- ng een educatieprogramma ingereikt. Ook zet de stichting ch in voor hiv-preventie en ihoonwatervoorzieningen. eelnemers aan de quiz worden an de tand gevoeld over wetens- aardigheden op het gebied van lort, muziek, politiek, flora en luna en televisie. Teams tellen ||maal vier personen. De uiz begint om 19.30 uur. Aan- tvoor 14 maart op Prins endrikstraat 14 in Sint Jan een of info@sbnn.nl. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN 'Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeini Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank van Cooten TERNEUZEN - Het gemeente bestuur van Terneuzen trekt le ring uit fouten die zijn gemaakt met hangplekken voor jongeren in Zaamslag en Koewacht. In Zaamslag is de jongerenontmoe tingsplaats (JOP) vorig jaar ge sloopt en ook in Koewacht ging het fout. Wethouder C. Liefting kondigde gisteren een onderzoek aan om te bekijken hoe het anders kan. Koewacht is wat hem betreft een voorbeeld van grotere be trokkenheid van zowel jeugd als volwassenen bij een hangplek. „Toen het in Koewacht fout was gelopen, zijn we met de dorps raad gaan praten. Vervolgens zijn alle clubs die iets met jeugd te maken hebben, opgetrom meld voor gezamenlijk overleg. Zoals de voetbal- en de muziek vereniging. We zijn nu bezig met een skatebaantje. En de da ders van de vernielingen vorig jaar zijn gepakt en zien een reke ning tegemoet van duizenden eu ro's." Intolerantie Toch waarschuwt Liefting voor de tendens dat de jeugd te zwart wordt afgeschilderd. „Bij iedere klacht moeten we onszelf de vraag stellen of daadwerkelijk sprake is van overlast of van in tolerantie. Jeugd zoekt immers de grenzen op." Naast 'kunstmatige' hangplek ken ontstaan volgens Liefting ook spontane plaatsen in dor pen en wijken waar de jeugd bij elkaar komt. „Ze zoeken een bankje op of verblijven bijvoor beeld in een straat waar twee mooie jonge blommen wonen. Als er echt sprake is van over last, treden we op. Bij vijftien plekken komt wat extra toe zicht." Sinds de herindeling telt de ge meente Terneuzen 28 wijken en dorpen. Door deze schaalvergro ting zette de gemeente een nieuw wijkbeheer op. Zo zijn wijkcoördinatoren aangesteld en heeft iedere wethouder de verantwoordelijkheid over een aantal wijken en dorpen. Actiepunten „Door deze nieuwe werkwijze zijn de contacten met bewoners en wijk- en dorpsraden verbe terd. Ik zeg niet dat er nooit iets fout gaat, maar over het alge meen laten we zien dat de con tacten een stuk beter zijn. Zo zit ten we regelmatig met bewoners of bewonersvertegenwoordigin gen om de tafel." Het gemeente bestuur werkt ook per wijk en dorp met een actiepuntenlijst. Daar staan zaken op die moeten gebeuren. „Met deze lijst zien we of zaken zijn opgelost of dat nog stappen ondernomen moe ten worden." Het college heeft ook met de po litie afspraken gemaakt. De poli tie werkt vanaf volgend jaar meer wijkgericht. „Het is het verhaal van de pres tatiecontracten. Ik snap best dat de politie volgend jaar bijvoor beeld een bepaald aantal jonge ren met opgevoerde scooters wil aanhouden. Het heeft echter niet zo veel effect alleen maar bij scholengemeenschappen te controleren. Het is beter de over last van scooters op bijvoor beeld een dorpsplein aan te pak ken. Dat is vanaf 2006 stan daard in het politiewerkplan op genomen." Rens Oomens woont in Amsterdam, maar heeft zijn hart al dertig jaar verpand aan Retranchement. door Raymond de Frel RETRANCHEMENT - Gepensioneerd boer Piet Risseeuw slaat halverwege de documentaire Vaderloos Landschap de spijker op zijn kop. Wat maakt een dorp een dorp, vraagt hij zich af. Dat is precies wat filmmaker Rens Oomens uit Amsterdam ook wilde weten: wat maakt het West-Zeeuws-Vlaamse Re tranchement tot Retranchement? Ris seeuw verwoordt het zo: „Ik denk dat het gevoel dat je op elkaar bent aange wezen, dit durp tot dit durp maakt." Oomens bracht 57 uur beeldmateriaal terug tot negentig minuten film. Aan vankelijk alleen om de dorpsbewoners te plezieren, maar gaandeweg ontstond de hoop dat zijn documentaire op een breder draagvlak kan rekenen. „De aan leiding was dat Truuzement vorig jaar haar vierhonderd jarig bestaan wilde vieren met allerlei festiviteiten. Het was eerst de bedoeling dat ik de voorbe reidingen en het feest zou vastleggen, zodat we er later nog eens om konden lachen. Vorig jaar januari bleek echter dat er weinig geld was voor een groots feest. Maar toen was ik al begonnen met filmen en interviewen. Daarom heb ik mij een jaar gericht op het reilen en zeilen in het dorp", vertelt Oomens. De Amsterdammer leerde Retranche ment dertig jaar geleden kennen door zijn vrouw, die haar roots in het dorp heeft. Zijn schoonmoeder woonde in de Dorpsstraat. „Wij kwamen dus veel in het dorp. Tien jaar geleden is mijn schoonmoeder overleden, waarna wij haar huis hebben aangehouden. Wij zijn hier nu praktisch elk weekend, vooral ook omdat ik op zaterdagen als vrijwillig molenaar in Zuidzande actief ben." In Vaderloos Landschap gaat Oomens alle seizoenen van het jaar langs. Zo wordt de lente in beeld gebracht in de schuur van Jannis van de Voorde, waar een schaap een lammetje ter wereld brengt. De spanning is in die passage prachtig in beeld gebracht: hebben de pogingen van Van de Voorde om het lammetje leven in te blazen zin of niet? Het laatste is het geval, maar het leven gaat meteen weer bikkelhard verder. Nog even het lammetje bij de moeder, om het vervolgens in een zak af te voe ren. Treffend De zomer wordt ingeleid door een ver trekkende tractor en een arriverend Duits gezin, dat met een caravan aan de kust een paar weken wil uitrusten. „Ik heb geprobeerd de twee dingen die Retranchement kenmerken, de mensen en het landschap, gedurende een jaar treffend in beeld te brengen. Vooral het landschap is een crime: ik heb uren in slootjes gelegen voor het beste beeld. Dacht je dat je het had, was de entoura ge tien minuten later nog veel mooier. Eigenlijk ben ik aan de slag gegaan zon der dat ik precies wist wat ik wilde. De foto Wim Kooyman documentaire moest zijn eigen pad vol gen, net als een watertje dat van een berg naar beneden dendert", zegt Oomens. De inwoners en het landschap zijn nauw met elkaar verweven, constateert hij. Maar of dat zo blijft, waagt hij te betwijfelen. „Het dorp verandert in een razendsnel tempo. Winkels verdwijnen, jongeren trekken weg en vrijwel alle huizen die vrijkomen worden opge kocht door rijke Belgen. „De boer pakt zijn spullen, terwijl het grote kapitaal zich hier in toenemende mate vestigt." Interviews met tientallen dorpsbewo ners geven een prima indruk van het verleden en heden van het dorp. De ge meente Sluis, provincie Zeeland en het Prins Bemhard Cultuurfonds vinden dat ook. Sterker nog, zij achten de docu mentaire van historische waarde en draaien daarom op voor de onkosten van de productie. Vaderloos Lajidschap gaat donderdag 17 maart om 20.00 uur in première in het Oostburgse Ledeltheater. De film draait daar ook op 21 en 24 maart. SAS VAN GENT - In De Redou te in Sas van Gent wordt donder dag 17 maart een lentemarkt ge houden. De lentemarkt, georganiseerd door de Vrienden van de Redou te, duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Er is paasversiering te zien en in de kraampjes zijn hand werk, poppenkleding, wenskaar ten en kamerplantjes te koop. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal Een aktie in samenwerking met BBlilBBéaiiee&S www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303 HOEK - Toneelgroep Hoek brengt de komende week drie keer de kome die 'Dat kost me de kop' op de planken. Het blij spel draait om een hande laar in antiek en curiosa (André), die heel wat te stellen heeft met zijn aan schoonheidsoperaties ver slaafde echtgenote (Sel- ma). De moeder van André, collega en sjache raar Karei, buurvrouw Anita en de exotische 'charmante bezoeker' An tonio Cravatta zorgen voor veel verwarring, ko mische misverstanden en onvermoede verwikkelin gen. De toneelgroep Hoek bedient eerst het eigen dorp. Zowel aanstaande vrijdag als zaterdag speelt de toneelclub in het plaat selijke dorpshuis. Een week later, zaterdag 19 maart, speelt de toneel groep een uitwedstrijd in De Drie Gehughten in Spui. foto Wim Kooyman DOMBURG - Staatssecretaris M. van der Laan (cultuur) vindt het belangrijk om te investeren in de geschiedenis. Schatkamers vol persoonlijke verhalen, zoals kasteel Westhove in Domburg, moeten gekoesterd worden. Ze ver wijzen op een aansprekende manier naar het nationale verleden, zei Van der Laan gisteren bij de heropening van het kasteel. Buiten bij de poort kreeg zij van een ridder te paard een sleutel overhandigd en onthulde zij een bord met daarop een beknopte geschiedenis van het kasteel. Het monument is met een zogenaamde kanjersubsidie van het Rijk (926.000 euro) gerestaureerd. Dak en kozij nen zijn vernieuwd, de muren gerestaureerd. Het water is zelfs uit de gracht gepompt om de muren onder de water lijn opnieuw te kunnen voegen. Kasteel Westhove was in het verleden een jeugdherberg. Tegenwoordig is het een hostel van de keten Stayokay. Stayokay heeft zelf negen ton gestoken in een ingrijpende verbouwing van het in terieur. WAARDE - De bewoners van Waarde hoeven niet te reke nen op een nieuw dorpshuis, zo heeft het college nog eens duidelijk gemaakt. De gemeente Reimerswaal trok on langs 250.000 euro uit voor de renovatie van het huidige dorpshuis, maar dat vinden veel inwoners niet voldoende. Dat blijkt ook uit het forum op de internetsite van de ge meente, waar veel dorpsbewoners klagen over het feit dat Waarde zoals altijd achter wordt gesteld. De meeste men sen willen een nieuw dorpshuis. Dat is volgens B en W in het geheel niet aan de orde. Een nieuw onderkomen ktfst al gauw een miljoen euro en dat geld heeft de gemeente simpelweg niet. OUDE-TONGE - Bij een frontale botsing op de N59 tus sen de Grevelingendam en Oude-Tonge zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. Door de ravage die daardoor rond kwart voor tien ontstond, was de weg van en naar Zierikzee enkele uren afgesloten voor alle verkeer. Het on geluk werd veroorzaakt door een inhaalmanoeuvre. Getuigen hadden gezien dat een witte bestelbus constant aan het inhalen was. De auto raakte op een gegeven mo ment in een slip en botste frontaal op een tegenligger. On der de drie inzittenden van de bestelbus was een acht maanden zwangere vrouw. Ze is zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis, nadat ze ter plekke was behandeld door het met de helikopter ingevlogen traumateam. Van de twee inzittenden in de andere auto werd eveneens de vrouwelijke passagiere met verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. De brandweer moest er aan te pas komen om de slachtof fers uit de autowrakken te bevrijden. TERNEUZEN - Een 31-jarige automobilist uit de gemeen te Terneuzen is gistermiddag op de Mr. F.J.Haarmanwèg in zijn woonplaats tegen een andere auto aangereden. De man zag niet dat de bestuurster van de wagen voor hem, een 42-jarige vrouw uit dezelfde gemeente, moest rem men en reed achterop haar bumper. De vrouw is voor on derzoek overgebracht naar het ziekenhuis, maar bleek geen letsel te hebben overgehouden aan de aanrijding. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Dansen; Trefpunt, 13.00 uur Kaarten en biljar ten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Engels, computeren; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljar ten, computeren; 13.30 uur: Handwer ken, koersbal; 19.00 uur: Line dance, computeren; 19.30 uur: Bridge; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; Den Dullaert, 19.30 uur: Lezing De Vier Windrichtingen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Tienkamp; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Ledeltheater, 20.15 uur: Raices Cubanas; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren senioren web; 13:00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren se nioren web; 14.30 uur: Ouderensoos de Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.00 uur: Engels; 19.00 uur: in- vulservice belastingen; 19.30 uur: Bij eenkomst Parkieten Speciaal Club, repe titie toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur; Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 ubr: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; Churchill hotel, 20.00 uur: Bijeenkomst Hobby Computer Club afdeling Zee land; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo; door Mieke van der Jagt GOES - Goed nieuws voor be ginnende bandjes: ook zonder uitgebreid eigen repertoire ma ken ze kans om in het Amster damse Paradiso te spelen. En dat niet alleen. In de Clash of the Coverbands kan een band in ieder geval één keer schitteren in het Heartbreakcafé in Goes. De eerste Clash of the Cover bands, vorig jaar, werd een door slaand succes in de noordelijke provincies. Zeeland deed nog niet mee. „Doodzonde", vindt Koen Stokx van Heartbreak café, „want voor bandjes die hun techniek aan het perfectio neren zijn en nog zoeken naar een eigen geluid, is het een uitge lezen kans om podiumervaring op te doen. Die kans krijgen ze niet zo vaak, want de meeste wedstrijden, zoals de Kunstben de en de Grote Prijs, zoeken naar oorspronkelijkheid." In the Clash of te Coverbands moe ten de bands 45 minuten kun nen spelen met maximaal één ei gen nummer. De Zeeuwse voorronden begin nen vrijdag 11 maart om 21.30 uur met een optreden van de winnaars van vorig jaar; Fake No More en Rage Against the Machine. Vervolgens zijn er van af 6 april om de twee weken op woensdagavond zes voorronden in Heartbreak. De winnaars spe len in het najaar een halve fina le en een Zeeuwse finale. Wie daar wint speelt in december in Paradiso in de landelijke finale. Bands kunnen zich inschrijven op www.theclashofthecover- bands.nl. Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41