Artsen zorgvuldig met euthanasie Werknemers zijn duurder uit door nieuw WAO-stelsel Vijf aanhoudingen na dodelijke schietpartij in Maastricht Ziekenhuis biedt patiënten roomservice Kabinet wil minder sociale zekerheid voor migranten 3 Busbedrijf voert haltestopknop in Trajectcontrolesysteem brandt uit Steeds meer vrouwen rijden motor Grunberg genomineerd voor prijs Delfzijl weet niet dat het stad is Patiënten met doodswens zouden dupe kunnen worden van voorzichtige medici Te veel light is slecht voor kind Peijs wil hek bij risico-viaducten donderdag 10 maart 2005 Een politieagent doorzoekt de tuin van de woning in Maastricht waar het tweede slachtoffer van de schietpartij is gevonden. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De politie heeft gister ochtend vijf verdachten aangehouden die mogelijk betrokken zijn bij een schietpartij in Maastricht waarbij twee doden zijn gevallen. Een woordvoerder van de politie heeft dit gemeld. In Maastricht zijn een man (41) en een vrouw (43) opgepakt. De Duitse politie arresteerde drie mannen in een auto met Duits kenteken. Het drietal, in de leeftijd van 22, 24 en 29 jaar, werd aan gehouden bij een autowasstraat in het Duitse Düsseldorf. Verder onderzoek moet uitwijzen in hoeverre de vijf bij de schietpartij zijn betrokken. De politie kreeg om 3.40 uur de melding dat een zwaargewonde was binnenge bracht in het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Het slachtoffer overleed korte tijd later. Vrijwel op hetzelfde moment kreeg de politie te horen dat er in de omgeving van de Proosdijweg was geschoten. Ach ter enkele woningen vond de politie een tweede dode. Wat er precies is gebeurd, is vooralsnog onduidelijk. Het is evenmin bekend of beide zaken met elkaar te maken heb ben. De slachtoffers zijn een 42-jarige man uit het Duitse Neuss en een 31-jari- ge inwoner van Margraten Een deel van de Proosdijweg en enkele zijstraten zijn voor het onderzoek afge sloten. Getuigen hebben gemeld dat de gewonde bij het ziekenhuis is afgezet door vier mensen die in een auto reden met een Duits kenteken. ANP ENSCHEDE - Connexxion gaat op landelijke schaal 'hal- testopknoppen' invoeren bij slecht verlichte bushaltes. Dat meldt accountmanager A. ten Have van Connexxion. Wie bij een slecht verlichte bushalte staat en een bus ziet naderen, kan op een geel kastje aan de paal op een knop drukken, waarna een lampje gaat branden. De chauffeur kan dan zien dat er iemand mee wil. Het systeem werkt al een tijdje in Overijssel. Het is be dacht door buschauffeur B. Jansen uit Enschede, die zelf tegen het probleem aan liep en een oplossing verzon. ANP DEN HAAG - Onbekenden hebben in de nacht van dins dag op woensdag onderdelen van het trajectcontrolesys teem op de A2 in brand gestoken. Daarbij is schade toegebracht aan elektronica die zich in kasten op de grond bevindt. Het gaat om materiaal van het systeem dat langs de A2 staat, ter hoogte van Breuke- len, meldde een woordvoerder van het Openbaar Ministe rie gisteren. ANP UTRECHT - De Motorbeurs in Utrecht geeft extra aan dacht aan de toenemende groep motorrijdsters. De groot ste motorbeurs van de Benelux, vandaag tot en met zon dag in de Jaarbeurs, organiseert voor de eerste keer een la dy's night met speciale attracties. Vicky Gray, die op een racemotor van 600cc tussen de mannen over de circuits raast, is een van de speciale gas ten. Zij zorgt mede voor de toenemende populariteit van motoren onder vrouwen. Ongeveer eenderde van de leerlingen voor het motorrijbe wijs is van het vrouwelijk geslacht, weet woordvoerder B. de Jong van de beurs. ANP DUBLIN - Amon Grunberg is met zijn boek Fantoompijn genomineerd voor de International Impac Dublin Litera ry Award, een prijs van 100.000 euro van de gemeente Du blin. Hij staat met negen buitenlanders op de shortlist, zo is de ze week bekendgemaakt. De winnaar wordt op 15 juni be kend. De kanshebbers werden genomineerd door 185 bi bliotheken in 51 landen. Vier Nederlandse leeszalen brachten Grunberg aan. ANP DELFZIJL - De bestuurders van Delfzijl hebben bijna twee eeuwen vergeten zich stad te noemen. Dat blijkt uit een onderzoek van streekarchivaris J. Hil- lenga. Delfzijl kreeg al 180 jaar geleden stadsrechten, maar heeft er tot nog toe geen aanspraak op gemaakt. Het bestuur van de Groningse gemeente heeft opgetogen op het nieuws gereageerd. „Waar het kan, gaan we de naam voeren", zei een woordvoerder gisteren. Hillenga zegt geen idee te hebben hoe het kan dat Delfzijl bijna twee eeuwen is 'vergeten' de stadstitel te voeren: „De meeste steden kregen hun rechten al in de Middeleeu wen. Delfzijl kreeg zijn stadsrechten pas in 1825. Mis schien is dat de verklaring." ANP IjjnnrMarpit Spaak P doorb f NIJMEGEN - Patiënten op enke le afdelingen van het Cani- sius-Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) in Nijmegen hebben 1 sinds deze maand een persoonlij ke assistent aan hun bed, die zo veel mogelijk wensen probeert ;te vervullen. Ik— De room service-medewerkers houden de kamer netjes, ver schonen het bed, verzorgen bloe men en cadeautjes en zorgen voor maaltijden en snacks op de door de patiënt gewenste tijd stippen. Karin Sanders, inte- rim-hoofd Hotelservices van het CWZ zegt dat het concept nieuw is voor Nederland. „Er zijn al veel meer ziekenhuizen waar patiënten hun eigen maal tijden kunnen bestellen of waar Bijzonder onderdeel van de op verzoek kamers worden schoongemaakt. Maar het CWZ is het eerste hospitaal dat com plete roomservice aan wil bie den." roomservice is de maaltijdvoor ziening. Een ziekenhuiskok is speciaal opgeleid om voor elke patiënt maaltijden naar smaak klaar te maken op het moment dat deze daar zin in heeft. De kok bereidt de maaltijden ter plekke in een oven. Elke roomservicemedewerker bedient twaalf tot dertien men sen. De patiënten kunnen zelf bepalen of zij willen uitslapen en dus laat ontbijten. Of zij tus sen de middag warm willen eten of juist 's avonds. ANP door Dick Hofland DEN HAAG - Medici en hulp verleners gaan in de praktijk f veel zorgvuldiger om met eutha- I nasie dan de wet eist. Die con clusie trekt artsenorganisatie KNMG in een studie. De euthanasiewet stelt zes eisen aan medici voordat zij mogen 1 overgaan tot euthanasie bij pa- DEN HAAG - Ouders moeten oppassen dat hun jonge kinde ren niet te veel light frisdranken drinken. In veel van die drank jes en sommige zuivelproducten zit de kunstmatige zoetstof cy- clamaat. Als kinderen twee gla- I .zen frisdrank en een glas yog- hurtdrank drinken, dan krijgen zij al meer binnen dan de wette- - lijkenorm. Dat blijkt uit een onderzoek van de Voedsel- en Warenautoriteit naar kunstmatige zoetstoffen De stof cyclamaat (E952) zit in veel light frisdranken en sommi- I ge zuivelproducten, zoals toet- - jes of drinkyoghurt. Daarvan ko men er steeds meer op de markt. "j Producten voor jonge kinderen (tot vier jaar) mogen geen kunst- - matige zoetstoffen bevatten. In j ;depraktijk eten en drinken jon- :ge kinderen echter ook vaak pro- jducten die eigenlijk alleen voor 5] muderen bestemd zijn. Als kinde ken dat te vaak doen, dan kun nen zij te veel cyclamaat binnen ikrijgen. Het is niet duidelijk of [dit daadwerkelijk gevaarlijk is. Et 'GPD tiënten. Er moet onder meer sprake zijn van ondraaglijk en uitzichtloos lijden en een arts moet altijd een andere arts raad plegen. Medici die aan de wette lijke eisen voldoen als ze tot euthanasie overgaan, worden niet vervolgd. Veel van de artsen verschijnen echter wel voor de Toetsings commissies Euthanasie, die oor delen of een arts professioneel verantwoord heeft gehandeld. De medische tuchtcolleges heb ben er in een aantal zaken op ge wezen dat dat niet altijd het ge val is. Dat heeft er toe geleid, dat medi ci zorgvuldiger met euthanasie omgaan. Zo zijn zij minder snel geneigd toe te geven aan de wens van patiënten en familie. Ook zullen zij minder snel tot euthanasie overgaan bij demen te bejaarden, die voor het sta dium van aftakeling een schrifte lijke euthanasieverklaring heb ben ondertekend. Trein Uit het onderzoek van de KN MG blijkt dat er in de praktijk weinig mis gaat. In 25 jaar is er zeventig keer een uitspraak ge daan over het handelen van een arts bij het beëindigen van het leven. De KNMG vindt dit een gering aantal. Soms zegt een patiënt die dood wil: 'Dokter als u mij niet helpt met euthanasie, dan spring ik voor de trein.'. Als de arts dan overstag gaat, zal hij niet wor den vervolgd. Het medisch tucht college vindt niettemin dat een arts zo'n dreigement niet mag la ten meewegen in zijn beslissing. Daar hoort een arts tegen be stand te zijn. Dergelijke overwegingen heb ben er bij medici toe geleid dat zij veel voorzichtiger omgaan met euthanasie. De Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) ziet daarin het zoveel ste bewijs dat patiënten steeds minder vaak krijgen, waar zij recht op hebben. „In de praktijk zijn er geen zes eisen, maar zeker 23." De NWE constateert dat al die extra, in formele eisen door artsen onder hand als formele, wettelijke ei sen worden opgevat. De vereniging heeft niets tegen grote zorgvuldigheid, maar zij constateert dat artsen zich er achter verschuilen als zij liever niet willen assisteren bij eutha nasie. „Het evenwicht is zoekge raakt", stelt NWE-voorzitter Kohnstamm. „Artsen richten zich nu meer op het rekken van procedures en het bestrijden van pijn. Dat laatste doen zij net zo lang tot de patiënt in co ma raakt en dan zeggen zij: nu kan ik geen euthanasie meer toe passen, want ik weet niet of de patiënt ondraaglijk en uitzicht loos lijdt. Artsen zouden ruim hartiger tegemoet moeten ko men aan de wens van patiënten die om euthanasie vragen." GPD I DEN' HAAG - Minister Peijs van Verkeer wil dat bruggen en (viaducten waar sprake is van 'irverhoogd risico's het eerst be schermd worden tegen stenen gooiers. Haar woordvoerster heeft dat gisteren gezegd. j^Het gaat dan om bruggen of via ducten boven wegen waar veel •vervoer van gevaarlijke stoffen «ftplaatvindt. Ook de nabijheid j van discotheken of andere gele genheden waar veel alcohol ffewordt gedronken ziet Peijs als v ■een risicofactor. I! -De minister laat Rijkswater- öj-staat in kaart brengen bij welke 5 bruggen of viaducten een ver- hoogd risico bestaat. Daar kun- nen dan hekken of overkappin- gen worden geplaatst. Het is toet mogelijk bij elk viaduct extra maatregelen te treffen. De laatste maanden zijn er di verse incidenten geweeest waar- 'bij auto's vanaf bruggen met ste nen werden bekogeld. In januari kwam hierdoor bij [Rijswijk een vrouw uit Uden - om. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil de toegang tot de sociale zeker heid voor migranten van ver schillende kanten beperken. Het gaat onder meer om het beroep dat wordt gedaan op de bijstand en de AOW. Ook denkt het kabi net eraan de periode waarin het verblijfsrecht van een migrant afhankelijk is van de Nederland se partner, te verlengen van drie naar vijf jaar. Daarbij wordt overwogen bijvoorbeeld 'actieve inburgeraars' te ontzien. Dat heeft staatssecretaris Van Hoof van Sociale Zaken giste ren aan de Tweede Kamer ge schreven. Hij heeft op verzoek van de Kamer de mogelijkheden op een rij gezet om voor migran ten de toegang tot de sociale ze kerheid te beperken. Het kabinet wil er voor zorgen dat werkgevers en partners die financieel garant staan voor mi granten, hun verplichtingen be ter nakomen. Bekeken wordt of het mogelijk is een bankgaran tie te vragen en een garantstel ling af te wijzen als de werkge ver of partner in het verleden on betrouwbaar bleek. Het kabinet wijst erop dat nu al geldt dat migranten, net als Ne derlanders, rechten in de sociale zekerheid voor een belangrijk deel zelf moeten opbouwen. Het kabinet wil wel onderzoeken of migranten verplicht kunnen worden zich bij te verzekeren voor een eventueel AOW-tekort als zij 65 worden. Zij moeten dan een bedrag betalen, voordat zij Nederland in komen. Dege nen die te weinig AOW hebben opgebouwd en zich niet bijverze keren, kunnen geen aanvulling meer krijgen uit de bijstand. Verder onderzoekt het kabinet de mogelijkheid om migranten pas na enige tijd voor bijstand in aanmerking te laten komen. Ook zouden vreemdelingen die geen recht meer hebben om in Nederland te blijven en daarte gen in beroep gaan, niet langer een recht moeten hebben op een bijstandsuitkering. Voor bur gers uit landen in de Raad van Europa (EU, Turkije, Rusland en Kaukasuslanden) moet hier voor wel worden afgeweken van internationale verdragen. Bovendien kunnen volgens het kabinet de regels beter worden toegepast. Zo hoeven gemeenten geen bijstand te verlenen aan mensen die voor tijdelijk werk in Nederland mogen zijn. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Mensen met een betaalde baan dreigen er vol gend jaar tientallen euro's op achteruit te gaan als zij premie gaan betalen voor het nieuwe WAO-stelsel. Uit cijfers van het ministerie van Sociale Zaken blijkt dat het om gemiddeld 130 euro per jaar kan gaan. Dat bedrag kan nog wel eens ho ger worden, nu het kabinet dins dagavond een akkoord heeft ge sloten met private verzekeraars over de uitvoering van het nieu we stelsel. Nu wordt de WAO-premie al leen nog door werkgevers be taald. Wanneer op 1 januari het nieuwe WAO-stelsel wordt inge voerd, verandert dat en betalen ook werknemers mee. De vakbe weging wil hoe dan ook dat de werknemers worden gecompen seerd, bijvoorbeeld door een la gere WW-premie. Maar of dat ook gebeurt, is nog hoogst onze ker. De Stichting van de Arbeid (waarin vakbonden met werkge vers overleggen) vergadert vol gende week over het probleem. In het nieuwe WAO-stelsel moe ten werkgevers en werknemers apart een verzekering afsluiten voor het risico van gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid. Voor die regeling (de WGA, Werkhervat ting Gedeeltelijk Arbeidsge- schikten) betalen beide partijen premie, zoals het er nu naar uit ziet allebei de helft. De verzeke ring kan worden afgesloten bij zowel uitkeringsinstantie UWV als de private verzekeraars, ïn het overleg van dinsdaga vond is besloten dat het UWV in 2006 een extra hoge premie moet vragen om oneerlijke con currentie met private verzeke raars te voorkomen. Het UWV, zo klaagden verzekeraars, zou namelijk een voordeel hebben omdat zij al veel WAO-premies in kas hebben. Verzekeraars moeten nog een buffer opbou wen. Het kabinet is het daarmee eens. Hoe hoog de premie straks pre cies uitvalt is nog onduidelijk. Het ministerie van Sociale Za ken wijst erop dat het bedrag van 130 euro een oude bereke ning is. Nieuwe cijfers zijn ech ter nog niet voorhanden. Wel hoeven werknemers straks geen extra verzekering meer af te slui ten om het zogeheten WAO-gat te dekken. In het nieuwe stelsel is dat namelijk niet meer nodig. Maar het is nog onzeker of dat uitgespaarde bedrag opweegt te gen de premie voor de WGA-re- geling. Aanvankelijk wilde het kabinet de regeling alleen door werkge vers laten betalen, omdat werk nemers de laatste jaren al veel hebben moeten inleveren. Maar tijdens het vorig jaar gesloten najaarsakkoord is dat veran derd. De vakbonden staan er echter wel op dat werknemers aan het eind van de rekening niet duur der uit zijn. De werkgevers zijn op hun beurt niet van plan in hun eentje voor alle kosten op te draaien. GPD En Hoe. LANG MOET P'E ANl (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3