PZC Badmintonners Sinar lichtpuntje Korte aanloop voor Dennis Raadtgever Partyservice.nl is dt kluts helemaal kwijl Zware loting honkballers op WK Zeeuws mannenteam koploper in hoofdklasse NK's korfbal in Zeeland All Ready tege Oranje Zwart voor promotit uitslagen agenda Twee Nederlandse clubs in Top Teams Cup donderdag 10 maart 2005 door Tim Senden ROTTERDAM - Het Nederlands honkbalteam heeft het bij de lo ting voor het WK niet getroffen. Oranje werd gisteren ingedeeld in groep A samen met onder meer Cuba en Panama. „Een zware loting", oordeelde bondscoach Robert Eenhoorn. „De nummers één en twee van het vorige WK, Cuba en Pana ma, zitten bij ons in de poule." Andere tegenstanders van Ne derland zijn Zuid-Korea, China, Zuid-Afrika, Zweden en Brazi lië. De laatste opponent, een qualifier, zal ook geen makkelij ke tegenstander worden. De Ver enigde Staten, Canada en Tsje chië strijden in april om de twee resterende WK-tickets. De mon diale honkbalkampioenschap pen worden van 2 tot en met 17 september in Nederland gehou den. Eenhoorn was niet lijfelijk aan wezig bij de loting in Rotter dam, want de bondscoach be vond zich in de VS om de contac ten met de profclubs (en hun Ne derlandse spelers) te onderhou den. Hij hoopt dat Oranje tij dens het WK in zijn sterkste op stelling kan spelen. Dat wil zeg gen met profhonkballers. Daar mee lijkt zich eenzelfde scenario voor te doen als in aanloop op de Olympische Spelen. Toen werden twee weken voor de Spe len acht 'Amerikanen' aan de se lectie toegevoegd. Nederland wil de kwartfinale bereiken. Dan moet Oranje in zijn poule minimaal als vierde eindigen. Een zware klus aange zien naties als Cuba, Panama en Verenigde Staten/Canada ui terst sterk zijn. Het zal aller minst makkelijk worden om Zuid-Korea, China, Brazilië én Zweden achter zich te laten. „Al met al wordt 't ontzettend las tig", weet Eenhoorn. „Maar we hebben natuurlijk ook zelf kwa liteit. In combinatie met het gro te thuisvoordeel moet dat een plaats in de kwartfinale opleve ren." ANP door Bas Abresch GOES - Het badminton in Zee land is nog steeds van een be droevend laag niveau. Weinig jeugd en weinig trainers zijn twee oorzaken voor het huidige spelpeil in de provincie. Daar naast is er een gebrek aan goede vrouwen. En als die vrouwen van niveau er dan een keer zijn, verkassen ze naar Brabant. Want daar zijn wél teams die op landelijk niveau uitkomen. Landelijk niveau, daar kunnen de Zeeuwse verenigingen alleen maar van dromen. Op dit mo ment is het mannenteam van Si- nar '75 uit Middelburg het hoogst spelende team van de provincie. Het komt uit in de hoogste klasse (de A-klasse) van het district Zuid-West en doet -dat niet onverdienstelijk; de mannen staan zelfs bovenaan. „Het gaat best aardig", zegt aan voerder Marcel van Aspert. „Ge lukkig hebben we een brede se lectie van acht of negen man, want door het lage niveau in de ze omgeving moeten we regelma tig in bijvoorbeeld Leiden of Zoetermeer spelen. En daar heeft niet altijd iedereen zin in." Of de goede prestaties van zijn team een stimulans kunnen zijn voor andere Zeeuwse badmin tonverenigingen, betwijfelt hij. „Onze uitslagen komen niet op teletekst of in de krant te staan. Daarom zal niet iedereen van ons afweten. En het is natuur lijk ook 'slechts' de mannencom- petitie. En die is nog steeds on dergeschikt aan de mixedcompe titie, wat de belangrijkste com petitie in het badminton is." Maar om op niveau te kunnen mixen heb je naast goede man nen ook goede vrouwen nodig. En die zijn er bijna niet in Zee land, dus ook niet bij Sinar '75. „We zijn anderhalf jaar geleden gestopt met ons mixedteam. Het kwam telkens op dezelfde vrou wen aan. Die konden dat op een bepaald moment, onder andere door blessures, niet meer bijbe nen", legt voorzitter Wim van de Woestijne uit. De vrouwen die echt op niveau willen spelen zien meer moge lijkheden in Brabant. Verschil lende speelsters rijden weke lijks heen en weer om hun wed strijden daar op landelijk ni veau te kunnen spelen. Een an der probleem is het gebrek aan trainers. „Er zijn maar weinig trainers voor handen. In de vijf, zes jaar dat ik nu speel, heb ik slechts één jaar een trainer gehad", ver klaart Van Aspert. /,Er is gewoon niemand bereid om trainer .te worden op dit ni veau." Een goed voorbeeld is William van der Maas. De trai ner uit Ouwerkerk ontvluchtte enkele jaren geleden Zeeland om aan de slag te gaan in Ber gen op Zoom. Zijn twee getalen teerde dochters nam hij mee, waardoor er opnieuw twee mo gelijke pareltjes voor het Zeeuw se vrouwenbadminton verloren gingen. Ondersteuning Lichtpuntjes voor de Zeeuwse badmintonwereld zijn de nieu we generatie trainers de vorig is begonnen en de extra financiële ondersteuning van 10.000,- die het twee weken geleden kreeg van de Nederlandse Bad minton Bond (NBB). In septem ber vorig jaar ondertekenden verschillende badmintonclubs het convenant 'Beter Badmin ton in Zeeland'. Met de finan ciële injectie van de bond kun nen zij nu nog beter gaan samen werken om het niveau naar een hoger plan te tillen. Tijd nodig Van de Woestijne juicht deze ontwikkeling toe. „Vroeger was het elke vereniging voor zich zelf. Maar ik ben blij dat steeds meer clubs in gaan zien dat sa menwerken beter is. Met het geld kunnen we de clubs beter organiseren en ook meer jeugd- projecten opzetten. Dit heeft echter wel even tijd nodig." Van Aspert is niet al te positief gestemd. „Het gaat slecht, maar gerust heel slecht met het Zeeuwse badminton. Ik heb nog weinig teruggezien van dat geld. Ik hoop dat ze er iets goeds mee gaan doen, want als het op deze manier doorgaat, wordt het nooit wat met het badminton in Zeeland." door Joop van den Oudenhoven ZUNDERT - De dricbanders van Partyservice.nl verloren met 6-2 de vooruit gespeelde wedstrijd tegen BH Keukens in poule vier van de landelijke com petitie driebanden groot. De Schouwse formatie kan sinds de winterstop zijn draai niet meer vinden. In het rumoerige café De Osse- kop tekende de nederlaag zich al voor de pauze af. Het verzet van Ron Speijer tegen gastheer Van Oorschot was zeker niet slecht, maar onvoldoende om aanspraak op de overwinning te kunnen maken. Piet Kox had op de andere tafel nagenoeg de gehele party de Patrick Caljouw, één van de spelers van het eerste team van Sinar, wacht tot de shuttle zijn kant op komt. foto Lex de Meester GOES - In Zeeland worden zaterdag twee Nederlandse kampioenschappen korfbal voor de jeugd gehouden. In sporthal Baskensburg in Vlissingen is het NK voor districtsteams bij de B-jeugd (twaalf- tot veer tienjarigen). Er komen acht teams in actie. De nummers één tot en met vijf promoveren naar de hoofdklasse. Tegelijkertijd is in Goes het NK voor de landelijke C-jeugd (tien- tot twaalfja rigen). In Sportpunt Zee land strijden de nummers één en twee van de vier na tionale hoofdklassen om de nationale titel. Beide toernooien beginnen om 10.30 uur. Rond 15.30 uur zijn de finales. De Cl van Swift is zater dag in Leidschendam ac tief op het NK voor dis trictsteams. Als de Middel burgse korfballers bij de eerste vijf komen, mogen ze volgend jaar uitkomen in de landelijke hoofdklas- touwtjes in handen. Pasini slissende fase verloor greep op zijn tegenstand gaf de partij uit handen, Had hij het karwei wetenii ren dan was een remiss zijn team zeker mogeüv weest. Nu werd dat voorde, nen op bord 2 Philip van os le en bord 1 Jan Suyfe wel een erg moeilijke opj Van der Male slaagde mei maal verschil erin om teu der Jan Peeters onder! houden en zodoende de s redden voor zijn team. Immers, op de andere taft Suykerbuyk na aanvankelsj lijk te zijn opgegaan ma Hoekman aan de verlis hand geraakt. De eindspnj de thuisspeler was er vo; kopman van Partyservice; veel aan. Door deze nederlaag kuna Schouwenaren hun karretj meer aanhaken bij de fc pers. BH Keukens 1 - Partyseni 6-2: Jan Hoekman - Jan fi buyk 30-21, 57; Jan Peeten lip van der Male 24-25, Q Oostvogels - Piet Kox 25-i Rien van Oorschot - Ron i 20-16, 48. ZIERIKZEE - De korft van het Zierikzeese All E spelen zaterdag een beslis wedstrijd tegen Oranje l uit Mijnsherenland. Inzet is motie naar de tweede klas All Ready eindigde in de; competitie als tweede in de klasse C, achter kam: Olympia uit Spijkenisse, ft Zwart werd tweede in dei klasse D, achter het Arnem; TOP. Samen spelen zijn om fe motieplaats, net als dentr twee van 3A en 3B. Het beslissingsduel wordt werkt in Sommeldijk en b om 14.30 uur. Wielrenner treurt over verloren jaren door Frits Bakker KAPELLE - Het huis is nieuw, het shirt en de fiets zijn nieuw en hij gaat ook nog voor een nieuwe ploeg rijden. Dennis Raadtgever moet nog even wennen, maar de dertigjarige amateur uit Kapelle kan zich razendsnel aan passen. „Ik ben een renner voor het voorjaar, dat betekent dat ik snel moet scoren." En dat klinkt aanneme lijk uit de mond van de man die vorig jaar in zijn eentje de Omloop van de Braakman won. Zijn vertrek bij Middelkamp, waar voor hij vorig jaar kopman was in de clubcompetitie, was ingegeven door het aanbod dat hij kreeg om hogerop te komen. Raadtgever rijdt dit jaar voor de PRC (de Putse Renners Club) Delta uit Spijkenisse. Hij kreeg een kans die hij niet kon weigeren en rijdt met zijn nieuwe ploeg de clubcompeti tie, de open wedstrijden en een paar meerdaagse koersen in Frankrijk. Voor die uitstapjes over de grens heeft Delta een speciale reden. Het komt door de Franse sponsor van de club, die rundvlees levert aan Nederland. Het nieuwe shirt van Raadtgever heeft dan ook een opvallend opschrift: 'France Limousin, weet wat u eet'. Het wordt een nieuw tijdperk in het grillige wielerleven van de sprinter: een veelbelovende start en daarna veel verloren jaren. Met zijn overstap boort Raadtgever nieuwe kansen aan. „We hebben een mooie ploeg, met rou tiniers als Louis de Kooning en Edward Farenhout en veel jonge talen ten. Het moet mogelijk zijn om in de clubcompetitie met de besten mee te doen." De voorbereiding is alleen wat gebrek kig geweest. Dennis Raadtgever en zijn vrouw Cindy hebben net een ver huizing achter de rug van Goes naar Kapelle. Het nieuwe koophuis vergde een ingrijpende aanpassing. Raadtge ver: „Daardoor heb ik in de winter nauwelijks getraind, alleen wat ATB-wedstrijden gedaan. Ik heb in ja nuari tien uurtjes op de fiets gezeten, dat doe ik anders in een week." Trainingskamp Het Spaanse trainingskamp met de ploeg heeft daarna weer wel wat goed gemaakt. Raadtgever heeft er zijn eer ste lange trainingen van het seizoen ge daan. „Het was er nog wel koud. voor al 's morgens als we de bergen introk ken. Maar als je uren later terug aan de kust kwam, was het zo'n dertien, veertien graden en kon je lekker her stellen. We hebben in de buurt van Ca- lafel tweeduizend kilometer getraind. Ik merkte wel dat ik een achterstand had, maar ik heb er veel kracht en spiermassa opgedaan in die korte tijd." Het moet er straks toe leiden dat hij in de klassiekers goed is, want Raadtge ver moet het van het voorjaar hebben. Zondag rijdt hij de Dorpenomloop in Rucphen, daarna wordt het weer al uitkijken naar de koersen waarin hij vorig jaar zo uitblonk: de Braakman en de Hendrikstrofee. „Daar moet het voor mij gebeuren, want ik kan nu een maal slecht tegen hitte." Het voorjaar, de vroege koersen, als het koud is en de omstandigheden zijn slecht, dan is hij op zijn best. Het is nooit anders geweest, in zijn jeugd als wielrenner niet en ook nu niet. „Ik heb zo een zonnesteek te pakken, ze ker in een wedstrijd waarin het dagen achter elkaar warm is. Dat komt om dat ik ontzettend veel vocht verlies. En ik weet wat ik moet doen hoor: veel drinken, met veel mineralen, maar mijn benen willen gewoon niet in die omstandigheden. Ik krijg heel snel last van kramp." Het heeft zijn ontwikkeling als renner zeker in de weg gestaan. Op zijn acht tiende was Raadtgever al een veelbelo vend amateur. ..Ik was de jongste ren ner in de topcompetitie, maar achteraf zeg ik: misschien heb ik mezelf in die tijd wel over de kop gereden door veel te zware inspanningen televeren." Traumatisch Hij herinnert zich uit zijn jonge ama- teurtijd maar al te goed een meerdaag se wedstrijd in Oostenrijk, die bijna traumatische gevoelens oproept/ „Het was een koers over zes, zeven dagen, ontzettend zwaar, maar ik wilde er ab soluut goed rijden. Al na vier dagen was ik opgebrand. Ik kon bijna niet meer eten. Op de vijfde dag, in de ber gen, kwam ik op drie kwartier binnen. En een dag later werd ik in vijftien ki lometer op acht minuten gereden. Ik kwam niet meer vooruit." Het heeft Raadtgever, zo denkt hij zelf, meer slecht dan goed gedaan voor de rest van zijn carrière. „Ik heb twee, drie jaar nodig gehad om er weer een beetje bovenop te komen. In die twee jaar reed ik slechter dan dat ik als junior had gedaan. Het is dat ik op een gegeven moment bij Frits Pi- rard terecht ben gekomen. Die heeft me er weer een beetje bovenop gehol pen." Het nieuwe begin was ook weer van korte duur. Raadtgever (22 toen) reed in het voorjaar sterk in de klassiekers. „Ik kreeg een soort jeugdige overmoed over me, een gevoel dat ik alles aan kon. En ik sloeg af en toe al eens een training over, omdat ik dacht dat ik Dennis Raadtgever begint in een nieuwe trui en op een nieuwe fiets aan een nieuw seizoen bij een nieuwe ploeg. foto Willem Mieras het zonder ook wel kon. Dat is me daarna opgebroken. Er kwam weer zo'n slechte periode, weer zo'n rottijd. Ik kreeg Pfeiffer en ben uiteindelijk helemaal gestopt, omdat ik liever op stap ging en geen zin in fietsen meer had." „Mijn vader heeft me jaren later weer op de fiets gekregen, anders was het nooit meer wat geworden. Ik zeg nu: het is jammer van die verloren jaren geweest. Wat was er van me geworden als ik me er doorheen had geslagen? Mijn beste jaren, voor mijn ontwikke ling als renner, heb ik gemist. Dat haal je niet meer in." Trimmers Zijn rentree bij de trimmers, ruim vier jaar geleden, heeft Raadtgever het ple zier in fietsen teruggegeven. Hij begon na een korte aanloop weer te winnen en heeft snel de overstap naar de ama teurs gemaakt. „En nu heb ik het ge voel dat ik nog elk jaar sterker word. Ik heb meer inhoud, meer kracht. Dat voel je vooral na lange duurtrainingen van vijf, zes uur. Vroeger viel ik dan 's avonds op de bank als een blok in slaap, nu ben ik nog fris na zo'n tocht je. Dat heeft met leeftijd te maken, met volwassenheid als renner. Ik zeg het nu wel eens tegen jonge renners, omdat ik het zelf heb meegemaakt. Je kan op jonge leeftijd niet elke week voluit gaan, dat breekt op." Het mooiste moment van vorig jaar? De Omloop van de Braakman (win naar- na een prestigegevecht met Frangois Franse), het NK op de baan (zilver op de vijftig kilometer) of de ZLM Tour (vijfde in de sprint met lou ter topamateurs)? Dennis Raadtgever: „Het is mooi om mee te sprinten voor een overwinning, maar ik geniet net zo veel van momenten tijdens de koers. Ik heb vorig jaar in de Omloop van het Waasland met de profs voorin gereden. Dat is ook heel lekker hoor. En dat je dan later denkt: als ik in de finale wat meer durf had gehad, was ik met de koplopers mee geweest en had ik voor de overwinning kunnen sprinten." En niet te vergeten dat pret tige gevoel in die typische Belgische koersen van het voorjaar. Op de kas seien van de Kwaremont, op de korte, vinnige klim van de Patersberg. „Ik heb van die dagen dat ik daar ver schrikkelijk hard kan rijden. Dat we met een peloton de Patersberg oprij den en ze elkaar bijna van de fiets slaan om in het gootje naast de weg te rijden. En dat ik er op de kasseien kei hard tussendoor kom rijden. Twintig, dertig renners voorbij rijden. Daar krijg je moraal van. Dat is bijna nog mooier dan winnen." Lucky Day. 7-11-12-14-22-28-30-35-38-45-49-50-59- 61-65-68-69-70-72-77. (onder voorbehoud) Madrid. WK-kwalificatie vrouwen. Groep A: Hongarije-Frankrijk 11-1, Duitsland-Wit-Rusland 5-0 (reglemen tair). Stand: 1. Hongarije 2-4 (16-1), 2. Duitsland 2-4 (15-3), 3. Wit-Rusland 2-0 (0-10), 4. Frankrijk 2-0 (4-21). Bijzonder heid: Wit-Rusland is door financiële pro blemen niet verschenen. Groep B: Nederland-Tsjechië 17-1 (4-1 4-0 6-0 3-0), Spanje-Oekraïne 20-4. Stand: 1. Nederland 2-4 (34-3), 2. Span je 2-4 (35-7), 3. Tsjechië 2-0 (4-32), 4. Oekraïne 2-0 (6-37). Craponne-sur-Arzon. Parijs-Nice. Derde etappe, Thiers - Crapon ne-sur-Arzon: 1. Reynes (Spa) 117,5 km in 2.40.51 (43,830 km/u), 2. Trenti (VSt), 3. Rodriguez (VSt), 4. Kemps (Aus), 5. Voigt (Dui), 6. Fofonov (Kaz), 7. Boonen (Bel), 8. Gilbert (Bel), 9. Mattan (Bel), 10. Kirchen (Lux), 19. De Jongh, 23. Erik Dekker, 26. Vinokoerov (Kaz), 52. Lotz, 54, Valverde (Spa), 64. Jaksche (Dui), 75. Tankink, 94. Boven, 95. Tho mas Dekker, 99. Armstrong (VSt), 105. Posthuma, 127. De Kort 9.35, 157. Schmitz 19.05. Opgave: o.a. Van Bon (Ned). Bijzonderheid: etappe ingekort wegens siechte weersomstandigheden. Algemeen klassement: 1. Boonen 7.58.46, 2. Erik Dekker 0.03, 3. Reynes 0.04, 4. Arvesen 0.05, 5. Goesev (Rus) 0.09, 6. Voigt, 7. Cancellara (Zwi) 0.11, 8. Gilbert 0.16, 9. Voeckler (Fra), 10. Za- balla (Spa), 12. Valverde 0.17.'" Jongh 0.31, 24. Vinokoerov Jaksche 0.58, 32. Tankink 1.04,8 1.08, 59. Thomas Dekker 1.31,61 strong 1.35, 95. Posthuma 4.2?.r ven 4.41, 118. De Kort 10.5C Schmitz 26.25. Tirreno-Adriatico. Eerste etapfi vitavecchia-Civitavecchia: 1.' chi (Ita) 160 km in 4.25.35,2. (Oos), 3. McEwen (Aus), 4, Freirj! 5. Guidi (Ita), 6. Hushovd (Noo),ï houten, 45. Löwik, 62. Van Heewj Kroon, 90. Den Bakker, 132. Bï 142. Knaven, 171. Koerts9.34, Algemeen klassement: 1. 4.25.25, 2. Eisel 0.04, 3. McEws 4. Forster (Dui) 0.07, 5. Hon* 0.08, 6. Bennati (Ita) 0.09,37." ten 0.10, 46. Löwik, 63. Vanl 76. Kroon, 91. Den Bakker, 12 gerd, 142. Knaven, 171. Koerts. donderdag Dammen PZDB-competitie. Tweede ïn Oostkapelle - Gapinge. Aanvan: Voetbal Amsteldistrictsbeker: TribOf? neuzen (19.30 uur), Voab-VIs (20.00) en Oosterhout-Halsterenl' door Bart Boerop ATHENE - Groentjes zijn het nog. De één (Peter Blangé) heeft bij Ortec.Nesselande nog geen twee jaar ervaring als coach. De ander (Arno van Solkema) is bij Omniworld zelfs pas bezig aan zijn eerste seizoen als hoofdver antwoordelijke. Morgenavond staan ze voor de grootste vuur doop in hun prille coachcar- rière. Nesselande en Omniworld bekampen elkaar in Athene voor een plek in de finale van de Europese Top Teams Cup. Door het onderonsje in de halve finale van de Final Four staat er zaterdag in elk geval een Neder landse ploeg in de finale tegen het organiserende Olympiakos Piraeus of het Tsjechische Duk- la Liberec. Omniworld wil als het even kan een stap verder dan de derde plek die het twee jaar geleden bereikte. Toen orga niseerde en won Piet Zoomers/ Dynamo de Final Four van de Top Teams Cup. Ook Nesselan de aast op de cup en heeft bete re papieren dan de ploeg uit Al- mere. Dit seizoen stonden Omniworld en de Rotterdamse landskam pioen al vier keer tegenover el kaar. Alleen de eerste ont ting gaf Nesselande p per Cup aan het begin rë competitie. Daarna was team van Blangé twee kei.' 3-2 te sterk. Twee weken? Jl den besliste Nesselande decs bei nale bekerfinale met 3-0 iaD01 voordeel.„Dat was een hele: gel appel," kijkt van Solkemaü Oei op die finale. „Met 3-2 valt'? «u: ven, maar na de bekernec? Be heb ik een paar gesprekken: ten voeren om alles weer n je rails te krijgen." Blangé had die problemen1 Hij leverde met Nessela"- 'a de reguliere en bekercon'f- een 0„o0 kende onlangs voor drie jan' fj1 in Rotterdam en sprak f week de ambitie uit om in riode de Champions Leagtf W winnen.De gemiddelde l«- K van de Rotterdamse basis* jaar; die van Omniwork daar ver onder. Daarin ïj ook het grootste verschil!- de twee. „Ik heb een zeerL- j volle groep met onder at« Kay van Dijk, Nico Frerfi V Jeroen Trommel," zegt kema. „Maar waar wij ri verslappen in een set, daal; t Nesselande toe. Die erw niet te koop." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36