Geweldig die visserij wereld Geluk zoeken is keuzes maken "ultureel centrum Kloveniersdoelen noet na zomer open Biograaf dient mooie verhalen te toetsen ELICHT Pijnlijk been na botsing Roep om herzien verlichtingsbeleid Geld voor ouderen op Sri Lanka Arjan Erkel spreekt in Terneuzen Hennepplanten vernietigd C== Kunstroute Renesse donderdag 10 maart 2005 17 fjnnrHarmen van der Werf Met visserij en vissers had ze niets, Gees Gmelich Meiling-van He- mert. tot ze voor het notariskantoor van haar man in Kapelle een kalender maakte in 2000 en 2001. Met veel fo to's en interviews inet vissers. Ze was verkocht en dook verder in de wereld van de Zeeuwse visserij, met als resul taat een fraai vormgegeven boek waar in vissers hun verhalen doen. Zonder opsmuk, zoals het in de visserij hoort. Vandaag is de presentatie van het boek, Vissen op Zeeuws water. De ilaatste honderd jaar van de Zeeuwse visserij staat erin centraal, met veel aandacht voor het vissen op zich, voor vistechnieken en ook voor het span- Zeeuwse visserij ningsveld waarin alle visserijvormen vooral de laatste jaren terecht zijn ge komen. Hoewel de freelance schrijfster en fo- fe de visserijwereld alleen van ,de"buitenkant kende, trof zij overal open deuren aan. Verschillende voor mannen hielpen haar op weg, maar toch. Vissers staan niet bekend als pra ters. Ze zijn doeners. Gees verwachtte ook vooral stugge, afhoudende reac ties Het tegendeel bleek waar. „Ik kreeg steeds meer het idee dat de vis sers eens wilden laten zien hoe het écht gaat. Veel mensen die een oordeel vellen over de visserij, doen dat name lijk niet," Gees heeft alle tijd genomen om in de keuken te kijken in de schelpdiersec tor, bij kreeftenvissers, in de zeevisse rij en bij minder bekende visserijsecto ren, als de ansjovis-, bot- en hardervis- serij. Zij is ruim vier jaar bezig ge weest om een getrouw beeld te krijgen van de visserijactiviteiten in Zeeland- Niet alleen door met oude én jonge vis sers te praten, maar ook door de ge schiedenis in te duiken en mee te va- Gees Gmelich Meijling-van Hemert: „Als ik een vent was geweest, was ik visserman geworden." ren. Van die reizen doet zij levendig verslag. 'Oude' vissers, onder wie mosselkwe ker Jan Louwerse uit Yerseke, zijn col lega André de Ronde uit Bruinisse en zeevisser Jaap Fenijn uit Breskens, hebben nog meegemaakt dat zij vrij mochten vissen. Zij spreken er met nostalgie over. Gees: „Met een glinste ring in zijn ogen kon De Ronde vertei len over de reizen per schip naar Ant werpen, waar de kwekers dan zelf mosselen verkochten. Dat was gezel lig en leverde vaak behoorlijke inkom sten op." Van die vrijheid is weinig meer over. De jaren dat er bijvoorbeeld door Jan en alleman op kokkels kon worden ge vist in de Oosterschelde, zijn voor goed voorbij. Terwijl het zo mooi was. Hannes van Belzen uit Arnemuiden, een handkokkelvisser, komt in 'Vissen in Zeeuws water' aan het woord. „Een goeie visplek probeerde je ge heim te houden. We gingen 's nachts vissen om geen slapende honden wak ker te maken. Zonder lampen. Andere vissers probeerden ons wel te vinden, maar wij hielden ons doodstil als ze in de buurt kwamen. Zo hebben wij we kenlang de vetste kokkels van Zee land kunnen leveren. Juist de kokkelvisserij - niet de hand matige, maar de mechanische - wordt later hét strijdpunt tussen milieugroe pen en de visserijwereld. De tegenstan ders winnen uiteindelijk. In de Wad denzee is de mechanische kokkelvisse rij begin dit jaar verboden. Veel mos selvissers vrezen dat de mosselsector door strengere eisen én concurrentie dezelfde weg opgaat als de kokkelvis serij. De schrijfster van 'Vissen in Zeeuws water' kiest geen partij in die discussie. Ze beschrijft alleen de situa tie waarin de verschillende visserijsec toren zich bevinden, laat er vissers over aan het woord en ook dé tegen stander van mechanische kokkelvisse rij, onderzoeker Theunis Piersma uit Texel. Opvallend blijft het wel, dat milieu- en natuurgroepen én schelpdiervis sers zo uit elkaar zijn gegroeid. Ben Schot, oud-mosselkweker uit Zierik- zee, geeft in het boek aan daarover 'zwaar teleurgesteld' te zijn. Hij weet nog heel goed dat milieu- en visserijor ganisaties gezamenlijk voor een open Oosterschelde vochten. „We hebben veel energie in die samenwerking ge stoken", zegt Schot. „Soms vraag ik me af: wat hebben daarmee eigenlijk foto Willem Mieras bereikt? Er worden steeds nieuwe ei sen gesteld." Waar het is misgegaan, beantwoordt Gees niet direct in 'Vissen in Zeeuws water'. Zij geeft wel aan dat in de ja ren tachtig erg zwaar op kokkels is ge vist, wat voor onder anderen Theunis Piersma reden was fel actie te gaan voeren. „Maar", stelt Gees, „de kok kelsector is daarna enorm veranderd,, heeft zich aangepast, is met visplan- nen gaan werken, maar dat is nooit door natuur- en milieuorganisaties er kend." Wie nu nog visserman wil blij ven, moet heel flexibel zijn, volgens de schrijfster die de kennismaking met de visserijwereld 'geweldig' noemt. „Die vrijheid op het water, dat je baas bent op eigen schip. Als ik een vent was geweest, was ik visserman ge worden." GOES - Een vijftienjarige fietsster uit Goes is dinsdag avond lichtgewond geraakt bij een aanrijding in de Jacob Roggeveenstraat in Goes. Zij kreeg geen voorrang van een 44-jarige automobilist uit Goes, die uit de Jan van Brakel- straat kwam. Bij de aanrijding liep het meisje een pijnlijk been op. Ook fiets en auto raakten beschadigd. HULST - De gemeente Hulst moet nog maar eens kritisch kijken naar de bezuinigingsmaatregel om 's nachts min der straatlantaarns te laten branden. De gemeenteraads fracties van CDA, PvdA, Algemeen Belang en Progressief Hulst dringen daar op aan bij burgemeester en wethou ders. De gemeente heeft besloten met ingang van 1 maart zo'n derde deel van de straatverlichting om 23.00 uur uit te schakelen. Het levert een jaarlijkse besparing van zo'n 25.000 euro op. CDA-gemeenteraadslid A. Totté wees er in de vergadering van de raadscommissie Ruimte op, dat de bezuiniging niet mag leiden tot toename van de onvei ligheidsgevoelens onder de bevolking. Volgens hem heeft het college bij aanvang van deze regeringsperiode de so ciale veiligheid nadrukkelijk als knelpunt gesignaleerd. „Als je dan bijna door het donker door de gemeente moet rijden, draagt dat niet bij aan het veiligheidsgevoel." Hij vroeg daarom de maatregel nog eens kritisch te bezien. De PvdA, Algemeen Belang en Progressief Hulst sloten zich aan bij de woorden van de CDA-er. Wethouder E. de Deckere zei dat er tot op heden bij de gemeente nog geen klachten zijn binnengekomen over het eerder uitschake len van de straatlantaarns. VLISSINGEN - Bewoners van zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen doneren drieduizend euro aan een tehuis voor ouderen op Sri Lanka. Het tehuis is door de ramp zwaar getroffen en de vijftien ouderen die er woonden, leven in een noodbehuizing. Het tehuis wordt gesteund door de stichting Van Hand tot Hand, waarvoor de Middelburgse Janny Fioole zich op Sri Lanka inzet. Het geld is opgehaald tijdens een ac tieweek met een bingo, een veiling en een kraampjesmid dag in het zorgcentrum. TERNEUZEN - De nieuwbakken reisorganisator Arjan Erkel houdt donderdag 17 maart een lezing in de openba re bibliotheek van Terneuzen. Erkel spreekt over de twin tig maanden gevangenschap bij rebellen in de Russische deelrepubliek Dagestan. Erkels verhaal over hoop en angst, repsect voor andere culturen en zelfrespect, onzekerheid en overlevingsdrang kan voor velen een inspiratiebron zijn in hun dagelijks le ven, oordeelde een psycholoog onlangs. Erkels lezing be gint om 20.00 uur. VLISSINGEN - In een woning aan de Vincent van Gogh- laan zijn dinsdagochtend tachtig hennepplanten in beslag genomen. De planten, plus het materiaal, zijn door de po litie vernietigd. kunst ir Rolf Bosboom DDELBURG - Als een cultu- centrum in de Kloveniers- en in Middelburg haalbaar ijkt te zijn, is het de bedoeling t al in september te openen, t onderzoek naar de haalbaar- id moet binnen enkele weken eed zijn. ahet vertrek van Nieuwe Mu- Zeeland staan de Klove- ersdoelen leeg. Vanuit wel- jnsinstituut Scoop is het idee itstaan m het gebouw een cul- ur, politiek en maatschappe- podium te vestigen, onder ioaam De Kloov. Model daar- or staat De Balie in Amster- ntmoetingsplek I Kloov zou, in combinatie een 'grand café', ruimte oeten bieden voor bij voor leid debatten, lezingen, talk- iows, workshops, symposia, ttferenties, exposities en po- ©ïkunsten die geschikt zijn °°r een relatief kleine zaal. Op RENESSE - Renesse krijgt een eigen kunstroute op de derde zondag van de ®aand. Het initiatief daar toe komt van E. Alma van atelier Art Deco. A. Helli sh van Blikmuseum De Blikvanger en M. Meijrink van atelier Uit de Kunst. I initiatiefneemsters heb ben de route met als titel j BJik op Kunst route Renes- f® opgesteld in samen wer- Ptg met ondernemer K. °5ger van hotel restau- Ejnt De Zeeuwse Stromen, .ouder W. Renden nam gisteravond het eerste ^«nplaar in ontvangst van de door J. Heiligers ont worpen folder voor deze Kunstroute. heerste kunstroute in Re- J®öe wordt gehouden op zondag 20 maart. die manier ontstaat een 'ontmoe tingsplek voor kennisuitwisse ling en ontspanning'. Het idee is voorgelegd aan onge veer veertig mogelijke partners, zoals Roosevelt Academy, Hoge school Zeeland, Zeeuws Mu seum, De Drukkerij en Zeeuwse Theaterstichting. Die hebben enthousiast gerea geerd, zegt W. Huijbreghs van Scoop, zodat de conclusie is ge trokken dat er in elk geval een breed draagvlak voor de plan nen is. Het initiatief wordt als wense lijk en kansrijk gezien. De gemeente Middelburg, eige naar van het gebouw, heeft vori ge maand ingestemd - en daar ook zesduizend euro aan bijge dragen - met de tweede fase van het haalbaarheidsonderzoek. Er wordt nu een bedrijfs- en een ex ploitatieplan opgesteld, die dui delijk moeten maken in hoever re De Kloov financieel haalbaar is. Een van de voorwaarden is dat het platform niet afhankelijk mag worden van structurele sub sidies. De eerste versie van het be drijfs- en exploitatieplan ver wacht Huijbreghs eind deze maand of begin volgende maand. „Half april weten we of het een realistisch verhaal is. We hopen dat vervolgens een be stuur in oprichting het initiatief van ons overneemt." Verbouwing In de berekeningen wordt nog niet uitgegaan van een forse ver bouwing van de Kloveniersdoe len. „We willen in september begin nen en eerst maar proberen ons een paar jaar te bewijzen, mét de beperkingen van de accom modatie. Het gebouw wordt al leen wat opgefrist." Landelijke fondsen tonen vol gens Huijbreghs belangstelling voor het Middelburgse plan, zo dat de hoop groeit op geld uit die hoek. „De fondsen zijn buitengewoon geïnteresseerd. Ze zijn onder de indruk van het feit dat hier in drie jaar de Roosevelt Academy uit de grond is gestampt, Het idee van De Kloov, hoewel niet helemaal nieuw, blijkt hun ook aan te spreken." Scène uit De Sterrentrek van de Zeeuwse Komedie, waarin Meghan Schalkwijk, Annet Minderhout en Doron de Rubber (vlnr) een achter grondkoor vormen van de door Dominique Duindam gespeelde Marco Borsato. foto Lex de Meester door Hans Tabbers VLISSINGEN - Hoe vind je in het doolhof van keuzes je eigen weg waarbij je jezelf het geluk kigst voelt? In het toneelstuk De Sterrentrek van Frank Houtap pels zijn elf jong volwassenen murw geslagen, doordat er al tijd wel ergens in de wereld een brandhaard is. Zij ondernemen een zoektocht naar hun persoon lijk geluk, waarbij de buitenwe reld even naar de achtergrond wordt geschoven. Het resultaat pakt voor ieder anders uit. De jongerengroep van de Zeeuw se Komedie brengt het stuk de komende weken op het podium. Voor het eerst staan zij samen met enkele volwassenen van dit gezelschap op de planken. Regisseur Sofie van Scheyen (1966) uit Middelburg is uiter mate gecharmeerd van het werk van schrijver Frank Houtap pels. die in 1994 debuteerde met de komedie Aan het eind van de aspergetijd en De Sterrentrek schreef in 1996 De keuze voor dit stuk heeft ech ter niet zozeer te maken met de inhoud, dan wel met het grote aantal acteurs dat kan meespe len. „Doorgaans blijft dat be perkt tot drie of vier personen. Nu hebben elf leden van de vere niging een rol. Bovendien no digt het uit tot vet acteren." Sophie van Scheyen zoekt even naar de juiste uitdrukking, om de termen overacteren en over drijven te vermijden „Het is een dankbaar stuk om lekker losjes, absurdistisch te spelen", formu leert ze uiteindelijk. „Dat is een prettige manier van werken met een amateurgroep." Plezier in het acteren staat voor haar hoog in het vaandel bij dit gezelschap. „Ze mogen zelf uit zoeken hoe ze een scène spelen. Enkele aanwijzingen geven hou vast, maar te veel vastleggen kan dodelijk werken, verstik ken. Wanneer het voor mij maar geloofwaardig is." Dit is haar tweede productie met de jongerengroep van de Zeeuwse Komedie (15 tot 21 jaar). De eerste was The kiss and cry bench, een eigen produc tie van haar en de deelnemende jongeren over sport en emoties. In De Sterrentrek lopen drie ver halen in chronologische volgor de door elkaar. In zestien scènes wordt van het ene verhaal naar het andere gezapt, zoals in een soapserie. Hier betreft het een jong echtpaar dat op het punt staat een kind te krijgen en een abortus overweegt, drie zange ressen die auditie doen voor een achtergrondkoortje van Marco Borsato, en een homopaar, van wie er een seropositief is. Zij ko men voor keuzes te staan, soms serieus, dan weer triviaal. Wel of geen abortus? Die rode rok aantrekken of toch iets anders? En was dat Afrikaans tapijt nu wel of niet geknoopt? De elf ka rakters op het podium, allemaal op zoek naar het geluk, hebben het er moeilijk mee. „Eigenlijk gaat het stuk over mensen die niet krijgen wat ze willen, als gevolg van de keuzes die ze hebben gemaakt," ver klaart Sofie van Scheyen. De Zeeuwse Komedie met De Ster rentrek. Premiere zaterdag in thea ter Vestzak 99 in Vlissingen (aan vang 20.15 uur). Verder uitvoerin gen in dit theater op zondag 13 en 20 maart (15.00 uur), vrijdag 18 en zaterdag 19 maart en vrijdag 1 en zaterdag 2 april (20.15 uur). De Boekenweek, die duurt tot. en met 19 maart, kent elke dag een ander thema met een histori sche inslag. De PZC laat dage lijks een Zeeuwse auteur aan het woord die goed thuis is in het genre dat deze dag centraal staat. Vandaag: Lo van Driel over biografieën. boekenweek over onze geschiedenis door Rolf Bosboom Vroeger had Lo van Driel bin nen zijn vakgebied, de Ne derlandse taalkunde, maar wei nig op met biografische aspec ten. „Maar in de loop der tijd heb ik steeds meer belangstel ling gekregen voor de persoon van de taalkundige. Neem Lam mert te Winkel, die met De Vries het Woordenboek der Ne- derlandsche Taal schreef. Wat was dat voor soort mens, waar door werd hij gedreven? De gegroeide interesse leidde in 2003 tot de publicatie van Van Driels biografie Een leven in woorden over J.H. van Dale, de maker van het gelijknamige woordenboek. „Ik had eerder al wat biografische schetsen ge maakt van taalkundigen en wist dat Van Dale ook eens aan de beurt zou komen, maar nog niet in welke vorm. Je nadert zo lang zaam je onderwerp." Toetsen Van Driel bespeurt een toene mende belangstelling voor het genre, maar dan vooral voor het anekdotische deel. „Als bio graaf moet je heel kritisch zijn op je materiaal. Over Van Dale bestaan tientallen anekdotes, maar voor de meeste is geen en kel schriftelijk bewijs. Ik schuw de mooie verhalen niet, maar het is wel de taak van de bio graaf om die te toetsen. De vraag blijft altijd of je iemand als persoon echt kunt leren ken nen. Wat iemand ten diepste drijft is een raadsel dat je niet kunt oplossen, omdat het niet is vastgelegd." De biograaf van een wetenschap per moet proberen hem in diens werk te volgen, vindt Van Driel, die zich momenteel verdiept in Arie de Jager, 'de Rotterdamse Van Dale'. „Je moet het weten schappelijk onderzoek als het ware nog eens overdoen en dat Lo van Driel foto Mechteld Jansen op waarde proberen te schatten. Als je dat aspect uit het oog ver liest, krijg je een vie romancée, zoals Willem Otterspeer met de filosoof Bolland heeft gedaan. Op zich heb ik daar niets op te gen, maar je moet wel de beper kingen ervan inzien." Een van zijn favoriete biografie ën is het tweedelige werk van Jan Fontijn over Frederik van Eeden. „Een heel bijzonder boek. Goed geschreven, mooi tijdsbeeld, prachtig materiaal. Dik van der Meulens biografie van Multatuli is ook goed, heel degelijk. Verder houd ik van de biografische schetsen van Ri chard Holmes, over bijvoor beeld Robert Louis Stevenson." Zeker de negentiende eeuw biedt nog volop voer voor bio grafen, zegt Van Driel. „Er zijn veel leemtes, bijvoorbeeld als het gaat om Nederlandse kunste naars en zeker ook het konings huis, zoals Cees Fasseur heeft ge daan met Wilhelmina. Die Oran jearchieven moeten open. Ik heb zelf een paar ideeën voor Zeeuw se figuren, zoals bestuurders. Nu kom je vaak met veel verder dan de Zeeuwse Encyclopedie. Er ligt dus nog wel wat braak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35