PZC PZC Dorpsraden in de verdrukking Aanpak huiselijk geweld speerpunt Geschiedenis horen, zien en voelen GRATIS Ondernemers geven strijd voor betere bereikbaarheid niet op PZC .11 Wethouder wijst kritiek op aanpak verkeersoverlast af /AA ZET VAKANTIE' VARISO kuto bekrast Geen nieuw dorpshuis in Waarde Gezondheidsbeleid Schouwen-Duiveland op papier Autokraken in Goes Havendijk Terhole wellicht dicht Jongen mishandeld in Middelburg Winkeldief op heterdaad betrapt agenda donderdag 10 maart 2005 rinnrAli Pankow BUKGH-HAAMSTEDE - Hob bels. bobbels en ivegversmallin- ,en Volgens wethouder W. Ren- Jen heeft elke verkeersmaatre- „1 zijn nadeel. Het actiecomité Weststraat-Burghseweg is maar 'zeer gematigd tevreden' over de aanpak van de verkeersoverlast, zoals de gemeente heeft beslo ten. Renden acht de wijze waar op dat gaat gebeuren, de meest haalbare. Het verwijt van woordvoerder J. de Roode van het actiecomité dat hij een 'starre, stugge wet houder is met wie niet valt te praten', vindt Renden onte recht. De bewoners van Weststraat en Burghseweg klagen al jaren over trillingen door bussen en vrachtverkeer. Van Rendens voorganger L. Geluk-Poortvliet kregen de klagers toezeggingen dat er iets gedaan zou worden om die overlast te verminderen. De maatregelen bleven het comi té wat te lang uit en de acties werden verscherpt in de vorm van een wegblokkade en het uit bed bellen van college- en raads leden. Volgens Renden is er steeds ge zegd dat de maatregelen gecom bineerd zouden worden met de herbestrating van de Burghse Ring en de Kerkstraat in Burgh. Hij erkent dat dit karwei wat langer op zich heeft laten wach ten dan aanvankelijk de bedoe ling was. „In de tussentijd is wel een on derzoek gedaan naar de trillin gen in de woonhuizen van de ac tievoerders", zegt de wethou der. Volgens de metingen bleek dat er geen sprake was van we zenlijke trillingen in de huizen. Renden zegt de klachten daar mee niet te willen bagatellise ren. In zijn optiek gaat het in dit geval om 'gevoelsmatige over last' van trillingen. Hij trekt de vergelijking met de snelheid van bijvoorbeeld 50 kilometer per uur. „Als je daarmee in een auto door een smalle straat rijdt, lijkt dat ook veel harder dan op een brede weg." Er worden nu dus wel maatrege len genomen om de ervaren ver keersoverlast weg te nemen. „We kunnen echter niet volledig voldoen aan de wensen die het actiecomité daartoe heeft inge diend. De bewoners willen op het hele traject negen wegver smallingen. Dat vonden wij een beetje veel. Bovendien is dat voorstel ook niet overgenomen door de dorpsraad Burgh-Haam- stede", zegt Renden. Hij wijst op de tekeningen nogeens expli ciet aan wat er wel gaat gebeu ren: busremmers worden vervan gen, er komen drie versmallin gen in deze route, aan het begin van de Weststraat wordt de glooiing van het plateau ver laagd en de drempel ter hoogte van de Bernhardstraat wordt ge lijk gemaakt met de weg en wordt alleen nog maar met af wijkende bestrating geaccentu eerd. Een voetgangersoversteekplaats ter hoogte van de Bernhard straat is volgens de wethouder niet gebruikelijk in een 30 km-gebied en een voetpad langs de Weststraat kost simpelweg te veel geld. „Bovendien ligt er een rabatstrook waar voetgangers gebruik van kunnen maken", zegt Renden. De kans dat er nu over een poosje klachten komen over te hard rijden, acht hij niet uitgesloten. „Elke verkeersmaat regel heeft een nadeel." rinnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - Uitvoering van de Wet Maatschappelijke Onder- steuning en de aanpak van hui selijk en relationeel geweld. Dat zijn de speerpunten van het ge zondheidsbeleid van de gemeen- f teSchouwen-Duiveland. ïElke gemeente is wettelijk ver- 1 plicht een gezondheidsbeleid [vast te stellen. Het samenwer- igsverband Welzijnszorg Oos- ;chelderegio produceerde in een regionele gezondheids- -fnota 2000-2003. Die nota is des- (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal fffl ikls In samenwerking met www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303. "Yrwa nooide voorwnoiJcr 'MLy I°W' Bezorgklachten: j 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-riiail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET ""ww.pzc.nl i F-mail: web@pzc.nl om het topje van de ijsberg. Vol gens landelijk cijfers wordt slechts twaalf procent van de in cidenten gemeld bij de politie. Houtekamer: „Helaas wijkt Schouwen-Duiveland wat dat betreft niet af van de rest van Nederland. Ook hier op het ei land hebben we te maken met geweld in huiselijke kring en dat is een bijzonder ernstig pro bleem. Wat Houtekamer verder zorgen baart is het feit dat de hulpverle ning bijzonder versnipperd is. Inclusief kerkelijke hulpverl- ners zijn 54 hulpverleningsorga nisaties actief. Hetgeen de situa tie bepaald onoverzichtelijk maakt, vindt Houtekamer. Hij zou graag zien dat er op termijn één loket komt waar slachtof fers van huiselijk of relationeel geweld terecht kunnen. Dat dat geen sinecure zal zijn realiseert de wethouder zich terdege. Dat geldt ook voor de uitvoe ring van de wet Maatschappelij- iteraden binnen de Oosterchelde- regio en de afgelopen jaren ver- er uitgewerkt. Dat heeft gere- ulteerd in de vervolgnota 'Ge- jndheidsbeleid in uitvoering', legemeenten mochten zelf knel- unten aandragen en in de nieu- renota zijn deze in de visie van rethouder G. Houtekamer van chouwen-Duiveland goed ver- rerkt. Eén van die knelpunten S het huiselijk en relationeel ge veld. Landelijk treft dat huise- ijk geweld een half miljoen rouwen, kinderen én mannen. Ruim 80 procent van de slachtof fers van huiselijk of relationeel [eweld is wouw en 18.5 procent nan. In geval van seksueel ge veld zijn vooral kinderen en jon- erenhet slachtoffer. komt dat de ervaring eeft geleerd dat het hier gaat DDELBURG - In Middel- is een auto in Vromolds- nd bekrast. De krassen wer- ien gezet op de motorkap en de uiten. De schade is 2000 euro. Koos Postema leest voor uit zijn boek 'Terug in de tijd', door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op de trappen aan de achterkant van de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee rookt een grenadier stiekem in het donker een shagje. Het tafereel biedt een verrassende mengeling van verschillende eeuwen: een soldaat uit de Franse tijd worstelend met het anti- rook-beleid anno 2005. De boekenweek staat met het thema 'Spiegel van de La ge Landen' in het teken van de geschie denis. In Zierikzee wordt dat begrip tij dens de eerste avond van deze elfdaagse manifestatie breed toegankelijk ge maakt met woorden, gezang en kos tuums. Initiator Theo Spinnewijn van Boekhan del De Vries en de Stichting Historische Spelen Zierikzee tekenen voor een sfeer volle presentatie in de Nieuwe Kerk. Speciale gast is Koos Postema, oud-on derwijzer, tv-persoonlijkheid en auteur. In die laatste hoedanigheid is hij uitge nodigd voor deze avond. Zijn boek 'Te rug in de tijd' heeft binnen drie jaar zijn vijfde druk gekregen. Postema voert de lezers in bondige, levendige ver tellingen door de geschiedenis van de Lage Landen. Hij begint bij de eerste mensen in Nederland rond 250.000 jaar voor Christus en stopt bij de invoering van de euro in 2002. Postema heeft op deze avond niet zo veel, maar wel kleurrijke toehoorders. De bedelaressen, boerinnen, vissersvrou wen en gravinnen bieden in de kerkban ken een fraai tafereel als levende ge schiedenis. Ze wedijveren om aandacht met de historische personages die Poste ma tot leven roept, maar die deson danks van papier blijven. Kostuumontwerpster Baukje Bijlsma van de Stichting Historische Spelen treedt op als gastvrouw. Zij doet dat op vaardige wijze in de fraai uitgedoste ge daante van Agnes van Haamstede. Drie volders zingen een lied uit 'De Rid derslag' anno 1304. Normaliter stam pen zij met hun blote voeten in de paar- denpis om de lakense stof te vervilten. In deze ambiance mogen ze op paarden dekens stampen, maar wel op blote voe ten. „Ik doe mijn schoenen niet uit", laat Koos Postema op voorhand weten bij het zien van deze mannen. Dat wordt ook niet van hem verwacht. Voor hem staat het spreekgestoelte klaar om voor te lezen uit zijn schetsen en portretten uit de vaderlandse geschiedenis. Hij be gint met Karei de Grote (742-814) en schetst een beeld van hoe hijzelf als jo chie in de klas moest nablijven en weg droomde bij de schoolplaten van de Ka rolingische renaissance. Postema om schrijft Karei de Grote als 'een theo craat, dromend van een door hemzelf te realiseren godsstaat'. Zijn tweede verhaal betreft de ridders in de Middeleeuwen. Hij vertelt over hun trots op het aantal bastaards dat ze hebben verwekt, terwijl ze hun eigen vrouw zwaar straffen bij ontdekt over spel. Het korte en droevige leven van Ja- coba van Beieren (1401-1436) leent zich foto Marijke Folkertsma volgens Postema uitstekend voor een musicalvertolking, maar hij zegt er Joop van de Ende niet geïnteresseerd in te krijgen. Toch vormt de levensloop van dit hertoginnnetje van Beieren naar zijn mening een soort historische Bold and the Beautifull. De cast van De Dijkval geeft vervolgens een indruk van de eeuwige strijd tegen het water in de lage landen en van de angst bij stormnachten. Als even de techniek hapert en de ondersteunende muziekband uitvalt, tonen de spelers en zangers zich ook van deze tijd door di rect geheel op live muziek en zang over te schakelen. Postema sluit erop aan met een indringend verhaal over het be grip 'oplaat'. Dat staat voor een kind dat vroeger door de ouders aan het klooster werd afgestaan. Verder zijn er verhalen over de Beeldenstorm en de moord op de Prins van Oranje, evenals liedjes uit de Wonderdokter. De tweede manifestatie van Boekhan del De Vries tijdens de boekenweek is woensdag 15 maart ook in de Nieuwe Kerk met een inleiding door Sandra Roel of s, de Zeeuwse presidentsvrouw uit Georgië. Communicatie, het lijkt zo vanzelfsprekend. Een kind kan de was doen. De ge meente Schouwen-Duive land gaat er prat op burgers alle gelegenheid te bieden mee te praten over het be leid. Om de lijnen naar het bestuurlijk centrum zo kort mogelijk te houden, werd na de herindeling van 1997 in de meeste kernen een dorpsraad geïnstalleerd. Echter, van meet af aan overheerste het gemor uit die lokale vertegenwoordi gingen, vijftien in getal. Ze voelen zich niet serieus ge nomen. door Marcel Modde ZIERIZEE - In Bruinisse heb ben ze het bijltje er inmiddels bij neergegooid, Oosterland staat op springen en ook in di verse andere dorpsraden is de motivatie van de gekozen leden soms ver te zoeken. Zo op het eerste gezicht niet direct het gunstigste klimaat om een bur gerpanel in het leven te roepen, het nieuwste duale speeltje van burgemeester J. Asselbergs. Het panel moet zo'n honderd inwo ners gaan omvatten, die zes keer per jaar aan de hand van vragen lijsten over tal van onderwerpen naar hun mening worden ge vraagd. Asselbergs heeft dinsdag bij de presentatie van het voorlopige experiment benadrukt dat de ge meente de opvattingen van het panel absoluut serieus zal ne men. Waar hebben we dat meer gehoord? De intentie is ongetwij feld oprecht. Waarom anders de moeite genomen het hele circus op te tuigen, inclusief een 23 pa gina's dikke handleiding voor de communicatie tussen de dorpsraden en de gemeente Schouw en-Duiv elandl In Bruinisse hebben ze het gede tailleerde handvest in de prul lenbak gemikt. Adviezen wor den in de wind geslagen, ideeën gebagatelliseerd en vragen blij ven onbeantwoord, ervaart de dorpsraad daar na vijf jaar ploe teren. „Zo zien wij het signale ren van problemen en het aan dragen van oplossingen ook tot onze taak", schrijft het bestuur in zijn collectieve ontslagbrief analyse aan het college. „In onze bele ving past dit helaas niet in de cultuur van de gemeente." Een pijnlijke conclusie. Oosterland, één van de jongste dorpsraden (oktober 2001 met veel ambitie gestart) laat een zelfde geluid horen. Een collectief aftreden van dat bestuur ('de moed zakt nu ook ons in de schoenen') werd afgelopen maand ternau wernood voorkomen. Hoewel van een geheel ander kaliber, mag ook het tussentijds opstap pen van de raden van Noordgou- we-Schuddebeurs en Brouwers haven de 'cultuur' worden aan gerekend. Adequater reageren van de lokale overheid had die crisis mogelijk kunnen voorko men. Wanneer de verslagen van de talrijke kernbezoeken van burgemeester en wethouders er worden bijgepakt, valt op dat een gebrekkige communicatie, met name het niet informeren over plannen en het (lang) uit blijven van reacties, nagenoeg continu een uitgesproken bron van ergenis vormt. In 1999 verschijnt een rapport van de Vereniging Nederlandse Gemeente (VNG) naar het func tioneren van de dorpsraden op Schouwen-Duiveland. Volgens dat onderzoek houdt de gemeen te onvoldoende rekening met de 'ervaringsdeskundigheid' van de plaatselijke vertegenwoordi ging. Tijdens het kernbezoek van het college aan Dreischor belooft Asselbergs beterschap. „Het irriteert natuurlijk enorm als de adviezen van de dorpsra den in de wind worden gesla gen." Hoe oprecht ook bedoeld, het blijft een opmerking die hij vrijwel jaarlijks bij gelegenheid zal herhalen. In de zomer van 2000 presenteert het toenmalige college een 'plan van aanpak' om de dorpsraden nadrukkelij ker bij het gemeentelijk beleid te betrekken en zo de onderlin ge relatie te verbeteren. De te vredenheid over het bereikte re sultaat overheerst, maar is - on derworpen aan de praktijk - slechts van korte duur. In het voorjaar van 2003 roept het col lege het instituut 'kernbestuur der' in het leven, een nieuwe po ging om de communicatie te ver beteren door korte lijnen. De ge dachte achter dat fenomeen is dat iedere plaats op Schou wen-Duiveland z'n vaste con tactpersoon krijgt. Wat de situatie zeker niet heeft geholpen, is het tussentijds ver trek van wethouders. In zijn zo mer 2004 verschenen burger jaar verslag hamert Asselbergs er voor de zoveelste keer op dat de gemeentelijke organisatie de af spraken met de stads- en dorps raden beter moet nakomen. Het blijkt maar weer eens dat com municatie meer dan praten is. Ook luisteren en vooral snel doen is een kunst, die lang niet voor iedereen in alle gevallen vanzelfsprekend is. Wordt dat vergeten, dan veranderen de zo gewenste voelsprieten in de dor pen in gemeen stekende angels. WAARDE - De bewoners van Waarde hoeven niet te reke nen op een nieuw dorpshuis, zo heeft het college nog eens duidelijk gemaakt. De gemeente Reimerswaal trok on langs 250.000 euro uit voor de renovatie van het huidige dorpshuis, maar dat vinden veel inwoners niet voldoende. Dat blijkt ook uit het forum op de internetsite van de ge meente, waar veel dorpsbewoners klagen over het feit dat Waarde 'zoals altijd' achter wordt gesteld. De meeste men sen willen een nieuw dorpshuis. Dat is volgens B en W in het geheel niet aan de orde. Een nieuw onderkomen kost al gauw een miljoen euro en dat geld heeft de gemeente simpelweg niet. ke Ondersteuning (WMO). De ge meente is verder momenteel druk bezig met het opstellen van een Startnotite voor het Jeugdbeleid. Houtekamer ver wacht dat die notitie in mei dit jaar klaar is. GOES - De ruiten van de auto van een 56-jarige Goese- naar zijn gisterochtend tussen tien en twaalf uur bekrast. De auto stond geparkeerd in de Adenauerstede in Goes. Ook is, tussen maandagmiddag half vijf en gisterochtend half elf in een geparkeerde auto ingebroken. De auto stond in de Kastanjestraat in Goes; de dieven gingen er vandoor met geluidsapparatuur. Tussen maandagavond half negen uur en gisterochtend kwart over zes werd ook ingebroken in een geparkeerde auto in de Olmenstraat in Goes. Uit de auto werd geluidsapparatuur weggenomen. TERHOLE - De Havendijk bij Terhole gaat mogelijk ge deeltelijk dicht. Het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Hulst bestuderen de mogelijkheid om een eenzijdig afslagverbod in te voeren. De Havendijk wordt al sinds jaar en dag gebruikt als sluiproute tussen de N61 en de N60. De opening van de rondweg om Terhole, in ok tober vorig jaar, heeft weliswaar gezorgd voor een afna me van het verkeer over de Havendijk, maar over het alge meen valt het effect van de rondweg tegen. Metingen hebben uitgewezen dat nog steeds zo'n zeshon derd voertuigen per dag over de Havendijk rijden. Hoe wel dit aanmerkelijk minder is dan voor de opening van de rondweg, kleeft er toch een nadeel aan. Omdat het min der druk is op de Havendijk, is gebleken dat het verkeër op de dijk harder rijdt dan voorheen. Er geldt een maxi mumsnelheid van zestig kilometer per uur, maar snelhe den van tachtig en daarboven zijn heel gebruikelijk.. MIDDELBURG - Een 14-jarige jongen is gistermiddag mishandeld op een school in Middelburg. Rond half drie werd de leerling tegen zijn kin en scheenbeen getrapt en tegen zijn rug geslagen door een hem onbekende jongen. De onbekende was volgens de 14-jarige geen leerling van de school. Het slachtoffer wist ook niet waarom de ande re jongen hem aanviel. Het slachtoffer is behandeld door een arts. Hij raakte gewond aan zijn kin. VLISSINGEN - Een 38-jarige Vlissinger is gisteren op he terdaad betrapt toen hij drie jassen wilde meenemen uit een kledingzaak in Vlissingen. Toen het alarm afging, werd hij aangehouden door een politieman die toevallig ook in de winkel was. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Ondernemers - kring Schouwen-Duiveland blijft strijden voor een betere be reikbaarheid van het eiland. De ondernemerskring heeft aan dacht gevraagd voor het dichtslibben van de N59. Minis ter Peijs heeft dat afgedaan als een seizoensprobleem en deelt de zorg van de ondernemers niet. „De minister heeft zich waar schijnlijk laten influisteren door de gemeente Schou wen-Duiveland en de provincie Zeeland", stelt voorzitter A. Schouw van de OSD. „Die hebben het over de groen-blauwe oase, maar je moet er wel voor zorgen dat die oase bereikbaar blijft. De ge meente Schouwen-Duiveland kiest voor groei van het toeris me, maar die toerist moet hier kunnen komen. We hebben geen spoor, we hebben gebrekkig openbaar vervoer. Anders dan over de weg kan je hier niet ko men." Zorgen De Schouwse ondernemerskring maakt zich zorgen over de be reikbaarheid van Tholen, Goe- ree-Overflakkee en Schou wen-Duiveland. „Naar onze me ning is de situatie nu problema tisch en moeten we erger voorko men." De route van het Helle gatsplein richting Zierikzee wordt steeds drukker. Schouw venvacht dat de ver keersdruk in de komende jaren alleen maar toeneemt. „Op Goe- ree-Overflakkee wordt ook ge zocht naar een alternatief voor de landbouw. Meer toeristen be tekent meer verkeer, meer be drijven betekent meer verkeer. Alles moet over de weg." Ook de dammenroute, de N57, krijgt meer verkeer te verstou wen. „We krijgen signalen dat in toenemende mate container verkeer voor die route kiest. Houding Schouw is beter te spreken over de houding van de provincie Zuid-Holland en de gemeenten op Goeree-Overflakkëe. „Zuid-Holland erkent dat het traject een probleem is. De pro vincie heeft zelfs in de begro ting geld gereserveerd voor een gedeeltelijke verdubbeling van de N59. Dat staat in schril con trast met de reactie van de ge meente Schouwen-Duiveland en de provincie. We hadden een meer positieve en alerte hou ding verwacht." De onderne merskring gaat in de komende tijd bekijken hoe nu verder te gaan. „We zijn net begonnen, we gaan enthousiast door." STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Jacobuskerk, 19.30 uur: Op voering musical 'Jona'; ZIERIKZEE - MFC, 20.00 uur: klankco- cert door Lia Koper; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Samenleving en Bestuur (o.m. Mondra- gon en Welzijnshuis). Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33