>zc kzuinigingen nog niet voorbij Stiltecentrum Bruinisse klaar PZC exclusief Sanne is de beste Leprozenkerkhof bron van zeldzame informatie !;i 1ethouder ziet vanaf2009 weer ruimte voor nieuwe plannen holen dreigt met boete Beste Walcherse voorlezers Gewonden bij frontale botsing Kledingcontainer uitgebrand Scholieren snoeien in Hulst Diefstal uit schuur Graniet voor de prijs van kunststof Test edactie: 0113-315649 pzc.nl Ln3il-redactieffpzc.nl «[bus 31,4460 AA Goes A/prtentie-exploitatie: S en Midden-Zeeland: 0113-315520; U,vs-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. onderdag 10 maart 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland wrAliPankow felUKZEE - Wethouder Crone verwacht dat de ge ënte Schouwen-Duiveland i termijn weer wat geld heeft oor nieuw beleid. Hij ziet 'enig jcht aan het einde van de tun- tl'. Maar ik weet nog niet hoe lang etunnel is", voegt hij er met en aan toe. De komende jaren joet de gemeente de hand op de nip houden. Croné denkt dat anaf 2009 de gemeente meer |i- inciele armslag krijgt. )e wethouder baseert zijn ver achting op de zogeheten Ka- jraota. Die geldt als startpunt Mr de opstelling van de begro- ing2006 en de meerjarenbegro- ng 2006-2009. De nota gaat uit in het bestaand beleid van de pneente en het geld dat de ge- eente van het Rijk verwacht te njgen via het Gemeentefonds, langrijke factoren voor die teeringen van het Gemeente fonds zijn de woonruimte en het aantal inwoners. De wethouder verwacht dat de komende jaren meer gebouwd wordt en het in wonertal toeneemt, na de tegen vallende groei van de afgelopen periode. Belangrijk is de ontwikkeling van de nieuwbouwprojecten Poortambacht 11 en Noorderpol der in Zierikzee. De prognoses vertonen een stijging van circa duizend woningen tot 2009. Het aantal inwoners op Schou wen-Duiveland wordt tegen die tijd geschat op 36.300. Risico's Naast de grillige ontwikkeling van de rijksuitkering, zijn er de komende jaren meerdere risico's voor de inkomsten van de ge meente. Dat betreft in de eerste plaats de mogelijke afschaffing van het gebruikersdeel van de onroe- rendzaakbelasting (OZB) voor woningen en het stellen van een grens aan het eigenaarsdeel van de OZB. Aanvankelijk was het de bedoeling het gebruikersdeel op woningen al dit jaar af te schaffen. De invoering daarvan is in elk geval een jaar uitgesteld omdat de maatregel het Rijk 945 mil joen euro kost, het wetsvoorstel te laat is ingediend en de af schaffing omstreden is binnen de Tweede Kamer. De afschaf fing wordt voor de gemeenten waarschijnlijk gecompenseerd door een verhoging van de alge mene uitkering. De financiële ruimte die moet ontstaan uit het gemeentelijk be zuinigingstraject 'Kiezen of De len' zit in de Kadernota ver werkt. In de jaren 2006 en 2007 dient dan nog, gelijk verdeeld over beide jaren, 1.346.000 euro be zuinigd worden. Uitgangspunt voor de belastingtarieven gedu rende de komende drie jaren is een verhoging van elk jaar drie oor Freek Janssen NT-ANNALAND - Het Thool- colicge van burgemeester en ethouders dreigt projectont- kkelaar Krabbenkreek met dwangsom, als het bedrijf et onmiddelijk ophoudt met i aanleg van een weg op het ge- knamige chaletpark. rabbenkreek wil een bouwweg naken op het uitbreidingsge- jelte van het park, voor de aan leidingen in de grond, gemeente verbiedt dat, om- K-:-. -v dat een verharde weg in strijd is met het bestemmingsplan. Het stuk grond heeft een agrarische bestemming. Vorige maand moest de projectontwikkelaar nog afvoerputten uit de grond halen op hetzelfde terrein, om dezelfde reden. Als de werk zaamheden niet worden stilge legd, eist Tholen 2500 euro per dag, met een maximum van tien dagen. Bovendien wordt de pro jectontwikkelaar vandaag op het matje geroepen op het Thool- se gemeentehuis, voor een pittig gesprek met de wethouders. IDELBURG - Efrahim Fipand en Nora Smits hebben gisteren geplaatst voor de le van het Zeeuwse voorlees- ischap. Nora Smits, basisschool Het Kompas uit i-Souburg. won de wed- rijd in de bibliotheek in Vlis- |en. Zij las voor uit het boek 'Hoe overleef ik mezelf' van Francine Oomen. Efrahim Eland van de Beverburch in Middelburg won de eerste wed strijd tussen scholieren uit Mid delburg en de Walcherse dor pen. Hij las voor uit 'Paolo, Leo nardo Da Vinci's leerling' van Hans Ullrich. ZIERIKZEE - Sanne Gudde (midden) van basisschool 't Staepel'of uit Renesse heeft de finale van de voorleeskampioenschappen Zeeland bereikt. Ze was gisteren de beste tij dens de wedstrijd in zorgcentrum Borren- damme in Zierikzee. De kinderen lazen voor uit boeken met veel zeggende titels als 'Hoe overleef ik de brug klas' (van Francine Oomen 'Hoe overleef ik mezelf' (Francine Oomen) en 'Overleven in groep zeven' (Hans Mijnders). De thema's zijn eigentijds: piercings, e-mailen, verliefd heid, schaamte. Alles komt aan bod. Acht kinderen van acht verschillende scho len op Schouwen-Duiveland en Noord-Beve land deden gisteren mee aan de voorronde. Zij waren de beste voorlezers van hun school. „Het was het best moeilijk om een winnaar aan te wijzen", zei juryvoorzitter Tiny Ga- (Advertentie) Boekenweek 1 unavond vanaf 17.30 uur Grootmoeders menu 12.50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 19.30-20.30 uur info iGidsengilde vrijdag 11 maart 16.00 uur Sandra Roelofs First lady van Georgië 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek Henk van Os Moederlandse geschiedenis zaterdag 12 maart 11.00-16.00 uur (Historische Maarten Prak Roosevelt Ensemble Nederlandse muziek uit de barok ^'kijk ook onze website door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het saneringster rein van de oude gasfabriek in Zierikzee is archeologisch van groter belang dan door de ge meente wordt verondersteld. De kans om een leprozenkerkhof te onderzoeken, is volgens provin ciaal archeoloog R. van Dieren- donck zo belangrijk omdat het 'zeldzame fysisch-antropologi- sche informatie kan opleveren'. „Voor zover mij bekend is er in Nederland nergens een begraaf plaats van lepralijders archeolo gisch onderzocht." Van Dieren- donck reageert op het collegebe- sluit geen prijs te stellen op be geleiding en bemoeienis uit ar cheologische hoek. Burgemees ter en wethouders zijn beducht voor vertraging van de bodemsa nering en daarmee de woning bouw van het Rollandthof De provinciaal archeoloog wan hoopt allerminst door de afwij zende opstelling van Schou wen-Duiveland. Hij beroept zich op afspraken met de provin cie, opdrachtgever van de sane ringsoperatie op de hoek van de Grachtweg en de Scheepstim- merdijk. Afspraken Projectleider P. Brand bevestigt die afspraken in een e-mail aan Van Dierendonck. Daaronder valt het 'schoongraven en inme ten' van de fundamenten van de oude huisjes die op het terrein zijn gevonden. Afgesproken is volgens Brand eveneens dat de inhoud van eventuele kelders en beerputten in bijzijn van de ar cheoloog over de zeef gaan. Mochten er bovendien - naast de drie exemplaren vorige maand - nog meer skeletten wor den gevonden, dan wordt ook dat gewoon gemeld en bekeken hoe daar vervolgens mee moet worden omgegaan. Van Dierendonck laat in het midden of het noodzakelijk is al le menselijke resten, waarop de aannemer mogelijk stuit, voor onderzoek mee te nemen. Hij wilde gisteren in zijn reactie op het programma van eisen niet op de exacte inhoud van die af spraken ingaan. Wel wil de we tenschapper kwijt dat het gaat om 'zeer beperkte archeologi sche begeleiding'. Hij spreekt nadrukkelijk de be- wewering tegen van gemeen te-archivaris H. Uil dat de be treffende locatie op oude kaar ten en in documenten al voldoen de is beschreven en dus waar schijnlijk geen verrassingen meer herbergt. De provinciaal archeoloog is echter met name benieuwd naar de sociale en eco nomische omstandigheden van de historische bewoning aan de Scheepstimmerdijk, de exacte datering van de vroegste bewo ning daar én, zo zegt hij, 'de ge zondheidstoestand van de begra ven lepralijders'. „Informatie die nergens in oude bronnen of op oude kaarten beschreven staat en dus alleen via archeolo gisch onderzoek verkregen kan worden." Door de goede afspra- door Melita Lanting BRUINISSE - Het nieuwe stilte centrum in Bruinisse is klaar. Het centrum is geïntegreerd in de nieuwbouw van zorgcentrum In 't Opper. Het geld voor het centrum is bijelkaar gesprok keld door de inwoners van het dorp. Het nieuwe centrum is multi functioneel. „Hier kunnen alle activiteiten plaatsvinden die passen binnen een aula en stilte centrum", zegt voorzitter F. Pos- tema van de stichting aula en stiltecentrum Bruinisse. „In de ze ruimte is het de bedoeling dat regelmatig bijeenkomsten wor den georganiseerd. Denk aan muzikale bijeenkomsten met klassieke muziek, wekelijkse overdenkingen en avondmaals vieringen van de gereformeerde en hervormde kerk in Bruinis se." Daarnaast is de ruimte te gebrui ken voor condoleances en uit- vaartbijeenkomsten. Daarvoor is in het centrum een speciale op baarruimte gemaakt, die afgeslo ten kan worden. „We kunnen per bijeenkomst de ruimte an ders indelen en daardoor ont staat een andere sfeer", legt Pos- tema uit. Hij wil dat idee verster ken door de versieringen aan de wand. „Op de wand waar men sen naar kijken tijdens een ker kelijke bijeenkomst wil ik iets wat herinnert aan de kerk. Een liturgiebord of misschien een paar collectezakken. De muur waar de bezoekers op uitkijken tijdens een muzikale bijeen komst moet er anders uitzien." Toen de nieuwbouwplannen van In 't Opper bekend waren, dreigde Bruinisse zonder aula en stiltecentrum te komen. In het oude zorgcentrum was een aula, maar de rijksoverheid wil de in de nieuwbouw geen aula meer financieren. Bovendien heeft volgens Postema de her vormde kerk te kennen gegeven op termijn de aula bij de kerk te willen afstoten. In 2000 is een stichting opgericht die actief bij bevolking en bedrijfsleven geld heeft ingezameld. Uiteindelijk is 300.000 gulden bijelkaar ge spaard. Of dit helemaal genoeg RUDY PROJECT Ttchnically CooEyewear' dealer V ook op uw sterkte leverbaar FOCUS NIEUWE BURG 9 OPTIEK b.v. MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 procent bovenop de inflatiecor rectie. Vanaf 2007 moet dit een meeropbrengst van 768.000 eu ro opleveren. Het dagelijks gemeentebestuur wil het tarief voor de toeristen belasting tot en met 2007 elk jaar met drie eurocent verho gen. kes. Uiteindelijk koos de jury voor Sanne Gudde. Zij wist te overtuigen met het ver haal over een verboden piercing. Voorlezen is geen speciale hobby van haar. „Ik doe het maar weinig. Ik vind het wel leuk om te doen." Volgende week is de tweede voorronde voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Be veland. De Zeeuwse finale is op 16 april in Middelburg. foto Marijke Folkertsma OUDE- TONGE - Bij een frontale botsing op de N59 tus sen de Grevelingendam en Oude-Tonge zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. Door de ravage die daardoor rond kwart voor tien ontstond, was de weg van en naar Zierikzee enkele uren afgesloten voor alle verkeer. Het on geluk was het gevolg van een inhaalmanoeuvre. Getuigen hadden gezien dat een witte bestelbus constant aan het in halen was. De auto raakte op een gegeven moment in een slip en botste frontaal op een tegenligger. Onder de drie inzittenden van de bestelbus was een acht maanden zwangere vrouw. Ze is zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis, nadat ze ter plekke was behandeld door het met de helikopter ingevlogen traumateam. Van de twee inzittenden in de andere auto werd eveneens de vrouwelijke passagier met verwondingen naar het zieken huis gebracht. De brandweer moest er aan te pas komen om de slachtoffers uit de autowrakken te bevrijden. ZIERIKZEE - Een kledingcontainer in Zierikzee is dins dagavond in brand gestoken. De container staat op het parkeerterrein Gasthuisboomgaard en is volledig uitge brand. De schade bedraagt ongeveer duizend euro. NIEUW-NAMEN/HULST - Niet alleen planten, ook snoeien. Dat leerden kinderen van de basisscholen de Moerschans en de Nobelhorst gisteren in natuurgebied De Linie in Hulst. In het kader van de landelijke boom- plantdag moesten zij geen boompjes planten, maar snoei- werk uitvoeren in De Linie. De Amerikaanse vogelkers tiert daar volgens medewerker Alex Wieland van de stich ting Landschapsbeheer zo welig, dat ingrijpen noodzake lijk was. Enkele kilometers verderop inspecteerde burgemeester J.F. Mulder gisterochtend het werk van leerlingen van de basisschool uit Nieuw-Namen. Die plantten in het drassi ge natuurgebiedje aan de Woestijnestraat van Staatsbos beheer tussen Clinge en Nieuw-Namen 25 jonge zomerei- ken aan. Volgende week komen de laatste leerlingen van basisscholen in de gemeente Hulst in actie in het kader van de Boomplantdag. Alles bij elkaar doen dit jaar zo'n 238 leerlingen van tien scholen eraan mee. MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een schuur, behorend bij een woning aan de Breedmede in Middelburg. Er werden een krat bier, ge reedschap van onbekende waarde en statiegeldflessen meegenomen. (Advertentie) tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse GRATIS Granieten werkblad bij keukens vanaf 7000,- DEZE WEEK GRATIS kookklaar geïnstalleerd DEZE WEEK GRATIS 10 jaar garantie ken met de provincie acht Van Dierendonck het niet nodig te gen het negatieve besluit van de gemeente bezwaar aan te teke nen. In het meest verstrekkende geval zou hij de staatssecretaris via de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek kun nen vragen de saneringswerk zaamheden stil te leggen. Inioimeer in de showroom naar de voorwaarden. ROOSENDAAL N00R0 - A17 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: Gaslelseweg richting Oud Gastel vlak voor het viaduct - T 0165-510 600 KeukenMarket www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. (Advertentie) f* Tevreden met de gezondheidszorg in de regio? Wat vindt u van de gezondheidszorg? Bent u tevreden met uw huisarts, specialisten, medicijnverstrekking of de vergoedingen? Geef uw mening over de gezondheidszorg met het invullen van de PZC-enquête. Zaterdag 12 maart in deze krant. Doe mee, uw mening telt! het alfabet van Zeeland Het stiltecentrum in Bruinisse kan voor allerlei bijeenkomsten worden gebruikt waarbij rust en stilte belangrijk is. foto Marijke Folkertsma is, moet nog blijken. Dat wordt duidelijk als alle kosten van In 't Opper op een rijtje staan. „Als we wat tekort komen past Alle- vo bij." Voor de verdere inrich ting (zoals planten en versierin gen aan de muur) moet in ieder geval nog wel wat geld komen. Postema hoopt daarvoor nog een beroep te kunnen doen op de inwoners van Bruinisse. zeeuwse almanak In verband met hardnekkig li chamelijk ongerief dient de man, een gevorderde vijftiger, met enige regelmaat een medi sche inspectie te ondergaan. Zo ook gisteren. In het Vlissingse ziekenhuis werd hij door een aardige me vrouw in een witte jas op een loopband geplaatst en - ter controle van de hartslag - via allerlei draadjes met een ver nuftig machientje verbonden. Terwijl de man zijn lichame lijke oefening verrichtte en de mevrouw in de witte jas zijn patiëntengegevens nog even naliep, fronste zij plots de wenkbrauwen: „Hier staat dat u in 1847 bent geboren, een tikfoutje neem ik aan?" „Dat weet ik wel zeker", hijg de de patiënt vanaf de loop band. De resultaten van de test stemmen tot tevredenheid. Voor een 157-jarige.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31