uzie om champignonstronkjes Scholieren pieken met webhosting Blauwe stroom uit zoet en zout water Restproduct is chemisch afval in Brabant maar compost in Limburg Industrie zet meer om Exel-drama kost Cook 3,2 miljoen Van Herk zet bod op Reesink door Heineken wil brouwer kopen )elta Lloyd loekt eenvijfde neer winst het bedrijf donderdag 10 maart 2005 23 jjinnr Egbert Hanssen TBOMMEL - De 350 Nederlandse iampignontelers gaan de omstreden ^jampignonvoetjes straks mogelijk naar Limburg brengen. Essent Milieu vril namelijk de naar schatting veertig Mij oen kilo champignonstronkjes ver kerken in Venlo. Iet Limburgs bedrijf doet het voor de ■Lift van de prijs die een verwerker in iet Noord-Brabantse Velddriel han- ert, zegt D. Faber van de Vereniging idd'estoelenteelt Nederland (VPN) in ltbommel. •Het gaat om de onderste stukjes van de ftelen van champignons. Die worden 5bij de oogst afgesneden en daarna over kde akkers verspreid. Daar is commotie jover ontstaan. Drie jaar geleden heeft Raad van State bepaald dat dit niet :imag omdat het witte voetje als afval <§noet worden beschouwd. Er zitten ■(resten van bestrijdingsmiddelen in. Jjrabantse gemeenten zitten de telers dan ook achter de vodden om de [voetjes naar een afvalverwerker te brengen. In Limburg knijpen gemeenten nog •Steeds een oogje dicht. De reden daar door is dat telers beweren dat de voet jes een bemestende waarde hebben. 'Jat zou blijken uit eigen onderzoek. Ze iihebben daarop het ministerie van Land bouw een ontheffing gevraagd om de aoetjes als mest te mogen gebruiken. hadden de vlag al uit de kast ge maald", zegt Faber van VPN. Maar dat Jvas te vroeg. Nieuw onderzoek [Het ministerie van Landbouw is een nieuw onderzoek begonnen omdat ge twijfeld wordt aan de representativi teit van het onderzoek van de telers. Half april wordt het resultaat van het nieuwe onderzoek verwacht. Faber is Joptimistisch over de uitkomst. Er is vol- ïgens hem niks mis met de voetjes. „In parijs worden ze zelfs gegeten", zegt |iij. De champignonteelt is volgens hem flegenwoordig een 'schone teelt'. Het lenige bestrijdingsmiddel dat telers nog [gebruiken is volgens Faber het middel Éporgon. een schimmelbestrijder met r-het werkzame gif prochoraz. Dit gif plaat te boek als verstoorder van het lormoonstelsel bij de mens. [•Faber vindt het klinkklare onzin om de voetjes te weren van akkers. De voetjes komen namelijk vrij bij het handmatig plukken van champignons. De meeste champignons worden echter machinaal afgesneden waarbij het voetje of stronk je in de voedingsbodem, de zogeheten champost, achterblijft. Deze champost mag wel als mest worden gebruikt. Mochten de champignontelers volgen de maand toch het onderspit delven, dan zit er niks anders op dan de voetjes te laten verwerken. Sinds een jaar kunnen de voetjes wor den verwerkt bij ondernemer H. van den Biggelaar van het bedrijf Champig non Reststoffen Verwerking (CRV) in Velddriel. Hij heeft zes miljoen euro geïnvesteerd in een droogtunnel om de voetjes te ontdoen van vocht en veront reiniging. Wat overblijft, kan worden gebruikt als biobrandstof en veevoer. De rest kan naar een afvalverbrander. De verwerking van de voetjes kost tach tig euro per ton. Maar VPN wil niets met dit bedrijf te maken hebben en dus wordt CRV dooi de telers geboycot. Van de Biggelaar be grijpt het niet. „Ik word door hen in een kwaad daglicht gesteld, terwijl ze eigenlijk blij moeten zijn want ik kan hun sector gezond maken." Maar de telers hebben een alternatief. Ook Essent Milieu in Venlo wil volgens Faber de voetjes verwerken en wel voor de helft van de prijs die in Velddriel wordt gevraagd. Essent Milieu wil de voetjes composteren. Woordvoerder L. Dirrix van Essent Milieu zegt dat bin nenkort al een eerste proef wordt geno men in Venlo. Deze compost wordt daarna afgezet in de landbouw. Of Es sent de voetjes op grote schaal gaat ver werken hangt volgens hem af van de re sultaten van het onderzoek van het mi nisterie. Over de prijs waarvoor Essent het spul wil composteren wil Dirrix niets zeg gen. „Er zijn in Nederland tien compos- teerders met 26 installaties. Het is een commerciële markt, waarin de concur rentie alsmaar toeneemt. Iedereen wil zijn installatie maximaal benutten." In Nederland komen naar schatting jaarlijks veertig miljoen kilo champig nonvoetjes wij bij de teelt van champig nons. De teelt is geconcentreerd in Gel derland, Brabant en Noord- en Mid den-Limburg. Limburg telt bijna hon derd van de in totaal 350 champignon kwekerijen in Nederland. Grootste Na China en de Verenigde Staten is Ne derland met 260 miljoen kilo jaarlijks de grootste champignonproducent ter wereld. De champignonteelt in Nederland ver keert al enkele jaren in een crisis door overproductie en toenemende concur rentie. GPD De Vereniging Paddestoelenteelt Nederland in Zalbommel is met verschillende overheden in conflict geraakt over de verwerking van champignonstronkjes. foto Harry Heuts/GPD VOORBURG - De industrie heeft in januari 8 procent meer omgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. De om zetgroei komt voornamelijk op het conto van hogere ver koopprijzen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubli ceerd. De afzetprijzen lagen in de eerste maand van 2004 gemid deld 6 procent hoger dan een jaar eerder. De verkoopprij zen kwamen hoger uit als gevolg van prijsstijgingen in on der meer de aardolie- en de chemische industrie. De stij ging van de industriële omzet werd voornamelijk gereali seerd door export. De industrie boekte in januari 10 pro cent meer omzet in het buitenland. Binnen Nederland be droeg de omzetgroei 5 procent. ANP AMSTERDAM - Thomas Cook heeft 3,2 miljoen euro schade geleden doordat de touroperator het contract met luchtvaartmaatschappij Holland Exel heeft opgezegd. De reisorganisatie moest snel vervangende vluchten regelen voor haar passagiers en was veel geld kwijt aan annulerin gen. Dat zei advocaat W. van Baren van Thomas Cook gis teren. Thomas Cook eist een schadevergoeding van zeker 2,5 mil joen euro. Volgens de advocaat werd de reisorganisatie ge dwongen het contract met Holland Exel open te breken, omdat de vluchten van de maatschappij in gevaar kwa men door grote financiële problemen. ANP APELDOORN - Reesink-directeur Bernard ten Doescha- te is er niet van onder de indruk dat Van Herk Groep het vijandige bod tegen het Apeldoornse handelshuis doorzet. Ten Doeschate denkt dat aandeelhouders weinig zullen zien in het bod van zeventig euro per aandeel (totaal 40 miljoen). Sinds Van Herk Groep zijn plannen bekend maakte steeg de koers van 54,50 euro naar een slotkoers van 73,50 euro gisteren.Volgens Van Herk Groep is in het bod rekening gehouden met de waarde van het vastgoed van Reesink. De voormalige bedrijfspanden in Zutphen staan veel te laag op de balans, evenals Apeldoornse grondposities. Bo vendien is er een schadeclaim tegen de gemeente Apeldoorn in voorbereiding die binnen Reesink-kringen wordt geschat op 15 tot 30 miljoen euro. GPD AMSTERDAM - Bierbrouwer Heineken wil Colombia's grootste brouwer, Bavaria, overnemen. Directieleden van Heineken in Bogota zouden gesprekken hebben gevoerd op het hoofdkantoor van Bavaria. Bavaria voert merken als Aguila, Cristal en Pilsener en is de grootste onafhankelijke brouwer van Zuid-Amerika en liet vorige maand weten op zoek te zijn naar een bui tenlandse partner. De koers is daarop bijna 70 procent gestegen. Het bedrijf heeft inmiddels een marktwaarde van bijna 5 miljard dol lar. Vooral door de waardestijging van de Colombiaanse munt boekte het bedrijf vorig jaar een nettoverlies van omgerekend 37,6 miljoen dollar. Heineken liet gisteren weten geen commentaar te geven op het bericht. ANP AMSTERDAM - Verzekeraar Delta Lloyd heeft het afgelopen jaar een nettowinst geboekt van 3112 miljoen euro. Dat is ruim 22 procent meer dan in het voor gaande boekjaar. Het bedrijf dankt de winstgroei aan hogere inkomsten uit verze- èringspremies, terwijl de kos- en vrijwel gelijk bleven. De premie-inkomsten van de erzekeraar kwamen uit op 5,6 öiljard euro. Deze groei van 13 jrocent werd op eigen kracht ge realiseerd, zo blijkt uit de jaar cijfers die Delta Lloyd gisteren piceerde, Bij het belangrijke onderdeel at levensverzekeringen en pen noenen verkoopt; stegen de pre- reie-inkomsten met 16 procent Dt3,6 miljard euro. Ie inkomsten uit schadeverzeke- ingen noteerden een groei van 16 procent, terwijl de zorgtak en kleine min liet zien. kt resultaat voor belastingen ledroeg vorig jaar 409 miljoen 'tit'o, een record. Van dit bedrag an 194 miljoen euro worden pegeschreven aan koerswinsten 'P beleggingsportefeuille, lestuursvoorzitter N. Hoek prak in een toelichting van 'een uistekend jaar.' li] venvacht dat alle verzeke- ook dit jaar premie-inkomsten zullen pmnenhalen. moet de positie op de Neder- andse hypothekenmarkt verbe teren, Afgelopen jaar toonde de van hypotheken een van bijna 30 procent, waar Delta Lloyd inmiddels 9 miljard euro aan hypothe- kenbeheert. Nen°ver de groeiverwachtin- zullen ook hogere kosten 'aan, zo voorziet de verzeke kosten zullen volgend jaar i Procent hoger komen te lig- jr "00r de invoering van de boekhoudregels IFRS. bet nieuwe boekhoudregi- van Delta Lloyd ook sterker de winstcijfers. De verze- i raar spreekt daarom geen ^verwachting uit voor het boekjaar. werd gisteren duidelijk dat pa Lloyd in januari en fe- an al 125 miljoen euro aan «ngsopbrengsten heeft ge- if ^at bedrag komt in uurt van de inkomsten uit over de eerste helft an vong jaar. ANP door Henk Postma MIDDELBURG - Ze zijn amper volwassen. En zitten nog ge woon op school. Toch runnen ze een BV die groeit als kool. In nog geen anderhalf jaar stamp ten vijf scholieren de onderne ming PCextreme uit de grond, een webhostingbedrijf dat in middels meer dan 3800 klanten bedient. Daar komen er weke lijks tientallen bij. PCextreme zetelt sinds kort in een kapitaal pand aan de Lon- densekaai in Middelburg. Nu al is het een van de grotere webhos- tingbedrijven in Nederland. Klanten kunnen een website op het internet zetten voor uitzon derlijk lage prijzen: 1,50 tot 7,50 euro per maand. Er zijn bedrijf jes die het nog goedkoper probe ren te doen. „Maar tot dusver is er daar geen een bij die kan wed ijveren met onze service", zeg gen de jonge ondernemers. „Dat er nooit iets mis gaat, kunnen we niet garanderen. Wel dat een probleem zo snel mogelijk wordt opgelost." Het begon nog maar anderhalf jaar geleden. Initiatiefnemer Lennert den Teuling, afkomstig uit Oostburg, was net zestien jaar. Hij wilde met een website het internet op. Bij een databe- drijf („Ik zal de naam niet noemen, want het was een ramp") huurde hij een complete server. Hij telde er honderd eu ro voor neer, verdiend met een bijbaantje in een strandpavil joen. Omdat hij bij lange na niet alle ruimte op de server voor zich zelf nodig had, bood hij familie leden, vrienden en kennissen de mogelijkheid er ook hun websi te op te zetten. Hij vroeg daar voor een euro per maand. De toe loop was boven iedere verwach ting. Binnen een maand had hij tweehonderd websites op zijn server draaien. Smak geld Lennert stond versteld van zijn eigen succes. „Tweehonderd mensen die je iedere maand een euro betalen. Ik kon het nauwe lijks bevatten. Dat is per jaar een behoorlijke smak geld." Dat vonden zijn ouders ook. Om pro blemen met de belastingdienst te voorkomen, snelden ze met hun zoon naar de Kamer van Koophandel. Per 1 januari 2004, ruim voor zijn zeventiende verjaardag, PCextreme in Middelburg, vlnr zittend Johan, Lennert, vlnr staand: Tim, Thomas en Wido. door Chris van Alem ARNHEM - Hoe kom je van nier dialyse, boterhammenzakjes en waterbomen (vochtophoping in stroomkabels) tot blauwe stroom? Kema heeft het ant woord. „Het IJsselmeer is één grote batterij", zegt Rob Ross. Hij is onderzoeker industriële kunststoffen bij Kema in Arn hem. De vraag is alleen: komt de bat terij tot leven? En wanneer? Want zodra er geld op tafel komt en de laatste technische hobbels worden genomen kan er stroom worden gemaakt uit wa ter. Niet uit golfbeweging of wa terkracht, maar door het plaat sen van membranen op plekken waar zoet en zout water zich met elkaar mengen. Daar waar de rivieren in zee uitmonden of waar het zoete IJsselmeerwater door keersluizen van het zoute water in de Waddenzee wordt gescheiden, kan stroom worden opgewekt. „Volgens onze bereke ningen zou je daar 5 procent van het Nederlands stroomver bruik mee kunnen opwekken", zegt Ross. foto Ruben Oreei Massaproductie wist Lennert zich officieel direc teur van een eenmanszaak. Die bleef zo stormachtig groeien dat het uit de hand dreigde te lopen. Hij zat tenslotte ook nog op school. Op het ROC in Vlissin- gen was hij net begonnen aan zijn middelbare bei'oepsoplei- ding informatie- en communica tietechnologie. Al snel, zo prijst Lennert zich gelukkig, kwam hulp opdagen van leeftijdgenoten. Een van zijn eerste klanten, Wido den Hollander uit Amersfoort, run de een drukbezochte website voor fans van computergames. Hij had net zijn havo-diploma op zak, en zag het als een uitda ging mee te komen werken. Terwijl de klanten bleven toe stromen, bevocht het tweetal de kinderziekten. Het forum van WebHosters.nl, dat reacties van klanten verzamelt, bevat halver wege 2004 behalve een koor van loftuitingen ook enkele jammer klachten. „Een stelletje ama teurs", foeterde de webmaster van een softwarebedrijfje uit Nijmegen. „Omdat PCextreme niets doet aan de beveiliging, Naam: PCextreme B.V. i.o. Plaats: Middelburg Opgericht: 2004 Aantal medewerkers: 5 Omzet: 400.000 euro wordt mijn site regelmatig ge- hacked. Klagen helpt niet... ze reageren erg lomp over de tele foon en geven anderen de schuld." Maar de laatste maanden zijn de reacties onverdeeld positief. „Een geweldige host!", schrijft de webmaster van een groep dj's. „De service is de allerbeste die ik tot. nu toe ben tegengeko men. Ze reageren supersnel. Als je vragen of problemen hebt, los sen ze het zo snel mogelijk op. Echt top!" En: „Uit het feit dat aanvallen van hackers de laat ste maanden geen kans meer hebben gekregen, mag blijken dat de beveiliging nu sterk is verbeterd." Mede dankzij de inbreng van twee Vlissingers, Tim Urcka (20) en Johan Tange (ook 20), die samen al een eigen iet-be drijfje runden, lijkt PCextreme de groeistuipen te hebben over wonnen. Ook die twee zitten nog op school. Ze volgen de mid delbare beroepsopleiding IT-Me- diaproducties aan het ROC in Vlissingen. PCextreme is inmiddels tot BV omgevormd. Het heeft nu al zes tien servers in gebruik. Die wor den gehuurd in het RedBus In- terhouse in Amsterdam. Engi neers waken daar dag en nacht over de bedrijfszekerheid. Bij stroomuitval of wegvallende ver bindingen, wordt automatisch overgeschakeld naar vervangen de systemen. Daarnaast is, op een andere lokatie, een server actief die bij elke storing een sig naal naar Middelburg stuurt. Dit jaar wordt, gemeten naar de huidige groei, een omzet ge haald van 400.000 euro. „Aan vankelijk", zegt Lennert den Teurling, „kregen we vooral veel jonge mensen als klant. De laatste tijd melden zich ook veel kleine bedrijven aan. Grotere be drijven beginnen ook interesse te tonen." Voor concurrentie zijn ze niet bang. „Er zijn er al heel wat die ons proberen na te doen. Maar dat is al vaak op een fiasco uitgedraaid", lacht Wido. „Ze denken er te gemakkelijk over. Er wordt te veel gewerkt met voorgebakken software. Is er een probleem, dan komen ze er niet uit. Wij onwikkelen alle software zelf. Gaat er wat mis, dan kunnen we dat zelf oplos sen. Je moet in deze branche zo weinig mogelijk van anderen af hankelijk zijn." Kema heeft een techniek die de kostprijs van een membraan omlaag kan brengen tot bene den vijf tot tien euro per vierkante meter door gebruik van polyetheen, zeg maar het plastic waaruit boterhammen zakjes zijn gemaakt. Daardoor is opwekking van blauwe stroom even duur als het maken van groene stroom. „Als je het membraan nóg goedkoper kunt maken concurreer je met de prijs van energie die uit gas of kolen is opgewekt. De kans dat je daarbij uitkomt is bij mas saproductie van de membranen zeker niet uitgesloten", zegt Ross. Tot dusverre bleef de doorbraak naar blauwe energie steken op dure membranen zoals die ge bruikt worden bij nierdialyse. Ze kosten honderd euro of meer per vierkante meter. Membra nen zijn filters die selectief stof fen doorlaten. Net als bij nier dialyse, waarbij het bloed van zout wordt gezuiverd, laten de twee membranen negatieve of positieve ionen door. Daardoor ontstaat een spanningsverschil en daarmee stroom. De door braak van blauwe stroom is niet alleen te danken aan plastic van boterhammenzakjes, maar ook aan 'waterbomen'. Waterbomen ontstaan in onder grondse stroomkabels. Door in werking van vocht, en de veront reiniging van de koolstof die in het kabel is verwerkt, vormen zich onder invloed van spanning op de kabel waterbomen. Hin derlijke dingen, want ze veroor zaken kortsluiting. Ross: „Het is een spook dat door de kabels heen holt. Daardoor zijn er vele kilometers kabel vervangen in de hele wereld." Ross ontdekte dat deze waterbo men dezelfde structuur hebben als ionomeren. „Dat zijn de membranen die bij nierdialyse worden gebruikt. Toen dat kwartje viel, beschikten we over het principe om goedkope mem branen te maken." Maar daarmee komt er morgen niet meteen blauwe stroom uit het stopcontact. Ross: „We heb ben het nog niet helemaal in de vingers. We kunnen samen met Velsen Flexoplast folie maken met waterbomen, maar de dicht heid is te laag. Die folie moet stampvol met waterbomen zit ten. En we zoeken financiering. Dan praat je over een tot twee ton." Aan mogelijkheden tot op wekking is geen gebrek in Nederland. Per seconde spoelt er 3300 kubieke meter zoet wa ter naar zee. Dat zou in theorie voldoende moeten zijn voor 50 procent van de stroomopwek king in Nederland. Maar je kunt niet al dat water gebruiken want je kunt de rivieren niet af sluiten. Af en toe moet er een schip in of uit. Als we 10 van die 50 procent kunnen benutten praat je toch over de capaciteit van een stevige elektriciteitscen trale." Eiland Ross denkt aan een kunstmatig eiland bij de Afsluitdijk voor de Friese kust. Samen met aanne mer Volker Wessels is dat al doorgerekend. „Daar plaats je containers op met die membra nen waardoor het water wordt gepompt Je kunt het landschap pelijk prima inpassen en het is geluidloos." Maar zoals altijd is geld de bottleneck. „Want als dat er niet komt", zegt Ross. „draait het over vijf jaar nog niet." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23