16 Regels adoptie versoepeld IRA verder in het nauw 19 23 26 PZC Geen akkoord over overdracht Jericho Speedheat Vloerverwarming PvdA-protest tegen eigen Kamerfractie Homoparen mogen straks samen buitenlands kind aannemen Onlusten in Bolivia houden aan PSV bereikt kwartfinale na winst op Monaco Invoering gemengd kiesstelsel mogelijk uitgesteld Olieprijs naar recordhoogte 21 Werkende dupe van nieuwe WAO Dekker wil vaart in nieuwbouw Dennis Raadtgever wil snel scoren ■BnMBHHHEWflB zo dun als een paperclip en past onder elke vloer. Bel 0117 451800 jnnr Frank van Cooten i Dagelijks activi-tijd voor wonen... dus komt u vandaag óf morgen? WOENSDAG MAART Workshop Laat het voorjaar binnen van 10.00 -12.00 uur Met eenvoudige middelen.hef. voorjaar overtuigend in uw interieur brengen in de work shop van Bennie Bosman van De Woonwijzer. Reserveer tijdig op 0111 401318. ZATERDAG MAART Paasshow "Wonen bij de tijd" aanvang 10.00 uur Noviteiten om u een kijkje in de toekomst te gunnen. Een high-tech keukenopstelling, on-line koelkast,:;stofzuigrobot, Domotica-derriönstratie, beeld communicatie, strijkmachine, etc. WOENSDAG MAAR'T domotica&beeldcommunicatie van 19.00 - 21.00 uur DornoticaDemo computergestuurde systemen voor o.a. licht- en klimaat Ook op woensdag 23 maart: Beeldcommünicatie Beeld- en telecommunicatie met comtec. O.a. betaalbaar bellen va internet, op het Tijdpad!.. VRIJDAG - MAART Proef de toekomst vanaf 17.00 uur keuken van de toekomst' staat in Zonnemaire, i.s.m. pijncentrum Tieleman. Vanaf 17 00 uur, dus u bent van welkom om een hapje mee te eten? ZATERDAG: MAART nyShow/OpeningPilotShop van 10.00 - 17.00 uur iïRNEUZEN - De Terneuzen- e PvdA-wethouders Cees Lief- iing en Co van Schaik vinden de ipstelling van de PvdA-Kamer- ractie in de discussie over de erplichte orgaandonatie zo be- reurenswaardig dat zij de bij- aan de landelijke partij zés maanden lang overmaken op rekening van de Hartstich tingen de Nierstichting. gaat om 1422 euro. „Men- die lang moeten wachten op ./oorbeeld een nier, zijn hevig eleurgesteld dat de nieuwe or- raanclonatie-regeling niet door- Voor ons aanleiding om [ande bel te trekken", zegt Lief- ingineen toelichting, jetting en Van Schaik hebben en protestmail gestuurd naar •vdA-leider Wouter Bos. Een neerderheid van de Tweede Ka- ner stemde dinsdag tegen het roorstel om alle Nederlanders irgaandonor te maken, tenzij ze laar bezwaar tegen aantekenen. •vdA, GroenLinks, SP, LPF, ChristenUnie en de groep- .azrak stemden voor, maar loor het nee van vijf dissidente IvdA-Kamerleden werd de uit- t lag 78 tegen en 68 voor. ,Wat ons bijzonder stoort is het ifwijkend stemgedrag van vijf eden van de fractie", stellen ?an Schaik en Lief ting. „In heel ieel gevallen gooit onze Wouter 'de fractiediscipline in de groep middel om tot unanieme be- juitvorming te komen. In dit ge- ial gaf hij het geweten voor- ig. Hierdoor is de motie niet ïgenomen. Helemaal los van [de inhoudelijke discussie voelen j 'vele wachtenden zich door de politiek en met name door de PvdA in de steek gelaten. (Advertentie) door Frouke Houtman DEN HAAG - De maximum leeftijd van 46 jaar voor adoptieouders verdwijnt en homoparen mogen straks sa men een kind uit het buiten land adopteren. Ook wor den de vrouwelijke partners van lesbische moeders auto matisch als ouder erkend. PvdA, VVD en D66 kondigden gisteren tijdens een debat met minister Donner van Justitie aan met een initiatiefwetsvoor stel te komen dat de eisen voor adoptie versoepelt. Donner wil volgend jaar zomer met een nieu we wet komen, maar dat duurt de Kamer te lang. GroenLinks steunt de voorgestelde wijzigin gen in de adoptiewet, zodat er een ruime Kamermeerderheid is. Als de Kamer volhardt, dan zal Donner deze wet moeten uit voeren. De Kamer schrapt de maximum leeftijd van adoptieouders. „Het gaat bij adopteren om de kwali teit van zorg die ouders bie den", aldus PvdA'er Albayrak. „En dat komt niet op een jaar." Voor homoparen is het nu wette lijk niet mogelijk samen een kind uit het buitenland te adop teren. In de praktijk slagen zij hierin via een omweg toch, door te doen alsof één van hen een 'eenoudergezin' vormt. De part ner erkent dan later het kind. Zelfs het CDA wil af van deze U-bochtconstructie. Dat is op merkelijk. omdat de christen-de mocraten altijd tegen het homo huwelijk waren. In het wetsvoorstel van PvdA, VVD en D66 wordt ook opgeno men dat 'meemoeders' (de vrou wen of vriendinnen van lesbi sche moeders) direct vanaf de ge boorte als ouder erkend worden. Nu kost het veel geld en duurt het jaren voordat de juridische erkenning van de meemoeder er is. D66-Kamerlid Van der Laan: „Het erge hiervan is dat het kind ineens helemaal geen ouders meer heeft wanneer zijn biologische moeder overlijdt. Terwijl de meemoeder vaak al vanaf de geboorte volwaardig gezinslid is." Praktijk In Nederland groeien zo'n twin tigduizend kinderen op bij ouders van gelijk geslacht. Het gaat in de meeste gevallen om lesbiennes. Het is de vraag hoe veel in de praktijk verandert met de nieuwe wet. Geen van de landen waar de meeste geadop teerde kinderen vandaan ko men, staat adoptie door een ho mostel toe. Op dit moment is alleen in delen van de VS adoptie door homopa ren toegestaan. Volgens H. Krol van de Gay Krant 'gaan steeds meer landen om'. Hij noemt Brazilië als vol gend land waaruit homostellen kunnen adopteren. Een van de adoptieorganisaties zou daar dinsdag groen licht voor hebben gekregen. Ook vanuit Zuid-Afri ka zouden welwillende geluiden komen. GPD EL ALTO - Bolivianen uit de plaats El Alto lopen tussen brandende banden die de weg naar het zuiden van het land blokkeren. Demonstranten daar eisen betere wa tervoorzieningen. Het armste land van Zuid-Amerika wordt al enige tijd geplaagd door onlusten en demonstraties. Het arme deel van de bevolking pikt het niet lan ger stelselmatig te worden achtergesteld en strijdt voor een beter leven en een rechtvaardiger economisch beleid. President Carlos Mesa van Bolivia, die deze week dreigde te zullen opstappen, blijft aan onder druk van het parlement. Na een dag van onderhandelen besloten regerings- en oppositiepartijen het ontslag van Mesa niet te accepteren. De par tijen vrezen dat het vertrek van de president voor nog meer chaos in het land zal zorgen. Leiders van de inheemse indianen hebben aangekondigd nieuwe protestac ties te organiseren tegen het economische beleid van Mesa, foto Martin Alipaz/EPA MONACO - PSV heeft gister avond de kwartfinales bereikt van de Champions League. De Eindhovense voetbalploeg won ook de return tegen AS Monaco, met 2-0. Twee weken geleden ze gevierde PSV voor eigen pu bliek met 1-0. Vennegoor of Hesselink opende de score na 28 minuten. Hij kop te hard raak na een hoekschop van Van Bommel. Ver in de tweede helft besliste de Amerikaan Beasley, net inge vallen, de wedstrijd op aange ven van Cocu. Monaco eindigde met tien man. Givet kreeg rood na een smerige overtreding op Farfan. Ook Liverpool, Juventus en Bayern München schaarden zich gisteren bij de laatste acht van de Champions League. ANP pagina 18 PSV hoort bij de groten door Esther Gotink LONDEN - De politie in Noord-Ierland heeft gisteren een man gearresteerd die in ver band wordt gebracht met de moord op Robert McCartney, een katholiek die buiten een ca fé in Belfast om het leven kwam na ruzie met leden van het Iers Republikeins Leger (IRA). De dood van de 33-jarige vork heftruckchauffeur en IRA's daarop volgende verklaring dat het bereid is de daders zelf te executeren, wekte opnieuw gro te afschuw tegen het verboden paramilitaire leger. Het IRA zou dinsdag aan de zus sen en verloofde van McCartney hebben aangeboden de vier da ders - onder wie twee IRA-leden - te doden. Het IRA wilde kenne lijk aantonen hoe ver het bereid is te gaan om de roep om gerech tigheid om McCartneys dood in te willigen. Het aanbod had ech ter een tegengesteld effect: het bewees dat de groepering nog al tijd geweld gebruikt wanneer het haar schikt, ondanks alle pu blieke beweringen dat het IRA het vredesproces in Noord-Ier- land steunt. „Het is een buitengewone ver klaring en een schok voor het systeem", reageerde de Ierse pre mier Ahern. Reiss, de speciale gezant van de Amerikaanse pre sident Bush voor Noord-Ier land, riep het IRA op volledig te ontmantelen. „Het is tijd dat het IRA wordt opgedoekt. Het is tijd dat Sinn Fein (de politieke tak, red.) ondubbelzinnig ver klaart dat criminaliteit niet wordt getolereerd. Je kunt je niet a la carte aan de regels van de wet houden." De Britse pre mier Blair zei dat het IRA-aan- bod elke beschrijving te boven gaat. „De verklaring kan op geen enkele manier worden ge rechtvaardigd. Het republikanis- me moet een harde keuze ma ken: de democratische en vreed zame route omarmen óf worden buitengesloten van het politieke proces." Dominee Paisley, leider van de protestantse DUP die zich ver zet tegen een coalitie met IRA-spreekbuis Sinn Fein, vindt dat de opstellers van de IRA-verklaring moeten worden vervolgd voor intentie tot moord. „Blairs veroordeling is zinloos in de huidige tragische omstandigheden van Noord-Ier land. Wanneer gaat hij eens over tot actie?" De man die gisteren werd ingere kend, had zich vrijwillig en ver gezeld van een advocaat op het politiebureau gemeld. Vermoe delijk voelde hij de hete adem van het IRA in de nek. De ter reurbeweging zwaaide van oudsher de scepter in Noord-Ier se katholieke wijken. door Ap van den Berg en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Het nieuwe kies stelsel voor de Tweede Kamer dreigt te sneuvelen, dan wel in grijpend aangepast te worden, in het politiek topoverleg over de invoering van de gekozen bur gemeester. Dat meldden bron nen rond de onderhandelaars gisteravond laat. Premier Balkenende en de vi ce-premiers Zalm (WD) en De Graaf (D66) spraken gister avond met de fractievoorzitters van de coalitiepartijen in de Tweede Kamer, Verhagen Van Aartsen en Dittrich om een op lossing te vinden voor de impas se rond de gekozen burgemees ter. Met name van WD-zijde werd - om een compromis voor de geko zen burgemeester mogelijk te maken - voorgesteld om het nieuwe, gemengde kiesstelsel voor de Tweede Kamer (met lan delijke- en regionale kandida ten) uit te stellen. De invoering daarvan is gepland in 2007. Hoe de gesprekspartners hierop hebben gereageerd, was bij het ter perse gaan van deze krant niet duidelijk. GPD Sinds 1997 hoort het IRA een wapenstilstand in acht te ne men. Dat het nu heeft verklaard vier mannen te willen ombren gen in plaats van hen voor de rechter te dwingen, geeft aan dat het nog altijd vastzit aan de cennia oude praktijken van ei genrichting. GPD LONDEN - Amerikaanse olie heeft gisteren een recordprijs be reikt. Op de olietermijnmarkt van New York kwam de note ring van een vat (159 liter) voor levering in april op 55,70 dollar te staan. Het vorige record, 55,67 dollar, dateert van okto ber vorig jaar. Ook de prijs van Noordzee-olie kwam gisteren op een niet eer der bereikt niveau uit. Op de Londense olietermijnmarkt steeg Brent-olie tot het record van 53,36 dollar per vat. De stijging deed zich voor door berichten over een nieuwe kou degolf in de Verenigde Staten. Analisten sluiten niet uit dat Amerikaanse olie binnenkort de 58 dollar per vat haalt. „De men sen denken dat de prijzen deze zomer zullen blijven stijgen", al dus een van hen. ANP/AFP Het gaat weer beter in de horeca Mensen met een betaalde baan dreigen er volgend jaar tientallen euro's op achteruit te gaan als zij premie gaan betalen voor het nieuwe WAO-stelsel. Uit cijfers van het ministerie van Sociale Zaken blijkt dat het om gemiddeld 130 euro per jaar kan gaan. Dat bedrag kan nog hoger worden. Nu wordt de WAO-premie alleen door werkgevers betaald. Vanaf 1 januari volgend jaar moeten ook werknemers meebetalen. Minister Dekker wil dat de Zeeuwse gemeenten extra vaart zetten achter de bouw van nieuwe woningen. Zij drong daar gisteren op aan tijdens een werkbezoek aan Zeeland. Vooral bij het afwikkelen van procedures moe ten gemeenten volgens de minister zorgen dat de vaart er in blijft. Ook moeten woningcorporaties meer geld steken in het op peil houden van het onder- ;yj houd van bestaande huizen. Dennis Raadtgever noemt zichzelf een wielrenner voor het voorjaar. Hij is op z'n best als het nog niet te warm is. „Dat betekent dat ik snel moet scoren", zegt hij. Nadeel is alleen dat zijn voorbereiding niet ide aal was. De coureur van PRC Delta begon pas in fe bruari hard te trainen, daarvoor was hij druk met s*g <0 een verhuizing. Varia: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 6 en 7; Zeeland: 9, 11, 13, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 24 van onze redactie buitenland JERICHO - Het Israëlisch-Pales- tijns overleg over de overdracht van Jericho aan de Palestijnse Autoriteit, is gisteren afgebro ken zonder dat het tot een ak koord is gekomen. Dat zeiden Palestijnse functionarissen. Het struikelblok is vooralsnog de vraag of Israëlische wegver sperringen buiten de stad ook opgeheven moeten worden of niet. Eerder op de dag werd bekend dat alle gewapende Palestijnse groepen bereid zijn tot een wa penstilstand in Israël en de be zette gebieden. Dat zei de veilig heidsadviseur van de Palestijn se Autoriteit, generaal Rajoub. Hij sprak van een historische overeenstemming tussen de Pa lestijnse facties. Een van de mili tante groeperingen, Harnas, heeft ontkend dat er een over eenkomst over een wapenstil stand is. „Er is een consensus on der de Palestijnen: geen terreur- aanvallen meer tegen Israël bin nen de Groene Lijn (de grens die Israël en de bezette gebieden sinds 1967 scheidt, red.)", aldus Rajoub. Hij voegde eraan toe dat de militante organisaties ook hebben toegestemd in een tijdelijk staakt-het-vuren. Deze 'afkoelingsperiode' moet de Palestijnse Autoriteit de kans geven om tot een akkoord te komen met Israël. De overeen komst sluit echter niet uit dat zich in Israël 'geïsoleerde inci denten' zullen blijven voordoen, zo gaf de generaal toe. De Israëlische vice-premier Pe res zei gisteren niets te weten van een Palestijns bestand. ANP/AFP/RTR (Advertentie) r i Kijk op www.pzc ni/aborineren. bei gratis 1 0800 0231231 of stuur deze bon naar. i P2C, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713.4460 WB Gods O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer maanden geen proefabonnement getal w Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso l€ 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222.50). het alfabet van Zeeland iHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1