rgentielijst huurders aangepakt Opgeknapt Westhove heropend Vlissingen is gewoon geen Tilburg PZC PZC Hulst wil minder huizen vrijhouden voor vluchtelingen PZC ■11 Walcherse woningcorporaties scherpen regels aan agenda (amermuziek Gewonden bij frontale botsing Kledingcontainer uitgebrand Computers voor peuterspeelzalen Diefstal uit schuur Geen nieuw dorpshuis in Waarde AAZET VARISO donderdag 10 maart 2005 mr Wendy van den Hurk JSSINGEN - Voortaan is het Set meer zo gemakkelijk om via en urgentieverklaring een wo- (hg te bemachtigen. De vier falcherse corporaties scherpen ier 1 april de procedure aan. fr staan te veel mensen op de ur- 'entielijst, concluderen Woning- [eremging Amemuiden, Wo- óngstichting Walcheren, Woon- ioed Middelburg en L'Escaut Vlissingen. In 2004 rerden in totaal 332 woningen aan mensen met een irgentieverklaring. van de toegewezen heeft een urgentiesta- jus. Dit betekent dat reguliere worden weg op een markt, die toch zo krap is", zegt Jan van Beek- mizen, directeur van L'Escaut. verandert per 1 april de van urgentieverkla- prtaan worden woningzoeken den van de urgentielijst verwij- lerd, zodra zij een woning afwij- U. Veel andere Nederlandse ge beente hanteren deze procedu- 'TREEKACTIVITEITEN bezorgklachten: «00-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; ïaterdags tot 12.00 uur Redactie walcheren Buitenruststraat 18 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 'Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES M (0113)315500 (0113)315669 :-mai|; redactie@pzc.nl 'ternet «•pzc.nl [Nail: web@pzc.nl een woning in Veere te aanvaar den. Maar iemand die vanwege een familielid liever in Middel burg gaat wonen, is geen urgent geval. Een kind dat het niet kan vinden met zijn ouders ook niet. Burenruzie is evenmin reden voor urgentie. Vroeger werd daar soepeler mee omgegaan." Het beleid wordt op meerdere gebieden 'koeler'. Zo komt het wekelijkse, soms tweewekelijk se, spreekuur te vervallen. Een manier laten we emoties achter- verzoek tot urgentie moet schrif- wege. Wij kiezen voor een zake- telijk worden ingediend bij de lijk niveau. Anders kunnen we urgentiecommissie. „Op deze de vraag niet aan." [Vroeger mochten mensen ge- jvoon mee reflecteren op wonin gen. Maar vaak stelden ze zich ielectief op. Ze willen snel een ining, maar die moet ook per zijn. Dan is het niet drin- id genoeg, vinden wij Regionale Urgentieommissie falcheren verleent wel voor- voor huisvesting aan men- die dakloos zijn, dat dreigen ;en of die zich in een levens- ligende situatie bevinden, nieuwe richtlijnen moeten commissie beter in staat stel- te beoordelen wie de urgen- verklaring echt nodig heeft. ericht aanbod de toekomst krijgen woning- ikenden één gericht aanbod een van de corporaties. Zij aden echter wel een lijst met bale voorkeuren bij de hand. jvoorbeeld de maximale tr, de woninggrootte en de ;eving. Dus als je uit Vlissin- komt, ben je niet verplicht jpskerke - Vereniginsgebouw deKerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be ien voor 55+; idelburg - Molen De Hoop. 18.30 1,15 uur: gratis muzieklessen voor leren, Hoeksteen, 19.15-22.00 uur: Repeti- ivond Grootkoor Zeeland; st-souburg - Palazzolihuis Oran- ein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve viteiten; ssingen - De Golfbaan, 20.00 uur: isavond met live muziek van Sway; 'etruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. :uw- EN SINT JOOSLAND •Een internationaal pianiste, in cellist uit het Koninklijk Concertgebouworkest en een arinetsolist geven zaterdag 12 naart een concert in Theater De er in Nieuw- en Sint oosland. Het trio is te zien van- lf 20.15 uur. De entree kost 12 Studenten van de HZ wonen lang niet allemaal in Vlissingen. „Dan reis ik nog liever elke dag vanuit Bergen op Zoom." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Op kamers in Vlissin gen? Liever niet. Vlissingen studenten stad? No way! Dan moet er nog veel ver anderen aan de Scheldestad, vinden stu denten van de Hogeschool Zeeland. An derhalf uur hobbelen in de bus naar Ber gen op Zoom nemen ze graag voor lief. Een rondje door de kantine van de HZ onderschrijft de conclusie van het on derzoek dat de gemeente Vlissingen naar studentenhuisvesting uitvoerde. Op de vragenlijst reageerden 340 van de 3000 HZ-studenten. Van hen woont am per dertig procent op kamers. Ter verge lijking: studentenstad Tilburg kent het dubbele percentage kamerbewoners. Zestig procent van de Vlissingse studen ten woont niet op kamers en zegt dat evenmin van plan te zijn. Hoe dat komt? Daar hebben de studen ten zo hun redenen voor. „Het uitgaans leven", noemt Jessika van Loon meteen. Haar klasgenoten weten zo te zien pre cies waar ze het over heeft. „Dat is dus echt niks", vervolgt de twee dejaars Pabo-studente. „Op donderdag avond zijn de cafés uitgestorven, terwijl dat de studentenavond hoort te zijn. Meestal maken we ons reguliere rondje langs Fraggles, De Dop en Popeve... Maar altijd zijn we weer op tijd thuis." „Het zou mooi zijn als er eens wat meer werd georganiseerd", suggereert Sanne Osté. ,.In Tilburg en Breda hangt het studentenbestaan van feesten aan el kaar, maar hier worden niet eens ergens studentenhappen aangeboden in restau rants. Waarom doet Vlissingen über haupt niet meer met de boulevard? Er is van de zomer welgeteld één studenten strandfeest geweest. Gebruik die zee!" De meiden wonen op kamers en met hen nog twee van de dertig klasgenoten. Meer niet. „Terwijl er toch ook veel stu denten van de overkant komen. Zelfs uit Bergen op Zoom, Breda. Dat zij elke dag anderhalf uur moeten reizen, daar kijkt niemand vreemd van op", bedenkt Benjamin Bultje zich. Met een vriend huurt hij een benedenwoning aan de Paul Krugerstraat. „Ideaal: goedkoop en lekker veel ruimte. Ik zou niet willen ruilen met een studentenkamer. Hoewel ze er in Vlissingen goed uitzien." Hij ziet ze genoeg, als bestuurslid van studentenvereniging Aqua at Vinus. Ook op zijn dispuut komen de thuiswo nende Brabanders. „Eigenlijk alleen aan het begin van het schooljaar, als ze medestudenten willen ontmoeten op het introductiekamp. Daarna zie je ze am per terug. Tja, Vlissingen is nog geen Tilburg", verzucht de docent in spe. Badkamer Ook aan het tafeltje bedrijfseconomie zijn ze sceptisch over het studentenstad gehalte van Vlissingen. Jolanda Smit hoeft niet zo nodig op kamers: je badka mer delen met onbekenden, dat ziet zij niet zitten. Ook Paul Dieleman en zijn kameraden wonen prima in Zeeuws-Vlaanderen Gerieke de Graaf schudt haar hoofd. „Vlissingen is toch hartstikke leuk? Het is klein, maar dat is juist gezellig." Omdat Vlissingen ver reizen is vanuit foto Lex de Meester haar geboorteplaats Bunschoten, huurt ze een kamer aan de Koudekerkseweg. Ze leeft in een 'pure studentenambian- ce'. „We eten samen, we feesten samen, en we bidden samen. Elke maand ko men we met vrienden van het pastoraat samen in een soort bijbelclub." Een studentenbestaan als dat van Gerie ke leidt Jolanda niet. „Dat budget heb ik niet, maar ik zou het er niet voor over hebben. Vlissingen is geen studen tenstad. Dat ligt niet aan de stad, maar meer aan de mensen. Nergens hangt een studentensfeer. Zelfs de Zeeuws-Wa mingen blijven waar ze wonen." Iedereen kijkt opzij, naar Paul Diele man die verschrikt zijn armen de lucht in gooit. „Het is maar een half uurtje, hoor, naar Terneuzen. Ik ken geen enke le Zeeuws-Vlaming, die in Vlissingen op kot woont. En als het hier nou gezel lig zou zijn... zegt hij met een knipoog naar de Vlissingse sectie. Of het ligt aan het conservatieve karak ter van de Zeeuwen, zoals zijn Brabant se klasgenoten beweren? „Misschien ben ik niet zo zelfstandig. Een boter ham smeren lukt nog net, maar ik zou er niet aan moeten denken mijn eigen maaltijd te moeten bereiden." door Selma Osman DOMBURG - Staatssecretaris M. van der Laan (cultuur) vindt het belangrijk om te investeren in de geschiedenis. Schatkamers vol persoonlijke verhalen, zoals kasteel Westhove in Domburg, moeten gekoesterd worden. Ze verwijzen op een aansprekende manier naar het nationale verle den, zei Van der Laan gisteren bij de heropening van het kas teel. Buiten bij de poort kreeg zij van een ridder te paard een sleutel overhandigd en onthulde zij een bord met daarop een beknopte geschiedenis van het kasteel. Het monument is met een zoge naamde kanjersubsidie van het Rijk gerestaureerd. Dak en kozij nen zijn vernieuwd, de muren gerestaureerd. Het water is zelfs uit de gracht gepompt om de mu ren onder de waterlijn opnieuw te kunnen voegen. Eigenaar van het kasteel is de Stichting Buitenplaats Westho ve. Burgemeester A. de Bruijn, voorzitter van de stichting, is trots op het eindresultaat. „De historie van dit kasteel is er een van verwoesting, wederopbouw en verbouwingen, maar het ademt nog altijd een onmisken bare sfeer uit", zei ze in haar toe spraak. Zij benadrukte dat het project zonder de kanjersubsi- Staatssecretaris Van der Laan ontvangt de sleutel van kasteel Westhove van een ridder te paard. foto Ruben Oreel die van 926.000 euro nooit had kunnen worden uitgevoerd. De stichting heeft zelf geen geld. „De restauratie heeft 1,4 mil joen euro gekost, maar dan heb je ook wat", aldus De Bruijn. Kasteel Westhove was in het ver leden een jeugdherberg. Tegen woordig is het een hostel van de keten Stayokay. Die heeft de stichting de garantie gegeven 25 jaar huurder van het pand te blijven. Daardoor is het gat in de financiering van de restaura tie gedekt. Stayokay heeft zelf negen ton gestoken in een ingrij pende verbouwing van het inte rieur. Dat was hard nodig. „Bin nen zag het er echt niet uit. Een blind paard kon er nog geen schade aanrichten", zegt de bur gemeester desgevraagd. „Als je nu binnenkomt is het een echt kasteel", vindt hostel manager L. Buys. Stayokay heeft 23 kamers gemaakt waar in gezinnen en groepen kunnen overnachten. 'Geen overbodige luxe, maar precies wat je nodig hebt' is de filosofie van de hostelketen. De gasten trekken er na het ontbijt toch op uit. Daarom hecht Stayokay meer aan unieke ge bouwen op aantrekkelijke loca ties. Het opknappen van kastelen als Westhove is volgens staatssecre taris Van der Laan alleen zinvol als er, net als in Domburg, een nieuwe functie is. „Daarmee ont wikkelt dit kanjermonument zich verder in de tijd." Vorig jaar heeft het Rijk 20 mil joen uitgetrokken voor monu mentenzorg. Als het aan Van der Laan ligt, wordt dat meer. Volgens haar klinkt de laatste maanden steeds luider de roep om meer nationaal historisch be sef. „Wijzelf en onze kinderen willen weer weten wie de ge broeders De Wit waren en wan neer Bonifatius werd vermoord. Met de nieuwe culturen die ons verrijken, groeit de behoefte om te kijken naar de authentieke kanten van onze geschiedenis." OUDE-TONGE - Bij een frontale botsing op de N59 tus sen de Grevelingendam en Oude-Tonge zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. Door de ravage die daardoor rond kwart voor tien ontstond, was de weg van en naar Zierikzee enkele uren afgesloten voor alle verkeer. Het on geluk werd veroorzaakt door een inhaalmanoeuvre. Getuigen hadden gezien dat een witte bestelbus constant aan het inhalen was. De auto raakte op een gegeven mo ment in een slip en botste frontaal op een tegenligger. On der de drie inzittenden van de bestelbus was een acht maanden zwangere vrouw. Ze is zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis, nadat ze ter plekke was behandeld door het met de helikopter ingevlogen traumateam. Van de twee inzittenden in de andere auto werd eveneens de vrouwelijke passagiere met verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. De brandweer moest er aan te pas komen om de slachtof fers uit de autowrakken te bevrijden. ZIERIKZEE - Een kledingcontainer in Zierikzee is dins dagavond in brand gestoken. De container staat op het parkeerterrein Gasthuisboomgaard en is volledig uitge brand. De schade bedraagt ongeveer duizend euro. TERNEUZEN - Peuterspeelzalen in Terneuzen, Sas van Gent, Sluiskil en Biervliet kregen gisteren samen acht computers van de gemeente Terneuzen. De computers vol deden niet langer aan de gemeentelijke eisen, maar kun nen nog goede diensten doen voor administratief werk voor de Stichting Samenwerking Peuterspeelzalen en het spelen van spelletjes. Ook de meeste peuters kunnen tenslotte al aardig uit de voeten met een toetsenbord en een beeldscherm. Stich tingscoördinator J. Roelofs was ingenomen met de ge meentelijke geste liet hij wethouder C. Lief ting gisteren tijdens de officiële overhandiging weten. MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een schuur, behorend bij een woning in de Breedmede in Middelburg. Er werden een krat bier, ge reedschap van onbekende waarde en statiegeldflessen meegenomen. WAARDE - De bewoners van Waarde hoeven niet te reke nen op een nieuw dorpshuis, zo heeft het college nog eens duidelijk gemaakt. De gemeente Reimerswaal trok on langs 250.000 euro uit voor de renovatie van het huidige dorpshuis, maar dat vinden veel inwoners niet voldoende. Dat blijkt ook uit het forum op de internetsite van de ge meente, waar veel dorpsbewoners klagen over het feit dat Waarde zoals altijd achter wordt gesteld. De meeste men sen willen een nieuw dorpshuis. Dat is volgens B en W in het geheel niet aan de orde. Een nieuw onderkomen kost al gauw een miljoen euro en dat geld heeft de gemeente simpelweg niet. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst voelt zich klemgezet door de regels die voorschrijven dat elke gemeente in Nederland jaar lijks een bepaald aantal vluchte lingen met een verblijfsstatus onderdak moet bieden. Hulst heeft nu genoeg huizen voor vluchtelingen met een ver blijfsvergunning in de aanbie ding, maar de statushouders wo nen liever in de Randstad of de omgeving daarvan. Ze mogen de aangeboden huisvesting weige ren, maar blijven dan toch op de Hulster opvanglijst staan. Op de ze manier kan Hulst niet aan de opgelegde verplichting voldoen. Hulst kampt met een achter stand van ongeveer 46 status houders. De CDA-fractie stelde tijdens de vergadering van de raadscom missie ruimte voor om het be leid van burgemeester en wet houders te ondersteunen. Volgens wethouder E. de Deck- ere zijn er provincies die ge meenten toestaan het aantal wei geraars in mindering te brengen op het aantal gereserveerde wo ningen. „Dat hebben wij ook aan de provincie Zeeland ge vraagd." Vreemd „Het is een hele vreemde gang van zaken", vond A. Totté (CDA). „Er zijn voldoende wo ningen, er zijn statushouders, maar als die niet willen wat kan de gemeente dan nog doen?" W. Broekhoven (Groot Hontenis- se) vond de problematiek des te schrijnender omdat enkele hon derden inwoners van de gemeen te graag een huis willen laten bouwen maar dat niet mogen. „Van hogerhand leggen ze alles op en werken ze alles tegen." PvdA'er R. van Domburg vond dat de gemeente bij hogere over heidsinstanties moet aantonen aan hoeveel woningen wel be hoefte is voor vluchtelingen met een status, „Het is een heel simpel verhaal. De statushouders willen hier niet naartoe komen, dus hoeven wij niet zoveel woningen voor hen vrij te houden." G. Naessens (Groot Hulst-Ge meenschappelijke Belangen) kon zich wel vinden in die rede nering. „Als ze niet willen, houdt alles op. We moeten een redelijk aantal woningen gere serveerd houden, maar dat moe ten er geen 46 zijn." Advertentie KOZIJNEN ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal Een aklle In samenwerking met SRSk&SSSsas! www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33033^ (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord 'FILM* vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11