Borstkanker treft het zelfbeeld PZC Respect stond voorop bij missie tussen het Iraakse volk PZC Imagocampagne Wie is Jan Modaal en wat verdient hij? V P Te weinig geld voor nieuwe dure medicijnen en goede begeleiding patiënten Feiten over borstkanker 9 maart 1955 woensdag 9 maart 2005 door Helma van den Berg Het begon in de poli: een vrouw met borstkanker. „Ik zag hoeveel impact deze vorm van kanker op een vrouw en haar partner heeft. Dat trof me zo, dat ik sindsdien steeds met deze ziekte bezig ben. Zo veel vrouwen hebben borstkan ker. Steeds meer vrouwen krij gen het. Ik moet en zal iets vin den om een bijdrage te leveren aan een betere aanpak van dit immense probleem." Êlsken van der Wall (44) be hoort sinds kort tot de kleine groep van universiteitshooglera ren. Dat zijn hoogleraren van in ternationaal erkende topkwali teit met een discipline overstij gende visie en uitstraling. Ge woonlijk zijn deze top weten schappers vrijgesteld voor het doen van onderzoek. Maar Van der Wall kiest er voor patiënten te blijven behandelen en studen ten op te leiden. Naast haar nieu we taak om onder meer de uni versiteit, en met name de biome dische wetenschap, dichter bij het publiek te brengen. Dat ligt haar. Uitleggen Van der Wall: „Je moet mensen in gewone woorden ziektes uit leggen, wat onderzoek is en ver tellen welke behandelingen er mogelijk zijn. Welke nieuwe ont wikkelingen er verwacht wor den." In haar familie zijn meel mensen hoogleraar. Maar vol gens Van der Wall is dat niet het geheim van een opmerkelijke carrière op jonge leeftijd. „Wat onze familie wel kenmerkt is, dat we allemaal zeer bevlo gen in ons vak zijn. Voor elk van ons is ons werk bijna een obses sie. Dat is wat ons drijft." Daarnaast houdt de nieuwe uni- De nieuwe Utrechtse hoogleraar in de biomedische wetenschappen, Elsken van der Wall, vindt dat in Nederland te weinig nieuwe, dure medicamenten een weg vinden naar patiënten met (borst)kanker. foto GPD versiteitshoogleraar van puzze len. „Daarom heb ik bewust ge kozen voor interne geneeskunde en daarbinnen voor de superspe cialisatie tot kankerspecialist. Ik heb behoefte patiënten te be geleiden. Hen in een heel nare, moeilijke tijd houvast te geven. Om met wetenschappelijk onder zoek tot betere behandelingen te komen. Dat is voor mij cru ciaal." Borstkanker hakt er bij de mees te vrouwen flink in. Van der Wall: „Iedereen die te horen krijgt dat hij of zij kanker heeft, krijgt ook psychisch een enorme klap. Maar borstkanker heeft meer dan andere vormen van kanker een grote impact op het zelfbeeld en op het vrouw zijn. Het is niet alleen dat je ziek bent, maar veel vrouwen voelen zich ook niet volledig vrouw meer. Dat heeft ook zijn weerslag op haar partner en hun relatie. En daarbij geeft de ziekte ook veel angst en span ning. Want kanker wordt vaak nog ten onrechte direct geassoci eerd met doodgaan." Van der Wall leert haar studen ten de patiënten daarin te bege leiden: „Een goed contact is heel belangrijk. Een dokter moet de ziekte in eenvoudige taal en herhaalde malen uitleg gen. Vertellen welke behandelin gen er mogelijk zijn, wat die be tekenen voor de patiënt. Dat neemt een groot deel van de angst en onzekerheid weg." Trucjes Adviezen voor het uiterlijk kun nen ook houvast geven. Van der Wall: „Een chemokuur kan soms heel wat aanrichten. Kaal heid, verdwenen wimpers, een droge huid. Een visagist en schoonheidsspecialist hebben daar trucjes voor. Niet alleen voor jonge vrouwen. Voor oude re patiënten is zo'n begeleiding, en je zelf eens verwennen met een nieuw bloesje, misschien nog wel belangrijker." Momenteel doet ze onderzoek naar het verschil in 'gedrag' van borstkanker. De oratie waarmee zij op 8 juni haar beide hoogleraarschappen in Utrecht aanvaardt, zal hier over gaan. Met een fel pleidooi voor meer geld voor gezond heidszorg en wetenschap. Dure zorg Van der Wall: „Dat is mijn grote zorg. We weten dankzij onder zoeken welke nieuwe medicij nen mensen kunnen helpen. Maar er is te weinig geld voor deze nieuw ontwikkelde en daar mee vaak dure middelen. Elders in Europa wordt voor gezond heidszorg 10 procent van het bruto binnenlands product uit getrokken. Voor wetenschappe lijk onderzoek 3 procent. Dat is in Nederland respectievelijk 8 en 1,89 procent. Willen we met z'n allen goed en gezond oud worden, dan moeten we bereid zijn daarin te investeren.GPD Borstkanker is voor vrou wen van 40 tot 55 jaar de belangrijkste doodsoorzaak. Eén op de negen wouwen in Ne derland krijgt borstkanker. Vo- rig jaar werd bij 11.700 vrou wen borstkanker ontdekt, in 1997 waren dat er 9993. Van hen had 7 tot 9 procent eerder borstkanker. Het aantal patiënten stijgt, naar verwachting, tot 17.000 in 2015. Ruim 3500 vrouwen stier ven vorig jaar aan gevolgen van borstkanker. De overle vingskansen stijgen: 95 procent van vrouwen met kleine tumo ren is vijf jaar na behandeling in leven, in 1990 was dat 80 pro cent. Risico's op borstkanker: erfe lijkheid, hormoonpreparaten, geen of laat kinderen krijgen Energiebedrijf Delta is deze week met een campagne in de krant en op dio die het danig vertroebelde imago m« oppoetsen. In een eerste advertentie legt directeur David Luteijn uit dat er veel mis is g gaan bij 'een aantal klanten'. Dat klinkt watt gertjes als we bedenken dat het op zijn minste dertigduizend afnemers van Delta gaat, maar ve der wordt uiteengezet dat er hard wordt gewei om de problemen met de facturering te verhelpt; In de radiospotjes wordt vooral op geruststellen! toon aangegeven dat Delta heus nog wel die 1> trouwbare energieleverancier van weleer is. De campagne kost twee ton. Dat is een aantal po' tici in het verkeerde keelgat geschoten. De vo: naamste klacht luidt dat de campagne te ls komt en dat het geld beter besteed had kunc worden aan het oplossen van de problemen. l! Statenfractie van GroenLinks rept zelfs van g belediging van de provinciale en gemeentelij aandeelhouders. Die verwijten zijn wat al te gemakkelijk. Ten es ste heeft Delta de afgelopen maanden al veel gé uitgetrokken om de computersystemen aan te ps i sen, het callcentre uit te breiden en tijdelijke mei I werkers aan te trekken die de meest complei klachten oppakken. En ten tweede: laat of niet, Delta heeft wel dep - lijk iets uit te leggen. De opvolger van de troti PZEM heeft onvoldoende ingespeeld op het vrijk men van de energiemarkt. Het kan niet andersd; dat de administratieve gevolgen schromelijk t onderschat. Toen vervolgens een stroom van klad! ten op gang kwam, heeft men de zaak gebagatei, seerd en te lang gewacht met de drastische ingr: s pen die nu wel, een jaar na dato, zijn genomen.^ enige manier om na zoveel rampspoed wat vanlii geschonden vertrouwen te herwinnen, is uitgd breid door het stof te gaan, excuses aan te bie# en de problemen zo snel mogelijk te verhelpen® dat is precies wat Delta op dit moment doet. K Er valt alleen nog wel een kanttekening te plas! sen bij de wat afstandelijke wijze waarop Delji zich momenteel tot de klanten richt. Deze campajb ne komt bij alle afnemers terecht, ook bij hei# geen problemen met de afrekeningen hebben had. Gezien de soms buitenproportionele fout® reeks zou Delta zich moeten inspannen de mensL die herhaaldelijk telefonisch en schriftelijk m ben geklaagd, ook op een persoonlijkere manieili een telefoontje, een brief - voor zich terug te \\i h nen. B door Peet Vogels Politici hebben geen flauw benul of de burger rijker of armer wordt van de maat regelen die ze bedenken. Hun koopkrachtplaatjes 'kijken' vooral naar veranderingen in het inkomen. Het gaat echter om de draagkracht van huis houdens, betoogt voormalig staatssecretaris van Financi ën Steven van Eijck in zijn proefschrift. En dat is met zijn koopkrachtplaatjes wel te meten. Discussies over koopkracht leidden in de politiek tot de heftigste emoties. Dagenlang kunnen Kamerleden met de regering bekvechten over een half procentje meer koop kracht voor de minima, of een kwart procent minder voor modaal. „Nietszeggende discussies", aldus Steven van Eijck. „Het wordt tijd om Jan Modaal te begraven." Van Eijck maakte het zelf van dichtbij mee toen hij na mens de LPF in het eerste ka binet Balkenende zat. Maar daarvoor al, als fiscaal eco noom verbonden aan de Eras mus Universiteit Rotterdam, verbaasde het Van Eijck dat de politiek zo slecht op de hoogte is van de gevolgen die beleid heeft op de portemon nee van de burger. Draagkrachteffect „We zijn het er in Nederland over eens dat de lasten voor burgers verdeeld moeten wor den naar draagkracht. Dan zou je verwachten dat de maatregelen die de politiek neemt ook op draagkrachtef fecten worden bekeken. Maar dat gebeurt niet." In de plaats daarvan kijkt men vooral naar de gevolgen voor het inkomen. „Dan krijg je dus koopkrachtplaatjes van 'modaal gaat er één pro cent op vooruit'. Wie is die Jan Modaal? Hij staat in ieder geval niet in het telefoon boek. Is dat een student die er bij klust, of een werkende moeder met kinderen? Zo'n koopkrachtplaatje zegt dus niets over de draagkracht van de huishoudens." En daar moet het wel om gaan volgens Van Eijck. De af gelopen jaren onderzocht hij hoe de effecten van het beleid te meten zijn. „In de eerste plaats gaat het om de so ciaal-economische klasse. Ben je uitkeringsgerechtigde of bijvoorbeeld zelfstandig on dernemer. Ook de vraag wat je belangrijkste inkomens bron is, bijvoorbeeld winst uit onderneming, of een loon. Daarnaast is de gezinssamen stelling van belang en de leef tijd van de hoofdkostwinner. Het bruto-inkomen komt pas op de zesde plaats." Vermogen Van Eijck kijkt ook naar het vermogen en het woningbe- zit. „Vermogen is gestold in komen en dat moet je ook be trekken bij de waag naar de effecten van beleid." De criteria leidden tot zeven groepen waarin huishoudens zijn in te delen. Het gaat dan om de groepen (uitgetreden) werknemers, jonge en volwas sen gezinnen, alleenstaande huurders, kinderloze tweever dieners, gepensioneerden en welgestelden. „Dat zijn homogene groepen, waardoor de effecten van be leid op de draagkracht goed te meten zijn. Neem bijvoor beeld de discussie over de vlaktaks, één belastingtarief voor iedereen. Als je dat fi nanciert door de hypothee krenteaftrek af te schaffen kun je in mijn model precies berekenen wie er op vooruit en wie er op achteruit gaat. Alleen naar inkomen kijken is te smal. Een WAO'er in een huurhuis of in een koophuis met een flinke hypotheek, dat scheelt nogal." Al die verschillende elemen ten kan Van Eijck wel goed doorrekenen. „Binnen de groepen kan nog verder ver fijnd worden. Dat is een groot voordeel ten opzichte van de koopkrachtberekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB), de rekenmeesters van de overheid." Het CPB heft inmiddels al be langstelling getoond voor de methode van Van Eijck. „Maar ze mogen er nog niet mee werken, want ik moet er vandaag eerst nog op promo veren." GPD door Lianne Sleutjes Op Camp Smitty in Zuid- Irak valt het cultuurver schil tussen de Britse en Neder landse militairen direct op. De Nederlanders lopen binnen de omheining van de basis ontspan nen rond in hun blouses of T-shirts, de Britten dragen hun kogelvrije vesten ook hier. De uitrusting lijkt symbool voor de wijze van optreden van de beide krijgsmachten. De Neder landers hebben steeds gepa trouilleerd met open jeep en het geweer naar beneden gericht. De Britten, die maandag na twintig maanden het commando overnamen van de Nederlanders in de zuidelijke provincie Al Muthanna, treden met groter mi litair vertoon op. In de haven stad Basra, waar him hoofd kwartier zit, hebben ze veel meer te maken met verzet dan de Nederlanders. Maar voor Al Muthanna hebben ze toch al een aantal open jeeps aangeschaft ten behoeve van patrouilles, zegt de Nederlandse majoor Ganzevles, commandant van Camp Smitty. Wie weet gaan ze de Nederlandse manier van rust handhaven, wuiven, lachen en veel gesprekken voeren, overne men. Op deze basis zitten nu al vijf honderd Britten, naast de vijf honderd Nederlanders die er nog zitten. De Britten rijden al de patrouilles in het woestijnge bied, de Nederlanders pakken hun boeltje in. Grote kranen zwiepen containers over de ba sis, klaar voor vervoer naar Koe weit waar ze vervolgens worden ingescheept. Bij de Nederlandse militairen hebben tijdens de ge hele missie respect voor de cul tuur en de tradities van Irak voorop gestaan, memoreert chef defensiestaf Dick Berlijn die is overgevlogen uit Nederland voor de commando-overdracht. Tussen „We wilden heel nadrukkelijk tussen de bevolking staan en niet er tegenover." Dat bleef vol gens de hoogste Nederlandse mi litair het geval, ook zo toen de krijgsmacht twee militairen ver loor: Dave Steensma en Jeroen Severs. Zulke verliezen zijn ker ven in de ziel, al weet je dat de krijgsmacht af en toe offers Camp Smitty in Irak: de Nederlandse taak zit erop. Het bevel wordt overgedragen aan de Britten. foto Gerben van Es/GPD moet brengen, aldus Berlijn. Hij weet heel goed waar hij over praat: Steensma was zijn vroege re buurjongen. Nederland streek om vijf over half drie Iraakse tijd de vlag op een winderig Camp Smitty, on der de tonen van een valse Last Post. Na 20 maanden missie met zevenduizend militairen was het mooi geweest, vond het kabi net-Balkenende. De verkiezingen in januari zijn goed verlopen en er zijn ruim 3300 politieagenten getraind. De Iraakse autoriteiten konden het zelf wel aan, vond het kabi net en besloot tot terugtrekking. Daar dachten de Britten een tik je anders over, zoals ze ook de Nederlandse regering onomwon den hebben laten weten. Zij voeren het bevel over het ge hele zuiden, dus ook over de enorme provincie Al Muthanna. Volgens hun analyse kan de pro vincie nog niet op eigen benen staan. Dus zijn de Britten met een detachement neergestreken op Camp Smitty en wappert hun vlag nu op de basis. Over tien weken krijgen ze bijstand van ongeveer 450 Australiërs. De Iraakse autoriteiten hebben de boodschap in elk geval al doorgegeven aan de Britten, zegt brigadegeneraal Kareem, commandant van de Iraakse po litie in Al Muthanna, die als lo kale VIP bij de overdracht is. „Behandel ons met respect zoals de Nederlanders hebben gedaan en je krijgt respect terug. We ho pen dat de Britten de Nederlan ders volgen in hun gedrag. An ders krijgen ze echt proble men." Welke, dat wil hij niet zeggen. Veiligheid De Irakezen kunnen zelf al heel veel situaties aan, zegt Kareem. „Maar nog niet 100 procent. Daar hebben we nog veel man schappen en materieel voor no dig. Dat hopen we samen met de Britten te bereiken." Maar wel een beetje snel. Ka reem hoopt dat de Britten niet langer dan een jaar blijven en dat dan de verantwoordelijk heid voor de veiligheid van de provincie wordt overdragen aan de Irakezen. De Nederlanders hebben Camp Smitty gewoon verkocht aan de Britten voor zo'n anderhalf mil joen euro. Daar krijgen ze de slaapcabines voor, douches en toiletten. Het Nederlandse leger brengt nu de spullen naar Koeweit waar alles wordt ingescheept. Zo moeten alleen al 663 voertuigen terug. De auto's gaan in konvooien over de weg naar de haven van het oliestaatje Koeweit waar ze worden ingescheept. Lokkertje Een lokkertje voor plunderaars. Dus krijgen ze beveiliging, op de weg en vanuit de lucht door Nederlandse Apache helikop ters. Niet voor niets waar schuwt commandant Frits van Dooren zijn troepen dat ieder een bij de les moet blijven. „Pas als jullie zijn teruggekeerd in Eindhoven is de missie afgelo pen." De laatste Nederlandse mi litairen vertrekken begin april uit Irak. Na de tussenstop in Koeweit wordt de laatste mili tair half mei in Nederland ver wacht. GPD NIEUW AMSTERDAM - De onderhandelingen tussen de Nederlandse regeling en de Holland Amerika Lijn over de bouw van een tweede 'Nieuw Amsterdam' bevinden zich in een cruciaal stadium. Met de bouw van een nieuw schip zou 100 miljoen gulden gemoeid zijn. DIJK - De dijkraad van de ca- lamiteuze Borsselepolder wil de zeedijk verhogen en verzwa ren. Nog deze zomer zou een derde deel van de dijk, onge veer 1700 meter, op 8,5 meter boven NAP gebracht moeten worden. De raad heeft dat in middels voorgesteld aan provincie. AANVARING - Bij een ring in de havenmond vanfo meldinge is een schip vergat Het motorschip Confides botste op de rijnaak Edi weiss II. Confidence verdwe: binnen enkele minuten oé de waterspiegel. De vier opia renden werden op tijd gered. OVERSTROMING - De Nede landse regering schenkt 100) Australische ponden (80.0S gulden) aan de slachtofe van een overstroming Nieuw-Zuid-Wales. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhs einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgaf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg:''!! de Regelen voor het Advertentieweten. j| Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren p»ii zondag: van 16.00 tot 18.00 uur J,u' Tel. (0113)315555 Bet Fax. (0113)315549 j)en Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 L PRI! Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend^ Tel: (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren opgc Kosi Dat der hoof van I Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvu»"' (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten®^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge® de derden. Als u op doze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot 'Si.* WGGGNGR inde ovo Wat klag. Voor; maal het b ubli Jet floer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4