Pauze speelt volkstoneel 25 Spiritualiteit en avontuur leizen samen Haydn schreef muziek op laatste woorden van Jezus woensdag 9 maart 2005 jet RO Theater brengt de ^vertelvoorstelling Gilga- 0j, hij die alles gezien heeft, marin spiritualiteit en avon- mirhand in hand gaan. [et is wonderlijk de woorden te jren van duizenden jaren her. 8woorden gevat in spijker- jj^t. gestempeld op kleitablet- en. De woorden die eeuwen- jus zwegen. totdat een archeo- ig ze opdiepte uit hun schuil- aats in zuidelijk Mesopota- aië. het huidige Irak. Ze vertel- het alleroudste epos uit de Éreldliteratuur, het verhaal inde jonge koning Gilgamesj ie van de goden een vriend gedragen toon vertelt Joop jesmaat hoe Enkidoe met de 1dedieren leeft. Hij 'eet gras iet de gazellen', tot de dochter inde godin van de liefde hem jrleidt. Daarna is Enkidoe niet r, maar wijzer en uimervan begrip, anvankelijk is het ritme dat naat aan de regels geeft Zachtjes vertelt hij hoe poe naar Gilgamesj reist en twee jonge mannen vrienden forden. Tempo en volume ne- lentoebij de passages over de van het duo. Sa- iiai verslaan ze monsters, tar- ngoden. Tot Enkidoe sterft en iilgaraesj gek van verdriet over «steppe zwerft. gisseur Peter Sonneveld en leur Joop Keesmaat waren al ngetijd op zoek naar een ge hikte tekst voor een nieuwe rtelvoorstelling. Behalve van istorische waarde is het Gilga- esj-epos ook kunstzinnig van iaig. „De taal heeft een grote loêtische kracht", zegt Joop jssmaat. „Door de vele herha- agen, met daarin steeds een leinewijziging, verschuift het ispectief. Zo horen we vier aal Gilgamesj' rouwbeklag, raar elke keer werpt dat een nieuw licht op zijn verdriet. Bo vendien geven die herhalingen iets meditatiefs. Iets antra-achtigs." jennend is de combinatie van avontuur en spiritualiteit, vindt •eterSonneveld. Gebeurtenis- saiuit het leven van Gilgamesj dienen dikwijls als springplank voorzaken van geestelijke waar de. Zo brengt de dood van Enki- doefcem tot het schokkende be sefdat ook zijn eigen leven ein dig is Als reactie weigert Gilga- ESjzijn vriend te begraven, lanverschijnt de wijze Oetna- isjiimten tonele die Gilgamesj rechtwijst. „Zo leert Gilga- (sjdat verzet tegen de dood an zin heeft", vertelt Peter jnneveld. „Dat er voor hem pts anders opzit dan zich te iiaren in de natuurwetten van lieven. Dat zie ik als een gro- •verwinning voor Gilgamesj. wordt daarmee een rijker «vallend zijn verder de passa- Bsdiewe kennen uit de Bijbel, én werk dat pas veel later is ge- Steven. De zondvloed is duide- herkenbaar, evenals het ver lover Samson en Delilah, eer Joop Keesmaat zijn oloog begint, klinkt muziek gitarist Willem Brink en ■erker Wim Konink, die zij iviserend hebben ge- „Zo'n muzikaal verhaal ;j kan niet zonder zegt Joop Keesmaat, muziek tilt mij op terwijl ik nhet spelen ben." Annemiek Veelenturf ter met Gilgamesj, hij die al pien heeft,met Joop Keesmaat Peter Sonneveld (regie) en Wil- Bnnk en Wim Konink (muziek) (woensdag) in Theater De few Goes (aanvang 20.00 uur), 7 jP«inRoosendaal, 14 april in Brug- Toneelvereniging Pauze met vlnr Inez van Schie, Coby van Hemert en Leon Grim. foto Ruben Oreel et verhaal mag dan misschien wat geda teerd zijn, het the ma is actueler dan ooit. De Middelburgse toneelvereni ging Pauze voert vanaf zater dag vier keer het stuk Terug naar Warschau op, van de volkstoneelschrijver Jan Staal. Het is het eerste stuk van de vereniging onder lei ding van regisseur Dick Zwit ser. Pauze kwam enkele jaren ge leden voort uit theatergroep 't Zand. Het stuk van Jan Staal is vooral uitgekozen met het oog op de viering van zestig jaar be vrijding dit jaar en wordt ge speeld door Inez van Schie, Coby van Hemert, Leon Grim, Johan Nicolaas, José de Jong, Ineke van Doormaal, Johanna Smit, Ab van Noot en Merel Jan sen. Terug naar Warschau gaat over een Poolse vrouw, Wanda Tar- nowska, en heeft een uitgebrei de voorgeschiedenis. Zij heeft zich tijdens de oorlogsjaren vrij willig laten afvoeren naar de concentratiekampen van de Duitse bezetter omdat ze bij haar-echtgenoot, een joodse ju welier, wilde blijven. Haar man heeft het kamp niet overleefd; zij werd met haar Poolse papie ren gespaard. Aan het eind van de oorlog heeft ze een Nederlandse man ont moet, die bij de Poolse grens te werk was gesteld. Ze zijn ge trouwd en vertrokken naar Ne derland, waar Wanda de Neder landse nationaliteit heeft gekre gen. Nadat ook haar tweede man overleed, bleef zij achter met haar stiefdochter Het stuk begint als de stiefdoch ter een marktkoopman leert ken nen, begin jaren zestig. Samen proberen ze Wanda te dwingen terug te keren naar Polen, waar bij ze de hulp inroepen van een vriend met een Poolse achter grond. Langzaam maar zeker be seft Wanda dat ze in Nederland niet meer thuis is. Het is een zwaar stuk, beaamt Zwitser. „Daarom heb ik gepro beerd er toch wat humor in te brengen, zoals in de grofheid van de vriend. Je merkt ook goed dat Jan Staal een man was van het volkstoneel van de jaren zestig, aan de manier van pra ten en de wijze waarop mensen met elkaar omgaan. Het is echt het Amsterdamse volkstoneel, zoals De Jantjes." De aankleding van Terug naar Warschau heeft de regisseur so ber gehouden. „Dat is mijn ei gen invulling geweest. Ik hou van een minimaal decor en had ook geen zin om bijvoorbeeld een geschilderde straat te ge bruiken. We werken nu met een buizenframe, van het materiaal waarmee ze ook steigers maken. Dat is vooral symbolisch. Het stuk zelf is realistisch genoeg." Rolf Bosboom Terug naar Warschau, door toneelver eniging Pauze, zaterdag 12 maart (20.00 uur), zondag 13 maart (15.00 uur), vrijdag 18 maart (20.00 uur) en zaterdag 19 maart (20.00 uur) in 't Spiegeltheater te Middelburg. Hoe je er ook tegen aankijkt, de dramatische kracht van Jezus' laatste woorden aan het kruis is vrijwel ongeëvenaard. Het hartverscheurende 'mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten?' of het berus tende 'het is volbracht', het zijn woorden die een enorme echo in de Westerse cultuur hebben ach tergelaten. De Christelijke Oratorium Vere niging Goes zingt zaterdag in de Maria Magdalenakerk in Goes het oratorium van Joseph Haydn, gebaseerd op deze laat ste woorden. De ontstaansge schiedenis van Die sieben letzen Worte unseres Erlösers am Kreu- ze is zo merkwaardig dat het hier niet onvermeld mag blij ven. In 1786 kreeg Haydn een op dracht uit Spanje voor een serie orkestsonates die een plaats kre gen in de eredienst van de kerk van Santa Cueva in Cadiz. De ze ven instrumentale stukken moes ten het karakter krijgen van rus tige meditaties op Jezus' woor den. Een dergelijke opdracht vereist een ongelofelijk talent. Niet alleen moest Haydn probe ren die enkele zinnen in pure klank te vatten, hij moest ook Dirigent Bernhard Touwen de boel interessant houden on danks de aanhoudende langza me tempi. Het huzarenstukje lukt. Publiek én Haydn waren tevreden met het resultaat. De componist maakte meteen een versie voor strijkkwartet en reviseerde een foto Pia Pirtinaho door iemand anders gemaakt versie voor piano. Met dit stukje geschiedenis heb ben we echter nog geen orato rium en heeft het koor zaterdag geen tekst. Het verhaal is dan ook niet af. In 1794 ontdekte Haydn dat er een koorversie van zijn werk in omloop was. Hij kreeg een exemplaar in handen, liet Gottfried van Swieten nieu we teksten op zijn sonates ma ken, en herschreef de muziek tot een populair gebleven orato rium. De solisten van zaterdag zijn Ca roline Stam, Wilke te Brummel- stroete, Hans Timmermans en Matthijs Mesdag. Het Dordts Kamerorkest is met organiste Janny Dieleman verantwoorde lijk voor de begeleiding. De mu zikale leiding is in handen van dirigent Bernard Touwen. Behalve bovengenoemd werk zingt het gezelschap Haydns Sta- bat Mater, de hymne over de moeder aan de voet van het kruis. Die tekst lag tenminste al een kleine vijfhonderd klaar. Wie na zaterdag nieuwsgierig wordt naar de pianoversie van de Zeven Woorden, kan aan het eind van de maand terecht in Veere. De Zeeuwse pianist Leen de Broekert speelt dan het werk in de Grote Kerk. Douwe Eisenga De Christelijke Oratorium Vereni ging Goes zingt zaterdag in de Maria Magdalenakerk in Goes twee werken van Joseph Haydn. Aanvang: 20.00 George Riel exposeert in de foyer van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een selectie van zijn schilderijen die hij heeft gemaakt tussen 1981 en 2001. Te zien t/m 16 april. Openings tijden: ma 17.30-21.00 uur, di t/m vrij 10-21 uur en za 10-13 uur. De reizende expositie Plat Zeeuws van Zeeuwse vormgevers en het Cen trum voor Beeldende Kunsten, Vorm geving en Architectuur Zeeland (CBK Zeeland) is t/m 6 april te zien in het gemeentehuis van Schou- wen-Duiveland in Zierikzee. De ope ning is vrijdag om 16.00 uur. Dave Rodrigues exposeert in maart en april Indonesische batikschilde- rijen in het streekziekenhuis Walche ren in Vlissingen. Te bezichtigen tij dens bezoekuren. Blok Notes is de titel van een exposi tie schilderijen (acryl op doek) van Willeke Klaassen in Café Soif in Vlis singen. De opening is zondag van 16.00 tot 18.30 uur. Te bezichtigen t/m 23 april tijdens de openingsuren. Miranda Traas exposeert vanaf mor gen t/m 9 april foto's bij de Kunstuit leen De Bevelanden in Goes. Ope ningstijden: wo t/m za en de eerste zondag van de maand 13-17 uur. Galerie aan de Lein in Hoek opent morgen haar deuren voor een nieuw seizoen met werk van dertien deelne mers, van beelden, tot keramiek, sie raden en vormen van handarbeid. Te bezichtigen tot het winterseizoen, do en vrij 14-17 uur en za 12-16 uur. De droom van de vlinder is een expo sitie van Ira van der Valk, t/m 16 mei in het Zijdemuseum in Meliskerke. De opening zaterdag om 15.30 uur wordt muzikaal opgeluisterd door Joop Kort (piano) en Collin Clement (gitaar). Openingstijden: di t/m za 10-17 uur. De schoolplaten van J.H. Isings en an deren zijn te zien tijdens een exposi tie, vanaf vandaag t/m 23 maart in de Drukkery in Middelburg. Tevens wor den schilderijen en aquarellen van drie generaties Vaarzon Morel ten toon gesteld. Te bezichtigen tijdens winkeltijden. J. Verstegen exposeert schilderijen in olieverf in het Oosterscheldezieken- huis te Goes. Te bezichtigen vanaf vandaag t/m 4 mei tijdens bezoeku ren. Ruud Dijkstra exposeert in maart en april foto's van alledaagse dingen in onze directe omgeving in twee gan gen van zorgcentrum De Zoute Vie ver in Oost-Souburg. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 13 maart, Enrique Metinides - schitterend onge luk. t/m 17 april, Lentelust; erotische fantasieën in Edo Japan; Félicien Rops - De schoonheid en het beest. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. ANTWERPEN Fotomuseum: tot 3 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur door Moritz Küng. MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Hart. Geschiedenis - Ver haal - Verbeelding. Bijloke Mezzanine: tot 28 maart: Po ten en Ogen. Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circusleven. S.M.A.K.: tot 13 maart, Erick Beltran Punch-Drunk; tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Porovoost en Simona Ni- colai; tot 10 april, Michaël Borre- mans; tot 17 april - Bemd Lohaus - Orla Barry. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. MIAT: tot 24 april - Oeillet Flamand - De verleiding van de oude roos. Kunsthal Sint Pieters Abdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16de eeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. BRUGGE Provinciaal Hof: tot 16 maart - In de wolken, werk van 12 West-Vlaamse kinderboekillustratoren. Stadshallen: tot 20 maart: Jo Van- tournhout, romantische schilderijen. Campus S.F.X.: tot 31 maart - Verbor gen, vergeten of verloren, foto's van Kristel D'Huysser. KNOKKE Scharpoordgalerij: tot 13 maart - Pie- ter Verhoye - keramiek. 9 t/m 15 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De Koning is bloot. Voorstelling naar het sprookje van H.C. Andersen. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret Eric van Sauers brengt zijn vierde programma. In Eric van Sauers liegt behandelt de cabaretier alle dingen, waarover je zo ontzettend graag liever niets wil horen. •Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Epos Gilgamesj, hij die alles gezien heeft is een vertelvoorstelling van het ro theater. Peter Sonneveld bewerkte het epos voor acteur Joop Kees maat. Willem Brink en slagwerker Wim Konink verzorgen de muziek. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Komedie Pleunie Touw en Hugo Metsers samen op de planken. Zij brengen de relatiekomedie Het kan weer vreemd gaan, een vervolg op het eerdere stuk, waarin zij twee overspeli- gen spelen die elkaar een weekeind per jaar ontmoeten. •Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur Hooikoorts Hooikoorts is toe aan de laatste voorronde. Deelnemers zijn Twisted Animals, Out of Order, Titt, Not So Rough, Lucid Dream, de dansgroep van Sadrine Lishoek en dansgroep Develish. De finale is 24 maart. •De Hooizolder, Westkapelle, 20.00 uur DONDERDAG Musical De musical Jona wordt nogmaals uitgevoerd. De tachtig vrijwilligers staan onder leiding van regisseur Henk Blom, dirigente Janny Lemson en muzikaal leider Cees Groenleer. •Jacobskerk, Renesse, 19.30 uur Trommels Slagerij van Kampen trommelt er op los in Blow. De voorstelling is uitverkocht. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Raices Cubanas Raices Cubanas uit Havana geeft een concert. De show Ahora y Siempre zou in januari plaatsvinden, maar moest toen worden verplaatst wegens een dubbele boeking. •Ledeltheater Oostburg, 20.15 uur Bloemlezing Maarten van Rozendaal is te horen met begeleiding van bas sist Egon Kracht. Onder het motto Tot hier en niet verder, zingt hij een selec tie uit zijn gebundelde liedteksten Red Mij Niet. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Musical De musical Jona wordt nogmaals gebracht. Zie donderdag. •Jacobskerk, Renesse, 19.30 uur Klucht Toneelclub Serooskerke brengt de klucht Een grandioze ca tastrofe. De gewetenloze vestigingleider van de boerenbond verkoopt onkruidbestrijdingsmiddelen die op de verboden lijst staan. •Verenigingsgebouw De Spil, Gapinge, 19.30 uur Polyfonie Het ensemble Cladin Patoulet geeft een concert. Het Passieconcert bestaat uit polyfonie uit de Nederlanden van Thomas Créquillon, Jacobus Clemens non Papa, Samuel Scheidst, Orlandus Lassus en Jan Pieter Sweelinck. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Blues Champagne Charlie treedt op. De bluesband presenteert haar nieuwe live-cd. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Morna Fado Fernando Lameirinhas geeft een concert. In Morna Fado combineert de zanger/gitarist de muziek van de Kaapverdische Eilanden (morna) en van Portugal (fado). •Schouwburg, Middelburg, 20.00 uur Puzzels Toneelvereniging Oosterland speelt Puzzels. Het publiek krijgt een plaats op of voor het podium, terwijl de acteurs op de vlakke vloer spelen. •De Oosterhof, Oosterland, 20.00 uur Trommels Slagerij van Kampen trommelt er op los in Blow. Zie donderdag. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Jörgen Raymann speelt In Holland staat mijn huis. De voorstelling is uitverkocht. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Covers Bite a Bit verzorgt een optreden. De band speelt covers. •Café Baarends, Goes, 20.30 uur Revue Revue?! is cabaret. Frans Mulder en Nelly Frijda worden bijgestaan door Hilke Bierman en Ara Halici. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur Tribute Twee tribute bands geven een concert. Fake no more brengt werk van Faith No More. Bulls on Para de speelt repertoire van Rage Against the Machine. •Heartbreakcafé, Goes, 21.30 uur Koppen dicht Het Middelburgs theater speelt de komedie Koppen dicht. Een toneelgezelschap worstelt met interne problemen. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Zeeuwsch Gebroedt Drie groepen treden op in Zeeuwsch Gebroedt. Astral Motors uit Goes speelt retro rock, De Walcherse band Essence is te horen met jazz-funk, en Hollow Men uit Zierik zee met rock-pop. •Kalashnikov, Terneuzen, 21.30 uur Cabaret Arie Vuyk brengt zijn solovoorstelling Eindpunt. In zijn vierde programma vraagt hij zich ondermeer af waar om een bacterie zich gelijktijdig kan vermenigvuldigen en delen. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47