mbulances vaker vast in spits Soms denk ik zelfs in het Engels PZC PZC Nieuwland krijgt historie terug Vrouwendag moet vooral feestje zijn PZC ,13 dagelijkse files in Goes obstakel voor hulpdiensten Dag Kunstroute in Renesse hommer weg Lezing over Walchers buitenleven AAZET Boete voor vernielen van ruit Slapende chauffeur beboet Geen compensatie Zalmsnip Autobanden lekgestoken Boete van 300 euro voor aanrijding agenda woensdag 9 maart 2005 Lnr Frank Balkenende IGOES - Hulpdiensten lopen re gelmatig vast of ernstige vertra ging op tijdens de spitsuren in joes. Grootste knelpunten vor- nen de Fruitlaan, Patijnweg, juijs Ballotstraat en de spoor wegovergangen. Directeur J. van de Velde van de Begionale Ambulance Voorzie ning Zeeland (RAVZ), tevens di- ècteur van de Ambulance- lenst Boven de Westerschelde, ;egt dat ziekenauto's dagelijks last komen te staan of met moei- e vooruitkomen in de spits, loor het oponthoud arriveren mbulances die een spoedrit ebben, geregeld te laat. Ze moe- en vanaf hun basis op bedrij- mterrein Poel I, waar drie am- uances zijn gestationeerd, bin- fen dertien minuten ter plaatste ijn. In tien procent van de ge- Éfen lukt dat niet. „De files op 'p in- en uitgaande wegen ver ragen de aanrijtijden aanmerke- ?an de Velde wijst erop dat in en uitgestrekt verzorgingsge- lied als de Bevelanden de ambu- inces juist in de stad tijdwinst loeten boeken om uithoeken op jd te kunnen bereiken. irandweer Oek de Goese brandweer onder hinder tijdens de spits, maar volgens officier E. van Dijk komen de wagens zelden echt vast te staan. Spoorweg overgangen en de Ringbrug vor men de grootste obstakels. Ook Van Dijk onderstreept dat de [verkeersdrukte de voorgeschre ven aanrijtijden onder druk zet. [De Regionale Ambulance Voor ziening Zeeland komt in mei jmet een notitie over de verkeers problematiek en zal die onder !meer voorleggen aan het Goese (gemeentebestuur. [Het Goese wegennet wordt steeds drukker door groei van het aantal bedrijven, de bouw [van nieuwe wijken en onderwijs instellingen, het toegenomen au tobezit en de aantrekkings kracht van het winkelhart. Om [dedaarmee gepaard gaande ver- RENESSE - Renesse krijgt een eigen kunstroute op de derde zondag van de maand. Hei initiatief daartoe komt van Emmy Alma van atelier Art De- co, Annemarie Heiligers van Blikmuseum De Blikvanger en Marga Meijrink van atelier Uit de Kunst. De initiatiefneem sters hebben de route met als ti tel 'Blik op Kunst route Renes se' opgesteld. De eerste kunst route in Renesse wordt gehou den op zondag 20 maart. 1SSINGEN - Uit de Bakkers- igin Vlissingen is in de nacht m maandag op dinsdag een romfiets gestolen. Het gaat om rode Yamaha Neos met het mtekenplaatje BVN487. Bezorgklachten: 5-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN j Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keersproblemen op te lossen danwel te verminderen, heeft Goes een gemeentelijk verkeers- en vervoersplan laten maken. Een eerste stap uit dat plan is de aanleg van een rotonde op de kruising A. Fokkerlaan/ Nansen- baan. Daar staan nu stoplichten die de doorstroming van het ver keer belemmeren. De gemeenteraad beslist donder dag 17 maart over de bouw van de rotonde. Wethouder M. 't Hart verwacht dat de rotonde ervoor zorgt dat het verkeer op de Fruitlaan/ A. Fokkerstraat beter door stroomt. Welk knelpunt de ge meente vervolgens aanpakt, is volgens 't Hart. aan de raad. „Die moet nu de prioriteiten stellen." Ringbaan De wethouder, die de proble men van hulpdiensten kent en onderkent, geeft wel aan dat het doortrekken van de Nansen- baan tot aan het Oosterschelde- ziekenhuis, een soort ring baan-Zuid, veel verkeersellende oplost. De A. Fokkerstraat, Fruitlaan en Buijs Ballotstraat worden ermee ontlast. Het verkeer- en vervoersplan acht verder een ongelijkvloerse kruising op cle spoorwegover gang Van Hertumweg gewenst. Zeker gezien het toegenomen goederenvervoer op de Zeeuwse lijn, zoals de autotreinen van Co- belfret. Hulpdiensten staan daardoor vaker voor een geslo ten overgang, 't Hart deelt mee dat hij binnenkort in een open bare commissievergadering wil praten over aanpak van het spoorweglawaai, een analyse van de provincie over de Goese situatie en drie alternatieven om overlast in te dammen: de trein in een geluiddempende be tonnen bak laten rijden, het spoor in Goes te verdiepen of de lijn te verleggen naar cle rijks weg A58. Een ongelijkvloerse spoorwegovergang wordt daar bij meegenomen. De Raad van State gaf vorig week Prorail, be heerder van het spoornet, de dwingende boodschap in elk ge val te onderzoeken of de snel heid van goederentreinen om laag kan, wat Prorail tot nu toe afwees, omclat langzaam rijden de treinen minder geld opleve ren. De zaak was aangespannen door de Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS). Astricl van Keulen (1) en Leónie Chaudron doen zaterdag mee aan de BBC Public Speaking Award in Utrecht. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Nonchalant leunend op een fiets staan ze op het schoolplein te wachten: Astrid van Keulen (15) uit Biggekerke en Leonie Chaudron (16) uit Koudekerke, twee anglofielen in de dop. Zaterdag gaan ze hun beheersing van de Engelse taal beproeven in de voorronde van de BBC Public Speaking Award in Utrecht. Leonie: „Je moet wel van de Engelse taal houden wil je er zo veel tijd instoppen als wij doen." Het onderwerp van de wedstrijd is 'ac tief burgerschap en identiteit'. Volgens de organisatoren is dit een belangrijk thema in zowel Nederland als Enge land. Het draait zaterdag echter vooral om de beheersing van het Engels. Sinds de kerstvakantie komen Astrid en Leonie, leerlingen van de Scholenge meenschap Nehalennia, iedere week bij elkaar om te oefenen. In het begin was dit één keer per week, nu is dat opgelo pen tot een dagelijkse bezigheid. Toch zeggen ze minder goed voorbereid te zijn dan de meeste andere deelnemers. Leonie: „De meeste kandidaten komen van internationale"opleidingen waar al le lessen in het Engels gegeven worden. Zij zijn er dus al langer fulltime mee be zig." De deelname van de meiden is onder meer bijzonder vanwege hun leeftijd. Deelnemers moeten namelijk tussen de 16 en 20 jaar oud zijn. Astrid is nu nog 15, maar wordt de week voor de finale 16, waardoor ze nog net mee mag doen. Ook Leonie is net 16 geworden. De meeste deelnemers zijn 17 jaar en ouder. De liefde voor de Engelse taal blijkt diep te zitten. Astrid: „Soms denk ik zelfs in het Engels." Ze willen dan ook allebei iets met de taal gaan doen. Astrid wil in Engeland of Amerika gaan wonen. „Het is misschien wel een cli ché, maar ik wil graag scenarioschrij ver worden. Dat is mijn droom." Leonie wil in Engeland gaan studeren, maar ze weet het nog niet zo zeker. „Je zit wel ver weg van je familie en je kent er niemand." „Dat is er juist net zo leuk aan", vindt Astrid, „Je kunt helemaal opnieuw beginnen." Ze wilde eerder een jaar naar een highschool in Ameri ka. „Dan kan je ook afstuderen in zo'n leuk pakje en met zo'n hoedje", lacht ze. „Je moet dan wel een jaar overdoen, daarom hebben mijn ouders daar een stokje voor gestoken." Ze krijgen allebei veel steun van hun ouders. Leonie: „Mijn ouders hebben al tegen me gezegd: 'Het maakt niet uit hoe je presteert, we zijn al trots op je als je daar staat'. Volgens mij wordt het ook een hele ervaring. Je staat voor een groep mensen van tussen de 100 en 250 mensen, zonder microfoon, een voor dracht te houden in het Engels. En ik ben normaal niet zo spraakzaam wan neer ik voor een groep sta." Ze zijn niet bang voor een blackout. Astrid: „Je staat wel even voor gek. maar je kent foto Ruben Oreel die mensen in Utrecht toch niet." Komende vrijdag houdt Nehalennia een debattoernooi voor haar leerlingen. Ze doen hier allebei aan mee. Leonie: „Wat dat betreft is dat toernooi enger, die mensen kennen je wel. En je zit nog twee jaar met ze op dezelfde school." Naast de BBC Public Speaking Award is er ook een BBC Young Writer Award. Over hetzelfde onderwerp als de Speaking Award werden 170 essays ge schreven, waaruit bij de finale 6 win naars gekozen worden. Daar doet Leo nie ook aan mee, evenals vijf medestu denten. Astrid was echter net te laat met het inleveren van haar essay. Bij de BBC Speaking Award doen 250 leerlingen van 65 scholen mee met de re gionale voorronden. Na de voorronde vindt nog een halve finale plaats op 19 maart en daarna komt de finale op 9 april in het Vredespaleis in Den Haag. Een jury van Engelsen en Nederlanders bepaalt dan welke deelnemers de ereti tels 'the best story writer' en 'the best public speaker' verdienen. Op 12 mei strijden de Nederlandse winnaars in Londen om de internationale titel. MIDDELBURG - De Heemkun dige Kring Walcheren houdt woensdag 16 maart een lezing over de geschiedenis van het Walcherse buitenleven. Overal op Walcheren zijn restan ten te vinden van buitenplaat sen. Volgens de organisatie ver tellen ze samen het verhaal van de opkomst, bloei en verval van het buitenleven op dit eiland. In de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg zal I. Vo- gel-Wessels Boer aan de hand van enkele bestaande buiten plaatsen een beeld schetsen van deze geschiedenis, in de vorm van een powerpoint-presenta- tie. Zij is conservator van de his- torisch-topografische atlas Ze- landia Illustrata en heeft diver se artikelen over dit onderwerp geschreven. De lezing begint om acht uur 's avonds. door Maurits Sep NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Drie historische schilderijen van Nieuw- en Sint Joosland zijn terug in het dorp. De negen- tiende-eeuwse doeken zijn gron dig gerestaureerd en prijken weer in het dorpshuis. Het oudste doek, van rond 1800, is een gezicht vanuit de Veer- straat op de Kerkstraat. Het is een anoniem werk. De maker van het tweede schil derij is wel bekend: B.C Heer- oldt. Hij legde in 1831 het voor malige veerhuis De Roode Leeuw vast. Nieuwland was toen nog een eilandje voor de Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.Ni. Kapelle -Tel. 0113-330333 Advertentie Bel Marianne Priester (06-40734102) v "Aan Zee" zoekt sfeervolle woningen, mooie villa's authentieke huizen van particulieren voor verhuur ai een vrijblijvende afspraak of meldt u aan op www.aanzee.com kust van Walcheren. Er voer een veerboot tussen Nieuwland en Walcheren. Het derde doek is in 1861 ge maakt door S. de Visser. Hij schilderde een gezicht op het oude dorp, dat iets buiten het huidige Nieuw- en Sint Joos land ligt, richting Rammekens. Dat oude dorp heette oorspron kelijk Sint Joosland. In 1816 ont stond de combinatie met Nieuw land. De schilderijen zijn gisteravond onthuld tijdens een vergadering van de dorpsvereniging. Peter Sijnke van het Zeeuws Archief verstrekte de toelichting op de kunstwerken. Die hingen al in de negentiende eeuw in het toen malige gemeentehuis van Nieuw- en Sint Joosland. Vervol gens sierden ze het dorpshuis. Ze zijn dus weer terug waar ze thuishoren. Maar wel in een aanzienlijk be tere conditie dan toen ze wegge haald werden. Volgens Sijnke zaten er zelfs winkelhaken in één van de doeken. „We hebben ze laten restaure ren in Antwerpen door Marijse van der Voort. Zij heeft ze heel mooi opgeknapt, grandioos. Ze kunnen nu weer vele jaren mee. En dan scheelt het natuurlijk ook dat er niet meer gerookt mag worden in het dorpshuis." MIDDELBURG - Voor het vernielen van een ruit is giste ren in Middelburg een 29-jarige man uit Vlissingen ver oordeeld tot 130 euro boete. De politierechter vond bewe zen dat verdachte 29 mei vorig jaar in Vlissingen de ruit van een woning had ingeslagen. De Vlissinger had op dat moment veel alcohol op. ZIERIKZEE - Een 21-jarige automobilist uit Renesse meende niet in slaap te zijn gevallen in maart 2004 op de Grevelingendam, maar even het bewustzijn verloren te hebben. Hij vond zijn gedrag daarom niet verwijtbaar en meende dat een boete voor het in de rechterberm rijden en vervolgens over de kop slaan met de auto onterecht was. Zowel de officier van justitie J. Zondervan als kanton rechter B. Doorewaard Boekhout hielpen hem gisteren tij dens de zitting in het gemeentehuis uit deze droom. Er was geen enkele oorzaak van buitenaf aan te wijzen waar door de bestuurder in de berm was beland, en dus had de man gevaarlijk gereden. „Bovendien: als u spontaan het bewustzijn verliest, moet u medisch gekeurd worden en raakt u hoogstwaarschijn lijk uw rijbewijs kwijt", aldus de kantonrechter. „Ik houd het op uw eerste verklaring, namelijk dat u in slaap bent gevallen." Van de eis van 250 euro boete maakte de kan tonrechter 100 euro en 150 euro voorwaardelijk, evenals twee maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbe wijs. KRUININGEN - Het college van Reimerswaal is niet van plan om minima te compenseren voor het wegvallen van de Zalmsnip. De cliëntenraad had daar om gevraagd. Ook het voorstel om mensen met een minimum-inkomen een gratis identi teitskaart te geven, vindt geen gehoor bij loco-burgemees ter en wethouders. Volgens hen valt de aanschaf of vervanging van zo'n kaart onder de algemene kosten van bestaan en daar hoeft de gemeente niet voor op te draaien. GOES - Van een personenauto die in de Nieuwstraat in Goes stond, zijn in de nacht van maandag op dinsdag alle vier de banden lekgestoken. Het schadebedrag is onbe kend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Tourcoing (F) voor het veroorzaken van een aanrijding bij verstek veroor deeld tot 300 euro boete. De Fransman botste 31 december vorig jaar in Terneuzen op de Guido Gezellestraat met zijn auto tegen een lan taarnpaal en was daarna doorgereden. De verdachte kwam met een boete weg. De gemeente Terneuzen heeft de schade aan de lantaarn paal niet verhaald op de Franse automobilist, zo bleek gis teren op de zitting. door Selma Osman VLISSINGEN - De Internatio nale Vrouwendag moet uitbun dig gevierd worden. In Neder land wordt dat nog wel eens ver geten, maar in een Italiaans bergdorpje maken de vrouwen er volgens Hedy d'Ancona een feestje van. „Ze laten hun man nen op de achtste maart zitten, gaan met z'n allen naar het café en komen heel laat terug. En dat zijn heus geen feministen, maar vrouwen met bloemetjesschor- ten." D'Ancona was gisteren te gast op een bijeenkomst van het PvdA-vrouwennetwerk Zeeland in Vlissingen. De feministe en politica benutte haar spreek beurt om te wijzen op de kwets bare positie van vluchtelingen vrouwen. Ze worden in het land van herkomst verkracht of aan gerand. „Of het nu om Darfoer in Afrika gaat of landen in de Arabische wereld. We weten dat het zo is." Ze kan zich er - net als colum nist Jan Mulder - boos over ma ken dat uitgeprocedeerde vrou wen, die soms niet eens durven te zeggen dat ze verkracht zijn, het land worden uitgezet. „Re gelrecht de dood in." Nederland is schijnheilig vindt d'Ancona. „Ik heb toen ik staats secretaris was in 1982 al gepleit voor een onafhankelijke ver blijfsvergunning voor vrouwen, op grond van vrouw-zijn. In 2005 is die er nog steeds niet. En de politiek zit maar met de han den in het haar over de kwetsba re positie van vrouwen." Zij riep de Zeeuwse vrouwen op solidair te zijn met vrouwen in andere landen die het een stuk minder hebben. Kijkend naar de emancipatie in eigen land, con cludeert d'Ancona dat vrouwen nog steeds ontbreken in de hoge re regionen. „Ik lees in de krant dat in de 256 bestuursfuncties bij hogescholen en universitei ten in Nederland maar vijftien vrouwen werken. Dat is ongelo felijk." Maar er is ook een verheugende ontwikkeling. „Nederland is be hoorlijk ver in emotionele eman cipatie. Daardoor is het nu mo gelijk je (binnenshuis) absoluut gelijk te kunnen voelen met je man. Of je nu werkt of niet: je voelt je toch geëmancipeerd." Daar zijn jaren voor nodig ge weest, houdt d'Ancona haar pu bliek voor. „Wat wij nu zo ach terlijk vinden aan de manier waarop allochtonen met hun vrouw omgaan, was in onze ei gen geschiedenis ook zo. Vroe ger trouwde je bijvoorbeeld als katholiek ook alleen maar met een andere katholiek." Vanuit die emotionele emancipatie zou den Nederlandse vrouwen moe ten kijken naar allochtone vrou wen hier of in Derde-Wereldlan den, meent zij. „Bedenk, los van politieke bedoelingen, wat je zelf normaal of prettig zou vin den en handel daarnaar." STREEKACTIVITEITEN DOMBURG- Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga. Advertentie Een schilderij van B.C. Heeroldt uit 1831. Het gerestaureerde schil derij is te bewonderen in het dorpshuis van Nieuw- en Sint Joos land. foto Ruben Oreel Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13