Afgrijzen in Duitsland na hongerdood meisje SPMfii® Militairen VS schieten in Irak Bulgaarse collega dood President Voronin vraagt Rusland om respecteren Moldavië Vrij baan voor kimono in Kyoto Indiase politie doodt maoïsten Neonazi's veroordeeld als terrorist Paus wil paasfeest leiden Strenge regels voor mobieltjes Veel doden bij oproer in Dominicaanse Republiek y*1ÏL-ViIHfl Hamburg wil strenge controle op schoolverzuim Personeel europarlement is heen en weer reizen beu Button voor zwangeren in metro Londen Aanslag bij betwist heiligdom in Hebron Topminister van Z-Korea stapt op EU uit kritiek op uiteenslaan van betoging Turkije v 1 V, r\ 'f Arrestaties na roof werk Munch Stakingen opgeschort in Belgische gezondheidszorg dinsdag 8 maart 2005 5 KYOTO - De Japanse stad Kyoto biedt iedere burger die een traditionele kimono draagt gratis openbaar vervoer aan. Ook verschillende toeristische attracties zijn gratis toegankelijk voor deze groep. Het aanbod, dat vrijdag ingaat en elf dagen van kracht is," is bedoeld om de lokale textielindustrie en de traditionele Japanse kleding te promoten. Volgens het Japanse persbu reau Kyodo zal Kyoto ook kimono's te huur aanbieden, aan bezoekers. ANP HYDERABAD - Tijdens gevechten tussen de Indiase poli tie en maoïstische rebellen zijn gisteren ten minste tien opstandelingen doodgeschoten. De gevechten braken uit toen de politie een schuilplaats van de communisten in de staat Andhra Pradesh bestormde. De maoïsten zwaaien de scepter over grote delen van deze, Indiase staat. De opstandelingen stapten begin dit jaar uit het vredesoverleg met de regering, omdat de autoriteis ten zich niet aan het bestand zouden houden. De rebellen komen naar eigen zeggen al drie decennia met geweld op voor landloze boeren en inheemse stam men. ANP/AFP/RTR POTSDAM - Een Oost-Duitse rechtbank heeft gisteren een groep neonazi's tot terroristen bestempeld. De rechtse extremisten hadden brand gesticht in winkels1 en snackbars van buitenlanders in de Oost-Duitse regio- Havelland ten westen van Berlijn. De rechter legde de leider van de groep een gevangenis straf van vier en een halfjaar op wegens oprichting en lid maatschap van een terroristische beweging. De elf andere leden kregen voorwaardelijke straffen van tussen de acht maanden en twee jaar. De extreemrechtse groep pleegde tussen augustus 2003 en mei vorig jaar tien aanslagen op winkels en snackbars die gedreven werden door buitenlanders. Niemand raakte daarbij gewond. ANP/DPA/AFP VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus zal waarschijn lijk in de week voor Pasen weer terukeren naar het Vati- caan om de plechtigheden rond het feest ter nagedachte nis aan de opstanding van Christus bij te wonen. Dat heeft woordvoerder Joaquin Navarro-Valls van het Vati- caan gisteren laten weten. Het is niet duidelijk wanneer de kerkvorst precies naar huis gaat. De Goede Week begint op 20 maart. De paus- werd vorige maand opgenomen met ademhalingsproble men. ANP/AFP SYDNEY - Leerlingen op scholen in de Australische deel staat New South Wales moeten voortaan een schriftelijke toestemming van ouders of verzorgers overleggen om een mobiele telefoon mee naar school te nemen. Dat hebben de autoriteiten bepaald. De maatregel is be doeld om het pesten van medeleerlingen per sms de kop in te drukken. ANP van onze redactie buitenland CHISINAU - De verkiezingen het afgelopen weekeinde in Moldavië zijn eerlijk en vol gens internationale normen verlopen. Dit hebben waarne mers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa en van de Europse Unie gezegd. Van grootschalige frau de, zoals de oppositie beweer de, is niets gebleken. De regerende communistische partij van president Voronin won de verkiezingen met 46,1 procent van de stemmen, zo bleek gisteren. Het Democra tisch Blok kreeg 28,4 procent, de christen-democratische par tij 9,7 procent. Andere partijen haalden de kiesdrempel niet. De opkomst was 63,7 procent. President Voronin betoogde dat een revolutie zoals in Georgië en Oekraïne is voorkomen, om dat corrupte bureaucraten eer der waren afgezet en ook is voor komen dat 'derden' de verkiezin gen konden beïnvloeden. Hoe wel hij Rusland daarbij niet noemde, doelde Voronin op de machthebbers in het Kremlin. „Wij willen dat Rusland reke ning houdt met ons belangen, niet als een vroegere sovjetrepu bliek, maar als een soevereine staat", aldus Voronin, die de Russen daarna meteen gerust stelde. „Wij hebben niet de be doeling om met ons binnenlands en buitenlands beleid in te gaan tegen de Russische belangen." Het oostelijk deel van Moldavië scheidde zich in 1992 met Russi sche militaire steun af en noemt zich de republiek Transdnjestrië. Voronin: „Vier jaar lang hebben wij de Russen voorstellen voorgelegd om het probleem op te lossen." Transdnjestrië belemmerde de verkiezingen bewust. Voor de ze venhonderdduizend inwoners waren er maar negen stembu reaus. De opkomst lag met twaalf procent onder de grens van 50 en de verkiezingen daar waren dus ongeldig. De minister van Veiligheid in Transdnjestrië hekelde de Mol- davische verkiezingen. Volgens hem waren er op het laatste mo ment vooral op het platteland enorme hoeveelheden stemmen extra in de stembussen gedaan. Alleen zo kwam de opkomst op bijna 64 procent. Formeel zou die maar 36 procent zijn ge weest, zodat de hele stembus gang ongeldig was. Met de uitslag behouden de com munisten een meerderheid in het parlement. Van de 101 zetels krijgen zij er 56. Dat is genoeg om wetten door het parlement te krijgen, maar niet voldoende om een nieuwe president te benoemen. Daar voor is tweederde meerderheid nodig. Vier jaar geleden haalden de communisten nog 50,1 procent van de stemmen. Het Democra tisch Blok was toen goed door, 13,4 procent, de christen-demo craten kwamen op 8,2 procent. Voronin maakte de afgelopen vier jaar een draai. Hij wijzigde zijn pro-Russicshe koers in een pro-westerse lijn. GPD van onze redactie buitenland HIGUEY - Bij een oproer en een daaropvolgende brand gisteren in een overbevolkte gevangenis in Higuey, de Dominicaanse Re publiek, zijn 134 gedetineerden omgekomen. Bijna dertig men sen raakten gewond. Het verloop van het drama was gisteravond nog onduidelijk. De brand zou zijn ontstaan tij dens een ruzie tussen rivaliseren de gedetineerden. De bendes gin gen elkaar te lijf met vuurwa pens en messen. Andere gevange nen gebruikten daarop insectici den, die vlam vatten en de brand veroorzaakten. Naar verluidt staken sommige gedetineerden hun matrassen in brand. De gevangenis in Higuey was be doeld voor vijfenzeventig perso nen, maar huisvestte ruim vier honderd gedetineerden. ANP/RTR/AFP rinnrWierd Puk HAMBURG - De dramatische hongerdood van een 7-jarig meisje in Hamburg heeft in Duitsland afgrijzen gewekt en de vraag opgeroepen of de over heid tekort schiet in de controle op schoolverzuim. I Het lijk van Jessica werd op 1 maart aangetroffen in een don- 'i kere en smerige kamer, waar zij j door haar ouders lange tijd was opgesloten. Het kind was zwaar ondervoed en woog nog maar 9.5 kilo. Jessica was gestikt in haar eigen braaksel. De lijkschouwer vertelde dat hij in de maag van het meisje hoofd haar had aangetroffen. „Dat zie je vaker wanneer mensen uit hongeren, dat ze hun eigen ha- j ren uittrekken en opeten." De ouders - de moeder is 35 jaar oud en de vader 49 - zijn gearres teerd. Hun wordt doodslag ten ituiu vertegenwoordigen. PvdA-europarlementariër E. Bo- zkurt, die een rapport voorbe- i'eidt over vrouwenrechten in Turkije, vindt het geweld abso luut ontoelaatbaar. Zij wil de Turkse ambassadeur bij de EU hierop aanspreken. De PvdA'er, zelf van Turkse afkomst, ziet de gebeurtenis als een incident. Zij benadrukte dat de afgelopen da gen meerdere vrouwenbetogin gen in Istanboel vreedzaam zijn verlopen. ANP LONDEN - Zwangere vrouwen krijgen van de Londense onder- j grondse een speciaal herken- j uingsteken. De button moet er- lm 7;01'gen dat medepassagiers 1111 zitplaats in de trein aan de instaande moeders afstaan. I Met de slogan 'Baby aan boord' zijn de vrouwen direct herken- I baar en hoeven zij niet zelf om j® zitplaats te vragen, hoopt de London Underground. Zwaï ingere vrouwen durven ande plicht stellen. Dit biedt de auto riteiten de mogelijkheid huiszoe king te doen als het vermoeden bestaat dat ouders hun kinde ren bewust thuis houden. Honderden mensen woonden zondag een rouwdienst bij voor het verhongerde meisje, van wie de buren het bestaan niet eens vermoedden. Zoontje Het geval Jessica staat niet op zichzelf. In Landau werd een - drugsver slaafd - paar tot vrijheidsstraf fen veroordeeld omdat zij hun zes maanden oude zoontje lieten verhongeren. In Mainz werd een 21-jarige moeder tot 3,5 jaar cel veroordeeld omdat zij haar 14-maanden oude baby met een overdosis medicijnen vergiftig de. Het massablad Bild stelde een lijst samen van moeders die in de afgelopen tijd hun kind om brachten. In één geval werd het lijk van een 6-jarig jongetje, dat door de moeder (43) was uitgehongerd, pas twee jaar na diens dood aan getroffen. Het lag in de vrieskist van de moeder in Cottbus. Elders in Duitsland vermoordde een stiefmoeder (22) een 4-jarig meisje door 30 gram zout door haar pudding te mengen. De moeder van Jessica bracht haar dagen door in de kroeg. Op de vraag waarom zij haar doch tertje niet had gevoed, ant woordde zij tijdens het politie verhoor: „Wat kan ik eraan doen als zij niet wil eten?" GPD van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Veel mede werkers en leden van het Euro pees Parlement zijn het zat om maandelijks te pendelen tussen Brussel en Straatsburg. Een opiniepeiling onder perso neel en parlementariërs toont dat 70,8 procent alleen in Brus sel wil werken. Aan de enquête van het parlementaire perso neelsblad is vorige week meege werkt door zevenhonderd van de vierduizend betrokkenen, al dus een woordvoerder van het europarlement gisteren. Het Europees Parlement verga dert vier dagen per maand in Straatsburg, de overige tijd in Brussel. Frankrijk eiste inder tijd dat Straatsburg vergader- plek zou worden. De plaats is bo vendien symbolisch voor het Eu ropese vredesideaal: de stad was het strijdperk van menig Duits-Franse oorlog. De Nederlandse parlementa riërs Buitenweg (GroenLinks) en Mastenbroek (PvdA) pleiten al langer voor een vertrek uit Straatsburg. Zij vormen met an deren een actiecomité tegen de vergaderplek. „De enquête is niet zo representatief, maar ik snap heel goed dat mensen het gependel zat zijn", zegt Buiten weg. „Het belemmert ons werk. De spullen liggen steeds ergens anders. Als wij in Straatsburg zijn, dan zitten de meeste euro commissarissen en journalisten in Brussel." De dubbele verga derplek kost naar schatting 200 miljoen euro per jaar. Mastenbroek zal binnenkort een stemming onder de europarle mentariërs over het onderwerp aanvragen. ANP 5l Y-.y.>Vw«* Jessica werd nooit voor een school aangemeld. Brieven van de schoolinspectie, waarop de I ouders niet reageerden, bleven I zonder gevolg. Hamburg wil nu, in navolging I van Beieren, schoolbezoek ver- SEOUL - De Zuid-Koreaanse f minister van Financiën en Eco- J nomie, Lee Hun-jai, is gisteren afgetreden. De belangrijke bewindsman, die ook vice-premier is, stapt op na beschuldigingen over malversa ties bij persoonlijke speculaties I In onroerend goed. Lee ontkent alle aantijgingen, I maar hij vindt dat hij niet lan- I ger geloofwaardig kan functio neren. Hij trad een jaar geleden aan. Hij gold als een succesvolle I crisismanager. ANP BRUSSEL - De Europese Unie uit felle kritiek op het uiteen slaan van een demonstratie voor vrouwenrechten in Istanboel. j Gewelddadig optreden van de ij Turkse politie maakte zondag ij een einde aan een betoging ter I gelegenheid van de Internationa- le Vrouwendag. Zeker 75 demon stranten zijn opgepakt. De Europese kritiek komt ruim een half jaar voordat de EU on derhandelingen wil beginnen met Turkije over lidmaatschap van de unie. „Wij veroordelen el ke vorm van geweld. Demonstra ties dienen vredig te verlopen", aldus gisteren Europees Com missaris Rehn, die de onderhan delingen met Turkije gaat lei den. „We zijn geschokt door de beelden van politiemensen die vrouwen en jongeren slaan." De verklaring is mede onderte kend door de Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken Asselbom, en de Britse bewinds man voor Europese Zaken MacS- hane, die de EU in het buiten- v>. m m HEBRON - Een Israëlische militair houdt de wacht in be van de Patriarchen in Hebron. Een van de militairen lims als joden gezien als een heilige plaats. Het door bei- Hebron op de Westelijke Jordaanoever waar eerder op zou ernstig gewond zijn. De schutters wisten te ontko- de religies betwiste heiligdom ligt in het Palestijnse de dag Palestijnse schutters twee patrouillerende Israë- men. deel van de door Israël bezette stad. lische militairen verwonden. Dat gebeurde bij de Tom- De Tombe van de Patriarchen wordt zowel door mos- foto Nayef Hashlamoun/RTR OSLO - De Noorse politie heeft gisteren een aantal arrestaties verricht in verband met de dief stal van drie werken van de Noorse schilder Edvard Munch (1863-1944). De twee lithografieën en een aquarel werden in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een hotel in de Noorse stad Moss. Het gaat niet om meesterwer ken. Het Refsnes Godshotel in de stad ten zuiden van Oslo had zeven werken van de expressio nist in bezit. In augustus 2004 werden twee schilderijen van Munch gestolen uit het Munchmuseum in Oslo. Het ging toen om een van de ver sies van de wereldberoemde 'De Schreeuw' (1893) en om 'Madon na' (1895/1902). Deze werken zijn nog steeds spoorloos. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland SOFIA - De Bulgaarse president Parvanov heeft van de Ameri kaanse ambassadeur in Bulga rije uitleg geëist over een inci dent bij de Iraakse stad Hamsah waarbij Amerikaanse troepen een Bulgaarse militair doodscho ten. Parvanov sprak van een 'ernstig ongeluk' dat aantoont dat er iets fout zit in de samenwerking bij de internationale troepen macht in Irak. Bulgarije heeft 450 militairen in dat land. „Bulgarije doet een grondig on derzoek naar deze zaak en wij staan erop dat de schuldigen hun verantwoordelijkheid dra gen", aldus Parvanov. Het inci dent vond vrijdagmiddag plaats. Volgens minister Svinarov van Defensie staat het vast dat de Bulgaarse militair is gedood door bondgenoten en niet door de vijand. De Amerikaanse troepen lagen op ongeveer 150 meter afstand van de plek waar de Bulgaar het leven liet. De Bulgaren reden met drie Humvee-patrouillewa- gens toen ze ineens van alle kan ten onder vuur werden geno men. De Bulgaren hadden kort daarvoor waarschuwingsscho ten afgevuurd om een Iraakse auto tot stoppen te dwingen. Eind deze maand beslist de Bul gaarse regering over de toe komst van de 450 manschappen in Irak. De legertop wil die nog tot eind dit jaar in Irak houden. De Nederlandse militairen in Irak hebben gisteren het com- 3 niet te vragen om I y°°r hen op te staan, bleek giste- .j®n uit een onderzoek dat de on dergrondse liet uitvoeren. ANP meer werkgelegenheid en het op trekken van de lonen. De der tiende maand die de vakbonden eisten, krijgen zij niet. Ondanks het ontwerp-akkoord worden nieuwe acties in de ge handicapteninstellingen, kinder opvang en gezinszorg - die on der de regionale overheden val len - niet uitgesloten. De onder handelingen op regionaal ni veau over de nieuwe CAO moe ten nog beginnen. Volgens de bonden hebben zij hun staking dan ook niet beëin digd maar 'opgeschort'. De staking in de Belgische zie kenhuizen begon op 24 februari. Om te voorkomen dat de zorg in het geding zou komen werden in het hele land tienduizenden werknemers 'opgevorderd'. Zij kregen een dwangbevel thuisbe zorgd door de politie om te ko- door Pascale Thewissen BRUSSEL - De staking in de Belgische gezondheidszorg is voorbij. Elf dagen werd in Bel gische ziekenhuizen, psychiatri sche instellingen, rusthuizen en thuiszorg met een minimumbe zetting gewerkt uit protest te gen de hoge werkdruk en de slechte arbeidsvoorwaarden. De bonden en de regering be reikten in het weekeinde over eenstemming over een ontwerp- sociaal akkoord, dat gisteren werd voorgelegd aan de achter ban. De overheid maakt 471 mil joen euro vrij voor de gezond heidssector. Eerder wilde minis ter Demotte van Sociale Zaken niet verder gaan dan 375 mil joen euro. Het geld, dat over een periode van vijf jaar vrijkomt, is bedoeld voor het scheppen van men werken. De overdracht van het commando over de provincie Al Muthanna door de Nederlandse troepen aan hun Britse opvolgers in Camp Smitty bij de stad As Samawah. foto Gerben van Es/Sfir 5/ANP mando over de provincie Al Muthanna overgedragen aan hun Britse opvolgers. Met de overdracht komt een einde aan twintig maanden Nederlandse missie in Irak. De overdracht had plaats op het grootste Nederlandse kamp, Camp Smitty bij de stad As Sa mawah in aanwezigheid van on der anderen de Nederlandse chef-defensiestaf generaal Ber lijn. De gouverneur van Al Muthanna was niet aanwezig. Aan de missie in Irak deden ze venduizend Nederlandse militai ren mee. Ongeveer de helft van hen diende op Camp Smitty. Twee Nederlandse militairen kwamen om: sergeant Dave Steensma van de Koninlijke Landmacht op 10 mei vorig jaar en wachtmeester Jeroen Severs van de Koninklijke Marechaus see op 14 augustus vorig jaar. Tijdens hun missie hebben de Nederlanders 3360 veiligheids functionarissen opgeleid. Tussen 15 en 21 maart gaan de meeste Nederlanders naar huis. Begin april zijn ze allemaal ver trokken van Camp Smitty. Aanslag Door een zelfmoordaanslag bij een middelbare school in de Iraakse stad Balad (90 kilome ter ten noorden van Bagdad) zijn gisterochtend vijftien men sen om het leven gekomen. Ze ker tien anderen raakten ge wond, aldus medici. Het doelwit van de aanslag was waarschijnlijk het huis van een officier van het Iraakse leger. In de plaats Baquba kwamen gisteren bij twee aanslagen ze ker negen mensen om het leven, onder wie vijf Iraakse militairen en twee politieagenten. GPD/ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5