Politiek moet keuzes maken PZC Het groeiend succes van de website www.handjehelpen.nl PZC m VS nerveus over wapenbudget China Vrouwen dupe van groei wapenhandel Oud-staatssecretaris Van der Ploeg vindt gezeur over dure zorg onnodig te gast 8 maart 1955 dinsdag 8 maart 2005 De politiek klaagt steen en been over de stijgende kosten van de gezondheidszorg. Die worden niet uitsluitend veroorzaakt door het toenemend aantal oude ren, al heeft dat er wel mee te maken. De politiek moet leren 'nee' te zeggen tegen geldverslin dende vernieuwing in de zorg of ophouden met zeuren over de ho gere kosten. door Rick van der Ploeg De gezondheidszorg slokt in Westerse landen een groeiend deel van het nationale inkomen op: in veertig jaar is ruwweg sprake van een verdub beling. Het groeiend aantal ouderen verhoogt de kosten van de zorg. Omdat de zorg een open-einderegeling is, heeft de overheid de regie niet in han den en kan ze de uitgaven niet beheersen. Het zorgaandeel zal stijgen van circa twaalf procent van het nationale inkomen in 2002 naar zeker 22 procent in 2020. Het kabinet wil een kleiner, ver plicht basispakket met accepta tieplicht voor verzekeraars. Wie wil kan zich bijverzekeren. Geen politicus durft precies te zeggen wat er uit het basispak ket moet. Een algemeen geaccepteerd voorstel van welke medicijnen en behandelmethoden wel en welke niet de criteria voor nood zakelijke en doeltreffende zorg passeren, is er nog steeds niet. Het kabinet draagt de regie aan zorgverzekeraars over en ver wacht, enigszins tegenstrijdig, veel heil van concurrentie tus sen verzekeraars. Kartels Het is moeilijk de regionale kar tels te breken, want de zes grote verzekeraars bieden min of meer hetzelfde en hebben tach tig procent van de markt ver deeld. De consument heeft amper keu ze, zeker als die oud of ziek is en minder goed geïnformeerd. De inefficiency in de zorg komt deels voort uit een breed palet aan monopolies van apothekers, specialisten en verzekeraars. Verpleegkundigen, huisartsen en specialisten werken zich ech ter uit de naad. Kartelwinsten Zelfs als alle inefficiency en kar telwinsten worden uitgebannen, verlaagt dat het kostenniveau met maximaal drie a vijf pro cent, maar niet het groeitempo. Dit kan dus niet de reden zijn van de stijgende kosten. Wordt die stijging dan veroor zaakt door het groeiend aantal ouderen? Zorguitgaven stijgen met circa tien procent per jaar naarmate mensen ouder worden. In de laatste drie levensjaren stijgen de zorguitgaven gemiddeld zelfs met bijna de helft per jaar. Een derde van de totale zorguit gaven gaat naar mensen in hun laatste levensjaar. procent per jaar dalen. Voor de behandeling van hartaanvallen of glaucoma (staar) is dat zelfs vijf procent. Kijkbuisoperaties, robotchirur- gie, het gebruik van zeer kostba re scanners en dure (aids)medi- cijnen verbeteren het welzijn, maar stuwen de kosten op. De échte motor voor de stijgen de kosten van de zorg is de snel le vooruitgang van de medische wetenschap en het groeiend aan tal nieuwe behandeltechnieken en medicijnen die onmiddellijk door patiënten worden opgeëist. Nieuwe behandelmethoden en medicijnen zijn goed voor de helft tot driekwart van de kos tenstijging. Deze gestage groei wordt niet ge remd door meer concurrentie of een verplichte basisverzekering. Als de politiek deze groei wil af remmen, moet ze harde keuzes durven maken. Keuzes over aantallen operaties die we willen bieden in de termi nale fase van het leven en over technieken en medicijnen we col lectief willen verzekeren. Zo niet, dan moet de politiek niet zeuren en stijgende kosten voor de zorg accepteren. Rick van der Ploeg is hoogle raar economie aan het Europees Universitair Instituut te Floren ce en de Universiteit van Am sterdam. De bereidheid fatsoenlijk te zor gen voor mensen in hun laatste levensjaar bepaalt grotendeels de hoogte van de zorguitgaven. De gemiddelde levensverwach ting stijgt elk decennium met twee jaar, bovendien zijn oude ren steeds vitaler zodat de tota le kosten voor mensen in hun laatste levensjaren juist kunnen dalen. De bevolkingsgroei is in toenemende mate toe te schrij ven aan nieuwe Nederlanders, zij houden de zorg grotendeels betaalbaar. Zorg is. net als veiligheid, onder wijs en cultuur, mensenwerk en kan niet door machines worden overgenomen. Dat verklaart dat de prijzen in de zorg sterker stij gen dan elders in de economie, maar dat is te gering om de stij gende kosten voor de zorg te ver klaren. Van luie of spilzieke ver pleegkundigen en artsen is ook geen sprake. Berkeley-econoom Charles Jo nes berekende dat de kosten van behandelmethoden, na correctie voor de stijging van de kwa liteit, gemiddeld met twee Het defensiebudget van Chi na wordt dit jaar fors ver hoogd. De snel opkomende economische macht wil graag het hopeloos verouderde le ger moderniseren. Toch blijft ook na de verhoging het bud get bescheiden. door Erwin Tuil De moderniseringsopera tie van het Chinese Volksbevrijdingsleger is al zo'n tien jaar bezig onder het motto 'meer technologie en minder mensen'. Want het nut van tweeënhalf miljoen soldaten is gering als slechts 10 tot 15 procent daarvan kan worden ingezet voor ge- vechtstaken. Om de paraat heid te verhogen, kan het le ger komend jaar 12,6 procent meer geld besteden. Die verhoging, die tot een budget van 24 miljard euro leidt, is internationaal gezien bescheiden te noemen. Minis ter Kamp van Defensie heeft ongeveer een derde van dat bedrag tot zijn beschikking, terwijl de Verenigde Staten hun militaire uitgaven net hebben verhoogd tot 350 mil jard euro. China maakt het dus helemaal niet zo bont, vindt Peking. Niet helemaal waar, zegt het Amerikaanse ministerie van Defensie. Het Chinese leger ontvangt via al lerlei andere potjes voor ont wikkeling en onderzoek, jaar lijks namelijk nog eens 40 miljard euro. De reacties buiten China op de budgetverhoging zijn een duidig. Gevreesd wordt voor een verstoring van het broze militaire evenwicht in de re gio. Een verhoging van het budget in Peking leidt onher roepelijk tot een reactie van Taiwan, dat rekening houdt met een aanval vanuit China. Taiwan overweegt voor 15 miljard wapens te bestellen in de VS. De modernisering van het Chinese leger is een uiterst in grijpende operatie. Eind dit jaar zijn er nog 2,3 miljoen j soldaten over van de 3,6 mil-1 joen tien jaar geleden. Daar- i naast worden de complete or-1 ganisatie, trainingsmetho- den, opleiding en logistiek' overhoop gehaald. Alles moet 1 leiden tot een professionele! krijgsmacht, waarin marine j en luchtmacht een belangrij- ker rol krijgen ten koste van1 de landmacht. Met een modem leger heef; China een middel in handen om zijn economische en poli tieke macht te onderstrepen China wordt zo op alle fron ten een dominante factor in de regio, ten koste van de VS. De baas van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, Por ter Goss, noemde de Chinese ambities vorige week 'agres sief en bedreigend voor de Amerikaanse troepen in de re gio. Daarom zijn de Amerika-1 nen druk in de weer de Euro pese Unie ervan af te houdeni' het wapenembargo tegen Chi na op te heffen. De Chinezen zoeken allerhan de high tech wapentuig dat momenteel uit Rusland I wordt geïmporteerd. Israël I verkoopt onder meer radar systemen. Ook de Europeanen zouden; een forse bijdrage kunnen le veren. Hoewel Peking laat we ten geen wapens te willen ko pen in de EU als het embargo wordt opgeheven, zal Euro pa, naast Rusland, een vand? weinige andere leveranciers! worden. Laptops De VS zullen zo min mogelijk wapens aan China willen ver kopen. Zo is de voorgenoma i overname van de laptop- a pc-poot van IBM door het Chinese bedrijf Lenovo nog niet goedgekeurd door de Amerikaanse autoriteiten. Be den: Lenovo heeft nauwe con tacten met het leger en de computertechnologie, waar. ook het Amerikaanse leger ge bruik van maakt, komt zo ie handen van een potentiële vij and. GPD van onze redactie buitenland Vooral vrouwen en meisjes zijn slachtoffer van het wereldwijd toenemende, on gecontroleerde gebruik van lichte vuurwapens. Omdat vrouwen zelden wapens ko pen, bezitten of gebruiken, hebben zij veel meer te lijden onder gewapend geweld dan mannen. Het gaat met name om huiselijk geweld en ver krachting. Dat staat in het rapport 'Ge volgen van geweren voor het leven van vrouwen' dat giste ren ter ere van de internatio nale vrouwendag werd gepu bliceerd. Het is een gezamenlijk initia tief van Amnesty Internatio nal, Novib en Pax Cristi. De organisaties roepen rege ringen op harde maatregelen te nemen om wapenmisbruik en geweld tegen vrouwen te gen te gaan. „Er wordt vaak beweerd dat wapens nodig zijn om vrou wen en hun gezinnen te be schermen, maar de werkelijk heid is precies het tegenover gestelde. Vrouwen willen dat wapens uit hun leven verdwijnen", meent Senise Searle van Am nesty. Wapentuig Wereldwijd zijn naar schat ting 650 miljoen lichte vuur wapens in omloop. Zo'n zes tig procent daarvan is in han den van particulieren, vooral mannen. Wordt een pistool gebruikt bij een aanval of overval, dan is de kans twaalf keer groter dat hierbij doden vallen dan wanneer ander wapentuig in het spel is, stelt het Amnes- ty-rapport. De daders zijn veelal echtge noten, partners of andere fa milieleden. De slachtoffers vTouwen. In Frankrijk en Zuid-Afrika is een op de drie vrouwen die door hun echtgenoten zijn ge dood, neergeschoten. In de Verenigde Staten is dit twee op de drie. Ir. Zuid-Afrika wordt elke 18 uur een vrouw doodgeschoten door haar hui dige of vroegere partner. In het rapport dat vandaag uitkomt, wordt een aantal voorbeelden gegeven van vrouwen die slachtoffer zijn geworden van lichte vuurwa pens. Zo schoot de man van de ne gentienjarige Fatima haar in mei 2003 in de benen, in het bijzijn van zijn familie en bu ren. „Hij was heel boos, pakte zijn Kalashnikov en schoot in mijn benen. Ik voelde ze niet meer. Ik zei tegen de mannen, ik wil niet doodgaan, waarna ze me naar het ziekenhuis brachten", aldus de Iraakse vrouw. De Braziliaanse Camila Ma- galhaes Lima zag haar dro men van de ene op de ander dag in rook opgaan, 'door het onverantwoordelijke gedrag van zogenaamde beschaafde mannen, die zich alleen dap per voelen met een wapen in hun hand.' In het rapport wordt een aan tal aanbevelingen gedaan om de wapenhandel aan banden te leggen. Zo moeten in ieder land wa penvergunningen verplicht zijn voor particulieren en moeten mannen die erom be kend staan gewelddadig te zijn, hiervan worden uitgeslo ten. Militaire aanvalswapens dienen voor alle particulieren verboden te zijn. Nationale wetgevingen moe ten een verbod op geweld te gen vrouwen opnemen, met daaraan gekoppeld strenge straffen en een schadeloosstel ling voor de slachtoffers. Verder moet er een wapenhan delsverdrag komen dat de ex port van wapens verbiedt naar personen die zich te bui ten gaan aan geweld tegen vrouwen en andere schendin gen van de mensenrechten. Actiever En vrouwen dienen actiever te worden betrokken bij alle vredesprocessen en ontwape ningsprogramma's in de we reld. Ook is het belangrijk mensen her op te voeden. „Duidelijk gemaakt moet wor den dat mannelijkheid niet ge lijk staat aan gewapend ge weld en vrouwelijkheid niet aan passiviteit", aldus Judy Bassingthwaite van Wapen- vrij Zuid-Afrika. GPD door Ilse Thoonsen Is het tegenwoordig echt zo moeilijk om vrijwilligers te werven voor een organisatie? Niet als je inventief bent. Bu reau Xzorg heeft begrepen hoe het anno 2005 moet. Via www.handjehelpen.nl weet Xzorg een nieuwe bron vrijwilli ge krachten aan te boren die in de thuiszorg of als buddy aan de s De woensdagavond van Tamara van de Beek (26) is voor Anja Pot. Dan gaan de twee Amers- foortse vrouwen baantjes trek ken in het plaatselijke zwem bad. Tijdens het uurtje voor ge handicapten, want Anja (46) heeft epilepsie. Ze moet vanwe ge haar ziekte onder begeleiding zwemmen. Mocht ze een aanval krijgen, dan weet Tamara hoe ze Anja moet helpen. Tamara en Anja kwamen met el kaar in contact via de website www.handjehelpen.nl. Mensen die vrijwilligerswerk in de thuis zorg willen doen of als buddy- werken, kunnen via die site zelf speuren naar iemand die ze wil len helpen. Ideaal Het bleek een ideale constructie voor Tamara. „Ik had al langer de intentie iets aan vrijwilligers werk te doen, maar ik wist niet goed waar te beginnen of hoe me aan te melden. Je stapt niet zomaar een ziekenhuis binnen om te vragen of je kan helpen. Via de radio hoorde ik een spot je van www.handjehelpen.nl voorbijkomen. Ik heb de site op gezocht. Het wees zich toen alle maal vanzelf." Verenigingen en organisaties houden steeds min der leden over en de leden die ze hebben, zijn steeds minder be reid zich als vrijwilliger in te zet ten, constateerde het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) vo rige maand. Een organisatie die nog vrijwilli gers wil vinden, zal tegenwoor dig inventief moeten zijn, waar schuwde Marike Kuperus van het landelijke ondersteuningsbu reau voor vrijwilligerswerk CIVIQ. En een recentelijk verschenen SCP-rapport wordt gehamerd op het belang van de vele vrijwil ligers die de welzijnssector draaiende houden. Maar het Vrijwilliger Tamara vd Beek (r) zwemt met epilepsiepatiënte Anja. planbureau constateert tegelij kertijd dat het vrijwilligerswerk als tijdsbesteding tegenwoordig stevige concurrentie heeft van meer vrijblijvende activiteiten. Bureau Xzorg lijkt deze bood schap goed te hebben begrepen. Xzorg is een landelijke vereni ging van ongeveer tweehonderd mantelzorg-steunpunten, orga nisaties voor vrijwillige thuis hulp en buddy-organisaties. Voor al die clubs zoekt Xzorg vrijwilligers die bijvoorbeeld bij een eenzame oudere op de koffie gaan. een middag met een ver standelijk gehandicapt kind naar de speeltuin willen of regel matig een boswandeling met een blinde willen maken. Sinds vier jaar doet het bureau dat via de website www.handje- helpen.nl. Het principe is sim pel. Wie een vrijwilligersbaan- tje wil, kan op de site zijn voor keur aangeven: hoeveel tijd je hebt, hoe oud degene mag zijn die je wilt helpen en wat voor soort hulp je wilt geven. Met een klik op de knop wordt je doorge sluisd naar een organisatie die je vervolgens koppelt aan de bij jouw wensen passende hulpbe hoevende. Prikkelende slogans in advertenties lokken de men sen: 'Gezocht: Rijke fantasie om je elke woensdagmiddag door Mandy (6, autistisch) te laten meevoeren in haar eigen fanta siewereldje.' Of 'Gezocht: Groot hart om samen met Gerrit (94, vereenzaamd) af en toe hartelijk te lachen om het leven.' Bestand Van de elfduizend vrijwilligers die Xzorg nu in het bestand heeft, is tien procent op die ma nier binnengekomen. „Hiermee trek je een jongere groep", con stateert Arthur Lengkeek van Xzorg tevreden. „Eerst was drie kwart van onze vrijwilligers vrouw én boven de 50. Nu ko men er meer mensen van tussen de 30 en 40 jaar binnen, en zelfs studenten. Dat heeft dankzij de site een hoge vlucht genomen." Bureau Praktische Thuishulp Brabant Noord-Oost is één van de bureaus die dolgelukkig zijn met de nieuwe manier van wer ven. „Vorig jaar hadden we veer tig nieuwe vrijwilligers via de si te", stelt coördinator Erna Ger- rits vast. „Dat is heel veel op een bestand van 266 mensen. We krijgen bovendien meer jon geren tussen de 18 en 25 jaar. En mannen komen hier ook BEATRIX - Prinses Beatrix is gisterochtend operatief behan deld voor een acute blinde darmontsteking. De operatie is goed verlopen. Prins Bemhard heeft zijn dochter inmiddels bezocht. POLITIE - De gevel van het po litiebureau aan de Lange Gist- straat in Middelburg oogt keu rig. Achter die facade is het echter een rommeltje: het korps is hard toe aan nieuwe huisvesting. Een nieuw pand lijkt echter nog niet in zicht: ondanks herhaalde verzoeken staat het nog niet op de urgen tielij st van de gemeente. GLADHEID - Een hevf sneeuwbui en de daarmee g* paard gaande gladheid hebbel in Vlissingen voor verkeer» lende gezorgd. Binnen een hel uur deden zich drie ongevaüa voor, waarbij één persocs lichtgewond raakte. SPEELGOED - In Goes is ed meisje gewondgeraakt doa een stuk speelgoed van Japa se makelij. Dit speelgoed be staat uit twee doosjes, die, el je ze op straat werpt, ik kracht uit elkaar springs Het doosje raakte het meisjes het gezicht. Ze zal een oog moe ten missen. foto Erik Kottier/GPD meer op af." De 21-jarige stu dente ontwikkelingspsychologie Kyra Head uit Rosmalen is zo'n prototype nieuwe vrijwilliger. In december liet ze haar oog op een advertentie vallen en surfde vervolgens naai' www.handjehel- pen.nl. Sinds een paar weken is ze gekoppeld aan een gezin met een zoontje een aan autisme ver wante stoornis heeft. Kyra gaat eens in de twee weken een avondje oppassen, zodat de ouders tijd voor zichzelf heb ben. De site hielp Kyra over de drem pel heen, vertelt ze. „Het handi ge is dat je per regio kan kijken of er iets in je buurt is dat je in teresse heeft. Omdat deze fami lie er op stond beschreven, wist ik wat het werk inhield. Het fij ne is dat ik zelf kon uitkiezen wat me leuk leek en me interes seerde." Tamara van de Beek werd ook gegrepen door de luchtige toon die www.handjehelpen.nl aan slaat. „De prikkelende adverten ties benadrukken de leuke din gen die je kunt doen. Daardoor lijkt vrijwilligerswerk niet meer zo stoffig. Er is meer te doen dan ouderen wassen in een be jaardenhuis." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand: 19.95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60.25 per jaar: €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoen overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg# de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Deow aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo">- (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselect® de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: W» zersservice, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4