Stilte is terug in de Koningstraat Toeristenbelasting onder vuur PPM wil vergoeding schade omwonenden Steun Middelburgse raad voor theater brokkelt verder af Kosten van afblazen bouw theater ongewis Maak er een Kleintje van. <M) d Levertraan weer terug, maar als pilletje! Omega Combi: alle belangrijke vetzuren in capsule 2,- KORTING Kloortje houdt rommelmarkt Schade-experts in de weer rond Middelburgse bouwput door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hoeveel geld de gemeente Middelburg kwijt is als op dit moment wordt ge stopt met de bouw van het theater aan de Zuidsingel, is niet duidelijk. Dat hangt af van toekomstige afspraken en juridische procedures. In totaal zijn nu afspraken ge maakt voor een bedrag van 25 miljoen euro. De gemeente heeft 9,5 miljoen euro ook echt betaald. De rest is geld dat vastligt in een contract met Sprangers, de aannemer die aan de slag zou gaan met de werkelijke bouw van het thea ter als de bouwput klaar was. Het grootste deel van het geld dat nu is uitgegeven, is opge gaan aan kosten voor de bouw put: 3,5 miljoen. De overige zes miljoen is besteed aan de sloop van de Generaal Berghuijska- zeme, archeologisch onder zoek, de architect, het externe projectmanagement en advi seurs. Onderhandelingen Of de gemeente nog over de res terende 15,5 miljoen zal kun nen beschikken, is afhankelijk van onderhandelingen met aan nemer Sprangers. Het is al eerder voorgekomen, bij de bouw van het stadsge westelijk zwembad bijvoor beeld, dat een aannemer een andere opdracht kreeg in de plaats van een afgelast project, Zowel de projectleider van de aannemer van de bouwput, TBI Voormolen, als de project leider van BBN, het bedrijf dat de gemeente heeft ingehuurd om de bouw van het theater te begeleiden, waren gisteren niet bereikbaar. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De omwonen den van de bouwput moeten op korte termijn vergoeding krij gen voor de schade aan hun hui zen. Dat stelt de Politieke Partij Middelburg. De partij dient in de komende gemeenteraadsvergadering op 21 maart een voorstel in met die strekking. Daarnaast wil de par tij dat het college op zoek gaat naar een andere locatie voor het theater, een standpunt dat de PPM al jaren uitdraagt. Boven dien wil de fractie dat het rap port van de twee adviesbureaus die zijn ingehuurd direct naar de gemeenteraad worden ge stuurd. De partij vindt dat het college van B en W de regie is kwijtgeraakt en wil de rappor ten zonder bemoeienis van het college ontvangen. De PPM vindt dat de gemeente verantwoordelijk is voor de schade die aan de woningen is ontstaan. Het college van B en W wijst voor de afhandeling van de schade altijd naar de verzeke ring. Afgelopen vrijdag is een speciaal telefoonnummer ge opend voor omwonenden van de bouwput die schade hebben aan hun huizen. De PPM vindt dat de gemeente moet toezeggen dat alle schade die niet door de ver zekeraar wordt gedekt, vergoed wordt. Volgens de PPM moet een thea ter in of vlakbij de binnenstad worden gebouwd. „De Mortiere is geen goede plaats", vindt frac tievoorzitter H. Akdag. „Wat de schouwburgdirecteur nu zegt, kan ik niet volgen. Hij is altijd voorstander geweest van een theater in de binnenstad." Vol gens Akdag is het nu ook niet meer nodig om een A-theater, voor de hele regio, te bouwen. „En een klein theater past pre cies op de plaats van de huidige schouwburg." De fractie doet meteen een voor stel voor de bouwplaats aan de Zuidsingel. Er zou een onder zoek moeten komen naar de mo gelijkheden om er seniorenwo ningen te bouwen, vindt de PPM. De voorstellen worden vandaag om 19.30 uur tijdens een extra commissievergadering Maatschappelijke Zaken bespro ken. Bij de vergadering zijn alle gemeenteraadsleden aanwezig. Er is voor een commissieverga dering in plaats van een raads vergadering gekozen omdat bij een commissievergadering be langhebbenden mogen inspre ken. Uitspraak Hoge Raad stelt Schouwen-Duiveland voor dilemma door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal onder zoeken of de verordening toeris tenbelasting aangepast moet worden. De Hoge Raad bepaal de vorige week dat de gemeente geen toeristenbelasting mag hef fen over gratis overnachtingen. „Wat te doen is nog niet duide lijk", zegt wethouder A. Croné. Campinghouder J. Stiger uit Brouwershaven heeft de kwes tie aanhangig gemaakt. Hij laat kinderen tot zes jaar gratis over nachten op zijn camping. De ge meente is van mening dat Stig- ter over deze overnachtingen ge woon toeristenbelasting moet betalen. Stigter is het hier met mee eens. In de gemeentelijke verordening staat dat het om betaalde over nachtingen gaat en, zo stelt Stig ter, voor deze kinderen wordt niet betaald. Hij tekende be zwaar aan. Vorige week heeft het hoogste rechtscollege de campinghouder gelijk gegeven. Volgens Croné is deze uitleg nooit de bedoeling geweest van de bepaling. „Die regel is ooit bedacht om te voorkomen dat je toeristenbelasting moet betalen als familie of vrienden komen lo geren. Dat was praktisch, maar we moeten nu nieuwe afwegin gen maken." Hoe dit uitpakt, hangt volgens Croné van een paar factoren af. „We maken gebruik van een mo delverordening van de VNG (Vereniging Nederlandse Ge meenten). Ik verwacht dat de VNG met aanbevelingen komt." Meer campings Bovendien is op dit moment nog niet helder of er meer campings zijn die gratis overnachtingen aanbieden en of veel campings in de toekomst gratis overnach tingen willen aanbieden. „Voor zover ik weet gaat het nu om één camping. Dan praat je over een paar duizend euro, maar als het er veel meer worden gaat het wel om grote bedragen." Geen pesterij Croné stelt dat de gemeente de inkomsten van de toeristenbelas ting hard nodig heeft om de voorzieningen voor de toeristen op peil te houden. „Kijk alleen maar naar het onderhoud van het strand. Dat kost 700.000 eu ro per jaar. Het is geen luxe hef fing of pesterij. Je hebt de toeris tenbelasting nodig want anders moet je de inwoners extra laten betalen. Stel dat de toeristenbe lasting minder wordt en je wilt de voorzieningen op niveau hou den, dan moet dat geld ergens vandaan komen. Moet de OZB omhoog? Of moet je dan voorzie ningen sluiten omdat de toeris tenbelasting minder opbrengt? Ondernemers liggen mij na aan het hart, maar als het om grote bedragen gaat, kom je wel voor een dilemma te staan." De Recron stelde vorige week bij monde van regiovoorzitter T. Wegman dat de recreatieonder nemers creatief moeten zijn in de concurrentiestrijd met goed kope vakantiebestemmingen als Turkije. Volgens Wegman kunnen gratis overnachtingen voor kinderen daaraan een bijdrage leveren. Croné gelooft daar niet in. „Over wat voor bedragen praat je dan? Het gaat om zeventig, tachtig cent per overnachting. Op een vakantiebudget scheelt dat misschien 25 euro. Als men sen met vakantie gaan, bezuinig je toch niet op 25 euro? Je kiest voor Schouwen-Duiveland op basis van gastheerschap of het landschap en niet alleen om geld." Grote teleur stelling? Uw miskoop op internet én in de krant Menig persoon zal het zich nog herinneren: Als klein jongetje of meisje kregen zij van hun moeder een grote lepel levertraan na het avondeten. Als beloning volgde dan vaak een snoepje of koekje. Bijna elk kind gruwde van dit gelige vocht. Echter: levertraan is nog steeds heel goed voor een mens! Levertraan is rijk aan poly-onverzadigde vetzuren, deze verbindingen zijn heel belangrijk voor de gezondheid. Zo zijn deze goed voor onder andere uw huid, hart, bloedvaten en gewrichten. Deze vetzuren worden ook wel omega-3-vetzuren genoemd, die met name te vinden zijn in vette vissoorten zoals makreel, paling, haring en zalm. Omega Combi bevat deze omega-3 vetzuren, alsmede ook de omega-6 en -9 vetzuren. Alle belangrijke vitale vetzuren van plantaardige olieën en vette vissoorten zijn erin verwerkt. Met 1 tot 3 capsules Omega Combi per dag behoudt u een prima gezondheid en tevens een jeugdig uiterlijk. Waarom Omega Combi? Bevat alle belangrijke vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Verhoogt vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie Tegen inlevering van deze bon ontvangt u www.omegacombi.nl op verpakking Omega Combi® Met GRATIS informatieboekje over vetzuren! Van 16,95 VOOf 14,95 Lekker in mijn vel met Omega Combi! dinsdag 8 maart 2005 Joris Snel leunt tegen zijn huis aan de Koningstraat. „Instorting, daar geloof ik niet in." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA-frac- tie in Middelburg voelt zich niet langer gebonden aan de Zuidsin gel als plek voor het nieuwe theater. Daarmee brokkelt het draagvlak voor het project bin nen de gemeenteraad verder af. Volgens fractievoorzitter S. Sza- rafinski is de kans heel klein dat op die locatie nog een theater komt. Een theater aan de Zuidsingel is voor de coalitiepartij slechts nog een 'theoretische mogelijk heid', zegt Szarafinski. „We kun nen alleen doorgaan met bou wen als er technisch iets be dacht wordt en als iets aan de schade wordt gedaan zodat om wonenden er vrede mee heb ben." Daarnaast houdt de partij vast aan de afspraak dat het oor spronkelijke budget met niet meer dan vijf procent mag stij gen. „Met het geld dat er vorige maand is bijgetrokken, zitten we daar nu zo'n beetje aan. De kans is heel klein dat daar nog gebouwd wordt." De PvdA speelde een cruciale rol in de keuze voor de bouwlo catie. In de vorige raadsperiode was de fractie tegen. Vlak voor de verkiezingen veranderde dat standpunt. Volgens Szarafinski heeft de huidige fractie een de mocratisch genomen besluit wil len respecteren. De bouw van het theater was echter ook een hard punt bij de coalitievor ming. In een verklaring biedt de partij haar excuses aan. „We hebben vanaf het begin gezegd dat de locatie niet goed was", al dus Szarafinski. „Maar tussen een slechte plek en wat er nu aan de hand is, zit een groot ver schil. De gebeurtenissen van af gelopen week vallen voor ons niet onder een acceptabele ma nier van bouwen. Voor ons is dat veel te ver gegaan." De fractie wil het college de kans geven om alle mogelijkhe den te onderzoeken. De PvdA wil pas een definitief oordeel ge ven wanneer de externe onder zoeken naar de bouwp® naar de manier waarop he:# ject is uitgevoerd, afgerond; Ook de discussie over de pa van wethouder A. van einde moet nog even wad vindt Szarafinski. „We na daar onze ogen niet voor; ten, die discussie moet je ren, maar ik denk dat deoc nenden daar op dit mos niets aan hebben." Zonder steun van de PvdAj geen meerderheid meer in df meenteraad voor de bous het theater aan de Zuids: De locatie werd altijd gesti door de coalitiepartijen C PvdA, ChristenUnie en G: Links en oppositiepartij; Het CDA wil nu geen oved te conclusies trekken, zegt: tievoorzitter J. Kodde. „We; ten ons nu grondig bezinna alles eerst op een rijtje zet Dat mag best wat langer! We willen nu echt voorkei dat een overhaast besluit» genomen." Dat is Szarafinski me: eens. „Er worden nu a nieuwe locaties genoemd) dat is weer op basis van ai mes en veronderstelling^ hebben eerst een heldere cio-analyse nodig om eeng: afweging te kunnen maken.' KLOOSTERZANDE - Sties Kloortje uit Kloosters houdt zaterdag 19 en zond? maart vanaf 10 uur de jaartn rommelmarkt. De spullen staan in en nabi; clubgebouw aan de Ei straat. Het is een van de ga ste rommelmarkten in Zee de totale verkoopoppervlah draagt zo'n duizend vien meter. Kloortje was een s band, maar inmiddels ba de stichting Kloortje den; groep Boa Vista en de street cegroep New Generation ia totaal ruim veertig leden. tijdje terug uitgekocht. De gor dijnen hangen er verloren bij. Een deur verder is het ook stil. De familie Hoogesteger verblijft de komende tijd in een bunga lowpark in Heinkenszand. Hun buurman Tom Naezer doet wel open. Hij was net een brief naar de gemeente aan het opstellen. Zoveelste „De zoveelste", verzucht hij. „Ik blijf maar declareren. Ik kan al dagen niet werken, omdat ik continu aan de telefoon hang. Regelen, regelen, regelen. Van morgen kwam er weer een scha despecialist langs. Die heeft al weer het derde schaderapport opgesteld." Sinds donderdag zijn de scheu ren in zijn woning gegroeid. Van de term 'haarscheurtjes', uit het eerste rapport, is geen sprake meer. Voor Naezer zit er maar één ding op: uitgekocht worden. „Morgen komt de bur gemeester met ons praten. Ein delijk iemand die zélf besluiten kan nemen. Het is te hopen dat alles snel geregeld is. Zodat we weg zijn voordat het gebruikelij ke getouwtrek tussen gemeente en verzekering begint." Ook bij een andere buurman zijn de scheuren sinds donder dag verergerd. „Een kwestie van centimeters, maar toch: het huis is niet sta biel. Het is bewoonbaar, daar is alles mee gezegd." Ook bij deze bewoner aan de Koningstraat kwam gisteren een specialist de schade opnemen. Ze zijn er zo wat kind aan huis. „Ik heb ook nog experts inge schakeld na de sloop van de ka zerne. Die procedure loopt nu ruim twee jaar en ik heb nog geen cent gezien." De man is verbitterd. Hij be raadt zich op andere maatrege len. „Ik wacht het nog een paar weken af en dan stap ik naar de rechter. Pas sinds donderdag worden omwonenden door de ge meente serieus genomen, tijd om ons tegemoet te komen. Maar hun beloftes ken ik zo on derhand wel. Er is maar één ie mand die iets doet en dat is de rechter." ligheidsbeambten meer, die al leen al door hun armen over el kaar heen te slaan, de doorgang belemmerden. Geen brandweer, geen politie. In de bouwput loopt iemand rond in een oranje overall. Wat hij precies doet met zijn appara tuur, wil hij niet zeggen. Alleen dat hij 'kijkt hoe alles erbij staat'. Inspectie dus. Hij knikt ja en loopt snel door, over de steigers. Het water in de bouwput staat hoog. Dat het vullen donderdag avond snel moest gebeuren, is goed te zien. Her en der drijven rode rubberen handschoenen, plastic tasjes en houten palen, schotten zelfs. De plek waarop brandweerlie den hun waterspuiten gericht hadden staan, lijkt nu veran derd in een vuilstortplaats. Wit te emmers en stukken hout con centreren zich tegen de dam- wand. Mappen Aan de waterkant, in de Koning straat, lopen mannen met zwart leren mappen. Het zijn schadespecialisten. „Ge noeg te doen", grapt Joris Snel, die op de hoek met het Bagijn- hof woont. Elke dag haalt hij wat spulletjes op uit zijn huis, waar hij sinds donderdag niet meer mag verblijven van de ge meente. Die heeft zijn huis onbe woonbaar verklaard. Buitenmu ren zijn getekend door grote scheuren. Binnen valt de schade mee, maar daar heeft Snel dan ook 'veel aan gedaan'. Snel heeft in de zeven jaar dat hij het huis be woont, het hele huis verbouwd. „Alles is nieuw: badkamer, keu ken, zelfs de binnenmuren heb ik vervangen. Eigenlijk heb ik een huis in een huis gebouwd. Anders was de boel allang inge stort." Het lek in de damwand zit precies voor zijn deur. Er dreigt instortingsgevaar. Nog ze ker twee weken woont Snel in een bungalow van De Banjaard. Met tegenzin. „Het liefst ga ik te rug. Ik voel me er niet onveilig. Instorting, daar geloof ik niet in. Ze zeggen dat er twee kuub zand onder mijn huis is wegge spoeld. Daar merk ik helemaal niks van. Zodra ze dat zand te rug spuiten, wil ik terug." Het huis van de buren staat leeg; de gemeente heeft hen een door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Amper vier da gen na de commotie rond de bouwput lijkt de rust in de Mid delburgse Koningstraat te zijn wedergekeerd. Het is alleen wat druk met schadespecialisten, die in en uit lopen. Het is verraderlijk stil in het straatje, als je denkt aan donder dagavond. Waar het publiek toen de fotocamera's zo ver mo gelijk door het Heras-hek stak om de taferelen vast te leggen, zijn de straten nu leeg. Geen vei Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Innatura Gezondheidswinkels, Brouwerijstraat Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 12 Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8 PZC ZEEUWS VIA»1'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46