Felle kou breekt ozonlaag af D66 schuift op in conflict over gekozen burgemeester Uitvaartsector bepleit bovengronds bijzetten Jongeren opgepakt na pesten allochtonen PvdA Tilburg helpt dakloze gescheidenen Winterweer zorgt voor extra schade boven noordelijk halfrond Kleinpolderplein A13 afgesloten na kantelen vrachtwagen Benzinedief rijdt dronken rond Gratis treinen met Wolkers Bouwplannen maken kan ook thuis Tilburger kleedt zich uit bij UWV Politie schiet verdachte dood Steen raakt ruit tankauto met lading benzine De aangifte inkomstenbelasting voor ondernemers. Toch foutje bij inrichting van Gelders provinciehuis Bevers duiken op bij Hattem TILBURG - De gemeente- raadsfractie van de PvdA in Tilburg wil dat de ge meente Tilburg woonruim te beschikbaar stelt aan ouders die na een echtschei ding dakloos worden. Hier door moet het contact met hun kind of kinderen in stand blijven en worden so ciale en financiële proble men voorkomen, denkt de partij. Een van de ouders zou na beëindiging van hun rela tie tijdelijk in een zoge noemde terugkeerwoning kunnen wonen. „Het zijn huurkamers in een groot pand zoals een klooster", aldus raadslid B. Wiltha- gen gisteren. Ook dure leeg staande huurwoningen en kantoren komen volgens hem in aanmerking. Volgens de PvdA is het moeilijk om het contact met kinderen in stand te houden als een van de ouders geen woning heeft. „Ontmoetingen tussen ouder en kind vinden dan noodgedwongen plaats in het café of een McDo nalds", aldus Wilthagen. Daarnaast ontstaan vol gens hem ook financiële problemen door alimenta tieverplichtingen of hypo theekschulden bij de bank. Volgens de partij moeten in Tilburg jaarlijks vierhon derd mensen hun huis uit na een echtscheiding. De raad bespreekt het plan vol gende week. ANP van onze redactie binnenland DE BILT - De ozonlaag boven het noordelijk halfrond heeft de ze winter flinke schade opgelo pen. Ook boven Nederland is on geveer 15 procent van de hoe veelheid ozon afgebroken. Dat heeft het KNMI in De Bilt gisteren gemeld op grond van metingen met de Europese mi lieusatelliet Envisat. De schade is veroorzaakt door 'extreem la ge temperaturen' in de ozonlaag boven de noordpool. In de tweede helft van januari werden daar de laagste tempera turen van de afgelopen 35 jaar gemeten. Boven noordelijke delen van Eu ropa, Azië en Noord-Amerika is de hoeveelheid ozon in de eerste twee maanden met 15 procent gedaald. Het KNMI verwacht dat deze vermindering 'nog en kele weken' zal doorgaan. De ozonlaag ligt tientallen kilo meters boven de aarde en be schermt mensen, dieren en plan ten tegen de ultraviolette (UV) stralen van de zon. Naast de lage temperaturen tas ten de zogenoemde cfk's (chloor- fluorkoolstoffen) en de zon de ozonlaag aan. Het proces dat zich nu boven het noordelijk halfrond afspeelt, zorgt jaar lijks boven het zuidpoolgebied voor het bekende 'gat in de ozon laag'. Extremer De afbraak is deel van een cy clus, die dit jaar wat extremer is dan voorgaande jaren. Het duurt ongeveer driekwart jaar om de afbraak weer te her stellen. Op een onbewolkte dag in mei kan de ultraviolette stra ling dit jaar 'op een van de hoog ste niveaus van de afgelopen ja ren komen te liggen', stelt KN- MI-onderzoeker P. van Veldho ven. Het herstel van schade die de cfk's aanrichten, duurt veel lan ger. Naar verwachting zal dat gemid deld tien jaar duren. ANP APELDOORN - Een 40-jarige man uit Nijmegen is zon dagmiddag door de politie in Eerbeek aangehouden we gens een opvallende serie overtredingen. Agenten hielden de man aan omdat hij achter het stuur van zijn auto met een mobiele telefoon zat te bellen. Maar dat bleek pas het begin, aldus de politie gisteren. Toen de agenten de gegevens van de man natrokken;, bleek dat hij net een benzinestation in Eerbeek had verlag ten zonder te betalen. Bij zijn aanhouding bleek hij oolc dronken te zijn. Het invorderen van zijn rijbewijs lukte niet omdat de man dat al kwijt was. ANP UTRECHT - Een exemplaar van Zomerhitte, het Boeken weekgeschenk van Jan Wolkers, opent treindeuren. De NS geven reizigers komende zondag de kans gratis door het land te reizen op vertoon van het boek. Het aan bod geldt voor de tweede klasse, meldden de NS gisteren. 1 ANP ZWOLLE - Het einde van tijdrovende bezoekjes aan het gemeentehuis voor bouwvergunningen is in zicht. Twaalf- gemeenten, het ministerie van Vrom en de organisatie Elektronische Gemeenten (Egem) werken samen aan een systeem om de vergunning straks digitaal aan te vragen. Het systeem, de Centrale Server Bouwaanvragen, moet komend najaar in de lucht zijn. Gemeenten kunnen zich dan abonneren op de server. In Zwolle werd afgelopen na- jaar in het kader van een proefproject de eerste volledig digitaal ingediende en behandelde bouwvergunning afge geven. De gemeenten Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Enschede, Groningen, Haarlemmermeer, Heer len, Leidschendam-Voorburg, Rotterdam, Tilburg en Zwolle hebben gisteren de handen ineengeslagen voor ver dere ontwikkeling van de server. ANP TILBURG - Omdat hij zich figuurlijk uitgekleed voelde door het UWV, heeft een Tilburgse man zich gisteren in het kantoor van de uitkeringsinstantie in Tilburg van zijn kledij ontdaan en vastgeketend. Hij wilde zo aandacht vragen voor zijn problemen. De man ontkleedde zich in een spreekkamer. Een woord voerder van het TJWV meldde dat de actie van de man ge holpen heeft. Toen hij zijn kleren weer aanhad, is met hem gepraat. „En we zijn er uitgekomen. Het probleem is opgelost", aldus de woordvoerder. ANP FIJNAART - De politie heeft in de nacht van zondag op maan dag in Fijnaart (Noord-Bra bant) de verdachte van een schietpartij doodgeschoten. Dat gebeurde toen agenten de man wilden aanhouden. Het gaat om een 37-jarige man uit Fijnaart. De eerste schietpartij was kort na middernacht in een woning aan de Hazelaarstraat. Volgens een woordvoerster van het Open baar Ministerie ging het om een huiselijke ruzie. Toen de politie even later arriveerde, bleek dat de man naar een naastgelegen pand was gegaan. Pogingen hem uit zichzelf naar buiten te laten komen, mislukten. Daarop drong de politie de woning bin nen. Volgens de woordvoerster heeft de verdachte toen geschoten. Agenten raakten daarbij niet ge wond, maar zij zagen zich wel genoodzaakt hun wapen te ge bruiken. De man werd in het pand nog gereanimeerd, maar hij overleed aan zijn verwondin gen. ANP ROTTERDAM - Een gekantelde vrachtwagen blokkeert een viaduct van het Kleinpol derplein op de snelweg A13 (Den Haag naar Rotterdam) bij Rotterdam. Door het ongeluk was het viaduct gisteren van 's ochtends tot zes uur 's n sloten. De vrachtwagen was geladen met stalen damwanden. De chauffeur bleef onge deerd. De vrachtwagen beschadigde bij het ongeval de vangrail. foto Lex van Lieshout/ANP AMSTERDAM - De steen die zondagavond naar een tankauto met benzine op de AIO in Am sterdam-West werd gegooid, is niet door de vooruit gegaan. Eer der meldde de politie dat. De ruit werd wel zwaar bescha digd, aldus de politie gisteren. Volgens de politie had er een zeer gevaarlijke situatie kunnen ontstaan als de chauffeur de con trole had verloren. ANP "''HBM&LTJ'E.Ul&FrWAT E£A/ AVONp! VüLGE.NO JAAR. 6A CjE MAAR. AU£.£N H£T BÖEK&NSAL- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De gekozen burge meester kan ook in fases wor den ingevoerd: volgende jaar in een aantal grote steden en later in de kleinere gemeenten. D66-senator Schuyer zei dat gis teren in het Radio 1-Journaal. Ook voor D66-Tweede-Kamer- lid Van der Ham is een gefaseer de invoering bespreekbaar. Het compromisvoorstel is be doeld om de Eerste-Kamerfrac- tie van de PvdA over de streep te trekken. Die dreigt tegen de grondwetswijziging te stemmen die nodig is om de gekozen bur gemeester te kunnen invoeren. Omdat voor die grondwetswijzi ging een tweederde meerder heid van de Eerste Kamer nodig is, is de steun van de PvdA on ontbeerlijk. D66-leider Dittrich wilde giste ren niet op de uitlatingen van Schuyer ingaan. Formeel staat hij op het standpunt dat in alle gemeenten volgend jaar de bur gemeester gekozen moet wor den, zoals zijn partijgenoot mi nister De Graaf heeft voorge steld. Dittrichs woordvoerster ver wees gisteren naar coalitieover- leg morgen over de kwestie. Daaraan nemen premier Balken ende, de vice-premiers De Graaf en Zalm (WD) en de fractielei ders van CDA, WD en D66 in de Tweede Kamer deel. Het over leg gaat niet alleen over de geko zen burgemeester, maar ook over een wijziging van het kies stelsel. Over beide onderwerpen zijn in het regeerakkoord op aandrang van D66 afspraken gemaakt, maar de coalitiefracties verschil len van mening over de uitwer king daarvan. Eerder suggereerde Balkenende om de gekozen burgemeester in fases in te voeren. Daarmee zou in kleinere gemeenten, die moei te hebben met de in 2002 geïn troduceerde scheiding tussen ge meenteraad en gemeentebe stuur, beter gewacht kunnen worden, zei de premier in een CDA-blad. De kwestie van de gekozen bur gemeester werd zondag actueel door uitlatingen van leider No ten van de PvdA-fractie in de Se naat. Hij zei dat zijn fractie te gen de grondwetswijzging zal stemmen waarin de gekozen bur gemeester mogelijk wordt ge maakt, omdat het kabinet de zaak te veel wil 'afraffelen'. In de grondwet staat nu nog dat de burgemeester door de Kroon be noemd moet worden. Boos De D66-top toonde zich zondag verontwaardigd over de Pv- dA-opstëlling. Minister Brink horst van Economische Zaken en Dittrich wezen erop dat de PvdA-senatoren in eerste instan tie (grondwetswijzigingen moe ten altijd in twee etappes) wel hebben voorgestemd. De inhoudelijke bezwaren van de PvdA hebben betrekking op een wetsvoorstel dat de Tweede Kamer nog moet behandelen, en niet op de grondwetswijziging, onderstreepten Dittrich en Brinkhorst. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Unie van erkende Uitvaarton dernemers (Nuvu) pleit voor een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden om in Nederland doden bovengronds bij te zet ten. Door de vergrijzing van de be volking neemt het aantal sterfge vallen de komende jaren fors toe. Dat leidt onvermijdelijk tot een capaciteitsprobleem op kerkhoven, zo is de verwach ting. Bovengronds bijzetten kan bijvoorbeeld in een speciaal daarvoor opgetrokken muur waarin ruimten zijn uitge spaard om de kisten in te schui ven. Volgens secretaris J. Hoekman van de Nuvu levert het ruimtege brek op kerkhoven vandaag of morgen nog geen probleem op, maar wel 'overmorgen'. Boven gronds bijzetten in galerijgra ven kan een oplossing zijn, zegt hij. Het is ruimtebesparend, mi lieuvriendelijk en gemakkelijk in onderhoud. Dergelijke graven zijn er overi gens al onder meer op begraaf plaatsen in Valkenburg aan de Geul, Nijmegen, Lisse en Rotter dam. Ook op andere kerkhoven zijn plannen om dergelijke voorzie ningen aan te leggen. Hoekman verwacht dat het capa citeitsprobleem zich de komen-1 de jaren het eerste aandient in de wat grotere steden. „Daarna kan het overal gaan spelen." Vol gens hem is er belangstelling voor de voor Nederland betrek kelijk nieuwe manier van begra- ven. „Het is natuurlijk wel even wennen." ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland ROELOFARENDSVEEN - De politie verdenkt elf jongeren van 14 tot 20 jaar uit het Zuid-Hollandse Alkemade van vernielingen en openlijke ge weldpleging in Roelofarends- veen. Vooral inwoners van al lochtone afkomst waren het doelwit van de jongeren. De groep bestond uit jongens en meisjes. Allen zijn aangehou den. Dat heeft de politie Hol lands Midden gisteren gezegd. De politie begon het onderzoek dit jaar na het bekend worden van vernielingen en pesterijen aan het adres van een gezin van allochtone afkomst. De jonge ren hebben bekend. Zij hebben een proces-verbaal gekregen. Po litie en justitie onderzoeken nog andere gevallen waarin sprake zou zijn van het lastigvallen van mensen van allochtone afkomst. De jongeren vielen het gezin met kinderen al sinds november lastig. De groep opereerde in wisselende samenstelling. De jongeren spraken uitvoerig met elkaar over de vernielingen en pesterijen. Het gezin heeft het nog heel moeilijk door de pesterijen en geweldplegingen. Vooral 's nachts hebben de gezinsleden het zwaar, aldus de teamchef van de politie in Alkemade. Het geweld en de pesterijen ver oorzaakten onrust onder de be volking van de gemeente Alke made. ANP 'M 'i Vanaf nu afteen elektronisch. Voor alle ondernemers geldt dat sinds 1 januari 2005 de aangifte inkomstenbelasting niet meer per formulier, maar elektronisch moet worden ingediend. De Belastingdienst verstuurt geen papieren aangifte formulieren meer. In plaats daarvan krijgt u een schriftelijke uitnodiging om elektronisch aangifte te doen. Activeer uw gebruikersnaam en wachtwoord op het aangiftedeel van de site van de Belastingdienst. U ontvangt vervolgens ook een elektronische uitnodiging. U moet uw aangifte inkomstenbelasting over het belastingjaar 2004 verplicht elektronisch doen en uiterlijk 31 maart 2005 inzenden. Wees op tijd met uw aangifte en wacht met tot het laatste moment! Houdt u er rekening mee dat u uiterlijk 30 april ook uw kwartaal aangifte omzetbelasting en/of eventuele opgaven ICL elektronisch indient. Kijk voor meer informatie op www.belastinodienst.nl/zakeliik. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. ..an nnze redactie binnenland ARNHEM - Dc provincie Gel derland heeft zich niet aan de Europese regels gehouden bij het inrichten van de werkkamer van Commissaris van de Konin gin Kamminga in 2000. Meer dan drie jaar lang hield de pro vincie vol dat volgens de regels was gehandeld. Maar twee maanden na het ver trek van Kamminga geven Gede puteerde Staten (GS) nu toe dat zij destijds fout zaten. Op 16 november 2001 schreef Kamminga in antwoord op vra gen van de SP dat met zijn werk kamer in het provinciehuis niets aan de hand was. Het verhaal dat hij een vriendje aan een lucratieve opdracht had geholpen, bestreed hij fel. De zaak kwam aan het rollen toen de krant De Gelderlander had onthuld dat de meubels voor Kamminga's kamer en die van de hoogste ambtenaar, griffier Crasborn, waren besteld bij de Groningse ontwerper Vos, die de commissaris al 35 jaar kende. Dit terwijl eerder het bedrijf Ah- rend een Europese aanbesteding voor de renovatie van het hele provinciehuis had gewonnen. De twee kamers wei-den er latei- op initiatief van Kamminga uit gehaald en voor 52.000 euro toe bedeeld aan Vos. Kamminga stelde dat zijn werkkamer een zelfstandig monument was, dat los stond van de rest van het pro vinciehuis. De fracties in Provin ciale Staten accepteerden zijn uitleg. Nu schrijven Gedeputeerde Sta ten dat de kamers toch niet door Vos hadden mogen worden inge richt. SP-fractievoorzitter Fre- riks concludeert dat indertijd 'willens en wetens onwaarheid is gesproken'. dinsdag 8 maart 2005 GS komen met hun nieuwe le zing nadat oud-gedeputeerde Scheerder met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur een aantal documenten boven water had gekregen. Het gaat om ambtelijke e-mails en verslagen van gesprekken. Daaruit blijkt dat al in 2000, nog voor de meubels besteld werden, was gewaarschuwd voor overtreding van de Europe se regels. GPD HATTEM - In de Wiessenbergse Kolk bij Hattem hebben zich naar alle waarschijnlijkheid spontaan bevers geves tigd. Dat concluderen gisteren boswachters van natuurbe heerder Het Geldersch Landschap, die afgelopen week on miskenbare beversporen hebben gevonden in de uiter waard waar de kolk deel van uitmaakt. De boswachters troffen een hele rij doorgeknaagde boom stammen aan. Ook liggen er afgeschilde takken bij het wa ter. Dat is volgens de deskundigen typisch beverwerk in de wintermaanden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3