PZC Stilte is terug in de Koningstraat Steun theater brokkelt af PPM wil vergoeding schade omwonendei Bach en Rembrandt op Witte Donderdag Goes deelt containers voor papier uit Kosten van afblazen bouw theater ongewis Schade-experts lopen in en uit Oratorium Informatieavoi astma en COP Crucifixion Maak er een Kleintje van. Wj "3 3 1 Levertraan weer terug, maar als pilletje! Omega Combi: alle belangrijke vetzuren in capsule 2,- KORTING dinsdag 8 maart 2005 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hoeveel geld de gemeente Middelburg kwijt is als op dit moment wordt ge stopt met de bouw van het thea ter aan de Zuidsingel, is niet dui delijk. Dat hangt af van toekom stige afspraken en juridische procedures. In totaal zijn nu afspraken ge maakt voor een bedrag van 25 miljoen euro. De gemeente heeft 9,5 miljoen euro ook echt be taald. De rest is geld dat vastligt in een contract met Sprangers, de aannemer die aan de slag zou gaan met de werkelijke bouw van het theater als de bouwput klaar was. Het grootste deel van het geld dat nu is uitgegeven, is opge gaan aan kosten voor de bouw put: 3,5 miljoen. De overige zes miljoen is besteed aan de sloop van de Generaal Berghuijskazer- ne, archeologisch onderzoek, de architect, het externe projectma nagement en adviseurs. Of de gemeente nog over de res terende 15,5 miljoen zal kunnen beschikken, is afhankelijk van onderhandelingen met aanne mer Sprangers. Het is al eerder voorgekomen, bij de bouw van het stadsgewes telijk zwembad bijvoorbeeld, dat een aannemer een andere op dracht kreeg in de plaats van een afgelast project. Zowel de projectleider van de aannemer van de bouwput, TBI Voormolen, als de projectleider van BBN, het bedrijf dat de ge meente heeft ingehuurd om de bouw van het theater te begelei den, waren gisteren niet bereik baar. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Amper vier da gen na de escalatie bij de bouw put lijkt de rust in de Koning straat te zijn wedergekeerd. Het is alleen wat druk met schade specialisten, die in en uit lopen. Het is verraderlijk stil in het straatje, als je denkt aan donder dagavond. Waar het publiek toen de fotocamera's zo ver mo gelijk door het Heras-hek stak om de taferelen vast te leggen, zijn de straten nu leeg. Geen vei ligheidsbeambten meer, die al leen al door hun armen over el kaar heen te slaan, de doorgang belemmerden. Geen brandweer, geen politie. In de bouwput loopt iemand rond in een oranje overall. Wat hij precies doet met zijn appara tuur, wil hij niet zeggen. Alleen dat hij 'kijkt hoe alles erbij staat'. Inspectie dus. Hij knikt ja en loopt snel door, over de steigers. Het water in de bouwput staat hoog. Dat het vullen donderdag avond snel moest gebeuren, is goed te zien. Her en der drijven rode rubberen handschoenen, plastic tasjes en houten palen, schotten zelfs. De plek waarop brandweerlieden hun waterspui ten gericht hadden staan, lijkt nu veranderd in een vuilstort plaats. Witte emmers en stuk ken hout concentreren zich te gen de damwand. Aan de waterkant, in de Koning straat, lopen mannen met zwart leren mappen. Het zijn schade- specialisten. „Genoeg te doen", grapt Joris Snel, die op de hoek met het Ba- gijnhof woont. Elke dag haalt hij wat spulletjes op uit zijn huis, waar hij sinds donderdag niet meer mag verblijven van de gemeente. Die heeft zijn huis on bewoonbaar verklaard. Buiten muren zijn getekend door grote scheuren. Binnen valt de schade mee, maar daar heeft Snel dan ook 'veel aan gedaan'. Snel heeft in de zeven jaar dat hij het huis bewoont, het hele huis ver bouwd. „Alles is nieuw: badka mer, keuken, zelfs de binnenmu ren heb ik vervangen. Eigenlijk heb ik een huis in een huis ge bouwd. Anders was de boel al lang ingestort." Het lek in de damwand zit pre cies voor zijn deur. Er dreigt in stortingsgevaar. Nog zeker twee weken woont Snel in een bunga low van De Banjaard. Met tegen zin. „Het liefst ga ik terug. Ik voel me er niet onveilig. Instor ting, daar geloof ik niet in. Ze zeggen dat er twee kuub zand onder mijn huis is weggespoeld. Daar merk ik helemaal niks van. Zodra ze dat zand terug spuiten, wil ik terug. Uitgekocht Het huis van de buren staat leeg; de gemeente heeft hen een tijdje terug uitgekocht. De gordijnen hangen er verloren bij. Een deur verder is het ook stil. De familie Hoogesteger ver blijft de komende tijd in een bungalowpark in Heinkens- zand. Hun buurman Tom Nae- zer doet wel open. Hij was net een brief naar de gemeente aan het opstellen. „De zoveelste", verzucht hij. „Ik blijf maar declareren. Ik kan al dagen niet werken, omdat ik continu aan de telefoon hang. Regelen, regelen, regelen. Van morgen kwam er weer een scha despecialist langs. Die heeft al weer het derde schaderapport opgesteld." Sinds donderdag zijn de scheu ren in zijn woning gegroeid. Van de term 'haarscheurtjes', uit het eerste rapport, is geen sprake meer. Voor Naezer zit er maar één ding op: uitgekocht worden. „Morgen komt de burgemeester met ons praten. Eindelijk ie mand die zélf besluiten kan ne men. Het is te hopen dat alles snel geregeld is. Zodat we weg zijn voordat het gebruikelijke getouwtrek tussen gemeente en verzekering begint." Ook bij een andere buurman zijn de scheuren sinds donder dag verergerd. „Een kwestie van centimeters, maar toch: het huis is niet stabiel. Het is be woonbaar, daar is alles mee ge zegd." Ook bij deze bewoner aan de Koningstraat kwam giste ren een specialist de schade op nemen. Ze zijn er zowat kind aan huis. „Ik heb ook nog ex perts ingeschakeld na de sloop van de kazerne. Die procedure loopt nu ruim twee jaar en ik heb nog geen cent gezien." De man is verbitterd. Hij be raadt zich op andere maatrege len. „Ik wacht het nog een paar weken af en dan stap ik naar de rechter. Pas sinds donderdag worden omwonenden door de ge meente serieus genomen, tijd om ons tegemoet te komen. Maar hun beloftes ken ik zo on derhand wel. Er is maar één ie mand die iets doet en dat is de rechter." Joris Snel leunt tegen zijn huis aan de Koningstraat. „Instorting, daar geloof ik niet in." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De omwonen den van de bouwput moeten op korte termijn vergoeding krij gen voor de schade aan hun hui zen. Dat stelt de Politieke Partij Middelburg. De partij dient in de komende gemeenteraadsvergadering op 21 maart een voorstel in met die strekking. Daarnaast wil de par tij dat het college op zoek gaat naar een andere locatie voor het theater, een standpunt dat de PPM al jaren uitdraagt. Boven dien wil de fractie dat het rap port van de twee adviesbureaus die zijn ingehuurd direct naar de gemeenteraad worden ge stuurd. De partij vindt dat het college van B en W de regie is kwijtgeraakt en wil de rappor ten zonder bemoeienis van het college ontvangen. De PPM vindt dat de gemeente verantwoordelijk is voor de schade die aan de woningen is ontstaan. Het college van B en W wijst voor de afhandeling van de schade altijd naar de verzeke ring. Afgelopen vrijdag is een speciaal telefoonnummer ge opend voor omwonenden van de bouwput die schade hebben aan hun huizen. De PPM vindt dat de gemeente moet toezeggen dat alle schade die niet door de ver zekeraar wordt gedekt, vergoed wordt. Volgens de PPM moet ZIERIKZEE - De Vrijzinnige ge meente Zierikzee houdt op 20 maart een bijeenkomst rond het oratorium 'Als de graankorrel sterft....' In het oratorium wordt aan dacht besteed aan drie thema's: het leven van Jezus vanaf de aankondiging van zijn lijden; de erkenning van lijden en dood en de dood en de wederopstanding. Tijdens de bijeenkomst worden liederen gezongen en teksten voorgelezen uit het oratorium. Aart Kot speelt op het orgel en Helma Kot zingt solo. De bijeen komst begint om 11.00 uur in de Gasthuiskerk in Zierikzee. een theater in of vlakbij de1 nenstad worden gebouwd, Mortiere is geen goede pk vindt fractievoorzitter ft dag. „Wat de schouwburg teur nu zegt, kan ik niet vel Hij is altijd voorstandergR van een theater in de bic stad." Volgens Akdag is ook niet meer nodig oi A-theater, voor de hele reg bouwen. „En een klein tb past precies op de plaats w huidige schouwburg." De fractie doet meteen et stel voor de bouwplaats a Zuidsingel. Er zou een? zoek moeten komen naar 4 gelijkheden om er seniors ningen te bouwen, vind PPM. De voorstellen v vandaag om 19.30 uur tr een extra commissievergai Maatschappelijke Zaken k ken. Bij de vergadering zijn' raadsleden aanwezig. Er is een commissievergaderirr plaats van een raadsvt ring gekozen omdat bij ee missievergadering belang benden mogen inspreken SEROOSKERKE - De li Vrouwen van Nu houc woensdag 16 maart een ini: tiebij eenkomst over astc COPD (longemfyseem en ii sche bronchitis). Bezoeken gen onder meer een inforr film te zien en er is g voor het stellen van vrager De bijeenkomst begint om. uur in het dorpshuis in kerke. ZIERIKZEE - Het orato Crucifixion van componist! Steiner wordt zaterdag s voerd in de Nieuwe Kerkii rikzee. De passiemuziek wordt gen door het projectkoor land met zangers en zang sen vanuit heel Zeeland t Zuid-Hollandse eilanden, orgel wordt bespeeld door! janne Dey. Aanvang 2O.0l)i PvdA noemt plek aan Zuidsingel alleen in theorie nog mogelijk door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA-frac- tie in Middelburg voelt zich niet langer gebonden aan de Zuidsin gel als plek voor het nieuwe theater. Daarmee brokkelt het draagvlak voor het project bin nen de gemeenteraad verder af. Volgens fractievoorzitter S. Sza- rafinski is de kans heel klein dat op die locatie nog een theater komt. Een theater aan de Zuidsingel is voor de coalitiepartij slechts nog een 'theoretische mogelijk heid', zegt Szarafinski. „We kun nen alleen doorgaan met bou wen als er technisch iets be dacht wordt en als iets aan de schade wordt gedaan zodat om wonenden er vrede mee heb ben." Daarnaast houdt de partij vast aan de afspraak dat het oor spronkelijke budget met niet meer dan vijf procent mag stij gen. „Met het geld dat er vorige maand is bijgetrokken, zitten we daar nu zo'n beetje aan. De kans is heel klein dat daar nog gebouwd wordt. De PvdA speelde een cruciale door Ali Pankow ZIERIKZEE - In vervolg op de al eerder gehouden 'Nachten van Bach' in de Nieuwe Kerk in Zierikzee staat nu voor Witte Donderdag, 24 maart, hier de 'Avond van Bach in Passietijd' op het programma. De opzet van het programma is vergelijkbaar met die Bach-nachten. Dat wil zeggen: muziek van Bach door koor, or gel en soliste, toelichtende beel den via powerpoint, een camera vanaf het orgelfront en nadere informatie over de muziek. De inhoud beperkt zich nu echter tot de passiemuziek van Bach. Tevens wordt er deze avond een relatie gelegd tussen muziek en de schilderkunst. Centraal daar in staan etsen en schilderijen van Rembrandt, evenals gravu res van Jan Luyken en de in drukwekkende schilderingen van het beroemde Isenheimer Al taar van de schilder Matthias Grünewald. Het programma biedt recitatie ven en aria's uit de Mattheus Passion, koralen uit de Johan nes Passion en orgelmuziek over lijdenskoralen. Op het grote beeldscherm onder het orgel zijn alle teksten te lezen waarop de muziek is gebaseerd. Verder geeft cantor en muziekdocent Mar van der Veer een toelich ting op korte muziekstukken. Tijdens deze avond wordt ge tracht een indruk te geven hoe Bach zijn lijdensmuziek 'schil derde', hoe hij met muzikale kleuren werkt, met tegenstellin gen tussen licht en donker en hoe het klinkt als bepaalde to nen samen worden gespeeld ter illustratie van de tekst. Volgens Van der Veer gebruikt Bach als 'muzikale schilder' zelfs 'Augen- musik'. „Wie naar de muziek kijkt, ontdekt afbeeldingen, zo als die van de slang in de aria 'Blute nur o liebes Herz'", aldus Van der Veer. De Christelijke Oratorium Vere niging Laudando uit Middelhar- nis verleent muzikale medewer king. Dit koor heeft ruime erva ring in het uitvoeren van wer ken van Bach. Onder leiding van dirigent Ri- nus Verhage worden bekende ko ralen uit de Johannes Passion ge zongen, waaronder het beroem de slotkoor. Verhage vertolkt te vens de bewerkingen over de or gelkoralen zoals 'O Lamm Got- tes' en het indrukwekkende 'O Mensch bewein dien Sünde gross'. Het publiek zal door een cameraverbinding met de speel tafel de organist ook kunnen zien spelen. Sopraan Marijke Nieuwenweg uit Numansdorp zingt de aria's uit de passionen, waaronder 'Blut nur du liebes Herz' en 'Aus Liebe'. De powerpoint-presenta- ties en het camerawerk worden verzorgd door Jeroen van der Laan en Joran Looij. De 'Avond van Bach in Passie- tijd' begint om 21.00 uur. Het publiek wordt vanaf 20.30 uur met koffie ontvangen. rol in de keuze voor de bouwlo catie. In de vorige raadsperiode was de fractie tegen. Vlak voor de verkiezingen veranderde dat standpunt. Volgens Szarafinski heeft de huidige fractie een de mocratisch genomen besluit wil len respecteren. De bouw van het theater was echter ook een hard punt bij de coalitievor ming. In een verklaring biedt de partij haar excuses aan. „We hebben vanaf het begin gezegd dat de locatie niet goed was", al dus Szarafinski. „Maar tussen een slechte plek en wat er nu aan de hand is, zit een groot ver schil. De gebeurtenissen van af gelopen week vallen voor ons niet onder een acceptabele ma nier van bouwen. Voor ons is dat veel te ver gegaan." Onderzoeken De fractie wil het college de kans geven om alle mogelijkhe den te onderzoeken. De PvdA wil pas een definitief oordeel ge ven wanneer de externe onder zoeken naar de bouwput en naar de manier waarop het pro ject is uitgevoerd, afgerond zijn. Ook de discussie over de positie van wethouder A. van 't West einde moet nog even wachten, vindt Szarafinski. „We moeten daar onze ogen niet voor slui ten, die discussie moet je voe ren, maar ik denk dat de omwo nenden daar op dit moment niets aan hebben." Zonder steun van de PvdA is er geen meerderheid meer in de ge meenteraad voor de bouw van het theater aan de Zuidsingel. De locatie werd altijd gesteund door de coalitiepartijen CDA, PvdA, ChristenUnie en Groen- Links en oppositiepartij WD. Het CDA wil nu geen overhaas te conclusies trekken, zegt frac tievoorzitter J. Kodde. „We moe ten ons nu grondig bezinnen en alles eerst op een rijtje zetten. Dat mag best wat langer duren. We willen nu echt voorkomen dat een overhaast besluit wordt genomen." Dat is Szarafinski met hem eens. „Er worden nu meteen nieuwe locaties genoemd. Maar dat is weer op basis van aanna mes en veronderstellingen. We hebben eerst een heldere ris- cio-analyse nodig om een goede afweging te kunnen maken." door Ingrid Huibers GOES - Elk huishouden in de ge meente Goes krijgt een blauwe afvalcontainer voor oud papier en karton. Daarmee hopen bur gemeester en wethouders te be reiken dat er 62 procent meer ge scheiden oud papier wordt inge zameld. Het college wil verder onder zoek doen naar een ondergronds afvalinzamelingssysteem voor de Goese binnenstad. Hoewel de commissie grondge bied daarover gisteravond haar oordeel kon uitspreken, bleef on duidelijk of zij voor zo'n onder gronds afvalinzamelingssys teem voelt. Er werd feitelijk al leen gesproken over invoering van een gedifferentieerd tarie- vensysteem (diftar). Die discus sie werd aangezwengeld door T. van Dalfsen en J. Groothuis van Rova, een bedrijf dat de afvalin zameling voor een twintigtal ge meenten in Overijssel coördi neert. Hoewel de commissie aan vankelijk sceptisch leek, bleken maar liefst vier fracties (Groen Links, SGP/Christenunie, D66 en de PvdA) na afloop van de presentatie enthousiast te zijn over verder onderzoek naar de mogelijkheden van diftar. Verantwoordelijk wethouder S. van 't Westeinde kreeg de op dracht andere Zeeuwse gemeen ten warm te maken voor een ge zamenlijke proef met diftar. Het optimisme daarover van di recteur Groothuis van Rova sprak niet uit een rapport dat milieuadviesbureau De Jonge in opdracht van de gemeente Goes, de provincie en de Delta heeft gemaakt. Volgens De Jonge kost de invoering van diftar de ge meente bijna twaalf euro per huishouden. Op last van de commissie zal de gemeente toch verder onderzoek moeten (laten) doen naar voorde len van diftar. Grote teleur stelling? 9(M) Uw miskoop op internet én in de krant ■H Al fl} 0 c Menig persoon zal heczich nog herinneren: Als klein jongetje of meisje kregen zij van hun moeder een grote lepel levertraan na het avondeten. Als beloning volgde dan vaak een snoepje of koekje. Bijna elk kind gruwde van dit gelige vocht. Echter: levertraan is nog steeds heel goed voor een mens! Levertraan is rijk aan poly-onverzadigde vetzuren, deze verbindingen zijn heel belangrijk voor de gezondheid. Zo zijn deze goed voor onder andere uw huid, hart, bloedvaten en gewrichten. Deze vetzuren worden ook wel omega-3-vetzuren genoemd, die met name te vinden zijn in vette vissoorten zoals makreel, paling, haring en zalm. Omega Combi bevat deze omega-3 vetzuren, alsmede ook de omega-6 en -9 vetzuren. Alle belangrijke vitale vetzuren van plantaardige olieën en vette vissoorten zijn erin verwerkt. Met 1 tot 3 capsules Omega Combi per dag behoudt u een prima gezondheid en tevens een jeugdig uiterlijk. Waarom Omega Combi? Bevat alle belangrijke vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Verhoogt vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie .cr*r Tegen inlevering van deze bon ontvangt u www.omegacombi.nl op verpakking Omega Combi® Met GRATIS informatieboekje over vetzuren! Van 16,95 voor 14,95 Lekker in mijn vel met Omega Combi! Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat6 Zierikzee: DA Beauté Kik, Appelmarkt 24 Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring 1 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36