Simpeler regels landgoed bepleit PZC PZC Jarige omroep spaart voor nieuwe bus GRATIS Fruittelers kijken argwanend naar bouwplan voor loods Testen op diabetes tijdens grote informatiemarkt PZC .11 Opknappen Zeelandhallen kost Goes 7,2 miljoen euro Beleidsnota geeft strikte regels voor aanleg, beheer en onderhoud Openluchtspel Nu met Hope verschoven agenda A&ZET VAKANTIE' VARISO Eén rekenkamer voor gemeenten Aanrijding in Middelburg Rijverbod voor notoire drankrijder Boete voor duw tijdens ruzie Vechtersbaas krijgt werkstraf Paasmarkt dinsdag 8 maart 2005 GOES - Burgemeester en wet houders van Goes willen 7,2 mil joen euro uittrekken om de Zee landhallen op te knappen en er nn nieuw parkeerterrein bij aanteleggen. Dat geld moet de komende vijf- tien jaar in de gemeentekas te rugvloeien via de erfpachtcanon die Libéma, de toekomstige ex ploitant van de Zeelandhallen, gaat betalen. De gemeente verplicht zich om voor 1 juni 2005 een nieuwe af takking van de rotonde, een nieuw parkeerterrein met 1400 plaatsen en een verbindingsweg aan te leggen. Verder worden op korte termijn de bestaande twee hallen gerenoveerd. De 7,2 mil joen euro die daar voor nodig is, schiet de gemeente voor. Het is de bedoeling de renovatie uiter lijk komend najaar af te ronden. Libéma financiert zelf de bouw van een derde hal (op het be staande parkeerterrein) en een groot 'vrijetijdscentrum' met daarin een servicebioscoop, een fitnesscentrum, een wokrestau rant en een golfwinkel. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat de derde hal al begin dit jaar zou worden gebouwd. Dit omdat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in juni een groot congres in de Zeeland hallen heeft gepland. Om dat congres toch door te kunnen la ten gaan, is nu besloten een tent neer te zetten op het huidige par keerterrein. Het nieuwe parkeer terrein aan de zuidkant van de Zeelandhallen moet dan wel af Lor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De regels voor het aanleggen van landgoederen op Schouwen-Duiveland moe ten eenvoudiger en flexibeler. Dat werd gisteravond door de fractie van de WD bepleit tij dens de vergadering van de ad viescommissie Openbare Ruim- aflURGH-HAAMSTEDE - De op voering van het openluchtspel door het koor Nu met Hope ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan is verschoven naar 2 en zaterdag 3 septem ber. aanvankelijk was het de bedoe- ig deze jubileumvoorstelling tp zaterdag 16 juli te geven. In iverleg met Natuurmonumen- en de familievereniging van Slot Haamstede is besloten op lie latere data twee opvoerin- ;en te geven. Het verhaal gaat iver het verleden en het heden «■van Slot Haamstede en wordt took met dit kasteel op de achter- Igrond opgevoerd. Belangrijke Heden uit de historie zullen ten tonele worden gevoerd, zoals (Witte van Haemstede, Cornells rTeelinck en mr. Anthony de Jon- J.ge. De voorstellingen beginnen top beide avonden om 20.00 uur. pelangstellenden kunnen voor pde voor-reserveringen nu al te- frecht bij Nel Kruik: LÖ111-415960 of bij Sylvia de [Groot: 0111-653502. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal EoükUt In samenwerking met www.aazet.nl Kapetle -Tel. 0113-3303: ~Vn>iij nooi de voonrooidon .NL Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «-.goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te. Vanuit de PvdA werd gewaar schuwd voor ongewenste, onge breidelde groei van het aantal landgoederen. „Dit is wel erg gedetailleerd alle maal", was de verzuchting gis teravond van WD-gemeente- raadslid H. Coomans. Hij beet het spits af in de discussie over de onlangs gelanceerde Beleids nota Nieuwe Landgoederen Schouwen-Duiveland. In de nota is de eerder voorgesta ne zonering losgelaten en wordt ook geen maximum meer ge steld aan het aantal landgoede ren dat op Schouwen-Duive land mag verrijzen. Daar staat tegenover dat wie een landgoed aan wil leggen zich aan een fors aantal strikte regels dient te houden. Regels met betrekking tot het aanleggen van paden, en het plaatsen van zitbankjes, maar ook voor wat betreft het beheer én het onderhoud ervan en de maximale grootte van de woningen op het landgoed. Vergroten Zoals al aangestipt een beetje te veel van het goede, vond Coom ans. Hij pleitte niet alleen voor vereenvoudiging van de regels maar ook voor meer flexibili teit. Inspreker H. Remijn - voor zitter van Agrarisch Schou wen-Duiveland - brak een lans voor het vergroten van de in houd van de op de landgoederen te bouwen woningen. In de beleidsnota wordt een maximum inhoud van 1000 ku bieke meter genoemd, maar dat is volgens Remijn veel te weinig. „Als je dat aanhoudt zal er wei nig van de grond komen", voor spelde hij. Hij kreeg bijval van mede-inspreker Bruenaar T. Ha- ge. Wethouder R. van der Wek ken liet zich voor wat betreft de gevraagde vereenvoudiging van de regels niet verleiden tot belof tes. „Ik weet niet of het simpeler kan." Waarnemend voorzitter van de dorpsraad Noordgouwe en Schuddebeurs B. Schutz maakte van het inspreekrecht gebruik om zijn gal te spuwen over de manier waarop de ge meente met de dorpsraad om springt. De dorpsraad was, be toogde Schutz, beloofd dat ze mee kon praten over de beleids nota, maar de praktijk was an ders. „Van alle voornemens van de gemeente ons in de procedu re te betrekken is niets maar dan ook niet terecht gekomen." De dorpsraad is daardoor bui tenspel gezet en dat is zorgelijk, vindt de dorpsraad Noordgou we en Schuddebeurs. Wethouder Van der Wekken leg de de verantwoordelijkheid STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Filmtheater FiZi, 19.45 uur. Tafelgesprek Internationale Vrou wendag over vrouwen in besturen en apolitiek. De omroepbus van Radio Schouwen-Duiveland op locatie tijdens een kerkdienst in Brouwershaven door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het is geel, vierwielig én regelmatig terug te vinden in het Schou- wen-Duivelandse straatbeeld. De loca tiebus van Radio Schouwen-Duiveland is inmiddels een vertrouwd element bij allerlei evenementen in de regio. Mede werkers van de in september tien jaar oude omroep zien het voertuig echter met de dag gammeler worden. Het plan rijpt om via actie een nieuwe bus voor de jarige omroep in te zamelen. De voor zet daartoe is gegeven door de Rota- ryclub Zierikzee. Met een fundraisingdi- ner heeft deze organisatie 2750 euro bij elkaar gebracht. Prachtig, geniet bestuurslid W. de Valk van Radio Schouwen-Duiveland. Dank zij deze spontane actie ligt het chassis er voor een deel al, haalt hij een uit spraak van één van de medewerkers van de omroep aan. Want voor een nieu we omroepbus moet toch al gauw een bedrag van tien- tot twaalfduizend eu ro op tafel komen, schat hij. De omroep organisatie broedt nu op mogelijkheden om nog meer geld in te zamelen. Met de radiobus de boer op gaan, vergroot de herkenbaarheid van de omroep, wijst De Valk op één van de pluspunten van een eigen voertuig. Daar komt bij dat de grote berg appara tuur die nodig is voor uitzendingen niet in en uit particuliere auto's hoeft te wor den gesjouwd - voor zover dat materi aal er al in past en medewerkers over een eigen auto beschikken. Dat scheelt slijtage aan apparatuur en auto's. Een bijkomend voordeel: in hit te, kou of bij nat weer hebben de om roepmedewerkers op locatie ten alle tij den een 'dak boven het hoofd'. Een plek waar apparatuur en personen die wor den geïnterviewd tegen barre omstan digheden kunnen worden beschermd. De huidige knalgele locatiebus was al bijna antiek toen hij een jaar of acht ge leden gekocht werd, verhaalt De Valk. „Maar het rijdt en is waterdicht. De ap paratuur staat droog en je kunt er een interviewtje in houden." Echter, het busje (onder meer te bewonderen via de website www.rosd.nl) wordt met de dag ouder. „Iedere keer dat-ie door de keu ring komt, is meegenomen. Maar als er een keer een grote reparatie nodig is, en dan heb je het al gauw over duizend eu ro, dan hebben we gewoon een pro bleem." Het streven van Omroep Schouwen-Dui veland is zoveel mogelijk aanwezig te zijn bij activiteiten in de regio, En dat geldt niet alleen voor allerlei zomerse foto Marijke Folkertsma happenings, maar ook voor reguliere ac tiviteiten. Zo wordt de bus bijna weke lijks naast een kerk op Schouwen-Dui veland geparkeerd om de plaatselijke kerkdienst rechtstreeks uit te zenden. Afgelopen zondag bijvoorbeeld was de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Brouwershaven aan de beurt. Lustrum Het tienjarig bestaan van het radiobe- drijf kan wat extra cachet geven aan een eventuele inzamelingsactie, denkt De Valk. „We willen via de luisteraars zeker aandacht aan het tienjarig be staan besteden." Over de precieze invul ling hiervan zijn de betrokkenen echter nog in beraad. Feit is dat Radio Schou wen-Duiveland, na enige roerige jaren, een duidelijk plek heeft weten te ver werven bij de bevolking. De Valk spreekt van een stabiele organi satie, met een duidelijke lijn in program mering. Die aanpak wordt, denkt hij, door de luisteraar gewaardeerd. KAPELLE - De gemeenten Ka- pelle, Reimerswaal en Noord-Be veland vormen een gezamenlij ke rekenkamercommissie. De commissie ondersteunt gemeen teraden bij het uitoefenen van controlerende taken. Dat doet ze door op basis van ei gen onderzoek, gevraagd en on gevraagd, rapporten uit te bren gen met bevindingen en eventue le aanbevelingen wat betreft doeltreffendheid, doelmatigheid en rechtmatigheid. In de Wet Dualisering Gemeen tebestuur staat dat gemeenten uiterlijk op 1 januari 2006 een rekenkamer dan wel een reken kamercommissie moeten heb ben. Door samen te werken kan de commissie over meer budget beschikken. door Marcel Modde NIEUWERKERK - Fractievoor zitter J. van de Berge (Christen- Unie) twijfelt aan de bedoelin gen van zijn buurman in Nieu- werkerk met de bouw van een landbomvloods. Raadslid Van de Berge, in het dagelijks leven fruitteler, vreest evenals een aantal collega's voor de komst van een composteringsinstalla- tie naast de deur. Dit in relatie tot mogelijke ziekten en extra verkeersdruk die zo'n bedrijfs tak met zich zou meebrengen voor de omgeving van de Platte Capelledijk. Landbouwer M. van Klinken heeft van de gemeente toestem ming voor de bouw van een ruim twaalfhonderd vierkante meter grote loods op zijn ter rein. Burgemeester en wethou ders hebben de bezwaren van zijn buren verworpen, zo werd eind vorige week bekend. Dat besluit is mede ingegeven door de Agrarische Adviescommissie Zeeland. De AAZ vindt de loods niet overdreven groot voor een landbouwbedrijf van 23 hectare omvang, zoals de bezwaarma kers stellen. Volgens de bouw- aanvraag wil Van Klinken de ruimte puur gebruiken voor de opslag van aardappelen en uien in kisten, de stalling van werk tuigen en een toiletgroep voor zijn minicamping. Zou hij al plannen hebben voor een com- posteringsinrichting, dan moet daarvoor het gemeentelijk be stemmingsplan worden aange past,voert de commissie aan. Van de Berge vermoedt echter een 'vervelend addertje onder het gras'. „Op basis van de bouwaanvraag zou je denken, waar maken ze zich druk om! Maar wat moet Van Klinken dan met een milieuvergunning van de provincie die hem toe staat jaarlijks vierduizend ton groen- en vierhonderd ton agra risch afval te verwerken op zijn terrein? De facilitaire voorzie ningen die hij wil realiseren in de loods, heb je zeker in die ma te niet nodig voor een biologisch akkerbouwbedrijf. Dan gaan er bij ons toch een paar lampjes branden." Bruinrot Van de Berge en zijn collega fruit- en aardappeltelers in de omgeving zijn beducht voor een composteringsinstallatie naast de deur in verband met een ver grote kans op besmettelijke ziek ten. Een uitbraak van bacterie- vuur en bruinrot is funest voor de gewassen in de buurt en be dreigt daarmee direct de be staande bedrijfsvoering van an dere agrariërs, voert het raads lid aan. Bovendien voorziet hij een flinke toename van het vrachtverkeer naar en van het bedrijf van Van Klinken. De bezwaarmakers hebben de kwestie aanhangig gemaakt bij de Raad van State, waar ze ver nietiging van de milieuvergun ning eisen. De zaak wordt 4 april behandeld. voor het passeren van de dorps raad bij de gemeenteraad. „U heeft ons geen tijd gegeven om de dorpsraden te consulteren." Een opmerking die enig gemor bij de politieke fracties losmaak te. Uitstel Uiteindelijk was het CDA-woordvoerder B. Flach-de Geus die met een voorstel kwam om de dorpsraden alsnog de kans te geven hun licht over de beleidsnota te laten verschijnen. Het voorstel van Flach behande ling in de gemeenteraad een maand uit te stellen kreeg brede steun. MIDDELBURG - Op de kruising Poelendaeleweg-De Ruy- terstraat in Middelburg heeft zich maandagmiddag rond 14.20 uur een aanrijding voorgedaan tussen een brommo- biel en een bromfiets. De 71-jarige bestuurder van de brommobiel uit Middelburg reed over de De Ruyterstraat komende uit de richting van de Trompstraat. Op vermel de kruising verleende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende 47-jarige bestuurder van de brom fiets uit de gemeente Veere. Beide voertuigen raakten be schadigd. De bromfietser hield aan de aanrijding een pijn lijke knie over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 37-jarige drankrijder uit Terneuzen conform de eis 650 euro boete en zes maanden rijontzegging opge legd. Het rijbewijs van de Terneuzenaar was niet in het ge ding geweest als hij afgelopen oktober voor de eerste keer was betrapt op rijden onder invloed. Maar uit zijn straf blad bleek dat de man voor de vijfde keer in de fout was gegaan. Reden voor de politierechter om hem zwaarder te straffen. De verdachte bestreed het aantal keren dat hij is veroor deeld voor dronken rijden. „Dit klopt niet. Ik weet alleen dat ik vorig jaar een boete heb moeten betalen."De politie rechter had geen enkele aanleiding om aan de documenta tie te twijfelen. „Hier staan uw naam en uw geboorteda tum. En die kloppen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 28-jarige Terneuzenaar voor mishandeling veroordeeld tot 150 euro boete. De verdachte gaf afgelo pen september in Terneuzen een 65-jarige plaatsgenoot tijdens een handgemeen een duw, waardoor het slachtof fer letsel opliep. Het voorval vond plaats toen beide man nen hun hond uitlieten. De verdachte was niet aanwezig op de zitting in Middel burg. MIDDELBURG - Een dertigjarige man uit Koewacht is gisteren veroordeeld tot 180 uur werkstraf en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf wegens mishande ling van een ouder echtpaar. De Middelburgse politierech ter B. Doorewaard Boekhout nam in de strafmaat ook een mishandeling van vier andere mensen mee. Aan de slacht offers, 69 en 68 jaar oud, moet hij 800 euro smartengeld betalen. De verdachte staat erom bekend dat hij verve lend is als hij gedronken heeft. „Dat klopt"gaf hij toe. Het incident met het echtpaar vond 16 juni vorig jaar plaats in een café in Hulst. Daar keken klanten naar een voetbalwedstrijd op televisie. Toen de dronken man een vlaggetjesversiering begon te vernielen, werd hij daarop aangesproken door de 69-jarige man. De Koewachtenaar ging door het lint en sloeg de man met zijn vuist. De 68-ja- rige vrouw kreeg ook klappen te verwerken. De Koewachtenaar werkt als portier bij een Belgische dis cotheek. Volgens de politierechter moet hij dus beter we ten. De man zei zich voor zijn drankprobleem inmiddels te hebben gemeld bij het ZCAD (Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs). door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Diabe tes is een ziekte die serieus geno men moet worden. Er valt goed mee te leven - de tijd van de sui kervrije gebakjes is voorbij - maar het levenspatroon moet wel worden aangepast. De diabe tesverenigingen Schouwen-Dui veland en Beveland houden za terdag voor het eerst een groot opgezette informatiemarkt in Zierikzee. „We willen mensen duidelijk maken dat diabetes een sluipen de volksziekte is. Veel mensen hebben diabetes zonder dat ze het zelf in de gaten hebben", legt Harry Kafoe uit. Hij is secre taris van de diabetesvereniging afdeling Schouwen-Duiveland en organiseert samen met Jac queline en Jan du Parand de in formatiemarkt. Op de markt staan zeventien stands. „Mensen kunnen zich la ten testen op diabetes, er zijn ac tiviteiten voor de kinderen. Maar ook een pedicure komt en een fysiotherapeut en er zijn ver schillende stands met informa tie over hulpmiddelen. Zo kun nen mensen met diabetes hun meters laten ijken", zegt Jacque line du Parand. De markt is bedoeld voor men sen met diabetes en hun part ners of familie, maar ook voor belangstellenden. Diabetes is een stofwisselingsziekte, waar bij te veel suiker (glucose) in het bloed aanwezig is. De glucose komt in het bloed door koolhy draten in de voeding en dient als brandstof voor het lichaam. Om dit proces goed te laten ver lopen is insuline nodig. Bij mensen met diabetes maakt het lichaam geen of onvoldoen de insuline aan of reageert het lichaam niet goed op de insuli ne. Daardoor ontstaan proble men. „De belangrijkste risicogroepen zijn mensen met overgewicht en ouderen. Maar tegenwoordig zien we ook steeds meer kinde ren met diabetes." Volgens de drie organisatoren valt er goed te leven met diabe tes, maar is het wel zaak om het levenspatroon aan te passen. „Je hebt mensen die aan top sport doen of de vierdaagse lo pen zonder problemen", zegt Jan du Parand. „Je kunt ook best een borreltje drinken of uit eten gaan", vult Jacqueline aan. „Maar dan moet je misschien een beetje insuline bijspuiten of een toastje extra eten, want een borreltje of een dessert hebben direct invloed op de bloedsuiker- spiegel." De markt duurt van 13.00-16.00 uur en wordt gehouden in het MFC, aan De Huijbertstraat 35 in Zierikzee. ZONNEMAIRE - In het dorps huis in Zonnemaire wordt zater dag een paasmarkt gehouden. Er zijn onder meer paascadeau- tjes, bloemstukjes, kaarten, speelgoed, kaarsen en jam van recreatieboerderij De Stelle te koop. De paasmarkt wordt ge houden van 12.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33