Toeristenbelasting onder vuur ÜBB PZC Dagje mee met de buitendienst Animo voor starterswoningen Oostdijk Dorpsraad Colijnsplaat wil hangplek buiten dorp PZC Testen op diabetes tijdens grote informatiemarkt Uitspraak Hoge Raad stelt gemeente Schouw en-Duiv eland voor dilemma Informatiemarkt over taalles aan jeuter en kleuter agenda Kleine kernen AAZET ,11 Boete caissière voor bestelen baas Verzet tegen verhuizing camping Voorwaardelijk voor stalken ex Hoor Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal onder zoeken of de verordening toeris tenbelasting aangepast moet worden. De Hoge Raad bepaal de vorige week dat de gemeente een toeristenbelasting mag hef- en over gratis overnachtingen. MWat te doen is nog niet duide lijk", zegt wethouder A. Croné. Campinghouder J. Stigter uit Brouwershaven heeft de kwes tie aanhangig gemaakt. Hij laat kinderen tot zes jaar gratis over nachten op zijn camping. De ge- GOES - Ouders en verzorgers van peuters en kleuters kunnen woensdag 16 maart in de Goese Polder hun licht opsteken over taalmethodes en computerpro- ramma's voor kinderen van irie tot zes jaar. De scholen De Tweemaster, Holtkampschool en 't Noorder- icht en peuterspeelzaal De Pol lerrakkertjes houden die dag een informatiemarkt over voor- en vroegschoolse educatie WE) in Wijkinfowinkel De Goese Polder. De vier werken al anger samen op dit gebied. )e gemeente Goes subsidieert de WE om leerachterstanden bij kinderen in te lopen. Op jon ge leeftijd kunnen taallesjes en ipvoedkimdige computerspelle tjes ervoor zorgen dat kinderen [emakkelijker de overstap van leuterspeelzaal naar basis- ichool maken. Leidsters en leer krachten krijgen in dit project begeleiding van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. .Op de informatiemarkt zijn er ook stands van het Opvoedsteun- jpunt, de bibliotheek, Knock on Wood (verkoop houten speel led) en De Lettertuin (kinder- loeken). De Wijkinfowinkel is jte vinden aan Kuyperlaan 17 STREEKACTIVITEITEN IBERGEN OP ZOOM - FNV-gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, >9.00-21.00 uur: Spreekuur vakbonden FNV Bondgenoten, AbvaKabo FNV en FNV Bouw SOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, .00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen t.b.v. maat- chappelijke dienstverlening; famine ZLM, 13.30-16.30 uur; Biljart kxk ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling loorSjoerdTamminga; levalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor astma- inCODP-patiënten; APELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; >3 30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- werk; [RUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur Vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel, 13.00-13.30 uur: iquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- lics; HEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: locieteit; 14.00 uur: Welfarewerk; lotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 er: Biljarten. meente is van mening dat Stig ter over deze overnachtingen ge woon toeristenbelasting moet betalen. Stigter is het hier niet mee eens. In de gemeentelijke verordening staat dat het om be taalde overnachtingen gaat en, zo stelt Stigter, voor deze kinde ren wordt niet betaald. Hij te kende bezwaar aan. Vorige week heeft de het hoogste rechts college de campinghouder gelijk gegeven. Volgens Croné is deze uitleg nooit de bedoeling geweest van de bepaling. „Die regel is ooit bedacht om te voorkomen dat je toeristenbelasting moet betalen als familie of vrienden komen lo geren. Dat was praktisch, maar we zullen nu nieuwe afwegin gen moeten maken." Aanbevelingen Hoe dit gaat uitpakken, hangt volgens Croné van een paar fac toren af. „We maken gebruik van een modelverordening van de VNG (Vereniging Nederland se Gemeenten). Ik verwacht dat de VNG met aanbevelingen komt." Bovendien is op dit mo ment nog niet helder of er meer campings zijn die gratis over gezien dat er al vijf zijn, lijken de andere geïnteresseerden kans loos. Toch hoeven ze volgens wethouder Bliek niet te wanho pen. „Er kunnen nog altijd men sen uit Waarde afhaken. Bijvoor beeld omdat ze hebben inge schreven op een hoekwoning, maar die niet kunnen krijgen." Bovendien wil de gemeente ook in andere dorpen starterswonin- gen realiseren. „Zeker nu in Oostdijk is gebleken dat er veel vraag naar is, gaan we daar nachtingen aanbieden en of veel campings in de toekomst gratis overnachtingen willen aanbie den. „Voorzover ik weet gaat het nu om één camping. Dan praat je over een paar duizend euro, maar als het er veel meer worden gaat het wel om grote bedragen." Croné stelt dat de gemeente de inkomsten van de toeristenbelas ting hard nodig heeft om de voorzieningen voor de toeristen op peil te houden. „Kijk alleen maar naar het on derhoud van het strand. Dat kost 700.000 euro per jaar. Het werk van maken", aldus de wet houder. Oostdijk is het tweede dorp in Reimerswaal waar star- terswoningen komen, maar het eerste waar de gemeente het ini tiatief heeft genomen. Het star- tersproject aan de Pierman- COLIJNSPLAAT - De dorps raad van Colijnsplaat vindt una niem dat de gewenste jongeren- ontmoetingsplaats moet komen aan de Havenstraat, net buiten het dorp. De dorpsraad zal de gemeente Noord-Beveland schriftelijk ad viseren voor deze locatie te kie zen. Het gaat om een perceel van het waterschap Zeeuwse Ei landen aan de westzijde van Co lijnsplaat. Het waterschap heeft er geen is geen luxe heffing of pesterij. Je hebt de toeristenbelasting no dig want anders moet je de inwo ners extra laten betalen. Stel dat de toeristenbelasting min der wordt en je wilt de voorzie ningen op niveau houden, dan moet dat geld ergens vandaan komen. Moet de ozb omhoog? Of moet je dan voorzieningen slui ten omdat de toeristenbelasting minder opbrengt? Ondernemers liggen mij na aan het hart, maar als het om grote bedragen gaat, kom je wel voor een dilemma te staan." De Recron stelde vorige week bij monde van regiovoor straat in Krabbendijke, waar een rijtje van zeven relatief goedkope woningen wordt ge bouwd, is een initiatief van wo ningcorporatie R&B Wonen. Ook die had de huizen in een mum van tijd verkocht. moeite mee als er een hangplek voor jongeren komt. Over de plaats waar jongeren el kaar kunnen ontmoeten in een halfopen container (in Noord- Beveland heeft zo'n ding staan), wordt al jaren gesteggeld. De ge meente heeft een voorkeur voor het havenplateau. Jongeren hoe ven dan niet het dorp uit en er is voldoende sociale controle. Om wonenden hebben echter bezwa ren tegen die plek. Zij wezen overlast. Het college van burgemeester en wethouders heeft daarop de dorpsraad om schriftelijk ad- zitter T. Wegman dat de recrea tieondernemers creatief moeten zijn in de concurrentiestrijd met goedkope vakantiebestemmin gen als Turkije. Volgens Wegman kunnen gratis overnachtingen voor kinderen daaraan een positieve bijdrage leveren. Croné gelooft daar niet in. „Over wat voor bedragen praat je dan? Het gaat om zeven tig, tachtig cent per over nachting. Op een vakantiebud get scheelt dat misschien 25 eu ro. Als mensen met vakantie gaan, bezuinig je toch niet op 25 euro?" Starters zijn, in de Reimerswaal- se visie, mensen jonger dan der tig jaar die voor het eerst een ei gen huis kopen. In heel Zeeland is de roep om be taalbare woningen voor deze doelgroep groot. vies gevraagd. De voorkeur van de dorpsraad is echter niet de eerste keus van het college. Wet houder C. Schippers (WD, wel zijn) zegt dat het havenplateau gewoon de beste plaats voor een hangplek is. „Het waterschapsperceel aan de Havenstraat ligt tweehonderd meter buiten de bebouwde kom en die plek is, zowel als de weg erheen, slecht verlicht en dus niet erg veilig", vindt de wethou der. Schippers wil echter eerst de brief van de dorpsraad afwach ten voor hij verdere stappen zet. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Diabe tes is een ziekte die serieus geno men moet worden. Er valt goed mee te leven - de tijd van de sui kervrije gebakjes is voorbij - maar het levenspatroon moet wel worden aangepast. De diabe tesverenigingen Schouwen-Dui veland en Beveland houden za terdag voor het eerst een groot opgezette informatiemarkt in Zierikzee. „We willen mensen duidelijk maken dat diabetes een sluipen de volksziekte is. Veel mensen hebben diabetes zonder dat ze het zelf in de gaten hebben", legt Harry Kafoe uit. Hij is secre taris van de diabetesvereniging afdeling Schouwen-Duiveland en organiseert samen met Jac queline en Jan du Parand de in formatiemarkt. Op de markt staan zeventien stands. „Mensen kunnen zich la ten testen op diabetes, er zijn ac tiviteiten voor de kinderen. Maar ook een pedicure komt en een fysiotherapeut en er zijn ver schillende stands met informa tie over hulpmiddelen. Zo kun nen mensen met diabetes hun meters laten ijken", zegt Jacque line du Parand. De markt is bedoeld voor men sen met diabetes en hun part ners of familie, maar ook voor belangstellenden. Diabetes is een stofwisselingsziekte, waar bij te veel suiker (glucose) in het bloed aanwezig is. De glucose komt in het bloed door koolhydraten in de voe ding en dient als brandstof voor het lichaam. Om dit proces goed te laten verlopen is insuline no dig. Bij mensen met diabetes maakt het lichaam geen of onvoldoen de insuline aan of reageert het lichaam niet goed op de insuli ne. Daardoor ontstaan proble men. „De belangrijkste risicogroepen zijn mensen met overgewicht en ouderen. Maar tegenwoordig zien we ook steeds meer kinde ren met diabetes." Borreltje Volgens de drie organisatoren valt er goed te leven met diabe tes, maar is het wel zaak om het levenspatroon aan te passen. „Je hebt mensen die aan top sport doen of de vierdaagse lo pen zonder problemen", zegt Jan du Parand. „Je kunt ook best een borreltje drinken of uit eten gaan", vult Jacqueline aan. „Maar dan moet je misschien een beetje insuline bijspuiten of een toastje extra eten, want een borreltje of een dessert hebben direct invloed op de bloedsuiker- spiegel." De markt duurt van 13.00-16.00 uur en wordt gehouden in het MFC, aan De Huijbertstraat 35 in Zierikzee. HANSWEERT - Bewoners Be langen Reimerswaal (BBR) houdt woensdag in het dorps huis in Hansweert een the ma-bijeenkomst over de leef baarheid van kleine kernen. De aanvang is om 20.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus3l 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke vanderJagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING bij aankoop van VARISO KOZIJNEN Landal Een aktie in samenwerking met www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 'Viaog naai de vooiwnniden door Frank Balkenende (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland dinsdag 8 maart 2005 Burgemeester W. Nuis (midden) en wethouder E. Goossen van Tholen helpen met het versnipperen van hout. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Je komt ze niet vaak tegen, een rozensnoeiende bur gemeester of een wethouder die straat klinkers legt. Burgemeester W. Nuis en wethouder E. Goossen van Tholen werk ten gisteren een hele middag mee met de buitendienst van de gemeente. Zo werd het startsein gegeven voor het wijkgericht werken: de ploegen van de buitendienst zijn voortaan ingedeeld per dorp en niet meer per vakgebied. Al was het wel een beetje een verlaat startsein: in Tholen-stad werkt de bui tendienst al ruim twee jaar op deze ma nier, in de rest van de gemeente sinds begin 2004. Maar Tholen wilde wachten met de officiële invoering totdat alle nieuwe ploegen voldoende gereedschap in huis hadden. Vroeger waren de medewerkers van de buitendienst ingedeeld per vakgebied. Zo was er de plantsoenendienst voor het groenonderhoud, en de algemene dienst voor het werk aan de straat en het riool. Nu heeft elk team een gebied onder handen, bestaande uit twee tot vier kernen. Het voordeel van het zogeheten wijkge richt werken is dat de buitendienst her kenbaarder is voor de inwoners - in een dorp komen nu altijd dezelfde gezich ten. De medewerkers kunnen daardoor wat makkelijker kleine klachten verhel pen. „Als nu iemand komt zeggen dat een stoeptegel scheef ligt, kunnen wij hem wel even recht leggen", verwoord de een medewerker het. De gemeente pakte gisteren flink uit. De feestelijke invoering van het sys teem, de 'kick-off wijkgericht werken', besloeg een heel middagprogramma. Het busje met burgemeester en wethou der in oranje vest reed van dorp naar dorp. Overal moesten de bestuurders een klusje klaren. Aan het Zuidplant soen in Poortvliet werd een stukje straat dicht gelegd met klinkers. „Ik moet door mijn knieën, neem ik aan?", vroeg burgemeester Nuis vooraf twijfe lend. Dat moest. Al na een paar klin kers ging het van een leien dakje: de wethouder gaf de stenen aan en Nuis legde ze in het patroon. Er was niet ge noeg tijd om het klusje helemaal af te maken, want op het plantsoen moesten nog rozen worden geknipt en een afvoer- putje worden ontstopt, Plezier Ze hadden het naar hun zin, de twee. „Het is heel leuk", vertelde Goossen. „Zo zie je eens hoe het er echt aan toe gaat, in plaats van dat je alles op papier ziet. Mij valt op dat ze met een flinke dot plezier werken. Waarom we de hele foto Dirk-Jan Gjeltema middag ervoor uit hebben getrokken? We willen laten zien dat we hier heel veel belang aan hechten en niet alleen achter het bureau en theoretisch model uitwerken." In Sint-Maartensdijk hielpen Nuis en Goossen met het versnipperen van hout. Voor de buitendienstmedewer kers was het allemaal een beetje onwen nig. Maar dat had meer te maken met alle aandacht dan met het feit dat de burgemeester op bezoek was: „Dat ma ken we niet elke dag mee, dat er vijf fo totoestellen op je gericht staan." Het nieuwe systeem werkt wel, vertelde de medewerkers. „Het is echt een verbete ring. Je werkt nu veel meer taakge richt." Nuis: „En voelt jullie werkge bied al een beetje als je eigen wijk?" Een beetje, was het antwoord, maar dan vooral in de vorm van een competi tie: „De wijken boksen natuurlijk tegen elkaar op, wie de minste klachten bin nenkrijgt." Voor alle klachten over de openbare ruimte heeft de gemeente een telefoonnummer geopend: 0166-677677. door Rob Paardekam OOSTDIJK - Negen starters heb ben belangstelling getoond voor het kopen van een starterswo- ning aan de Nieuwlandse Bin nendijk in Oostdijk. „Een mooi resultaat", vindt loco-burge meester J. Bliek. Op initiatief van de gemeente Reimerswaal worden in het dorp vijf starters woningen ge bouwd. Diverse ontwikkelaars schreven zich in en uiteindelijk koos de gemeente voor het plan van Van Damme Bouwadvies uit Yerseke. Die wil een rijtje van vijf huizen bouwen, die in prijs variëren van 139.000 tot 142.000 euro. Belangstellenden konden zich de afgelopen twee weken bij de gemeente inschrijven. Er kwa men negen reacties binnen: vijf uit Oostdijk en vier van mensen uit andere dorpen in Reimers waal. De gemeente gaat nu lo ten om een volgorde te bepalen waarin de ontwikkelaar met de belangstellenden mag gaan pra ten. De mensen uit Oostdijk krij gen in principe voorrang bij het toewijzen van de woningen. Aan- MIDDELBURG - Een 21-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het bestelen van haar werkge ver veroordeeld tot 300 euro boete. De verdachte werkte als caissière in een winkel in Vlissingen toen ze goederen, met name dvd's, zonder af te rekenen mee naar buiten nam. De vrouw had als reden voor de diefstal aangevoerd dat ze vond dat ze slecht werd betaald en het werk niet meer zag zitten. Ze heeft de diefstallen vorig jaar in het derde kwartaal samen met een collega met regelmatig gepleegd. Gisteren zei ze met enige terughoudenheid het stelen voor de kick te hebben gedaan. „U hebt op een listige manier de spullen gestolen", merkte officier van justitie J. Zon dervan op. Hij eiste 300 euro boete. „Prima", zei ze kort en krachtig. De vrouw is ontslagen, maar heeft inmiddels ander werk gevonden. Haar collega wordt later bij de poli tierechter ter verantwoording geroepen. WESTKAPELLE - De vereniging van eigenaren van de appartementen Zuiderstrand en huiseigenaren aan de Joossesweg in Westkapelle vinden dat Gedeputeerde Sta ten buiten hun boekje gaan door camping Moens toestem ming te geven voor de verhuizing naar de Joossesweg/ Grindweg. Camping Moens is momenteel te krap behuisd aan de K. de Vosweg in Westkapelle, dat is in de kuststrook tus sen Domburg en Westkapelle. De verhuizing zou noodza kelijk zijn geworden omdat de camping per standplaats meer ruimte nodig heeft om aan de veiligheidseisen te vol doen. Onlangs maakte de gemeente Veere bekend dat ze de pro cedure voor de verhuizing opnieuw zal voeren om de kans op rechtszaken te voorkomen. De vereniging van eigena ren en belangenbehartigers van huiseigenaren aan de Joossesweg kaarten aan dat GS niet mogen afwijken van het vastgestelde Streekplan. Daarin staat dat op de loca tie aan de Joossesweg een bos zou komen. De kwestie speelt al zeven jaar. MIDDELBURG - Een 58-jarige inwoner van Hulst is ver oordeeld tot honderd uur voorwaardelijke werkstraf en verplicht reclasseringscontact wegens stalking van zijn ex-vrouw. De verdachte moet daarnaast aan het slachtof fer een voorschot van 500 euro smartengeld betalen, be paalde de Middelburgse politierechter gisteren. De Hulstenaar werd verweten sinds november 2003 zijn ex te hebben belaagd, maar volgens officier van justitie J. Zondervan viel hij haar al sinds de scheiding in 1988 las tig- De verdachte ontkende dit. De man bestookte zijn ex met kwetsende brieven. Ook anderen (haar vriend, buren, dochter) kregen brieven van hem. „U heeft een ernstige in breuk op de levenssfeer gepleegd. U wilde via uw ex con tact afdwingen met de kinderen, maar dat is geen enkel excuus", oordeelde Zondervan. De officier eiste honderd uur werkstraf, waarvan zestig uur voorwaardelijk. Raads man A. Rijkse stelde dat er sprake is geweest van een pa niekreactie van zijn cliënt. „Hij wilde contact met zijn kinderen krijgen." De strafpleiter vroeg om een voorwaar delijke straf. De politierechter noemde het gedrag stom vervelend en nam het de man kwalijk dat hij er anderen bij heeft betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25