Bunzing houdt van rollebollen Op de plek van de vaete staat nu het dorpshuis Nieuwe raadkaart 't Bin zó ma van die kleine gebeurtenis se dinsdag 8 maart 2005 Boeren en buitenlui kennen de bunzing vooral om zijn onaangename geur die zijn klieren kunnen afschei den. Maar ook in de steden is dit dier, dat vroeger bekend stond als een typische plattelandsbewoner, tegenwoordig niet zeldzaam. Het bunzingmannetje is on geveer vijftig centimeter lang, waarvan zo'n veertien cen timeter door de ruige staart wordt ingenomen en hij weegt maximaal 1350 gram. Het wijfje is wat kleiner en weegt onge veer de helft. Bij beide is de lan ge ruige vacht donkerbruin op de rug met, hier en daar duide lijk zichtbaar, dichte gele onder wol en zwart op de buik. De kor te poten, de staart en de kop zijn zwart. Tussen de kleine oren en ogen bevinden zich gele en witte vlekken, althans van juni tot november. Deze vlekken worden in de winter groter en neigen er dan toe in elkaar over te lopen rond de ogen en, veel zeldzamer, op de kin. De bunzing komt in Nederland nog vrij algemeen voor, vaak ook binnen de bebouwde kom. Je treft de bunzing in de polders met grote regelmaat aan als ver keersslachtoffer. Niet alleen in de buurt van opgaande bomen en struiken maar ook in de om geving van rietvelden. Dat geeft prima aan in welke biotopen de bunzing in Zeeland te vinden is. De bunzing komt in nagenoeg heel Europa voor. Het lange, bijna cilindervormi ge lichaam van de bunzing kan een grote snelheid ontwikkelen als hij over de kale grond of door dicht gras schiet; hij houdt zijn lichaam zo laag dat het de grond lijkt te raken. De lange nek is gestrekt en de korte poten bewegen in een welhaast pedde lende beweging, zodat het dier eerder lijkt te glijden dan te ren nen. Van opzij gezien doen de bewegingen van de poten inder daad aan zwemmen denken. Jonge bunzingen zijn gemakke lijk te temmen en men merkt dan weinig van de kwalijk rie kende geurstof, vermoedelijk omdat deze in het wild wordt ge bruikt om de territoriumgren- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. ner mien 't oönderskantje van de dulleve van de Vroanwegte, waè 't krabbekwaèd uutnoadi- gend stieng te wachte op de zilte groönd. Oait brocht ik 'n èmmer- vol mee vö mien moeder. Eêst foeterde ze 'n bitje omda 't te groat was, ma toe ze d'r wat van ekookt ao smaèkte 't net zo lék ker as van de schorren. In dien tied wiste m'n nog wat dankbaèreid betekende. Dank vó de goeie gaèven uut de na tuur inclusief j'n eige moestuun. Die groeide ok alleêne ma zö moai as je d'r vee energie in stop te. Ik hoeve julder niks te vertèl- le. Daèx-om bin m'n zö kritisch as t'r vandaèg d'n dag zö rieke- lijk geld egeven oart vö oönt- wikkelingshulp. 't Liefste bleve m'n mee oönze zunige Zeeuwse neuzen d'r bovenop staè om te controlere of 't geld wè goed be steed oart. O wee as t'r 'n oage Piet mee 'n lange striekstok in de buurte durft te komme. Wat èrregere m'n oöns as d'r eêne toch kaanse ziet om vö z'n eige 'n moaie blienkende mercedes te koape. In terecht ménsen, 't Is meer dan eêns ebeurd dat de zakken mee ulpgoederen vö vee geld op de mart in zö'n laand te koap wiere an gebode. Laè m'n d'r ma niet te vee an dienke. Ge ve mö m'n toch. In ieder geval mö m'n wat kunne misse vö die aèrreme kinders die oöns op de televisie anstaère. Maèger in mee vule neuzen in oagen vol mee vliegen. As je daèvö je bank- boekje nie pakt, slaèp je nie eêne nacht rustig mï. In as t'r dan toch dieven tussendeü loape, neme m'n dat ma op de koap toe. 't Orchideeënveugeltje zie 'k noe iedere dag. As ik oönze Pollie uutlaète, langs die prachtige bosx'aand zie ik 't tus sen de takken naè mien zitte kie- ke, mee aol z'n broertjes in zus jes. Dat kan mien dan toch zö blie maèke da 'k spontaèn begin te zienge. „Als de winter vlucht voor de lentelucht." Nie te aard natuurlijk, aanders dienke de ménsen da 'k ixie goed bie mien oad bin. Dat is misschien ok wè zö, ma dat oeve ze nie aomaè te wete... Joop van Zijp Agenda: In het Kerkje van Ellesdiek (El- lewoutsdijk) zingt zaterdag de klederdrachtgroep Mooi Zee land. Het opti'eden wordt afge wisseld met verhalen vaix de ver- telkring Midden-Zeeland. Aan vang 14.30 uur. Er scharrelt 'n klein veugel- tje tussen mien orchideeën, zei mien vraauwe vanoggent. „Ie pikt an de blommen." 't Verwoöndex'de mien da ze nie èrreger in paniek was. Bie d'r or chideeën mö je vandaène bluve. Daè praèt ze tege. Terwijl ze d'r waèter bie giet, maèkt ze opmèr- kiengen over 'n verdwaèlde blad- luus of 'n ankommende blom stengel. ,,'t Za wè 'n orchideeënveugeltje weze", mèrrek ik op. ,,'n Or chideeënveugeltje, bestaè die dan?", roept ze verbaèsd. „Jao, ik zou nie wete waèx-om nie", antwoard ik, zoönder vee inte resse. Ze vervolgt: „Eigelijk vin ik 't wè leutig, 't Eit van die moaie kleuren in 't past uutste- kend bie die dieproze blommen. Ik dienke dat 't 'n jong koal- meêsje is. 't Is eêmaè nie be nauwd." Eindelijk neem ik noe toch de moeite om op te staèn. 't Is waèrrem in oöns uus in aolle deuren in x'aèmen staè ope in dan kan 't gebeure dat gelieke mee bieëen in wèspen ok veugel- tjes naè binnen vliege. Op 'n dun sprietje van 'n orchidee zie 'k 't zitte. Mee z'n dunne teêntjes eit 't 'n sprietje stevig omklemd in 't kiekt mien mee 'n brataol smoeltje an. „Die raèk je noait mx kwiet", zèg ik. Die eit 't vees te goed ier bie joe. In bute bin d'r nie van die moaie blommen." Of 't veugeltje mien oard eit, spriengt 't van de orchi dee naè 't gerdien vlak bie de ope deur'e. 't Kiekt nog even om in verdwient dan, zoönder te bedaanken, tussen de struken in d'n tuun. „Dank je wel in bie ge- legen'eid", roep ik achter z'n an, in weg is 't. Ik erinner mien eige 'n ver'aèl over oöndervoede kinders uut Duisland van naè d'n oox-log 1914-1918. 'n Nederlaandse fa milie ao z'n eige laète inschrieve om enkele weken 'n oöndervoed kindje in uus te neme. Moai kaè- mertje ingericht in d'n eêsten dag lékkere bruungebakke ge haktballen in dikke sause van dezèllefde kleure, blommige aèrepels in in moaie reêpjes gesneeë knolraopjes mee 'n blompapje, 't Oöndexwoede man neke keek 's over de taèfel in zei, toen d'n de knolraopjes zag: „Das mag ich nicht, das ist Schweinefressen. Tot vandaège eit cüe familie wat om over te giere van 't lachen. Das ist Schweinefressen. Oe ver zint dat oöndervoede manneke n't. Ik zou noait mx an dat ver- aèl edocht as ixie toevallig dat veugeltje deu die uutnoadigend openstaènde deure bie oöns naè binnen evloge was. 't Bin zö ma van die kleine ge- beurtenisse die de stof oplevere vö die veraèlen van mien. As ik op mien aauwe durpje komme erinner ik mien eige waè vroe ger 't Wékken was in 't Lokken in 't Vx'oanweegje. Aomaè ver- dwene, weggepromoveerd naè betere verbindingswege. Ik erin- De bunzing werd vroeger een vreselijke pest voor het pluimvee genoemd. foto's Het Zeeuwse Landschap zen aan te geven, en niet, zoals men altijd heeft gedacht, als ver dediging. Ze merken ook hun sporen met urine en uitwerpse len. Ze brengen veel tijd spelend met elkaar door; dan rollen ze over elkaar en worstelen en bij ten - een kluwen van slanke, soe pele dieren. Als een belangrijk onderdeel grijpen ze elkaar in de nekstxeek. Op deze wijze schijnen ze aan te leren hoe zij een prooidier moeten doden, want ze doen dit altijd door een nekbeet. Kreupelhout Opmerkelijk aan de bunzing is dat hij in een grote verscheiden heid van milieus kan leven. Hij komt zowel voor in de bergen als in de duinen, en men kan hem dikwijls aantreffen in de buurt van boex'derijen of in struikgewas. Hij heeft echter de voox*keur voor bos en kreupel hout, en maakt zijn nest in elk geschikt hol, zoals, nu niet meer zo vreemd voor Zeeland, in een vossenburcht, een konijnenhol of andere natuurlijke holten. Vroeger waren houtmijten vooi-- al geliefd. Bunzingen zijn voornamelijk 's nachts actief en vertrouwen dan op hun scherpe zintuigen bij de jacht op een prooi. Gewoonlijk houden zij zich stil, maar af en toe uiten zij een kort gejank, geklok en gepiep. Ook schreeu wen en sissen ze als ze bang zijn; een onderdeel van een drei gende afweerhouding. De buxxzing jaagt op ratten, mui zen en konijnen, op vogels en hun eieren, op kikkers, en als ze voorradig zijn op hagedissen en slangen. Gewoonlijk slepen bun zingen kleinere prooien naar het nest en houden daarbij het mid den van de rug in de bek, zoals een jachthond het wild appor teert. Als er over bunzingen of andere kleine xeofdieren gespro ken wordt, zal men gewoonlijk de nadx'uk leggen op de bewe ring dat zij een plaag voor de pluimveehouder zijn en in een ren in plaats van één slachtoffer alle aanwezige kippen zullen do den. De beschuldiging van het doden van pluimvee is mogelijk niet ten onrechte, want in litera tuur uit het begin van de vorige eeuw wordt het dier onder meer 'een vreselijke pest voor het pluimvee' genoemd. Roofdieren als de bunzing helpen echter ook het bestand aan kleine zoog dieren als ratten en muizen bin nen de perken te houden. De roltijd (paartijd) van de bun zing valt vroeg in het voorjaar, zo rond begin april. De draag tijd is ongeveer zes weken. De wox*p van drie tot acht, door gaans vijf tot zes jongen wordt geboren in een hol, in een nest van droog gras. De jongen zijn de eerste veertien dagen blind en hun vacht is zuiver wit; de kleuren van de volwassen die ren verschijnen na ongeveer dxïe maanden. Bunzingjongen kruipen dicht tegen elkaar aan in het nest om warm te blijven, maar bij warm weer liggen zij zover mogelijk van elkaar van daan. De bunzing behoort tot de mar terfamilie en is de meest primi tieve roofdierfamilie. Kenmer kend voor bijna alle max-tex-achti- gen zijn de bij de anus gelegen stinkklieren, die voox-al van die ren als de bunzing en het stink dier genoegzaam bekend zijn. Jos Neve Jos Neve is medewerker externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. in Middelburg, De Engelse Kis te, van 1650 dateert, is het in Geersdijk niet echt een oude pol der." C.P. Fase uit Sint-Annaland wijst erop dat vroeger de mee krapteelt floreerde; er waren drie meestoven, waarvan er één nog in gebruik is als landbouw- schuur. C.F. Stevense uit Mid delburg geeft aan dat zo'n mee- stoof in de buurt van de vaete lag, waar nu het dorpshuis staat. Hij meldt dat in de open bare school later een school met den bijbel is gekomen, samen met een kleuterschool. „De school heeft een 'kerkelijke' uit straling: de boogvensters en een torentje. Ongetwijfeld zal daar een sclxoolbel in gehangen heb ben." Deze inzender merkt op dat op de dijk de wagenmakerij van Willemsen stond, tevens café. Niet zichtbaar aan het begin van de straat was de inmiddels afgebroken gereformeerde kerk. Tegenover de school woon den onder anderen Jan Kramer, kleermaker Van Akkeren en Ste ven de Looff. Aan de andere kant noemt Stevense de huizen van M. de Lange en bakker T. Markusse. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J.L. Dellebeke-de Kam, Middel burg, C.C.M. Martin, Geersdijk en I. Schipper, Middelburg. De bebouwing is in de loop der jaren veranderd, maar het stratenpatroon is ongewij zigd. Kaarsrechte lijnen en rech te hoeken voeren de boventoon. Een kenmerkend voorstraat dorp: een straat loodrecht op de polderdijk, die aan weerszijden is bebouwd. Op de raadkaart van vorige week gaat het om Geersdijk, althans het tweede dorp met die naam. Gerlofsdic of Geerlofsdyke zijn benamin gen voor het eerste dorp, dat trouwens in de buurt van het huidige heeft gelegen. Het wordt in het begin van de 13de eeuw als zelfstandige parochie vermeld. Tussen 1530-1532 ver dween het oude Geersdijk on der de golven. Pas toen in 1668 de Geersdijkpolder weer werd bedijkt, is de grondslag voor een nieuwe nederzetting gelegd. In de polder werd daarvoor een vierkant uitgespaard. Er werd op een grotere ontwikkeling ge rekend dan bewaarheid is ge worden. C.C.M. Martin uit Geersdijk stuurt een kaart met verschillen de foto's van het dorp. De straat op de raadkaart was de Hoofd straat, nu de burgemeester P. Wissestraat. „De school is er niet meer. Op die plaats staan nu twee huizen. De woning naast de school is er nog; de huisjes ernaast zijn ook vervan gen door nieuwbouw. De hui zen rechts op de foto staan er nog, zij het in een gewijzigde teert de ansichtkaart omstreeks begin 1900. „Op de voorgrond de openbare lagere school, er naast het huis van het hoofd der school. Het eerste huis was het winkeltje van Neele, het laatste huis café De Vlieger." Cronijk R. Schout uit Middelburg weet dat de kaart onder nummer 8310 is uitgegeven door gebroe ders Van der Peijl uit Colijns- plaat. „Volgeixs de Cronijk van Zeeland is in 1619-1620 door de dijkgraaf Indervelde 'naeukeu- rig verbael en Kaert gemaekt' van de verdeling van de paro chies en ambachten Campen, Soetelingskercke, Geersdijck en Wissenkexeke", aldus Schout. „Als je dan nagaat dat een wille keurig huis in de Nieuwstraat Het jaar 2005 is uitgeroepen tot Jaar van kastelen en buitenplaatsen. In zijn collectie prentbriefkaar ten heeft Hans Lindenbergh heel wat afbeeldin gen van deze opvallende gebouwen, met de na druk op buitenplaatsen. Van de veie kastelen die Zeeland ooit had, is niet zoveel bewaard geble ven. Komende weken als raadkaart afbeeldingen van kastelen en buitenplaatsen. De eerste aflevering heeft betrekking op een ge bouw dat nog altijd volop in gebruik is. De vra gen: hoe heet dit gebouw en waar staat het? Nade re bijzonderheden zijn, als altijd, van harte wel kom. Inzendingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 12 maart worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; per fax 0113-315669; per mail redactie@pzc.nl. Drie waar debonnen worden verdeeld onder inzenders van goede oplossingen. vorm. In het eerste woont een kunstenaar, het laatste was vroeger café. Op de open plek lag de vaete; daar staan nu het dorpshuis Drenthehuis en twee woningen." Volgens T. Geuze uit Yerseke gaat het om de vroegere Voor straat, waar op het eind wagen maker Lansen gevestigd was, voorheen café. „Bij het groepje mensen woonde de familie Kab- boord in de smidse. Achter het stukje boom in het midden van het grasveldje woonden mijn opa en opoe. Misschien zijn die kinderen nog wel broers of zus sen van mijn vader, want ze had den dertien kinderen en op zo'n klein dorp valt dat best wel op. Mijn ouders hebben er tot 1962 gewoond." D. de Looff uit Kortgene da

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20