USE COURAN Verkrachters terroriseren Darfoer Bouwmethode theater houdt risico's in Ctmc PZC Geweld bij overval in Philippine Italianen rouwen massaal om omgekomen geheim agent xs4all daagt staat over tappen Syrië verlaat in fasen Libanon A 19 Artsen zonder Grenzen luidt noodklok over stelselmatig geweld tegen vrouwen Dekker leider in Parijs-Nice Insect kan erg goed tegen kou Moldavië richt zich op Westen J Mes gaat diep in kottervloot psv in de aanval lezen we zeeuws 3° Wolkenvelden Wolkenvelden en een enkel buitje. Soms even zon. Meest matige noordwesten wind. Middagtemperatuur 6 graden. 247e jaargang no. 56 dinsdag 8 maart 2005 los nummer €1,25 Studentenplan voor Poort van Zeeland ai mwiwiwr van onze redactie buitenland AMSTERDAM - De organi saties Artsen zonder Gren zen en Human Rights Watch hebben gisteren de noodklok geluid over de ve le verkrachtingen in de Soe- danese regio Darfoer en de streek Bunia in het noord oosten van Congo. Elke drie maanden gaat nood hulpcoördinator T. Koene van Artsen zonder Grenzen (AzG) naar Darfoer. De verhalen over massale verkrachting gaan elk voorstellingsvermogen te boven, zei hij in Amsterdam. Hij hoopt dat het gisteren verschenen AzG-rapport ervoor zorgt dat de regering van Soedan einde- Tijk iets doet tegen het stelselma tige geweld. „De depressiviteit hangt als een natte deken over het gebied. Vrouwen zijn hier nergens vei lig." De laatste maanden komen steeds meer meldingen over sys tematische verkrachtingen van vrouwen. „Dat wordt dus inge zet als wapen. Door her en der en lukraak te verkrachten hou je een hele gemeenschap onder de duim. Daarmee terroriseer en demoraliseer je de bevolking." Brief Koene denkt dat de daders óf üd zijn van Arabisch-talige mili ties, of politiemensen of militai ren zijn. Deze drie groepen voe ren direct of indirect de politiek uit van de regering in Khar toem. De regering in Khartoem CHABR1S - Erik Dekker is na twee dagen Parijs-Nice de beste man in koers. De kopman van Rabobank re kende zich tijdens de etappe van Etampes naar Chabris rijk in bonificatieseconden en mocht aan de finish de gele trui opha len. De Belgische sprinter Tom Boo- nen werd winnaar van de rit. Het peloton werd door een val partij op enkele kilometers van het einde in twee stukken ge scheurd, pagina 18 tobbende Dekker komt op kop WAGENINGEN - Ook altijd ge dacht dat in een koude winter in secten het loodje leggen en wij dus deze zomer veel minder last hebben van muggen, wespen en vliegen? Mis! Insecten kunnen de kou, ook al vriest het ruim 20 graden in maart, gemakkelijk aan. Juist een kwakkelwinter doet hen de das om. Ze worden dan aange tast door schimmels en bacteri ën die in een kwakkelwinter be ter gedijen. GPD heeft AzG een brief gestuurd waarin staat dat het uitbrengen van dergelijke rapporten niet tot het mandaat van AzG be hoort. In het noordoosten van Congo hebben regeringstroepen en re bellen de afgelopen jaren tien duizenden vrouwen en kinderen verkracht. De daders van het seksuele geweld worden in de meeste gevallen niet gestraft. Dat staat in een gisteren gepu bliceerd rapport van Human Rights Watch (HRW). „Seksueel geweld heeft de le vens van tienduizenden mensen kapot gemaakt, maar slechts een handjevol slachtoffers heb ben hun aanvallers berecht zien worden", aldus de Amerikaanse mensenrechtenorganisatie. In veel gevallen zou het gaan om groepsverkrachtingen waarbij vaak de slachtoffers worden ver minkt met scherpe voorwerpen. Volgens HRW durven verkrach tingsslachtoffers, ondanks diepe schaamtegevoelens en angst voor verstoting door de familie, steeds vaker aangifte te doen bij de Congolese justitie. Maar zij worden in veel gevallen tegenge werkt. Zo weigeren aanklagers actie te ondernemen en worden getui gen geïntimideerd. HRW dringt daarom aan op drastische her vorming van het justitieel sys teem in Congo. ANP/RTR De verkiezingen in Molda vië zijn eerlijk verlopen. President Voronin betoog de dat een revolutie zoals in Georgië en Oekraïne is voorkomen. En ook is voor komen dat 'derden' de ver kiezingen konden beïnvloe den. Hij doelde op Rus land. „Wij willen dat Rus land rekening houdt met onze belangen als een soeverei ne staat." <~y cy De internetaanbieder XS4ALL is een bodemprocedure Militairen dragen de met de Italiaanse vlag bedekte kist met het stoffelijk overschot van Calipari tijdens de plechtigheid in de kerk. door Hans Geleijnse ROME - Italië heeft gisteren massaal afscheid genomen van Nicola Calipari, de geheim agent die in Irak zijn leven gaf om dat van de net uit gijzeling vrijgelaten journaliste Giuliana Sgrena te redden. Bij Calipari's staatsbegrafenis in de basiliek van de Heilige Ma ria van de Engelen in Rome was de voltallige Italiaanse politieke top aanwezig. Premier Berlusco ni sprak niet, maar zijn secreta ris Gianni Letta roemde Calipa ri als 'een held die Italië weer vertrouwen gaf, die de Italianen hun land teruggaf'. Duizenden Romeinen stonden langs de rou te van de rouwstoet. De emoties bij de begrafenis waren vooral groot omdat Calipari vrijdaga vond door Amerikaanse militai ren werd doodgeschoten. Het Witte Huis heeft inmiddels de veronderstelling van Sgrena dat de 'hinderlaag' voor haar was bedoeld als 'absurd' van de hand gewezen. President Bush en anderen hebben Berlusconi en Calipari's familie wel met ex cuses overladen en een 'grondig onderzoek' toegezegd. De betrekkingen met Italië, één van Bush trouwste bondgenoten foto Ettore Ferrari/EPA in Irak, zijn zwaar onder druk komen te staan. Berlusconi en verscheidene ministers hebben de oppositie al verweten de af faire te 'misbruiken voor politie ke doeleinden'. GPD pagina 5 Amerikanen schieten Bulgaarse militair dood door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De methode die in Middelburg is gekozen voor de bouwput van het nieu we theater houdt risico's in. Een alternatieve methode, die veili ger is, kost aanzienlijk meer geld. Dat zeggen deskundigen op het gebied van bouwputten. De ge meente heeft de keuze voor de bouwmethode gemaakt. Zij is opgenomen in het bestek. Vol gens deskundigen is de gebruik te methode relatief goedkoop, maar kleven er wel risico's aan. Lekkage wordt genoemd als het meest voorkomende probleem. Daarnaast kan het voorkomen dat de bodem in de directe omge ving uitspoelt, net als in Middel burg is gebeurd. Dat wordt als een ernstiger probleem gezien. In Middelburg is gekozen voor een palenwand. Daarbij worden gaten in de grond geboord die meteen worden opgevuld met be ton. De eenvoudigste methode om een droge put te krijgen, is het slaan van een dam wand. Dat heeft echter tot nadeel dat er trillingen ontstaan die huizen in de omgeving kunnen bescha digen. De palenmethode is tril- lingsarm. De beste methode om een bouw put in een dicht bebouwd ge bied te maken, is de zogenoem de diepwandmethode, zeggen de deskundigen. Daarbij wordt een sleuf gegraven die vol beton wordt gezet. In het beton kan een stalen damwand worden ge plaatst. „Die heeft als eigen schap dat hij voor 99 procent dicht is", zegt B. de Kroo van bouwbedrijf Bam, dat in Vlissin- gen een vergelijkbare put met een diepwand maakt. Een diep- wand is al snel 'tonnen' duurder dan een palenwand. De keuze voor een methode is af hankelijk van de toestand van de bodem. Daarnaast kunnen commerciële overwegingen een rol spelen, zeggen de deskundi gen. De risico's bij een dergelijk project zijn groot. „Het blijft on derwater bouwen", zegt H. Ad miraal, lector ondergronds bou wen van de Hogeschool Zee land. „Het is een lastige techni sche opgave. Het gevoel be kruipt je een beetje dat het als een eenvoudige oefening is ge zien." Extra palen „Er zijn niet zoveel bouwputten in Nederland waarbij alles goed gaat", aldus G. Janssen van Fug- ro, een gespecialiseerd adviesbe- drijf. „Bijna altijd ligt het aan de bodemgesteldheid. Dat is een Troepenterugtrekking Syrië Als eerste stap in een proces van totale terugtrekking, verpl aatstSyn zijn troepen in Libanon naar de A Bekaa-vallei, in het oosten van het lahd. Tripoli Hermei Batrun LIBANON Zahle O v" ft SYRIË SYRIË Beiroet LIBANON Damascus ISRAËL JORDANIË SAUDI ARABIË van onze redactie buitenland DAMASCUS - Syrië trekt haar troepen gefaseerd uit Libanon terug. Dit zijn de Syrische presi dent Assad en zijn Libanese col lega Lahoud tijdens een topbe- raad in Damascus overeengeko men. (Advertentie) l.v.m. biddag zijn wij woensdag 9 maart de hele dag gesloten a WOONWINKELS 60IS m Marconistraat 13 tpi. (0113) 22 41 n? I KOUDEKERKS KRUININGEN Dorpsplein 35 Zandweg 1 b eU0118)555530 TeU0113^82^6 Syrië heeft veertienduizend manschappen gelegerd in buur land Libanon. De twee staatshoofden kwamen overeen dat de Syrië nog deze maand eerst de eenheden zal sa mentrekken in de Bekaa-vallei. Gisteren begonnen Syrische een heden daar al mee. Een gezamenlijke militaire com missie moet uiterlijk eind april een akkoord bereiken over het aantal Syrische militairen dat in de Bekaa-vallei mag blijven en hoe lang.Het akkoord zal ook de basis vormen voor een volle dige terugtrekking. Daarover zal beslist worden tegen het ein de van de overeengekomen pe riode voor de legering in de Be kaa-vallei. Assad en Lahoud kwamen over een dat beide landen intensief blijven samenwerken op het ge bied van defensie en veiligheid, buitenlands beleid en op sociaal en economisch terrein. Beide staatshoofden zeiden zich te willen houden aan uitspraken van de Verenigde Naties, die te rugtrekking van de Syrische troepen vragen. Duizenden anti-Syrische demon stranten gingen gisteren in Bei roet de straat op om opnieuw te betogen tegen de Syrische aan wezigheid. GPD Advertentie onzekere factor." Problemen met bouwputten zijn door die complexiteit aan de orde van de dag, zegt R. Rijkers van TNO. „Lekkages in dit soort wanden zijn vaak het gevolg van con structiefouten. Lekkages komen vaak voor, maar kunnen snel worden opgelost. Als men een paar extra palen aan de buiten kant maakt, moet het probleem vrij snel over zijn." Het is een oplossing die ook Admiraal en een andere deskundige, die lie ver anoniem wil blijven, noe men. Volgens De Kroo kunnen de pro blemen in Middelburg te wijten zijn aan twee dingen: onvoldoen de wapening in de palen of on verwachte zettingen in de grond. „Door een onstabiele om geving kan de kwaliteit van de palen worden aangetast. Ik vind deze methode zelf niet zo be drijf szeker." Admiraal zegt dat een palen wand een relatief eenvoudige en goedkope oplossing is. „De vraag is wel of men met de we tenschap van vandaag niet voor een andere methode had moeten kiezen." Admiraal denkt dat de bouwput nog wel te redden is. „Maar dat zal tijdrovend en kostenverho gend zijn. Je moet dat afzetten tegen de investering die al ge daan is. Met een paar ton zullen ze dat niet redden, dan hadden ze dat al wel gedaan. Of het om een miljoen of tientallen miljoe nen gaat, durf ik niet te zeggen, dat hangt af van de gekozen me thode en de ernst van het pro bleem." Rijkers zegt geschrokken te zijn van de tv-beelden van de bescha digde huizen. „Als die scheuren het gevolg zijn van de bouwme thode, is het heel ernstig." zie ook katern Zeeland De internetaanbieder XS4ALL is een bodemprocedure be gonnen tegen de Staat. Daarmee wil de onderneming kos ten vergoed krijgen voor het aftapbaar maken van haar in ternetverbindingen voor speurwerk van politie en justitie naar strafbare feiten. De KPN-dochter verklaar de dat zij al een half miljoen euro heeft geïnves teerd om te voldoen aan deze verplichting. De Nederlandse kottervloot moet diepgaand worden gesa neerd om weer financieel gezond te worden. Van de 280 schepen die er nu nog zijn, zouden er tussen de vijftig en zeventig moeten verdwijnen. Dat blijkt uit een rapport dat een adviesbureau heeft opgesteld voor de visserijsector. De kottervloot kampt met overca- *3 paciteit en oplopende kosten. PSV heeft morgen in de uitwedstrijd tegen AS Monaco aan een O-O-gelijkspel genoeg om de kwartfinale van de Champions League te bereiken. Desondanks wil trainer Guus Hiddink zich niet ingraven. Hij vindt dat PSV moet proberen een doelpunt te maken en kiest voor de aanval. De eerste wedstrijd, twee weken gele- A i O den, eindigde in een 1-0-zege voor PSV. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11,12 en 13; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 door René Hoonhorst PHILIPPINE - Drie mannen hebben gisteren een gering geld bedrag buitgemaakt bij een ge wapende overval op restaurant Au Port in Philippine. Eén klant liep een lichte hersen schudding op toen hij een over valler bij zijn jas pakte en een klap met een vuistvuurwapen op zijn hoofd kreeg. De man mocht met enkele hechtingen naar huis. De overvallers stormden het res taurant omstreeks kwart voor negen binnen. Er zat nog één ta fel met dinergasten en eigenaar F. Wiskerke voerde een gesprek met twee vaste klanten aan een tafeltje. De vrouw van de eige naar en een serveerster waren ook in het restaurant. Op de op roep van een overvaller dat ie dereen moest gaan liggen, rea geerde niemand. In plaats daar van greep één klant, collega-res taurateur F. de Bruijne, een overvaller bij zijn jasje om hem tot de orde te roepen. Hij kreeg een slag met het vuistvuurwa pen en ging zitten met een bloe dende hoofdwond. Wiskerke probeerde één van de overvallers tot rede te brengen door op hem in te praten. De lei der van het driemanschap veror donneerde eerst dat hij op de grond moest gaan liggen, maar liet hem vervolgens de kas ope nen. „Ik heb nog geen idee wat er precies in zat: de dagop brengst en wat wisselgeld. In elk geval minder dan duizend euro." De politie was snel ter plaatse, maar kon gisteravond nog geen uitgebreid sporenon derzoek doen. Een tip van gas ten van café Op z'n kop, die een auto enkele keren opvallend voorbij hadden zien rijden, leid de gisteravond nog niet tot aan houdingen. (Advertentie) mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming vtxx Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad LJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: l [U per maand met automatische incasso 19,95). Cl per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222,50). Ki;k op www px.nl/a0cnnefen. Oei gratis 0800 - 0231231 ot stuur deze bon naar PZC, afdeling leiersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes suthósshssssso het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1