PZC Roep om andere bouwplek theater Het gaat veel beter in Govan Mbeki De TH49 wordt een dijk van een schip Directeur Peijs vindt Mortiere goed alternatief Vlissingen en Govan Mbeki Politie bekogeld met sneeuwbal Drankrijder rijdt gasleiding lek Auto slipt tegen verkeerslicht Man gepakt voor mishandeling Twee gewonden bij ongeval pyr zeeuwse almanak Steenworp Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 7 maart 2005 editie Walcheren rtnor Maurits Sep MIDDELBURG - Het nieuwe theater van Middelburg moet aan de rand van de stad komen, in de Mortiere. Dat vindt direc teur G. Peijs van de schouw burg. Hij wil stoppen met de bouw van het theater aan de Zuidsingel. Een andere plek in de binnenstad komt voor hem ook niet meer in aanmerking. peijs vindt het goed dat de ge meente vijf weken de tijd neemt [om de problemen en mogelijkhe den in kaart te brengen en een beslissing te nemen over de toe komst van het project. Intussen moet echter wel in de Mortiere gezocht worden naar een alter natieve plek. „Want ik wil aan de Zuidsingel liever niet meer bouwen. Stel dat je na twee jaar een scheurtje ziet, dan word je itoch bang. En als het verzakt, dan gaat daar een toneeltoren van 25 meter." Geen enkele locatie in de bin- vindt Peijs nog verstan- ,Dat ligt veel te gevoelig. En daar bestaat overal het ge- jvaar van verzakking. Het zal je ihuis maar wezen." De schouwburgdirecteur neemt ;het gemeentebestuur niets kwa- |lijk. „De adviseurs zeiden dat het kon. Dat zij falen, daar kan de gemeente niks aan doen. Ik kan niet beoordelen of ze de ge- imeente op het verkeerde been hebben gezet, maar zo voelt het rwel. Ik baal net zo van de proble men als de wethouder." 'Voor het functioneren van de schouwburg is de Mortiere geen slechte locatie, meent hij. Een bedrijventerrein werd eerder af gewezen, omdat dat niet past bij de sfeer van theaterbezoek. „Ik VLISSINGEN - Vlissingen heeft sinds 2000 een steden band met Govan Mbeki. De samenwerking maakt deel uit van een groot project dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft opgezet. Doel daarvan is om de ervaring die Nederland heeft opge daan tijdens de wederop bouw na de oorlog, beschik baar te stellen voor de we deropbouw van Zuid-Afri- ka na de afschaffing van de apartheid. In vier jaar tijd hebben Vlissingse delegaties acht bezoeken gebracht aan Govan Mbeki. Daar staan acht tegenbezoeken aan Vlissingen tegenover. De hulp en ondersteuning die vanuit Vlissingen aan Govan Mbeki wordt ver strekt, wordt betaald door de VNG. Voor de eerste vier jaar is 490.000 euro (een miljoen gulden) be schikbaar gesteld. Dat geld is onder meer bestemd voor het uitzenden van ambtena ren naar Zuid-Afrika en de tijdelijke vervanging van die mensen in Vlissingen. Ook worden er projecten in Govan Mbeki van betaald. In februari is een nieuwe overeenkomst afgesloten voor nog eens drie jaar. Die richt zich op sociale huis vesting, de woonomgeving, ruimtelijke ordening, open bare orde en de ondersteu ning van een vrouwenorga nisatie. Hoeveel geld voor dit project nodig is, wordt dit jaar berekend. Op nieuw zal de VNG de kos ten voor haar rekening ne men. De gemeente Vlissingen in vesteert financieel beperkt in de stedenband. Er zijn incidenteel bedragen ver strekt voor bijvoorbeeld een hospice voor aidspa- tiënten. Met Zeeuwse pro jectontwikkelaars is een eu ro per vierkante meter ver kochte bouwgrond in Lam- merenburg verstrekt voor de renovatie van woningen m Govan Mbeki. Ook is een weesmeisje geadop teerd. Vlissingen heeft ook steden banden met de Russische stad Taganrog (sinds 1992) ®n het Molukse Ambon (smds 1996). dacht daar vier jaar geleden in derdaad anders over", bekent Peijs. „Maar in Rotterdam heb ben ze Luxor aan de andere kant van de Maas op een eiland gebouwd en dat loopt toch als een trein. Sindsdien zijn mijn in zichten veranderd." Ook het par keren voor de theaterbezoekers is in de Mortiere geen probleem, merkt hij op. Peijs vindt dat het ontwerp voor het nieuwe theater gehandhaafd moet blijven als naar de Mortie re wordt uitgeweken. Dan kan namelijk snel gebouwd worden. Dat is nodig, omdat de Arbeids inspectie het openblijven van de huidige schouwburg alleen ge doogt in de wetenschap dat er een nieuw theater komt. Als. ondanks de verhuizing naar de Mortiere geen tijd verloren gaat, zal de schouwburg niet dicht hoeven, is zijn verwach ting. „Bij de Arbeidsinspectie hebben ze wel begrip voor de si tuatie. Dat hadden ze ook in Hoorn, waar de toneeltoren ver zakte door een fout in de staal constructie. Indien er voorlopig geen nieuwe schouwburg komt, gaat de huidi ge op last van de Arbeidsinspec tie wel onmiddellijk dicht. Dat zou voor de 91 medewerkers ern stige gevolgen hebben. Peijs: „Ik zou voor heel veel mensen ar beidsduurverkorting moeten aanvragen. Zeventig procent van het personeel werkt in de Middelburgse schouwburg, de rest in die van Goes." In het nieuwe theater komen ook twee filmzalen voor film theater Schuttershof. W. de Pag- ter vindt dat de nieuwbouw aan de Zuidsingel alleen kan door gaan als dat bouwkundig verant woord is. Waar Peijs inmiddels een voor keur heeft voor de rand van de stad, hecht De Pagter aan de bin nenstad. Dat is voor een film huis belangrijker dan voor een schouwburg, meent hij. De gemeenteraad komt morgen bijeen voor een extra vergade ring over de problemen met de bouwput. Scheepsbouwer Cees Droste (rechts) aan het werk tijdens de open dag van de Stichting Behoud Hoogaars. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Yerseke 36 is voor Theo Kloet absoluut het mooiste schip op de Zeeuwse wateren. Maar de Tholen 49, die mede door hem wordt gerestau reerd, wordt naar zijn vaste overtuiging ook een dijk van een schip. „Het einde." Kloet, van de Stichting Behoud Hoog aars en voor die stichting schipper van de YE36, is bezig met de mast voor de TH49. Op de open dag, die zaterdag plaatsvond, legt hij uit hoe hij die zo mooi rond krijgt. „We tekenen er eerst lij nen op: een achthoek. Dan pakken we de schaaf en gaan we lopen. Helemaal langs de mast. Dat is veel lopen ja. Ik heb er stevige kuiten aan overgehouden. Als het een achthoek is, zetten we nieuwe lijnen en wordt het een zestienhoek. Zo gaan we verder. De mast rust op twee schragen. Tijdens het werk ligt de voorzijde van de mast bo ven. Aan het eind van de dag wordt de mast omgedraaid. Door het gewicht, dat maar op twee punten wordt onder steund, buigt hij iets door. Dat moet ook, zegt Kloet, want als de mast straks op het schip staat, hangt het zeil eraan. De licht gebogen mast wordt dan vanzelf rechtgetrokken. Zou de mast al helemaal recht zijn, dan buigt hij dus te veel door. Iets onder de top van de mast, zit een ver dikking. De hommer, legt Kloet uit. „Het visitekaartje van de maker", glimlacht hij en laat de hommers zien van twee an dere masten. „Dit is die van de Ye36. Dit is een stoere hommer. En dit is die van de Alcyon. Die is gelikt. Dat past ook bij de schepen, want de YE36 is een werkschip en de Alcyon een jacht." En Kloets hom mer? „Die zit er tussenin." Subtieler dan die van de YE36, maar niet te gelikt. Kloet heeft al zeventien dagen aan de mast gewerkt. „Helemaal op het hand je." Hij is met recht trots. „Prachtig toch hoe een stelletje vrijwilligers er al jaren achtereen in slaagt zo'n stuk werk te leve ren ten behoeve van ons nageslacht?" Of hun inspanningen op waarde wordt ge schat? „Door ons wel." De restauratie van de TH49 verloopt nog steeds volgens schema. Het werk gebeurt Wethouder Leny Poppe-de Looff maakt de balans op van vier jaar stedenband door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen ver lengt de samenwerking met het Zuid-Afrikaanse Govan Mbeki met drie jaar. Wethouder Leny Poppe-de Looff tekende on langs een nieuwe overeenkomst met burgemeester Mdibanisi Tsheke. „Deze relatie past echt bij Vlissingen." De apartheid waarmee de blan ken het land vele decennia in hun greep hielden, heeft diepe wonden geslagen die immer nog zichtbaar en voelbaar zijn. Die apartheid was voor Poppe-de Looff ook de aanleiding zich met Zuid-Afrika te gaan be moeien. Dat was in de jaren tachtig, toen ze raadslid was. „Je had toen Lota: lagere overhe den tegen apartheid. Daar ben ik bij betrokken geraakt en dat heeft me nooit meer losgelaten. Ook niet toen ik wethouder werd. Lota ging op in de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten, de VNG. Die verzocht ge meenten in Nederland om ge meenten in Zuid-Afrika te on dersteunen. Veertig gemeenten reageerden daarop, wij ook." Zuid-Afrika is geen arm land, zegt Poppe-de Looff. „Het ont beert wel een goede structuur door de grote politieke verande ringen. Iedereen zoekt nu naar zijn positie." De inbreng van Vlissingen in de stedenband met Govan Mbeki bestond de afgelopen vier jaar daarom vooral in het helpen op zetten van een structuur. Er is een woningcorporatie opgezet en er zijn goedkope huurwonin gen gebouwd. Er zijn beleids stukken gemaakt voor sociale huisvesting. In februari is deze eerste perio de van samenwerking afgeslo ten. Poppe-de Looff maakt de balans op en is tevreden. „Het gaat er echt veel beter dan in 2000. Je ziet het nog niet aan de mensen in de townships. Maar dat is een opdracht voor het land zelf. Het is geen ontwikke lingshulp waar wij mee bezig zijn, het is ondersteuning." De woningcorporatie heeft vorm gekregen, beschikt over een businessplan en krijgt een nieuw bestuur, waarvoor men sen worden benaderd vanwege hun kwaliteiten. De relatie met de politiek is nog niet doorge knipt en dat moet nog wel gebeu ren, waarschuwt de wethouder. Leny Poppe-de Looff „De politiek heeft altijd een ei gen agenda. Als er politici in het bestuur blijven zitten, frustreert dat de ontwikkeling. Mensen krijgen een voorkeursbehande ling, ten koste van anderen. Een goede relatie met het gemeente bestuur is belangrijk, maar het beheer moet gescheiden zijn. Men raakt daar wel steeds meer van doordrongen. Daarom komt de nieuwe directeur ook naar Vlissingen om bij l'Escaut erva ring op te doen." Govan Mbeki maakt dezelfde ontwikkeling door als Neder landse gemeenten na de oorlog, stelt Poppe-de Looff vast, en maakt dus ook dezelfde fouten. „Dat zie je gebeuren. Het gaat met vallen en opstaan, maar het gaat wel beter. Onze hulp heft zo veel impact. Zonder de sa menwerking was Govan Mbeki niet beland op het punt waar men nu is." Belangrijke verbetering is de bouw van goedkope huurwonin gen. Sociale huisvesting is voor al belangrijk voor de mensen in de sloppenwijken. „De mensen daar kunnen geen huur betalen, daar zit dus al meteen een pro bleem", merkt Poppe-de Looff op. „Veel huizen zijn opgeknapt door bewoners zelf. Die mensen renoveren ook andere huizen. Dus hebben ze werk en een inko men. De burgemeester was daar trouwens ook fel op. Hij wilde niet alleen maar geld van ons, hij wilde ook iets voor de inwo ners zelf." In die visie past ook het vervolg van de samenwerking. De ko mende drie jaar wordt de socia le huisvesting verder uitge werkt. Maar er komt tevens aan dacht voor de woonomgeving, de sociale veiligheid. Bovendien wordt een vrouwenorganisatie MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Arnemuiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden omdat hij op de Markt in Middelburg sneeuwballen had gegooid naar een politieauto. Na een waarschuwing van de politie dat niet meer te doen, gooide hij toch weer een sneeuwbal naar de auto toen die wilde wegrijden. De agenten heb ben hem toen meegenomen naar het politiebureau en pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. KAMPERLAND - Een dronken Noord-Bevelander van 20 jaar heeft zaterdagochtend vroeg met zijn auto een aard- gaskast van Delta NV in Kamperland omver gereden. De aardgasleiding raakte daardoor beschadigd. Politie, brandweer en monteurs van Delta zijn uren bezig geweest om de zaak onder controle te krijgen. De jonge Noord-Be velander knalde rond zes uur zaterdagochtend op een zo genaamde reduceerkast van de middeldruk-aardgaslei- ding, die op de hoek van de Nieuweweg en de Sophia weg bij Kamperland staat. De kast en de leiding werden be schadigd en grote hoeveelheden aardgas spoten de lucht in. Om te voorkomen dat het gas zou ontsteken, zette de politie de wegen af en in samenwerking met de brand weer en Delta, werd de toevoer van het gas dichtge draaid. Uit metingen van de brandweer bleek dat er wei nig gevaar was voor de volksgezondheid, omdat in de om geving nauwelijks bebouwing is. Pas rond half negen wis ten politie en brandweer de zaak helemaal onder controle te krijgen en was het ontploffingsgevaar geweken. De monteurs van Delta waren nog tot elf uur bezig met de re paratie van de leiding. De 20-jarige Noord-Bevelander mankeerde fysiek niets, maar moest wel mee met de poli tie. MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit de gemeente Veere is zaterdag met zijn auto in de slip geraakt en tegen een verkeerslicht gebotst. De auto raakte beschadigd en de paal ontzet. Het ongeval gebeurde op de Langevielebui- tenbrug in Middelburg. De auto slipte door de sneeuw. MIDDELBURG - Een 18-jarige man uit Middelburg is aangehouden omdat hij een 20-jarige plaatsgenoot heeft mishandeld. Bij een woordenwisseling op de Langeviele- weg sloeg de jongste van cle twee de ander in het gezicht. Het slachtoffer hield claar een bloedlip en zwellingen aan over. Volgens de politie was er geen aanleiding voor de mishandeling. Tegen de 18-jarige man is proces-verbaal opgemaakt. foto Ruben Oreel alleen in de winter, die voor de stichting loopt van oktober tot mei. De tweede win ter loopt dus alweer naar het einde. In mei moet het schip van buiten dicht zijn, zegt voorzitter Ria Geluk van de Stich ting Behoud Hoogaars. Volgende winter wordt het schip afgebouwd en in mei vol gend jaar wordt het te water gelaten. De TH49 is dan helemaal herbouwd. Elk oud stuk van het schip wordt vervangen. Het is een complete restauratie. Dat maakt het volgens haar zo aardig om pak weg elke maand een open dag te houden. De restauratie van de TH49 gebeurt in de Timmerfabriek op het terrein van de Ko ninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Op 7 mei is het open boegbeeldendag. Dan houdt de stichting weer open huis. RILLAND - Twee mannen, één van 40 jaar uit Krabbendijke en een van 41 jaar uit Bergen op Zoom, zijn gisteravond gewond geraakt bij een botsing op de Oude Rijksweg, ter hoogte van de Valckenisseweg bij Rilland. De bestuurder van een personen auto uit Bergen op Zoom ver zuimde, toen hij onderaan de af rit van de Valckenisseweg links af wilde slaan in de richting van de Oosterdam, voorrang te ge ven aan de Krabbendijker, die over de Oude Rijksweg in de richting van zijn woonplaats reed. In een bijna frontale bot sing, raakten beide bestuurders gewond. Beide auto's waren he lemaal vernield. (Advertentie) ondersteund, zodat vrouwen meer invloed krijgen in het maatschappelijk leven. Poppe-de Looff constateert dat het zwarten jsteeds beter lukt een beter bestaan voor zichzelf op te bouwen. En dat zij die het nu goed hebben, in de town ships blijven wonen. „Dat vind ik positief. Het houdt weliswaar de scheiding tussen zwart en blank deels in stand, maar het goede is dat ze een voorbeeld zijn voor anderen. Ze bouwen namelijk goede huizen en laten binnen hun eigen gemeenschap zien dat het wel degelijk moge lijk is een positie te verwerven." De samenwerking is ook goed voor Vlissingen, vindt de wet houder. De ambtenaren die er bij betrokken zijn, raken erdoor geïnspireerd. Het is een verrij king voor hun werk, vindt zij. En ook zijzelf heeft er baat bij gehad. „Niet dat ik mijn werk nu hele maal anders doe. Maar het helpt je relativeren. Zonder onze pro blemen te bagatelliseren, pro beer ik er wel pragmatischer mee om te gaan. Minder praten, meer doen. In die zin past. de re latie met Govan Mbeki goed bij Vlissingen." het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen Een reisorganisatie weet het zeker: Zeeuws-Vlaanderen is dé ideale plek om te onthaas ten. Dus plaatste het bureau een advertentie in een lande lijk dagblad, om de lezers er op attent te maken dat zij voor een krasse prijs volledig tot rust konden komen in een hotel in Terneuzen. Leuke plaats, op een steemvorp af stand gelegen van de Bel gische plaatsen Brugge, Ant werpen en Geilt. De vraag is echter of de reismedewerkers zelf wel eens in het zuidelijk ste deel van Zeeland zijn ge weest. Want wie een steen richting België wil gooien, moet vol gens de advertentietekst over een flinke worp beschikken. Immers: „Terneuzen is gele gen op het Zeeuwse eiland Zeeuws-Vlaanderen, dat aan België grenst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9