Ook Italië onderzoekt fatale schietpartij Irak Sinn Fein maakt diepe crisis door PZC Nieuwe leiders China willen grip op samenleving terug Al Qaeda-terroristen zouden in Britse steden aanwezig zijn Roep om tijdschema voor terugtrekking Syrië uit Libanon Regering VS biedt excuses aan Taalstrijd laait op in België Turkse politie arresteert vrouwenrechtenactivisten Voor dertig miljard valse euro's Somalië vraagt om hulp China wil geen wapens uit Europa Fossielen mensachtige gevonden Vlaanderen in bres voor hoofddoek Schotse fabriek roekeloos met nucleair afval maandag 7 maart 2005 van onze redactie buitenland LONDEN - In Groot-Brittan- nië zijn tot wel tweehonderd 'door Al Qaeda getrainde ter roristen' aanwezig. Dat heeft het voormalige hoofd van de Londense politie geschreven in de krant News of the World, waaruit de BBC zater dagavond citeerde. Sir John Stevens, die onlangs met pensioen ging bij de Me tropolitan Police, noemt de dreiging van aanslagen reëel. Hij dringt er bij de regering op aan, de controversiële anti terreurwetgeving zo snel mo gelijk door te drukken. Burgerrechtengroeperingen zijn tegen de plannen en de huidige mogelijkheden voor detentie zonder enig proces. Zij vinden dat gerechtigheid en mensenrechten fundamen teel zijn voor het Britse recht en niet verloren mogen gaan. Volgens Sir John zal elk uit stel van de invoering Al Qae da maar al te welkom zijn. Volgens de Britse antiterreur wetten die na de aanslagen van 11 september 2001 van kracht werden, mochten bui tenlanders die werden ver dacht van terroristische acti viteiten, zonder proces of aan klacht voor onbepaalde tijd worden opgesloten. Eind vo rig jaar oordeelden de Law Lords, het hoogste rechtscolle ge van het land, dat die maat regelen in strijd waren met de grondwet, vooral omdat ze al leen van toepassing waren op buitenlanders. Londen wil nu nieuwe antiterreurwetgeving, waarin onder meer de preven tieve detentie is vervangen door huisarrest, die ook voor Britten geldt. De Britse premier Blair sprak afgelopen week ook al van 'en kele honderden' mensen in Groot-Brittannië die betrok ken zouden zijn bij de plan ning van terroristische aansla gen. Dat meldde gisteren de krant The Independent. De krant plaatste vraagte kens bij de opmerking van Blair, die hij eerder deed in een radioprogramma. Vol gens the Independent is het onduidelijk over welke men sen het gaat, vooral omdat de Britse veiligheidsdienst eer der had gezegd dat er onder de nieuwe terrorismewetge- ving niet meer dan enkele tientallen mensen zouden kunnen worden veroordeeld. ANP van onze redactie buitenland ROME - Na de Verenigde Sta ten heeft ook Italië gisteren een diepgravend onderzoek aange kondigd naar de dood van de Ita liaanse veiligheidsagent Nicola Calipari in Irak. Die kwam vrij dag om toen het konvooi waarin de Italiaanse journaliste Giulia- na Sgrena naar Bagdad werd vervoerd, door Amerikaanse mi litairen werd beschoten. Sgrena was zojuist vrijgelaten door re bellen, die haar een maand lang hadden vastgehouden. Calipari stierf toen hij Sgrena met zijn lichaam wilde bescher men tegen de Amerikaanse ko gelregen. „Het moeilijkste mo ment voor mij was dat toen de man die mij heeft gered, in mijn armen overleed", zei Sgrena. Zij raakte gewond aan haar schouder. Calipari's lichaam is gisteren overgebracht naar Ro me. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld belde gisteren met zijn Italiaanse col lega Martino om zijn excuses aan te bieden voor het pijnlijke schietincident Een dag eerder had ook president Bush al zijn verontschuldigingen aangebo den aan zijn goede vriend en trouwe bondgenoot, premier Berlusconi. Bush beloofde Berlusconi dat de VS de dodelijke schietpartij, vlakbij de Amerikaanse basis bij de luchthaven van Bagdad, tot op de bodem zullen uitzoe ken. Eerder had Berlusconi al de Amerikaanse ambassadeur in Rome op het matje geroepen. Hij eiste antwoord op enkele 'verontrustende vragen'. Volgens een verklaring van het Amerikaanse leger reed de auto met daarin de Italiaanse delega tie met hoge snelheid af op een wegafzetting. De chauffeur zou waarschuwingstekens hebben genegeerd. Daarop schoten de 'multinationale troepen" gericht op het motorblok om de wagen tot stoppen te dwingen, aldus de verklaring. Tegenspreken Sgrena, die zaterdag terugkeer de naar Rome en daar is opgeno men in een militair ziekenhuis, spreekt de Amerikaanse lezing tegen. Volgens haar reed de au to niet hard en was er geen zicht bare Amerikaanse controlepost in de buurt. „De snelheid van de auto rechtvaardigde de schiet partij niet. We hadden geen idee waar de schoten vandaan kwa men", zou zij volgens het Itali aanse persbureau Ansa hebben De partner van Sgrena, Pier Sco- lari, zei zaterdag dat hij ei-van overtuigd is dat de Amerikanen de journaliste met opzet onder vuur hebben genomen. De 57-ja- rige Sgrena werkte onder meer voor de communistische krant II Manifesto, en schreef uiterst kri tisch over de oorlog in Irak. „De Amerikanen en de Italia nen wisten dat ze eraan kwam. Haar auto was 700 meter van het vliegveld, wat betekent dat ze alle controleposten was ge passeerd", aldus Seolari. Volgens hem wilden de Amerika nen dat Sgrena haar verblijf in Irak niet zou overleven omdat ze 'belangrijke informatie' had verzameld voor een nieuw, ui terst kritisch artikel. De Italiaanse media speculeer den gisteren uitvoerig over de schietpartij in Irak. Volgens de Milanese krant Corriere della Sera heeft de Italiaanse rege ring 4,7 miljoen euro losgeld be taald voor Sgrena's vrijlating. De ontvoerders zouden aanhan gers zijn van de opgepakte oud-dictator Saddam Hoessein. ANP/RTR/AFP BRUSSEL - De taalstrijd in Bel- igië is opnieuw opgelaaid. In Lin- Ikebeek, bij Brussel, kwam het jgisteren tot opstootjes tussen groepen Vlamingen en Franstali- gen. Er viel één lichtgewonde. 32 mensen werden gearresteerd. De Walen, duizend man sterk, vóór de inlijving van de Vlaamse randgemeenten bij Brussel. Zowat vierhonderd aan hangers van het extreem-recht- fee Vlaams Belang en de gema- i tigdere N-VA (Nieuw-Vlaams (Alliantie) hielden op hun beurt een betoging tegen de verfran sing van de streek. De politie was massaal op de been om een confrontatie tussen de twee groe pen te voorkomen. De Vlamin gen mochten de dorpskern niet in. Het kwam tot wat duw- en trekwerk toen enkele Franstali ge betogex-s, die de weg kwijt wa ren, op de Vlaamse manifestan ten botsten. Aanleiding voor het opleven van de taalstrijd is de discussie over de splitsing van de kieskring Brussel-Halle-Vil voorde, die het nieuwe symbool dreigt te worden voor de diepgewortelde meningsverschillen. GPD i van onze redactie buitenland ISTANBOEL - De Turkse poli tie heeft gisteren in Istanboel op een hardhandige wijze een ein- sde gemaakt aan een demonstra te van activisten voor vrouwen- •rechten. De betoging werd met ibehulp van de wapenstok en spepperspraybus uiteengeslagen. >59 van de 150 betogers, onder wie 29 vrouwen, zijn gearres teerd. De demonstratie hield verband met de Internationale Vrouwen- lag op dinsdag 8 maai't. De poli- ie greep in omdat de demon- tranten geen toestemming had- len voor hun protestactie. )p televisiebeelden was te zien ioe de agenten demonstranten loegen en schopten terwijl die 1 op de grond lagen. Toetreding Iet islamitische Turkije moet e positie van vrouwen aanmer- dijk verbetei-en, wil het een ans maken bij de toetredingsge- 'rekken met de Europese Unie, ie in oktober beginnen. Euro- >ees Commissaiis Ollie Rehn (Uitbreiding) onderstreepte dat gisteren nog eens tijdens een ge sprek in Ankara met de Turkse minister Abdullah Gul van Bui tenlandse Zaken. ANP/RTR De Italiaanse journaliste Giuliana Sgrena arriveerde zaterdag op het vliegveld van Rome. Ze werd meer dan een maand lang in gijzeling gehouden in Irak. foto Max Rossi/RTR door Esther Gotink LONDEN - De leider van Sinn Fein, Gerry Adams, haalde giste ren fel uit naar de Ierse rege ring, omdat die er volgens hem een 'venijnige anti-Sinn Fein agenda op nahoudt'. Aan de an dere kant veroordeelde hij de re cente moord door leden van het republikeinse leger IRA. Adams sprak op het congres van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, dat in het teken had moeten staan van haar honderd- ste verjaardag en de electorale successen in Noord-Ierland en de Ierse republiek. Maar in- plaats daarvan moest de partij een diepe crisis zien te beteuge len. „We werken aan de voor- waarclen die nodig zijn voor een volledige ontmanteling van de IRA", aldus Adams, in een po ging de reputatie van de republi keinen te verdedigen. „We we ten dat het overtreden van de wet strafbaar is. Maar we weige ren degenen die de wet overtre den voor legitieme politieke doeleinden en een al honderd jaar durende strijd voor vrij heid, te criminaliseren." De Sinn Fein-leider was ge dwongen te reageren op de alge mene overtuiging (gevoed door vei'klaxnngen van de Ierse minis ter van Justitie en Politie) dat le den van het katholieke IRA be trokken zijn bij talloze crimine le activiteiten, zoals een miljoe nenbankroof, vermeende wit wassing in Ierland en Bulgarije en het intimideren van andere katholieken, sinds vijf weken ge leden een 33-jarige geloofsge noot werd vermoord na een woordenwisseling in een bar in Belfast. Verschrikkelijk Adams noemde de dood van de man, Robert McCartney 'ver schrikkelijk', niet alleen omdat het zijn familre heeft beroofd van een geliefde, maar omdat re publikeinen erbij betrokken wa ren. „Ik zal dit onderwerp niet laten rusten voordat degenen die de republikeinse zaak heb ben zwartgemaakt, verantwoor delijkheid afleggen voor hun da den. Bij de republikeinen is geen plaats voor criminaliteit." Adams gelooft dat de republi keinse pogingen om de IRA te ontmantelen, succesvol zullen zijn. „Het vredesproces is de eni ge weg vooruit. Ik onderschat geenszins de diepte van de crisis of de moeilijkheden, maar ik ben er absoluut zeker van dat een uitweg bestaat." Hij zei dat Sinn Fein zich nu moet afvragen of de rechtlijnige dominee Ian Paisley werkelijk bereid is de macht te delen. Pais ley leidt de rivaliserende partij DUP en heeft gezegd niet met Sinn Fein te willen regeren, zo lang IRA-leden zich schuldig maken aan criminele activitei ten. Buiten het congres stonden de monstranten, met spandoeken waarop teksten stonden als 'Tijd om te gaan - Trek je terug IRA', wat een verbastering is van de vroegere campagneleus van de republikeinen voor terug trekking van de Britse troepen uit Noord-Ierland. Een opiniepeiling van afgelopen weekend toont dat 72 procent van de kiezers in Ierland vindt dat de regering een toezegging van de IRA moet afdwingen, zo als ontwapening, alvorens op nieuw met Sinn Fein om de tafel te gaan zitten. De Amerikaanse regering heeft Sinn Fein dit jaar, voor het eerst sinds 1995, niet uitgenodigd voor de viering van St. Patricksdag. GPD doorErwin Tuil PEKING - Het gaat goed met China, maar er is nog veel te doen om iedereen in het land te laten profiteren van de econo mische groei. Die boodschap gaf de Chinese premier Wen Jia- bao de ruim drieduizend gedele geerden zaterdag mee bij het begin van het jaarlijkse Natio nale Volkscongres. Het congres is het eerste onder leiding van de nieuwe generatie leiders on der president, partijleider en opperbevelhebber Hu Jintao. Bij de presentatie van het werk rapport van de regering, consta teerde premier Wen dat ook vo- ■"■g jaar de inkomensstijging in de steden hoger lag dan op het Platteland De kloof tussen bei- de bevolkingsgroepen neemt derhalve toe, wat de regering morgen baart. De ongelukken in de kolenmijnen van de afgelo- Pen maanden kwamen slechts summier aan de orde. De rege- *""3 geeft toe er onvoldoende 1 te zijn de economi sche groei onder controle te krijgen. Wen beloofde dat er ko mend jaar sprake zal zijn van 'slechts' 8 procent. Nog voor het begin van het con gres in de immense Grote Hal van het Volk in Peking ont vouwde president Hu de nieu we ideologie van de 'harmonieu ze samenleving'. Die is er op ge richt een balans te vinden tus sen de belangen van alle gele dingen in de samenleving. Tege lijkertijd moeten conflicten worden vermeden en moeten mensen veilig en gelukkig kun nen leven. Waarnemers zijn het er over eens de Partij haar grip op de maatschappij aan het verliezen is. De 'harmonieuze samenle ving' moet die grip weer ver sterken, door terug te grijpen op de oude communistische ide- Een dirigent geeft leiding aan een Chinees militair orkest tij dens de openingsceremonie van het Nationale Volkcongres. \foto Claro Cortes/RTR alen. Maar het wordt niet uitge sloten dat de leuzen van weleer nog werken. De harmonieuze samenleving kreeg een zetje in de rug door de verhoging van het defensie budget van 12,6 procent, tot 24 miljard euro. De verhoging is slecht ontvangen in Taiwan, Ja pan en de Verenigde Staten, waar China met argusogen wordt bekeken. De gedelegeerden stonden ech ter vierkant achter het plan. Maar het meeste applaus oogst te Wen met zijn woorden over Taiwan, dat door Peking als een opstandige provincie wordt gezien. Hoewel Wen zei te streven naar een vreedzame oplossing voor Taiwan, is het voor de regering en 'voor alle Chinezen' van vi taal belang dat het eiland weer in de moederschoot terugkeert en dat de territoriale integriteit wordt hersteld. Morgen behandelt het Volks congres de zogenaamde 'antise- cessie wet' die het voor China mogelijk maakt Taiwan mili- tair aan te pakken als het Pe king uitkomt. De Chinese minis ter van buitenlandse zaken, Li Zhaoxing. waarschuwde Japan en de Verenigde Staten zich niet met Taiwan te bemoeien. Li zei dat Peking dat zal opvat ten als inmenging in binnen landse aangelegenheden. GPD BRUSSEL - In de gehele Europese Unie zijn in 2003 in to taal 570.000 vervalste eurobiljetten ontdekt. Deze hadden een geschatte waarde van 30 miljard euro. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2003 van Europol in Den Haag, waarr over de Vlaamse zakenkrant De Tijd zaterdag publiceer de. Verder blijkt uit het jaarverslag, dat de zakenkrant kenne lijk al heeft kunnen inzien, dat mensenhandel een forse il legale economische activiteit is geworden met een jaarlijk se omvang van 8,5 tot 12 miljard euro. Vooral de illegale migratie van Chinezen is de afgelopen jaren sterk geste gen door de activiteiten van mensenhandelaars. ANP NAIROBI - Somalische parlementsleden hebben zaterdag gevraagd om internationale hulp bij het opruimen van ge vaarlijk chemisch afval dat door de tsunami op tweede kerstdag op drift is geraakt. De giftige stoffen veroorza ken bij de bevolking onder meer ademhalingsproblemen en huidinfecties, zeggen zij. De vloedgolven, veroorzaakt door een zeer zware onder zeese aardbeving bij het Indonesische eiland Sumatra, hebben in landen rond de Indische Oceaan naar schatting 300.000 mensenlevens geëist. In Somalië vielen ongeveer driehonderd doden. ANP/RTR PEKING - China heeft geen behoefte aan of geld voor de aanschaf van geavanceerde wapens uit Europa. Het wil echter dat de Europese Unie het wapenembargo tegen de Volksrepubliek opheft, omdat dat embargo neerkomt op 'politieke discriminatie'. Dat heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. Het wapenembargo werd ingesteld in 1989, nadat Peking met geweld een eind had gemaakt het studentenprotest op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. ANP/AFP ADDIS ABEBA - Een team van Ethiopische en Ameri kaanse archeologen heeft in het oosten van Ethiopië twaalf zeer oude fossielen gevonden van een mensachtige. Dat heeft teamleider Yohannes Haile Selassie zaterdag be kendgemaakt. De fossielen lijken ouder te zijn dan Lucy, het beroemde skelet dat wetenschappers in 1974 opgroe ven in hetzelfde gebied. Volgens de Ethiopische onderzoeker zijn de fossielen tus sen de 3,8 en 4 miljoen jaar oud. Lucy leefde naar schaU ting 3,2 miljoen jaar geleden. ANP/RTR. BRUSSEL - De Vlaamse regionale regering is zaterdag be gonnen met een campagne tegen discriminatie en racis* me, naar aanleiding van de vele bedreigingen die een isla mitische werkneemster van een bedrijf in het West-Vlaamse Ledegem heeft ontvangen over het dragen van een hoofddoek. In advertenties in alle Vlaamse dagbladen roepen de tien regionale ministers persoonlijk op tot 'een verdraagzaam Vlaanderen, waar mensen met diverse achtergronden ac tief aan de samenleving deelnemen'. ANP van onze redactie buitenland DAMASCUS - De internationa le gemeenschap wil dat Syrië met een tijdschema komt voor zijn aangekondigde gefaseerde terugtrekking uit Libanon. Die begint volgens de Libische mi nister van Defensie Mrad van daag met een verplaatsing van de Syrische troepen naar de Be- kaa-vallei in het oosten van het land. Mrad zei gisteren dat die ver plaatsing begint na afloop van de Syrisch-Libanese top die maandag in de Syrische hoofd stad Damascus wordt gehou den. De Syrische president Al CAITHNESS - Het nucleaire on derzoekscentrum Dounreay in het noorden van Schotland heeft in de loop der jaren moed willig honderdduizenden radio actieve deeltjes in zee geloosd. Stafleden van de vestiging ver doezelden bewijzen van milieu vervuiling en hadden geen oog voor de risico's voor de volksge zondheid. De 72-jarige Schot Herbie Lyall, een voormalige veilig heidsfunctionaris van Doun reay, heeft tegen de krant The Sunday Times uit de school ge klapt over jarenlange misstan den bij de nucleaire fabriek in Caithness. Lyall komt met zijn onthullin gen op het moment dat de Britse Atomic Energie Authority, de er- genaar van Dounreay, een straf rechtelijk onderzoek naar het lekken van radroactieve deeltjes boven het hoofd hangt. Volgens Lyall loosde de fabriek hoogradioactief afval via afvoer- putjes in zee. Bovendien zouden containers met radioactief mate riaal niet goed genoeg zijn ge markeerd, zodat later verwar ring over de inhoud ontstond. Ook zouden medewerkers van de fabriek geregeld met radioac tief materiaal hebben gewerkt, zonder dat ze daarvoor bescher mende kleding droegen. ANP Assad kondigde de gefaseerde te rugtrekking zaterdag aan in een toespraak voor het Syrische par lement. De verplaatsing van de troepen binnen Libanon noem de hij 'een eerste stap' in dat pro ces. Assad noemde echter geen tijd schema voor de terugtrekking. Ook zei hij niets over de Syri sche inlichtingendienst, waar van de internationale gemeen schap heeft gezegd dat die ook moet vertrekken. Bovendien heeft Syrië al eerder beloofd zijn troepen tenrg te zul len trekken naar de Bekaa-val- lei, maar aan die belofte heeft het zich tot dusver niet gehou den. De Verenigde Staten en Israël lieten direct weten geen genoe gen te nemen met Assads 'halve maatregelen'. Washington eiste dat Syrië onmiddelijk voldoet aan VN-resolutie 1559, die de volledige terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Liba non eist. De Israëlische premier Sharon noemde Assads uitspra ken 'onvoldoende'. Ook Groot-Brittannië en Frank rijk hebben Syrië tot spoed ge maand. Beide landen spraken van een belangrijke toezegging van Assad, maar waarschuwden dat die wel zo snel mogelijk moet leiden tot volledige terug trekking uit Libanon. Gisteren vroeg buitenlandcoördinator So- lana namens de Europese Unie de Syriërs om een tijdschema. Syrië heeft sinds 1976 militai ren gelegerd in het buurland. Zij werden gestuurd om een ein de te maken aan de burgeroor log die er al jaren woedde. ANP/RTR/AFP President Al Assad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5