Bekkenklachten zijn te verhelpen Als alcohol je vijand is PZC PZC Pillen voor mensen die niets mankeren Erasmus Medisch Centrum levert eerste lichting gespecialiseerde fysiotherapeuten af Klimaat belast gezondheid Thuisbehandeling dankzij mobiel Migraine slecht voor het hart Blaaskanker snel traceerbaar Over smaak valt niet te twisten 7 maart 1955 maandag 7 maart 2005 doorTanja Qlyslager ROTTERDAM - Als de spieren in en rondom het bekken niet goed functioneren, kan dat aller lei klachten veroorzaken. Deze klachten zijn te verhelpen met bekkenfvsiotherapie, een nieuwe specialisatie binnen de fysiotherapie. De eerste thera peuten zijn onlangs afgestu deerd. Het bekken, de gewrichtsban den van het bekken, de bekken- bodemspieren en de bekkenorga nen zijn allemaal met elkaar ver bonden. Lage rugpijn kan bij voorbeeld veroorzaakt worden door een verzakte baarmoeder. En bekkeninstabiliteit heeft niet alleen pijn in het bekken als kenmerk, maar kan ook uri- neverlies tot gevolg hebben. „Dat komt omdat alle gewrich ten, banden en spieren in het bekken elkaar beïnvloeden", legt bekkenfysiotherapeute Lies- beth Westerik-Verschuuren uit. Met collega Marjan Ra- kers-Bergijk behoorde ze tot een groep van zeventig die vori ge maand afstudeerden aan de nieuwe opleiding tot bekkenfy siotherapeut aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De meeste klachten in het bek- kengebied ontstaan door het niet goed functioneren van de bekkenbodemspieren, zegt Mar jan Rakers-Bergijk. ,.De bekken bodem is een spierlaag onderin het bekken die verschillende functies heeft. Ze dragen de buikorganen. Bij de vrouwen zijn dat onder andere de blaas, baarmoeder en de endeldarm, bij mannen de blaas en de pro staat. Ook dragen de bekkenbo demspieren bij aan de stabiliteit van het bekken en zorgen ze voor het openen en sluiten van de bekkenuitgang bij de geboor te van een kind. Als de bekken bodemspieren niet goed functio neren, kunnen er allerlei stoor nissen en klachten ontstaan. Zo als ongewild urine- en/of ontlas- tingverlies, een niet te onder drukken aandrang om te plas sen en/of te ontlasten, obstipa tie, pijn in de onderbuik of erec tieproblemen." De meeste klach Fysiotherapeute Marjan Rakers demonstreert bij een patient wat bekkenfysiotherapie inhoudt. ten worden veroorzaakt door een verkeerd gebruik van de bekkenbodem. „De bekkenbo demspieren kun je aanspannen en ontspannen. Maar veel men sen weten niet hoe ze dat moe ten doen zegt Marjan. „Door de bekkenbodemspier op een verkeerde manier te gebrui ken, ontstaan bijvoorbeeld vaak moeilijkheden met plassen en ontlasten. Laatst had ik een man onder behandeling die pro blemen had met zijn stoelgang. Met moeite produceerde hij tel kens een klein beetje ontlasting. Wat bleek nu, op het toilet zat hij niet mooi rechtop met de voe ten op de grond, waardoor je de bekkenbodemspier gemakkelijk kan ontspannen. Nee, hij zat on deruit gezakt op de pot met zijn voeten tegen de muur. Op die manier blijft de bekkenbodems pier aangespannen. Geen won der dat de ontlasting er dan am per uitkan." Druk Maar er zijn ook andere oorza ken die ervoor kunnen zorgen dat de bekkenbodemspieren niet goed meer functioneren. De geboorte van een kind bijvoor beeld. Westerik-Verschuuren: „Door de gigantische druk van de baby tijdens de bevalling, kan de kringspier van de anus uitscheuren, de urinebuis ver plaatst worden en de bekkenbo demspieren worden uitgerekt. Vrouwen kunnen daardoor in continent worden. Maar man nen kunnen dat ook, bijvoor beeld door een prostaatoperatie. Buikoperaties kunnen sowieso klachten in het bekkengebied veroorzaken, vooral gynaecologi sche, urologische en darmopera ties." Maar ook het bekkenge wricht kan pijnklachten veroor- foto Rikkert Harink/GPD zaken. Als een vrouw zwanger is, verweken de banden van het bekken langzamerhand, zodat het bekkengewricht flexibeler wordt. Dat moet ook, anders kan het kind er niet door. Maar helaas veroorzaakt die verwe king bij sommige vrouwen bek kenpij n en lage rugklachten voor, tijdens of na de bevalling", vult Marjan aan. Bij de eerste behandeling kijkt de bekkenfysiotherapeut onder meer hoe iemand loopt, staat en zit. „Het bekken is de schakel tussen romp en benen. Een zwangere vrouw met bekken- pijn kan bijvoorbeeld een beetje waggelend lopen omdat ze denkt dat ze zo minder pijn heeft. Maar vaak is dat wagge len juist de ooi-zaak dat ze nog meer pijn krijgt. Door haar een andere houding aan te leren, gaat het vaak al beter." Verder wordt gekeken hoe de spieren bij het bekken functione ren. „Het komt vaak voor dat vooral de spieren van de bekken bodem te zwak of te gespannen zijn. Om die klacht te verhelpen is het belangrijk om de patiënt te leren de bekkenbodemspieren goed te gebruiken", meent Lies- beth Westerik-Verschuuren. Door middel van een inwendig onderzoek komt de bekkenfysio therapeut te weten hoe de condi tie van de bekkenbodemspieren is. Liesbeth en Marjan weten dat menig patiënt raar opkijkt als ze vertellen dat ze haar of hem inwendig willen onderzoe ken. „Dat verwacht je bij een gy naecoloog en niet bij een fysio therapeut. Maar wij proberen zo vast te stellen hoe het met de spanning van de bekkenbodem gesteld is. Tijdens de opleiding komt dit onderdeel heel uitge breid aan bod, we weten dan ook goed hoe we het moeten doen Een inwendig onderzoek is immers niet zomaar iets. Het is belangrijk dat de patiënt zich op zijn gemak voelt en begrijpt waarom je het doet." Verder krijgt de patiënt oefenin gen voor de spieren in het bek kengebied en houding- en bewe gingadviezen. De meeste patiën ten worden geheel of groten deels van hun klachten verlost. Liesbeth: „Het ligt natuurlijk aan het probleem hoeveel behan delingen er voor nodig zijn. Som migen hebben genoeg aan een paar. Anderen, die bijvoorbeeld een zware oncologische buikope ratie hebben ondergaan, zijn lan ger onder behandeling. Over het algemeen zijn negen tien be handelingen voldoende." GPD Voor meer informatie over bek kenfysiotherapie en adressen van bekkenfysiotherapeute7i: www.NVFB.nl of www.bekken fysiotherapie.nl ROTTERDAM - Door de veranderingen in het klimaat? len infectieziekten verder om zich heen grijpen, schuwt de VN-milieuorganisatie UNEP in een recent schenen rapport. De temperatuurstijging biedt ziektekiemen en hun spreiders, zoals vliegen en muggen, meer kansen. In Nederland zou dat kunnen leiden tot de terugkeert malaria, reageerde infectiedeskundig'e J.Nouwen vanü Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam.GPD GENEVE- Een mobieltje met digitale camera kanns sen met langdurige beenwonden soms de gang naa: arts besparen. Artsen kunnen ook aan de hand van een doorgestuurde to de toestand van niet genezende zweren aan het b (veneuze ulcera) goed beoordelen. Dit constateert R. Braun (Academisch Ziekenhuis Ge ve) in het vakblad Archives of Dermatology op grond, een vergelijkend onderzoek van 61 zweren. De beoordeling aan de hand van de digitale foto kwas in 94 procent van de gevallen overeen met die op gn van 'echt' lichamelijk onderzoek door de arts. GPD BETHESDA - Mensen die regelmatig last hebben van: graine, met name de zware migrainevorm met aura: schijnselen, hebben tweemaal zoveel kans op een harta= doening als mensen zonder migraine. Dit constateert A. Scher van het Nationale Gezondhë instituut uit het Amerikaanse Bethesda in het medi vakblad Neurology op grond van een vergelijkend onó zoek onder bijna zesduizend personen met chronis hoofdpijnklachten. Mensen met migraine hebben gemiddeld een hogere ble druk, hogere cholesterolwaarden en roken vaker dann sen zonder migraine. GPD HOUSTON - Meting van de hoeveelheid van het e NMP22 in de urine is een snelle en simpele manie blaaskanker op te sporen, meldt B. Grossman van heli derson Cancer Center in Houston in het medisch t schrift JAMA. De test is weliswaar minder betrouwbaar dan een m onderzoek van de blaas met een kijker (cystoscop maar betrouwbaarder dan de gebruikelijke tests om: urineonderzoek blaaskanker op te sporen. GPD BERLIJN- Dat over smaak niet te twisten valt is nut wetenschappelijk onderbouwd. Ieder individu blijkt op grond van kleine verschillen ïr samenstelling van genen voor smaaksensoren een ind: duele smaaksensatie te ondervinden. Dit schrijft B. Bufe van het Duitse Institut für Ern rungsforschung uit Nuthetal in het vakblad Current!' logy op grond van uitgebreid onderzoek naar de gevolj van genetische verschillen in de smaaksensoren voor' ter'. GPD door Paul van Dijk Ik ben een dokter die zuinig is met pillen. Het lichaam is vaak uitstekend in staat om medische problemen zelf op te lossen. De taak van de huisarts is vooral om mensen daarin te begeleiden. Belangrijk in dit proces is ui teraard aan te geven waar het afwachtend beleid stopt en waar medisch handelen is gewenst. Door samen met de patiënt het natuurlijk beloop van een klacht of kwaal te volgen is het vaak niet nodig om medi cijnen voor te schrijven. Deze opvatting heeft er toe geleid dat huisartsen tegen woordig zelden meer medica tie geven bij een: keelontste king, tennisarm, oorontste king, bronchitis, diarree, si nusitis en vele andere zoge naamde zelflimiterende aan doeningen. Een beleid waar ik volledig mee kan instemmen. Op een ander gebied binnen mijn vak zien we een ontwik keling in tegenovergestelde richting. Zuinig zijn met pil len is daar nauwelijks meer mogelijk. In mijn spreekkamer durf ik bij een gezonde volwassene de bloeddruk bijna niet meer op te meten. De grens voor een veilige bloeddruk is na melijk 140 bovendruk en 90 onder. De kans dat die te hoog is volgens de huidige richtlijnen is levensgroot. Hetzelfde gevoel bekruipt me bij het bepalen van iemands cholesterol. Volgens de internationale normen is bij een gezond per soon alles boven de 5 mmol/1 te hoog. Een groot deel van de volwas- senen zit daar boven. Dat be tekent dat ik al die gezonde mensen pillen moet gaan voorschrijven. Pillen die kans geven op im potentie, kriebelhoest, oog klachten en andere ellendige bijwerkingen. Bevolkingsonderzoek In Noorwegen werd in 2003 een bevolkingsonderzoek ge daan, waaraan ruim 62 dui zend mensen deelnamen. Driekwart(van de Noorse bevolking boven de 20 jaar heeft een te hoge bloeddruk en/of een te hoog cholesterol gehalte. Is dit niet de wereld op zijn kop? De Noren behoren, nog iets meer dan de Nederlanders, tot de gezondste en de langst levende bevolkingsgroepen ter wereld. Er is toch fundamenteel iets mis als je zoveel mensen die zich gezond voelen, het idee geeft dat ze ziek zijn. Doorgeschoten Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat we ernstig zijn doorgeschoten bij het op stellen van de huidige crite ria voor de preventie van hart en vaatziekten. Het gaat hier om ziekmaken de richtlijnen. Het kan niet de bedoeling zijn dat het gezonde individu de uitzondering wordt en de ziekte normaal. Aderlaten Misschien moeten we lering trekken uit eerdere pijnlijke dwalingen in de geneeskun de. Tot in de 17de eeuw bestond in de officiële geneeskunde de opvatting dat men vrijwel alle kwalen kon behandelen met aderlaten. Achteraf weten we dat er meer mensen doodgingen aan die behandelingen dan er baat bij hadden. Sommige dokters bouwden zelfs var kensstallen achter hun prak tijkruimte. De varkens leef den van het bloed van de pa tiënt. GPD Paul van Dijk is huisarts. door Maaike Brems DEN HAAG - Van alle scholie ren in Europa gebruiken de Ne derlandse het meest alcohol. Vol gens cijfers van de European School Survey on Alcohol and Other Drugs drinkt een kwart van de 15- en 16-jarigen vaker dan tien keer per maand. Anne (25) getuigt over hoe onbe wust veel drinken op jonge leef tijd jaren later een probleem kan worden. Ze is enkele weken geleden een nieuw leven begon nen. Een leven zonder drank en zonder angst. Een leven met lief hebbende ouders en met haar dierbare vriend. Een leven waar in de door elkaar gegooide puz zelstukjes weer allemaal een plaats hebben gekregen. Anne is nog maar dertien als ze haar eerste glas alcohol drinkt. „Om uit te proberen", vertelt de uit Noord-Limburg afkomstige vrouw. Dertien is jong, maar het past wel bij haar. „Ik ben ie mand die al op jonge leeftijd van alles heeft willen ontdek ken." Op haar vijftiende, in 1995, leert ze haar vriend kennen. Dat jaar gaat ze tevens samen met haar vriendinnen voor het eerst het nachtleven verkennen. Daar bij wordt natuurlijk gedronken. Tijdens haar latere studentenle ven blijft dat zo. „Het was in die jaren ook nog niet problema tisch. Ik was gewoon een gezel ligheidsdrinker. Ik dronk niet el ke dag of elk weekend, maar als ik dronk kon ik er wel goed te gen." Pas in november 2002 begint An ne om de verkeerde redenen te drinken. Ze voelt zich ongeluk kig in haar relatie, er ontstaan geldzorgen en zij zoekt steeds vaker haar heil in de drank. „Ik had geen grip meer op dingen. Ik ben altijd een meisje geweest dat zich verantwoordelijk voelt. Ik vroeg me af wat er met me aan de hand was. Ik was toch ge zond, was opgegroeid in een ge lukkig gezin. Waarom voelde ik me dan zo ongelukkig?" Anne drinkt voornamelijk droge witte wijn en later apfelkorn. „En had ik geen wijn meer, dan kocht ik bier bij de friture. Ik heb nooit elke dag gedronken. Daar bestaan nog zoveel voor oordelen over. Je kunt ook ver slaafd zijn als je niet elke dag drinkt. Vrijdags na het werk ging ik los. Ik dronk toen ook thuis, ging niet meer veel uit. En Alcohol maakt, zoals de slogan luidt, meer kapot dan goed is. Voor veel verslaafden is een weg terug naar een alcoholvrij bestaan een ware martelgang. foto Harry Heuts/GPD als ik uitging, dronk ik niet veel. Dan was ik in mijn sociale omge ving, dan moest ik me gedra gen." Op zaterdag ligt Anne die maan den vaak ziek in bed, ziek van de alcohol. Tot 's avonds. Dan is ze genoeg opgeknapt om zich er weer aan over te geven. „Door de week dronk ik echt beperkt, maar in het weekend was het grenzeloos." De situatie wordt pas echt pro blematisch in mei 2003. Ze krijgt driftbuien en emotionele aanvallen onder invloed van het alcoholgebruik. Dat is ook het moment waarop haar vader en moeder het heft in handen ne men en haar terughalen naar het ouderlijk huis. Met haar vriend heeft ze in die tijd een zo genaamde knipperlichtrelatie. Eerst drinkt ze thuis nog open lijk, maar als dat haar wordt ver boden voorziet ze zich de laatste twee maanden voor ze hulp krijgt stiekem van drank. Ontwenning „Mijn ouders hebben alles gepro beerd, maar ik zag het niet." Ze verwijt haar ouders niets, maar het feit dat ze misschien wel in een té hecht gezin is opgegroeid, kan volgens haar therapeuten ook iets met haar drankpro bleem te maken hebben gehad. Met daarbovenop nog de relatie, waarin ze niet vond wat ze zocht. Januari 2004. Anne wordt voor een maand opgenomen in een ontwenningskliniek. Haar eerr ste week brengt ze door in de de- toxruimte. Daar wordt ze in fei te ontgiftigd. Een fase die Anna is meegevallen. Trillende han den, ja, maar daar blijft het bij. „Mijn zelfbeeld was op dat mo ment nul komma nul. Ik had het gevoel dat ik het allemaal niet waar had kunnen maken", kijkt ze met een brok in haar keel te rug. Na afloop van de eerste maand kiest Anne voor een lang durige opname, waarbij in een groep wordt geleefd. „Die hulp verlening heeft me geleerd dat ik ook zonder drank mijn gevoe lens kan uiten. Dat had ik zon der die lange behandeling nooit gekund. Als je je leven niet ver andert, dan ligt een terugval in een klein hoekje." Na zeven weken in de ontwen ningskliniek mag Anne in het weekend naar huis. Dat ze, als ze op zondag naar de kliniek te rugkeert, moet blazen, maakt haar niets uit. Ze raakt immers geen druppel alcohol aan. Op advies van haar psycholoog besluit ze op een bepaald ogen blik te gaan 'oefenen', neemt een paar vriendinnen onder de arm en duikt de discotheek in. Anne blijft sterk. Drank is ta boe. Stilaan begint Anne haar rust te rug te vinden. In september stopt ze dan ook met de langdu rige opname en schakelt ze over naar de deeltijdbehandeling. De sessies van de relatietherapeut met haar ouders en haar vriend hebben ook een positieve uitwer king. Enkele weken geleden heeft ze de therapie kunnen beëindigen. Daarmee is ze precies één jaar in behandeling geweest. Nu res ten haar enkel nog de maande lijkse gesprekken bij het Cen trum voor Alcohol en andere Drugs (CAD). De steun van haar vrienden en familie is gebleven. De therapie heeft haar zelfs een nieuwe hech te vriendschap opgeleverd. Drinken? „Nee, de komende tijd niet en misschien wel nooit meer. Ik heb wel de wens het ooit weer te kunnen, maar dat weegt niet op tegen de ellende die ik heb meegemaakt."GPD (Anne is een gefingeerde naam). VRIJE DAG - Het college van rijksbemiddelaars heeft be paald dat werkgevers hun per soneel op Koninginnedag en op 5 mei een dag vrij met be houd van loon mogen geven. Voor 5 mei is dat besloten om dat de viering van de bevrij ding dit jaar bijzonder zal zijn omdat het de tiende keer is. De Stichting van de Arbeid roept werkgevers op van deze moge lijkheid zoveel mogelijk ge bruik te maken. AXEL - In Slikkerveer is bij de scheepswerf voorheen De Groot en Van Vliet de mijnen veger Axel van de helling gelo pen. De echtgenote van del1, gemeester van Axel. mevrc, A. van Oeveren-Julius, hs het schip gedoopt. De maakt deel uit van een van 32 mijnenvegers die verschillende werven wore gebouwd. OPPERBEVEL - Synè Egypte hebben een plan maakt om de militaire, ecooü mische en politieke structif van de Arabische wereld te vei sterken. Zo willen ze één perbevel voor de Arabisö strijdkrachten. De staten w de Arabische Liga zullen b; voorstel bestuderen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax-(0113)315669 E-mail. Iezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax-(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t'm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30 tot 17 00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal. 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail' lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhs einde van de betaalperiode. PZC, t a.v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoc- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois'" de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16,00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (01141372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend9°* Tel (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverteren jrbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel ven hel Wegener-concern. Deo* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorf (abonnemenlen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten»v ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegenor of door ons zorgvuldig geseK® do dorden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi zersservico. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4