VWA doet kleurstof in ban PZC Nieuw Rechts houdt wandeling na weigering door zaaleigenaren Keiharde muziek zou klaplong veroorzaken Kamer roept Kamp op het matje over offensief tegen Irak Gevaarlijke pillen verloren in de trein Kraker door camera gekiekt Tunnel enkele uren gesloten wegens ijspegels Honderdtal producten met soedanrood uit de handel Dichters houden Vredenburg uit slaap Tefaf-beurs trekt 25.000 bezoekers Massaal naar Hessel voor Hessel Cohen kundigste burgemeester Ontvoering blijkt vrijpartij Cholesteroltest door Hartstichting Jongens gooien stenen naar auto's Veel asielzoekers mogen waarschijnlijk blijven maandag 7 maart 2005 i/an onze redactie binnenland RIJSWIJK - Harde muziek als techno en heavy metal kan lei den tot schade aan het longstel sel, met zelfs een levensbedrei- 1 gende klaplong tot gevolg. Een op de vijf patiënten die een klaplong ontwikkelen, is vooraf blootgesteld aan te hoge geluids- f niveaus op concerten. L Dat blijkt uit onderzoek onder patiënten tussen en de 15 en 25 jaar met een klaplong, meldde zaterdag het Vlaamse dagblad Gazet van Antwerpen op basis van onderzoek van de Brusselse hoogleraar M. Noppen. Volgens Noppen kan ook het te luid spelen van muziek in een auto of thuis leiden tot een klaplong. Hevige bassen en zwa re muziekfrequenties veroor zaken vaak trillingen in de lon gen, waardoor scheurtjes kun nen ontstaan en de long kan in klappen. Vervolgens komt lucht terecht in de borstholte en ont staat hevige kortademigheid. Een klaplong herstelt over het algemeen vanzelf, maar kan soms dodelijk zijn. Dj-producer J. Gielen vindt de conclusies wat vergezocht. Concertbezoe kers moeten niet te dicht bij de geluidsboxen komen, is zijn oor deel. Zelf heeft hij nooit verno men dat iemand tijdens of na een concert dit soort klachten had. De Nijmeegse hoogleraar Dekhuijzen is in zijn praktijk één geval van een dj tegengeko men die zich na een concert met een klaplong meldde. De long arts van het St Radboud kent ook gevallen uit de medische li teratuur. Hij vergelijkt harde muziek met mechanische klap pen op het gestel. Wie in aanleg een zwak plekje op cle longen heeft, loopt de kans dat dit scheurt. Volgens hem zijn voor al lange, magere jongemannen die roken hier vatbaar voor. „En die kom je op dat soort con certen nogal eens tegen." ANP DRIEBERGEN - Het Korps Lan delijke Politiediensten is op zoek naar twee potjes met medi cijnen die een reizigster gisteren in de trein van Nijmegen naar Roermond heeft laten liggen. Volgens een politiewoordvoer der kunnen de pillen voor zowel volwassenen als kinderen na in name dodelijke gevolgen heb ben. De vrouw stapte gisteren aan if het eind van de middag uit op ij-het station van Cuijk en vergat r toen haar tas met daarin onder ■meei' de medicijnen. Het gaat om pillen van 300 milligram de- Ipakine chrono, een medicijn dat r tegen epilepsie kan worden inge nomen. Nadat de vrouw bij de NS meldde dat ze de pillen had 1 verloren, doorzochten medewer- kers van het spoorbedrijf de trein op het eindpunt in Roer mond. De tas met medicijnen bleef echter spoorloos. ANP AMSTERDAM - De politie in Amsterdam gaat over een paar maanden experimenteren met camera's die autokrakers detec teren. IjDe apparaten komen op grote parkeerterreinen in Amster dam-West te hangen waar regel- matig auto's worden opengebro ken. Dat liet Korpschef B. Wei ten van de Amsterdamse politie I zaterdag in het Algemeen Dag- blad weten. De nieuwe camera registreert en 'interpreteert en kan verdachte personen herkennen aan bijvoor- beeld hun looppatroon. ANP AMSTERDAM - De Zeeburger tunnel, die deel uitmaakt van de ringweg AIO bij Amsterdam, was gistermiddag enkele uren deels afgesloten door de vor ming van ijspegels aan het tun neldak. Omdat de ijspegels als ze losla ten gevaar opleveren voor het verkeer, werd de tunnelbuis van de binnenring ijsvrij gemaakt. Twee rijstroken waren dicht. Verkeer kon er nog wel door. Rond half drie werden de rijstro ken weer vrijgegeven voor het yerkeer. Zaterdag deden zich soortgelijke problemen voor bij de Velsertunnel. Na enkele da gen van kou en mist, die voor veel ongevallen en vertragingen zorgden, nam het verkeer in Ne derland gisteren weer zijn nor male beloop. Op het spoor had den treinen gisteren nog nauwe- :jijks vertraging en op de snelwe gen deden zich geen grote onge lukken voor. Op Schiphol waren alle start- en landingsbanen weer beschikbaar. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Voedsel en Wa ren Autoriteit (VWA) heeft de af gelopen maanden in stilte 115 producten uit de handel geno men die de verboden stof soe danrood bevatten. De stof is sinds 1995 in de Europese Unie verboden omdat ze kanker kan veroorzaken. De VWA weet niet zeker of al de ze producten daadwerkelijk uit de winkels zijn verdwenen. Soedanrood is een verfstof die veelal wordt gebruikt om de kleur van producten mooier te maken. Onder de vervuilde artikelen zijn veel kruidensoorten als chi lipoeder, gemalen peper en kip kruiden van merken als Gulcan, Nazile en Sera. Ook palmoliën blijken de giftige stof te bevat ten. De meeste producten zijn geïm porteerd uit oosterse landen als Pakistan en India, en worden verkocht in toko's, Turkse en Hindoestaanse winkels. Internet Het alarm over de vervuilde pro ducten heeft zich de afgelopen maanden buiten de publiciteit om voltrokken. Alleen op inter net is een lijst met de middelen te vinden (www.vwa.nl). Enige tijd geleden gaf de VWA wel ruchtbaarheid aan het feit dat de Worcestersaus van het Engelse merk Cross Blackwell de verboden stof be vat. Fabrikanten werden gemaand het product uit de winkels terug te halen. De organisatie deed de oproep, nadat in Groot-Brittan- nië 450 producten met soedan rood uit de winkels waren ver wijderd. Het betrof de grootste terughaalactie uit de geschiede nis van de Britten. Volgens de Voedsel en Waren Autoriteit heeft een aantal im porteurs van de 115 'besmette' producten in Nederland zijn ar tikelen teruggehaald uit de win kels. Of de overige importeurs de artikelen nog leveren, kan de VWA niet zeggen. „Ik denk toch dat iedereen ze uit de schappen heeft verwijderd", stelt een woordvoerder. GPD UTRECHT - Cees Nooteboom, Kees van Kooten en Rem- co Campert (vlnr) in de kleedkamer van Vredenburg in Utrecht, waar in de nacht van zaterdag op zondag de 25ste Nacht van de Poëzie werd gehouden. Vijfentwin tig dichters uit België, Nederland en Zuid-Afrika droe gen voor uit eigen werk. Niet verwacht, maar toch geko men was de nieuwe Dichter des Vaderlands Driek van Wissen. Vredenburg was uitverkocht. Om vier uur gis terochtend was tweederde van het publiek nog aanwe zig. Dat had een klaterend applaus over voor de breek bare liefdespoëzie van debutante Vrouwkje Tuinman. foto Michael Kooren/ANP MAASTRICHT - De internatio nale kunstbeurs Tefaf in Maas tricht heeft de eerste vier dagen 25.000 bezoekers getrokken. Dat liet de beurs gisteren weten. De achttiende editie van de Tefaf, die plaatsheeft in het MECC, ging donderdag open en duurt nog tot en met 13 maart. Tot nu toe wisselden diverse in teressante kunstwerken van ei genaar. Zo bracht het bronzen beeld Le Baiser van Rodin 360.000 euro op. Een groot terracotta paard uit de Chinese Tang-dynastie werd voor 175.000 euro verkocht. ANP door Peter Punt ROTTERDAM - Ongeveer vijf tig tot zestig sympathisanten van de politieke partij Nieuw Rechts hebben gistermiddag in Rotterdam een 'toeristische wan deling' gehouden. Het 'uitje' kwam in de plaats van een vergadering die partij voorzitter M. Smit had willen houden. Dat ging niet door om dat Rotterdamse horecagelegen heden de komst van Nieuw Rechts niet zagen zitten. Aanvankelijk zouden de Nieuw Rechtsers bijeenkomen in de Van der Valk-vestiging in Plas- wijck. Toen die zaak vrijdag af zegde, week Smit uit naar het Holiday Inn Hotel aan het Schouwburgplein. Maar ook dat bedrijf weigerde uiteindelijk de boeking. Omdat Smit volgens ei gen zeggen geen tijd meer had om een vergunning voor een de monstratie in de open lucht te houden, bedacht hij een 'toeris tische wandeling' met zijn aan hangers. Borgsom Voordat die tocht door het cen trum van Rotterdam begon, wil de Smit de borgsom van 350 eu ro terughebben die hij had be taald aan Holiday Inn. De in gang van het hotel was afge schermd door vier politiemen sen te paard. Smit mocht naar binnen, maar dan alleen. In het gedrang kreeg de partijlei- Rotterdam. der een hoef tegen zich aan. Een maal binnen, heeft hij zijn geld teruggekregen. Volgens Smit had de Van der Valk-vestiging van de politie te horen gekregen dat er 'een vaag clubje' zou ko men vergaderen. Een woordvoerder van de hore cagelegenheid zei zaterdag: „We hebben er vanaf gezien omdat we de veiligheid van onze gas- (Advertentie) "tyVT WE-E.T V PAT WBET H<-! DAT WETBAJ 2.E- ÜJJ P£- p.£,U^STIMCï TOC.H- SJIEKT. Heeft u een idee voor Nederland? Stuur uw plan op! Kijk op www.zestienmiljoenmensen.nl ten, die voor ons altijd voorop staat, niet konden waarborgen." Holiday Inn wilde geen commen taar geven op de reden voor de weigering. Het Rotterdamse raadslid en partijvoorzitter sprak er schan de van dat zijn partij nergens te recht kon. „Het is de wereld op z'n kop. We zijn een keurige partij. Op deze manier kunnen we geen ge bruik maken van ons recht op vrije meningsuiting en vergade ring", aldus Smit. Hij wil met zijn advocaat bekij ken of hij een schadeclaim kan indienen tegen zowel Van der Valk als het Holiday Inn. Ook wil hij bij burgemeester Opstel ten van Rotterdam de garantie afdwingen dat hij en z-jn club er- foto Robin Utrecht/ANP gens in Rotterdam kunnen ver gaderen. „Zo niet, dan span ik een rechtszaak aan tegen de bur gemeester." Nadat Smit zijn geld had terug gekregen, toog het gezelschap naar het Rotterdamse stadhuis op de Coolsingel. Vlaams Belang Daar voerde Karim van Over- meire het woord. Hij is volksver tegenwoordiger van het Vlaams Belang in België en kwam in plaats van partijleider Filip De- Winter. Overmeire zei dat het Vlaams Belang niet bestaat uit racisten en dat ze ook wel eens bij de Italiaan en de Chinees gin gen eten. „We zijn niet tegen die anderen, we komen op voor ons zelf." ANP RYPTSJERK - Het concert van de Terschellingse trouba dour Hessel van der Kooij voor het doodzieke jongetje Hessel Tros is uitverkocht. Dat heeft de organisatie van de actie zaterdag bekendgemaakt. Doel is onderzoek naar de ziekte van het ventje te kunnen betalen. De zingende kroegbaas Van der Kooij, ofwel Hessel, treedt op zaterdag 19 maart voor 4250 mensen op in de ijs- hockeyhal van ijsstadion Thialf in Heerenveen. Afgelopen week gingen de laatste kaartjes voor het concert over de toonbank. Het organiserende Commission Impossible hoopt met het benefietconcert van Van der Kooij mini maal 140.000 euro op te halen. ANP HILVERSUM - De Amsterdamse burgemeester Job Co- hen is zaterdagavond in het televisieprogramma 'De Grootmeesters' van de VARA uitgeroepen tot de kundig ste burgervader van Nederland. Hij versloeg in de finale zijn collega-burgemeester Gerd Leers van Maastricht. In het programma worden toppers uit drie verschillende beroepsgroepen, die door hun eigen vakgenoten als de bes ten zijn genomineerd, op de proef gesteld. Zo worden ze getest op hun vakkennis en wordt gekeken of ze goed zijn in debatteren en of ze overeind blijven in een kruisver hoor. In de halve finale van het programmaversloeg Co- hen al burgemeester Deetman van Den Haag. ANP BRUNSSUM - Twintig politieagenten zijn vrijdag razend snel in actie gekomen toen zij hoorden dat een vrouw door drie mannen in Brunssum was ontvoerd. Agenten hielden na een zoektocht drie verdachten van 36, 39 en 58 jaar uit Heerlen aan. Maar de inspanningen waren voor niets, de ontvoering bleek een vrijpartij, meldde de politie gisteren. ANP DEN HAAG - De Nederlandse Hartstichting houdt deze maand een nationale cholesteroltest in driehonderd super markten van Albert Heijn, Volmar en C1000. Tussen 7 en 18 maart kunnen bezoekers zich aan de test onderwerpen die met behulp van een vingerprik het cholesterolgehalte van het bloed vaststelt. Vorig jaar namen meer dan 100.000 mensen deel aan de test. Rond 55 procent bleek een verhoogd cholesterolge halte te hebben. ANP GELEEN - De politie heeft vrijdagavond twee jongens van 16 en 17 jaar aangehouden die vanaf een spoorbrug en een viaduct in Geleen stenen gooiden naar automobilis ten. Bovendien had het duo, afkomstig uit Sittard en Schinnen, een houten balk op de weg gelegd. Een auto raakte hierdoor beschadigd. Dat maakte de politie giste ren bekend. De jongens bekenden bovendien dat zij in oktober vorig jaar vanaf dezelfde locatie vaker met stenen hadden ge gooid naar passerende voertuigen. Naar eigen zeggen gooiden ze vijf of zes keer raak. De twee zijn in verzeke ring gesteld. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Defensieminister Kamp heeft zich afgelopen weekeinde de woede van Kamer fracties op de hals gehaald. In een interview zei Kamp dat hij twijfelt of er voldoende informa tie was over massavernietigings wapens in Irak om als kabinet de Amerikaans/Britse aanval te rechtvaardigen. De minister moet deze week tekst en uitleg geven in de Ka mer. Eerder gaf het kabinet aan dat er genoeg onderzoeksgegevens bestonden om steun te kunnen verlenen aan een oorlog. Irak bleek uiteindelijk niet over mas savernietigingswapens te be schikken. PvdA-kamerlid Koenders rea geerde verbaasd op de uitlatin gen van Kamp. „We zijn nog niet eens weg uit Irak en dan roept de minister dit ineens. Dat kan absoluut niet." Samen met D66-kamerlid Bak ker eist Koenders dat de minis ter van defensie deze week in een spoeddebat uitgebreid tekst en uitleg geeft. Kamp heeft ook veel consternatie veroorzaakt in de gelederen van de Socialis tische Partij. „Dit is een provo catie van de Kamer om zijn ge weten te sussen", brieste SP-ka- merlid Van Bommel. De SP wil dat er een parlemen tair onderzoek wordt verricht naar de precieze gang van zaken rond de oorlog in Irak. Groen- Links, PvdA en D66 neigen ook sterk naar een parlementair on derzoek. Een Kamermeerder heid lijkt langzamerhand in zicht. Het kabinet heeft altijd ge weigerd de Tweede Kamer in zicht te geven in de informatie, op basis waarvan het steun aan de oorlog in Irak verleende. WD-fractievoorzitter Van Aart- sen vindt de ophef over de uitla tingen van Kamp sterk overdre ven. „Op de keper beschouwd ging het niet over de massaver nietigingswapens, maar om het feit dat Saddam Hoessein jaren lang resoluties van de Veilig heidsraad wegwuifde." Minister Kamp geeft in het ge- wTaakte interview overigens 'nog geen eindoordeel' over de kwestie-Irak. „Ik ben daar nog niet aan toe aldus de minister GPD Partijleider Smit van Nieuw Rechts spreekt zijn aanhang toe voor de deur van het Holiday Inn-hotel in van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een groot aan tal asielzoekers dat volgens de oude Vreemdelingwet, voor 2001, wordt beoordeeld, maakt grote kans op het alsnog verkrij gen van een verblijfsvergun ning. Volgens Vluchtelingenwerk Ne derland heeft de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ruim 8600 dossiers verwerkt en beoor deeld. In 41 procent van de ge vallen heeft de dienst positief be slist. In totaal gaat het om 26.000 asielzoekers. Vluchtelingenwerk meldt dit in het rapport Geen pardon maar terugkeer, dat vandaag wordt gepubliceerd. De organisatie noemt het 'wrang dat door achterstanden bij de IND voor veel mensen de toewijzing zo ontzettend laat komt'. Eerder uitsluitsel had veel onrust en leed kunnen voor komen, aldus Vluchtelingen werk. Minister Verdonk van Vreemde lingenzaken en Integratie liet vo rig jaar via een pardonregeling 2200 vluchtelingen toe. De overi ge, oude asielzaken zouden als nog door de IND worden beoor deeld. Uitgeprocedeerde asiel zoekers moesten het land uit. 1151 van hen vertrokken vrijwil lig, zo blijkt uit cijfers van Vluchtelingenwerk. Van de afgehandelde dossiers gaat het bij 36 procent om asiel zoekers die met onbekende be stemming verdwijnen. Het blijkt, volgens Vluchtelingen- Werk, dat een groot deel zich aan toezicht onttrekt, terwijl de minister vorig jaar heeft aange kondigd dat afgewezen asielzoe kers ook daadwerkelijk het land moesten verlaten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3