Dekker en Dekker goed van start PZC De Jong succesvolste Nederlander Fisichella kan zijn zege nu ook vieren Poelman vol ongeloof na brons op 200 meter Jens Voigt zegeviert in proloog Parijs-Nice en is eerste winnaar in ProTour Judoka Grol wint in Warschau Bekele loopt toch dubbel op WK Weer zilver triatlete Vlasveld De Vries wint schaatsmarathon Anand nadert Kasparov Davis klopt Hondo in Murcia Felix Limo is in vorm voor Rotterdam Nederland na negen WK's nog aan kop Twee titels Björndalen Ernie Els wint Desert Classic ADRID 2005 maandag 7 maart 2005 WARSCHAU - Judoka Henk Grol heeft gisteren bij het wereldbekertoernooi in Warschau goud gewonnen in de categorie tot 90 kilo. Hij versloeg in de finale zijn Wit-Russische opponent Siarej Koekarenko. Dex Elmont slaagde er zaterdag niet in de titel te pakken in de klasse tot 66 kilogram. De Amsterdamse judoka ver loor in de eindstrijd van de plaatselijke favoriet Tomasz Adamiec. ANP ADDIS ABEBA - Kenenise Bekele loopt opnieuw de dub bel op de werelkampioenschappen veldlopen in het Fran se Saint-Etienne. De Ethiopische atletiekbond heeft hem geselecteerd voor de lange (12 kilometer) en de korte cross (4 kilometer). Bekele veroverde drie jaar op rij de wereldtitel cross op beide afstanden. Lang was het onze ker of de 22-jarige Bekele zou aantreden in Saint-Etien- ne. Hij rouwde om de tragische dood van zijn verloofde en raakte daardoor uit vorm. ANP STREBSKE PLESO - Marianne Vlasveld heeft net als vo rig jaar genoegen moeten nemen met zilver bij de wereld titelstrijd wintertriatlon. Opnieuw was de Duitse Sigrid Lang sterker. Lang noteerde in het Slowaakse Strebske Pleso na 6,5 kilometer hardlopen, 11 kilometer mountain- biken en 7,5 kilometer skilopen een tijd van 1 uur, 18 mi nuten en 15 seconden. De 37-jarige Vlasveld klokte 1.19.34. ANP ALKMAAR - Jeroen de Vries heeft zaterdagavond de ne gentiende schaatsmarathon voor het KNSB/Essent-klas- sement gewonnen. Hij reed in de slotfase weg uit een kop groep van zeven man en bleef vooruit. Jan Maarten Heide- man bleef leider in de algemene rangschikking. ANP LINARES - De Indiër Viswanathan Anand heeft gisteren in de elfde ronde van het schaaktoernooi in Linares aange haakt bij lijstaanvoerder Gary Kasparov. Door een over winning op Rustam Kasimdzhanov wist hij de achter stand te beperken tot één punt. Kasparov was vrij. De Rus leidt na elf ronden met 6,5 punten uit negen paidijen. Anand heeft een punt minder. De Oezbeek Kasimd zhanov, wereldkampioen van de internationale schaak bond FIDE, vertoeft op de zesde plaats, een halfje voor hekkensluiter Vallejo Pons. De Spanjaard heeft een partij minder gespeeld. ANP MURCIA - De Australische wielrenner Allan Davis heeft gisteren in de slotrit van de Ronde van Murcia zijn Duitse rivaal Danilo Hondo verslagen in de massasprint. Daar mee kwam de eindstand van het sprintersduel in de etap pekoers op 2-2. De eindzege van de Ronde van Murcia ging naar de Spanjaard Koldo Gil. Beste Nederlander in het eindklassement was Pieter Weening (9). ANP PARIJS - Jeus Voigt gaat de boe- ken in als de eerste winnaar in de ProTour. Gisteren won de Duitser in de ijskoude straten van de Parijse voorstad fe sy-Ies-Moulineaux de 4 kilome- 1 ièr korte proloog van Parijs-Ni ce. „Het is de indicatie dat CSC weer heel sterk is in deze koers", zegt Adri van Houwelin- gen, de ploegleider van Rabo- bank, dat met Dekker Dekker eveneens goed van start ging in "deKoers naar de Zon. Erik Dek ker finishte als derde, 'kroon- c prins' Thomas als elfde. De grote winnaar gisteren in Pa- "iijs was een andere Nederlan- der, UCI-voorzitter Hein Ver- bruggen. Ondanks alle scepsis en kritiek van het afgelopen jaar ging voor de deur van de S grootste criticaster, Tour-organi- i sator ASO, immers 'zijn' ProT- 5 our van start. „Ook al is nog niet alles geregeld, je moet er een keer mee beginnen. De rest volgt dan vanzelf", zei Verbrug- gen zaterdagavond op een pers- t "conferentie. s Verbruggen streeft er naar dat -"ploegen, renners en organisato- .ren gaan samenwerken om zo een beter product in de markt te zetten. Hij is er van overtuigd 1 dat de sport beter en rijker wordt, als alle betrokken par- tijen gemeenschappelijk optrek- ken. De renners en de ploegen zijn het helemaal met hem eens. i .Alleen enkele grote organisato- ren stribbelen nog fors tegen, 'Én zo kan het gebeuren dat de ProTour in Parijs van start gaat, "zonder dat de betreffende wed- i strijd een PT-licentie op zak rj heeft. Voor alle duidelijkheid: j 'Parijs-Nice is eigendom van ASO, de makers van de Tour "dus. „De enige overeenstem- ming die we met de Tour heb ben, is dat er geen overstem- i ming is", zegt Alain Rumpf, de i man die bij de UCI de ProTour aanstuurt. Volgens Verbruggen liggen er op het sportieve vlak geen pro blemen, maar wil ASO niet mee in de marketing van het ProT- ALPHEN AAN DEN RIJN - Fe lix Limo lijkt in vorm voor de marathon van Rotterdam. De Keniaan won gisteren de Twin tig van Alphen, de voorjaarsklas sieker onder de wegwedstrijden. Limo liep op een sneeuwvrij ge maakt parkoers in en rond Al phen aan den Rijn 58 minuten .en 34 seconden. Limo's landgenoot Jackson „Koech finishte als tweede, pre cies één seconde achter de win naar. De Marokkaan Salah His- sou kwam als derde over de streep in 58,38. Limo verschijnt zondag 10 april als de grote favoriet aan de start van de marathon van Rot terdam, die hij vorig jaar vol bracht in een parkoersrecord van 2.06.14. Bij de vrouwen zegevierde in Alphen de Noorse Kirsten Mel- Otterbu in 1.09.05, voor j,de Marokkaanse Monia Ab- 'doulacen (1.09.35) en de Ke- niaanse Tegla Loroupe [.(1.09.37). ANP sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes t Tel: 0113-315640 Ij Pax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) L F"ts Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl our-verhaal. „ASO is bang dat haar deel van de koek minder wordt, maar het ziet niet in dat. door samen te werken met de ProTour de te verdelen koek al leen maar groter wordt", schetst Verbruggen de kern van de one nigheid. De Nederlander rekent er op dat de Fransen, en met hen de organisators van Vuelta en Giro, op den duur volledig meegaan in zijn ProTour-con- cept. Verbruggen stelt genoegzaam vast dat de interne machtsstrijd zich niet langer toespitst tussen van onze sportredactie MADRID - Terwijl ze in de cata comben van het Palacio de De- portes van Madrid probeerde haar blijdschap onder woorden te brengen, zag ze op een tv-scherm ineens Rutger Smith op het erepodium staan om zijn medaille te ontvangen. „Daar sta ik straks ook", lacht ze. Met iets van ongeloof. Jacqueline Poelman, brons. Net als op de 200 meter van elf lange jaren ge leden in het Parijse sportpaleis Bercy. Toen was ze een onbevangen sprintster. „Alles ging toen van zelf. Hiervoor heb ik zo hard moeten werken. Daarom is deze medaille ook veel mooier." Net als Smith was Poelman (nu 31) door Peter van der Hulst INZELL - Bob de Jong heeft niet het charisma van schaat sers als Erben Wennemars, Gian ni Romme en Rintje Ritsma. Hij komt soms wat gekunsteld over. Maar medailles win je niet met een vlotte babbel of een gulle lach. De Jong zorgde ervoor dat het zwaar teleurstellende WK af standen nog enige kleur kreeg. Met een gouden medaille op de tien en een zilveren plak op de vijf kilometer, was hij in Inzeil de succesvolste Nederlander. Jarenlang stond De Jong in de schaduw van Romme. Vooral in INZELL - Het goud van de man nen op de ploegenachtervolging heeft ervoor gezorgd dat Neder land als schaatsland ook na ne gen wereldkampioenschappen afstanden blijft leiden op de me- daillespiegel. Nederland behaalde op die eve nementen 30 keer goud, 32 keer zilver en 27 keer brons. Duits land heeft eveneens 30 gouden plakken veroverd, plus 24 zilve ren en 13 bronzen. UCI en organisatoren. De wed strijden vinden nu immers de ploegen tegenover zich. Dat die zich massaal aanmeldden voor de ProTour, is voor Verbruggen het bewijs dat hij op de goede weg zit. De klagende koersen in Belgie en Frankrijk, voeren daarmee een achterhoede ge vecht. „Zestien ploegen hebben nu een hoofdsponsor die voor vier jaar getekend heeft. Dank zij de ProTour. Patrick Lefevere (van Quick Step) zegt dat hij nog nooit een vierjarig contract met een sponsor had." een juniore van wereldniveau. Ze werd tijdens de WK in 1992 tweede op de 100 meter en ver sloeg zelfs een heel jonge Ma rion Jones. Na die bronzen plak in Parijs werd het serieus, ze ging trainen bij Peter Verlooy in Utrecht. Maar progressie boekte ze niet meer, de aanpak van de sprint- coach sloeg bij haar niet aan. Daarna kwamen er blessures, vooral die aan het scheenbeen waaraan ze moest worden geope reerd. Maar twijfelen aan Ver looy deed ze nooit, ook niet toen hij het haar voorstelde naar een andere trainer uit te zien. Pas in 2002 verscheen Poelman weer op een internationaal toernooi en reikte tot een zevende plek in de finale 200 meter. In de aanloop naar olympisch de periode rond de Winterspe len van Nagano (1998) was zijn oud-ploeggenoot ongenaakbaar. Het goud was steevast voor Rom me, De Jong mocht de strijd aan binden om de overige ereplaat sen. De verhoudingen zijn gewij zigd. Romme moest zich zater dag op de tien kilometer tevre den stellen met een vierde plek. De geboren Brabander is met ze ven keer goud in de medailles tand van het WK afstanden nog steeds de beste Nederlander, maar De Jong heeft sinds Inzeil meer eremetaal op zijn naam staan: 13 medailles, tegenover 12 voor Romme. „Dat Gianni mij in het verleden vaak ver sloeg, daar ben ik inmiddels wel overheen." De tegenstanders van De Jong komen uit een andere hoek. Hij wil zich nog wel eens te veel fo cussen op zijn directe tegenstan der of op een tijd van een concur rent. Op de vijf kilometer ging het daardoor mis. De Jong vond dat hij de winst had laten liggen. Op de tien kilometer waakte hij er voor weer in de oude fout te vervallen. „Het moest beter, maar die gedachte maakte me toch wel onzeker." Dat De Jong al snel de band, die aangeeft in welke baan hij moet starten, van zijn arm rukte en weggooide, gaf aan dat hij zich op positieve za ken concentreerde. Hij liet zich niet meer gek maken. De Jong ging zoals Henk Gem- Lance Armstrong is een van de renners die de ProTour omarmt. „Dit is de toekomst van het wiel rennen", zei hij zaterdag bij de officiële lancering van de nieuwe wedstrijdenreeks in het Sofitel Porte Sevres. Dat hij er op kwam dagen en dat hij Parijs-Nice rijdt, is aan de ene kant een steun in de rug van Verbruggen en aan de andere kant een verzoenend gebaar in de richting van beide kempha nen. Als dank kreeg de Amerikaan de eerste symbolische witte lei- Athene vertelde ze dat ze na de Spelen een beslissing wilde ne men. Stoppen of doorgaan. Het werd dat laatste. „Omdat ik ei genlijk helemaal niet zonder at letiek kan. En ook omdat ik voor m'n gevoel nog niet klaar ben." Ze wil het Nederlands re cord van Els Vader (22,80) bre ken, zoals ze in Madrid haar oog op het indoorrecord van Vader (23.34) had laten vallen. Maar een medaille? Nee, dat leek haar niet reëel. Ook voor de finale dacht ze nog: „Guus gaat het redden, ik niet." Want ook Guus Hoogmoed stond in de fi nale van de 200 meter. Hij strandde in het zicht van het brons, maar de 23-jarige Zaan dammer kon met zijn vierde plaats evengoed op een voortref felijk debuut terugkijken. De re- ser dat ooit noemde met het ijs in gesprek. Eenmaal op het sche ma van Verheijen, die tot dan toe eerste stond, was de rest makkelijk. De Jong was zo ge concentreerd dat hij niet door had dat de sneeuw naar bene den dwarrelde. Hij hield zijn mi nimale voorsprong in de slotron- derstrui van het klassement overhandigd. Hij werd overi gens 140e. Kort Erik Dekker, die een week gele den in de Ronde van Valencia ziek uit koers stapte, stond te kij ken van zijn derde plek. „Sinds woensdag voel ik me weer goed. Het gevoel werd alleen maar be ter toen ik het parkoers zag. Kort en veel bochten." Het brons is volgens hem geen garan tie op een topklassering in Nice. „Ik kan me niet voorstellen dat serve van de estafetteploeg is geen reserve meer na zijn 22,81 van zaterdag in de halve finale, waarmee hij het nationaal re cord van Patrick van Balkom (22,77) heel dicht naderde. Poelman liep in haar race 23,42 seconden. „Jammer. Was mooi geweest, dat record. Dit num mer verdwijnt nu immers, dan zou je record voor altijd blijven staan." En die 200 meter met twee krappe bochten verdwijnt niet voor niks. De winnaar komt vrijwel altijd uit baan 5 of 6, de andere banen blijken telkens weer kansloos. Ghiel Warners greep net naast een medaille op de zevenkamp. Warners moest op de afsluiten de 1000 meter zeventiende van een seconde goedmaken op de Oostenrijker Roland Schwarzl. den vast en verbeterde het offi cieuze wereldrecord op buiten ijs. Hij klokte 13 minuten 25,64 seconden ruim een tel onder Ver heijen (13.26,97). Chad Pledrick werd derde. De Jong eiste zo zijn vierde we reldtitel op. Vooral ook omdat Oystein Grodum door ziekte op ik met deze conditie ook goed bergop rijd. Voor mij is het be langrijkste dat ik weer het idee krijg lekker te koersen. Het liefst een hele week." Thomas Dekker was tevreden met zijn elfde plaats. „Ik was al leen niet tevreden met mijn bochten. Ik ben daarin geen held en ik heb er veel tijd laten liggen." Dekker rijdt deze week zijn eerste grote koers als prof. „Ik wil hier mezelf tonen en zelf vertrouwen opdoen. Dat zal het makkelijker maken voor de ko mende koersen." GPD Olaf Kraak/ANP Warners viel in de slotronde aan, sprintte om het verschil te maken, maar kwam tekort. Uit eindelijk verloor Warners de strijd om brons met negen pun ten verschil: 6064 om 6055. Eugene Mai'tineau, de tweede Nederlander in actie, eindigde als achtste. De Limburger schoof door een sterke 1000 me ter nog een stuk op in het klasse ment. Martineau vestigde met 5766 punten een persoonlijk re cord. Arnoud Okken viel buiten de prijzen op de 800 meter. De mid- denafstandloper eindigde giste ren in de finale als vijfde in een race vol duw-en trekwerk. De Rus Dmitri Bogdanov veroverde de Europese titel in een tijd van 1.48,61, Okken liep 1.49,77. GPD/ANP het appèl ontbrak. Opvallend is wel dat hij toesloeg in oneven ja ren (1999, 2001, 2003 en 2005). Met de Winterspelen in het voor uitzicht een onprettige gedach te. De Jong houdt vertrouwen. „Ik kan me nu veel beter richten op wedstrijden die belangrijk zijn." GPD door Ivo Op den Camp MELBOURNE - What's in a na me: Giancarlo Fisichella. Dat klinkt niet alleen macho, hij is ook een macho. Het clichébeeld van de Italiaanse jongeman is van toepassing op de Renault- coureur, die gisteren in Melbour ne de openingsrace in de Formu le 1 op zeer overtuigende wijze won. De kushandjes zweefden door de Australische lucht, de gel hield de haren netjes in mo del en de zonnebril stond alweer snel op het voorhoofd ofschoon de koperen ploert zich gisteren amper liet zien. Geen mens die Fisichella de over winning misgunde. Niemand was vergeten dat de 31-jarige Ro mein al eens een Grand Prix had gewonnen, maar dat niet kon vie ren. In de regen van Sao Paulo twee jaar geleden was de tijd waarneming volledig op hol ge slagen en werd aanvankelijk Ki- mi Raikkonen als winnaar aange wezen. Pas een dag later bleek Fisichella op het moment dat de race werd afgevlagd op kop te liggen. Enkele weken later mocht hij in Imola de trofee over nemen uit handen van Raikko nen, maar de spontaniteit was zoveel tijd later natuurlijk ver te zoeken. „Nu kan ik pas echt een feestje gaan vieren", glunderde Fisichel la, nadat hij op het erepodium de champagnedouche gedeeld had met Ferrari-coureur Rubens Barrichello en zijn teamgenoot Fernando Alonso. De Braziliaan en de Spanjaard waren met zijn tweetjes vanuit de achterhoede opgerukt naar de tweede en der de plaats. „Dit is een grote dag voor mij en om eerlijk te zijn: het ging makkelijker dan ik voor af gedacht had." De overwinning van Fisichella kwam nooit in gevaar. Plij start te vanaf pole-position. Een tikje met geluk, omdat de eerste kwa lificatietraining in een pure lote rij was ontaard wegens de wisse lende weersomstandigheden. Maar Fisichella toonde aan goed met druk om te kunnen gaan, reed een strakke race, maakte geen enkele fout. Wat Fisichella misschien nog niet beseft: hij heeft gisteren een hele menigte blij gemaakt. Met angst en beven werd de seizoens ouverture tegemoet gezien. Ge vreesd werd een hernieuwde Fer- rari-dominantie, met wereld kampioen Michael Schumacher in een hoofdrol. Wat in elk geval duidelijk werd in Melbourne is dat Ferrari geduchte tegenstand mag verwachten van Renault en zeker ook McLaren, al kwam dat laatste gisteren in de uitslag nog niet tot uiting. Schumacher kwam zelf niet eens aan de finish, werd tegen het eind van de race van de baan ge drukt door zijn landgenoot Nick Heidfeld en mag aan een inhaal race beginnen. GPD HOCHFELZEN - Ole Einar Björndalen heeft dit weekeinde bij de wereldkampioenschappen biatlon in Hochfelzen twee ti tels gepakt. Na de winst op de sprint zater dag won hij gisteren ook de 12,5 kilometer achtervolging. Björn dalen bracht in Oostenrijk zijn totaal aantal wereldtitels op vier. De succesvolle Noor heeft verder vijf gouden olympische medailles en een recordaantal van 51 overwinningen voor de wereldbeker op zijn naam staan. Bij de vrouwen zorgde Uschi Disl uit Duitsland voor een dub bel succes. Ze was de sterkste op de sprint (7,5 kilometer) en de 10 kilometer achtervolging. ANP/DPA/AFP DUBAI - Golfer Ernie Els heeft gisteren de Desert Classic in Du bai op zijn naam gebracht. De Zuid-Afrikaan bracht met een slotronde van 68 slagen zijn totaal op 269. De Brit Stephen Dodd en de Spanjaard Miguel Angel Jimenez, die na drie ron den leidde, hadden voor de 72 holes één poging meer nodig. Maarten Lafeber zakte terug naar de gedeelde 29e plaats (281). Hij besloot het toernooi met een 72, conform het baange- middelde op Majlis. Robert-Jan Derksen leverde zondag een sco- rekaart met 71 in en eindigde op 286. Dat bracht hem niet verder dan de 63e plek in de eindrang schikking. ANP Bob de Jong pakte zijn vierde wereldtitel. foto Armin Weigel/EPA Jacqueline Poelman gaat als derde over de streep bij de 200 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31