PZC Strao Ellemeet gered door strooiers en sneeuwruimers knpii om annprp houwn pk rhpfltpr s-'ssrsa.ïs; Dronken man rijdt aardgasleiding lek PZC Directeur Peijs wil weg uit binnenstad van Middelburg Aanhouding na sneeuwpret Judith Koelemeijer is ziek Geslaagde werving bij stoomtrein Man geslagen met ijzeren staaf Drankrijder betrapt in Ellemeet Kapregels in Borsele soepeler zeeuwse almanak Steenworp Manege Aquadelta gaat nieuwe toekomst tegemoet Terneuzenaar moet nog acht dagen zitten Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-3 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 7 maart 2005 editie Schouwen-Duiveland ~W 11^1 A ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van vrijdag op U JL „iSL JM. JL JÉL y j ML M m, M JL -M. houden en overgebracht naar het politiebureau voor ver- hoor. De jongens werden ervan verdacht een ruit te heb ben ingegooid met een sneeuwbal. De jongen uit Burgh-Haamstede bekende de ruit min of meer per onge luk te hebben vernield. Hij heeft beloofd de schade te zul len vergoeden. GOES - De lezing van schrijfster Judith Koelemeijer, die woensdag een lezing zou geven in de Koperen Tuin in Goes over haar boek Het zwijgen van Maria Zachea, gaat niet door. De schrijfster is ziek. De Boekenweek wordt daarom een poosje geprolongeerd bij de Goese boekhan del, en wel tot 22 maart. Dan komt de nieuwe Dichter des Vaderlands, Driek van Wissen, een voordracht houden. GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) heeft er weer elf vrijwilligers bij. Een speciale wervingsdag, zaterdag, moest op touw worden gezet om aan lokettisten, rondlei ders, conducteurs en toneelspelers te komen. Al had de SGB al 160 vrijwilligers, er is altijd een tekort. Tijdens de wervingsdag meldde zich ook een leerling-stoker en een werkplaatsmedewerker aan. De toneelspelers gaan figure ren om oude tijden te laten herleven op het perron en in de trein. OOLTGENSPLAAT - Een 64-jarige man uit Ooltgens- plaat is zaterdagochtend gewond geraakt aan zijn hoofd doordat hij in de Prins Bernhardstraat door zijn 63-jarige buurman met een ijzeren staaf werd geslagen. Het slacht offer moest ter behandeling naar het ziekenhuis. De buur man die het letsel heeft toegebracht, is door de politie in verzekering gesteld. Aanleiding tot de mishandeling is vermoedelijk een slepende burenruzie. De politie stelt een nader onderzoek in. ELLEMEET - Een 65-jarige automobilist uit Goedereede is in de nacht van zaterdag op zondag rond half een aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet gecontroleerd op het rij den onder invloed. Uit de ademanalyse bleek dat de man ruim driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol had ge dronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. door Mieke van der Jaqt KAMPERLAND - Een dronken Noord-Bevelander van 20 jaar heeft zaterdagochtend vroeg met zijn auto een aardgaskast van Delta NV in Kamperland omver gereden. De aardgaslei ding raakte daardoor bescha digd. Politie, brandweer en mon teurs van Delta zijn uren bezig geweest om de zaak onder con trole te krijgen. De jonge Noord-Bevelander knalde rond zes uur zaterdag ochtend op een zogenaamde re- duceerkast van de middel- druk-aardgasleiding, die op de hoek van de Nieuweweg en de Sophiaweg bij Kamperland staat. De kast en de leiding wer den beschadigd en grote hoeveel heden aardgas spoten de lucht in. Om te voorkomen dat het gas zou ontsteken, zette de politie de wegen af en in samenwer king met de brandweer en Del ta, werd de toevoer van het gas dichtgedraaid. Uit metingen van de brandweer bleek dat er weinig gevaar was voor de volksgezondheid, omdat in de omgeving nauwelijks be bouwing is. Pas rond half negen wisten politie en brandweer de zaak helemaal onder controle te krijgen en was het ontploffings gevaar geweken. De monteurs van Delta waren nog tot 11 uur bezig met de reparatie van de lei ding en het aansluiten van een woning, waar de aardgastoe voer was weggevallen door het sluiten van de hoofdleiding. De 20-jarige Noord-Bevelander mankeerde fysiek niets. Het wrak van zijn auto moest van de beschadigde kast worden geta keld. De man werd door de~ politie meegenomen naar het bureau. Ondanks zijn leeftijd blijkt de Noord-Bevelander een recidi vist. Hij is al eerder gepakt met teveel alcohol op achter het stuur. Gedurende het weekein de is hij nog verhoord. De vraag is of hij zijn rijbewijs ooit nog te rugkrijgt. De rechter zal dat be palen. Hoe groot de schade is die de man veroorzaakt heeft, is nog niet duidelijk, maar dat die met zes cijfers wordt geschreven, is vrijwel zeker. HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat het veel makke lijker maken om bomen die in de weg staan te kappen. Voor verschillende struiken zijn helemaal geen kapvergunningen meer nodig en ook bomen met een diameter kleiner dan 20 cen timeter op 1,30 meter boven de grond, kunnen zonder meer wor den gekapt. Op die manier wordt voorkomen dat de ge meente wekelijks bestookt wordt met enorme hoeveelhe den aanvragen, die allemaal net jes moeten worden behandeld. De nieuwe regeling bespaart geld en ergernis en waardevolle bomen blijven beschermd. Een reisorganisatie weet het zeker: Zeeuws-Vlaanderen is dé ideale plek om le onthaas ten. Dus plaatste het bureau een advertentie in een lande lijk dagblad, om de lezers er op attent te maken dat zij voor een krasse prijs volledig tot rust konden komen in een hotel in Terneuzen. Leuke plaats, op een steenworp af stand gelegen van de Bel gische plaatsen Brugge, Ant werpen en Gent. De vraag is echter of de reismedewerkers zelf weieens in het zuidelijk ste deel van Zeeland zijn ge weest. Want ivie een steen richting België wil gooien, moet vol gens de advertentietekst over een flinke worp beschikken. Immers: „Terneuzen is gele gen op het Zeeuwse eiland Zeeuws-Vlaanderen, dat aan België grenst." het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen door Ali Pankow ELLEMEET - De kern Ellemeet kan terugzien op een bijzondere straoviering, zaterdag. Winterse omstandigheden dreigen aan het begin van de dag nog het folkloristisch festijn onmogelijk te maken. Dankzij de inzet van velen kan de tocht met ruiters en versierde paarden toch gere den worden en uiteindelijk slaat het weer om. „Ineens zijn het ideale om standigheden voor een strao- feest", zegt voorzitter Rini de Glopper van het organiserend comité. Hij is blij met de hulp van velen en de uitstekende samenwerking met de ge meente bij het sneeuwvrij ma ken van de route en de parkeer ruimten. ,,Om half zeven 's ochtends waren de gemeentewerklieden al in de weer met zout strooien. Toen het later weer ging sneeuwen, zag het er nog niet naar uit dat het feest door zou kunnen gaan", vertelt De Glop per. Agrarische ondernemer en zelf gretig straorijder, Jan van de Velde, beklimt zijn sneeuwschui ver en duwt alle gepekelde prut op de weg ter zijde. Leon de Jon ge en Tonny Kostense halen bij de opslagschuur van Rijkswater staat een karretje zout voor het bestrijden van de laatste resten en dan is Ellemeet aan het einde van de ochtend toch mooi sneeuwvrij. „Maar met het strand lukt dat dus niet en om alle risico's uit te sluiten, hebben we de stoet niet langs de vloedlijn maar over de Rampweg laten lopen. Daar lag inmiddels zoveel gesmolten sneeuw langs de kant dat de paardenbenen toch wel nat werden", zegt de Strao-voorzit- ter. Natje Bovendien hebben de ruiters onderweg ook wel voor hun nat je gezorgd, getuige het feit dat ze vrij lang ondeiweg zijn ge weest. Uiteindelijk worden ze weer feestelijk ingehaald door fanfarekorps Luctor et Emergo. Amazone Jacky Steehouwer mag de eerste prijs in ontvangst nemen voor de mooist versierde combinatie van paard en berijd ster. De Glopper is sinds 1998 bij de straoviering in Ellemeet betrok ken. Die eerste zaterdag in maart geldt als vaste datum. Schuiven daarmee geeft volgens hem problemen. „Dan kom je in de war met de viering in andere kernen of je zit te dicht bij Pa sen en wordt het weer zo druk op de wegen." Hij weet uit ver halen van ervaren straorijders dat het festijn hier één keer is af gelast vanwege het weer en dat die cruciale datum toch één keer is verschoven. Zaterdag is het in elk geval pri ma verlopen. De Glopper: „Het is echt een soort reünie. Wie een maal heeft meegedaan, blijft er voor terugkomen." HnorMaurits Sep MIDDELBURG - Het nieuwe theater van Middelburg moet aan de rand van de stad komen, in de Mortiere. Dat vindt direc teur G. Peijs van de schouw burg. Hij wil stoppen met de bouw van het theater aan de Zuidsingel. Een andere plek in de binnenstad komt voor hem ook niet meer in aanmerking. Peijs vindt het goed dat de ge meente vijf weken de tijd neemt om de problemen en mogelijkhe den in kaart te brengen en een beslissing te nemen over de toe komst van het project. Intussen moet echter wel in de Mortiere gezocht worden naar een alter natieve plek. „Want ik wil aan de Zuidsingel liever niet meer bouwen. Stel dat je na twee jaar e'en scheurtje ziet, dan word je toch bang. En als het verzakt, dan gaat daar een toneeltoren van 25 meter." Geen enkele locatie in de bin nenstad vindt Peijs nog verstan dig. „Dat ligt veel te gevoelig. En daar bestaat overal het ge vaar van verzakking. Het zal je huis maar wezen." Verkeerde been De schouwburgdirecteur neemt het gemeentebestuur niets kwa lijk. „De adviseurs zeiden dat het kon. Dat zij falen, daar kan de gemeente niks aan doen. Ik kan niet beoordelen of ze de ge meente op het verkeerde been hebben gezet, maar zo voelt het wel. Ik baal net zo van de proble men als de wethouder." Voor het functioneren van de schouwburg is de Mortiere geen slechte locatie, meent hij. Een bedrijventerrein werd eerder af gewezen, omdat dat niet past bij de sfeer van theaterbezoek. „Ik dacht daar vier jaar geleden in derdaad anders over", bekent Peijs. „Maar in Rotterdam heb ben ze Luxor aan de andere kant van de Maas op een eiland gebouwd en dat loopt toch als een trein. Sindsdien zijn mijn in zichten veranderd." Ook het par keren voor de theaterbezoekers is in de Mortiere geen probleem, merkt hij op. Peijs vindt dat het ontwerp voor het nieuwe theater gehandhaafd moet blijven als naar de Mortie re wordt uitgeweken. Dan kan namelijk snel gebouwd worden. Dat is nodig, omdat de Arbeids inspectie het openblijven van de huidige schouwburg alleen ge doogt in de wetenschap dat er een nieuw theater komt. Als ondanks de verhuizing naar de Mortiere geen tijd verloren gaat, zal de schouwburg niet dicht hoeven, is zijn verwach ting. „Bij de Arbeidsinspectie hebben ze wel begrip voor de si tuatie. Dat hadden ze ook in Hoorn, waar de toneeltoren ver zakte door een fout in de staal constructie. Die constructie was trouwens ook berekend door ad viseurs." Indien er voorlopig geen nieuwe schouwburg komt, gaat de huidi ge op last van de Arbeidsinspec tie wel onmiddellijk dicht. Dat zou voor de 91 medewerkers ern stige gevolgen hebben. Peijs: „Ik zou voor heel veel mensen ar beidsduurverkorting moeten aanvragen. Zeventig procent van het personeel werkt in de Middelburgse schouwburg, de rest in die van Goes." In het nieuwe theater komen ook twee filmzalen voor film theater Schuttershof. W. de Pag- ter vindt dat de nieuwbouw aan de Zuidsingel alleen kan door gaan als dat bouwkundig verant woord is. Parkeerproblemen Waar Peijs inmiddels een voor keur heeft voor de rand van de stad, hecht De Pagter aan de bin nenstad. Dat is voor een film huis belangrijker dan voor een schouwburg, meent hij. Als al ternatief noemt hij de plaats van de huidige schouwburg aan het Molenwater. „Maar dan moet de schouwburg tijdelijk dicht. Dat heeft gevolgen voor het personeel en er is een paar jaar geen theater meer." Hij doet nog een suggestie: de bouwput dichtgooien zonder een parkeergarage te bouwen en daar toch het theater neerzet ten.. Daar kleeft echter een an der nadeel aan, beseft hij: par keerproblemen in de buurt. De gemeenteraad komt morgen bijeen voor een extra vergade ring over de problemen met de bouwput. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans hekelde het gedrag van een 27-jarige Terneuzenaar. De man had volgens de rechter voor het verrichten van 200 uur werkstraf ruimschoots de tijd ge kregen. De reclassering had de periode zelfs met enkele maanden ver- d, maar er resteerden na waarschuwingen nog altijd zes tien uur onbetaald werken. De officier van justitie vroeg omzet ting in een gevangenisstraf. De Terneuzenaar had daartegen be zwaar gemaakt. De politierech ter verklaarde het bezwaar schrift afgelopen week onge grond. „U heeft al gezwijnd als u door de meervoudige kamer een taak straf wordt opgelegd voor het veroorzaken van een dodelijk on geval. Het blijft uw verantwoor- om de taakstraf uit te voe ren, want het is een straf", verze kerde Hopmans. De Terneuze naar moet acht dagen zitten. Manegehouders Jaco Groenendijk en Linda Mater rijden met hun vaste klanten vanuit Bruinisse langs het Dijkwater naar het nieuwe onderkomen in Dreischor. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow DREISCHOR - Even leken eeuwenoude tradities door broken te worden, zaterdag middag, toen een grote stoet ruiters op paarden en pony's in optocht langs het Dijkwater tussen Bruinisse en Dreischor trok. Straofeest in het Duive- landse deel van het eiland? Die folklore blijft voorbehouden aan de Westhoek. Deze tocht in het oosten betrof de verhuizing van Manege Aquadelta in Brui nisse naar Stal Balans in Dreischor. (Advertentie) Dat gebeurde voor het overgrote deel 'onder de man', wat wil zeg gen dat de dieren met hun berij ders de afstand van ruim tien ki lometer door de polder te voet aflegden. Slechts een klein aan tal paarden van particulieren en de Shetlandpony's, die te klein zijn voor zo'n tocht, werden met trailers overgebracht naar hun nieuwe onderkomen. Voor manegehouders Jaco Groe nendijk en Linda Mater was het vooral een symbolische gang naar een nieuwe toekomst. „We zullen Bruinisse nooit vergeten. We hebben daar veel geleerd en brengen die kennis mee naar Dreischor", zegt Groenendijk bij aankomst na de winterse rit van circa twee uur door de pol der. In oktober vorig jaar nog stond hun wereld even op zijn kop. Jarenlange pogingen om bij Aquadelta een gloednieuwe manege te bouwen bleken te vergeefs. De uitbreiding van het recreatiecomplex liet te lang op zich wachten. De manege voldeed niet meer aan de eisen van de huidige tijd. Er moest snel iets gebeuren. Met de huur van de voormalige Stoeterij aan de Zuid Langeweg in Dreischor kwamen zaken in een stroomversnelling. Een kans gloorde op voor de jonge onder nemers. Vastgoedhandelaar W. Knijff is eigenaar van de stoeterij met woonhuis in Dreischor, die al an derhalf jaar leeg staan. Knijff is zelf ondernemer geweest in de industriële sector en koestert persoonlijke affiniteit met de paardenwereld, doordat zijn 13-jarige zoon een verwoed rui- ter-in-spe is. Beroepsmatig houdt hij zich tegenwoordig spe cifiek in de Randstad bezig met aankoop van bedrijfspanden en de verhuur daarvan aan jonge ondernemers die met een goed bedrijfsplan komen. „Wij bieden die starters gun stige voorwaarden om hun be ginperiode te vergemakkelijken. We hebben dat nu zes keer gedaan en in alle gevallen tot nu toe blijkt die formule succesvol. De risico's zijn veel kleiner: lagere huurprijzen en geen hum-contract waar ze minstens vijf jaar aan vastzitten", zegt Knijff. Vierde ster In dit geval geldt bovendien zijn persoonlijke betrokkenheid met de paardensport. Op basis van zijn praktijkervaringen als bege leider van zijn zoon heeft hij Groenedijk ook geadviseerd bij de inrichting van de manege in Dreischor. Zo kunnen de ruiters hier gebruik maken van water tappunten langs de groenstrook, dankzij de extra leidingen on der het parkeerterrein. Verder is de ruime opzet van de boxen en de aan- en afvoerroute geba seerd op het verkrijgen van een vierde ster als officiële rijschool van de FNRS. „We gaan nu eerst een paar we ken proefdraaien om hier prak tijkervaring op te doen en op vrijdag 15 april hebben we de of ficiële opening", zegt Jaco Groe nendijk een beetje onroerd. Bij aankomst in Dreischor wachten vrienden en vaste klanten hem op. Zij hebben de afgelopen weken keihard meegewerkt aan de in richting en bieden hem nu het fraaie bord aan de muur met de nieuwe naam van het bedrijf aan: 'Stal Balans'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27