m Zorg is emotioneel product PZC Mijn slaapkamer is drie keer zo groot Sneeuwruimers en strooiers redden Strao Ellemeet Reclameman te gast in interviewreeks Fizi-theater PZC bil Nieuwe huizen voor starters in Wissenkerke Lezing Judith Koelemeijer gaat niet door AAZET Directeur Allévo ongerust over keiharde concurrentie BllïSSfc8t"fe£id! Hemelaar dealer, Aanhouding na sneeuwpret Vlissinger bedreigt agent Agressief duo aangehouden Man met ijzeren staaf geslagen Jongen (12) mishandeld in Axel Dubbele boete voor wildplasser maandag 7 maart 2005 WISSENKERKE - Aan de Oost straat in Wissenkerke komen viernieuwe eengezinswoningen. De woningen zijn bedoeld voor starters. Op de plaats waar de wonin gen komen, staan nu nog een bakkerij met winkel en enke le schuren. Die panden wor den verkocht aan de project ontwikkelaar van de starters- iwoningen, RE/MAX uit Vlissin- gen. bm de woningen te kunnen rea liseren is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Het col lege van B en W van Noord-Be veland is hier onlangs mee ak koord gegaan. Volgens de ge meente gaat het minimaal een halfjaar duren voordat het be stemmingsplan officieel gewij- pgdis. De huizen, die rond de 150.000 euro gaan kosten, kunnen op zijn vroegst pas na dat half jaar verkocht worden. Hoewel een starterswoning normaal minder kost, vindt RE/MAX-makelaar B Jansen de woningen toch ge schikt voor starters. „Het gaat om vier ruime woningen, zeker voor een prijs van 150.000 eu- jro." |Pas als drie van de vier wonin gen verkocht zijn, wordt begon nen met de bouw. Makelaar Jan sen verwacht aan het einde van Idlt jaar aan het werk te begin gen. GOES - De lezing van schrijf ster Judith Koelemeijer, die woensdag een lezing zou ge ven in de Koperen Tuin in Goes over haar boek Het zwij- van Maria Zachea, gaat niet door. De schrijfster is ziek. De Boe kenweek wordt daarom een poosje geprolongeerd bij de Goe- se boekhandel, en wel tot 22 maait. Dan komt de nieuwe Dichter des Vaderlands, Driek van Wissen, een voordracht hou den. agenda (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.N Kapelle - Tel. 0113-33J Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke vanderJagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 [ax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Mieke van der Jagt GOES - Allévo, de organisatie die zorg en dienstverlening biedt op De Bevelanden, Schou- wen-Duiveland en Tholen, gaat van hoog tot laag in de organisa tie vijftig banen schrappen. De noodzaak wordt, behalve door een mindere uitkering van de zorgverzekeraars en de komst van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), ingege ven door concurrenten op de markt. Met concurrentie is niks mis, vindt directeur M. van Cam- pen. Met de keiharde, bedrijfs matige benadering van zorg wel. Wat merkt een cliënt van concur rentie op de zorgmarkt? „Helemaal niks, natuurlijk. Fi nancieel maakt het niets uit. De mensen betalen een eigen bijdra ge en die is overal hetzelfde. De kwaliteit van de zorg hangt heel erg af van de communicatie tus sen de zorgmedewerker en de cliënt. Die mensen moeten een beetje bij elkaar passen, en daar maken wij een hoop werk van. Anders wordt het als de conti nuïteit en de stabiliteit in het ge ding komen. Daar heb je mis schien bij de ene organisatie meer kans op dan bij de andere. Ik vergelijk het met een schoon maakbedrijf. Dat is, om de winst te maximaliseren, bezig met strakke schema's: zo veel minuten voor de wc's en zo veel minuten voor de trap. Dat is goed als je met een dood pro duct bezig bent. Maar onze huis houdelijke verzorgenden leve ren een emotioneel product. Het is dus zaak dat de relatie die tus sen werknemers en cliënten zich kan ontwikkelen. Ik heb het idee dat dat niet kan in een be drijfsmatige aanpak naar Ameri kaans model." Maar misschien levert concur rentie winst op in de organisa tie. „Nou ja, wij reorganiseren nu in feite ook, al is de aanleiding ze ker niet uitsluitend de opkomen de concurrentie. Al te veel zor gaanbieders op de markt kan ook juist geld gaan kosten. Als er in een bepaalde serviceflat zes mensen zijn die geholpen moeten worden met het aantrek ken van een steunkous, geef ik je op een briefje dat het erg duur wordt als dat bij iedereen via een andere organisatie ge beurt. Met meerdere aanbieders van ongeveer hetzelfde product zul je dus moeten profiteren van ieders sterke kanten." Samenwerken met de concur rent? „Jazeker, dat doen we al. Er zijn op de Bevelandse markt al meer thuiszorgorganisaties actief, met wie we goed samenwerken. Voorwaarde is wel dat ze vanuit dezelfde cultuur werken, niet met uitsluitend een winstoog merk. Onze klanten en de mede werkers zijn hele diverse clubs. Als we een aanvraag krijgen van een cliënt met een reforma torische achtergrond, hebben we meestal wel een medewerker die daarbij past. Maar hebben we die niet, dan gaan we te rade bij een van de reformatorische thuiszorgorganisaties. Daar wer ken we goed mee samen. Heeft u geen last van een déja vu? Het Sociaal Centrum en de Protestants Christelijke Maat schappelijk Dienstverlening gin gen op de Bevelanden begin ja ren tachtig ook samenwerken, om later te fuseren en uiteinde lijk Allévo te gaan heten. „Ach ja, dat soort bewegingen is van alle tijden. Die samenwer king is indertijd ook begonnen om de kwaliteit te verbeteren en de kosten in de hand te houden. De plannen die wij nu gaan uit voeren, hebben hetzelfde doel. We willen door samenwerking met anderen komen tot een team van mensen rondom een cliënt. Als dat team een onder ling goed contact heeft en de cliënt voelt zich er happy bij, dan gebeurt de zorg bijna van zelf. Alle bureaucratie kun je dan schrappen." Moeten er bij de uitvoerenden in de organisatie ook banen weg? „Ja, door de hele organisatie gaat het om 35 fulltime arbeids plaatsen. Daarvan komt 20 pro cent bij de uitvoerende terecht: de mensen die de huishoudelijke zorg bij de klanten brengen. Dat komt neer op zeven banen, die met tien procent natuurlijk ver loop vanzelf verdwijnen. Dat komt doordat het Zorgkantoor voor dit jaar al 16.000 uren min der heeft toegewezen dan we ei genlijk nodig hebben. Maar het grootste deel van het banenver lies komt uit de overhead, van de Raad van Bestuur tot aan de administratie. Er gaat enorm veel veranderen met de komst van de WMO. Gemeenten moe ten taken van het Rijk gaan over nemen en dat gaat altijd met be zuinigingen gepaard. En met kinderziektes, omdat iedereen nog aan zijn nieuwe rol moet wennen. Wij zorgen dat we er klaar voor zijn. Financieel en or ganisatorisch. Achter moeilijk heden zie ik mogelijkheden." STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAIMD - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 9.00 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uurSociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45- 17.45 uur: Be- 19.00 - 19.30 uur: Aquajogging; 19.30 - 20.00 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 - 17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en bil jarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10,30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; HetTrefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten. Een kind kijkt vanuit een cel naar buiten. door Maurits Sep MIDDELBURG - Dennis van tien vindt de cellen in de gevangenis van Middel burg maar klein. Zijn kamer is twee keer zo groot. Wel drie keer, verbetert moeder Coby Verhoeff De gevangenis, of eigenlijk: huis van be waring, hield zaterdag open dag. Al ruim voordat de eerste rondleiding om half elf begon, stond er een lange rij mensen voor de deur. Volgens directeur John Verheij kwamen bijna 2500 men sen een kijke nemen in Torentijd, dat tien jaar bestaat. Dennis is met zijn broertje en ouders slechts op bezoek in de gevangenis. Hij had vooraf geen idee hoe het er daar uit zou zien. Daarom juist hebben zijn ouders hem meegenomen. „Ze lezen boe ken over boeven en zien ze op televisie. Maar hoe het nou echt is in een gevange nis, daar hebben ze geen benul van. Nu wel", vertelt Coby Verhoeff uit Koude- kerke. Voor haarzelf blijkt het ook een openba ring'. Want ook zij had eigenlijk geen flauw idee wat ze moest verwachten. Ze rijdt wel vaker langs Torentijd, maar wat er achter die muren schuilgaat, bleef altijd een raadsel. Veel mensen hebben het idee dat het er net een hotel is, maar dat had Verhoeff niet. En dat vindt ze nog steeds niet nu ze binnen is geweest. „Het is er niet luxe. Het is eigenlijk sober. Nou hoeft het voor mij ook niet luxe te zijn hoor. Ze hebben het er zelf naar gemaakt dat ze hier zitten." Alle cellen in Torentijd zitten vrijwel voortdurend vol. „We hoeven nooit een advertentie te zetten", grapt één van de bewakers. „Ze weten ons steeds te vin den." Bij een volledige bezetting, leven er 209 gedetineerden. Twee cellen zijn voor de gelegenheid te bezichtigen. Ze zijn exact even groot, maar in de ene verblijft één gevangene, in de andere twee. Zij hebben dus de helft van de ruimte. Ze slapen in een sta pelbed en hebben elk een eigen tv, maar ze delen het toilet. Daarvan kan de deur dicht, in tegenstelling tot in andere cel len. Toch lijkt het één van de bezoekers maar niks om met twee man in één cel te moeten. „Dat toilet is aan de boven kant open. Je geneert je toch kapot voor de ander als je naar de wc moet." Alle gevangenen blijven tijdens de open dag onzichtbaar. Aapjes kijken is er dus niet bij, al schuift één van de bezoekers uit nieuwsgierigheid toch het luikje open van een cel. Maar daar was reke ning mee gehouden: het raampje is dichtgeplakt. De drie bewoners van de twee openge stelde cellen zitten tijdelijk bij medege vangenen in andere cellen. Als dank voor de medewerking aan de open dag wordt bij het eten wat extra's gedaan voor de bewoners van Torentijd, zegt di recteur Verheij. De directeur hoopt dat bezoekers een ander beeld hebben van het leven in een gevangenis als ze weer buiten staan. En dat het echt geen hotel is. „Wij hebben foto Ruben Oreel een zorgplicht. Gevangenen moeten goed kunnen eten en slapen. Maar ver der zijn ze toch hun vrijheid kwijt." De gedachte aan een hotel blijkt lang niet bij iedereen uitwisbaar. „Hm, ze zit ten er tiptop bij", mompelt een bezoe ker als hij op zijn gemakje de cel uit wandelt. „Nog luxer dan ik had ge dacht." Daar is een andere bezoeker, die net naar binnen loopt, het absoluut niet mee eens. „Nou, ik zou het toch heel snel beu zijn hooi-." Piet, één van de bewakers, ontkent niet dat de cellen in vergelijking met het bui tenland luxe zijn. Maar die tv, zegt hij, moeten ze huren, die krijgen ze niet standaard. Tijdens de rondgang door Torentijd ko men de bezoekers ook in de sportzaal, langs de kapper, de dokter en in het nieuwe arrestantencomplex van de poli tie. Als ze tussentijds even naar buiten moeten, klinkt direct de verzuchting: „Hé lekker, even frisse lucht." En als aan het einde van de tour de poort voor hen zonder moeite opengaat, kunnen twee dames het niet laten om hun bezoek te besluit met een jolig: „Zo, we zijn weer vrij." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wat maakt een lo go sterk? Welke eisen stel je daaraan? Grafisch vormgever en reclameman Jeroen van 't Le ven geeft zondagavond 13 maart in Filmtheater Fizi in Zierikzee antwoord op die vragen tijdens het interviewprogramma Beeld spraak. Van 't Leven is ook oprichter en inspirator van bureau Life De sign in Zierikzee. Hij komt als centrale gast met een boeiende Advertentie Idoendep Pfaff Elna Fournituren SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL./FAX 0118-413729 keus aan filmfragmenten in de laatste aflevering van Beeld spraak. Deze reeks behelst een serie van zes middag- of avondvullende interviews met steeds een be kende eilandbewoner over zijn of haar favoriete filmfragmen ten. Camp Jeroen van 't Leven spreekt over scènes die hij ontroerend, dra matisch, humoristisch, opmerke lijk of aangrijpend vindt. Hij kiest onder meer voor de 'camp' van Flash Gordon (de knipoog van Flash Gordon naar het volksvermaak) en voor een com pilatie van veertig jaar James Bond. De fascinerende relatie tussen science fiction en echte wetenschap wordt verhelderd door Star Trek. Hermonteren Verder gaan de operators van Fizi op verzoek van de centrale gast uitproberen wat het re sultaat is van het hermonteren van Pulp Fiction. Ook komt er een fragment van de film Res- piro van Lebowksi op het scherm. Aan de hand van het werk van zijn voorganger en inspirator Co ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag rond kwart voor één een zeventienjarige jongen uit Zierikzee en een zestienjarige jongen uit Burgh-Haam- stede aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau voor verhoor. De jongens werden ervan verdacht een ruit te hebben ingegooid met een sneeuwbal. De jongen uit Burgh-Haamstede bekende de ruit min of meer per on geluk te hebben vernield. Hij heeft beloofd de schade te zullen vergoeden. VLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger heeft een agent bedreigd die hem had bekeurd omdat hij als passagier geen autogordel om had. Dat gebeurde in de nacht van za terdag op zondag in de Scheldestraat in Vlissingen. De man werd aangehouden, maar weigerde zich te legitime ren. Nadat hij een bekeuring had gekregen mocht hij ver trekken. Op dat moment bedreigde hij een agent. Daarop werd hij weer anagehouden en werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn een 34-jarige man en een 37-jarige man, beiden uit Vlis singen, aan de Badhuisstraat in Vlissingen aangehouden wegens mishandeling. Het tweetal had even daarvoor een 27-jarige man uit Vlissingen, aan de Badhuisstraat, ge schopt en geslagen. OOLTGENSPLAAT - Een 64-jarige man uit Ooltgens- plaat is zaterdagochtend gewond geraakt aan zijn hoofd doordat hij in de Prins Bernhardstraat door zijn 63-jarige buurman met een ijzeren staaf werd geslagen. Het slacht offer moest ter behandeling naar het ziekenhuis. De buur man die het letsel heeft toegebracht, is door de politie in verzekering gesteld. Aanleiding tot de mishandeling is vermoedelijk een slepende burenruzie. De politie stelt een nader onderzoek in. AXEL - Een twaalfjarige jongen uit Axel is zaterdag avond tussen zeven en acht uur aan de Emmastraat in zijn woonplaats door een onbekende man mishandeld. De jongen was met enkele vriendjes en vriendinnetjes aaii het 'belletje trekken'. Door - vermoedelijk - een bewoner van een van de huizen werden de kinderen aan de Em mastraat opgewacht. De twaalfjarige jongen werd dooi de man vastgepakt, geslagen en geschopt. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen aan zijn knie. De poli tie stelt een onderzoek in. TERNEUZEN - Wildplassen in de Terneuzense Noord straat kwam een 26-jarige Terneuzenaar in de nacht van zaterdag op zondag te staan op een boete. Toen ook nog bleek dat hij zich niet kon legitiméren, kwam er nog een boete bij. door Ali Pankow ELLEMEET - De kern Ellemeet kan terugzien op een bijzondere straoviering, zaterdag. Winterse omstandigheden dreigen aan het begin van de dag nog het folkloristisch festijn onmogelijk te maken. Dankzij de inzet van velen kan de tocht met ruiters en versierde paarden toch gere den worden en uiteindelijk slaat het weer om. „Ineens zijn het ideale om standigheden voor een strao- feest", zegt voorzitter Rini de Glopper van het organiserend comité. Hij is blij met de hulp van velen en de uitstekende samenwerking met de ge meente bij het sneeuwvrij ma ken van de route en de parkeer ruimten. „Om half zeven 's ochtends waren de gemeentewerklieden al in de weer met zout strooien. Toen het later weer ging sneeuwen, zag het er nog niet naar uit dat het feest door zou kunnen gaan", vertelt De Glop per. Karretje zout Agrarische ondernemer en zelf gretig straorijder, Jan van de Velde, beklimt zijn sneeuwschui ver en duwt alle gepekelde prut op de weg ter zijde. Leon de Jon ge en Tonny Kostense halen bij de opslagschuur van Rijkswater staat een karretje zout voor het bestrijden van de laatste resten en dan is Ellemeet aan het einde van de ochtend toch mooi sneeuwvrij. „Maar met het strand lukt dat dus niet en om alle risico's uit te sluiten, hebben we de stoet niet langs de vloedlijn maar over de Rampweg laten lopen. Daar lag inmiddels zoveel gesmolten sneeuw langs de kant dat de paardenbenen toch wel nat werden", zegt de Strao-voorzit ter. Bovendien hebben de ruiters onderweg ook wel voor hun nat je gezorgd, getuige het feit dat ze vrij lang onderweg zijn ge weest. Uiteindelijk worden ze weer feestelijk ingehaald door fanfarekorps Luctor et Emergo. Amazone Jacky Steehouwer mag de eerste prijs in ontvangst nemen voor de mooist versierde combinatie van paard en berijd ster. Vaste datum De Glopper is sinds 1998 bij de straoviering in Ellemeet betrok ken. Die eerste zaterdag in maart geldt als vaste datum. Schuiven daarmee geeft volgens hem problemen. „Dan kom je in de war met de viering in andere kernen of je zit te dicht bij Pa sen en wordt het weer zo druk op de wegen." Hij weet uit ver halen van ervaren straorijders dat het festijn hier één keer is af gelast vanwege het weer en dat die cruciale datum toch één keer is verschoven. Zaterdag is het in elk geval pri ma verlopen. De Glopper: „Het is echt een soort reünie. Wie een maal heeft meegedaan, blijft er voor terugkomen." De voorzit ter is ook tevreden over het feest 's avonds in het dorpshuis. de Vos geeft Van 't Leven een toelichting op de invloed van beeldcultuur. Hij analyseert en beoordeelt bovendien actuele on derwerpen en advertenties uit de kranten. Gastheer en interviewer tijdens Beeldspraak is publicist Frans Meulenberg. De ervaring bij voorgaande afle veringen van Beeldspraak heeft geleerd dat Fizi snel vol zit. Be langstellenden doen er daarom goed aan tijdig een kaartje te be stellen via de reserveerlijn: tele foonnummer 0111-411223. Het programma begint om 20.00 uur. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25