om andere bouwplek theater Dronken man rijdt aardgasleiding lek Bevelanders bij de beste en jongste vaklieden Kapelle wil kunst als relatiegeschenk PZC Twee gewonden bij ongeval DESIGN-OUTLET 9 T/M 19 MR zeeuwse almanak Steenworp Afvalles voor Kapelse kinderen Alcoholcontrole op Tholen Geslaagde werving bij stoomtrein Bedreiging in Goese disco Kapregels in Borsele soepeler Directeur Peijs wil weg uit binnenstad van Middelburg 0113-315649 pzc.nl 31,4460 AA Goes en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. naandag 7 maart 2005 editie Bevelanden-Tholen Een reisorganisatie weet het zeker: Zeeuws-Vlaanderen is dé ideale plek om te onthaas ten. Dus plaatste het bureau een advertentie in een lande lijk dagblad, om de lezers er op attent te maken dat zij voor een krasse prijs volledig tot rust konden komen in een hotel in Temeuzen. Leuke plaats, op een steenworp af stand gelegen van de Bel gische plaatsen Brugge, Ant werpen en Gent. De vraag is echter of de reismedewerkers zelf wel eens in het zuidelijk ste deel van Zeeland zijn ge weest. Want wie een steen richting België wil gooien, moet- vol gens de advertentietekst over een flinke worp beschikken. Immers: „Temeuzen is gele gen op het Zeeuwse eiland Zeeuws-Vlaanderen, dat aan België grenst. KAPELLE - De oudste leerlingen van alle basisscholen in de gemeente Kapelle krijgen deze maand lessen over af val. De Natuur Ouders in Kapelle, een groep geestdrifige ouders, wil daarmee de kinderen stimuleren om te recycle ren en zwerfafval te voorkomen. Door het maken van speelgoed van afvalproducten en door een computer klaar te maken voor de recycling, leren kinderen dat wat voor de ene waardeloos is, voor de ander juist waarde kan hebben. In het project zit ook een bezoek aan de Kapelse milieu straat. THOLEN - Door handig gebruik te maken van het feit dat Tholen een eiland is, hebben de West-Brabantse en de Zeeuwse politie vrijdagavond een bijna waterdichte alco hol-controle kunnen houden. De Thoolse brug werd afgezet, zodat alle weggebruikers die Tholen in of uit gingen, gecontroleerd konden wor den. Heel erg druk was het vanwege de gladheid niet, maar er werden toch 680 blaastesten uitgevoerd. Twee automobi listen bleken onder invloed van alcohol. De rest kreeg een Bob-steutelhanger van het team van 3VO, dat ook voor de actie was uitgerukt. GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) heeft er weer elf vrijwilligers bij. Een speciale wervingsdag, zaterdag, moest op touw worden gezet om aan lokettisten, rondlei ders, conducteurs en toneelspelers te komen. Al had de SGB al 160 vrijwilligers, er zijn er altijd te wei nig omdat er nu eenmaal vaak wat te doen is. Tijdens de wervingsdag meldde zich ook nog een leerling-stoker en een werkplaatsmedewerker aan. De toneelspelers gaan fi gureren, zodra oude tijden weer moeten herleven op het perron en in de trein. GOES - Twee mannen uit Goes en Vlissingen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden nadat ze een Goesenaar in een disco aan de Oude Vismarkt met de dood hadden bedreigd. De twee, 25 en 22 jaar oud, waren betrokken in een vecht partij in de horecagelegenheid. Ze waren de deur uit ge zet, maar hadden daar geen vrede mee en kwamen even la ter terug. De portier die hen tegenhield werd daarop ern stig bedreigd. De politie nam de heren mee en sloot ze op. Zaterdag zijn ze verder verhoord. door Mieke van der Jaqt KAMPERLAND - Een dronken Noord-Bevelander van 20 jaar heeft zaterdagochtend vroeg met zijn auto een aardgaskast van Delta NV in Kamperland omver gereden. De aardgaslei ding raakte daardoor bescha digd. Politie, brandweer en mon teurs van Delta zijn uren bezig geweest om de zaak onder con trole te krijgen. De jonge Nooi'd-Bevelander knalde rond zes uur zaterdag ochtend op een zogenaamde re- duceerkast van de middel- druk-aardgasleiding, die op de hoek van de Nieuweweg en de Sophiaweg bij Kamperland staat. De kast en de leiding wer den beschadigd en grote hoeveel heden aardgas spoten de lucht in. Om te voorkomen dat het gas zou ontsteken, zette de politie de wegen af en in samenwer king met de brandweer en Del ta, werd de toevoer van het gas dichtgedraaid. Uit metingen van de brandweer bleek dat er weinig gevaar was voor de volksgezondheid, omdat in de omgeving nauwelijks be bouwing is. Pas rond half negen wisten politie en brandweer de zaak helemaal onder controle te krijgen en was het ontploffings gevaar geweken. De monteurs van Delta waren nog tot 11 uur bezig met de reparatie van de lei ding en het aansluiten van een woning, waar de aardgastoe voer was weggevallen door het sluiten van de hoofdleiding. De 20-jarige Noord-Bevelander mankeerde fysiek niets. Het wrak van zijn auto moest van de beschadigde kast worden geta keld. De man werd door de politie meegenomen naar het bureau. Ondanks zijn leeftijd blijkt de Noord-Bevelander een recidi vist. Hij is al eerder gepakt met teveel alcohol op achter het stuur. Gedurende het weekein de is hij nog verhoord. De vraag is of hij zijn rijbewijs ooit nog te rugkrijgt. De rechter zal dat be palen. Hoe groot de schade is die de man veroorzaakt heeft, is nog niet duidelijk, maar dat die met zes cijfers wordt geschreven, is vrijwel zeker. HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat het veel makke lijker maken om bomen die in de weg staan te kappen. Voor verschillende struiken zijn helemaal geen kapvergunningen meer nodig en ook bomen met een diameter kleiner dan 20 cen timeter op 1,30 meter boven de grond, kunnen zonder meer wor den gekapt. Zo wordt voorkomen dat de ge meente wekelijks bestookt wordt met enorme hoeveelhe den aanvragen, die allemaal net jes moeten worden behandeld. De nieuwe regeling bespaart geld en ergernis en waardevolle bomen blijven beschermd. Maurits Sep - Het nieuwe van Middelburg moet de rand van de stad komen, de Mortiere. Dat vindt direc- G. Peijs van de schouw Hij wil stoppen met de van het theater aan de Een andere plek in de binnenstad komt voor hem ook niet meer in aanmerking. Peijs vindt het goed dat de ge meente vijf weken de tijd neemt om de problemen en mogelijkhe den in kaart te brengen en een beslissing te nemen over de toe komst van het project. Intussen inoet echter wel in de Mortiere gezocht worden naar een alter natieve plek. „Want ik wil aan de Zuidsingel liever niet meer bouwen. Stel dat je na twee jaar een scheurtje ziet, dan word je toch bang. En als het verzakt, dan gaat daar een toneeltoren van 25 meter." Geen enkele loca tie in de binnenstad vindt Peijs nog verstandig. „Dat ligt veel te gevoelig. En daar bestaat overal het gevaar van verzakking. Het zal je huis maar wezen." De schouwburgdirecteur neemt het gemeentebestuur niets kwa lijk. „De adviseurs zeiden dat het kon. Dat zij falen, daar kan de gemeente niks aan doen. Ik kan niet beoordelen of ze de ge meente op het verkeerde been hebben gezet, maar zo voelt het wel. Ik baal net zo van de proble men als de wethouder." Voor het functioneren van de schouw burg is de Mortiere geen slechte locatie, meent hij. Een bedrijven terrein werd eerder afgewezen, omdat dat niet past bij de sfeer van theaterbezoek. „Ik dacht daar vier jaar geleden inder daad anders over", bekent Peijs. „Maar in Rotterdam hebben ze Luxor aan de andere kant van de Maas op een eiland gebouwd en dat loopt toch als een trein. Sindsdien zijn mijn inzichten veranderd." Ook het parkeren voor de theaterbezoekers is in de Mortiere geen probleem, merkt hij op. Peijs vindt dat het ontwerp voor het nieuwe theater gehandhaafd moet blijven als naar de Mortie re wordt uitgeweken. Dan kan namelijk snel gebouwd worden. Dat is nodig, omdat de Arbeids inspectie het openblijven van de huidige schouwburg alleen ge doogt in de wetenschap dat er een nieuw theater komt. Begrip Als ondanks de verhuizing naar de Mortiere geen tijd verloren gaat, zal de schouwburg niet dicht hoeven, is zijn verwach ting. „Bij de Arbeidsinspectie hebben ze wel begrip voor de si tuatie. Dat hadden ze ook in Hoorn, waar de toneeltoren ver zakte door een fout in de staal constructie. Die constructie was trouwens ook berekend door ad viseurs." Indien er voorlopig geen nieuwe schouwburg komt, gaat de huidi ge op last van de Arbeidsinspec tie wel onmiddellijk dicht. Dat zou voor de 91 medewerkers ern stige gevolgen hebben. Peijs: „Ik zou voor heel veel mensen ar beidsduurverkorting moeten aanvragen. Zeventig procent van het personeel werkt in de Middelburgse schouwburg, de rest in die van Goes." In het nieuwe theater komen ook twee zalen voor filmtheater Schuttershof. W. de Pagter vindt dat de nieuwbouw aan de Zuid singel alleen kan doorgaan als dat bouwkundig verantwoord is. Waar Peijs inmiddels een voor keur heeft voor de rand van de stad, hecht De Pagter aan de bin nenstad. Dat is voor een film huis belangrijker dan voor een schouwburg, meent hij. Als al ternatief noemt hij de plaats van de huidige schouwburg aan het Molenwater. „Maar dan moet de schouwburg tijdelijk dicht. Dat heeft gevolgen voor het personeel en er is een paar jaar geen theater meer." Hij doet nog een suggestie: de bouwput dichtgooien zonder een parkeergarage te bouwen en daar toch het theater neerzet ten.. Daar kleeft echter een an der nadeel aan, beseft hij: par keerproblemen in de buurt. De gemeenteraad komt morgen bijeen voor een extra vergade ring over de problemen met de bouwput. door Mieke van der Jaqt ROTTERDAM - Jaloers? Jazeker, wie zou dat niet zijn. Jongens van vijftien, zestien jaar die precies weten waar ze goed in zijn, die hun vak al gekozen hebben en het zelfs al een heel eind be heersen. Het is de droom van iedere ouder, iede re onderwijzer en iedereen die zijn toe komst nog een beetje moet uitstippe len. Het ging, zaterdag in het Rotterdamse centrum Ahoy dan ook om het neusje van de zalm op vaktechnisch gebied. De jongste en beste vaklui van heel Ne derland namen het tegen elkaar op in de wedstrijd Junior Vakkanjers: een competitie voor derde- en vierdeklas sers van het vmbo. En daar waren twee Bevelanders bij: Dennis Bek uit Hoedekenskerke en en Hans Nieuwen- huijse uit Borssele. Zij verdedigden de Zeeuwse eer in Rotterdam, Dennis met lassen en Plans met metaaltech niek. Samen met leeftijd- en vakgenoten moesten de kandidaten iets moeilijks doen in hun vakgebied, waarna een ju ry van strenge meesters in het vak het werk inspecteerde en beoordeelde. De benodigde tijd om de klus te klaren tel de ook in de beoordeling mee. Indrukwekkend Dennis Bek wist zijn mig/mag-lasop- dracht in indrukwekkend tempo uit te voeren, maar dat bracht hem niet op het podium. Dennis en Hans eindig den allebei op een gedeelde vierde plaats. Dat deed weinig af aan de prestatie, want alleen als je steen- en steengoed bent, mag je meedoen met de wed strijd. Hans en Dennis willen alles leren wat er op hun vakgebied te leren valt en al tijd bij de besten van Nederland blij ven horen. Brommen op A58 GOES - De politie heeft za terdagmiddag rond zes uur twee Belgische mannen bekeurd die hij Goes met brommobielen Over de rijksweg A58 reden. De agenten hebben het duo, de één afkomstig uit Buggenhout en de ander uit Waasmunster, van de snelweg af begeleid. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - De gemeente Kapel le wil de relatiegeschenken, die bij ontvangsten worden overhan- (Advertentie) het alfabet van Zeeland WeGGNeR dagbladen digd, niet meer uit een glossy ca talogus halen. Amateurkunste naars en semiprofessionals ma ken kans op een mega-opdracht: een kunstwerk dat in serie ge produceerd kan worden en waar mee relaties blij gemaakt kun nen worden. Tot 1 juni kan iedereen die in Kapelle woont, een voorbeeld in zenden van een schilderijtje of een tekening met een typisch Kapels onderwerp. De afmetin gen moeten ongeveer tien bij vijftien centimeter zijn. Na een tentoonstelling van alle ingezonden werkjes kiest een ju ry er eentje uit, die het tot rela tiegeschenk gaat schoppen. De kunstenaar in kwestie moet be reid zijn om binnen een tijdsbe stek van enkele maanden een flink aantal van de kunstwerk jes bij te maken. De gemeente denkt aan ongeveer vijftig. Woordvoerster Y. Rijsbergen van de gemeente Kapelle vertelt dat de relatiegeschenken een voortzetting zijn van een vroege re gewoonte. „We hadden vroe ger een man die heel mooie hout snijwerkjes maakte, maar die zijn al lang op en die man kun nen we nergens meer vinden. In de culturele raad ontstond het idee om via een soort wedstrijd je de draad weer op te pakken." De belangrijkste criteria zijn de woonplaats van de kunstenaar (die moet in de gemeente Kapel le liggen) en het Kapelse onder werp. Volgens Rijsbergen kan dat een ansichtje zijn, iets met fruit, of iets wat Kapelle op een andere manier symboliseert. door Mieke van der Jaqt RILLAND - Twee mannen, één van 40 jaar uit Krabbendijke en een van 41 jaar uit Bergen op Zoom, zijn gisteravond gewond geraakt bij een botsing op de Oude Rijksweg, ter hoogte van de Valckenisseweg bij Rilland. De bestuurder van een personenauto uit Bergen op Zoom verzuimde, toen hij onderaan de afrit van de Valckenisseweg linksaf wilde slaan in de richting van de Oosterdam, voorrang te geven aan de Krabbendijker, die over de Oude Rijksweg in de richting van zijn woonplaats reed. In een bijna frontale botsing, raakten beide be stuurders gewond. Een inzittende van de auto uit Bergen op Zoom. ook een 41-jarige uit die plaats, kwam met de schrik vrij. De brandweer van Reimerswaal moest eraan te pas komen om één van de slachtoffers uit het wrak te bevrijden. Beide auto's waren helemaal vernield. De gewonde Zeeuw werd naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes gebracht, de Braban der naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De technische recherche was nog tot laat in de avond bezig met het onderzoek. foto Dirk-Jan Gjeltema Hans (links) en Dennis laten zien dat ze hun vak goed onder de knie hebben. Beiden zouden net naast een ereplaats grijpen in Rotterdam. foto's Marijke Folkertsma jubilarissen <rijcjen adverteer nu in de bijlage alle aandacht 25 'aar Beatrix'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23