Vergeten duel groeit in waarde Erasmus worstelt en wordt kampioen Bescheiden oogst voor driebanders van Ockenburgh Trainer én terreinknecht Ik ben incognito RUGNUMMER Sporten in hotel Verspringsoap opgelost met brons GOES - De tribunes van ama teurclub AFC zaten stampvol en daarom zat toenmalig Ajax-trainer Rinus Michels op de reservebank van AFC. Vanuit die positie bekeek hij de finale om de landstitel tus sen Middelburg en AFC, op zondag 11 juni 1967. Na afloop van het duel, waar in Middelburger Bert Pentury de enige twee goals maakte, weigerde Michels commen taar te geven. Hij zei alleen: „Ik heb vakantie. Ik ben hier incognito. Neen, ik heb niet opgelet of er nog aankopen voor Ajaxbij zijn." Het Ajax van Rinus Michels en het Middelburg van Piet Lindenberg waren op dat niveau in die jaren schier onverslaanbaar. Journalist Maarten de Vos bedacht voor Middelburg daarom de bij naam 'het Ajax van de ama teurs'. Een groter compliment kon Lindenberg niet krijgen. maandag 7 maart 2005 door Joop van den Oudenhoven GOES - De oogst van het dub- belvveekeinde in de eredivisie driebanden viel voor Delta/ Ockenburgh bescheiden uit. Na de kansloze 6-2-nederlaag tegen Gebr. van Wanrooij Bouwbedrij ven in Heeswijk-Dinther kwam de ploeg gisteren in eigen huis tegen Service Pack/'t Tapperij- ke niet verder dan 4-4. Het goede nieuws was zaterdag vooral voor Gebr. van Wanrooij. Allereerst was er de 6-2-zege op Delta/Ockenburgh, verder kreeg Torbjöm Blomdahl zijn re vanche voor de vernedering die Roland Forthomme hem eerder dit seizoen bezorgd door de Zweed in elf beurten af te slach ten (50-6). Maar de wraak was zoet. In negentien beurten werd het 50-16 voor Blomdahl. Alsof dat nog niet genoeg was, deelde de hoofdsponsor mee voor mini maal één jaar door te gaan. Toch was er ook voor de Zeeuw en heuglijk nieuws. Jean Paul de Bruijn zette zijn tijdens het wereldbekertoernooi in Sluiskil hervonden vertrouwen om in een zege op Daniël Sanchez. De Bruijn haalde vanaf de twaalfde beurt met zeventien caramboles in drie beurten vernietigend uit, de Spanjaard kwam de klap niet te boven: 50-39 in 29 beur ten. Martin Spoormans ging kansloos tenonder tegen Clemie van Wanrooij. Eruptie De Zeeuwse hoop op een punt vervloog na de pauze al snel als gevolg van de eruptie van Blom dahl. Toen Henk Habraken niet bleek opgewassen (50-43 in 40 beurten) tegen Jean van Erp viel het doek voor de bezoekers. Doordat ook de grootste rivaal voor een plek in de playoffs, Van Donge&De Roo, verloor, was er nog geen vuiltje aan de lucht. Maar om een vijftig-pro centscore over te houden aan het weekeinde en om de 'zekere' winst van de concurrent tegen GSA Schiphol te pareren, moest gisteren winst volgen tegenS vice Pack/'t TapperijkeuitE: ven. Daar zag het aanvang ook naar uit, weer zette ii Paul de Bruijn de toon. Tfj Eddy Leppens barstte helm werk vanaf de negende fa los. Met 7, 6, 0, 5, 4, 2 ents het klasseverschil duidelijk 23 beurten en met 2.173 were finish bereikt. Henk Habraken nam na moeilijke start tegen Jack! nen de touwtjes in handen.Ir dertiende beurt kwam Hai ken met een serie van ze langszij. Regelmatig score met af en toe een tussenspnm en 4), snelde hij richting fit In de 37e beurt werd die bere. met een reeks van 5. Wij: kwam niet verder dan 28, De twee punten werden ui hoofden van de aanhang al bi schreven. Teamleider 0 Broos van de gasten werd a lend nagekeken toen hij „Eén punt is binnen." Hoed dat bij de waarheid was, bi later. Jef Philipoom had at in het begin van de partij in« met Martin Spoormans. De 3 kwam mede door enkele gel. ballen op voorsprong, maar', zijn landgenoot met een a van vijf naderbij sloop, het een echt duel. Hoewel i maar even duurde, want ver gens stoof Philipoom er me!-: reeks van drie en elf vandoor Philipoom, in de Belgischen petitie teamgenoot van Sjtj mans: „Ik had na drie pui een 'beest' en kon doorled naar elf. Ach, ik heb op died nier al zo vaak van hem ra ren. Nu was het mijn dag." Roland Forthomme bleef fel Gerwin Valentijn onder maat. Met 50-46 ging de a naar de stratenmaker uit S Willebrord. Daarmee wasèj mise een feit. De gehoopte® punten kwamen er niet, den wachte twee ook niet. De oJ bleef beperkt tot één. Maaré het onverwachte verlies Van Donge&De Roo bij G] Schiphol werd de achtera zelfs met een punt verkleind door Rudy Boogert GOES - De voetballers van Vlis singen beseften het destijds niet, maar ze speelden tegen de ploeg van een toekomstige groot heid. In het weekeinde van 26 en 27 mei 1962 trof Vlissingen in de strijd om de landstitel tweemaal het Amsterdamse JOS. Het was de enige keer dat de donderdag overleden Rinus Michels als trainer op Zeeuwse bodem een ploeg leidde. In die periode legde Michels de basis voor zijn succesvolle trai nerscarrière. Het Oost-Amster damse JOS was het eerste 'slachtoffer' van zijn strenge, mi- litairistisch aandoende regime. Kwam een speler één minuut te laat op de training, dan kon hij voor straf tien rondjes om het veld lopen. En daarna lekker aan de partij meedoen zeker? Niks hoor, na die tien rondjes kon hij gaan douchen. Disclipi- ne was leefregel nummer één. In zijn JOS-jaren kreeg Michels ooit te maken met een winter zo als we die deze dagen beleven: de velden wit besneeuwd, de lucht ijzig koud en het amateur programma volledig afgelast. Michels vond echter dat er ge woon getraind moest worden. Terwijl de spelers klappertan dend en koukleumend binnen za ten, schreeuwde buiten een fiet sende man slechts gehuld in een zwembroek: „Komen jullie nog?" De fietser was Rinus Mi chels, klaar voor de training. Zoals later Ajax en Oranje zich onderwierpen aan Michels' ge zag, zo deed JOS dat al in het be gin van de jaren zestig. De vier jaren dat Michels er trainer was, eindigde de club vier keer in de topvier van de eerste klas se, destijds de hoogste amateur klasse van Nederland. Het eer ste kampioenschap vierde Mi chels eveneens bij JOS: in het seizoen 1961/1962. Daardoor mocht de club met vijf andere teams strijden om de landstitel. Toonaangevend Terwijl Piet Lindenberg in Mid delburg kneedde aan een elftal dat enkele jaren later het Ajax van de amateurs zou worden ge noemd, was Vlissingen begin ja ren zestig nog de toonaangeven de club van Zeeland. Met het gouden tandem Rob Moens- Wim Groenewegen had ook Vlis singen zich geplaatst voor de kampioenscompetitie. Zowel JOS als Vlissingen werd in het landelijke orgaan van de KNVB, Sportkroniek, kansen toege dicht op de landstitel. In de tweede speelronde troffen beide clubs elkaar. Op zaterdag 26 mei 1962 in Amsterdam, een dag later in Vlissingen. Zo werk te dat toen. In Amsterdam won Vlissingen met 2-3 (goals Wim Groenewegen en Rob Moens), in Vlissingen won JOS met 0-2.De Vlissingse spelers van toen her inneren zich weinig tot niets meer van dat - achteraf be schouwd - unieke duel. Wim Groenewegen kan zich uit dat jaar alleen de duels met de uit eindelijke kampioen Xerxes her inneren, waarin Vlissingen bei de malen een 2-0-voorsprong weggaf. John Lilipaly besefte wel dat JOS een oud-internatio nal als trainer had, maar pas toen Michels als trainer grote successen ging behalen, groeide de waarde van het duel in Vlis singen. De JOS-jaren van Mi chels, van 1960 tot 1964, waren natuurlijk maar spielerei in ver gelijking met de tijd die volgde. Hij was trainer in de Nederland se top, in Spanje, in Amerika en in Duitsland. Als lid van het sectiebestuur van de KNVB kwam Michels overigens nog een keer terug naar de Irislaan in Vlissingen. Op zaterdag 18 augustus 1990 was hij getuige van het debuut van VC Vlissingen in het betaal de voetbal. Toen kende iedereen hem. Het JOS (witte shirts) van trainer Rinus Michels maakt één van zijn twee doelpunten in de competitiewedstrijd tegen Vlissingen, zondag 27 mei 1962. Het was de enige keer dat Michels met een ploeg een officiële wedstrijd in Zeeland speelde. foto archief PZC De 25-jarige Ian Mostert, eerste jaars student sportmanagement, is niet de enige Zeeuw in Erasmus 1. Ook zijn twintigjarige broer Ilja en Hermann Maier volbracht in één weekeinde zijn op gave: vijftig zeges voor de we reldbeker skiën. Meer dan een jaar Icon hij geen zege bij schrijven, maar in Kvitfjell in Noorwegen boekte hij in twee dagen de benodigde laatste twee. De 32-jarige Oostenrijker eve naarde daarmee de prestatie van de Italiaan Alberto Tom- ba. Het duo neemt op de rang lijst aller tijden een gezamen lijke tweede plaats in. Su perster Ingemar Stenmark blijft onbereikbaar. Hij staat op eenzame hoogte met 86 overwinningen. Maier won zaterdag de afda ling, waarmee de teller op 49 wereldbekerzeges kwam. Gis teren voltooide hij zijn kunst je door de Super-G te win nen. De Europese atletiekfederatie heeft de soap rond het verspringen bij de vrouwen tijdens de EK-in- door in Madrid opgelost met de toekenning van een bronzen medaille aan Bianca Kappler. De Duitse kreeg zaterdag in haar laatste poging (foto) van de elektronische apparatuur een afstand van 6,96 meter toebedeeld. Hoewel ze hiermee de titel veroverde, zag iedereen dat de sprong ver onder de zeven meter was. De Portu gese Naide Gomes diende direct een protest in. Een fout in de meting werd niet zo snel ontdekt, maar toch werd na spoedberaad besloten dat Kappler. die voor haar laatste sprong een afstand van 6,53 had staan, gisteren een extra sprong moest doen om zi® van het goud te verzekeren. Ze weigerde, waarna de beroepscommissie besloot haar het brons toe te ken nen. „Dit is belachelijk. Er is geen regel dat ik de vol gende dag opnieuw moet springen. Iedereen zou dan in de herhaling moeten." Het goud ging nu met 6,70 naar Gomes voor de Griek se Stilliani Pilatou (6,64). Ook de Roemeense Adina Anton brons met 6,59. foto Victor Fraile/RTR De finales van de Nederlandse schermkampioenschappen wor den dit jaar niet in een doodse sport hal gehouden, maar in de feestzalen van een hotel. De Nederlandse bond (KNAS) bereikte daartoe een over eenkomst met Holiday Inn in Lei den. De voorronden zijn in het nabij gelegen universitair sportcentrum. De nationale titelstrijd is dit jaar (23-24 april) voor alle wapens tege lijkertijd in Leiden. In een poging het toernooi meer aantrekkings kracht te geven, is besloten voor de eindstrijd, de galafinale, om te zien naar een sfeervollere omgeving. Nieuw is dat idee niet. De wereldbe kerwedstrijden van Zaal Kardolus (degen vrouwen) en Scaramouche (degen mannen) om respectievelijk de Neerland Trophee en de Airbor ne Trophy werden al eens in de Nieuwe Kerk in Den Haag en in het Arnhems gemeentehuis beslist. Het leven van een voetbaltrainer is niet altijd zo simpel als het misschien lijkt. Spelers rondjes la ten lopen, een balletje tussen een twintigtal voetbal lers gooien zodat ze een partijtje kunnen doen en de trainer lekker met de handen op de rug kan toekij ken. Echt, er komt heus meer bij kijken dan dat al leen. Zo moest Dolf Roks zaterdag zelfs de handen flink uit de mouwen steken alvorens hij zijn spelers aan een straffe trainingssessie kon onderwerpen. Als een doorgewinterd terreinknecht maakte de trainer van Kloetinge namelijk eigenhandig het kunstgras veld van de zaterdageersteklasser sneeuwvrij. Met succes. Na enig gezweet en geploeter bleek het veld prima bespeelbaar. Zodat Dolf Roks weer tevreden kon toekijken hoe zijn ploeg een training afwerkte. foto Willem Mieras door Roeland van Vliet Het eerste team van de Rotter damse studentenkorfbalvereni ging Erasmus had het de afgelopen weken zwaar. Eind januari stond de vierdeklasser, met daarin drie Zeeuwen, nog ruim aan kop. Er hoef de nog maar één wedstrijd gewon nen te worden om de zaaltitel te grij pen. Maar toen kwam het dipje. Erasmus won de eerste tien duels van de zaalcompetitie met gemak. Ook de drie Zeeuwse tegenstanders kwamen er niet aan te pas. Stormvo gels uit Westkapelle werd verslagen met 13-9 en 13-12, Zaamslag werd met 13-11 en 20-6 opzij gezet en Blauw Wit uit Kloetinge leed in Rot terdam een 18-10-nederlaag. Na tien duels had Erasmus twintig pun ten en een doelsaldo van plus 66 (155-89). In de elfde wedstrijd - uit tegen 't Capproen - ging het mis. Erasmus verloor in Hellevoetsluis met 16-10. „In de eerste tien duels speelden we onbevangen en ging eigenlijk alles goed", vertelt Ian Mostert, die aan zijn vijfde seizoen bij Erasmus bezig is en daarvoor bij Ondo uit Sint Lau rens korfbalde. „Maar daarna kwam de onderschatting. We waren misschien iets té makkelijk zo ruim aan kop gekomen. We dachten: we redden het wel, we hebben maar één overwinning nodig in vier duels." Tegen 't Capproen ging het dus mis. Ook in de twee weken erna vergat Erasmus kampioen te worden. In het Goese Sportpunt Zeeland was Blauw Wit op 19 februari met 16-13 te sterk, een week later hield Thor de Rotterdammers op een gelijkspel (13-13). Ian Mostert: „Ieder jaar heb ben we wel een wedstrijd die we ver liezen doordat enkele spelers het de avond ervoor laat hebben gemaakt op een feestje. Het is en blijft na tuurlijk een studentenvereniging. Tegen Blauw Wit hadden we daar weer last van. En ik zat nog op de bank ook. We hebben genoeg man nen en ik was aan de beurt om er naast te staan. Maar dan baal je wel. Ik had nota bene de avond daar voor bij mijn ouders in Middelburg gezeten." Zaterdag was het eindelijk wel raak. Op de laatste speeldag van de zaalcompetitie werd Reeuwijk met 19-11 verslagen. Erasmus had ge worsteld, maar pakte uiteindelijk de titel. Gerdien de Kam maken deel uit van het team. Zij zijn eveneens afkom stig van Ondo. In de lagere teams en de organisatie van Erasmus zijn nog enkele Zeeuwen actief: Wiebe Jels- ma (Blauw Wit), Marina Linden berg, Dagmar Meeuwse (beide van Volharding), Peter Coppoolse (For- tis), Remco Wisse (Ondo) en Wendy van der Klooster (begonnen bij Eras mus). Ian Mostert: „Ik heb toch wel het ge voel dat we een beetje een Zeeuwse club zijn. Met z'n allen kunnen we binnen de club een behoorlijk front vormen. Soms zijn we nogal chauvi nistisch bezig. 'Al het goede komt uit Zeeland' zeggen we dan. Daar kunnen we die Brabanders en Zuid-Hollanders dan mooi mee trei teren, Is wel een leuk spel binnen de club." Kan Erasmus wat uitrichten in de derde klasse? Mostert: „Bij studentenverenigingen is het altijd maar weer de vraag of je het jaar erna weer met hetzelfde team kunt spelen. Bij ons is al dué lijk dat dat niet gaat. Ilja gaat weg en een andere man ook. Ilja gaat in Amsterdam studeren. Hij was ditsa zoen wel belangrijk voor ons, hij scoorde vaak." „We hopen nu maar dat er bij de eerstejaars nog goede korfballers zitten. Misschien dat we dan in de derde klasse kunnen blij ven. De laatste keer dat we in die klasse zaten, vlogen we er binnen één seizoen keihard weer uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22