VdA tegen kiezen burgemeester Welzijnswerk in gevaar door vrijwilligerstekort PZC Karige oogst schaatsploeg Arm Moldavië gaat naar de stembus Ophef over wiet voor chronisch zieken mm- 15 Senaatsfractie blokkeert voorstel D66-minister De Graaf Israël zou eerste bezette stad morgen verlaten Kinderarts is vaak mikpunt van geweld Ziekmakende kleurstof uit winkels Sinn Fein boos op regering Ierland Directeur wil nieuwe locatie theater Tennisteam in kwartfinale 15 lezen we zeeuws IIWIIIIIIII A 5° F N 4 Regenbui Wolkenvelden, soms ook wat zon en een enkele regenbui. Matige noordenwind. Maximumtemperatuur rond 5 graden. 247e jaargang no. 55 maandag 7 maart 2005 ios nummer 1,25 Zware last van schouders Rutger Smith knor Ad van den Berg )EN HAAG - De Senaats actie van de PvdA zal la- deze maand het kabinets voorstel voor de door het volk gekozen burgemeester blokkeren. lat zei PvdA-fractievoorzitter foten gisteren in het tv-pro- ima Buitenhof. Als het plan minister De Graaf (D66) Binnenlandse Zaken schip- ■uk lijdt, kan dat de val van het kabinet tot gevolg hebben. D66 stapt er dan waarschijnlijk jiit. Woten zei dat De Graaf veel te hard van stapel loopt met 'zijn' gekozen burgemeester. De Graaf wil in 2006 alle burge meesters in één keer vervangen. Noten vindt 2010 vroeg genoeg. „De gemeenten hebben nauwe lijks tijd meer om zich op de ver kiezingen voor te bereiden", al dus Noten. Verder speelt een rol dat de PvdA-leden hebben uitge sproken dat een burgemeester uiteindelijk door de gemeente raad moet worden gekozen en niet rechtstreeks door de bur gers. Meerderheid Op 22 maart bespreekt de Eer ste Kamer de noodzakelijke ver anderingen in de Grondwet. Voor de zogenoemde deconstitu- tionalisering is een tweederde meerderheid nodig. Zonder de PvdA is die meerderheid onhaal baar. D66-leider Dittrich wilde gister- RAMALLAH - Israël heeft toe gezegd morgen de eerste van I vijf steden op de bezette Weste- lijke Jordaanoever te zullen j overdragen aan de Palestijnen. Dat beweerde een hooggeplaat ste Palestijnse veiligheidsfunc tionaris gisteren. Israëlische vei- igheidsfunctionarissen bevestig den dat de overdracht van Tul- karem wordt beproken, maar zeiden dat daar pas een datum voor zal worden vastgelegd na de aankomende ontmoeting van minister van Defensie Mofaz met de Palestijnse leider Abbas. Israël heeft beloofd vijf steden op de Jordaanoever, die zij vier aar lang opnieuw bezet hebben gehouden, over te dragen aan de Palestijnen. ANP/RTR avond niet vooruitlopen op een mogelijke aanvaring tussen ka binet en Senaat. De gekozen bur gemeester was voor D66 een har de voorwaarde voor deelname aan het kabinet en is vastgelegd in het regeerakkoord. „We zullen wel zien hoe de stem ming op 22 maart uitpakt. Ik constateer dat het erg moeilijk is de gevestigde orde de benoem de burgemeester af te nemen. Ie dere keer is er weer een andere partij die zenuwachtig wordt", zei Dittrich. Knieval Volgens betrouwbare bronnen rond de PvdA-senaatsfractie zou Noten bereid zijn in te gaan op een tegemoetkoming van De Graaf. „De deur zit nog niet in het slot", aldus een ingewijde. Waaruit die knieval zou moeten bestaan om voldoende steun te krijgen voor de deconstitutiona- lisering, is niet duidelijk. Moge lijk stemt de Eerste-Kamerfrac- tie van de PvdA wel in met een gedeeltelijke invoering van de gekozen burgemeester. In een aantal grote steden, bijvoor beeld. Minister Brinkhorst van Econo mische Zaken, partijgenoot van De Graaf, reageerde furieus op de uitspraken van Noten: „Het is een schijnheilige reactie. De PvdA maakt zich hiermee tot de Partij van het Verleden en schaart zich aan de zijde van VVD-coryfee Wiegel." Die zei zaterdag op een partij bijeenkomst dat er geen enkele winst uitgaat van de plannen van De Graaf. „Misschien zou het elegant zijn als de Eerste Ka mer de plannen afwijst", aldus Wiegel.GPD pagina 2 Wiegel laat fans in het ongewisse pagina 12 invloed kiessysteem gering DOROTCHAIA - Een oude, invalide Moldaviër vult in het oostelijk gelegen dorp Dorotchaia zijn stembiljet in terwijl zijn vrouw toekijkt. De communistische partij van president Vladimir Voronin lijkt de verkiezingen van Moldavië te hebben gewon nen. Volgens voorlopige uitslagen haalt de partij 42 procent van de stemmen. Het oppositionele democratische blok kan op 28 procent rekenen, de christen-demo craten op 14. De rest van de stemmen gaat naar kleine partijen en onafhankelijke kan didaten. De opkomst was 58,8 procent. Voronin heeft zich van Rusland afgekeerd en volgt nu een pro-westerse koers. Volgens de andere partijen brengt hij daarmee de toekomst van het land onnodig in gevaar. Het oostelijk deel van het land, Transdnjestrië, scheidde zich in 1992 met steun van Moskou af. In dat deel bevinden zich nog vijfduizend Russische soldaten en 40.000 ton wapens en munitie. foto Gleb Garanitsj/RTR 1NZELL - Halverwege de wed strijd van de 1000 meter van het WK afstanden zette Barba ra de Loor een tijd neer die be ter was dan die van Anni Frie- singer. Ze wist dat het goed was, maar goed voor goud? Daaraan dacht ze geen mo ment. „Maar één voor één zag ik ze afvallen. Ik had gewon nen! Wat een grap, zeg." Het was de eerste grote prijs voor Barbara de Loor, na een lange loopbaan die veel tegen slagen kende. Aan opgeven dacht ze echter zelden. De laat ste twee jaar koos ze er zelfs voor in het spoor van Anni Friesinger in Inzeil te verblij ven, om toch maar eens die stap te kunnen maken. Voorna melijk op eigen kosten. Behalve De Loor haalde in In zeil nog één andere Nederland se schaatser een individuele wereldtitel. Bob de Jong werd zaterdag voor de derde keer in zijn leven wereldkampioen op de tien kilometer. Die twee gouden medailles werden door de Nederlandse delegatie als karig en teleurstellend erva ren. „We moeten beseffen dat schaatsen een volwassen sport J? geworden", stelde Ab Hrook, topsportcoördinator van de schaatsbond KNSB. „We hebben zelf toppers die kunnen winnen, maar die ook vierde kunnen worden. Dat is de realiteit en daar moeten ook de schaatsers van door drongen zijn. We moeten bo vendien leren om te presteren op de momenten dat het er echt om gaat, zoals op het WK afstanden. Iedereen moet beseffen dat dit in de toe komst vaker kan gebeuren." ANP/GPD pagina 15 en 17 WK afstanden Barbara de Loor kon het zelf bijna niet geloven, maar ze werd gisteren toch echt wereldkampioen op de 1000 meter. foto Michaela Rehle/RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vrijwilligers zul len, meer nog dan nu al gebeurt, de welzijnssector draaiende moeten houden. Dat staat ech ter op gespannen voet met het gegeven dat veel organisaties steeds meer moeite hebben met het vinden van vrijwilligers. Dat voorspelt onderzoeker R. Kwekkeboom van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP). Het SCP en het Neder- ROTTERDAM - Kinderartsen hebben geregeld te maken met geweld. Bijna vier van de vijf artsen zeg gen wel eens geconfronteerd te zijn met agressief gedrag van hun patiëntjes of van hun ouders. In driekwart van de ge vallen betrof het verbaal ge weld. Dat blijkt uit een enquête van het Erasmus Medisch Cen trum en het MC Rijnmond-Zuid onder bijna vierhonderd kinder artsen en assistent-artsen, ANP lands Instituut voor Zorg en Welzijn hebben in het vandaag gepubliceerde rapport 'Aan dacht voor Welzijn' de welzijns sector in kaart gebracht. Daar toe behoren alle voorzieningen voor het welzijn van jeugd, oude ren, minderheden, het so ciaal-cultureel werk, de maat schappelijke dienstverlening, de verslavingszorg en de reclasse ring. De welzijnsorganisaties kunnen hun werk verrichten dankzij relatief veel vrijwilli gers. Bij de meeste instellingen is er een veelvoud aan onbetaal de krachten werkzaam ten op zichte van de betaalde krachten. Zo beschikten de ruim 1400 in stellingen voor sociaal-cultureel werk in 2001 over bijna 12.000 fte's ten opzichte van 76.000 vrij willigers. Dankzij de inzet van de honderdduizenden vrijwilli ge krachten kan er met eèn rela tief klein budget veel werk wor den verzet. De diverse instellin gen bereiken, met een jaarlijks budget van zo'n vier miljard eu ro, miljoenen Nederlanders, zo schetst het SCP. Daarvan kwam in 2003 ruim drie miljard van de gemeenten, een miljard van de provincies en anderhalve ton van het Rijk. Het vorig jaar ge nomen besluit van het ministe rie van VWS om vrijwilligersor- Zonder daar ruchtbaarheid aan te geven, heeft de Voedsel en Waren Autoriteit de afgelopen maanden 115 produc ten met daarin de ziekmakende kleurstof soedanrood uit de handel genomen. Het gaat in vrijwel alle ge vallen om uit Pakistan en India geïmporteerde voedingsmiddelen. Soedanrood is verboden in de EU omdat het kanker kan veroorzaken. Gerrie Adams, leider van Sinn Fein (de politieke tak van de IRA), is boos op de Ierse regering. Gevoed door uitlatingen van de mi nister van Justitie denken veel Ieren dat de IRA be trokken is bij criminele za ken. En dat is niet terecht, meent Adams Schouwburgdirecteur G. Peijs vindt dat de gemeente Mid delburg een nieuwe locatie voor het theater moet zoeken aan de rand van de stad, in de Mortiere. Peijs wil dat de bouw aan de Zuidsingel wordt stoptgezet om het risico te vermijden dat in de toekomst iets misgaat. Een andere locatie in de binnenstad ligt volgens hem te gevoelig. Het Nederlandse tennis team heeft gisteren de kwartfinale van de Davis Cup bereikt door een zege op Zwitserland. Sjeng Schalken zorgde in een par tij van vier uur voor het be slissende derde punt door Stanislas Wawrinka in vijf boeiende sets te verslaan: 1-6 6-2 6-4 2-6 9-7. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,11,13 en 14; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21 en 22. van onze redactie binnenland LEIDEN - Chronisch zieken die wiet uit koffieshops gebruiken, lopen de kans ernstig ziek te worden. Dat blijkt uit onder zoek van het Instituut Biologie van de Rijksuniversiteit van Lei den. Het instituut vond in cannabis van koffieshops micro-organis men die 'zeer schadelijk zijn voor mensen met een lage weer stand', liet onderzoeker prof dr R. Verpoorte zaterdag weten. Volgens hem zijn vooral kanker patiënten die een chemokuur on dergaan en mensen met aids en multiple sclerose vatbaar voor de micro-organismen. In een proefmonster van een koffie shop werden bacteriën gevon den die in ontlasting voorko men. Voor deze zogenoemde e-colibacterie worden mensen gewaarschuwd als ze op vakan tie gaan. „In het buitenland zit ten de beestjes in het water en veroorzaken diarree", aldus Ver poorte. In andere monsters vond het instituut een schimmel (as- pergillus) die bij mensen met een verminderde weerstand een gevaarlijke longinfectie kan ver oorzaken. Volgens Verpoorte is de wiet van het ministeriële Bureau Me dicinale Cannabis wel van goe de kwaliteit. Die wiet, die bij apothekers terechtkomt, wordt onder steriele omstandigheden geproduceerd en bevat dus geen micro-organismen. Zal best Stichting Patiëntenbelangen Me dicinale Marihuana haalt de schouders op over de uitkom sten van het onderzoek. „Het zal best wel dat er mi cro-organismen in het spul van de koffieshop zitten. Maar dat geldt voor elk natuurproduct", aldus G. de Zwaan van de stich ting. ANP (Advertentie) ganisaties te korten op subsi dies, heeft sommige in hun voortbestaan bedreigd, aldus Kwekkeboom. Om het aanbod aan voorzieningen op peil te houden, zouden er eigenlijk meer professionele krachten moeten worden ingehuurd. Dat zou vooral op rekening van ge meentes moeten, aangezien zij grotendeels verantwoordelijk zijn voor lokale welzijnsvoorzie ningen. Maar Kwekkeboom ver wacht niet dat gemeenten daar toe bereid of in staat zijn. „Er zijn signalen dat de bezuinigin gen van de rijksoverheid op de bijdrage in het gemeentefonds door lokale overheden worden vertaald in bezuinigingen in het welzijnswerk." Daarom zal het welzijnswerk steeds meer gedra gen moeten worden door vrijwil ligers, aldus Kwekkeboom. Vergrijzing De vraag is echter of er nog meer vrijwilligers te vinden zijn. „Het risico dat het huidige vrijwilligersbestand als gevolg van de vergrijzing stukje bij beetje afkalft, is niet denkbeel dig. Daarnaast signaleren pro fessionals dat het vrijwilligers werk in toenemende mate moet concurreren met meer vrijblij vende activiteiten." GPD voorletter mjv i straat 1 nummer postcode: plaats. telefoon J e-mail- i ipostibankrekeningnummer i Handrekening O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaitQ éénmalig toestemming voor rekeningnummer Ik heö de laatste res maanden geen proefaOonnement Noteert u mi| voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: pet maand mot automatische incasso 19.95). pet kwartaal met automatische incasso 58.00). per iaat met automatische incasso 222,50). i Kijk op www pic nl/abonneren, bel gratis 1 0800 -0231231 of stuur deie bon naar i P2C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4450 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1