Een voetbalreus loopt mank Barcelona neemt weer afstand van Real KNVB had voetbal moeten afgelasten PZC V eld verwarming is voor veel clubs een duur geintje Wisman sneuvelt bij FC Den Bosch Mateja Kezman redder Chelsea Nederland loot exoten op WK Champions League moet seizoen van Liverpool redden Makaay scheurt spier in dijbeen Maradona ondergaat maagoperati Mourinho hoopt op Arjen Robben Kaarten voor WK via drie kanalei Ruime zege voor Sjachtar Donetsl Vitesse na zegf tegen Willem I steviger vijfde maandag 7 maart 2005 door Hans Koenekoop DEN BOSCH - Henk Wisman is zaterdag vertrokken als trainer van FC Den Bosch in overleg met het bestuur van de hekken sluiter in de eredivisie. Reden zijn de teleurstellende presta ties van de voetbalclub. Wie Wisman opvolgt, is nog niet bekend. De assistenten Jan van Grinsven en Wim van der Horst nemen tijdelijk de honneurs waar. De positie van Wisman kwam ter discussie na de beker nederlaag van woensdag tegen Willem II (3-0). Zaterdag sprak het bestuur met manager voet balzaken Fred van der Hoorn en was de conclusie dat Wisman on middellijk moest opstappen. Wisman tekende deze zomer een contract voor twee jaar bij de Bosschenaren. Hij werd ruim een jaar geleden de laan uitge stuurd bij Volendam. Wisman is de derde trainer in de eredivisie die dit seizoen niet afmaakt. Jo- han Neeskens werd vlak voor de winterstop al ontslagen bij NEC en onlangs gaf Ronald Koeman er de brui aan bij Ajax. Den Bosch promoveerde vorige zomer als kampioen van de eer ste divisie, maar kwam in de hoogste afdeling van het be taald voetbal nauwelijks tot wa penfeiten. De club bungelt on deraan de ranglijst met slechts negen punten uit 23 wedstrij den. In de beker ging het nog re delijk, maar de kwartfinale was het eindstation. Manager voetbalzaken en oud-speler Van der Hoorn hekel de na de nederlaag tegen Wil lem II het spel van de ploeg en confronteerde daar trainer en spelers mee. Toen werd al duide lijk dat de 47-jarige Wisman zijn langste tijd had gehad bij de Brabanders. „Ik ving geluiden op van suppor ters, spelers en sponsors en kwam tot de conclusie dat we de ze beslissing moesten nemen. Het is een pijnlijk besluit, dat ook voelt als een persoonlijke ne derlaag. Ik had graag gezien dat cüt huwelijk langer duurde", al dus Van der Hoorn. ANP LONDEN - Met Chelsea gaat het de laatste weken niet floris sant, zaterdag werden wel weer drie punten bijgeschreven. Mate ja Kezman redde zijn Londense werkgever in Norwich. De voor malige PSV'er scoorde op een moment dat Chelsea door de ge lijkmaker van McKenzie (1-1) even in de verdrukking kwam. Ricardo Carvalho bepaalde de eindstand op 1-3. De concurrenten van Chelsea presteren te wisselvallig om nog serieus aanspraak te kunnen maken op de titel. Arsenal maak te geen fout tegen Portsmouth (3-0), maar Manchester United liet in Londen twee punten lig gen bij Crystal Palace: 0-0. Bij Arsenal had Robin van Per- sie zijn schorsing van één wed strijd er opzitten, trainer Wen- ger nam hem de onnodige rode kaart tegen Southampton der mate kwalijk dat hij de voorma lige Feyenoorder voor straf tot het laatste kwartier op de reser vebank parkeerde. Zijn andere Nederlandse jeugdintematio- nal, de 18-jarige Quincy Owu- su-Abeyie, mocht het proberen in de basis. Daarin ontbrak Den nis Bergkamp door een schor sing. Henry maakte zijn rentree. En hoe. De Fransman verzorgde de gehele productie van de Gun ners en schroefde zijn seizoento taal op tot 22. Bij Manchester United genoten Rooney, Cristiano Ronaldo en Scholes rust met het oog op de return tegen AC Milan. Ook zonder hen waren de bezoekers beter. Palace-doelman Kiraly voorkwam met een onwaar schijnlijke redding een treffer van Van Nistelrooij. Martin Jol verloor met de Spurs bij degra- datiekandiaat Southampton: 1-0. ANP UTRECHT - Het Nederlands elf tal zit hij het WK voor voetbal lers onder 20 jaar, van 10 juni tot en met 2 juli, in groep A met Japan, Benin en Australië. De loting Groep A (Kerkrade): Nederland, Japan, Benin en Australië. Groep B (Utrecht): Turkije, China, Oek raïne en Panama. Groep C (Doetin- chem): Spanje, Marokko, Hondu ras en Chili. Groep D (Enschede): Argentinië, Verenigde Staten, Duitsland en Egypte. Groep E (Til burg): Colombia, Italië, Syrië en Canada. Groep F (Emmen): Brazi lië (titelverdediger), Nigeria, Zuid-Korea en Zwitserland. ANP Zou het ooit nog wat worden met het mooie, grote Liverpool? In eigen land komt het dit sei zoen in ieder geval niet meer goed met het eens zo roemruch te bolwerk, dat de Champions League, nodig heeft om de nood uitgang te kunnen vinden. door Leon ten Voorde DEN HAAG/NEWCASTLE - Al le rampspoed die Liverpool dit seizoen teistert, kwam zaterdag samen in Newcastle. Op St. Ja mes' Park ging zo'n beetje alles mis bij de ploeg die door blessu res vooraf al mank liep. Het 1-0-verlies tegen Newcastle Uni ted was de zoveelste deceptie voor Liverpool, dat er maar niet in slaagt de kloof met clubs als Chelsea, Manchester United en Arsenal te dichten. De achterstand op de plek die recht geeft op de Champions League is acht punten. En wat het nog pijnlijker maakt: die vierde plek is voor stadgenoot Everton. Nota bene het kleine broertje, dat jarenlang heeft ge leden onder het juk van het on aantastbare bastion Liverpool. Maar dit seizoen is alles anders aan de Mersey. Waar een ploeg vol nobody's wekelijks furore maakt, ploetert een selectie vol sterren van domper naar dom per. Everton is dé club van Li verpool en dat komt hard aan op Anfield Road, waar de succes volste club uit de Engelse ge schiedenis is gehuisvest. Het antwoord op alle teleurstel lingen dacht de clubleiding deze zomer te vinden in Spanje, waar Rafael Benitez werd losgeweekt van Valencia. De komst van de succestrainer Benitez - hij bracht Valencia de titel en de Uefa Cup - was voor Steven Ger- rard zelfs reden zijn vertrek bij Liverpool een jaar uit te stellen. Benitez kreeg een groots ont haal, want The Reds - zo wist de publieke opinie - hadden een ab solute vakman binnengehaald. Een vakidioot. Een perfectionist die in zijn Spaanse periode vrij wel alle wedstrijden waar ook ter wereld op video opnam. Legendarisch is het verhaal uit de tijd dat hij nog trainer was van Valladolid en betrokken was bij een auto-ongeluk. Toen hij na dat ongeval naar de club belde en een speler aan de lijn kreeg, sprak die de legendari sche woorden: „Leuk trainer dat u niets mankeert, maar hoe r is het met de videobanden in uw auto?" Met zijn onvermijdelijke laptop onder de arm arriveerde de voet balprofessor in Liverpool. Maar ondanks zijn enorme kennis van het spel en ondanks de gebruike lijke miljoenen-aankopen heeft zijn komst nog niets vrucht baars opgeleverd. Wat hem naast de tegenvallende presta ties in de competitie vooral wordt aangerekend, is de wijze waarop hij de FA-cup verkwan selde. Benitez spotte met de wet ten van het prestigieuze beker toernooi door bij First Divi- sion-club Bumley bijna alle ve detten rust te geven. Die heilig schennis kwam hem duur te staan, want Liverpool vloog er uit en liet daarmee een prachti ge kans onbenut om weer eens een prijs te pakken. De finale van de League Cup werd nog wel bereikt, maar ook De zweefduik van Liverpool-doelman Scott Carson op het schot van Laurent Robert van Newcastle United is fraai, maar tevergeefs. foto Owen Humphreys/EPA van onze sportredactie RIJSWIJK - FC Barcelona heeft in de Spaanse competitie weer afstand genomen van Real Ma drid. Zelf won de ploeg van trai ner Frank Rijkaard bij Osasuna (0-1), terwijl de aartsrivaal bij Valencia op 1-1 bleef steken. Topschutter Samuel Eto'o maak te het doelpunt (zijn achttiende) voor Barcelona vlak voor rust na een prachtige pass van Deco. Barca domineerde, maar liet tal van kansen onbenut. Tot groot genoegen van Rijk aard verspeelde Real Madrid twee punten. Valencia opende in de dertiende minuut de score door Aimar. Een kwartier later toonde Ronaldo zijn genialiteit. Met een vloeiende beweging om speelde hij Valencia-keeper Ca- nizares, waarna de Braziliaan ook de laatste Valencia-verdedi- ger uitkapte: 1-1. Sevilla lijkt het spoor bijster. In Madrid werd kansloos verloren van Atletico: 3-0 via doelpunten van Ballesta, Torres en Lopez. Italië In de jacht op de Italiaanse voet- baltitel ontsnapte AC Milan aan puntenverlies. Andrea Pirlo maakte in Bergamo ver in bles suretijd de winnende treffer te gen Atalanta: 1-2. De openings goal van Ambrosini in de 72e mi nuut (0-1) werd direct na de af trap beantwoord door de Nigeri- aan Makinwa. Een verrassing werd de hekkensluiter niet ge gund. Pirlo's actie was meteen de laatste van de wedstrijd. Juventus won met dezelfde cij fers bij AS Roma en bleef gelijk met Milan. Beide clubs hebben zestig punten. De 1-2-eindstand was al in de eerste helft bereikt. De bezoekers kwamen op 0-1 door Cannavaro. Cassana maak te gelijk. Vlak voor rust benutte Samuel Eto'o van Barcelona (9) vecht om de bal met Osasuna-verde- diger Cesar Cruchaga. foto Jesus Diges/EPA Del Piero een strafschop. Inter handhaafde zich als subtopper door winst op Lecce. Tot vlak voor tijd leken de Milanezen op de zeventiende remise af te ste venen. De Braziliaan Adriano verzilverde echter in de 89e mi nuut een strafschop: 2-1. Samp- doria behield de derde plaats door een 1-0-thuiszege op Vero na. Gasbarroni scoorde. Duitsland In Duitsland sloeg Bayern Mün- chen een aanval van Werder Bre men op de koppositie af. De top per in München eindigde in 1-0. Ballack maakte na zeven minu ten de winnende. Het resultaat was optimaal voor Bayern, het spel hield niet over. In beide strafschopgebieden gebeurde weinig opmerkelijks. Na rust was Werder beter, maar de doel treffendheid het te wensen over. Schalke 04 hield gelijke tred met Bayern door bij Vf'L Bo- chum te winnen. Dat het bij 0-2 bleef, was te danken aan Rein van Duijnhoven, die na een ab sentie van drie maanden (achil lespeesblessure) weer keepte. Dick Advocaat pakte met Borus- sia Mönchengladbach belangrij ke punten ten koste van VfL Wolfsburg: 1-0. Vaclav Sverkos was vlak voor tijd de matchwin naar. Frankrijk In Frankrijk werkte AS Monaco geen goede generale repetitie af voor de return tegen PSV in de Champions League. De club stel de voor eigen publiek teleur met een 0-0-gelijkspel tegen Metz. Lille profiteerde niet van de mis ser van Olympique Lyon, dat met 1-0 verloor bij Caen. Lille verloor met 3-1 bij Bastia. Schotland In Schotland het Glasgow Ran gers twee kostbare punten lig gen. De koploper kwam tegen In- verness Caledonian Thistle niet verder dan 1-1. Celtic profiteer de door in Edinburgh met 3-1 van Hibernian te winnen. Celtic staat nu vier punten achter op de Rangei's, maar heeft twee duels minder. ANP Competitieleider Wil van Rhee meld de vorige week dat voetbal een ty pische wintersport is. Daar ben ik het maar ten dele mee eens. In normale winters is het heerlijk om te voetballen, maar afgelopen weekeinde was dat door de sneeuw natuurlijk hele maal anders. Het verbaasde me dat er toch nog wedstrijden doorgingen. Als er gevoetbald wordt, moet de veilig heid van de spelers en het publiek voor op staan. Op gladde velden lopen de spelers grotere risico's op blessures en ook het publiek neemt risico's om naar het stadion te komen. Zo hier en daar is een loopje genomen met deze uitgangs punten. Kijk bijvoorbeeld naar de wed strijd Cambuur- Sparta. Terwijl de ANWB vrijdag iedereen aanraadde van wege de kou en gladheid thuis te blij ven, moest Sparta met de bus tweeën half uur rijden naar Leeuwarden. Daar bleek het veld amper bespeel baar. Maar de scheidsrechter liet de wedstrijd toch doorgaan. Van voetbal was nauwelijks sprake. Toen het pu bliek de keeper van Sparta met ijshal len begon te bekogelen, staakte hij de wedstrijd. Toen er na de hervatting op nieuw gegooid werd, liet hij doorgaan. Hier klopt natuurlijk heel weinig van. Hetzelfde gold voor de wedstrijd tus sen RBC en NEC. RBC zal natuurlijk zeggen dat het terecht was dat er ge speeld werd, maar dat is alleen omdat ze hebben gewonnen. Voor het publiek was er weinig te genieten. Of je op een besneeuwd veld nu met een gele, rode of oranje bal speelt, fatsoenlijk gevoet bald kan er niet worden. Ik vind dat de KNVB dit weekeinde het voortouw had moeten nemen en alle wedstrijden had moeten afgelasten. Net zoals dat in België gebeurde. Elke club in het betaalde voetbal is ver plicht het veld zo goed mogelijk be speelbaar te maken. Als dat niet ge beurt, krijgt de club een boete. Maar in dit geval was het natuurlijk overmacht. Wijzelf dachten woensdag al dat alle wedstrijden afgelast zouden worden. Op de training konden we alleen wat glijden en sneeuwballen gooien. We wa ren verbaasd dat we toch naar Hel mond Sport moesten. Het veld was daarin ging de ploeg vorige week onderuit tegen Chelsea (3-2). Benitez heeft het geluk dat de conservatieve leiding van Liverpool niet snel een manager ontslaat, want er zijn in Enge land al heel wat trainers voor minder de laan uitgestuurd. En nog is niet alles verloren, want de geplaagde club heeft zo waar nog een kans het ontsnap pingsluik te vinden: de Cham pions League. Woensdag verde digt Liverpool bij Bayer Lever- kusen een 3-1-voorsprong en die marge biedt toch enig per spectief. Maar om nu al behaag lijk achterover te gaan leunen, zou ongepast zijn. Daarvoor is Leverkusen in eigen huis te ge vaarlijk en daarvoor staat het uitgeholde Liverpool op dit mo ment zelf te wankel op de be nen. GPD daar om 12.00 uur goedgekeurd. Pas toen we onderweg waren, kregen we te horen dat het toch niet doorging omdat de scheidsrechter voetballen onverant woord vond. Dit soort dingen had de KNVB voor moeten zijn. Nu krijg je weer dat er op doordeweekse avonden ingehaald moet worden om het aantal wedstrijden van de clubs gelijkte trek ken. Ook dat is niet echt aantrekkelijk. Het competitieprogramma is ruim opge zet, er had best een weekeinde tussen uit gehaald kunnen worden. Gérard de Nooijer MUNCHEN - Roy Makaay viel zaterdag in het duel c. Werder Bremen geblesseerd uit. De spits van Bayern Mi chen scheurde een spier in het rechterbovenbeen. Hoeej stig de schade precies is, is nog niet bekend. Teams- Müller-Wohlfahrt zei na een eerste onderzoek dat de to schutter ten minste twee weken is uitgeschakeld. Roy Makaay mist in elk geval de Champions Leagne-w; strijd met Arsenal in Londen en de Bundesligatopper gen Schalke 04 van komend weekeinde in Gelsenkkct; Bondscoach Marco van Basten mag hopen op de in* baarheid van Makaay voor het belangrijke WK-kwalifW tieduel met Roemenië op 26 maart. Al staat vooreende gelijke blessure doorgaans zes weken. ANP/SID CARTAGENA - Diego Maradona heeft zaterdag in de( lombiaanse plaats Cartagena met succes een maagope tie ondergaan om iets te doen aan zijn zorgwekkender zucht. Bij de ingreep werd een omleiding aangebracht: sen maag en dunne darm, waardoor er minder voedk stoffen kunnen worden opgenomen. De voormalige Argentijnse voetbalvedette is, nog aij zien van zijn drugsproblemen, al jaren veel te dik. Tolt maagverkleining wordt doorgaans pas besloten als dei tiënt twee keer zo zwaar is al zijn ideale wicht. ANP/RTR LONDEN - Jose Mourinho vestigt voor de return t« FC Barcelona zijn hoop op Arjen Robben. De Portuge trainer van Chelsea denkt dat de ex-PSV'er morgens meedoen. Robben is opmerkelijk snel hersteld van deb!> sure die hij op 2 februari opliep tegen Blackburn Rove Hij kreeg een schop van oud-Ajacied Mokoena enb- daardoor twee middenvoetsbeentjes. De voet is inmiddels zo ver hersteld dat Arjen Robben: weer een week meetraint met de selectie van Chels Mourinho: „Er is een kans dat Arjen speelt, al zalc geen negentig minuten zijn. Ik leg hem geen druk op. Arjen niet klaar is voor Barcelona, dan maakt hij te West Bromwich zijn rentree." ANP/RTR UTRECHT - De kaartverkoop voor het WK jumo: i loopt vanaf vandaag via drie kanalen. Voetballiefhebi/ kunnen via internet (fifa.com/wktot20), als lid van zip haar amateurclub of (tot 20 maart) bij 1000 verkoopp: ten van Ticketbox toegangsbewijzen bemachtigen. Elk kaartje geeft komende zomer recht op twee duels.: en met de kwartfinales zijn kaarten verkrijgbaar mi prijscategorieën 10, 15 en 20 euro. Voor de halve eis strijd kosten kaarten 15, 20 en 25 euro en voor de fit; lopen de prijzen uiteen van 20 tot en met 30 euro. GPD KIEV - Sjachtar Donetsk heeft zaterdag een ruime comj titiezege geboekt. De komende tegenstander van AZ het Uefa-Cuptoernooi won in eigen huis met 3-1 Volyn Lutsk. De doelpunten werden gemaakt door deb tenlanders: Elano, Srma en Brandao. ANP KNVB knijpt een oogje Kortom, als het verhaal goefl komt de club er makkelijke weg. „Dat is niet waar", RBC-voorzitter Jan Pollenis „Komend seizoen gaan wen bouwen, het gaat dus maar: i een jaar uitstel." Hij plaatst net als Brands vb: tekens bij de verplichte aai van de veldverwarming. J gaan het op de eerstvolgende: gemene ledenvergadering ai kaarten. Het mag wat ons! treft een discussiepunt word: Het is een duur systeem date nimaal gebruikt wordt." Weg gooid geld? Brands waagt i af of de investering zich tenia taalt. „De waakvlam onder: gras brandt altijd. Het kost is den vol geld en het gaat ome of twee duels per paar seiz nen. Die zouden wat mij be~ ook afgelast kunnen worden De KNVB zit nog niet echt ia maag met de afgelaste dsj Ook al gaat het om wedstrijd van clubs (Ajax, AZ, F even:: en PSV) die nog in de natiot beker èn/of de Europese tö nooien actief zijn. Huizifi „Het is te vroeg om te zegge er problemen komen." GPD door Wilko ten Dam DEN HAAG/APELDOORN - Om voetbalduels zoveel moge lijk door te laten gaan, dienen de eredivisieclubs veldverwar ming of veldafdekking te heb ben. Afgelopen weekeinde zijn vanwege overmatige sneeuwval toch vier wedstrijden afgelast. De KNVB ziet af van sancties. RKC heeft veldverwarming en daarom lag de grasmat er tij dens het duel met FC Utrecht uitstekend bij. Algemeen direc teur Marcel Brands plaatst ech ter vraagtekens bij de verplich ting. „Het kostte ons 300.000 gulden en het is de eerste keer dat we er echt gebruik van ma ken. Een duur geintje dus." De Graafschap speelde wel, de club heeft een Macleod-afdek- king. Zo'n systeem werkt vrij simpel. Er wordt in de lengte van het veld een tunnel gelegd. Hierover komt een zeil, waarna warme lucht door de tunnel wordt geblazen. De kosten be dragen ongeveer 200.000 euro. Veldverwarming - een buizen stelsel onder het gras - is heel wat duurder: tussen de 300.000 en 400.000 euro. De stookkosten bedragen duizenden euro's per jaar. Enorme uitgaven voor de clubs, beseft ook de KNVB. Toch is het een harde eis. „Wed strijden op het hoogste niveau moeten doorgaan", zegt woord voerder Frank Huizinga. Toch werden er vier duels afgelast. Maar de KNVB deelt geen boe tes uit. „Dit zijn zeer extreme omstandigheden. De clubs treft geen blaam." In Den Bosch is weinig gedaan aan het speelveld. De club heeft geen veldverwarming en voor af dekken was het te laat. Boven dien had het duel met Vitesse, een week eerder, zijn sporen na gelaten. Zaterdagochtend werd het veld afgekeurd. Omdat Den Bosch pendelt tussen de eerste divisie - hier gelden geen ver plichtingen vanwege de enorme uitgaven - en de eredivisie ligt het buizenstelsel er nog niet. Dat geldt ook voor RBC, omdat de club geen geld heeft. RBC gaat het stadion uitbreiden en wil daarin ruimten verhuren. Een deel van de inkomsten is be stemd voor veldverwarming. De RIJSWIJK - Vitesse staat na thuiszege tegen Willem II stevig op de vijfde plaats in eredivisie. Knopper (voorfl en Gluscevic (na de pauze) sc* den voor de Arnhemmers. FC Utrecht speelde in Waai^ met 2-2 gelijk tegen RKC. maakte zijn eerste goal 3 zijn terugkeer bij Utrecht. F las maakte de andere Utteö- treffer. Hoogendorp en Vei£ len scoorden voor RKC. FC Twente haalde drie p® weg bij Roda JC dat via K- op voorsprong kwam. MaarSp kov en N'Kufo brachten de- schedese ploeg naar de 1-^ ge. NAC behaalde in D°e'; chem de eerste overwinning de winterstop. Door tweed« punten van Diba werd lid De Graafschap 0-2. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16