De Loor overleeft en overwint Schalken is de pitbull van Oranje Rutger Smith is twijfels voorbij Albers eerste uitvaller van het seizoen GEL-ODYSSEY Van 99,95 Voor 69,95 Liefde voor het schaatsen in Inzeil beloond met gouden medaille Lawinegevaar zet streep door topper Ajax-AZ Voigt wint proloog Parijs-Nice Experiment bij WK junioren Michels wordt in stilte begraven Barthez pikt vuurwerk niet Redactie: 0113-315640 [www.pzc.nl E-rnail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes lAdvertentie-exploitatie: j Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jationaal: 020-4562500. maandag 7 maart 2005 *INTER§Pe*r Vlissingen-Zierikzee basics wwwrasies.nl/walking gnor Peter van der Hulst fysiotherapeuten altijd langs de ijsbaan paraat om te helpen als het hart weer eens richting de 220 slagen per minuut ging. „Ik had daar acht tot negen keer per dag last van. Dan reed ik snel naar hen toe en werd mijn hals slagader dichtgedrukt zodat er minder bloed naar mijn hart ging. Ik werd er gek van. Na het WK allround in Hamar dacht ik: nou moeten ze me helpen, an ders kap ik ermee." De operatie was een hel. De Loor bleef bij bewustzijn, omdat ze met de art sen moest kunnen communice ren. „Via mijn lies ging een ca theter naar mijn hart. Ze dien den prikkels toe om de zenuwen te vinden die het probleem ver oorzaakten. Als sporter reageer de ik daar hevig op. Ik herinner het me nog als de dag van giste ren. Het is zo intens als ze in je hart zitten te poeren." Onder trainster Ingrid Paul kwam het geloof in eigen kun nen terug. Alleen geloofde De Loors latere werkgever DSB niet in haar. Ze zou te oud zijn en werd aan de kant geschoven. Voor de operatie had ze zich er druk om gemaakt, maar door de ingreep was ze als mens veran derd. „Ik ben egoïstischer gewor den. Ik kijk wat goed is voor mij en wat ik wil. Geld is voor mij nooit een motivatie geweest, wel de liefde voor de sport. Ik ben blij dat ik er door DSB uit ben gezet. Anders had Anni Friesin- ger mij nooit gevraagd." INZELL - De geest van Barbara de Loor is veel sterker dan haar lijf. Sinds De Loor schaatst, Kwakkelt ze met haar gezond heid. Haar astmatische aandoe ning en rugproblemen vielen in het niet bij de hartritmestoornis sen waar ze sinds haar zestiende last van heeft. In 1999 onder ging ze een ingrijpende opera tie. De Loor overwon alle tegen slagen en beleefde gisteren in In zeil haar finest hour. liet Anni Friesinger of Jennifer todriguez werd wereldkampi oen op de kilometer, het was De joor die toesloeg. „Wat een [rap zeg." De Loor had zich nau welijks in het perscentrum ge leld of op haar mobiele tele- Don stonden al meer dan dertig enchten. Als je wint, heb je rienden. Maar hoe anders was in het verleden. Tien jaar ge in liet Annamarie Thomas ich zeer laatdunkend uit over )e Loor. Ze kon beter stoppen, it werd toch nooit wat. „Ik ok me dat enorm aan. Ik vond lat ik mijn best deed." )e Loor hoorde liever de wijze Bevensles van haar ouders. „Ik beb als baby talent meegekre gen. Mijn ouders zeiden altijd lat ik dat moest benutten." De ,oor liet zich leiden door haar lefde voor het schaatsen, maar lat ze het vermogen bezat om ioit goud te halen op een WK, «wilde ze niet geloven. „Ik heb jaar nog nooit van gedroomd. De liefde stond soms zwaar on der druk. Na haar hartoperatie en het moeizame revalidatiepro- ces dacht ze meer dan eens 'nu ga ik wat anders doen'. Voor haar ingreep stonden artsen en AMSTERDAM - Wie had ge dacht dat hij na dik 125 jaar voetbal in Nederland alles had gezien, werd dit weekeinde met de actualiteit om de oren gesla- Barbara de Loor kan bijna niet geloven dat ze wereldkampioen op de duizend meter is geworden. gen. Voor het eerst in de historie werd een competitiewedstrijd in ons land afgelast vanwege lawi- Zo woonde ze vorig seizoen op eens naast de ijsbaan in Inzeil. Boven het krachthonk waar ze met Friesinger trainde onder de aanwijzingen van Markus Eicher. De Loor bekostigde haar Duitse avontuur met steun van sponsors, maar de KNSB lag dwars. De rechter vond in navolging van de schaatsbond dat De Loor geen recht had op een eigen beenlogo, waardoor ze op slag minder interessant was voor geldschieters. Rugproblemen in het voorsei zoen noopten haar ook nog eens om haar aandacht te verleggen van de drie kilometer naar de 1000 meter. Ze kon een langduri ge belasting niet aan. Die speci fieke training betaalde zich gis teren uit in Inzeil. Twee fantas tische volle ronden (28,7 en 30,5 seconden) leverden de schaats ster, die tijdens het EK allround 1997 een keer eerder op het po dium stond, haar tweede grote internationale succes op. GPD foto Vincent Jannink/ANP Isschotsen en sneeuwplaten op iet dak van de Arena vormden jó'n gevaar voor de bezoekers an het stadion, dat de Amster- jamse gemeentelijke driehoek Sjn veto uitsprak over j&]ax-AZ. Na koortsachtig over leg tussen politie, brandweer, jAjax en de directie van de Are- "a werd zaterdagmiddag de loop doorgehakt. Op dat mo- ïent was al een ijsschots met in enorme vaart door het gla- ;n dak bij de hoofdingang van iet stadion gekletterd. Een dui- dijker signaal hadden de ver- itwoordelijken niet nodig om 'n streep door het topduel in je eredivisie te zetten. Iet was een opvallend besluit, it overal in Nederland de .'nkbrauwen deed fronsen, •en de Arena in 1996 werd ge iend. had niemand verwacht it er ooit nog een competitie wedstrijd van Ajax zou worden 'gelast vanwege de weersom- indigheden. „We zijn nu ne- |en jaar open, de Arena blijft |ns verrassen", zegt stadiondi- :teur Henk Markerink. „Na- lurlijk is dit niet leuk. Het veld er goed bij, dak dicht, lam- jén aan. Iedereen was er klaar foor Maar het kón gewoon iet."Markerink ziet in de ge- jeurtenissen geen aanleiding m ingrijpende maatregelen te emen. „De Arena bestaat bijna jaar, dit is de eerste keer we hiermee te maken krij- en Als dit één keer in de tien aar v°orkomt, dan kunnen wij gr wel mee leven." GPD door Cas Overzier FRIBOURG - Voor de zevende keer heeft het Nederlands tennisteam de kwartfina les bereikt van de strijd om de Daviscup. Een eitje was dat bepaald niet. Sjeng Schalken worstelde, kwam boven en bracht Oranje met een gedenkwaardig optreden in het Zwitserse Fribourg een ronde verder. Aan zijn lichaamstaal valt het niet altijd af te lezen hoe zwaar hij zich inspant. Ei genlijk is hij meer een denker. Een scha ker die zijn brein pijnigt met het uitzet ten van strategische lijnen. Maar als Sjeng Schalken een lastige tegenstander of zware omstandigheden treft, dan kan hij zich daarin als een pitbull vastbijten. Die eigenschap kwam het Nederlandse Daviscupteam afgelopen weekeinde, na verlies in de dubbelpartij op zaterdag, aardig van pas. Want wanneer Schalken een van zijn meest gedenkwaardige par tijen uit zijn loopbaan niet in winst had omgezet, dan was Zwitserland misschien wel met de eindoverwinning aan de haal gegaan. Peter Wessels gaf de, er nu niet meer toe doende, slotpartij tegen Marco Chiudinelli op nadat hij de eerste set met 6-4 had gewonnen. Wessels klaagde na negen sets in drie dagen over spierpijn in benen en billen. Dit weekeinde bleek Schalken de fitste van het uitgemergelde Daviscupteam, waarvan Raemon Sluiter wegens een op spelende linkerknie helemaal niet in ac tie kwam. De heelmeesters van de tennis- bond verrichtten de afgelopen dagen overwerk. Schalken vloog na zijn beslis sende vijfsetter tegen Stanislav Wawnn- ka niet voor niets fysiotherapeut Jurgen Roordink als eerste om de hals. Ditmaal was de lichaamstaal van de 28-jarige Limburger wel overduidelijk. „Wat er vandaag allemaal is gebeurd... Ik kan het nog niet vatten. Dat heb ik nog nooit mee gemaakt. Maar mooi is het wel", zei Schalken later, nog altijd onder de in druk. De vonken spatten er gisteren in het over verhitte Forum van alle kanten af. Alles wat tennissen in de Daviscup zo bijzon der kan maken, gebeurde in de vier uur met Schalken en Wawrinka als hoofdrol spelers. Bizarre taferelen speelden zich af, ook op de Zwitserse en Nederlandse bank. Mare Rosset, coach van de Zwit sers, vloog bijna John van Lottum naar de keel. Op de baan stak Wawrinka zijn Na ruim vier uur tennissen haalde Sjeng Schalken gisteren het beslissende punt bin nen in het Daviscupduel met Zwitserland. foto Fabrice Coffrini/EPA middelvinger op in de richting van de Oranje-fans. Arbiter Jorge Dias moest na afloop on der begeleiding naar de kleedkamer; de Portugees haalde de woede van het Zwit serse publiek op de hals omdat hij een be slissing van een lijnrechter corrigeerde op het tweede matchpoint van Wawrin ka, die er bij 5-4 in de beslissende set liefst vier had. Juist in die fase toonde Schalken zich weer eens de koele kikker. Met Zwitserse precisie had hij eerst een achterstand van 4-1 goedgemaakt. „Ik heb geen mo ment het gevoel gehad dat ik het niet zou gaan redden. Die jongen stond boven zijn kunnen te spelen. Dat moet hij dan maar eens laten zien op de belangrijkste momenten, zei ik tegen mezelf." Schalken faalde ook zelf een keer op cru ciale momenten. Zo verkwanselde hij in de vijfde set twee wedstrijdpunten bij 6-5 en zag hij de agressief spelende Wa wrinka bij 6-6 zijn opslaggame breken. Maar Schalken liet zich niet van de wijs brengen. Waar zijn jonge tegenstander trilde van nervositeit, raakte hij niet een moment in paniek. Hij beschikt nu eenmaal over de eigen schap om zich af te sluiten. „Als ik daar sta", legde hij uit. „Dan gaat alles wat er om me heen gebeurt, langs me heen. Ik fo cus me op die gele bal, die naarmate ik me beter concentreer steeds groter wordt." Soms kijkt hij even naar zijn te genstander. „Maar nooit zal ik me laten verleiden tot emotionele taferelen. Dat kost alleen maar energie en die steek ik liever in andere zaken." Nederland treft nu in juli Slowakije, dat verrassende titelverdediger Spanje uit schakelde. GPD [oor Ivo Op den Camp 'LBOURNE - Na het toch al j"ge weekeinde kon dat er nog wel bij: Christijan Al- s?s viel gisteren bij de Grand iruc van Australië de twijfelach- gf eer te beurt de eerste uitval- van het nieuwe Formule V-seizoen te zijn. .aar kon hij zelf weinig aan oen want na zestien rondjes a( de Minardi van de debutant jtefn eerste en tweede versnel- r* meer en kwam de bolide niet meer van zijn plaats na een pitstop. „Ach, het kan niet al tijd top zijn", stak Albers de draak met wat zich rond zijn Mi- nardi-team allemaal had afge speeld. De storm die teambaas Paul Stoddart dagenlang ontke tende door tegen zowat alles en iedereen die hem in het vaarwa ter kwam aan te schoppen was gisteren eindelijk een beetje ge luwd. De aandacht ging weer uit naar het racen, al was van meet af aan duidelijk dat Minar di met de interim-auto (het chas sis is al drie jaar oud, maar aan gepast aan de nieuwe regels) weinig te zoeken heeft in de For mule 1. „We moeten er tot de nieuwe auto komt het beste van maken, maar ik kijk er wel naar uit", verheugt Albers zich op de Grand Prix van San Marino. Daar, in Imola, moet over zes weken de Minardi PS05 debute ren. Als de geluiden niet liegen betreft het een in alle opzichten betere auto dan het huidige mo del, dat museumrijp is. „We krij gen een veel sterkere motor en ook de metingen in de windtun nel zijn veelbelovend. Dan hoop ik serieus strijd te kunnen leve ren met op zijn minst de Jor- dan-coureurs", blikt de 25-jari- ge Nederlander vooruit. Albers was in Melboure vooral ontevreden omdat hij de race niet kon uitrijden. „Want elk rondje is meegenomen", vindt Albers, die door de handicap van zijn auto geen kans kreeg zijn voor hem rijdende teamge noot Patrick Fricsacher het le ven zuur te maken. Het onheil diende zich al snel aan. „Na de tweede formatieronde was ik mijn tweede versnelling kwijt. Daarom was mijn start zo slecht." Kort voor de eerste pits top liet ook de eerste versnelling het afweten. „Je weet: ik red het niet, maar je blijft zolang moge lijk doorknallen. Tot het echt niet meer gaat." Dat was na de zestiende ronde. GPD pagina 17 Fisichella kan zijn zege nu ook vieren ISSY-LES-MOULINEAUX - De Duitse wielrenner Jens Voigt (CSC) heeft gisteren de proloog van de rittenkoers Parijs-Nice gewonnen. Het was een individuele tijdrit over 4 kilometer met start en finish in Issy-les-Mouli- neaux, een voorstadje van Parijs. Erik Dekker (Rabo bank) werd derde, ploeggenoot Thomas Dekker elfde. Pa rijs-Nice is de eerste koers in de nieuwe wedstrijdserie ProTour. Vandaag rijden de coureurs van Etampes naar Chabris over 186 kilometer, pagina 17 Dekker en Dekker goed van start UTRECHT - Bij het WK voor junioren (in juni in Neder land) zal de Fifa experimenteren met een nieuwe regel. Na een fluitje van de scheidsrechter mag een speler van de overtredende partij de bal niet meer beroeren. Spelers die zich daaraan toch bezondigen, worden bestraft met de gele kaart. De Fifa nam het voorstel van de reglementencommissie over om de snelheid van het spel te bevorderen, zo zei Fi- fa-baas Joseph Blatter gisteravond bij de loting voor het WK junioren in Utrecht. „Het gebeurt zo vaak dat een speler na een overtreding de bal een paar meter meeneemt of die demonstratief komt overhandigen", zei Blatter. „Dat vertraagt het spel enorm. Tijdens het jeugd WK willen we bekijken of het ex periment vruchten afwerpt." RIJSWIJK - Rinus Michels wordt in alle stilte begraven. Dat zei zijn vriend Rolf Leeser gisteravond. Waar en wan neer dat gebeurt, wil hij niet zeggen. De voormalig voet- balcoach Michels overleed donderdagochtend op 77-jari- ge leeftijd in een ziekenhuis in het Belgische Aalst. FC Barcelona herdacht Michels zaterdag rond het duel met Osasuna met een minuut stilte en het dragen van rouw banden. SAINT ETIENNE - Doelman Fabien Barthez van Olympi- que Marseille heeft zich gisteravond voor het competitie duel bij Saint Etienne na een vuurwerkincident terugge trokken. Tijdens de warming-up werd de international ge troffen door een stuk vuurwerk, afkomstig van de tribu ne. Tegenover een televisieverslaggever verklaarde Barthez daarop dat hij de wedstrijd aan zich voorbij liet gaan. Reservekeeper Jeremy Gavanon nam zijn plaats on der de lat in. ANP/RTR/SID jaar geleden opnieuw faalde, wilde Damkat ingrijpen, de hulp van een sportpsycholoog in roepen. Smith dacht er over na, maar wilde er niet aan. Nog niet. Het werd anders, toen hij in Athene opnieuw faalde. In Ri- co Schuijers vond hij iemand die hem kon helpen, zo bleek in Madrid. Vrijdag bij de kwalificatie be gon Smith matig. Hij moest in de derde en laatste stoot flink voorbij de twintig meter om nog in de finale te komen. Dat was meteen de ultieme test voor hem. „Ik wist wat ik moest doen. Wat? Dat hou ik voor me zelf." Zoals hij voortaan meer voor zichzelf zal houden. Grote woorden bijvoorbeeld. Hoewel hij zich vrijdag nog even liet ver leiden: „Ik ben nu eenmaal een van de grootste talenten ter we reld." In de finale liet hij opnieuw zien hoezeer hij mentaal is gegroeid De Deen Joachim Olsen was al in de eerste poging tot 21.19 me ter gekomen, uiteindelijk ook goed voor de titel. Smith en Ma nuel Martinez streden op gepas te afstand om het zilver. In zijn vierde poging evenaarde Marti nez de 20.51 meter van Smith. Het Spaanse publiek was nog niet klaar met juichen of de Gro ninger antwoordde met 20.79, een verbetering van zijn eigen Nederlands record. „Martinez kwam meteen naar me toe. Mooie worp, zei hij. En dat voelde alsof hij zich erbij neerlegde." Smith kreeg er een extra stoot adrenaline van, wil de vervolgens wel de grens van 21 meter aanvallen. Maar dat was nog teveel gevraagd. Als er bij Smith nog iets valt te verbeteren, dan is dat volgens coach Damkat de techniek. „Het was ook nu nog lang niet perfect." En sterker worden na tuurlijk, dat kan ook altijd nog. De Gronings beer (197 centimer hoog, 122 kilo zwaar) is uiteinde lijk pas 23 jaar. Smith: „Mooie leeftijd voor een kogelstoter. Randy Barnes pakte zijn wereld record (22.66 meter) toen hij 23 jaar was." Met nog een hele toe komst voor zich, houdt hij zich nog altijd vast aan de dubbel. Discus en kogel. „Het zit elkaar niet in de weg", zei hij. Smith onderscheidt zich daarmee van de andere grote jongens van de atletiekpiste. Ze doen of kogel of discus. GPD Rutger Smith door Pim van Esschoten MADRID - Van een beretalent vol grootspraak naar een beer van een kerel die was bevangen door twijfels. In Madrid stootte Rutger Smith die twijfels ver van zich af. Het zilver dat hij op de EK indoor pakte, voelde als een doorbraak. Voor het eerst maakte hij iets waar van al die ferme uitspraken uit het verle den. Smith (23) kende in zijn jaren als junior geen twijfel. Hij ging de olympische titels met zowel kogel als discus pakken. Ooit. Drie mannen deden het hem voor, Bud Houser was in 1924 de laatste. Voor Smith stond drie jaar geleden nog vast dat hij voor een historische herha ling zou gaan zorgen. Hij werd in 2000 wereldkampioen bij de junioren in Chili met de kogel, pakte brons met de discus. Een jaar eerder had hij al een gou den dubbel gepakt tussen de Eu ropese junioren. In die tijd nog was Smith iemand die de rol van favoriet heerlijk vond. „Anderen kunnen dan blokke ren. Ik vind het lekker, die span ning. Ik heb het ook nodig", ver telde hij drie jaar geleden nog. Maar als senior begon het te ha peren vanaf de WK indoor in Birmingham, maart 2003. Bij in ternationale toernooien was hij het die blokkeerde, steeds weer. Hoe goed hij ook in vorm was. Smith hield zich echter groot. Zijn coach Gert Damkat: „We waren stoer. Hij vooral. En ik dacht: ik ben ook stoer. Makke lijk ook. En we gingen er steeds vanuit dat Rutger mentaal heel sterk was." Toen hij op de WK indoor van Boedapest van een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15