Loodsen leiden redders op De zwemmende dokter Provincie moet proef met winning van biogas stimuleren Geen vervolging na broomramp Asociaal rijgedrag op Thoolse brug Voorwaardelijk voor duw Opening Jaar van kastelen en buitenplaatsen t1"L9j OMZI'EOl Zeebad Het Stelletje" maandag 7 maart 2005 13 TERNEUZEN - De chauffeur van de tankwagen met broom, die begin maart vorig jaar op de Noorderlaan bij Ekeren (Antwerpen-noord) kantelde, wordt niet strafrech telijk vervolgd. Bij het ongeluk kwam een broomwolk vrij en stroomde zesduizend liter van het giftige spul in de rio lering en het Schijn, een zijriviertje van de Schelde. Direct na het ongeval werden drieduizend bewoners van wijken in de omgeving geëvacueerd. 25 mensen werden met ademhalingsmoeilijkheden en andere klachten opge nomen in het ziekenhuis. Het verkeer in het noordelijk ha vengebied werd twaalf uur stilgelegd en ook bedrijven werden gesloten. Broomchemie in Temeuzen bood direct na de ramp hulp aan. De verongelukte tankwagen werd voor onderzoek en ontmanteling overgebracht naar Ter- neuzen. Al snel werd duidelijk dat het ongeval was veroorzaakt door hard rijden. Bovendien vertoonde de tank gebreken. Nu de chauffeur niet wordt vervolgd, kan de burgerlijke rechtbank zich buigen over toekenning van de schade claims. De getroffen bedrijven en de hulpdiensten clai men honderdduizenden euro's van de chauffeur en diens firma. THOLEN - De politie zoekt getuigen van een reeks inci denten, vrijdagochtend vroeg op de Thoolse brug. Kort voor 7 uur wilde een Tholenaar met zijn auto invoegen, toen hij met hoge snelheid werd ingehaald door een auto, die daarbij enkele markeringspylonnen omver reed. De auto haalde vervolgens in een mistbank een vrachtwagen in, waardoor tegenliggers gevaarlijk moesten uitwijken. Toen een Thoolse automobilist de auto tot stoppen wilde manen, probeerde de hardrijder die te rammen. De uit wijkmanoeuvre die daarop volgde resulteerde in een bot sing van de Tholenaar met een tegenligger. De snelheids duivel verdween met grote haast in de richting van Halste ren. De politie roept getuigen op contact op te nemen met het politiebureau in Tholen of met telefoonnummer 0900-8844. MIDDELBURG - Een 60-jarige inwoner van Vught moest voor de politierechter verschijnen, omdat hij een duw zou hebben gegeven aan een bejaarde fietser, met ernstige ge volgen. Door de duw kwam de 77-jarige man ten val en brak hij zijn heup. De Brabander, die tot gisteren een blanco strafblad had, werd veroordeeld tot een voorwaar delijke werkstraf van veertig uur. Aan het slachtoffer moet hij als voorschot 3000 euro schadevergoeding beta len. Het fietsincident vond 16 augustus vorig jaar plaats op de afrit van de Postweg in Yerseke. Het slachtoffer bekende geen richting te hebben aangegeven toen hij linksaf sloeg. Daardoor raakte de vrouw van de verdachte de fiets van de bejaarde man en kwam ze ten val. Haar echtgenoot was in alle staten. Hij schold het slachtoffer uit en zou ook een duw hebben gegeven, met alle gevolgen van dien. Getuigen ondersteunden die lezing. Officier van justitie J. Valente eiste veertig uur werkstraf. Daarnaast vond hij dat het totale schadebedrag van 6700 euro moest worden vergoed. Raadsman R. Mierlo vond het bewijs niet overtuigend genoeg. Hij bepleitte vrij spraak. De officier kondigde aan tegen de uitspraak in ho ger beroep te gaan bij het Gerechtsthof in Den Haag. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie moet een proef met het winnen van biogas mogelijk maken. Dit biedt met name voor de agrari sche sector mogelijkheden. Sta tenlid M. Wiersma (Groen- Links) geeft dit aan in een initia tiefvoorstel aan Provinciale Sta ten over zogenaamde co-vergis- ting. Daarbij gaat het om het halen van biogas uit dierlijke mest ver mengd met (agrarische) organi sche producten. Vergisting met gebruik van al leen mest loopt niet zo gemak kelijk, legt Wiersma uit. Wan neer de mest wordt vermengd met andere agrarische (rest)pro- ducten, gaat het een stuk beter. Hij doelt daarbij op onder meer maïs, hooi van mindere kwaliteit en bermmaaisel. Maar ook andere restproducten, van buiten de agrarische sector, moeten toegepast kunnen wor den. Dubbel doel Volgens Wiersma is er een dub bel doel mee gediend: economie en ecologie. Ofwel toepassing van duurzame energie bevorde ren en een impuls geven aan de noodlijdende agrarische sector. Elders in het land, onder meer Friesland, worden vergistingsin- stallaties al met succes toege past. Het Statenlid vindt dat Zeeland hierbij niet achterop mag raken. Wiersma merkt op dat er in Zee land wel geïnteresseerde onder nemers zijn, maar zij stuiten in de praktijk op te veel belemme ringen. Een proefneming moet duidelijk maken hoe die uit de weg geruimd kunnen worden, al dus de GroenLinkser. Aan te pakken knelpunten zijn de mest wetgeving, de vergunningverle ning en het vergaren van subsi dies. De provincie moet een proef stimuleren door geld be schikbaar te stellen, vindt het Statenlid. Daarnaast moet ge bruik gemaakt worden van op leidingsinstituten als de Hoge school Zeeland. Die was eerder betrokken bij een onderzoek naar gebruik van hout voor duurzame energie-opwekking. Ook voor de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie ziet Wiersma in deze een taak wegge legd. Onder meer verwijzend naar ini tiatieven die in het kader van de Zeeuwse Milieuprijs zijn inge diend, wijst het Statenlid erop dat in Zeeland al aansprekende vergistingsinstallaties zijn ont worpen. Uitbreiding geven aan de winning van biogas kan voor deze 'maakindustrie' een oppep per betekenen. door Rinus Antonisse RENESSE - Het Jaar van kaste len en buitenplaatsen in Zee land wordt zaterdag 2 april offi cieel geopend. Dat gebeurt met een manifestatie op slot Moer- mond bij Renesse, vanaf 10.30 uur. Onder de muren van het eeuwen oude slot slaat de Compagnie van Cranenburgh een tenten kamp op, zoals dat er in de veer tiende eeuw uit zag. Het gezel schap Hertogen van Brabant ver zorgt muzikale optredens. Er zijn demonstraties van soldaten en er wordt Middeleeuwse eten bereid. Dit historische kampement is za terdag 2 en zondag 3 april te be zoeken. Dat kan tussen 12.00 en 17.00 uur De officiële opening van het thema jaar gaat hieraan vooraf. Hiervoor tekent commissa ris van de koningin W. van Gel der. De directeur van de Nederland se Kastelenstichting, J. Kylstra- Wielinga, geeft haar visie op kas telen en buitenplaatsen in Zee land. Ook wordt de banier van het Jaar van kastelen en buiten plaatsen overhandigd aan verte genwoordigers van de stichting Slot Moermond en de Zeeuwse buitennlaatseieenaren. Praktijkles achter de simulator: Johnny Schroevers aan de radar. Kees Minderhoud met de marifoon en Bas Theune aan het stuurwiel. Oud-loods Leo de Groot ziet alles. foto Lex de Meester gers van het station Westkapelle over dezelfde kennis en vaardigheden zou den beschikken. Minderhoud: „Het streven is dat iedereen alle taken kan uitvoeren. Dan moet je er dus voor zor gen dat iedereen, ongeacht ervaring en achtergrond, ook in korte tijd op hetzelfde opleidingsniveau zit." Gepensioneerd loods Peter Neve wist een oplossing. Als lid van de plaatselij ke KNRM-commissie was hij op de hoogte van de wens van de bemanning snel geschoold te worden voor de om gang met het nieuwe schip. In samen spraak met de Westkappelse beman ning stelden Neve en de oud-loodsen/opleiders Leo de Groot en Jaap Schot een programma samen dat de redders niet alleen vertrouwd moet maken met de navigatie- en com municatieapparatuur aan boord van de Uly, maar ook met de eigenaardig heden van het gebied waarin het schip in actie komt. Zo moet ieder bemanningslid bij het zien van één boei en bij slecht zicht met behulp van navigatiemiddelen op elk moment weten waar de redding boot zich bevindt en in welke richting hij vaart. „Wanneer je weet waar je zit, weet je ook met welke bijzonderhe den je rekening moet houden", zegt op leider De Groot. „We leggen in de cur sus uit waar ondiepten zitten, waar je afhankelijk van het getij met onver wachte stromingen te maken kunt krij gen en waar zich grondzeeën kunnen voordoen." De opleiding bestaat uit theorie over gebiedsherkenning, getij en stroming, communicatie per mari foon, regels voor het scheepvaartver keer, het uitzetten en uitvoeren van zoekpatronen en over situaties met slecht zicht. Simulatieruimte Een en ander wordt in de praktijk ge bracht in de simulatieruimte, waar de opleiders de cursisten op allerlei on verwachte omstandigheden kunnen trakteren. Daarnaast kunnen de West kappelse redders wanneer ze dat wil len meevaren met een van de redebo- ten van het Loodswezen. Die zijn wel iswaar groter dan de Uly, maar ze heb ben dezelfde waterjet-voortstuwing, waardoor de vaareigenschappen goed vergelijkbaar zijn. Buitengewoon nuttig, oordelen de drie Westkappelaars over de cursus waar aan ze in oktober zijn begonnen en die ze eind deze maand afronden. Theune: „Met de opleidingen van de KNRM is ook niets mis, maar het voordeel van de cursus van de Loodswezen is dat we ons eigen vaargebied behandelen." De opleiding van de Westkappelse vrij willigers door oud-loodsen die het vaargebied Scheldemonden als hun broekzak kennen, werpt de vraag op of ook de bemanningen van de aan zee gelegen reddingsstations Cadzand, Breskens en Noordland ook gebruik kunnen maken van deze dienstverle ning. „Dat zou een voor de hand lig gend verzoek zijn", erkent Neve. „Daar zal het managementteam van het Loodswezen regio Scheldemonden iets van moeten vinden. Als gepensio neerden hebben wij er maar weinig in vloed op. Het lijkt in elk geval verstan dig eerst de afloop van deze cursus af te wachten. Dan kunnen we eens na gaan of deze opzet aan alle verwach tingen heeft gedaan, zowel bij de be manning van het station Westkapelle als bij het Loodswezen." De opleiding wordt 23 maart afgerond met de uitreiking van certificaten. Hoor Ben Jansen VLISSINGEN - Het is dringen achter de simulator van het Loodswezen in yiissingen. Drie bemanningsleden van de Westkappelse reddingboot Uly staan rond docent Leo de Groot die uitleg geeft over een onderdeel van de in de simulator verwerkte apparatuur. Samen met de andere bemanningsle den van station Westkapelle van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) volgen Kees Minderhoud, Bram Theune en Johnny Schroevers een opleiding zeeman schap. Gratis aangeboden, met de com plimenten van het Loodswezen. Aanleiding voor het opleidingspro gramma was de ingebruikname van de nieuwe reddingboot Uly in het najaar van 2003. Voordien had deze KNRM-vestiging de beschikking over de veel kleinere en met minder appara tuur uitgeruste rubberboot Fint. De KNRM heeft wel opleidingsfacilitei ten, maar het zou geruime tijd duren voordat alle vijftien varende vrijwilli- Crimineel gedrag leidt tot forse gevangenisstraf doorAector Dooms MIDDELBURG - Zijn strafblad is ellenlang, en de 41-jarige jTilburger die gisteren terecht aoest staan geniet in Zeeuws- I Vlaanderen dan ook de re- jiutatie van een doorgewinterde Crimineel. Dat imago speelde {isteren in Middelburg ook een r rol bij de strafbare feiten waar voor hij zich moest verantwoor dden. jplitierechter J. Hopmans ver- Ordeelde de man bij verstek Soor oplichting, een vernieling i het uitgeven van vals geld tot maanden cel. Daaraan perd twee maanden en drie eken extra gevangenisstraf gevoegd, omdat verdachte og in zijn proeftijd zit van "rdere voorwaardelijke straf- a. verdachte toonde in februari Drig jaar belangstelling voor jen tweedehands computer die jen inwoner van Breskens via advertentie te koop aan- d. Hij wist de computer in zit te krijgen, nadat hij aan de frkoper had toegezegd 350 eu- 3 naar zijn rekening over te ma ften Het geld heeft de man nooit jezien. h augustus had de voormalig in woner van Breskens met een ha per de voordeur van een wo- |ing in Oostburg ingeslagen. De is aan de eigenaar ver- 2003 betaalde hij in Mid delburg met twee valse bankbil- fctten van honderd euro voor Bet aanbrengen van een ta- ffêage. Uit het strafblad bleek at de man eerder is veroor- field voor de uitgifte van vals ;eld Hardleers laarnaast bestaat het strafblad pet 21 pagina's uit vonnissen pgens verkeers-, vermogens- p geweldsdelicten. [Öicier van justitie J. Valente 'ste vier maanden cel plus de pttien weken celstraf, faarvan de man nog in zijn ffoeftijd verkeerde. „Het is P hardleerse, gewelddadige KL gfi politierechter hield in de sta!maat enigszins rekening Jel de situatie van de Til- prger, die behandeld wordt in e psychiatrische kliniek Imergis. Aan de slachtoffers moet hij de pade betalen. door Joop van Loo Op dinsdag 3 januari 1911 kwam een aantal enthousiaste zwemvrienden in de foyer van de Concertzaal bijeen om te komen tot de voorlopige oprich ting van een vereniging, genaamd Zie- rikzeesche bad- en zweminrichting. Hun plannen waren ontstaan tijdens het zwemmen aan de Gouweveersezee- dijk, beter bekend als Het Stelletje. Een viertal, te weten, de heren A.J. Ribbens, J.J. van der Ven, A. Anker en J.H. Heim- bach, had het initiatief genomen en aan tal vrienden uitgenodigd. Hun plannen werden met brede instemming ontvan gen. Het plan om aan de Westhavendijk, even voorbij de molen 'Den Haas' een badvoorziening te creëren, werd als niet haalbaar van de hand gewezen. Ver volgens bood de stadsbouwmeester Swartbol zijn diensten aan om een ont werp te maken. Besloten werd de moge lijkheden te onderzoeken en in een vol gende bijeenkomst tot de definitieve op richting over te gaan. Tijdens de daaropvolgende vergadering op 8 juni werd een voorlopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heren C.J. Gel derman, directeur van de Zeeuwsche Landbouwbank, (voorzitter) en J.H. Heimbach, (secretaris - penningmees ter). Inmiddels had de heer Swartbol een ge detailleerd plan uitgewerkt. Hij had zich laten voorlichten bij baden in Am sterdam, Schiedam en Middelburg. Aan de westzijde van de Pottenbakkers straat, op het terrein van kolenhande laar Pageé, had hij een overdekt beton nen kuipbad va 10 bij 30 meter ontwor pen met een naastgelegen lokaal met kuipbadkamers en een vertrek met kleedcabines. Het water in het grote kuipbad zou dagelijks ververst door bij vloed water in te laten en bij eb te lo zen. Het grootste probleem was het wa ter voor de individuele kuipen. Leiding water was nog niet beschikbaar en zou nog geruime tijd op zich laten wachten. De kuipen van water voorzien met opge pompt grondwater leek niet wenselijk in verband met het hoge kalkgehalte in het water. Teleurstelling Voor de eerstvolgende vergadering ver stuurde men vijfhonderd uitnodigin gen. Slecht een twaalftal belangstellen den was aanwezig. Reden voor de heer Gelderman om zich als voorzitter terug te trekken. De plannen van de heer had gesloten voor een stuk dijk bij het Stelletje. In de daaropvolgende jaren werd de ac commodatie aan de dijk steeds uitge breid. Trappen voor dames, heren en voor gemengd zwemmen werden aange legd. Kasten voor het bergen van tenten en stoeltjes werden gebouwd. Tot slot werd accommodatie voltooid met een betonnen loods met kleedhokjes en een springsteiger. Een jaarkaart voor een volwassene koste één gulden en vijftig cent. Topzwemmer De grote stimulator van de zwemsport was de Zierikzeese huisarts dokter Jan van der Kwast. Hij had zich in 1912 in Zierikzee gevestigd en had een reputa tie als topzwemmer. Hij was op 18 de cember 1875 in Amsterdam geboren. Tij dens zijn studietijd was hij in 1897 me deoprichter van de Amsterdamse zwem vereniging 'De Jonge Kampioen'. Onder de vlag van deze vereniging boekte hij nationale en internationale successen. Hij won met rugzwemmen prijzen in Rijssel, Keulen en Kaapstad. Bij de Na tionale Prijskampen in België won hij een door koning Leopold uitgeloofde medaille en een kunstvoorwerp. We gens zijn verdienste voor de zwemsport ontving hij de eremedaille van de stad Amsterdam. Het laat zich verstaan dat hij de Zierik zeese vereniging een warm hart toe droeg. Hij werd dan ook spoedig lid, la ter bestuurslid en voorzitter. De vereni ging maakte dan ook dankbaar gebruik van zijn kennis en ervaring. Op 25 mei 1913 schreef hij in een brief aan het bestuur:„In ons stadje met ont- wikkelingsstreven naar wetenschap, kunst en handel staat de sport in het al gemeen niet op een punt van bescha ving als in andere delen van ons land." Vervolgens brengt hij de grote voorde len van de zwemsport, die niet te verge lijken zijn met die der kegelsport of voetballen, onder de aandacht. Jaar lijks was hij de drijfveer bij het organi seren van wedstrijden. Waterpolo Hij introduceerde ook het waterpolo- spel. Een ploeg Amsterdammers van De Jonge Kampioen gaf een demonstratie in de Zierikzeese haven. Het gevolg was een bloeiende poloploeg in Zierikzee. Op 20 december 1937 overleed deze sportieve, zwemmende dokter. Het zeebad Het Stelletje verloor zijn be staansrecht bij de opening van het zwembad 'De Val' in 1958. ZIERIKZEESCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING Het jaarboekje van de zwemvereniging uit 1937. In de inzet dokter Jan van der Kwast. foto collectie Joop van Loo Swartbol verdwenen hoogstwaarschijn lijk als onhaalbaar in de ijskast. Een voorstel om bij de schietbaan aan de zeedijk bij de Cauwersinlaag een zwem- plek te stichten, werd terzijde gescho ven. Eind 1911 telde de vereniging 57 leden. Op 24 januari 1912 werd een definitief bestuur gekozen en een tiental commis sarissen ter ondersteuning van het be stuur benoemd. De volgende twee jaar bleef het stil rond de vereniging en zwom men als van ouds aan de zeedijk. Pas op 23 juli 1914 kwam men weer bij elkaar om de bestaande vereniging op te heffen en een nieuwe in het leven te roepen. Alle plannen om binnen de stad te kunnen zwemmen bleken onhaalbaar. Tijdens de vergadering werd de Zierikzeesche Bad en Zwemvereniging 'Zeebad Het Stelletje' opgericht. In een rondschrijven van 26 mei 1915 werd kennis gegeven dat het bestuur een pachtovereenkomst met het bestuur van de polder 'Gouweveer en Zelke'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13