Het komt hier echt nooit meer goed Bouwputellende nieuw theater was te voorzien PZC Negen pompen draaien op volle toeren Jaren van discussie, jaren van tegenslag Van 't Westeinde: Te veel vertrouwen in de adviseurs Inwoners Middelburg kritisch over gemeentelijk beleid zaterdag 5 maart 2005 door Emile Calon MIDDELBURG - Toen alle pom pen pompten, stroomde er per uur vierduizend kubieke meter water vanuit de Veste in de bouwput van het nieuwe theater in Middelburg. Dat was in de nacht van donderdag op vrijdag rond 1.00 uur. Op dat moment stonden er ne gen pompen te draaien. Zes van de brandweer en drie van de aannemer. De brandweerpom- pen waren van het Stadsgewes telijke korps alsmede van de korpsen Goes, Terneuzen en Haamstede. De Zeeuws-Vlaam- se pompen, met elk een capaci teit van zeshonderd kubieke me ter per uur, konden het meeste water verplaatsen. De andere pompen hadden een capaciteit van of 180 kubieke meter per uur of 240 kubieke meter per uur. Hoofdofficier S. Vermeulen van de Stadsgewestelijke Brand weer toonde zich tevreden over de geleverde capaciteit. „Aan vankelijk dachten aannemer en gemeente dat het 24 uur zou du ren om de bouwput te vullen. Door overal capaciteit vandaan te halen is het gelukt om dat in minder dan de helft van de tijd te doen." Door het pompen is het water peil in de Veste niet gezakt. Het werd via de sluis bij de recht bank aangevuld vanuit het Ka naal door Walcheren. In totaal is er 23.000 kubieke meter wa ter in de bouwput gepompt. Bij de bouwput wordt gewaarschuwd or verdrinkingsgevaar. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Drie van de vier inwoners van Middelburg vinden dat de gemeente de bouwputellende bij het nieuwe theater had kunnen voorzien. Slechts 12 procent van de be volking meent dat de gemeente niets te verwijten valt; 15 procent heeft er geen mening over. De representatieve enquête van de PZC-redactie over de 'bouw- perikelen' in Middelburg, laat weinig ruimte voor twijfel. Het gemeentebestuur - college van Burgemeester en Wethouders en meerderheid van de raad - heeft van meet af aan de bouwplan nen van een nieuw theater ver keerd aangepakt. Te beginnen met de keus van de Zuidsingel als locatie, waar 84 procent van de deelnemers aan de opiniepei ling zich tegen uitspreekt. Tien procent van de ondervraag den acht de voormalige kazerne wel de juiste plek en zes procent heeft er geen mening over. On- Onder de omwonenden van de bouwput in Middelburg heerst moedeloosheid. foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Leandra Boog aard kijkt zorgelijk. „Hoe nu verder?" Ze zwijgt even, kijkt naar buiten, naar de met water gevulde bouwput en haalt haar schouders op. „Ik weet het niet." Haar vriend Tom Naezer weet het wel. Hij hoopt dat ze uitgekocht worden. Dat de gemeente hun huisje aan de Koningstraat koopt en dat ze elders opnieuw kunnen begin nen. Naezer kwam donderdagavond thuis en hoorde dat hij die nacht elders moest doorbrengen we gens instortingsgevaar. Een on aangename verrassing, blikt hij terug. Snel pakte hij wat spulletjes bij elkaar en liep samen met zijn vriendin naar het Gasthuis, het verzamelpunt voor alle evacu ees. Daar merkte hij tot zijn 'stomme verbazing' dat die eva cuatie nauwelijks was voorbe reid. Hij werd daar ontvangen door allervriendelijkste ambtenaren die, zoals hij zelf zegt, 'verder niets wisten'. Zo werd hem ge vraagd of hij de telefoonnum mers van zijn buren had. Zijn buurman Bram Hooge- steger had diezelfde ervaring. ,,Er was helemaal niets gere geld. Vriendelijk, ja. Iets ge regeld, nee. Doortastend, nee." Ook weet hij nog helemaal niet welke kosten vergoed worden en welke niet. Naezer kijkt vragend: „Waarom neemt bij de gemeente Middelburg nie mand een besluit. En waarom wordt er zo slecht gecommuni ceerd?" kracht. Waarom kunnen afzon derlijke ambtenaren of bestuur ders niet eens ronduit ja of nee zeggen, is een alom gehoorde klacht. Wat ook opvalt, is de moedeloosheid onder de omwo nenden. Naezer vertelt hoe hij vrijdag ochtend uit bed werd gebeld door de gemeente met het ver zoek zo snel als mogelijk hotel Du Commerce te verlaten en naar huis terug te keren omdat het gas weer werd aangesloten. Tijd voor een douche en een ont bijt werd hem niet gegund. Bij thuiskomst bleek echter dat hij nog uren moest wachten voor het gas daadwerkelijk weer ging stromen. Hoogesteger bracht samen met vrouw en zoon de nacht door in Hotel Goes, 'de eerste naam die bij mij opkwam'. Ook hij werd gisterochtend gebeld met het verzoek direct naar huis te ko men. Hij maakt een wegwerpge baar en zegt dat hij eerst lekker is gaan ontbijten. Feitelijk willen Naezer en Boog aard helemaal niet weg uit de Koningstraat. Hun huisje heb ben ze met veel liefde opge knapt tot iets leuks, tot een plek waar ze zich thuis voelen. Nae zer wijst echter naar de scheu- COR DE JONGE Slagkracht Die klachten zijn overal te ho ren. Wie je ook spreekt van de omwonenden van de bouwput, iedereen klaagt over het gebrek aan communicatie, over de slech te bereikbaarheid van de ge- mppntp pn hpt ppbrek aan slag- derzoeksbureau Bliek vroeg de mensen die de Zuidsingel afwij zen andere locaties te noemen. Éénderde geeft dan de plaats van de huidige schouwburg aan het Molenwater aan. Andere ge bieden die hoog scoren zijn plan de Mortiere aan de zuidkant van de stad (24 proeent) en het Stationsgebied (19 procent). Ook genoemd worden de Punt en het Hof van Tange. Van de on dervraagden komt 16 procent met verschillende andere loca ties. Opmerkelijk is dat de Blau- wedijk, ooit bij de plannenma kers serieus in beeld als theater- plek, van slechts één procent de voorkeur krijgt. Gevraagd naar stoppen of door gaan met de theaterbouw, ant woordt 53 procent stoppen, 35 procent doorgaan en heeft 12 procent geen mening. Dat beeld verandert als gewezen wordt op de financiële gevolgen van een bouwstop, waarvan de gemeen te beweert dat die rond de 25 miljoen euro liggen. Zo'n finan cieel verlies is voor 21 procent van de inwoners acceptabel, voor 76 procent is het niet-aan- vaardbaar. Drie procent heeft geen mening. Voor iets minder dan de helft van de inwoners, 47 procent, hoeft eerstverantwoordelijk wet houder A. van 't Westeinde (GroenLinks) niet op te stappen vanwege de bouwputaffaire. Van meer mannen, 52 procent, dan vrouwen, 41 procent, mag hij blijven zitten. Geen mening hierover heeft 18 procent. Bijna elke Middelburger (95 pro cent) blijkt op de hoogte te zijn van de theaterperikelen. Daar bij de aantekening dat de enquê te is gehouden vóór de plotse ling evacuatie van omwonenden op donderdagavond. Aan de representatieve steek proef namen 251 inwoners van de gemeente Middelburg vanaf 18 jaar en ouder deel (de enquê teurs bevroegen ook inwoners van de dorpen). De verdeling over mannen en vrouwen lag ge lijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na jaren dis cussie en inmiddels jaren van bouwwerkzaamheden, staat aan de Zuidsingel nu niet meer dan een put met water. Hoe is het zo gekomen? Tijd was van het grootste belang bij de keuze voor de loca tie van het nieuwe theater. De oude schouwburg was afge keurd door de arbeidsinspectie. Vóór 1 juli 2001 moest de ge meenteraad een bouwplan heb ben, dan mocht de oude schouw burg tot 2007 openblijven. Na een koortsachtige zoektocht langs mogelijke plaatsen - bou wen in de binnenstad vond men een voorwaarde - koos de raad in januari 2001 voor de Zuidsin gel. De PvdA wilde het theater toen liever op Ramsburg. Het CDA stelde als eis dat het project niet meer dan 56 miljoen gulden mocht kosten. In juni bleek dat het 71 miljoen gulden werd. Het CDA stemde in en redde het poli tieke gezicht door de kosten voor het theater en de parkeer garage te scheiden. De chris ten-democraten kregen steun van GroenLinks (dus ook van de huidige wethouder A. van 't Westeinde), de ChristenUnie en ouderenpartij AOV. De SGP. Leefbaar Middelburg (nu PPM) en de PvdA stemden tegen. Tijdens de verkiezingscampag ne veranderde de PvdA, met een wethouderszetel in zicht, van standpunt. Het nieuwe college (CDA, PvdA, ChristenUnie en GroenLinks) dat in 2002 aan trad, beloofde de kosten nog eens te bekijken. Als die meer dan vijf procent zot: stijgen, moest het project den afgeblazen, was de spraak. De kosten bleken of lopen, en weer redde het C het theater. De partij voor om het aantal parkee gen te verminderen, zodat gebouw goedkoper kon worden. De oppositie-L baar Middelburg, SGP, Dft SP - stemde tegen. De kazerne werd gesloopt werd archeologisch onden gedaan en er werd een bom] gegraven. Bij elke activiteito stond vertraging. Het verzet de buurt nam toe, huizen rs ten beschadigd. De wethooi teerde in op het budget, de richting van het theater ite soberder, de bodem van hetp je voor onvoorziene uitga kwam in zicht. Twee maanden geleden bei de raad om 1,3 miljoen euro; het budget van 32 miljoene toe te voegen. Dat bedrag niet meer nodig, omdat he: stemd was voor de subsidie; het nieuwe theater in 2005 dan is het theater nog klaar. De oppositie protests omdat de subsidie ook aanc re instellingen gegeven hadk nen worden. Bovendien js budget zo toch verhoogd. ren en kieren, de barsten en ver zakkingen. „Dit komt nooit meer goed", zegt hij moedeloos. Hij scham pert op ambtenaren die enige tijd terug de schade bij hem in specteerden en openlijk twijfel den of alles wel veroorzaakt is door de bouwput. Zijn buurman was ooit ook zeer trots op zijn woning. „En nu, nu is het een krot, een bouwval." Hoewel de woning van Frans Minneboo aan de Korte Noordstraat al de nodige schade heeft opgelopen door de bouw, heeft hij in de nacht van don derdag op vrijdag goed gesla pen. Het binnenstromende wa ter in de bouwput klonk hem als muziek in de oren. Wel vreest hij dat door het snelle vollopen van de put er weer schade zal ontstaan. „Waarom is er niet ge kozen voor geleidelijker pom pen?" Onwil Het bestuurslid van de belangen vereniging Van A tot Z zucht als hij het heeft over de communica tie van de gemeente. En zucht nog harder als hij het heeft over de onwil van de gemeente om te luisteren naar anderen. „Waarom zijn de adviezen van onze deskundigen genegeerd?" Vergeleken met de schade aan de huizen op de hoek van zijn straat en die aan de Ko ningstraat valt de zichtbare schade aan zijn woning nog mee. Hij weet echter niet welke onzichtbare schade er is. Aan de hele crisis rond de bouw put zit volgens hem maar een po sitief aspect: 'de hele buurt is één'. Zijn buurvrouw glimlacht wrang als haar gevraagd wordt hoe ze de evacuatie van buurtge noten heeft ervaren. Ze heeft zeer slecht geslapen en weet ook niet wat de toekomst brengt. Twee huizen in de directe nabij heid van haar woning zijn al on bewoonbaar verklaard. „Dus, wie weet..." A. van 't Westeinde door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wethouder A. van 't Westeinde (Groen Links) is politiek verantwoor delijk voor de bouw van het nieuwe theater. Hij heeft zich de afgelopen tijd al vaak afgevraagd of hij die verant woordelijkheid nog kan dra gen. „Dat komt steeds aan de or de", zegt hij. „Ik heb me de af gelopen tijd voortdurend afgevraagd of ik fouten heb gemaakt. De fout die ik gemaakt zou kunnen hebben, is dat ik te veel vertrouwd heb op de adviseurs om me heen." Het vertrouwen in de aan nemer en BBN, het bedrijf dat de bouw namens de ge meente heeft begeleid, is in middels helemaal weg. Er is een onafhankelijk deskundi ge ingehuurd die moet beoor delen of het theater nog wel op deze plek gebouwd kan worden. „Dat er kritiek was op deze plaats onder de bevolking was bekend. Maar als college waren we bezig om besluiten van de gemeenteraad uit te voeren. Er zijn drie momen ten geweest waarop de raad kon beslissen om ermee op te houden en de raad heeft steeds besloten om door gaan. De keuze voor de lofl tie aan de Zuidsingel is sn gemaakt, gelet op de dreigs de sluiting van de oui schouwburg. Je stapt in a proces, en dan is het moeihj om daar later op terug teki men." „Als ik terugkijk, naar dep' riode toen ik zelf raadst was, hebben we de ken voor die locatie vooral uit st debouwkundig oogpunt g maakt. Ik vind nog steeds d een theater bouwen in de Ma tiei-e het slechtste is dat, kunt doen. Een culturele vofl ziening hoort in de binnei stad. Bouwtechnisch gezien de Mortiere natuurlijk een ideale plek. Je kunt ere enorm parkeerterrein neerlt) gen." Verantwoordelijk „Ik heb, met de erfenis die: had, geprobeerd om op een! zorgvuldig mogelijke mam met het proces om te ga» Dat is niet altijd makkeif geweest. Er zijn moment! geweest dat ik dacht, ik dit niet meer. Ik wist dat ii een moeilijke klus worden. Ik heb de verat woordelijkheid genomen i ik wil daar niet voor wegl pen, zeker op dit montf niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 62