Museumhaven zoekt vrijwilligers Aan onze klanten 1 ft PZC Het leek wel een horrorfilm Ondernemingsraad AZZ start eigen studie naar toekomst Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Subsidieverstrekkers eisen dat restauratie toegankelijk gemaakt wordt Te strenge controles vis Subsidie herdenking bevrijding Graniet voor de prijs van kunststof OPEN Gratis overnachting toerist blijft onbelast www.familievermaak.nl zeeuwse almanak Sneeuwruimen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 5 maart 2005 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Thuis in.,.. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 editie Schouwen-Duiveland rinnr Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Mu seumhaven Zeeland kampt met een tekort aan vrijwilligers. Er wordt in de Stads- en Commer- ciewerf aan de Vissersdijk in Zierikzee keihard gewerkt aan de restauratie van de hoogaars ARM 17 Vrouwe Adriana, maai er zijn te weinig mensen beschik baar oin straks tijdens het mu- geumseizoen bezoekers te ont vangen. Openstelling van de werf voor het publiek is echter een belangrijke voorwaarde van pe subsidiegevers. Pogingen de vrijwillige VW- gidsen en leerlingen van Scho- lengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee te interes seren voor de ontvangst en rond leiding van bezoekers, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Een beroep op bemiddeling door de Vrijwilligerscentrale van de Stichting WerkSaam heeft evenmin resultaat opgeleverd. „Alle VW-gidsen hebben de werf bezocht en geconcludeerd dat een bezoek aan de werf ze ker een half uur duurt, en dat is moeilijk in te passen in stads wandelingen van anderhalf uur", schrijft J. de Boer in de nieuwsbrief van de Museumha ven. De gidsen zien alleen kans een klein oponthoud van tien mi nuten bij de werf in te lassen, maar volgens de nieuwsbrief zou dat geen recht doen aan het geen hier geboden wordt. De Boer is bestuurslid van de Vereniging van Vrijwilligers Mu seumhaven. Hij betreurt het dat er nauwelijks mensen te vinden zijn die zich vrijwillig als sup poost in de Stads- en Commer- ciewerf willen inzetten. Techni sche kennis is niet meteen een eerste vereiste. „Die informatie staat allemaal op papier. Vrijwil ligers kunnen zich inlezen, maar enige affiniteit met scheepvaart en het maritieme verleden moet er natuurlijk wel zijn", vindt De Boer. Hij roemt het enthousiasme van de groep werklieden die onder aanvoering van scheepstimmer man P. Weeda bezig is met de restauratie van de ARM 17. Elke stapje van dit ambitieuze karwei wordt gevolgd door F. Jansen. Hij legt elke fase vast op zijn ca mera en heeft met enkele honder den foto's al een schat aan docu mentatie gecreëerd. Daaruit wordt een selectie gemaakt die te zijner tijd voorzien van tekst op dvd wordt gezet. Het is de be doeling de bezoekers via een bea- merpresentatie deelgenoot te ma ken van het restauratieproces. „Dat verwachten de Europese subsidiegevers ook van ons", be nadrukt De Boer. In de hoop dat er zich toch nog tijdig vrijwilligers zullen mel den naar aanleiding van mond- tot-mondreclame van de men sen die nu bij de scheepsrestau- ratie zijn betrokken, wordt er wel gestaag doorgewerkt aan een publiekspresentatie. Daar toe behoort ook de inrichting van een bezoekersruimte. De Boer hoopt dat daar volgende za terdag mee begonnen kan wor den. Via sponsors zijn er gelden verworven voor het maken van een promotiefilm over de Mu seumhaven plus voor de aan schaf van apparatuur om de film te tonen, Tijd dringt Scheepstimmerman Weeda be kommert zich op cÜt moment maar niet al te veel over het te kort aan vrijwilligers. Hij richt zich in hoofdzaak op de restau ratie van de ARM 17. „Daar wordt elke dag aan gewerkt. Dat moet ook, want de tijd dringt. Volgens de subsidievoor waarden moeten we voor 1 ja nuari 2006 klaar zijn, maar ik hoop dat we er wel wat uitstel voor krijgen", zegt Weeda. Verder wacht ook de voormalige sleepboot De Zuidvliet nog op restauratie. Dit oude schip ligt afgemeerd voor de Scheeps- en Commerciewerf. „Maar al het werk daaraan moet buiten ge beuren, en daar krijg ik nu in die kou even niemand voor, hoor", zegt de scheepstimmer- Scheepstimmerman P. Weeda werkt dagelijks niet vrijwilligers die elkaar aflossen aan de restauratie van de ARM 17 Vrouwe Adriana. foto Marijke Folkertsma Achter motor voortgesleepte vrouw ligt nog steeds wakker van incident |tioor Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Ze zal de laatste zijn om te ontkennen dat ze door haar drinkgedrag een regelmatige bron van over last was. „Maar dan hoeft hij ine toch nog niet met klompen in m'n buik te schoppen en ach ter z'n motor aan te slepen!" De 43-jarige Marijke de Koster i barst in tranen uit bij de gedach te aan het voorval 19 augustus vorig jaar in Zierikzee. Haar I sfem stokt, slaat over van emo tie. Na vier dagen overvloed van Blcohol en - naar eigen zeggen - i|eksueel misbruik en mishande ling, werd ze door haar toenma lige drinkmaatje half ontkleed 1 op straat gegooid. De buurman "Was het lawaai zat en besloot na vier keer tevergeefs een beroep ;0P de politie te hebben gedaan, net heft in eigen handen te ne- rinen. „Hij trapte me met die'gro- klompen in m'n maag en »chreeuwde dat ik moest op staan. Maar ik kon niet meer op- •staan.Ze verbergt het gezicht fn haar handen en schokschou- ert' »Toen heeft hij me aan ■ln benen vastgebonden en me zo achter z'n motor aan meege sleept naar het politiebureau. Mijn rollator had hij aan z'n stuur gebonden. Het leek wel een scène uit een horrorfilm. Wie verzint zoiets!" De Koster houdt aan de dik tweehonderd meter lange 'rit' uit de Ravestraat naar het bu reau aan het Kerkhof lelijke schaafwonden over op haar rug en zij. Bij het drinkgelag had ze eerder al een hoofdwond opgelo pen. De politie maakt haar los en belt een ambulance, die het slachtoffer naar het ziekenhuis brengt. De boze buurman wordt ingesloten en door de officier van justitie zware mishandeling ten laste gelegd. Vier dagen la ter wordt hij 'hangende het on derzoek' vrijgelaten. Werkstraf De 45-jarige Zierikzeeënaar is afgelopen donderdag door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een werkstraf van vijf tig uur. De rechter heeft de man vrijgesproken van het toebren gen van zwaar lichamelijk let sel, maar acht mishandeling be wezen. Het feit dat de motorrij der tot vier keer toe tevergeefs een beroep had gedaan op de po litie en dat De Koster in de buurt voortdurend een bron van ergernis was, is door de recht bank meegewogen in de straf maat. De officier van justitie had 240 uur werk- en drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Als de dood Na verzorging in het ziekenhuis werd De Koster op eigen ver zoek in de crisisopvang in Sas van Gent geplaatst. „Ik was als de dood dat hij me zou komen opzoeken. Na anderhalve week keerde ze terug naar haar huis in Burgh-Haamstede. Ze woont gelijkvloers, door botontkalking heeft ze moeite met lopen. „Van daar die rollator." In Zierikzee komt ze in het geheel niet meer, uit angst de haar goed bekende motorrijder tegen het lijf te lo pen. „Ik moet van de dokter ei genlijk nog naar het ziekenhuis om een buikecho te laten ma ken, maar ik durf niet. Het heeft zes weken geduurd voordat die wonden op mijn rug en zij wa ren genezen. Dit heeft hij mij willens en wetens aangedaan, want hij is er speciaal voor te- nog ruggekomen. Ik heb er steeds nachtmerries van." Ook tegen De Koster heeft de rechtbank overigens maatrege len genomen. Ze heeft een straat verbod voor die hoek van Zierik zee en staat minimaal een half jaar onder toezicht. Vergrijpt De Koster zich opnieuw aan de alcohol, met alle gevolgen van dien, dan hangt haar een ge dwongen opname in een psychia trisch ziekenhuis boven het hoofd. „Maar dat zal niet gebeu ren, want ik drink niet meer. De druppel die voor hem de emmer deed overlopen, was ook mijn al lerlaatste druppel! Marijke de Koster en haar steun en toeverlaat Wammes: „Ik moet van de dokter eigenlijk nog naar het ziekenhuis om een buikecho te laten maken, maar ik durf niet." foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland mag geen toeristenbelasting hef fen over gratis overnachtingen. Dat heeft de Hoge Raad bepaald in zijn uitspraak in een zes jaar slepend conflict tussen camping houder J. Stigter uit Brouwers haven en de gemeente. Zie d e elders in DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. Op camping Den Osse in Brou wershaven mogen kinderen tot zes jaar gratis overnachten. Des ondanks moet de eigenaar wel toeristenbelasting afdragen over deze overnachtingen. Eige naar Stigter is het hier niet mee eens en hij tekende daarom in 1999 beroep aan. In de gemeen telijke verordening staat name lijk dat toeristenbelasting afge dragen moet worden over over nachtingen waarvoor een ver goeding is betaald. Omdat de kinderen tot zes jaar gratis mo gen kamperen, is hier geen spra ke van, stelt Stigter. Hij kreeg in 2002 gelijk het van gerechts hof in Den Haag en nu ook van de Hoge Raad. Deze uitspraak heeft niet alleen gevolgen voor ondernemers op Schouwen-Duiveland die wer ken met gratis overnachtingen ZEEBRUGGE - De inspecteurs van het Federaal Voedsel agentschap voeren veel te strenge controles uit op en om de vismijn in Zeebrugge. De groothandelaren klagen daar over hun nood in een brief aan de Vlaamse en federale re gering. Ze opereren als groep en niet individueel uit angst voor re presailles. Volgens de groothandel is de situatie, door de bureaucratische opstelling van het agentschap, onwerk baar en dreigen de handelaren daardoor nieuwe investe ringen achterwege te laten. Een aantal van hen overweegt ook te stoppen. De steeds strengere (Europese) regels, worden door het agentschap nog eens aangescherpt, stellen de handelaren vast. Dit, terwijl in andere Europese landen de regelge ving soepeler wordt gehanteerd. In Zeebrugge 'mijnt' ook een aantal Zeeuwse vissers. ZIERIKZEE - De stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk Zierikzee krijgt 1500 euro subsidie voor het project Schouwen-Duiveland zestig jaar bevrijd. De stichting or ganiseert onder meer een tentoonstelling met foto's van memorabele plekken op Schouwen-Duiveland uit de twee de wereldoorlog. Daarnaast is de expositie 'Kinderen van ouders in het verzet' te zien en worden spullen zoals uniformen ge toond. De tentoonstelling start op 18 april en staat vier weken. De eerste week van mei is een speciale themaweek met lezingen en concerten in het kader van zestig jaar be vrijd. (Advertentie) tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse* 10 11 GRATIS Granieten werkblad bij keukens vanat 7000,- ZONDAG 6 maart DEZE WEEK GRATIS 10 jaar garantie DEZE WEEK GRATIS kookklaar geïnstalleerd Inlormeer in de showroom naar de voorwaarden. ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: m. Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor het viaduct - T 0165-510 600 4^ KeukenMarket www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Onderne mingsraad van Stichting AZZ begint een eigen onderzoek naar de beste toekomst van de instel ling voor jeugdhulpverlening. In een brief aan het personeel stelt de OR overvallen te zijn door de berichtgeving over de geplande fusie tussen AZZ en Arduin en de professioneel en financieel failliete staat waarin de instel ling volgens een bestuursnotitie van de Raad van Bestuur in ver keert. De Raad van Toezicht laat bij monde van waarnemend voorzit ter H. Goovers weten 'wel posi tief' te staan ten opzichte van de fusie. De RvT wil evenwel onder zoeken of Arduin en AZZ bij el kaar passen en of fusie voor ie dereen een goede oplossing is. De OR distantieert zich van de 'diskwalificatie van het voltalli ge personeel', waarop de opmer kingen in die notitie volgens de OR neerkomen. De onderne mingsraad zegt tot op gisteren, toen de brief bij de medewer kers thuis bezorgd werd, geen adviesaanvraag over de fusie plannen van de Raad van Be stuur te hebben gekregen. Die adviesaanvraag is wettelijk ver plicht. De OR is door de Raad van Bestuur, op dinsdag 22 fe bruari mondeling ingelicht over de intentie tot fusie van AZZ en instelling voor verstandelijk ge handicapten Arduin. De OR stelt in de brief geen me ning te hebben gegeven over de plannen en gewaagd te hebben om alle noodzakelijke informa tie om de plannen te beoorde len, inclusief de beweegredenen en de verwachte gevolgen van een samengaan tussen AZZ en Arduin. Ook vroeg de OR om vol doende voorbereidingstijd op dat het advies 'van wezenlijke invloed' kan zijn bij de besluit vorming. De OR concludeert dat de be richtgeving dat de fusie bijna rond zou zijn, voorbarig is. De OR stelt sinds het vernemen van de fusieplannen vrijwel dage lijks vergaderd te hebben. Afge lopen dinsdag is besloten een ei gen onderzoek te beginnen naar de 'beste toekomst' van AZZ. Raad van Bestuur van Arduin P. van den Beemt heeft in een brief van 23 februari zijn perso neel toegelicht wat de achter grond is van de aangekondigde fusie. In de brief bevestigt Van den Beemt zijn toezegging mee te werken aan het opstellen van een reddingsplan. voor hun gasten. „Dit heeft lan delijke impact", zegt T. Weg man van de Recron. De gemeen te Schouwen-Duiveland heeft de plaatselijke verordening na melijk gebaseerd op een model verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Veel gemeenten in Nederland ge bruiken deze modelverordenin gen en daarom denkt Wegman dat deze situatie op meer plaat sen in Nederland speelt. Campingeigenaar Stigter was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Regiomana ger Wegman van de Recron ver wacht dat Stigter het te veel be taalde bedrag aan toeristenbe lasting zal terugvorderen van de gemeente. Verantwoordelijk wethouder A. Croné kon giste ren ook niet inhoudelijk te rea geren. Hij is met vakantie. EU 4 Hij vindt het toch zo'n zin loos werk, die Middelburger. Sneeuwruimen. Ofwel het dooit, en dan gaat de sneeuw vanzelf weg, ofwel het gaat weer sneeuwen en dan kun je opnieuw beginnen. Zinloos werk, dus. Met die gedachte in het ach terhoofd reed hij door de Zeeuwse hoofdstad. Ergens op een plein zag hij een man druk in de weer met bezem en sneeuwschuiver. Die was wel een pad aan het banen en dacht er kennelijk heel an ders over. De man was de toegang tot het Zeeuws museum sneeuw vrij aan het maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61