pzc Syrië trekt deel leger terug uit Libanon Ex-minister Oekraïne pleegt zelfmoord Amerikanen schieten op net vrijgelaten Italiaanse journaliste Vlamingen willen taboe op Vlaams Belang opheffen Aids rukt op in Afrika Ex-militair secretaris van prinsen Migranten-quota Vlaamse clubs Paus groet gelovigen morgen China verhoogt defensiebudget Warm Sri Lanka legt heffing op m winterkleding Jackson heeft schuld van 275 miljoen China zal onafhankelijk Taiwan nooit accepteren Papaverteelt Assad kondigt operatie vandaag aan Stripfiguren in Belgische historie La flüte a six SCHTROUMPFS zaterdag 5 maart 2005 NEW YORK - Als niet meer gedaan wordt om de aids-epi- demie te stoppen, dan zullen de komende twintig jaar ne gentig miljoen Afrikanen besmet raken met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Dat is tien procent van de totale be volking van Afrika. Om een dergelijke explosieve toena'- me van de ziekte te voorkomen, moet er volgens de Vere nigde Naties 200 miljard dollar geïnvesteerd worden in anti-aidscampagnes. Op dit moment zijn 25 miljoen Afrikanen besmet met hiv, dat is 65 procent van het totale aantal gevallen in de we reld. Vorig jaar kwamen er 3,1 miljoen besmettingen bij. Duizenden mensen overlijden iedere dag aan de ziekte. Zuid-Afrika telt het hoogste aantal aidsgevallen in de we reld: vijf miljoen. GPD LONDEN - Een voormalig officier van de Britse elite-een heid SAS zal zich ontfermen over de Britse prinsen Wil liam en Harry. Ex-militair Jamie Lowther-Pinkerton, die in Colombia twee jaar lang jacht maakte op drugsbaron nen, zal als particulier secretaris de publieke optredens en het liefdadigheidswerk van de broers coördineren. De 44-jarige ex-officier is als voormalig stalmeester geen onbekende aan het hof. Volgens een bron aan het hof kan hij als goed voorbeeld voor de prinsen dienen. Prins Har ry (20) kwam onlangs negatief in het nieuws toen hij in een nazi-uniform op een feestje verscheen. ANP/DPA BRUSSEL - Vlaanderen zal mogelijk quota voor migran ten opstellen voor sportverenigingen, jeugdclubs en cultu rele instellingen. Als zij geen minimum aantal allochto nen weten binnen te halen, dan kunnen de verenigingen hun subsidie verliezen. Dat plan ontvouwde Vlaams minister Anciaux (Cultuur en Sport) gisteren in dagblad De Morgen. Er komen ver schillende quota, variërend van deelname van allochto nen aan het bestuur tot een minimum percentage van het publiek. Die getallen worden nog uitgewerkt. ANP ROME - Paus Johannes Paulus II zal morgen opnieuw kort aan het raam van zijn kamer in het Gemelli-zieken- huis in Rome verschijnen om belangstellenden te groeten. Maar net als vorige week spreekt hij de aanwezige gelovi gen zeer waarschijnlijk niet toe, maakte een woordvoer der gisteren bekend. ANP/AFP PEKING - China laat zijn militaire uitgaven dit jaar met 12,6 procent groeien. Dat heeft de voorzitter Jiang Enzhu van het Nationaal Volkscongres gisteren gezegd. Volgens de parlementsvoorzitter komt het budget van het leger uit op 22,8 miljard euro. Washington sprak onlangs zijn bezorgdheid uit over de stijging van de Chinese militaire uitgaven. Daardoor kan volgens de Amerikanen het strategische evenwicht met Taiwan in gevaar komen. Bovendien vormt het een bedrei ging van Amerikaanse militairen in Azië, aldus het Witte Huis. ANP/AFP »an onze redactie buitenland BRUSSEL - Van de Vlamingen ziet 58 procent een samenwer king met het extreemrechtse Vlaams Belang op gemeentelijk vlak wel zitten. Dit blijkt uit een enquête die werd gehouden in opdracht van het Belgische iq !l> COLOMBO - Het tropische Sri k Lanka heeft besloten invoerrech- ■r ten te gaan heffen op onnodige 'tsunami-hulp zoals winterjas- 13 sen en dekens. Ook aan afge dankte en ondraagbare westerse tweedehandskleding is geen be- ie -hoefte. f De invoer van hulpgoederen voor de getroffen regio's is in E principe niet belast, maar vol- F 'gens het ministerie van Financi- en en Planning moet er nu toch 'een grens worden getrokken, „We willen de import van derge- o] lijke gebruikte goederen ontmoe- j(/ .digen. Ze zijn weliswaar vanuit ,een goede gedachte geschonken, maai' kennelijk hebben sommi- gen gedacht dat Sri Lanka op de P" 'Zuidpool ligt", aldus een zegs man van het departement, bi Talrijke organisaties ondervin- 15 den overigens momenteel proble- men met de invoer van hulpgoe deren. De regering van het ei- land wil zeker zijn dat er geen misbruik wordt gemaakt van de regelingen, en dat er goederen B worden ingevoerd die niets van doen hebben met de hulpverle- ning en dus belast hadden moe ten worden. Colombo is ook be vreesd dat de rebellen van de Ta- mil Tijgers wapens en andere goederen onder het mom van '3 hulp het land binnensmokkelen, a Zo zouden al onderdelen van he likopters op deze wijze zijn ver voerd. Volgens de spreekbuis van de re- bellen, de internetsite Tamil- net.com, hebben de hernieuwde bureaucratie en de langdurige i controles van de hulpgoederen ;negatieve gevolgen voor de hulp- r verlening. Het duurt soms we ken voordat goederen worden vrijgegeven en soms wordt er ten onrechte een belastingaan- slag opgelegd van tienduizen- 3 den dollars die niemand kan op brengen. ANP/RTR SANTA MARIA - De Ameri kaanse superster Michael Jackson heeft een persoonlijke schuld uitstaan van meer dan 275 miljoen dollar. Deze financiële crisis staat me de aan de basis van zijn huidige rechtszaak wegens seksueel mis bruik van een minderjarige, zo staat in een gisteren uitgelekt document van openbaar aankla ger Gordon Auchincloss. In San ta Maria staat 'Wacko Jacko' momenteel terecht. Volgens het document was Jackson in paniek geraakt door 'dein februari 2003 verschenen documentaire Living With Mi chael Jackson van de Britse jour nalist Martin Bashir. In de docu mentaire zei Jackson dat hij in bed sliep met kinderen en boven dien was hij hand in hand te zien met een toen 13-jarige kan kerpatiënt, de jongen om wie de huidige rechtszaak draait. Volgens de aanklagers in de zaak vreesde Jackson voor een verdere deuk in zijn imago en zijn portemonnee. Daarom zou hij de jongen en zijn familie uit eindelijk in zijn Neverland Ranch hebben 'ontvoerd' totdat zi] op video een verklaring had den afgelegd over de onschuld van de zanger. Volgens de aan klagers kwam die video onder grote druk van Jackson tot stand. De betrokken video werd giste ren aan de jury getoond. Op de beelden zijn het slachtoffer en familieleden te zien, die Jackson prijzen voor zijn menslievend- heid. De jongen zegt dat hij de zanger als een vaderfiguur ziet I en ook de moeder looft de ar- j tiest. De aanklagers wilden met de video aantonen dat de fami- he onder grote druk stond derge- I lijke verklaringen af te leggen. De zus van het slachtoffer ver scheen gisteren voor de tweede maal in de rechtszaal. Tot tra inen toe bewogen, vertelde ze dat haar broer na zijn bezoek aan Jackson teruggetrokken en afstandelijk ging reageren. Vol gens haar heeft Jackson haar broer ook veelvuldig geknuffeld en gekust. Van beide vormen van affectie was haar broer niet gediend, zo verklaarde ze. ,De zus was ook in de ranch van Jackson toen de artiest haar zie- ke broer ontving. Eerder zei ze dat Jackson haar broer ook alco- °1 heeft geschonken op de Ne verland Ranch. ANP/AFP/DPA dagblad De Morgen onder kies gerechtigde Vlamingen. De tra ditionele Vlaamse partijen boy cotten tot nu toe elke coalitie met het Belang, het zogenoemde cordon sanitaire. Een kwart van door Remco Reidinq MOSKOU - De Oekraïense oud-minister van Binnenlandse Zaken is dood gevonden in zijn buitenverblijf. Joeri Kravtsjen- ko zou gisteren worden ver hoord in verband met de ge ruchtmakende moord op journa list Georgi Gongadze. Kravtsjen- ko overleed als gevolg van een kogelwond in zijn hoofd. Hij heeft zelfmoord gepleegd. Volgens het persagentschap Interfax is er een brief van de oud-bewindsman gevonden. Daarin zou hij zeggen dat hij met zijn daad zijn familie wilde beschermen. Hij zou zijn daad hebben begaan vanwege 'Koetsj- ma en zijn handlangers'. Koetsj- ma is de oud-president van Oe kraïne die met zijn corrupte clan het land bestuurde. Hij werd begin dit jaar afgelost door de hervormingsgezinde Viktor Joesjtsjenko na de zoge noemde Oranje revolutie. Koetsjma, op vakantie in Tsje chië, ontkende elke verantwoor delijkheid. „Voor God en mijn (Advertentie) zondag 6 maart 11.00 - 17.00 uur Stadionweg 31/33, 3077 AP Rotterdam tel.: 010 - 497 08 22 www.vervat.nl de ondervraagden liet weten te gen elke vorm van samenwer king te zijn met de partij van Fi- lip Dewinter. Van de liberale re geringspartij VLD/ Vivant en de christelijk-conservatieve opposi- volk verklaar ik dat ik een schoon geweten heb." De oud-president zei vandaag naar Oekraïne terug te keren om aan alle geruchten een einde te ma ken. Volgens president Viktor Joesj tsjenko heeft Kravtsjenko 'zich zelf veroordeeld'. Joesjtsjenko denkt dat zijn dood 'verband kan hebben' met de moord op Gongadze. De Oekraïense oppositie ver dacht Kravtsjenko van betrok- tiepartij CD&V/N-VA staat een meerderheid van de kiezers posi tief tegenover een mogelijke sa menwerking met het voormalige Vlaams Blok. De achterban van de sociaal-democratische lijst- kenheid bij de moord op de kriti sche journalist, ruim vier jaar geleden. Kravtsjenko zou als minister op dracht hebben gegeven Gongad ze te laten verdwijnen. Handgranaat Kravtsjenko is niet het eerste slachtoffer in de zaak. Eerder deze week raakte een verdachte zwaargewond, nadat een hand granaat naar hem was gegooid, meldde de Oekraïense televi- verbinding SP.A/Spirit staat in meerderheid huiverig tegenover een bestuurlijke samenwerking. Uit dezelfde enquête blijkt dat Vlamingen de Waalse socialis tische politicus Di Rupo liever siezender Kanaal 5. Gongadze deed onderzoek naar corruptie bij de overheid. Hij verdween op 16 september 2000. Volgens de procureur-ge neraal werd hij door hoge poli tiemensen ontvoerd. Buiten Kiev zouden ze hem heb ben laten stikken om zijn lichaam daarna met benzine te overgieten en aan te steken. Het onthoofde lijk werd later in een bos teruggevonden. De moordzaak stond symbool niet premier van België zien worden. Di Rupo, volgens som migen achter de schermen de machtigste man van het land, maakte vorige week gewag van zijn ambities om eerste minister te worden. Maar bij de Vlamin gen ziet 62 procent dat niet zit ten. ANP PEKING - China zal zich in spannen om een vreedzame her eniging met Taiwan te bewerk stelligen. Het Chinese volk zal echter nooit een onafhankelijk Taiwan accepteren. Dat zei pre sident Hu Jintao in een discus sie met een adviesorgaan van de regering, aldus het staatspersbu- reau Xinhua gisteren. Volgens Hu zal China er alles aan doen om te voorkomen dat het eiland zich defintief los maakt van het moederland. Pe king beschouwt Taiwan als een opstandige provincie. Gesprek ken over een oplossing van het conflict liepen zes jaar geleden vast. Taiwan scheidde zich de facto in 1949 van het Chinese moederland af, nadat de natio nalisten er een heenkomen had den gezocht na de opmars van de communisten. De president zal vandaag de kwestie-Taiwan opnieuw aan de orde stellen in zijn rede tot het Chinese parlement, het Na tionaal Volkscongres. Dat be gint vandaag aan de jaarlijkse plenaire zitting in Peking. De volksvertegenwoordging zal er volgende week ook een 'anti-af- scheidingswet' aannemen, die volgens waarnemers een basis kan vormen voor eventueel mili tair ingrijpen tegen Taiwan. Pe king heeft onderstreept dat de wet hereniging met Taiwan tot doel stelt en geen 'order tot mo bilisatie' impliceert. Taiwan heeft steeds gedreigd zich onafhankelijk te verklaren en nog altijd willen veel Taiwa- nezen dat. Ze weten evenwel dat een dergelijke stap zal uit monden in een oorlog en daar om heeft geen enkele Taiwanese bestuurder tot dusver het aange durfd de onafhankelijkheid for meel uit te roepen. ANP WASHINGTON - De teelt van papaver, de grondstof voor de productie van opium, is in Af ghanistan in een jaar tijd meer dan verdrievoudigd. Dat staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. In 2004 werd in totaal 206.700 hectare papa ver geoogst. In het jaar daar voor was dat niet meer dan 61.000 hectare. ANP voor het criminele regime van president Leonid Koetsjma en zorgde voor een politieke crisis in Oekraïne. Ook Koetsjma zelf zou betrok ken zijn bij de moord. Op ge luidsbanden die openbaar wer den gemaakt door zijn lijf wacht, is te horen hoe hij klaagt over Gongadze en Kravtsjenko de opdracht geeft hem 'uit te drijven, eruit te gooien en aan de Tsjetsjenen te geven'. Deze week werden drie politie mensen aangehouden. Zij werk ten onder de verantwoordelijk heid van Kravtsjenko's ministe rie van Binnenlandse Zaken. Volgens Joesjtsjenko zijn de da ders van de moord daarmee ge pakt en is de zoektocht naar de opdrachtgevers begonnen. De communistische partij eist in middels de arrestatie van Koetsj ma in verband met de dood van Kravtsjenko. „Als dit geen zelfmoord is", zei premier Joelia Timosjenko, „dan geloof ik dat het een po ging was informatie over de moord te verbergen." GPD (Advertentie) Z|| SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG van onze redactie buitenland BAGDAD - Amerikaanse solda ten hebben het vuur geopend bij de vrijlating van de Italiaanse journaliste Giuliana Sgrena in Bagdad. De Amerikanen scho ten op de auto waarmee Sgrena, begeleid door Italiaanse veilig heidsagenten, op weg was naar het vliegveld. De journaliste raakte gewond aan de schouder. Van de veiligheidsmensen werd er één gedood. Sgrena. die niet in levensgevaar is, werd naar een ziekenhuis ver voerd. De Italiaanse premier Berlusco ni heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Rome gisteravond on middellijk ontboden om hem tekst en uitleg te geven. „De schoten kwamen van het Ameri kaanse leger. Het is een ernstig incident en iemand moet de ver antwoordelijkheid nemen", al dus de eerste minister. Het inci dent vond plaats bij een Ameri kaanse controlepost. Het Ameri kaanse leger heeft het incident gisteravond bevestigd. De journaliste was kort tevoren vrijgelaten door haar ontvoer ders. Sgrena (57) werkt voor de Italiaanse krant II Manifesto. Ze werd op 4 februari op straat, in terviews makend, ontvoerd. Op een later verspreidde video smeekte zij de Italiaanse rege ring de Italiaanse soldaten uit Irak terug te halen. De journalis te zou gisteravond laat nog met een vliegtuig naar Rome ge bracht worden. De gijzeling van Sgrena hield Italië weken in de greep. Meer dan een half miljoen mensen be toogde medio februari voor haar vrijlating in Rome. De hoofdredacteur van II Mani festo Gabriele Polo, reageerde ontdaan op het gebeurde. „Het nieuws over haar vrijlating moest een feest worden, maar het is kapot gemaakt door een vuurgevecht. Een Italiaanse agent is gedood door een Ameri kaanse kogel. Een tragische de monstratie van iets wat wij nooit wilden. Alles wat in Irak gebeurt is zinloos en gek." De Italiaanse president Carlo Azeglio Ciampi sprak meteen zijn treurnis uit over het gebeur de. Hij condoleerde de familie van de omgekomen agent. Van Amerikaanse zijde gaf een zegsman de internationale troe pen de schuld. Die zouden hebben geschoten op een auto die met hoge snel heid reed. Verdere details zei hij niet te kennen. Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus 230. 4380 AE Vlissingen Tel 0118-417500, Fax:0118-418107 BRUSSEL - Een vrouw veegt de vloer in een lokaal dat is gewijd aan Belgische stripfiguren op de ten toonstelling 'Made in Belgium' in Brussel. De tentoonstelling loopt van 8 maart tot 15 september 2005 en laat een overzicht zien van de Belgische geschiedenis. Dit jaar vieren de zuiderburen het 175-jarige bestaan van het onafhankelijke België en de 25ste verjaardag van het federalisme (de verdeling in een Waalse een Vlaamse streek) in het land. foto Yves Herman/RTR Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 lnfo@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl van onze redactie buitenland BEIROET - De Syrische presi dent Bashar al Assad zal van daag tijdens een toespraak tot het parlement vermoedelijk be kendmaken dat een deel van de Syrische troepen uit Liba non wordt teruggetrokken. Dat meldden Libanese bron- Volgens het Syrische persbu reau Sana gisteren zal Assad spreken over de 'huidige poli tieke ontwikkelingen'. De offi ciële spreekbuis van het be wind gaf geen nadere details. De toespraak stond niet op de agenda van het parlement. Volgens meerdere Libanese bronnen kondigt de president een gedeeltelijke terugtrek king aan. Eerder was al be kend geworden dat alle 14.000 tot 15.000 Syrische militairen in Libanon worden terugge trokken in de Bekaa-vallei in het oosten aan de grens met Sy rië. Een Libanese minister zei dat de regering in Damascus 'be paalde garanties' wil voor zij de manschappen compleet te rugtrekt. „Syrië wil een soort routekaart én consultaties op regionaal en internationaal ni veau over de hervatting van het vredesproces." Syrië staat onder zware internationale druk om uit Libanon te ver trekken. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren in de deel staat New Jersey gezegd dat Syrië zich volledig moet terug trekken uit Libanon. Bush waarschuwde dat hij geen ge noegen neemt met halve maat regelen. Bush zei in een vraaggesprek met het dagblad The New York Post dat hij wil dat Syrië zijn militairen en leden van in lichtingendiensten in mei uit Libanon weg heeft gehaald. Ook Rusland heeft zich in het diplomatieke conflict ge mengd. De Syrische ondermi nister Al Mualem van Buiten landse Zaken praatte gisteren in Moskou over de kwestie met minister Lavrov van Buiten landse Zaken. Moskou is al de cennia een bondgenoot van Da mascus. Desondanks deelt het Kremlin het standpunt dat het Syrische leger Libanon moet verlaten, maar vindt wel dat dit in een verantwoord tempo moet gebeuren omdat in Liba non sprake is van een 'zeer fra giele stabiliteit'. Syrische troe pen zijn sinds 1976 in het buur land. Na afloop van het overleg zei Al Mualem dat hij met Lavrov over een 'bepaald Syrisch plan' heeft gesproken. Hij rep te van een akoord tussen Syrië en Libanon, dat door alle le den van de VN-Veiligheids- raad zal worden goedgekeurd. ANP/AFP/RTR Een Syrische tank staat in Dar al Baidar ten oosten van Beiroet opgesteld. De Syrische president zal naar verwachting vandaag be kendmaken dat Syrië een deel van zijn troepen terugtrekt uit buurland Libanon. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5