Sociëteit lokt kunstzinnige toerist Korte Gos ligt lekker in de mond PZC GRATIS PZC De Verrassing krijgt eretitel GroenLinks PZC Ondernemingsraad AZZ start eigen studie naar toekomst b 13 Aloord-Bevelandse ondernemers bedenkten speciale arrangementen ZRD opent milieustraat in Wissenkerke future maman AAZET VAKANTIE" VARISO c- Goes pakt overtreders voorschriften voor brandveiligheid harder aan Van der Laan heropent Westhove Stankwet voor lege boerderijen Meldpunt lichthinder kassen Juridische soap rond stoffenbeurs zaterdag 5 maart 2005 Hnnrlnqrid Huibers KORTGENE - De ondernemers sociëteit Noord-Beveland heeft vijf arrangementen samenge steld waarmee vooral in het voor- en naseizoen toeristen naar het eiland moeten worden gelokt. Recreatieondernemers werken daarvoor samen met on der meer natuurorganisaties en Noord-Bevelandse kunstenaars. [WISSENKERKE - De inwoners van Noord-Beveland kunnen vanaf april met hun grof afval terecht op de milieustraat van de Zeeuwse Reinigingsdienst in Wissenkerke. De precieze datum maakt het be- Erijf nog bekend. De openingstij den zijn: woensdag en vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur en op zater- van 9.00 tot 12.00 uur. Er zijn op de milieustraat aan de Cruijckelkreke containers voor: asbest, hout, elektrische appara ten, destruetie-afval, groenaf val, glas, kca, metalen, niet brandbaar, papier en karton, rest brandbaar, schoon puin, schone grond en textiel. Meer litleg is te vinden in een brochu re op de website www.zrd.nl De milieustraat is de twaalfde die de Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) - dochterbedrijf van Delta - in Zeeland opent. (Advertentie) Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vughterstraat 166 8rtda Veemarktstraal 53 Bussum Spiegelstraat 2b Rotlef dam Korte Hoogstraat 18 |7cgn open. bruidssuite op afspr 010-414 0093 ONLINE SHOP WWW.RJTURE-M Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van K0ZIJNEN Landal Een akte in samenwerking met :KK£3SI www.aazet.nl Kapdle -Tel. 0113-330353 *Vtong Mor de voorwoorden Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Er is een natuurmidweek samen gesteld met onder meer begelei de excursie over de Goudplaat en de Schotsman. Ook is er een natuur- en cultuurarrangement. Onder leiding van een gids wor den bijvoorbeeld een bezoekje gebracht aan Colijnsplaat en Veere. Verder staat er een na- tuurvaartocht over het Veerse Meer op het programma. Samen met Noord-Bevelandse kunstenaars is onder meer een kunstweekeinde samengesteld, waarbij de Katse kunstenaar Teun Nijkamp twee dagen schil derles geeft. Vrijwel alle Noord-Bevelandse hotels, va kantieparken, campings en mini- campings doen mee zodat geïnte resseerde toeristen zelf kunnen beslissen waar ze willen over nachten. Countryside Het project komt voort uit de Countryside Exchange waaraan de sociëteit in de zomer van 2003 meedeed. Amerikaanse, Britse en Nederlandse deskundi gen op het gebied van land bouw, toerisme en industrie be zochten en bestudeerden Noord-Beveland en kwamen met aanbevelingen om meer geld te verdienen met al het moois dat het eiland te bieden heeft. Zo vonden de deskundigen dat het toerisme veel te veel op het Veerse Meer en de Noordzee kust was gericht en dat er veel te weinig werd gedaan met ande re delen van Noord-Beveland. Ook de ligging langs het Natio naal Park Oosterschelde werd veel te weinig uitgebuit. „Daar om zijn we met een klein groep je serieus gaan kijken naar de aantrekkelijke kanten van het ei land", zegt voorzitter H. Vente- vogel van de Ondememerssocië- teit Noord-Beveland. „We ho pen vooral toeristen te trekken in het voor- en naseizoen". Om de arrangementen op een goede manier onder de aan dacht te brengen is de sociëteit bezig om een 'eilandomvatten- de' website te maken. „Dat kost alleen veel geld, dus voorlopig zullen we op de ouderwetse ma nier moeten adverteren", aldus Ventevogel. De sociëteit heeft bij de gemeen te een kleine drieduizend euro subsidie aangevraagd om de ar rangementen 'in de markt te zet ten'. Ook de Stichting Kunst- spoor Noord-Beveland, waarin de Noord-Bevelandse kunste naars verenigd zijn, heeft subsi die aangevraagd bij de gemeen te. Zij meent 1200 euro nodig te hebben om de workshops vorm te kunnen geven. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland hebben Kunst- spoor het gevraagde bedrag in middels toegezegd. door Luc Oqqel GOES - De gemeente Goes gaat strenger optreden tegen brand veiligheidsovertredingen. Dat gebeurt naar aanleiding van rap portages van de brandweer. De brandweer constateert tij dens controles in publieke ge bouwen als scholen, winkels en bedrijven nog .te vaak dat de voorschriften met voeten wor den getreden. De overtredingen variëren van het afsluiten van nooduitgangen, het niet onder houden van de brandveiligheids installaties, het gebruik van brandgevaarlijke versiering tot het overschrijden van het maxi maal aantal toegestane perso nen. Hoofd preventie van de Goese brandweer J. Brusée benadrukt dat het nieuwe handhavingsbe leid geen 'horeca-offensief' wordt. „Horeca-gelegenheden worden al regelmatig geïnspec teerd, daar zit het probleem niet. We trekken de controles nu breder." De zorg voor de brandveiligheid is de verantwoordelijkheid van het college van B en W. De stren gere aanpak wordt afgestemd op de eigen verantwoordelijk heid van de vergunninghouder. Zo wordt hard opgetreden tegen herhaalde overtredingen en het niet aanpakken van zaken die niet in orde zijn. Ook zijn er af spraken gemaakt met het Open baar Ministerie om in geval van grove overtreding een strafrech terlijke procedure te beginnen. Jan Passieux met het bier dat speciaal voor de jarige stad Goes is gebrouwen. door Freek Janssen GOES - Het is een bier zonder franje, want zoete en gekruide bieren zijn er te genwoordig al veel te veel - aldus voor zitter Jan Passieux van het bierbrou- wersgilde Deltabrouwers. In het teken van het zeshonderd] arig bestaan van Goes hebben de amateurbrouwers een speciaal bier laten brouwen: Korte Gos, 'een bier voor de Ganse Stad'. Korte Gos is alleen te koop op het bierfestival van de Deltabrouwers, op 20 maart in de Hollandse Hoeve. De geestelijk vader van het bier is Kees Bubbel-man, één van de Deltabrouwers. Passieux omschrijft de smaak als 'vol, bitter en moutig, met een lichte smaak van tarwe'. „Een gewoon bier, gemaakt van water, mout en hop." En een alco holpercentage van 6,7 procent. Brouwerij Alvinne uit het Belgische In- gelmunster heeft het goedje gebrouwen. „We moeten het bij een brouwerij laten brouwen, anders kunnen we het niet verkopen", legt Passieux uit. „Het af dragen van accijns kan alleen via een brouwerij." Het is voor de derde keer dat de Delta brouwers een festivalbier laten maken. Vorig jaar werd Delta X verkocht, ter gelegenheid van de tiende editie van het festival. Korte Gos komt in een beperk te oplage: tweehonderd flessen van 75 centiliter. Het wordt achter de bar ver kocht, maar kan ook in flessen mee wor den genomen naar huis. Zolang de voor raad strekt, natuurlijk. De naam van het bier heeft Passieux zelf uitgekozen: „Ik las het foldertje over zeshonderd jaar Goes. Daar stond in dat Goes is ontstaan langs de kreek Korte Gos. Dat leek me wel een goede naam. Ik heb nog even geoefend of het lekker in de mond ligt: 'Doe mij nog maar eens een Korte Gos.' Een bier- naam moet klinken." Op het etiket prijkt Jacoba van Beieren. De Detabrou- wers zijn nu nog druk bezig de tweehon derd flesjes van een etiket te voorzien. Burgemeester Dick van der Zaag van Goes is uitgenodigd om een Korte Gos te komen proosten, op het festival. Dat hij komt is vrijwel zeker, volgens Pas sieux. „Alleen weten we nog niet of hij het festival ook kan komen openen, om half twee 's middags." Alle traditionele bierspelletjes komen foto Willem Mieras dit jaar terug op festival: het blind proe ven, het bierpulsjoelen en bierdopwer- pen. Een onderdeel dat deze editie niet meer terugkomt, is de bierkeuring. De afgelopen twee jaar konden amateur brouwers hun brouwsel laten beoorde len door echte keurmeesters. „Dat kwam niet echt uit de verf", zegt Pas sieux. „De mensen die daar op af kwa men, wisten eigenlijk wel dat hun bier goed was. Terwijl het eigenlijk bedoeld was voor jonge brouwers, die willen we ten of hun bier goed genoeg is om mee te doen aan wedstrijden." Er komen wel verschillende brouwers hun bieren presenteren op het festival, waaronder Alvinne, de brouwer van Korte Gos. Een importeur uit Groningen brengt een Russisch bier mee: Baltika uit Sint-Petersburg. Het festival begint om half twee in het Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve. door Leoni van de Schraaf ELLEWOUTSDIJK - Een steun in de rug. Zo noemde Amelia den Hollander de eretitel van GroenLinks-Borsele die zij en haar man John den Hollander gisteren in ontvangst namen. De Den Hollanders kregen de ti tel voor hun dorpswinkel De Verrassing. Die openden zij vo rig jaar oktober, in Ellewouts- clijk, de kleinste kern van Borse- le. De Haaientand is een eretitel van GroenLinks voor leefbaar heidsinitiatieven in de gemeente Borsele. Tussen de kant-en-klaar maaltij den, kaarten en flessen alcohol en onder toeziend oog van haar man, hing GroenLinks fractie voorzitter Cees Traas de hanger met de haaientand om bij Ame lia. Ze was blij met de titel, maar bleef er nuchter onder: „We gaan toch door, met of zon der deze titel, maar het is zeker een steuntje in de rug." Volgens Traas had de Borselse GroenLinksfractie niet lang no dig om te bepalen wie dit jaar de Haaientand zou krijgen. „De Verrassing voldoet precies aan alle eisen: de winkel is tegen de verdrukking in opgestart en draagt bij aan de gemeen schap." Dat doet de dorpswin kel volgens Traas door meer te bieden dan alleen een super markt. „Het is niet alleen een su permarkt, maar ook een post kantoor en kapsalon." De eretitel, die naast een ket ting ook bestaat uit een oorkon de, wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt. Eerder ontvin gen landelijk GroenLinks-lijst- trekker Femke Halsema, actie groep Redt de Kaloot, de ouder raad en het team van de school in Ellewoutsdijk en de bewo- nersgroep van Oudelande de Haaientand. DOMBURG - Staatssecretaris Medy van der Laan (cul tuur) komt woensdag (11 uur) naar Domburg voor de her opening van kasteel Westhove. Ze krijgt daarbij hulp van een ridder te paard. Dankzij een kanjersubsidie van Mo numentenzorg is het kasteel geheel gerestaureerd. In het kader van de derde Kanjerdag is kasteel Westhove volgen de week zaterdag gratis toegankelijk voor publiek. DEN HAAG - Het ministerie van Volshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM) werkt aan een stank- wet die de mogelijkheden verruimt om aan vrijkomende agrarische bebouwing een woonbestemming te geven. De 'optimale benutting' van vrijkomende agrarische objec ten blijkt nu vaak te worden belemmerd doordat ze bin nen een zogenaamde 'stankcirkel' liggen. Het wetsvoor stel zal ruimte bieden voor maatwerk voor plaatselijke omstandigheden, rekening houdend met de provmciale en gemeentelijke ontwikkeling van het buitengebied, schrijft minister Dekker van VROM. Ze antwoordt daar mee op vragen die het Tweede Kamerlid Geluk (WD) on langs over deze kwestie heeft gesteld bij de behandeling van de Nota Ruimte. Dekker denkt vaststelling van die no ta ook bijdraagt aan oplossing van de problematiek van vrijkomende agrarische bebouwing, omdat provincies dui delijkere richtlijnen krijgen voor bouwen in het buitenge bied. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) begint een 'meldpunt lichtuitstoot glastuinbouw'. Tot eind maart kun nen mensen daarop hun klachten over kasverlichting door geven. De ZMF roept de website www.laathetdon- ker.nl/meldpunt samen met de andere provinciale milieufe deraties in het leven. Het is onderdeel van de nationale campagne Laat het donker donker, die tot eind 2005 loopt. De ZMF is met name geïnteresseerd in het naleven van de lichtregels door tuinders, zoals afscherming van zijgevel verlichting en het in acht nemen van de 'donkerperiode' Die houdt in dat van september tot mei tussen 20.00-24.00 uur de kasverlichting uit moet zijn. Belichten mag alleen bij gebruik van een bovenscherm. dat tenminste 85 procent van het licht tegenhoudt. De meldingen die op de website binnenkomen, worden vertrouwelijk behandeld. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Onderne mingsraad van Stichting AZZ begint een eigen onderzoek naar de beste toekomst van de instel ling voor jeugdhulpverlening. In een brief aan het personeel stelt de OR overvallen te zijn door de berichtgeving over de geplande fusie tussen AZZ en Arduin en de professioneel en financieel failliete staat waarin de instel ling volgens een bestuursnotitie van de Raad van Bestuur in ver keert. De Raad van Toezicht laat bij monde van waarnemend voorzit ter H. Goovers weten 'wel posi tief' te staan ten opzichte van de fusie. De RvT wil evenwel onder zoeken of Arduin en AZZ bij el kaar passen en of fusie voor ie dereen een goede oplossing is. De OR distantieert zich van de 'diskwalificatie van het voltalli- GOES - De stoffenbeurs in de Goese Zeelandhallen gaat vrij dag 18 maart niet door, heeft ei genaar Inter Expo BV van de Zeelandhallen gisteren officieel bekendgemaakt. Inter Expo BV moest deze mede deling doen, omdat de vergun ning voor de stoffenbeurs dooi de rechtbank in Middelburg is geschorst. De juridische strijd over de beux-s is echter nog lang niet gestreden. De gemeente Goes heeft het vonnis van de Middelbui-gse rechter voor ver nietiging voorgedragen bij de Raad van State in Den Haag. In- ter Expo heeft als mede-belang hebbende een koi-t geding aange spannen in Middelburg om het vonnis van tafel te krijgen. Deze rechtszaak dient op 15 maart, te- gelijkertijd met het kort geding van de tegenpartij, de Vereni ging Zeeuwse Marktbelangen. Die eist dat bij het doorgaan van de stoffenbeui-s een dwang som moet worden betaald. De Vereniging Zeeuwse Marktbe- langen vindt de stoffenbeurs on eerlijke concurrentie. ge personeel', waarop de opmer kingen in die notitie volgens de OR neerkomen. De ondeme- mingsi-aad zegt tot op gisteren, toen de brief bij de medewer kers thuis bezoi-gd werd, geen adviesaanvraag over de fusie plannen van de Raad van Be stuur te hebben gekregen. Die adviesaanvraag is wettelijk veil plicht. De OR is door de Raad van Bestuur, op dinsdag 22 fe bruari mondeling ingelicht over de intentie tot fusie van AZZ en instelling voor verstandelijk ge handicapten Arduin. De OR stelt in de brief geen me ning te hebben gegeven over de plannen en gevraagd te hebben om alle noodzakelijke informa tie om de plannen te beoorde len, inclusief de beweegredenen en de verwachte gevolgen van een samengaan tussen AZZ en Ai-duin. Ook vroeg de OR om vol doende voorbereidingstijd op dat het advies 'van wezenlijke invloed' kan zijn bij de besluit vorming. De OR concludeert dat de be richtgeving dat de fusie bijna rond zou zijn, voorbarig is. De OR stelt sinds het vernemen van de fusieplannen vrijwel dage lijks vergaderd te hebben. Afge lopen dinsdag is besloten een ei gen onderzoek te beginnen naai de 'beste toekomst' van AZZ. Raad van Bestuur van Arduin P. van den Beemt heeft in een brief van 23 februari zijn persóu neel toegelicht wat de achter grond is van de aangekondigde fusie. In de brief bevestigt Van den Beemt zijn toezegging mee te werken aan het opstellen van een reddingsplan. (Advertentie) GROT6 K6RK V€6R€| zondag 6 maart aanvang 14.30 uur DMITRI SJOSTRKOVITSJ Symfonie nr. 13 'Babi-Yar' ii962) voor bas, baskoor en groot orkest BOHUSlfiV MRRTINU Symfonie nr. 3ii944i voor groot orkest Inleiding/lezing om 13.15 uur door musicoloog j Leo Samama PROJEKTORKEST UTRECHT NEDERLANDS CONCERTKOOR HENK SMIT bas ROB VERMEULEN dirigent Toegang £20; In voorverkoop 17,50; CJP 15 Donateur NM 15; Lering £2,50; Into. 0118-623650 Cees Traas (links) overhandigt de oorkonde aan het echtpaar Den Hollander. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57