PZC Misja is ook mijn president Jongeren zijn heel wat gewend Verhalen bij de oude prenten van Isings Jan, Jan jr. en Bas Blokker Sandra Roelofs zaterdag 5 maart 2005 W23 Het huwelijk vergt een enorm aanpassings vermogen, ondervond San dra Roelofs. De vertaal ster uit Terneuzen trouw de met de bevlogen politi cus Mikheil Saakasjvili en is nu ruim een jaar First Lady van Georgië. Ze heeft er veel voor moeten inleveren. Behalve haar idealen. „Als je de kans krijgt om als jong koppel het volk verder te helpen, dan is dat het mooiste stre ven." Ze kan zich voorstellen dat ze wel eens de Maxima van Georgië wordt genoemd. „Het lijkt op het eerste gezicht of er veel overeenkomsten tussen ons tweeën zijn - getrouwd met een buitenlander, taal aangeleerd, geliefd in het nieuwe vaderland, jong, kindje. Maar als je onze agenda's naast elkaar legt, zijn er toch verschillen. Nederland en Georgië zijn totaal andere landen met elk hun eigen uitda gingen. De dingen die ik doe zijn soms levensbepalend voor mensen, als ik een ziek kind laat helpen of voedselpakketten naar afgelegen regio's breng; dat kom je in Nederland niet te gen." De vrouw van president Misja Saakasjvili bezoekt Amsterdam ter promotie van haar boek over haar belevenissen in de afgelo pen twaalf jaar. Daarin be schrijft ze haar eerste ontmoe ting met het Oost-Europese land, hoe de vonken oversloegen met Misja. de studiejaren in de VS, de eerste stappen van Misja op het Georgische politieke to neel tot aan zijn winst vorig jaar bij de presidentsverkiezingen na de geweldloze Rozenrevolu tie van najaar 2003. Ook deze First Lady van Zeeuws-Vlaamse komaf ont komt echter niet aan de nodige bescherming. In de lobby houdt haar lijfwacht de aankomende en vertrekkende gasten scherp in de gaten. „Het boek is de afsluiting van een periode", zegt Roelofs. „Het is eigenlijk een soort kindje. Ik heb er negen maanden over ge daan." Een dagboek dat ze pu bliceerde in NRC Handelsblad trok de aandacht van diverse uit gevers. Ze schreef op basis van oude agenda's, brieven en docu menten haar verhaal en moest daar vaak tijd voor vinden tus sen haar verplichtingen als pre sidentsvrouw. „Ik heb me ook wel eens drie da gen afgezonderd in de dennen bossen van Georgië om aan het boek te kunnen werken." Ze heeft het zelf geschreven, bena drukt ze, „maar ik ben niet hele maal tevreden. Het slot komt te plotseling." Stofzuigers Haar toekomstdroom was om als tolk te werken voor de Euro pese Unie. Ze merkte na haar studie dat het niet zo eenvoudig was om voor de EU aan de slag te kunnen. Daarop startte ze een eigen vertaalbureautje. „Ik heb gebruiksaanwijzingen van alarminstallaties, videorecor ders en stofzuigers vertaald en brochures voor Neckermann ge schreven. Heel handig voor la ter." Dat werk vond ze echter te pas sief. Ze wilde meer onder de mensen komen en daarom meld de ze zich aan als vrijwilliger bij het Rode Kruis in Vlaanderen. Ze volgde er cursussen en kwam Vaderlandse geschiedenis wordt op school al een tijd niet meer als vak gegeven, toch is geschiedenis buitengewoon 'in'. Onbetwistbare aandacht trekker onder de vele geschiede nisboeken die momenteel in het kader van het thema van de Boe kenweek verschijnen is Het vooroudergevoel van journalist en geschiedenisliefhebber Jan Blokker en zijn zonen Jan jr. en Bas, beiden historici. Vader landse geschiedenis verteld aan de hand van de schoolplaten van J.H. Isings. De eerste verklarende zinnen: 'Dit boek is geschreven omdat de illustraties er waren. Dat is gezien de illustraties niet zo'n vreemde volgorde. Het gaat om de drieënveertig historische prenten die Johan Herman Isings (1884-1977) in opdracht van de firma Wolters vervaar digde 'ten dienste van. het lager onderwijs', en die als schoolpla ten bij hele generaties leerlin gen zouden beklijven tot haast icoonachtige herinneringsbeel den uit de vaderlandse geschie denis.' Het is zonder meer een voltref fer. Vooral om dit keer al die platen bij elkaar te zien zijn, want in de Tweede Wereldoor log hing er in ons lagere school lokaal maar één en dat was lang niet alle van de zeven lokalen van onze school gegeven. Om die platen heen, hebben de drie Blokkers, met ongetwijfeld veel plezier, verhalen uit onze ge schiedenis verteld. Vanaf Neder land voordat het ontdekt werd en dat vooral uit moerassen be stond. De eerste vastigheid komt met de hunebedbouwers en daarna is het vertrouwd ter rein. De Bataven komen in opstand tegen het Romeinse gezag in de eerste eeuw van onze jaartel ling, Bonifatius wordt in 754 bij Dokkum vermoord; Karei de Grote treedt naar voren, de Hol landse graven en Jacoba van Beieren; via keizer Karei V ra ken we bij de Nederlandse Op stand en de Gouden Eeuw om uit te komen in het moderne Ne- derland van de negentiende en twintigste eeuw. De nadruk ligt op goed vertelde verhalen, waaraan recente in zichten van vakhistorici van naam ten grondslag liggen en die vooral dankzij de drie au teurs nog spannend zijn om te lezen en waarin de ernst op zijn tijd wordt doorbroken door een vleugje ironie. In die veelheid van meer dan dertig verhalen valt bijvoorbeeld op 'Aap, noot, Mies' van de hand van Jan jr. die zelf in het onderwijs werkt. Het verhaal is treffend omdat het gaat over de inhoud van het onderwijs uit het begin van de vorige eeuw, toen onderwijs, le ren lezen en schrijven, hoog in maatschappelijke aanzien stond en begaafde pedagogen als Jan Ligthart, Theo Thijssen en Jac. P. Thijsse vaak heftig met elkaar in debat waren. Re sultaten van toen waren de boekjes van Ot en Sien, de voor gangers van Jip en Janneke, maar dan ernstiger en braver en de methode 'Het Volle leven', waarbij Isings' serie volmaakt aansluit. Die verhalen zijn prima, maar de lezer dwarrelt telkens terug naar de platen zelf en him bij schriften. De Romeinse leger plaats aan de Rijnmond, met zijn boomlange Kaninefaat en de sceptisch kijkende inheemse vrouwen bij de waar van de koopman. Keizer Karei de Gro te, een reusachtige man temid den van zendbodes en hofhou ding, die allemaal minstens een kop kleiner zijn. Gevolgd door de overwinnende Vikingen die Dorestad in brand steken, zon der mededogen getekend. De Hollandse graaf Floris V door zijn edelen gevangen en ver moord. Momentopnames, waar geen technicolor tegenop kan. En die wonderlijke stad in de Middeleeuwen, met plukjes Mid delburg, Mechelen, Utrecht, Amsterdam en Edam: verleven diging van het geschiedenisver haal zoals de meester het ver telt. Maar ook het Behouden Huys op Nova Zembla ter herin nering aan koene zeevaarders, de vloot van Michiel de Ruyter, de triomfantelijke en o zo chris telijke vlootvoogd. Het zijn evenzovele momenten om be hept te raken met het voorou dergevoel, waarin de Blokkers ons autochtone Nederlanders willen laten delen. Rob Soetenhorst Jan Blokker, Jan Blokker jr. en Bas Blokker: Het vooroudergevoel. De va derlandse geschiedenis met school platen van J.H. Isings - uitgeverij Contact, €35.-. Jan Blokker jr. en Bas Blokker zijn zaterdag 19 maart in De Drukkerij in Middelburg om te spreken over Het vooroudergevoel aanvang 11 uur). Jan, Jan jr. en Bas Blokker (vlnr) foto Wim Ruigrok op de lijst te staan als dissemina tion officer, iemand die over het internationaal recht vertelt op scholen en in het leger. Ze meldde zich voor een cursus mensenrechten in Straatsburg. Daar ontmoette ze in 1993 de man die later haar echtgenoot zou worden: Georgiër Misja Saakasjvili. Roelofs volgde hem naar New York, waar hij aan een postuniversitaire rechtenstu die zou beginnen. Ze trouwden nog datzelfde jaar. Twee jaar la ter vestigden ze zich in Georgië, waar Misja zijn explosieve poli tieke carrière startte. Het was vrijwel direct liefde op het eerste gezicht, daar in Straatsburg. „Zijn uiterlijk trok mij aan. Hij was lang, slank en goed gekleed. Intelligent en ro mantisch. Hij kwam van het be gin af aan met rozen en Toblero- ne-chocolade aanzetten." Het presidentsgezin woont nu nog in een driekamerflat in de hoofdstad Tbilisi. In aanbouw is een residentie die in november zal worden opgeleverd. Roelofs: „Het wordt een wit huis met werkkantoren, de kanselarij, een woongedeelte met vier of vijf kamers en een gastenver blijf. Het is wel wat ruimer, ja, maar een paleis kun je het niet noemen. Dat is ook niet onze stijl." Juk In de Georgische taal is het woord voor echtgeno(o)t(e): me-oeghle oftewel medejukdra- ger. Uit het boek komt naar vo ren dat het juk voor Sandra Roe lofs wel behoorlijk zwaar was. Ze cijferde zich heel vaak weg ten behoeve van haar man. Ze Sandra Roelofs: „Het harde werk begint nu pas." foto Phil Nijhuis/GPD Geboren op 23 december 1968 in Terneuzen. Studeert voor tolk/vertaalster Frans en Duits. Zet in 1992 voor het eerst voet op Georgische bodem tijdens een vakantie met stu dievrienden. Ontmoet in 1993 in Straatsburg de Georgiër Mik heil ('Misja') Saakasjvili én trouwt met hem op 17 november in New York. In 1995 vestigen Misja en Sandra zich in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. In juli wordt zoon Eduard geboren. Misja krijgt een zetel in het parlement. Misja wordt in 2000 minister van Justitie. In november 2003 maakt de Rozenrevolutie een geweldloos einde aan het bewind van president Eduard Sjevardnadze. Misja wordt op 4 januari 2004 gekozen tot president van Georgië. Sandra Roelofs is de oprichter van de non-gouvernementele hulporganisatie Soco in Georgië. stapte over van het rooms-katho- lieke geloof op het Georgisch-or- thodoxe, liet haar zoon Eduard ter bestrijding van zijn eerste kinderziekte volspuiten met an tibiotica omdat de schoonfami lie dat wenselijk achtte en ver zucht meer dan eens dat man Misja politiek verkiest boven zijn gezin. Roelofs accepteert dat allemaal vanwege het grotere geheel, het hogere belang. „Het heeft te ma ken met de gevoelens die ik voor het land heb. Ik werd over spoeld door de tradities, de taal en de vriendelijkheid van de mensen, voor wie ik zo veel te rug wil doen. Mijn man is een symbool van de hoop op een be tere toekomst en ik wilde hem de kans geven om zichzelf waar te maken." „Misja is ook mijn president. Ook als inwoner van Georgië wil ik dat hij zijn werk goed kan doen. Mijn ouders zeiden ook re gelmatig dat ik te veel slik. Hij is dominant, dat soort dingen. Ik heb dit soort keuzes in volle dige harmonie met mezelf ge maakt." Het geloof neemt een belangrij ke plaats in in Roelofs' leven. „Ik heb niet echt een godsbeeld, maar ik denk dat iedereen in zichzelf een kleine god of in zich heeft, die zijn of haar leven stuurt. De mensen die uit ons midden zijn heengegaan en met wie we een speciale band had den, blijven invloed hebben op je doen en laten, daar ben ik van overtuigd. Ik put daar inspira tie, rust en hoop uit." Ze is ruim een jaar First Lady van Georgië. Een titel waar ze snel aan gewend is geraakt. Ook het verkeren met de groten dei- aarden - staatshoofden, Colin Powell, Gerrit Zalm - gaat haar makkelijk af. „Ik vind het veel makkelijker om met mevrouw Poetin, mevrouw Bush of de ko ningin van Engeland van ge dachten te wisselen dan om in een regio in Georgië voor een moeder te staan die klaagt over haar lekkende dak en haar zieke zoon en vervolgens vraagt: 'Wat kun je mij bieden?' Als je zegt dat je bezig bent met hervormin gen, dan pikt ze dat niet. Ze wil nu hulp. Het is dan veel moeilij ker om met jezelf in het reine te komen als je haar een antwoord geeft. Ik troost me met de ge dachte dat ik doe wat in mijn vermogen ligt." Corruptie Een van de hervormingen die haar man wilde doorroeren is de bestrijding van de corruptie die zo diep geworteld lijkt in Ge orgië. De corruptie is nog lang niet verdwenen, erkent Roelofs. „Dat te denken zou heel naïef zijn. Er zijn veel maatregelen ge nomen in die richting. Smokkel waar is aangepakt, de grensbe waking is aangescherpt. De poli tie is nu ook een veel vriendelij ker blauw dan het was. Er zijn nog veel problemen. Zoals op ambtenarenniveau: bij het ver krijgen van een paspoort, bij het regelen van een licentie, het toe kennen van invalidenstatus. Dat soort dingen is nog altijd corruptiegevoelig. Ze zucht als het onderwerp lijf wacht ter sprake komt. „Je went eraan, maar het is ook soms vervelend. In de apparte menten naast ons zitten agen ten, thuis hangen camera's. Als je naar een verjaardagsfeestje gaat, dan zit-ie daar maar in de hoek. Soms zeg ik wel eens te gen een bodyguard: 'Kijk even of alles goed is in de kamer. Zijn de ramen dicht, zijn de gordij nen dicht. Ga dan in de andere kamer zitten.'" Wat ze koste wat kost wil vol houden is het zelf ophalen van haar zoon uit school. „Die route en het tijdstip zijn heel voorspel baar en het hoofd van de veilig heidsdienst heeft daar moeite mee. Omdat ik het zo graag wil, kan hij niets anders dan mijn wens respecteren. Ik wil langs die fruitkraam blijven lopen en zien wat er in de kiosk te koop is. Ik wil laten zien dat wij ook gewoon maar mensen zijn." Het verhaal van een idealiste, luidt de ondertitel van haar boek. „Mijn ideaal is om mijn talenten en kemiis om te zetten in iets positiefs voor het land waar ik van houd. Ik wil de men sen gelukkiger maken. Als je de kans krijgt om als jong koppel het volk verder te helpen en de ontwikkeling van het land te be vorderen, dan is dat het mooiste streven. Het is al voor een ge deelte gelukt, maar we zijn er nog lang niet. Het harde werk begint nu pas." Peter Kuïjt Sandra Elisabeth Roelofs - De first la dy van Georgië. Het verhaal van een idealiste. Uitgeverij Archipel, 274 pag., 17,95 Sandra Roelofs geeft woensdag 9 maart in Terneuzen (Porgy Bess, 20.15 uur) een lezing. Vrijdag 11 maart is zij in Middelburg (De Druk kerij, 16.00 uur) en dinsdag 15 maart in Zierikzee Nieuwe Kerk, 20.00 uur) Haar boeken worden bejubeld of hoog in de boekenkast wegge stopt, zodat kinderen er niet bij kun nen. 'Wolfsroedel', haar vorige boek, wercl zowel bekroond als verguisd. Dus heeft de Middelburgse Floortje Zwigtman bij het verschijnen van haar derde historische jeugdroman {Schijnbewegingen haar repliek al Waar, „Met al die seks en sensatie op w zijn jongeren tegenwoordig wel wat gewend. Zij zullen niet geschokt zijn." Als Floortje Zwigtman (30) in de Middeleeuwen was geboren, was ze waarschijnlijk op de brandstapel geëindigd. „Samen met mijn kat", wijst ze op de pikzwarte poes die jtèast haar op de stoel springt. Het '^tale dier, Maartje genaamd, zou inderdaad de kat van een heks kun- jnenzijn. Zelf doet de schrijfster er in de verste verte niet aan denken. oc*\ ^ad het, als Zwigtman eeuwen geleden was geboren, best eens ur mel haar kunnen aflopen. ant ze heeft een manier van schrij den die lang niet bij iedereen in goe de aarde valt. Ze windt er geen doek- Floortje Zwigtman jes om. Over 'Wolfsroedel', haar vori ge boek, werd heftig gediscussieerd omdat geweld er op een onconventio nele manier in onder de aandacht wordt gebracht. En met het deze week verschenen Schijnbewegingen spaart ze opnieuw geen enkele kin derziel. „Jongeren zijn heus niet zulke kwets bare wezens", zegt ze. „Ze leven niet in een ideale wereld. Als je ze voor houdt dat alle problemen makkelijk op te lossen zijn, dan lieg je. Dat wil ik niet." Er wordt veel gelogen in jeugdboeken, vindt Floortje. „Dat ge beurt vaak. Er wordt een zwaar pro bleem aangesneden, bijvoorbeeld drugsverslaving. Daar komt alle maal ellende van, maar in het laatste hoofdstuk komt het ineens goed. Dat klopt niet. Ik vind dat je kinderen moet om leren gaan met de wereld waarin ze leven. Je moet ze weerbaar maken. En dat doe je niet door simpe le oplossingen aan te reiken." Simpele oplossingen zijn er ook niet te vinden in Schijnbewegingen. Toch zou je haar jongste boek best een meeslepend en romantisch boek over de zoektocht naar de prins op het witte paard kunnen noemen. Ware het niet dat er zoveel meer over te zeggen valt. Het verhaal speelt zich af in het Victoriaanse Londen van 1894. Daar manoeuvreert de zestien jarige Adrian Mayfield tussen de al lerarmsten en de onmetelijk rijken, de kunstenaars, de afpersers, de schandknapen, het straatleven en de glamour. Als Adrian op straat komt te staan na een weinig opwindend baantje in een herenmodewinkel, gaat hij op zoek naar echte liefde en het grote geld. Onderweg ontdekt hij zijn ho moseksualiteit, verliest hij zijn on schuld en vergeet hij - ingegeven door een ernstig geldgebrek - waar precies de grens ligt tussen goed en kwaad. En dan komt hij terecht in een wereld waar jonge jongens hun lichaam aan mannen verkopen voor een aardig bedragje, waar drugs wor den gebruikt en schroomt hij niet om zijn beste vriend te belazeren. Nergens in het boek heft Floortje Zwigtman een vermanend vingertje op naar de romanpersonages. Inte gendeel. Ze laat de gebeurtenissen - hoe vulgair soms ook - logisch uit el kaar voortvloeien. Ze beschrijft sek suele handelingen en gevoelens zon der schroom en laat het oordeel aan de lezers. Heel onopvallend glijdt Adrian Mayfield steeds dieper het dal in: hij heeft seks om de seks en steelt soms. „Als je geen geld hebt en moet knok ken voor je leven, zijn normen en waarden luxeproblemen", schetst Zwigtman. „Dan wordt 'hebben' een ideaal. Bovendien: Schijnbewegin gen speelt zich af in de negentiende eeuw. Het ging er toen net iets an ders aan toe dan nu." Is ze niet bang dat ze net als met 'Wolfsroedel' op nieuw een heleboel mensen tegen zich in het harnas zal jagen? „Ik hoop het niet", klinkt het oprecht. „Maar als mensen aanstoot nemen aan Schijnbewegingen, dan moet dat maai-. Kinderboeken schijnen op een of andere manier altijd een moraal te moeten hebben. Je moet met koeien- Ie tters waarschuwen voor het kwaad, ook al schrijf je voor jong vol wassenen die binnenkort Herman Brusselmans zullen pakken." „Ik denk dat jongeren van vijftien, zestien jaar wel wat gewend zijn. Lekkere wijven en stoere mannen, zo wordt seks op televisie gebracht. Met niet veel doorleefd gevoel, zal ik maar zeggen. Bewust choqueren, sen satie, levert goede kijkcijfers op. Ik hoop dat ik meer nuance aanbreng in het behandelen van seksualiteit." Nee, jongeren zullen niet geschokt zijn door haar boek, denkt ze. Nu ze het er toch over heeft - en ze zegt het nog één keer heel duidelijk: ze mag dan opgeleid zijn als lerares basisonderwijs, ze schrijft geen jeugdliteratuur om op te voeden. „Dat duidelijk niet. In de eerste plaats wil ik dat mijn boeken met plezier gelezen worden. Als ik al iets wil bereiken, is het dat mensen gaan nadenken over dingen die belangrijk voor ze zijn. Dat ze de nuance gaan zoeken." Romantisch Schijnbewegingen is haar derde his torische jeugdroman. Om het verle den in te duiken, hoeft ze maar uit het raam te kijken. Ze woont in Mid delburg, tegenover een landhuis dat ongetwijfeld ooit werd bewoond door een koopman van de VOC. Haar liefde voor de Victoriaanse tijd is be gonnen op de middelbare school. „Ik las veel boeken: Jane Eyre van Char lotte Brontë bijvoorbeeld. Krijgt het arme weesmeisje haar rijke man? Heerlijk. Op zo'n leeftijd ben je zelf hartstikke romantisch. Ik voelde me thuis in die tijd. Het was heel an ders, maar tegelijk herkenbaar." Wat haar het meest fascineert in het verleden, is het dagelijkse leven. „De dingen die je op school niet leert: wel ke krant werd er gelezen, wat stond er in de etalages, wat zat er in de reis- koffertjes... Ik wil weten hoe het le ven écht was." In Schijnbewegingen heeft ze gepro beerd om zo dicht mogelijk bij de werkelijkheid te blijven. „Alleen wat betreft de omgangsvormen heb ik concessies gedaan. Als ik aan alle plichtplegingen uit die tijd had moe ten voldoen, was het boek onlees baar geworden." Hoe mensen ook zullen reageren op haar jongste jeugdroman, dat het on leesbaar is zal niemand zeggen. En uiteindelijk gaat het daarom, geeft Floortje aan. „Inhoudelijke kritiek mag. Het raakt me pas echt als er aanmerkingen zijn op de technische kant. Ieder boek moet weer een stap vooruit zijn. Dat streef ik na. Niet stil staan, maar vooruit. Zo moet het zijn. Marjon Kok Floortje Zwigtman: Schijnbewegingen (eer ste deel van het tweeluik Een Groene Bloem) - Voor jongeren vanaf 15 jaar, uit geverij De Fontein, 509 blz., €19,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49